PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Εγκρισεις υπουργειου μεταφορων για αλλαγη κινητηρων
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2011, 12:58:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οχι
γι αυτο και τοσο τοπικ για βελτιωσεις των 1600
ειτε κλειστων, ειτε ανοιχτων
δηλαδη εσυ με σαν ποιανου αυτοκινητο τις επιδοσεις θα ησουν ευχαριστημενος?
αλλα καλητερα να τα συζητησουμε σε αλλα τοπικ (ειναι μια φιλολογικη συζητηση περισσότερο για τις γενικες συζητησεις)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 03:51:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

batman-cc έγραψε:
επειδει δε δουλευει το λινκ με της μετατροπές που είδη έχουν γίνει γίνετε να βάλω στο cc μου μοτέρ από rc?θεωρητικά η peugeot έβγαζε το rcc αλλά θα μου δωσουν το απαραίτητο έγραφο από την lion ?


Pugobios έγραψε:
οχι.αλλαξε ο νομος πλεον επιτρεπεται μεχρι 20% αυξηση υποδυναμης


Ποιος είναι ο σχετικός νόμος και τι ακριβώς λέει? Τον έχει κανείς πρόχειρο?

Αυτό το "20%" ισχύει μόνο σε περίπτωση που δε βγάζει ο κατασκευαστής το αμάξωμά σου με τον κινητήρα που θες να βάλεις, ή γενικότερα (ακόμα και να το βγάζει)?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 21:41:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να βάλεις όποιων κινητήρα θέλεις και να το δηλώσεις περισσότερες πληροφορίες όταν θα έρθεις για τα αμορτισέρ
Στην περίπτωση του Νίκου 1800
Ποιο μικρό το κόστος


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
106PYRGOS (VASILIS)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1.6 (16v)rallye(2001)

Ένταξη: 07 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 198
Τόπος: ΠΥΡΓΟΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 21:50:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αγοραζοντας ενα διλιτρο αμολυβδη,μπορεις να βαλεις μηχανη diesel μικροτερου κυβισμου? η αμολυβδης αλλα παλι μικροτερου κυβισμου,της ιδιας εταιριας παντα μιλαμε.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 22:07:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για πετρελαιο δεν γνωριζω, για βενζινη διαβασε το τοπικ και θα παρεις την απαντηση που ψαχνεις.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 22:27:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για βενζινη


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2011, 22:30:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι,δεν μπορεις να αλλαξεις τυπο καυσιμου. Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Δεκ 2011, 19:14:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

action_peugeot έγραψε:
Μπορείς να βάλεις όποιων κινητήρα θέλεις και να το δηλώσεις περισσότερες πληροφορίες όταν θα έρθεις για τα αμορτισέρ

Είμαι πολύ δυστυχισμένος... Sad
Γιατί να μην τον έχουν βάλει τον 1.6 THP και στο 206...?!
(σχετικό θέμα υπάρχει? το έχει ψάξει κανείς τι χρειάζεται? Rolling eyes )

Και πολύ πιο εύκολο να τον "γαργαλίσεις" και να βγάλει περισσότερη δύναμη από τον EW10J4S, και ελαφρύτερος, και πιο ροπάτος, και μικρότερη κατανάλωση στη νορμάλ οδήγηση και καμία σχέση σε τέλη και λοιπά χαράτσια...
Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Φεβ 2014, 12:50:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα γνωρίζει κανένας από που μπορώ να πάρω?

Έγγραφη συναίνεση του εργοστασίου κατασκευής του οχήματος ή της επίσημης αντιπροσωπείας που εκπροσωπεί στην Ελλάδα το εργοστάσιο κατασκευής, στην οποία αναφέρονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου κινητήρα και κατονομάζονται όλα τα συστήματα του οχήματος που τυχόν επηρεάζονται από το νέο κινητήρα, όπως πέδησης, ανάρτησης, αντιρρύπανσης, με λεπτομερή αναφορά και περιγραφή των εξαρτημάτων που απαιτείται να τοποθετηθούν συμπληρωματικά, αντικατασταθούν κ.λ.π.



