PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

λάθος στο oversize bore;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 13:00:22    Θέμα δημοσίευσης: λάθος στο oversize bore; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικά πάντα μιλώντας... στον κινητήρα THP, που έχει το ίδιο μπλοκ με το δικό μου (mini cooper S, R56S, 2008) αποφασίζω να κάνω ρεκτιφιέ. Να αλλάξω έμβολα βάζοντας νέα oversized πιστόνια κλπ. και το κάνει ο δι@ολος και γίνεται λάθος και αντί για άνοιγμα 78mm γίνεται 78.5. Υπάρχει λύση στο λάθος αυτό ή πάει για πέταμα ο κινητήρας; Εγώ σαν λύση σκεφτόμουν πως εάν άλλαζαν τα χιτώνια όλα θα ήταν οκ... το ερώτημα είναι, μπορώ να αλλάξω τα χιτώνια στον THP; Το έχει κάνει κανείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 14:01:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να βάλεις darton χιτώνια ή να παραγγείλεις custom έμβολο 78.5 με πείρο αναλόγως τη μπιέλα σου. Κάποιοι βάζουν και μεγαλύτερα ελατήρια στα έμβολα αλλα μη κάνεις καμια τέτοια π@ρπ@ρι.. Είναι που είναι γτπ αδύνατα τα μαμά τοιχώματα θα έχουν γίνει φλύδες πάντως με τόσο φάγωμα..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 14:16:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
Μπορείς να βάλεις darton χιτώνια ή να παραγγείλεις custom έμβολο 78.5 με πείρο αναλόγως τη μπιέλα σου. Κάποιοι βάζουν και μεγαλύτερα ελατήρια στα έμβολα αλλα μη κάνεις καμια τέτοια π@ρπ@ρι.. Είναι που είναι γτπ αδύνατα τα μαμά τοιχώματα θα έχουν γίνει φλύδες πάντως με τόσο φάγωμα..
Οκ αλλά εφόσον τα χιτώνια αλλάζουν στο δικό μας κινητήρα, τότε γιατί να φοβάται κανείς για τα τοιχώματα του μπλοκ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 14:27:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

genik έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Μπορείς να βάλεις darton χιτώνια ή να παραγγείλεις custom έμβολο 78.5 με πείρο αναλόγως τη μπιέλα σου. Κάποιοι βάζουν και μεγαλύτερα ελατήρια στα έμβολα αλλα μη κάνεις καμια τέτοια π@ρπ@ρι.. Είναι που είναι γτπ αδύνατα τα μαμά τοιχώματα θα έχουν γίνει φλύδες πάντως με τόσο φάγωμα..
Οκ αλλά εφόσον τα χιτώνια αλλάζουν στο δικό μας κινητήρα, τότε γιατί να φοβάται κανείς για τα τοιχώματα του μπλοκ;


Για τα τοιχώματα του χιτωνίου μιλάω.. αν έχεις δεί το μπλόκ ανοιχτό θα δείς οτι δεν έχει οποιουδήποτε είδους blockguards ή ενίσχυση.. Βέβαια ακόμα δεν έχουμε δεί κανένα να ανοίγει σαν γαρύφαλο αλλα όπως λέει και η παροιμία 'φύλλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά'


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 14:36:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
genik έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Μπορείς να βάλεις darton χιτώνια ή να παραγγείλεις custom έμβολο 78.5 με πείρο αναλόγως τη μπιέλα σου. Κάποιοι βάζουν και μεγαλύτερα ελατήρια στα έμβολα αλλα μη κάνεις καμια τέτοια π@ρπ@ρι.. Είναι που είναι γτπ αδύνατα τα μαμά τοιχώματα θα έχουν γίνει φλύδες πάντως με τόσο φάγωμα..
Οκ αλλά εφόσον τα χιτώνια αλλάζουν στο δικό μας κινητήρα, τότε γιατί να φοβάται κανείς για τα τοιχώματα του μπλοκ;


Για τα τοιχώματα του χιτωνίου μιλάω.. αν έχεις δεί το μπλόκ ανοιχτό θα δείς οτι δεν έχει οποιουδήποτε είδους blockguards ή ενίσχυση.. Βέβαια ακόμα δεν έχουμε δεί κανένα να ανοίγει σαν γαρύφαλο αλλα όπως λέει και η παροιμία 'φύλλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά'
Μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτογραφία από μπλοκ που να υπάρχουν ενισχύσεις ή blockguards για να καταλάβω;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bagos (bagosgt-Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207....

Ένταξη: 17 Σεπ 2012
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Halkida

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 18:23:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιος σου ειπε οτι αλλαζουν τα χυτωνια???αλλο αλλαζουν κ αλλο μπαινουν προσθετα....οτι μπαινει μετα εξτρα στον κινητηρα,δεν ειναι κ τερας αξιοπιστιας!ξερεις πως μπαινουν τα "καινουρια" χυτωνια οπως darton?


μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 18:30:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagos έγραψε:
ξερεις πως μπαινουν τα "καινουρια" χυτωνια οπως darton?
ιδέα δεν έχω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 18:57:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kάπως έτσι Laughing




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 19:02:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οk κατάλαβα καλό Very happy
Σφηνωτά δηλαδή, οπότε δεν βγαίνουν μετά; Πες μου περισσότερα για την όλη κατάσταση εάν ξέρεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
OnyX (Γιωργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Seat Ibiza 6l Cupra 1.8T

Ένταξη: 26 Ιούλ 2010
Δημοσιεύσεις: 223
Τόπος: οπου υπαρχουν στροφες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 20:33:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

genik έγραψε:
] Μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτογραφία από μπλοκ που να υπάρχουν ενισχύσεις ή blockguards για να καταλάβω;



Οpen deck ( αριστερα) vs close deck block ( δεξια )

http://s42.photobucket.com/user/craigndebbie/media/photo-84.jpg.html

Για τα darton, αν το μπλοκ ειναι μαντεμενιο λογικα δεν εχεις προβλημα με την τοποθετηση,αν ομως ειναι αλουμινιο τοτε εχεις και ο λογος ειναι οτι οι συστολες,διαστολες των 2 διαφορετικων μεταλλων θα "κατεβασουν" τα χιτωνια...
Επισης,απο εμπειρια μονο ενα ρεκτιφιε ξερω στην Ελλαδα που εχει βαλει darton σε αρκετα αυτοκινητα χωρις προβληματα...και απλα κοστιζει αρκετα η αγορα-τοποθετηση τους...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
genik (mini cooper άκιας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 10 Μάϊ 2014
Δημοσιεύσεις: 65

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 20:53:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σίγουρα ο ΤΗP είναι open deck?
Όσο για το υλικό του μπλοκ, είναι αλουμινένιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Νοέ 2014, 20:54:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

genik έγραψε:
Σίγουρα ο ΤΗP είναι open deck?

σιγουρα Wink



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,28s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on