PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

προβλημα με σασμαν και μετα την αλαγη....

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 03 Μάϊ 2013, 21:00:56    Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με σασμαν και μετα την αλαγη.... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα ...
ειχω 206 με μοτερ 106 1600 8v το οποιο ειναι τουρμπο.. δνε εχει να κανει με το προβλημα.

ειχα σασμαν απο 1400 πανω το οποιο δεν επερνε καλα την πρωτη με πολυ δυναμη την επερνε η αν τσουλαγα λιγο μπρος λιγο πισω... τστις αλλες και σταματημενος λιγο περιεργα τις επερνε και στην οπισθεν εξηνε παρα πολη.. τωρα πριν 3-4 μερες αλαξα σασμαν εβαλα απο 1600 ομως για να ειναι και πιο μακρυ.. οι ταχυτητες οκ ι οπισθεν οταν παω να βαλω ξυνη λιγο οχι παντα αλλα αν βαλω πχ οπως ειμαι σταματημενος και βαλω μια τεταρτη κ μετα οπισθεν μπαινει κομπλε κ η πρωτη μερικες φορες ζοριζεται να μπει. και βαζω μια αλλη πρωτα κ μετα πρωτη...... δεν ειναι τοσο τραγικο οσο τα γραφω αλλα το περιμενα να ιεναι πενα ... παιζει τουλαχιστον με την οπισθεν να κανει νουμερα η ντιζα του συμπλκετη? ειναι αυτορυθμιζωμενη.... να παρω καμια αλλη για καλο και για κακο? να αλαξω βαλβολινες? ξερω γω καμια γνωμη? ααααα ειναι λιγο φαγομενο νομιζω ενα μπαλακι που ειναι οπως ο λεβιες συνεχιζει κ βγαιενι κατω απο το σασι κ προχοραει προς το μοτερ εχει ενα συμειο ενα μπαλακι σαν να ειναι απο τεφλον κ εκει πανο κουμπονει το σηδερο που ερχετε απο τον επιλογεα κ φευγει μετα απο εκει κ παει στα ντυζακια..΄.΄συγνωμη για την εκθεση..


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 03 Μάϊ 2013, 21:56:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως εχεις αλλάξει δίσκο/πλατό? Υπάρχει περίπτωση εαν εχεις βάλει κάνα φτιαχτο να μην έχει το σωστο πάχος ο δίσκος με αποτέλεσμα να μην μπαίνουν εύκολα οι σχέσεις..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 04 Μάϊ 2013, 08:47:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω εξαφτερο ναι... και νομιζω το προβλημα εγινε περισσοτερο οταν αλαξα τον δισκο.... παιζει να ειναι πιο λεπτος? μπορω να κανω κατι? ελεγα να δοκιμασω με πατυμενο συμπλεκτη αν το λεωιεδακι στ οσασμαν μαζευει τερμα


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 04 Μάϊ 2013, 09:53:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν ηταν πιο λεπτός θα έμπαιναν αερα πιο χοντρός ειναι.. Είναι φτιαχτος? Αν ναι να πας σε αυτον που το έφτιαξε να σου αλλάξει την πάστα με δικά του έξοδα..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 04 Μάϊ 2013, 14:55:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ξερω πιος τον αφτιαξε στο μηχανικο μου τον πηρα του ειπα θελω 4 φτερο η εξαφτερο μου εφερε εξαφτερο...... λογικα δλδ αν φαγωθει λιγο πρεπει να μπαινει κανονικα ετσι?


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 04 Μάϊ 2013, 21:00:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αλλά μέχρι τότε μπορεί να κάνεις ζημιά στο σαζμαν..


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 05 Μάϊ 2013, 13:53:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το προσεχω για την ωρα να δω τι γινεται κιολας θα λιγο και ντιζα συμπλεκτη αν ειναι οκ κ συμπλεκταρει κανονικα μεχρι τερμα... απλα για να ωαλο οπισθεν βαζω πρωτα τεταρτη κ μετα οπισθεν και δεν ξινει καθολου.


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Ιούν 2013, 09:33:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τιποτα με ντιζες κτλ ολα οκ ειναι ....

καποιος απο μαγαζι μου ειπε να βαλω πιο χοντρη βαλβολινη αλλα δεν θυμαμε νουμερο... τι νουμερο να βαλω? τωρα εχω ψυλες αλλα παλι δνε ξερω νουμερο..

γιατι μολις αλλαξα το σασμαν σπιτι μ μου εφερε ενας φιλος απο συνεργειο κ μου λεει ψυλες θα βαλει και μου εφερε ψυλες..

καμια προταση


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 11:01:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nfp 75-80?
βασικά δοκίμασε να βάλεις 1η και κρατα τέρμα το συμπλεκτη να δεις αν το αμάξι "ξεκινάει" μετά σιγά σιγά άσε να δείς πόσο σύντομα απο τη στιγμή που ξεκινάς να αφήνεις συμπλεξάρει και ξεκινάει το αμάξι... Εάν με το που αφήνεις απειροελάχιστα το συμπλέκτη κομπλάρει τότε έχεις θέμα με τον συμπλέκτη.. Εάν πιάνει πολύ ψηλά τότε δνε είναι συμπλέκτης

Γενικότερα πάντως η όπισθεν γραντζανάει σε αυτά τα σασμάν. Τώρα στην πρώτη δεν ξέρω πόσο έντονο είναι το πρόβλημα σου.

Απλά επειδή και η 1η αλλα και η όπισθεν είναι ασυγχρόνιστες τραβάνε λίγο ζόρι


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 11:36:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το δικό μου γρατζουνούσε την όπισθεν από την 1η μέρα.
Τη λύση την έχεις βρει ήδη: κουμπώνεις 4η και καπάκι R, φυσικά με το όχημα σε απόλυτη ακινησία.

Είναι θέμα συνήθειας, απλά Wink

Με βαλβολίνες δε θα σου πρότεινα να πειραματιστείς δοκιμάζοντας "ασυνήθιστα" ιξώδη για το συγκεκριμένο σασμάν. Μείνε σε κάποια καλή 75W-80 ή 75W-90. Αυτή που σου πρότεινε ο Τάσος θεωρείται πολύ καλή για overall χρήση.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 16:17:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστοί οι προλαλήσαντες...... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 16:42:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομιζω 75-80 εχω ασχετη μαρκα... αυτα που μου ειπες τι ειναι ελφ?


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Ιούν 2013, 16:47:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι ελφ είναι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1231s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on