PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 rc αντοχη μαμα αμορτισερ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2012, 15:39:03    Θέμα δημοσίευσης: 207 rc αντοχη μαμα αμορτισερ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον τελευταιο καιρο τα αμορτισερ κοπανανε αρκετα σαν να τα εχουν ψιλοφτυσει. Ακομα και μεσα στο καλοκαιρι χτυπουσαν περισσοτερο και απο τον χειμωνα. το θεμα ειναι οτι εχουν 45κ χλμ τα μπροστινα και 62κ χλμ τα πισω. ειναι δυνατον απο τωρα να επεσαν;; ειναι με τα μαμα ελατηρια σε ολη τη ζωη τους.


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2012, 15:58:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φυσικά και είναι δυνατόν, υπάρχουν περιπτώσεις που εχουν διαλυθει και πολυ νωρίτερα. Βασικά εχει να κανει με το στυλ οδήγησης, δλδ με το κατα ποσο τα προσεχεις αποφευγοντας λακούβες, με τι φορτίο έχεις φαει λακούβες, με πόσα χλμ κλπ. και φυσικά με την ποιοτητα των δρόμων που κινεισαι συνηθως.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2012, 16:03:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικα τις προσεχω τις λακουβες και επιπλεον τα περισσοτερα χλμ εχουν γινει σε ταξιδια τουλαχιστον τα 40κ απο τα 62κ. ειδικα τα μπροστινα με 40κ χλμ μου φαινεται τραγικο να τα εφτυσαν. θα περασω κτεο σε λιγες μερες οποτε λογικα θα μου πουν κι εκει τι γινεται. υπαρχει περιπτωση να με κοψουν αν ειναι πιο πεσμενα;


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 21 Οκτ 2012, 16:26:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arvas έγραψε:
Γενικα τις προσεχω τις λακουβες και επιπλεον τα περισσοτερα χλμ εχουν γινει σε ταξιδια τουλαχιστον τα 40κ απο τα 62κ. ειδικα τα μπροστινα με 40κ χλμ μου φαινεται τραγικο να τα εφτυσαν. θα περασω κτεο σε λιγες μερες οποτε λογικα θα μου πουν κι εκει τι γινεται. υπαρχει περιπτωση να με κοψουν αν ειναι πιο πεσμενα;

Για να κοπεις σε ΚΤΕΟ απο αμορτισέρ (παντα στα πλαισια του νόμιμου Exclamation ), πρέπει το ποσοστό απόδοσής τους να ειναι κάτω απο 20% οπου τοτε ειναι πραγματικα άχρηστα χωρίς δευτερη κουβέντα. Κατα τα άλλα έχε υπόψιν τα εξής:
Τα ποσοστά που θα δεις δεν αντικατοπτρίζουν την απόδοση του αμορτισερ ειδικά, αλλα της αναρτησης γενικότερα, που ομως κατα κυριο λόγο εξαρταται απο την κατασταση του αμορτισερ. Ένα ποσοστό πάνω απο 40% θεωρείται "καλό". Συνήθως καμια αναρτηση δεν ξεπερνά το 80-85% (το δικό μου οταν μετρηθηκε με 0 χιλόμετρα είχε 75% στα μπροστά και 55% στα πίσω). Φρόντισε να έχεις το σωστό αερα στα ελαστικά σου γιατι επηρεάζει τη μέτρηση(κανονικα ειναι υποχρεωμένος να τον τσεκάρει ο ελεγκτής, αλλα...), στην πισω ανάρτησή σου μην περιμενεις να δεις νουμερα πάνω απο 50-55% ακομη και αν τα αμορτισερ ειναι καινουργια (ειναι θεμα αναρτησης του 207). και τελος ελπιζεις οτι το αμορτισερόμετρο εχει διακριβωθεί στην ώρα του και μετραει σωστα...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Νοέ 2012, 19:48:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον σημερα πηγα ΚΤΕΟ και εγινε μετρηση στον Ηνιοχο στην κλεισθενους. αποτελεσμα 82-83 μπροστα και 73-75 πισω. μου φανηκε παρα πολυ περιεργο...


