PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 Μετατροπη απο τριφυσο 1.4 σε μονοφυσο 1.6

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 21:09:22    Θέμα δημοσίευσης: 106 Μετατροπη απο τριφυσο 1.4 σε μονοφυσο 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο ερευνα που εκανα δε βρηκα πουθενα συγκεντρωμενες απαντησεις,γι'αυτο ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα ωστε να λυθουν οι οποιες αποριες,δικες μου και αλλων παιδιων σχετικα με το φλεγον Laughing θεμα της μετατροπης σε 1.6 16β.

Η ιστορια εχει ως εξης:
Προ ολιγων εβδομαδων βρηκα ενα μοτερ απο σαξο βτς του '98 σε τιμη κανονι,μαζι με το σασμαν,τα ημιαξονια,πλεξουδα,εγκεφαλο και καποια αλλα παραφερναλια,το πακετο το αγορασα και τωρα με περιμενει καρτερικα στο γκαραζ.
Μεχρι εδω καλα,αυτο που με απασχολει τωρα,ειναι πως θα ταιριαξω την μονοφυση πλεξουδα στην τριφυση. Κατ'αρχην εχω κατα νου οτι την πλεξουδα της καμπινας δε θα την πειραξω αφου θελω να κρατησω τα λευκα οργανα και με γνωμονα οτι υπηρχαν μονοφυσα με λευκα οργανα,θελω να το κανω ιδιο με αυτα. Απ'οσο εχω δει στο ραλλυ ενος φιλου μου το οποιο ειναι μονοφυσο με λευκα,(ειναι απο τα τελευταια μοντελα με τον εγκεφαλο της μαρελι),η κεντρικη φυσα του μηχανοστασιου που βρισκεται κατω και πισω απο το φαναρι στη μερια του οδηγου ειναι ολοϊδια με του τριφυσου!
Εγω λοιπον πρεπει να κανω κοψε-ραψε την πλεξουδα μου με του 16β,θα κρατησω δηλαδη την κεντρικη φυσα ως εχει και θα συνδεσω πανω της του 16β.
Αυτα που δεν ξερω ειναι:
1) Η θεωρια μου ειναι σωστη,ή θα το "στολισω" το μοτερ και θα μεινω να το κοιταω; Laughing
2)Το δυναμο του 3φ 1.4 ταιριαζει;
3)Η τροχαλια του 1.4 ταιριαζει; Αν ναι,ειναι ελαφρυτερη;
4)Με την OBD θα εχω προβλημα;
5)Κατι εχω ακουσει για ξεκλειδωμα εγκεφαλου κοβωντας μια επαφη του,ισχυει;
Αυτα τα ολιγα Laughing Οποιος γνωριζει κατι και μπορει ας μας δωσει τα φωτα του
Very happy


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 21:48:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1)Παιζεται,αν δεν το "εχεις" με το ηλεκτρολογικο,θα μπλεξεις λιγο τα μπουτια σου.Οχι οτι δεν γινεται απλα θα ζοριστεις λιγο.
2)Ναι(αν εχεις a/c)
3)Ναι-Ναι
4)Οχι,θα δουλευει αυτη του μονοφυσου μοτερ
5)Οχι,σπαζεις ενα pin για να μεινει ξεκλειδωτος με την προυποθεση οτι ειναι ηδη ξεκλειδωτος,οχι για να ξεκλειδωσεις εναν μπλοκαρισμενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 22:07:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στελιο,μ'εφτιαξες Smile Ακου τι παιζει με τον (αν)εγκεφαλο,δεν εχει κλειδωσει αλλα φοβαμαι οτι αν τον βαλω πανω στο αμαξι αυτο θα συμβει Evil οποτε μου λες οτι χρειαζομαι προγραμματιστη; Επισης,OBD παιζει να βρω; ειναι διαφορετικη,τι παιζει ακριβως; Στο θεμα της πλεξουδας θα επιστρατευσω το ραλλυ ενος φιλου μου,πολυμετρο,κολλητηρι κ.α,πιστευω θα τα καταφερω Confused
Ξεχασα, a/c δεν εχω Mad


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 22:45:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα ειναι ξεκλειδωτος ρε,σπας το Pin και δεν κλειδωνει. Wink

Τωρα για την OBD,την εχει ενσωματομενη επανω η πλεξουδα,δεν χρειαζεται να κανεις κατι εσυ.

