PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κλιματιστικό

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 16 Νοέ 2013, 20:46:51    Θέμα δημοσίευσης: Κλιματιστικό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελω να ρωτήσω το εξης για οσους γνωρίζουν. Ψαχνω για κλιματιστικό για εναν χώρο 25 τ.μ μιας και συμφέρει απ οτι λενε σε σχεση με το πετρελαιο, εχω βρει αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121848-mitsubishi-msz-sf35ve-plus
που απ οτι φαινεται πρεπει να ειναι εξαιρετικα οικονομικο σε θεμα καταναλωσης ρευματος. Δηστυχως ομως δεν μου δινει μια μεγιστη/ελαχιστη καταναλωση σε kwh αλλα ετησια κατι που εμενα δεν μου λεει κατι γιατι εγω π.χ. μπορει να το δουλευω 5 ωρες τη μερα και αλλος 15. Υπαρχει καποιος τροπος μεσω του EER ή καποιου αλλου τεχνικου στοιχειου που δινετε να βρω την καταναλωση σε KWh?


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 00:11:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την ωρα ειναι δυσκολο μιας και λογο του inverter η λειτουργεια δεν ειναι παντα η ιδια αλλα αλαζει και προσαρμοζεται στις εξωτερικες συνθηκες....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 13:24:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poly χοντρικα παιρνεις την αποδοση θερμικη και τη διαιρει με το cop
αυτο θα σου βγαλει πολυ χοντρικα την ΑΝΩΤΕΡΗ προσδιδομενη ηλεκτρικη ισχυ που καταναλωνει.
αυτο το μετατρεπεις se kw και πολλαπλασιαζεις επι τις ωρες που το δουλευεις.

και βλεπεις.

γενικα το πιο οικονομικο ειναι θερμοσυσσωρευτες με πυροτουβλα που δουλευει νυχτα και αποδιδει μερα (αλλα θελει ρευμα γερο στις πριζες στο σπιτι αρα παλιο σπιτι ξεχνα το) και μετα τα αρκουδια
αλλα τα αρκουδια ζεσταινουν οσο το εχει ανοιχτο γιατι ζεσταινει αερα οχι χωρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 15:00:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το γνωριζω αυτο οτι μολις κλεισει παγωσαμε αλλα λεω να το βσλω μιας και θα χρεαστει και καλοκαιρι.....Το συστημα που μου ειπες δεν το γνωτιζω καν.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 15:04:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το γνωριζω αυτο οτι μολις κλεισει παγωσαμε αλλα λεω να το βσλω μιας και θα χρεαστει και καλοκαιρι.....Το συστημα που μου ειπες δεν το γνωτιζω καν.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 16:24:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν εχει σωματα καλοριφερ η και αυτονομια αξιζει να δεις για αντλια θερμοτητας....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 22:54:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα το ψαξω και αυτο ερειξα μια ματια και φαινεται ενδιαφερον


Υ.Γ φιλε μου το εψαξα και μιλαμε για τρελος κοστος, χωρις καμια απολυτως δικαιολογια τα μηχανηματα εχουν COP 3-4 και το μηχανημα που εδωσα σε λινκ 4.4 ασχετα οτι κοστιζει και ενα 5χιλιαρο αυτο το πραμα αρα καταληγουμε στο οτι ενα καλο inverter ειναι η οικονομικοτερη θερμανση (εκτος και αν εισαι σε κανα χωριο που τα ξυλα ειναι αφθονα και πας σε ενεργειακα τζακια).


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 17 Νοέ 2013, 23:07:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
poly χοντρικα παιρνεις την αποδοση θερμικη και τη διαιρει με το cop
αυτο θα σου βγαλει πολυ χοντρικα την ΑΝΩΤΕΡΗ προσδιδομενη ηλεκτρικη ισχυ που καταναλωνει.
αυτο το μετατρεπεις se kw και πολλαπλασιαζεις επι τις ωρες που το δουλευεις.

