PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

προβλημα με καμπερ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kostas207cc (κωστας)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207cc 1.6 ep6

Ένταξη: 13 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 195

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Δεκ 2012, 16:27:32    Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με καμπερ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.εχω ενα 207cc 2008 1.6 vti.διασταση ελαστικων 215/45/17 αλλαγμενα μπροστα αμορτισερ με osrav mayra και καινουργια τοπ μουντ.ακρομπαρα μπαλακια κτλ ολα χωρισ τζογους.γιατι τα λεω ολα αυτα.τραβαγε δεξια το αμαξι το βαζω για ευθυγραμμιση ειχε λαθος καστερ αριστερα +5,39 μοιρες ενω δεξια +3,50.οκ γυρισα λιγο το τοπ μουντ πανω να ευθυγραμιστουν τα σημαδια(τρυπα στο τοπ μουντ με τρυπα στον θολο) και το ξαναπαω.εχουμε λοιπον +4 μοιρεσ αριστερα και +3,50 δεξια.θεωρησα την διαφορα ελαχιστη και δεν ασχοληθηκα αλλο.αυτο ομως που θελω να διορθωσω ειναι το καμπερ αριστερα εχω -1,50 μοιρα ενω δεξια -0,30 μεγαλη διαφορα καμμια ιδεα???πως να το φερω τι φταιει??? συγκλιση μπροστα 0,08 και στους δυο τροχους.βεββαια τωρα δεν τραβαει δεξια αλλα φοβαμαι μην μου φαει ανομοιομορφα το αριστερο λαστιχο λογω καμπερ.καμμια ιδεα γιατι τοσο καμπερ στην αριστερη μερια και πως θα το φερω??αν ειχε στραβωμενο ψαλιδι το καμπερ δεν θα γινοταν θετικο και οχι αρνητικο που εχω τωρα??τα τοπ μουντ ειναι καινουργια και σωστα τοποθετημενα οχι αναποδα.αριστερα ειχα φαει λακουβα που στραβωσε η ζαντα τωρα εχω αλλες ζαντες και καινουργια λαστιχα.και τα αμορτισερ και τα τοπ μουντ μπηκαν μετα την λακουβα.καμμια ιδεα γιατι τοσο διαφορα δεξιο καμπερ με αριστερο να πω επισης οτι το κανονικο ειναι -0,30 της μοιρας καμπερ και στους δυο μπροστα και καστερ 4,21 και στους δυο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Δεκ 2012, 16:43:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

την καστερ την χάνεις, δλδ πάει πιο πίσω ο τροχός και η τιμή της τείνει από τα + στο 0 απο τις λακκούβες. Για το 207 δεν ξέρω καθολου αλλά αλλα μοντελα της γαλλικής εταιρείας πάσχουν απ' αυτό (ψαλίδια). Ειδικά όταν οι βάσεις των ψαλιδιών είναι φθαρμένες. Η καστερ λοιπόν έχει να κάνει κυρίως με τα ψαλίδια. Σε σενα ομως η διαφορά ειναι 10 λεπτά, τπτ δλδ.

Η καμπερ έχει να κάνει με το ακρό, αν εσύ λοιπόν έχεις πετύχει σε πεζοδρόμιο τη ρόδα με αρκετή δύναμη μπορεί πάλι να δικιολογηθεί μικρή απόκλιση. Αν πετύχεις την ρόδα κατω περνει αρνητικό καμπερ, αν πανω θετικό.

Τα περισσότερα απ' αυτα εχω την αισθηση πως θα διορθωθούν οταν πατήσουν ξανα τα top mounts!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Δεκ 2012, 16:44:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δέ ξέρω τι παίζει στα 207 αλλα εγώ είχα κάμπερ απο στραβωμένο άκρο στο κολάρο της ανάρτησης


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207cc (κωστας)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207cc 1.6 ep6

Ένταξη: 13 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 195

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Δεκ 2012, 18:51:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν εχω καν ανεβει ποτε σε πεζοδρομιο ουτε καν ακουμπησει.μονο μια λακουβα εχω φαει αριστερα και μου ειχε στραβωσει ζαντα.οταν λες πατησουν τα τοπ μουντ??τα ειχα για αρκετα χιλιομετρα πανω απο χιλια πριν την ευθυγραμιση.μηπως πατησαν λαθος γιατι δεν τα εκανα αμεσως ευθυγραμιση??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1256s (PHP: 54% - SQL: 46%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on