PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

saxo vts 1.6 "πεταει" τη 2α

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Φεβ 2013, 23:53:49    Θέμα δημοσίευσης: saxo vts 1.6 "πεταει" τη 2α Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο καιρο,αφου το συγχρονιζε της 2ας παρεδωσε το πνευμα στο saxo του αδερφου μου,το πηγαμε στο συνεργειο,για ανακατασκευη του σασμαν,οποτε και μπηκαν,καινουρια συγχρονιζε,ρουλεμαν κλπ!
Μεχρι εδω,ολα καλα,το σασμαν λειτουργει αψογα,περαν ενος περιεργου προβληματος,οταν εχω 2α π.χ στις 2500σ.α.λ και αφησω γκαζι,το αυτοκινητο ρολαρει κανονικα για μερικα μετρα και ξαφνικα,την "πεταει"... Αν δε,κραταω το λεβιε με το δαχτυλο μου(δηλαδη χωρις δυναμη) η ταχυτητα μενει κανονικα! Αυτο να σημειωσω,οτι συμβαινει μονο με τη 2α! Ξερει κανεις τι παιζει; Κοντευουν να μας σπασουν τα νευρα Evil
Να σημειωσω επισης,οτι στο "πατα-ασε" του γκαζιου δε παρουσιαζει τιποτα απο τα παραπανω!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Φεβ 2013, 02:25:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα μου το έκανε αυτό μετά απο ανακατασκευή στη 1η για κανα 10ημερο..μετά έστρωσε..επίσης δες βάσεις


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Φεβ 2013, 17:55:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι βασεις ειναι ολες κομπλε(του σασμαν ειναι καινουρια)! Βασικα,μου φαινεται πολυ παραλογο το γεγονος,οτι δε το κανει στα ζορια,αλλα στο ρολαρισμα! Evil


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Φεβ 2013, 22:49:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καμια ιδεα κανεις; Rolling eyes


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Φεβ 2013, 23:36:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο, αρχικά ρίξε ένα καλό ψάξιμο εάν κάπου "ενοχλείται" στην κίνησή του το μοχλικό (πχ ακουμπάει η πλεξούδα στο παλάτζο του καθρέφτη κοκ). Επίσης τσέκαρε για μπόσικα στα 2 πάνω ντιζάκια.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 08 Φεβ 2013, 23:42:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Γιώργο, αρχικά ρίξε ένα καλό ψάξιμο εάν κάπου "ενοχλείται" στην κίνησή του το μοχλικό (πχ ακουμπάει η πλεξούδα στο παλάτζο του καθρέφτη κοκ). Επίσης τσέκαρε για μπόσικα στα 2 πάνω ντιζάκια.

Τα εχουμε ψαξει ολα,τα ντιζακια ειναι καινουρια,το ιδιο και ο λεβιες με το μοχλικο του,η βαση της μπαταριας και του σασμαν ειναι καινουριες... Πολυ φοβαμαι Γιαννη,οτι το γραναζι της 2ας εχει "αιτιαστει" απο το χαλασμενο συγχρονιζε Sad Αλλα δε θα φαινοταν;


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 01:09:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα του κουμπώματος έχει να κάνει με το σύμπλεγμα "κόμπλερ-συγχρονιζέ" και όχι με το γρανάζι άμεσα. Αν είχες φαγωμένο γρανάζι θα είχες καταρχήν θόρυβο που δεν έχεις.

Ξαναψάξε σου λέω εάν κάτι εμποδίζει τα μοχλικά. Ξεκίνα απ'το πιό ηλίθιο πράμα που πάει το μυαλό σου. Πχ στο Clio αφού έκανα ολικό rebuild στο μηχανοστάσιο, έδεσα και βγήκα για 1η δοκιμαστική βόλτα. Η 5η να μη κουμπώνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Βρε αμάν βρε ζαμάν, βρε άλλαξε τη θέση της ντίζας 2 μοίρες δεξιά μπας και έχασε τη θέση της... τίποτα.
Τελικά ο ένοχος ήταν το σωληνάκι αναθυμιάσεων που είχα κατεβάσει στο πάτωμα (ώστε να τις ρίχνει έξω) που έβρισκε στη ντίζα όταν το μοτέρ ήταν υπό φορτίο (μαλακές βάσεις άρα άλλαζε θέση σε σχέση με λειτουργία ρελαντί).