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Νοέ 2012, 19:53:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Arvas έγραψε:
Λοιπον σημερα πηγα ΚΤΕΟ και εγινε μετρηση στον Ηνιοχο στην κλεισθενους. αποτελεσμα 82-83 μπροστα και 73-75 πισω. μου φανηκε παρα πολυ περιεργο...

Απρόσμενα καλα! αρκει να ειχες το σωστό αέρα. Αν εχεις λιγοτερο απο τον προβλεπόμενο αέρα, τα ποσοστα βγαίνουν μεγαλύτερα Exclamation



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Νοέ 2012, 09:56:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο δεν ειναι αμορτισερομετρο κακως το λενε ετσι , ειναι αναρτησιομετρο
μερος της αναρτησης ειναι και το ελαστικο γι αυτο επιρεαζει τη μετρηση η πιεση του ελαστικου....

και προφανως αμα τα χεις μπαλονια που λενε μερικοι σ αυτους εδω τους δρομους που ουτε γαιδουρια δε πανε δε γινεται να δουλεψει η αναρτηση σωστα.....(με 45 προφιλ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Νοέ 2012, 16:49:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια τα αμορτισερ των rc και απο άλλους που εχω ακουσει πεφτουν γρηγορα Confused
οποτε Δημητρη ειναι πολυ πιθανο να εχουν "χαλαρωσει" και τα δικα σου και να μην ειναι η ιδεα σου

οσο για το αμορτισερομετρο, δεν ειναι κατι αξιόπιστο για να το λαβεις υποψην σου



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 18 Νοέ 2012, 15:44:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρω οτι σιγουρα θα υπαρχει μια αποκλιση και αν τα εβλεπα 50% και κατω θα τα αλλαζα επειδη μου ειχε μπει και η ιδεα αλλα απο 80+ οσο αποκλιση και να εχει παλι εχει παρα πολυ ψωμι το θεμα.. απ οτι εμαθα τα top mount σπανε πολυ ευκολα και μετα κοπαναει απο εδω και απο κει οποτε μαλλον θα αλλαξω τα top μονο με φτιαχτα τεφλον και ησυχασαμε προς το παρον...


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 18 Νοέ 2012, 18:10:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

45 χιλ. χλμ και 62 χιλ. χλμ. είναι πάρα πολλά...εμένα τουλάχιστον από τα 30000 είχαν ήδη αρχίσει να δείχνουν σημάδια κόπωσης...τώρα στα 37000 το νίωθω πως γέρνει, βουτάει και δεν πάταει όπως πριν...

Απ' το αναρτησιόμετρο ή αμορτισερόμετρο δεν βγάζεις άκρη...από μόνος σου πρέπει να καταλαβαίνεις τι παίζει και να πράττεις ανάλογα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2013, 17:04:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως και εγω πέρασα απο ΚΤΕΟ πριν 2 μέρες και με 53.000 μου βρήκαν το πίσω αριστερό στο 40% και το πίσω δεξί 45%. Μάλιστα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι είμαι οριακά...για την ιστορία τα μπροστά είναι στο 75%( Μιλάμε για 207 rallye). Είχα καταλάβει τη πτώση αλλά έτσι όπως μου το παρουσιάσε ο τεχνικλος θορυβήθηκα...και αρχίζει το ψάξιμο και οι προβληματισμοι. Βάζω τα αμορτισερ της μάνας του και βγάζω άλλα 50.000 Question κρατάω το ελατήριο και βάζω κάτι άλλο σαν αμορτισέρ Question ή πάμε σε χαμήλωμα Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2013, 18:53:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα πας σε χαμηλωμα θα τα φτηνουν ακομη νωριτερα Wink
Η παρε μια coilover ή κρατα την μαμα ως εχει με τα μαμα ελατηρια.