και βλεπεις.

γενικα το πιο οικονομικο ειναι θερμοσυσσωρευτες με πυροτουβλα που δουλευει νυχτα και αποδιδει μερα (αλλα θελει ρευμα γερο στις πριζες στο σπιτι αρα παλιο σπιτι ξεχνα το) και μετα τα αρκουδια
αλλα τα αρκουδια ζεσταινουν οσο το εχει ανοιχτο γιατι ζεσταινει αερα οχι χωρο.



Με δεδομενο οτι καλυπτομαι και απο τετραγωνικα αρα το μηχανημα δεν θα "ζοριζεται" για 10 ωρες λειτουργιας τη μερα μπορουμε να βγαλουμε μια "μπακαλιστικη" καταναλωση σε KWh για το Mitsubishi που εδωσα παραπανω μπας και το κλεισω μεσα στη βδομαδα.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nik_marin (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Race

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 582

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2013, 01:01:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434
Κλιματιστικά / Κλιματισμός


Link link2 link3
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2013, 20:36:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραιος........ Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2013, 22:39:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πέρσι με αποκλειστική θέρμανση από κλιματιστικά, έφαγα πολύ κρύο Razz οκ, δε πλήρωσα πολλά, αλλά η ζέστη δεν είναι "ποιοτική".

φέτος θα δοκιμάσω την lc-32f (κηροζίνη).


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 00:38:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
πέρσι με αποκλειστική θέρμανση από κλιματιστικά, έφαγα πολύ κρύο Razz οκ, δε πλήρωσα πολλά, αλλά η ζέστη δεν είναι "ποιοτική".
Λογικό, αφού το 99% των κλιματιστικών χρησιμοποιούνται για ψύξη και όχι για θέρμανση.

Γι αυτό και τοποθετούνται ψηλά, ο κρύος αέρας πάει προς τα κάτω.

Στη θέρμανση με κλιματιστικό, προσπαθείς να ζεσταθείς, αλλά ζεσταίνεις τον από πάνω όροφο, μάταια όμως Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 09:46:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέρσι πάντως με προσεκτική χρήση (εκμετάλλευση νυχτερινού ρεύματος) και σε συνδιασμό με την καλή θερμομόνωση του σπιτιού που νοικιάζουμε την βγάλαμε μια χαρά και πολύ οικονομικά και μικρή και μεγάλοι.

Από την άλλη ο πατέρας μου που έβαλε ενεργειακό τζάκι, ναι μεν έκανε οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο αλλά έκανε τον θερμαστή όλη την ώρα και τον χαμάλη μαζί με το γεγονός ότι έδωσε και κάμποσα λεφτά για να το βάλει.


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 10:16:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μιας και εχω λιγο καιρο ας γραψω λιγα πραγματα.

οικονομικοτερες λυσεις απο καλη προς χειροτερη

1. υγραεριο. δεξαμενη προπανιου στο κηπο αν εχουμε 3μ αποσταση απο ορια και κτιριο. τεραστια οικονομια. πολυ ευκολη προσβαση σε αφορολογητο προπανιο. καλη θερμογονος δυναμη

2. φυσικο αεριο. καλη θερμογονος δυναμη. 20-30% μειωση τιμης την επομενη 7ετια. λεβητες συμπυκνωσης χαμηλων θερμοκρασιων αν εχετε ενδοδαπεδια και φαν κοιλ κανουν παπαδες

3. ενεργειακα τζακια. εγω δε τα γουσταρω γιατι κανεις το χαμαλη και πληρωνεις και ενα καρο λεφτα. επισης για να φτασει ζεστη παντου ξηλωνεις το σπιτι. ακομα και καλοριφερ να συνδεσεις υπαρχει θεμα αφου θες δοχειο αποθηκευσης για να δουλευει σωστα. μπλεξιμο για μαζοχες...μοδα ειναι θα περασει. εδω βαζανε καλοριφερ ακτινοβολιας πως τα λεγανε...