Αμα δεν εχεις a/c,το δυναμο κατα πασα πιθανοτητα δεν κανει γιατι ειναι μικρο,εκτος βεβαια και αν δεν σκοπευεις καν να βαλεις a/c οποτε το αφηνεις ετσι.

Απλα εχε λιγο τον νου σου μιας και η τροχαλια του στροφαλου στα 8v σε σχεση με τα 16v ειναι παρακεντρη οποτε μην σου πεταει τον ιμαντα και αναρρωτιεσαι το γιατι....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 22:55:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατι τελευταιο Laughing ποιο πιν σπαμε για να μην κλειδωσει;


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Οκτ 2011, 23:02:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν θυμαμαι καλα,το 8ο μετρωντας απο αριστερα,αλλα δεν παιρνω και ορκο... Sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
France_8v (Άγγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Νοέ 2011, 01:22:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό το παιδί με το μονόφυσο και τα λευκά όργανα πρέπει να είναι πολύ μάστορας ρε παιδί μου Cool
Α, Γιώργο επίσης κοίταξε αν το δικό σου έχει 2 πρίζες πίσω απ'το φανάρι του οδηγού.Μία μικρή (με 4-5 καλώδια αν θυμάμαι καλά) κ άλλη μία που είναι γεμάτη καλώδια.Γιατί σα να θυμάμαι ότι το 3φυσο έχει μία όλη κ όλη Rolling eyes


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ice-t (Πέτρος)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 29 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Νοέ 2011, 10:39:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο δικο μου 1,4 QS -> 1,6 16v χρησιμοποιήσαμε την τροχαλία από το 14αρι χωρίς πρόβλημα, η OBD δουλεύει κανονικά, όργανα λευκά από τρίφυσο ΑΛΛΑ είχα την πλεξούδα του μονόφυσου (μηχανοστάσιο) και το πάντρεμα αν θυμάμαι καλά έγινε στις πρίζες.


Η τσαπ του γιού!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Νοέ 2011, 14:22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

France_8v έγραψε:
Αυτό το παιδί με το μονόφυσο και τα λευκά όργανα πρέπει να είναι πολύ μάστορας ρε παιδί μου Cool
Α, Γιώργο επίσης κοίταξε αν το δικό σου έχει 2 πρίζες πίσω απ'το φανάρι του οδηγού.Μία μικρή (με 4-5 καλώδια αν θυμάμαι καλά) κ άλλη μία που είναι γεμάτη καλώδια.Γιατί σα να θυμάμαι ότι το 3φυσο έχει μία όλη κ όλη Rolling eyes

Μιλαμε για γνησιο μονοφυσο με λευκα απο τη μανα του! Μεχρι να δω τον εγκεφαλο του,χτυπιομουν οτι ειναι τριφυσο Laughing
Αυτη η φυσα που λες ειναι οντως μια στα τριφυσα και μαλιστα μεγαλυτερη σε διαμετρο,το ιδιο ομως ισχυει και στα τελευταια μονοφυσα Wink

ice-t έγραψε:
Στο δικο μου 1,4 QS -> 1,6 16v χρησιμοποιήσαμε την τροχαλία από το 14αρι χωρίς πρόβλημα, η OBD δουλεύει κανονικά, όργανα λευκά από τρίφυσο ΑΛΛΑ είχα την πλεξούδα του μονόφυσου (μηχανοστάσιο) και το πάντρεμα αν θυμάμαι καλά έγινε στις πρίζες.


