PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θόρυβος στο κιβώτιο

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Scrooge 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάϊ 2012, 21:03:10    Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος στο κιβώτιο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο rallye μου (106 16V) κάποιες φορές (όχι συχνά) δυσκολεύομαι να βάλω όπισθεν.
Ωστόσο έχω βρει ένα κόλπο για να το ξεπερνάω: βάζω 1η και μετά όπισθεν. Την παίρνει αμέσως!
Κάποια φορά όμως, ενώ φάνηκε ότι η όπισθεν μπήκε κανονικά, μόλις άφησα το συμπλέκτη ακούστηκε ένας θόρυβος από το κιβώτιο (κρ, κρ, κρ...) σαν να μην κούμπωσαν τα γρανάζια και βέβαια το αυτοκίνητο δεν κινήθηκε.
Αμέσως μετά δοκίμασα ξανά, η ταχύτητα μπήκε κανονικά και δεν υπήρξε κανένα άλλο πρόβλημα.
Να αναφέρω εδώ ότι δίσκος-πλατώ και βαλβολίνες είναι καινούρια (κάτω του έτους).
Έχει συμβεί σε κανέναν; Τι συμβαίνει μηχανικά σε μια τέτοια περίπτωση; Μήπως είναι τα συγχρονιζέ που χτυπάνε; Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο κιβώτιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
PANOSBR (ΠΑΝΟΣ)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 140
Τόπος: ΤΡΙΠΟΛΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάϊ 2012, 22:04:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχει συμβει πολλακις σε ολους μας Laughing ειναι γνωστη αποτυχια τα σαζμαν τα ΜΑ που φορανε τα 106κτλπ.και στην αισθηση τους καθως και στην εμπλοκη της οπισθεν οπου πρεπει να κανεις προσευχη για να μπει ευκολα Laughing
αναμενομενο ειδικα κρυο να ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα στο να μπει η ταχυτητα.
σημαντικο η καταταση/ποιοτητα βαλβολινης και η καταστση των μοχλικων ντιζων του σαζμαν

προτεινω αλλαξε βαλβολινες,βαλε τις ΕLF NFP θελω και γω να τις δοκιμασω πολλα παιδια ειναι ευχαριστημενα εδω απο το κλαμπ.

α τσεκαρε και ντιζα συμπλεκτη,αν εχεις την μακρια αλλαξε την και βαλε την κοντη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάϊ 2012, 07:58:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εντελώς ακίνητος, κουμπώνεις γρήγορα 3η (καρφωτά) και μετά όπισθεν (αργά αλλά αποφασιστικά). Τα εντός παρενθέσεων δε μπορούσα να τα περιγράψω διαφορετικά, όταν το κάνεις, θα καταλάβεις τι εννοώ.
Με αυτό τον τρόπο δε μου χει ξαναγρατζουνίσει ΠΟΤΕ!

Το κρ κρ το άκουσες γιατί απλά δεν κούμπωσες την ταχύτητα (δεν "θηλύκωσε" το κόμπλερ στο συγχρονιζέ) αλλά έμεινε σε μιά ενδιάμεση θέση με αποτέλεσμα να γλύφει το ένα το άλλο.

Άλλαξε και μιά βαλβολίνη όπως σου λέει ο Πάνος, βοηθάει, ιδιαίτερα εάν είναι πολυκαιρισμένες.


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάϊ 2012, 08:30:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PANOSBR έγραψε:


προτεινω αλλαξε βαλβολινες,βαλε τις ΕLF NFP θελω και γω να τις δοκιμασω πολλα παιδια ειναι ευχαριστημενα εδω απο το κλαμπ.


+10000


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
106PYRGOS (VASILIS)
Μέλος
Μέλος


peugeot 106 1.6 (16v)rallye(2001)

Ένταξη: 07 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 198
Τόπος: ΠΥΡΓΟΣ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάϊ 2012, 10:22:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μην ανυσηχεις δεν εισαι ο μονος με 106 Very happy ,καλυτερα μεγαλη ταχυτητα να κουμπωνεις κ στο καπακι οπισθεν παρα να βαζεις πρωτη.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Scrooge 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 Rallye 16V

Ένταξη: 03 Ιαν 2007
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάϊ 2012, 10:25:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanx για τις συμβουλές, θα τις ακολουθήσω.
Όσο για την προτεινόμενη βαλβολίνη, στην επόμενη αλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,072s (PHP: 59% - SQL: 41%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on