4. ρευμα. καλυτερη λυση θερμοσυσσωρευτες. εχουν πυροτουβλα καινε το βραδυ με νυχτερινο σου αποδιδουν ζεστη ολη μερα. τρομερη οικονομια αλλα θελει καθε συσκευη και ξεχωριστη παροχη απο πινακα...

5. ρευμα αντλιες θερμοτητας. επειδη ολοι μπλεκονται μιλαμε για αντλια που παραγει νερο μονο. ειναι χαμηλων θερμοκρασιων οι φτηνες αρα καινε μονο ενδοδαπεδια και φαν κοιλ και θερμαντικα σωματα μονο αν αυτα ειναι τεραστια σε διαστασεις . σωματα δουλευουν 80 νερο οι αντλιες βγαζουν 50....καντε αναγωγη!
οι αντλιες χαμηλων θερμοκρασιων μονο ζεστη ειναι πολυ διαδεδομενη λυση σκανδιναβια και αποτελουν περιπου το 40% εκει της αγορας. υπαρχουν μοντελα που δουλεουν και -20 και -30 με καλη αποδοση αλλα θελουν στεγαστρο (για χιονια) και αντισταση μεσα στο μπαφερ για γρηγορη αποδοση οταν τη βαλεις μπροστα. αιρκοντιστιον που τα βαφτιζουν αντλιες θερμοτητας κλπ αποδιδουν μονο σε εργασιακους χωρους που εχεις καναλια και στοχευεις σωστα τον αερα προς το δαπεδο απο αεραγωγους.

6. πετρελαιο. δεν ειναι και τοσο ασχημη λυση οσο νομιζουν καποιοι. εγω εχω κρατησει αιρκοντιστιον που ειχα για καλοκαιρι στο δωματιο και εχω παρει ενα θερμοπομπο σαλονι μεγαλο. βαζω μπρος οταν γυρισω σπιτι για 1 ωρα το καλοριφερ σπαει υγρασια τοιχων και ζεσταινει το σπιτι και μετα το κλεινω και κραταω θερμοκρασια χωρου με το θερμοπομπο. μεσοσταθμικα εδωσα πολυ λιγοτερα σε πετρελαιο απο οσο νομιζετε. δεν ενδεικνυται σε μεγαλα σπιτια...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nik_marin (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Race

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 582

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 10:40:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
μιας και εχω λιγο καιρο ας γραψω λιγα πραγματα.

οικονομικοτερες λυσεις απο καλη προς χειροτερη

1. υγραεριο. δεξαμενη προπανιου στο κηπο αν εχουμε 3μ αποσταση απο ορια και κτιριο. τεραστια οικονομια. πολυ ευκολη προσβαση σε αφορολογητο προπανιο. καλη θερμογονος δυναμη

2. φυσικο αεριο. καλη θερμογονος δυναμη. 20-30% μειωση τιμης την επομενη 7ετια. λεβητες συμπυκνωσης χαμηλων θερμοκρασιων αν εχετε ενδοδαπεδια και φαν κοιλ κανουν παπαδες

3. ενεργειακα τζακια. εγω δε τα γουσταρω γιατι κανεις το χαμαλη και πληρωνεις και ενα καρο λεφτα. επισης για να φτασει ζεστη παντου ξηλωνεις το σπιτι. ακομα και καλοριφερ να συνδεσεις υπαρχει θεμα αφου θες δοχειο αποθηκευσης για να δουλευει σωστα. μπλεξιμο για μαζοχες...μοδα ειναι θα περασει. εδω βαζανε καλοριφερ ακτινοβολιας πως τα λεγανε...

4. ρευμα. καλυτερη λυση θερμοσυσσωρευτες. εχουν πυροτουβλα καινε το βραδυ με νυχτερινο σου αποδιδουν ζεστη ολη μερα. τρομερη οικονομια αλλα θελει καθε συσκευη και ξεχωριστη παροχη απο πινακα...

