PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ελαστικά - κοπάνημα αμορτισέρ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 11:35:12    Θέμα δημοσίευσης: Ελαστικά - κοπάνημα αμορτισέρ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας φίλοι μου, θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το δικό μου μοντέλο αυτοκινήτου, έχω θέματα με το κοπάνημα σε λακούβες. Έχω το 207 11' . Ψάχνω για ελαστικά που να μην έχω κραδασμούς...195/55/16 έχω βρει κάτι οικονομικά http://d-elastika.gr/elastika-autokinhtou/19555r16-87v-petlas-pt515/ μήπως να πάω όμως σε ποιο καλά της michelin ή υπάρχει πιθανότητα τόσο κοπάνημα να θέλω και αμορτισέρ. Θέλω την βοήθεια σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 11:39:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοπάνημα σε λακούβες; Question Exclamation

Είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα ελαστικά;

Κοίτα πρώτα τα αμορτισέρ.

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει κοπάνημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 11:55:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Κοπάνημα σε λακούβες; Question Exclamation

Είσαι σίγουρος ότι φταίνε τα ελαστικά;

Κοίτα πρώτα τα αμορτισέρ.

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχει κοπάνημα.


Σίγουρα θέλω αλλαγή στα ελαστικά, το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω γτ έχω τόσο κοπάνημα όσοι έχουν μπει μέσα το αντιλαμβάνονται..μήπως πρέπει να αλλάξω και τα αμορτισέρ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 12:23:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοπάνημα όταν λες εννοείς ό,τι ακούγεται κάποιος θόρυβος ή ότι έχεις πολύ κακή ποιότητα κύλισης και άνεση?

Αν είναι θόρυβος στις λακούβες δες ανάρτηση γενικότερα...
Αν είναι κακή ποιότητα κύλισης και έλλειψη άνεσης ξεκίνα με ελαστικά που ούτως ή άλλως θέλεις αλλαγή και πιθανότατα να χουν τελειώσει και τα αμορτισέρ σου...πόσα χλμ έχεις και σε τι συνθήκες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 17:53:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν μιλάμε για το "παραδοσιακό" σπαστικό κοπάνημα πάνω από λακούβες τότε μάλλον μιλάμε για θέμα στην ανάρτηση.

Μήπως έχεις αλλάξει ανάρτηση; Π.χ. τίποτα ελατήρια χαμηλώματος πάνω σε εργοστασιακά αμορτισέρ;;;;

Καινούριο το πήρες ή μεταχειρισμένο; Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Νοέ 2014, 18:22:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

driver7 έγραψε:
Κοπάνημα όταν λες εννοείς ό,τι ακούγεται κάποιος θόρυβος ή ότι έχεις πολύ κακή ποιότητα κύλισης και άνεση?

Αν είναι θόρυβος στις λακούβες δες ανάρτηση γενικότερα...
Αν είναι κακή ποιότητα κύλισης και έλλειψη άνεσης ξεκίνα με ελαστικά που ούτως ή άλλως θέλεις αλλαγή και πιθανότατα να χουν τελειώσει και τα αμορτισέρ σου...πόσα χλμ έχεις και σε τι συνθήκες?


προφανώς πρέπει να αλλάξω και αμορτισέρ..το πήρα μεταχειρισμένο το αυτοκίνητο με 92χιλ. χλμ και δεν έχω γνώση πότε αλλάχτηκαν αν αλλάχτηκαν ποτέ.Ποια μάρκα θεωρείτε καλύτερη σε ελαστικά και αμορτισερ αλλα να εχουν λογικες τιμες...?ευχΑΡΡΙΣΤΩΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Νοέ 2014, 20:33:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν θέλεις άνεση βάλε Monroe ή τα εργοστασιακά που μπορεί και αυτά να είναι Monroe.
Καλά είναι και τα απλά SACHS, Bilstein και αρκετά άλλα.

Μακρυά από σπορ αναρτήσεις γιατί τότε θα χάσεις την άνεση που θέλεις.

Εγώ θα κοίταζα προς Monroe ή εργοστασιακά

Για ελαστικά αν θέλεις άνεση κοίτα και τα Αγγλικά AVON. Τα έχω στο δικό μου (205/50/16) και θεωρώ ότι προσφέρουν την "παραδοσιακή αγγλική άνεση" ειδικά σε άσχημες καιρικές συνθήκες (βροχή, χιόνι κλπ...).

Οι τιμές τους φυσικά είναι πολύ ποιο χαμηλές σε σχέση με Michelin, Pirelli κλπ...κλπ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2014, 00:35:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Αν θέλεις άνεση βάλε Monroe ή τα εργοστασιακά που μπορεί και αυτά να είναι Monroe.
Καλά είναι και τα απλά SACHS, Bilstein και αρκετά άλλα.

Μακρυά από σπορ αναρτήσεις γιατί τότε θα χάσεις την άνεση που θέλεις.

Εγώ θα κοίταζα προς Monroe ή εργοστασιακά

Για ελαστικά αν θέλεις άνεση κοίτα και τα Αγγλικά AVON. Τα έχω στο δικό μου (205/50/16) και θεωρώ ότι προσφέρουν την "παραδοσιακή αγγλική άνεση" ειδικά σε άσχημες καιρικές συνθήκες (βροχή, χιόνι κλπ...).

Οι τιμές τους φυσικά είναι πολύ ποιο χαμηλές σε σχέση με Michelin, Pirelli κλπ...κλπ...


σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου έδωσες την καλύτερη και τεκμηριωμένη απάντηση..τα avon είδα ότι είναι οικονομικά και βλέπω ότι έχουν ζήτηση από το ψάξιμο που έχω κάνει..θα αλλάξω ελαστικά πρώτα και στη συνέχεια αμορτισέρ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Νοέ 2014, 00:37:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Αν μιλάμε για το "παραδοσιακό" σπαστικό κοπάνημα πάνω από λακούβες τότε μάλλον μιλάμε για θέμα στην ανάρτηση.

Μήπως έχεις αλλάξει ανάρτηση; Π.χ. τίποτα ελατήρια χαμηλώματος πάνω σε εργοστασιακά αμορτισέρ;;;;

Καινούριο το πήρες ή μεταχειρισμένο; Question


μεταχειρισμένο το πήρα αλλά έχει εργοστασιακά αμορτισερ, μου κάνει εντυπωση το τόσο κοπάνημα που κάνει..πήγα σε μηχανικό και κοίταξε από κάτω τα ακρόμπαρα κτλ..άλλαξα κάτι λαστιχάκια δεν θυμάμαι πως τα είπε αλλα συνεχίζεται το κοπάνημα..η τελευταία είναι να αλλάξω τα αμορτισερ και σίγουρα τα ελαστικα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2014, 11:17:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν αλλάξεις αμορτισέρ πρόσεξε να πάρεις το σωστό μοντέλο (product number) για το αυτοκίνητο και επίσης να μπουν σωστά (αριστερά/δεξιά - μπρος/πίσω).

Αυτά, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kostasss30 (Κώστας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 2011

Ένταξη: 15 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Νοέ 2014, 16:41:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Αν αλλάξεις αμορτισέρ πρόσεξε να πάρεις το σωστό μοντέλο (product number) για το αυτοκίνητο και επίσης να μπουν σωστά (αριστερά/δεξιά - μπρος/πίσω).

Αυτά, ανεξαρτήτως κατασκευαστή.


πολύ σωστά..ελπίζω αυτός που θα τα περάσει μην κάνει κανένα λάθος..και να λυθεί το πρόβλημα που έχω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1047s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on