Πετρο,κι εγω στις πριζες εχω σκεφτει να κανω το κοψε-ραψε,αλλα με την obd ειχα σκαλωσει λιγο,αφου δουλευει παλι καλα! Cheers Με το δυναμο τι ειχες κανει εσυ; Κρατησες το δικο σου ή του 16β;


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
France_8v (Άγγελος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 1.6 (16v)

Ένταξη: 13 Σεπ 2007
Δημοσιεύσεις: 167
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Νοέ 2011, 19:39:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δουλειά δεν είχαν να κάνουν οι Γάλλοι και είπαν να παίξουν με τις πρίζες μου φαίνεται Rolling eyes.Φαντάσου ότι όταν άλλαξα πλεξούδα σαλονιού, δεν έκανε ο αναπτήρας μου ο παλιός και έπρεπε να βρω αναπτήρα από 16v!Είχε άλλη φίσα Evil


Μπαίνω με τις πόρτες κ βγαίνω με το τιμόνι στο χέρι...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Νοέ 2011, 00:43:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

France_8v έγραψε:
Δουλειά δεν είχαν να κάνουν οι Γάλλοι και είπαν να παίξουν με τις πρίζες μου φαίνεται Rolling eyes.Φαντάσου ότι όταν άλλαξα πλεξούδα σαλονιού, δεν έκανε ο αναπτήρας μου ο παλιός και έπρεπε να βρω αναπτήρα από 16v!Είχε άλλη φίσα Evil

Μα το μονο που εχει αλλαξει στα 106 ειναι τα ηλεκτρικα τους Laughing


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Απρ 2012, 23:19:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μετα απο καποιες δυσκολιες η μετατροπη ολοκληρωθηκε,τα συμπερασματα σχετικα με τη συμβατοτητα καποιων εξαρτηματων των 1.4 3φ και 1.6 16β 1φ ειναι τα εξης:
Η τροχαλια απο το 14αρι δε ταιριαζει στο 1.6..
Ο ρελε της αντλιας βενζινης του 1,4 ειναι καφε χρωματος και δε ταιριαζει ουτε στη φυσα του 1.6 αλλα και να ταιριασει δε λειτουργει σωστα!
Το δυναμο δουλευει κανονικα...
Μεγαλυτερο θεμα λοιπον,υπαρχει στο παντρεμα της πλεξουδας το οποιο εκανα μονος μου,παντρευοντας την κεντρικη φυσα του 3φ 1.4 με την πλεξουδα του 16β,αν ΔΕΝ εχετε γερα νευρα δε θα το συνιστουσα! Το αποτελεσμα με δικαιωσε παρα την οποια ταλαιπωρια,αφου λειτουργουν ΟΛΑ αψογα εκτος του βεντιλατερ,για το οποιο χρειαστικα μια βαλβιδα θερμοκρασιας για το ψυγειο νερου και μια ''γραμμη'' απο το ασφαλειοκουτι ωστε να λειτουργησει...Ηταν πραγματικα προκληση το ολο προτζεκτ,οποιος εχει την υπομονη και τα εργαλεια και η μετατροπη ειναι μονοδρομος,το συστηνω ανεπιφυλακτα!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
greenpug106 (Κωνσταντίνος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 Gti, PT51, etuned

Ένταξη: 24 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 897
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Απρ 2012, 07:17:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος, μπράβο για την προσπάθεια


Γκαράζ
Peugeot 106 GTi 150+ ίππους etuned
Audi A4 TFSi SLine Special Edition 250+ ίππους etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jean (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


106 Rallye 16V, 106 S16 N/2

Ένταξη: 02 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 611
Τόπος: ..ξανά στο μπάκετ!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Απρ 2012, 10:13:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος μπράβο Γιώργο καλώς ήρθες στους 16βαλβιδους. Και χρόνια πολλά και για την γιορτή σου πιστεύω είχες καλο δωρο



3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Απρ 2012, 20:29:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω πολυ παιδια!
Γιαννη σ'ευχαριστω και για τις πληροφοριες σχετικα με τη μετατροπη! Οσο για το δωρο για τη γιορτη....χμμμ,κατι σε φρενα μου μυριζεται...θα δειξει! Very happy


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1273s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on