5. ρευμα αντλιες θερμοτητας. επειδη ολοι μπλεκονται μιλαμε για αντλια που παραγει νερο μονο. ειναι χαμηλων θερμοκρασιων οι φτηνες αρα καινε μονο ενδοδαπεδια και φαν κοιλ και θερμαντικα σωματα μονο αν αυτα ειναι τεραστια σε διαστασεις . σωματα δουλευουν 80 νερο οι αντλιες βγαζουν 50....καντε αναγωγη!
οι αντλιες χαμηλων θερμοκρασιων μονο ζεστη ειναι πολυ διαδεδομενη λυση σκανδιναβια και αποτελουν περιπου το 40% εκει της αγορας. υπαρχουν μοντελα που δουλεουν και -20 και -30 με καλη αποδοση αλλα θελουν στεγαστρο (για χιονια) και αντισταση μεσα στο μπαφερ για γρηγορη αποδοση οταν τη βαλεις μπροστα. αιρκοντιστιον που τα βαφτιζουν αντλιες θερμοτητας κλπ αποδιδουν μονο σε εργασιακους χωρους που εχεις καναλια και στοχευεις σωστα τον αερα προς το δαπεδο απο αεραγωγους.

6. πετρελαιο. δεν ειναι και τοσο ασχημη λυση οσο νομιζουν καποιοι. εγω εχω κρατησει αιρκοντιστιον που ειχα για καλοκαιρι στο δωματιο και εχω παρει ενα θερμοπομπο σαλονι μεγαλο. βαζω μπρος οταν γυρισω σπιτι για 1 ωρα το καλοριφερ σπαει υγρασια τοιχων και ζεσταινει το σπιτι και μετα το κλεινω και κραταω θερμοκρασια χωρου με το θερμοπομπο. μεσοσταθμικα εδωσα πολυ λιγοτερα σε πετρελαιο απο οσο νομιζετε. δεν ενδεικνυται σε μεγαλα σπιτια...


Το κλιματιστικό είναι μιά πολύ αποδοτική (ενεργειακά και οικονομικά) λύση επειδή δεν χρησιμοποιεί ηλεκτρική ενέργεια για να ζεστάνει τον αέρα, αλλά λειτουργεί με αντιστροφή του κύκλου λειτουργίας του, αντλώντας θερμότητα από το περιβάλλον.

Έτσι, επιτυγχάνεται το παράδοξο να έχουμε συντελεστή απόδοσης μεγαλύτερο από τη μονάδα, και μάλιστα κοντά στο 3 ή και ακόμα περισσότερο για τα μοντέλα Ενεργειακής Κλάσης Α.


http://www.blog.gr/index.php?p=article&article_id=60756


Link link2 link3
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 10:54:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γενικά το να είσαι δέσμιος του τιμολογίου της ΔΕΗ, δεν είναι κ ότι καλύτερο... κ να έχεις τον φόβο να κάψεις λίγο παραπάνω, να ανέβει η κατανάλωσή σου στην επόμενη κλίμακα και να σε πάει γ@μι0ντας!!

και επίσης, δεν έχουμε όλοι νυχτερινό (δυστυχώς...). κ απ' όσο ξέρω δε μπαίνει κ πολύ εύκολα. ή όχι;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 11:11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με 3 θερμοσυσσωρευτές (σχετικά παλαιούς και οχι με καλή σχέση κατανάλωσης/απόδοσης) μόνιμα ανοιχτούς το χειμώνα (3φασικό και νυχτερινό) η ΔΕΗ έρχεται περι τα 200-250€ / 2μηνο για 70τμ σπίτι.
Βέβαια είναι και 3 υπολογιστές σχεδόν όλη τη μέρα αναμμένοι αλλα απο την άλλη έχω ηλιακό θερμοσίφωνα( δεν χρειάζεται να ανάψω πάνω απο 4-5 φορές ανα χρόνο...να'ναι καλά...)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 11:33:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fota?
γραφειο?\\