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Φεβ 2014, 14:32:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συνηθως σκας μυτη ειτε με το προσπεκτους ειτε με το μανιουαλ που λεει μεσα τα μοτερ που μπαινουν. αυτο τους αρκει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Φεβ 2014, 23:31:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιαννη,προσφατα που ρωτησα,μου ειχαν πει οτι δε χρειαζεται αυτο το εγγραφο,αν η συγκεκριμενη μετατροπη εχει ξαναγινει Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Φεβ 2014, 23:53:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Γιαννη,προσφατα που ρωτησα,μου ειχαν πει οτι δε χρειαζεται αυτο το εγγραφο,αν η συγκεκριμενη μετατροπη εχει ξαναγινει Wink


Είσαι σίγουρος? Για τι με αυτό μας λύνουν τα χέρια...



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2014, 12:02:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ακιρβωσ δε χρειαζεται τιποτα αν εχει δηλωθει αλλα ισως εχει αλλαξει αυτο.
παντως αν εχεις μαζι σου το μανιουαλ του αυτοκινητου που δειχνει τα μοτερ με τα οποια διατιθεται εισαι σιγουρα οκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2014, 12:49:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο τεχνικό τμήμα που μίλησα το θέλουν το χαρτί αυτό υποχρεωτικά...Θέλουν να λέει ότι ο συγκεκριμένος αριθμός πλαισίου μπορεί να δεχθεί τον NFX



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2014, 13:59:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου το ειχε πει γνωστος μου,που δουλευει στο συγκοινωνιων,απλα,αντι για αυτο το χαρτι,θελει μια βεβαιωση μηχανολογου,στην οποια θα αναγραφονται τα χαρακτηριστικα του νεου κινητηρα καθως και αν εχει γινει ορθα καθε απαραιτητη αλλαγη,ολα αυτα εφοσον η ιδια μετατροπη εχει ξαναγινει...
Τωρα,αν μου ελεγαν μπαρουφες,να τους βρασω Evil
Α! Ολα αυτα μου τα ειπαν,αφου τους ειπα οτι ο επισημος εισαγωγεας δε μου δινει τετοιο εγγραφο,μετα βεβαια απο το σχετικο κυνηγητο Evil
Ωστοσο,αυτο που λεει ο Παναγιωτης,ειναι νομιζω σωστο,καθως το μανιουαλ,ειναι επισημο εγγραφο,του εργοστασιου!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2014, 14:49:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω ηξερα οτι τους πας και το χαρτι του μηχανολοογου και το μανιουαλ.
πιθανοτατα να εννοει ο γιαννης οτι αν τους πας αυτο που λεει απο την ιδια τη πεζο να γλυτωσεις το μηχανολογο.

γιαννη αν βρεθεις προς κτεο ελληνικου πηγαινε ρωτα και εκει. στο κακ
ενα μικρο κτιριακι διπλα του βγαζανε εγκρισεις τυπου σε ολα τα ι.χ
αρα αν ειναι εκει στο αρχειο τους θα εχουν ολες τις δηλωμενες μετατροπες 106 απο 1.1 σε 1.6 που θες και οτι αρχεια υπαρχουν. πιθανοτατα να το βρεις κει αυτο που ψαχνεις και να το βγαλεις φωτοτυπια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Φεβ 2014, 14:52:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μονό με το παραπάνω χαρτί μου είπαν.
Σε περίπτωση που ο νέος κινητήρας υπερβαίνει το 25% του αρχικού κυβισμού και αρχικής ιπποδύναμης το χρειάζεσαι αναγκαστικά. Γιατί πρέπει να επιβεβαιωθεί ότι το συγκεκριμένος αριθμός πλαισίου μπορεί να πάρει αυτό το μοτέρ.
Σε κάθε άλλη περίπτωση που είσαι κάτω του 25% ναι με μια μελέτη μηχανολόγου είσαι καλυμμένος.
Στην δίκη μου περίπτωση έχει δηλωθεί αυτός ο κωδικός από HFX σε NFX 16V άλλα όταν τους το ανέφερα μου είπαν ότι πρέπει να γίνει αυτό που είπα παραπάνω για το πλαίσιο...
Τάκη έχω εκτυπώσει τη λίστα με τις δηλωθέντες μετατροπές με τις εγκρίσεις τύπου για τα καυσαέρια.



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Απρ 2014, 16:16:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.gocar.gr/news/feed/12349,%C2%ABMaimoy%C2%BB_ypokyvismoi_apo_kyklwma_sthn_Tr.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1939s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on