PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Eυθυγράμμιση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 16:27:44    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Eυθυγράμμιση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διάβασα στο Autodata τις τιμες που δινει για ευθυγράμμιση στα 207, και συγκεκριμένα στο 150άρι που με ενδιαφέρει να κανω.
Με εκπληξη διαπίστωσα οτι δινει θετικη γωνία (toe-in) περι τα 1,88mm. Και μαλιστα για ολα τα 207, απο το 1,4 μεχρι και το RC. Θα περιμενα στα τουρμπάτα τουλαχιστον, να δίνει αρνητική (toe-out), με δεδομενη την παραπάνω ροπή που σίγουρα θα δίνει θετική κληση στους κινητήριους τροχούς.
Τεσπα, εχει δoκιμασει κανεις πιο ψαγμενος τη συμπεριφορά του αυτοκινητου με αρνητική? (0~-1) ή ρυθμίζουμε όλοι σε θετική οπως λεει ο κατασκευαστής Question



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 21:08:07    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 - Eυθυγράμμιση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Διάβασα στο Autodata τις τιμες που δινει για ευθυγράμμιση στα 207, και συγκεκριμένα στο 150άρι που με ενδιαφέρει να κανω.
Με εκπληξη διαπίστωσα οτι δινει θετικη γωνία (toe-in) περι τα 1,88mm. Και μαλιστα για ολα τα 207, απο το 1,4 μεχρι και το RC. Θα περιμενα στα τουρμπάτα τουλαχιστον, να δίνει αρνητική (toe-out), με δεδομενη την παραπάνω ροπή που σίγουρα θα δίνει θετική κληση στους κινητήριους τροχούς.
Τεσπα, εχει δoκιμασει κανεις πιο ψαγμενος τη συμπεριφορά του αυτοκινητου με αρνητική? (0~-1) ή ρυθμίζουμε όλοι σε θετική οπως λεει ο κατασκευαστής Question

δωσε toe in μπολικο παραπανω απο το μεγιστο, το toe out ,ειναι για παιχνιδι μονο με αναποδα γιατι εχει ωραια επαναφορα Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 21:25:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να'τος ο ψαγμένος ο αναποδοτιμονάκιας!! Laughing
Oχι αλλο toe-in ρε Γιωργο, καλο ειναι, αλλα μου γαμαει τα λαστιχα εξωτερικά, 10000χμ εχουνε και μου τα κανε στρογγυλά απ έξω! Φταινε και τα μπασιματα δε λεω! Embarassed Αλλα θα το κατεβασω στο +1,5 με 2! Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
teo106 16v 2001 (θεοφιλος)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1600 16v 2001

Ένταξη: 15 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: κερκυρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 21:51:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε Μακη ,ρε Μακη............. toe out και φουλ αναποδα Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


στριβω με γαλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 22:20:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα απο εσενα που η κατεύθυνση του τιμονιού σου δεν συμφωνει ποτε με τη κατευθυνση της στροφης, δεν περιμενα να ακουσω κατι αλλο!!! Laughing
Ψυχοπαθή! Roll eyes W00t



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 22:36:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλα περαν της καφριλας,λιγο στα σοβαρα, με ανοιχτο toe στα πολλα εχει θεμα, τραβαει οπου βρει ανωμαλια κλιση και εκτος απο αυτα ποιανεις τον εαυτο σου να κανει συνεχεια διορθοσεις μεσα στην στροφη αλλα και στην ευθια,γενικα δεν καθεται ευκολα τελειως ευθια το αμαξι.Αλλα σε πολυ μικρες αλλαγες στα νουμερα τις ευθυγραμμισης δεν νομιζω να καταλαβεις καποια σοβαρη διαφορα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 22:46:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιώργο δεν ειχα σκοπό να του δωσω toe-out, υπέθετα οτι θα έχανε πολυ απο τη σταθερότητα του, απλα ρωτησα για να το επιβεβαιωσω ή αν ακουγα κατι διαφορετικο να το δοκιμαζα.
Κατα τα άλλα θελω να μαζεψω το toe-in γιατι είναι ψηλά και σε 10000 τα λαστιχα μου θα εχουν σοβαρό θεμα στην εξωτερική τους (εχουν ήδη αρπάξει), ενω στο υπολοιπο ειναι σχεδον καινουργια. Thumb right