σκεψου οτι εμεις με 3 αιρκοντιστιον στο γραφειο (110τ.μ αλλα ζεσταινονται τα μισα και λιγο παραπανω αρα τα ιδια) ειχαμε 380-420 λογαριασμο με 3 πισι παλι ανοιχτα , φωτα και χρηση γραφειο (10-7)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Νοέ 2013, 14:04:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως βλεπω το θεμα εγω ολα παιζουν ρολο στο ποσο μεγαλο ειναι ενα σπιτι, τι μονωση εχει και αμα παμε να το θερμανουμε με με ρευμα παιζει ρολο το συνολο των KWh ωστε να μην ανεβουμε κλιμακα. Εγω προσωπικα μενω μονος σε σπιτι 62 τ.μ κατασκευης 2012 το οποιο απ οτι μου εχει δειξει εχει και καλη μονωση. Εχω λοιπον ενα συνολο KWh 600-700 στον εκαθαριστικο καλοκαιριου που το υπαρχον air-condition σε υπνοδωματιο δουλευε 10 ωρες τη μερα. Αρα ακομα και με ενα 12αρι που θελω να βαλω ή δεν θα ανεβω κλιμακα ή θα παω στην αμεσως επομενη που εχει παλι ελαχιστη διαφορα σαν χρεωση. Θεωρω οτι το να μπω σε εξοδα με "ενεργειακα" συστηματα που αναφερεται ειναι ασυμφορο μιας και 1ον το σπιτι ειναι με νοικι, αρα αυριο φευγω και δεν ξερω το κατα ποσο θα ταιριαξουν με το καινουριο ενω το κλιματιστικο ειναι ευκολη υποθεση, 2ον σαν φοιτητης το να σκασω οπως περισυ 400 ευρω σε θερμανση χωρις να "ζεσταθω" ιδιαιτερα αφου εκαιγα μονος μου ενω οι αλλοι 2 ενοικοι δεν αναβαν καν παλι δεν συμφερει. Θελω να καταληξω στο οτι το καθε ειδος θερμανσης πρεπει να δουμε το κατα ποσο ταιριαζει σε καθε σπιτι-τσεπη-κατασταση. Στο μονο που αμφιβαλω καθετα ειναι για τη ποιοτητα θερμανσης των air-condition, εδω οτι πληρωσεις θα παρεις, ο αδελφος μου εβαλε ενα 18αρι σε σαλονο-κουζινα και δυο 9αρια σε υπνοδωματια, τα 2 αυτα δουλευουν εναλλαξ, το μεγαλο απο 9 το πρωι μεχρι 12 το βραδυ και το ενα απο τα δυο 9αρια 12 το βραδυ με 9 το πρωι, αυτο γινετε επειδη εχει βρεφος στο σπιτι και σαν μωρο δεν εχεις την επιλογη να πεις "ας κρυωσω και λιγο" και τα 3 ειναι μαρκας Mitsubishi και πραγματικα μαζι με υγραντηρες κανουν τρομερη δουλεια, εχουν πανω συστημα που σκαναρει το χωρο και δουλευει καταλληλα ωστε να θερμανει καθε γωνια του χωρου. Απο καταναλωση δε η σουμα με τα 3 κλιματιστικα ειναι 50 ευρω το μηνα σε συγκριση που καναμε στον αντιστοιχο περσινο. Καταληγω στο οτι αγοραζοντας ενα κλιματιστικο στη περιπτωση μου με 700 ευρω θα κανω αποσβεση μεσα σε 1-2 χρονια της αγορας του, αφου περισυ εδωσα 400 και δεν ζεσταθηκα μακαρι να το ειχα βαλει απο τοτε.


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2868s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on