Εάν και πάλι δε βρίσκεις τίποτα με την καμία, τότε ο μάστορας κάτι λάθος έχει κάνει εσωτερικά. Ίσως κάποιο πλαστικό καποτάκι στις φουρκέτες να βγήκε ή κάποιο ελατηριάκι-μπιλάκι στο συγχρονιζέ να έφυγε κατά την τοποθέτηση... Rolling eyes


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 01:18:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις δικιο,μπορει να ειναι κατι εντελως χαζο...θα κοιταξουμε ξανα και θα επανελθω με update! Cool


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 01:24:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα περιεργο ακομη,μ'αυτο το σασμαν,ειναι οτι στον ενα βραχιονα του(που μπαινει το ενα ντιζακι,επιλογεας λεγεται νομιζω),εχει δυο "μπιλακια" για την τοποθετηση της ντιζας,ενα κανονικο και ενα πιο πανω...τι σοϊ πραμα ειν'αυτο; To 106 εχει μονο ενα! Mad


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 05:35:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα σασμάν μέχρι το 1999 είχαν 2 στο απουαμόρ τα πιο νέα 1, δεν σε ενοχλεί αυτό...Όσο αναφορά την 2α εγώ θα κοίταζα με τη σειρά ντιζάκια βάσεις συγχρονιζέ κόμπλερ φουρκέτα μοχλικά σασμάν (εσωτερικά). Βάλε το αμάξι σε λάκο χωρίς χειρόφρενο με 2α και κάνε το μπρος-πίσω να δεις μήπως σκαλώνει κάπου ο λεβιές..? Το συγχρονιζέ που έβαλες είναι γνήσιο καινούργιο μαζί με το κόμπλερ?


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 17:13:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nik_psa έγραψε:
Τα σασμάν μέχρι το 1999 είχαν 2 στο απουαμόρ τα πιο νέα 1, δεν σε ενοχλεί αυτό...Όσο αναφορά την 2α εγώ θα κοίταζα με τη σειρά ντιζάκια βάσεις συγχρονιζέ κόμπλερ φουρκέτα μοχλικά σασμάν (εσωτερικά). Βάλε το αμάξι σε λάκο χωρίς χειρόφρενο με 2α και κάνε το μπρος-πίσω να δεις μήπως σκαλώνει κάπου ο λεβιές..? Το συγχρονιζέ που έβαλες είναι γνήσιο καινούργιο μαζί με το κόμπλερ?


Ελεγα,μηπως να δοκιμαζα και το 2ο μπιλακι του απουαμορ(το 'μαθα κι αυτο Very happy ) Ναι,μαζι με το συγχρονιζε αλλαχτηκε και το κομπλερ (γνησια) Confused Θα το βαλουμε στο λακκο να δουμε...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Φεβ 2013, 22:55:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βάζοντας το στο πάνω μπιλάκι θα έχεις μικρή διαδρομή δεξιά αριστερά στο κάτω μεγαλύτερη...


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάϊ 2013, 23:20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Update,εστω και καθυστερημενα...Τελικα,το γραναζι της 2ας,ειχε "μαζεψει υπογραφες",κατι που δε παρατηρησε ο μηχανικος,μιας και η φθορα που φαινοταν δε μαρτυρουσε το μεγεθος του προβληματος...εν τελει αλλαχτηκε ολοκληρο το σασμαν και ολα λυθηκαν Cool


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2208s (PHP: 84% - SQL: 16%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on