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 23:02:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα στα λαστιχα σε μας δεν φταιει σχεδον ποτε η ευθυγραμμιση,αλλα παντα ο τροπος οδηγησεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 23:07:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν διαφωνώ, με τόσο βαρος μπροστα, λογικοτατο. απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση το περασα κ απο συγκλισιομετρο και ειναι εκτος ορίων, οποτε επιβαρύνεται περισσότερο.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 13:59:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά εδωσα μιση στροφη στα ακρομπαρα, το μετρησα και εκατσε στο -0,5.
Το δοκιμασα και τελικα θα μεινει ετσι. πολυ πιο υπακουη και σταθερη μούρη, και κανενα πρόβλημα με τη σταθεροτητα στην ευθεια. Δεν ξερω αν θα χει θεμα στα πολλα, αλλα μεχρι τα 170 που ειχα σε μικρη ευθεια, καθεται μια χαρα. Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Arvas (Dimitris)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 207RRRRRRRRRCccccc

Ένταξη: 15 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 320
Τόπος: Αθήνα-Ιωάννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 18:07:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια το αρνητικο ειναι για πιο αμεσο και γρηγορο τιμονι αυτο οδηγει αυτοκινητα με αμεσο τιμονι να διωχνουν ουρα. Το 207 με αργο τιμονι και σταθερη ουρα μονο θετικα αποτελεσματα πιστευω μπορει να εχει.


Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 23:17:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Τελικά εδωσα μιση στροφη στα ακρομπαρα, το μετρησα και εκατσε στο -0,5.
Το δοκιμασα και τελικα θα μεινει ετσι. πολυ πιο υπακουη και σταθερη μούρη, και κανενα πρόβλημα με τη σταθεροτητα στην ευθεια. Δεν ξερω αν θα χει θεμα στα πολλα, αλλα μεχρι τα 170 που ειχα σε μικρη ευθεια, καθεται μια χαρα. Wink


Οσο εισαι κλειστος θεμα δε θα χεις στην ευθια κτλ θεμα ειχα στο +0,4 απο καθε τροχο.το ποσο μειον θα σαι ειναι γουστα του καθενος
αλλα επειδη εχω κανει βολτα σε διαφορα μηχανηματα το -0,12 σε ενα μηχανημα σε ενα αλλο ηταν -0,4 Sad απο τοτε δε θελω να μιλαω με νουμερα εκτος αν παμε στο ιδιο μηχανημα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 23:26:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τελικά εδωσα μιση στροφη στα ακρομπαρα, το μετρησα και εκατσε στο -0,5.
Το δοκιμασα και τελικα θα μεινει ετσι. πολυ πιο υπακουη και σταθερη μούρη, και κανενα πρόβλημα με τη σταθεροτητα στην ευθεια. Δεν ξερω αν θα χει θεμα στα πολλα, αλλα μεχρι τα 170 που ειχα σε μικρη ευθεια, καθεται μια χαρα. Wink


Οσο εισαι κλειστος θεμα δε θα χεις στην ευθια κτλ θεμα ειχα στο +0,4 απο καθε τροχο.το ποσο μειον θα σαι ειναι γουστα του καθενος
αλλα επειδη εχω κανει βολτα σε διαφορα μηχανηματα το -0,12 σε ενα μηχανημα σε ενα αλλο ηταν -0,4 Sad

Κλειστος δεν ειμαι τωρα, συμφωνα με τη μετρηση, ειμαι ελαχιστα ανοικτος, ειναι -0,5 συνολικό. και στην ευθεία δειχνει οκ.
Καλα το θεμα της μετρησης ειναι παντα σχετικό, εξαρταται απο πολλους παραγοντες, κατασταση μηχανήματος, διακρίβωση, συνθήκες μετρησης κλπ.
Το συγκεκριμενο τουλαχιστον ξερω οτι διακριβώνεται τακτικά και την μετρηση την εκανα εγώ.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 23:40:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι αυτο το κακο το χω παντα,μου χει κολησει οτι το αρνητικο νουμερο ειναι συγκλιση ενω ειναι αποκλιση Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207cc (κωστας)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207cc 1.6 ep6