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2013, 20:28:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

broulis έγραψε:
Πάντως και εγω πέρασα απο ΚΤΕΟ πριν 2 μέρες και με 53.000 μου βρήκαν το πίσω αριστερό στο 40% και το πίσω δεξί 45%. Μάλιστα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε ότι είμαι οριακά...για την ιστορία τα μπροστά είναι στο 75%( Μιλάμε για 207 rallye). Είχα καταλάβει τη πτώση αλλά έτσι όπως μου το παρουσιάσε ο τεχνικλος θορυβήθηκα...και αρχίζει το ψάξιμο και οι προβληματισμοι. Βάζω τα αμορτισερ της μάνας του και βγάζω άλλα 50.000 Question κρατάω το ελατήριο και βάζω κάτι άλλο σαν αμορτισέρ Question ή πάμε σε χαμήλωμα Question

Αν δεν εχεις προβλημα με την αναρτηση (τριγμούς, ασταθεια κλπ.) μην τα αλλαξεις τα αμοσρτισερ,ή τουλαχιστον μην αγχώνεσαι.
Κανενα rallye/gt δεν εχει βγαλει στην πίσω αναρτηση πανω απο 50%-55% σε αμορτισερόμετρο ΚΤΕΟ. Τοσο βγαζαν τα δικα μου οταν το μετραγα καινουργιο (δουλευα ελεγκτης σε ΚΤΕΟ), και τα μπροστινα 75%.
Την τελευταια φορα που τα μετρησα με 60000 χλμ ηταν στο 45 % (τα προσεχω αρκετα) και ειναι μια χαρα.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 10:49:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Makis οταν λες τριγμούς τι εννοεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMITRIS RALLY 207 (DIMITRIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot207rally

Ένταξη: 30 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 26

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 10:55:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και σε μενα με καινουργια αμορτεσερ και μου εβγαλε 68%και 72%


δεν καταλαβα????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 11:01:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMITRIS RALLY 207 έγραψε:
Και σε μενα με καινουργια αμορτισερ και μου εβγαλε 68%και 72%


Αρα μιλάμε οτι έχω μια πτώση 20%-25% της πίσω ανάρτησης σε 50.000χλμ. Πάντως στο δρόμο δεν έχω σημάδια ούτε αστάθειας, ούτε να κάνει τη βαρκα στις ευθείες...να δούμε για πόσο καιρό ακόμα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DIMITRIS RALLY 207 (DIMITRIS)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot207rally

Ένταξη: 30 Σεπ 2011
Δημοσιεύσεις: 26

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 11:06:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον αερα να προσεχηs και ολλα οκ παιζει μεγαλο ρολο Wink


δεν καταλαβα????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 11:13:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DIMITRIS RALLY 207 έγραψε:
Τον αερα να προσεχηs και ολλα οκ παιζει μεγαλο ρολο Wink


Συμφωνω σε αυτό...φοράω P Zero Nero και είμαι 36 μπρος-πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2013, 14:54:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

broulis έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Makis οταν λες τριγμούς τι εννοεις?
Εννοώ οτι αν δεν εχεις παρατηρησει ασταθεια, δλδ τα αμορτισερ σου να εχουν χασει μεγαλο μερος ή ολη την αποσβεστική τους ικανότητα, (που για μενα με τα ποσοστα που εβγαλε, αν ειχες σωστο αερα στα ελαστικα κατα τη μετρηση, τοτε ειναι σε καλα επιπεδα), τοτε ισως να ειχες απλα τριγμους, δλδ θορυβους απ την αναρτηση στις ανωμαλιες των δρόμων. Στα αμορτισερ με τον καιρο ξεραίνονται τα στεγανοποιητικά και παρουσιαζονται ειτε θορυβοι, ειτε διαρροές. τσεκαρε κ για διαρροές.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1058s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on