Ένταξη: 13 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 195

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Δεκ 2012, 19:21:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.εχω ενα 207cc 2008 1.6 vti.διασταση ελαστικων 215/45/17 αλλαγμενα μπροστα αμορτισερ με osrav mayra και καινουργια τοπ μουντ.ακρομπαρα μπαλακια κτλ ολα χωρισ τζογους.γιατι τα λεω ολα αυτα.τραβαγε δεξια το αμαξι το βαζω για ευθυγραμμιση ειχε λαθος καστερ αριστερα +5,39 μοιρες ενω δεξια +3,50.οκ γυρισα λιγο το τοπ μοθντ πανω να ευθυγραμιστουν τα σημαδια(τρυπα στο τοπ μουντ με τρυπα στον θολο) και το ξαναπαω.εχουμε λοιπον +4 μοιρεσ αριστερα και +3,50 δεξια.θεωρησα την διαφορα ελαχιστη και δεν ασχοληθηκα αλλο.αυτο ομως που θελω να διορθωσω ειναι το καμπερ αριστερα εχω -1,50 μοιρα ενω δεξια -0,30 μεγαλη διαφορα καμμια ιδεα???πως να το φερω τι φταιει??? συγκλιση μπροστα 0,08 και στους δυο τροχους.βεββαια τωρα δεν τραβαει δεξια αλλα φοβαμαι μην μου φαει ανομοιομορφα το αριστερο λαστιχο λογω καμπερ.καμμια ιδεα γιατι τοσο καμπερ στην αριστερη μερια και πως θα το φερω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Δεκ 2012, 20:41:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kostas207cc έγραψε:
καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.εχω ενα 207cc 2008 1.6 vti.διασταση ελαστικων 215/45/17 αλλαγμενα μπροστα αμορτισερ με osrav mayra και καινουργια τοπ μουντ.ακρομπαρα μπαλακια κτλ ολα χωρισ τζογους.γιατι τα λεω ολα αυτα.τραβαγε δεξια το αμαξι το βαζω για ευθυγραμμιση ειχε λαθος καστερ αριστερα +5,39 μοιρες ενω δεξια +3,50.οκ γυρισα λιγο το τοπ μοθντ πανω να ευθυγραμιστουν τα σημαδια(τρυπα στο τοπ μουντ με τρυπα στον θολο) και το ξαναπαω.εχουμε λοιπον +4 μοιρεσ αριστερα και +3,50 δεξια.θεωρησα την διαφορα ελαχιστη και δεν ασχοληθηκα αλλο.αυτο ομως που θελω να διορθωσω ειναι το καμπερ αριστερα εχω -1,50 μοιρα ενω δεξια -0,30 μεγαλη διαφορα καμμια ιδεα???πως να το φερω τι φταιει??? συγκλιση μπροστα 0,08 και στους δυο τροχους.βεββαια τωρα δεν τραβαει δεξια αλλα φοβαμαι μην μου φαει ανομοιομορφα το αριστερο λαστιχο λογω καμπερ.καμμια ιδεα γιατι τοσο καμπερ στην αριστερη μερια και πως θα το φερω??


Πολυ πιθανον να εχεις στραβωσει κανα ψαλιδι η ακρο για αυτο ειχες διαφορα στην καστερ ,εχει παει δλδ ο ενας τροχος λιγο πισω και μετα για να την φερετε δεν βαλατε σωστα το ενα τοπ μουντ,γι αυτο και η λαθος καμπερ μετα,λογικα πρεπει να σου βγαζει και εναν θορυβο σαν μποσικο.
Σιγουρεψου οτι τα " D" που εχει κοιτανε προς τα εξω φτερο και οι τρυπα που εχει εσωτερικα πεφτει στην ιδια τρυπα και στα 2
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207cc (κωστας)
Μέλος
Μέλος


peugeot 207cc 1.6 ep6

Ένταξη: 13 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 195

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Δεκ 2012, 20:54:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα τοπ μουντ τα εχω φερει σωστα.την προηγουμενη φρα μου ειχε ξεφυγει το αριστερο τωρα ειναι οπως τα λες.αλλα απο καστερ θεωρω ειμαι οκ πλεον +4 μοιρεσ αριστερα +3,50 δεξια.καμπερ ομως ειμαι εντελως λαθος αριστερα -1,50 και δεξια -0,30 που -0,30 ειναι το σωστο.αν ειχε σταραβωσει ψαλιδι το καστερ λογικα δεν θα ερχοταν στα σωστα με τα τοπ μουντ σωστα τοποθετημενα.σωστα??ξαναλεω τα τοπ μουντ ειναι σωστα.τωρα αυτο με το θορυβο που λες μπορει να ακουω κατι λεω μπορει γιατι κατι γκουπ ανεπαισθητα ομως σαν να ακουω.σιγουρα οχι κατι εμφανες παντως δηλαδη σα μπαλακι η ακρομπαρο.ετσι ακουγα γκουπ απο τοπ μουντ και οταν εβαλα καινουργια σταματησε.κατι ακομα αριστερα ειχα πεσει σε λακουβα.αν ειχε στραβωσει ψαλιδι το καμπερ δεν θα ηταν μικροτερο αντι μεγαλυτερο???αφου το μηκος του ψαλιδιου θα μειωνοταν?και ειναι δυνατον απο μια λακουβα να στραβωσει ψαλιδι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1707s (PHP: 84% - SQL: 16%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on