PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Βελτίωση Εισαγωγής/Εξαγωγής σε 207 1.4 16ν (ET3) 90hp
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Μάρ 2012, 18:16:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κανεις να με βοηθησει?εχω διαβασει τις περισσοτερες σελιδες για τελικα κλπ αλλα μονο ενα ατομο η δυο αναφερανε κατι τετοιο με καλες ελπιδες λειτουργιας αλλα δεν προχωρησε!κατι περισσοτερο να με βοηθησει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 07:35:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tο να δυναμωσεις τον κινητηρα σου δεν ειναι κατι δυσκολο.
απλα πρεπει να γνωριζεις πως δεν υπαρχει καποιο μαγικο ραβδι που θα σου δωσει τα ταδε η τα δεινα αλογα.
Οτι κινηση και να κανεις θα σου δωσει (αν ειναι σωστη) ενα + επι τοις % της πραγματικης σου ιπποδυναμης.
Η ενα - επι τοις % της πραγματικης σου ιπποδυναμης αν κανεις λαθος επιλογες....

Βασικα προσεχε μην πεταξεις τα χρηματα σου.
Με δυο παιδια εως τωρα που το συζητησαμε για να κανουμε κατι στο αμαξι τους (207 με το 14αρι 16ν μοτερ) προσωπικα προσφερθηκα να βοηθησω μιας και δεν ερχονται "ευκολα αλογα" απο αυτο το μοτερ
και για εμενα ειναι κατι που μου αρεσει πολυ να ασχολουμαι με "δυσκολες" (η αντι-εμπορικες αν θες) περιπτωσεις.
Αλλα μειναμε στις συζητησεις...

Τεσπα τι ακριβως ζητας να λαβεις απο την βελτιωση σου?
δυναμη? αν ναι σε ποιο φασμα?
οικονομια?
Μεχρι τι χρηματα θες (ή δεν θες Very happy ) να δωσεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 09:02:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα.ακριβως ζητας να μαθω γιατι δεν ειμαι γνωστης του θεματος.τωρα ποθ ακριβως θελωω δυναμη?1.4 16ν σε κασωμα 307 λιγο πολυ χρειαζεται δυναμη.σκφτομουνα να βαλω μια απο gt τελικο να εχω μονο λιγο μπασο ηχο ποθ μοθ αρεσει και να δωσω λιγο νευρο στις 2000 και μετα τις 5000.βεβαια αργοτερα σκεφτομαι για κανενα χταποδι και τελος προγραμμα tuners.ειδα οτι υπαρχει σε αντιστοιχο σιτροεν c4.ειδα και αλλα τελικα αλλα δε θελω να δωσω πολλα μιας καιοπως ειπες η μηχανη δε σηκωνει πολλα..με μια 70/80 ενα τελικο με μια 200 και κατι για χταποδι και το προγραμμα μετα οσο παει.βεβαια μπορει να ξεχναω και κατι..απλα ζηταω μια βοηθεια μη κανω καμμια χαζομαρα.νευρο θελω να τοθ δωσω απο χαμηλα.να τον ελευθερωσω λιγο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 09:04:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συγνωμη ποθ γραφω ετσι αλλα ο υπολιστης ειναι με αγγλικο πληκτρολογιο μονο και γραφω στα ελληνικα στα τυφλα ας πουμε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 09:35:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το χταποδι για να σου αποδωσει αυτα για τα οποια θα πληρωσεις (και μιλωντας παντα για αυτο το συγκεκριμενο μοτερ) θελει και εκκεντρα οποτε με βαση παντα τη σκεψη κοστος/αποδοση μην πας σε χταποδι.
Και ειδηκα να ειναι φτιαχτο απο εξατμισα ΜΑΚΡΙΑ για πολλους λογους, το μονο κερδος που θα εχεις θα ειναι ψυχολογικο Very happy
αν μιλησουμε για φτιαχτο χταποδι, που να ειναι καλυτερο απο το μαμα σηκωνει πολυ κουβεντα και μελετη γυρω απο το φασμα αποδοσης που θα χρειαστει να επιλεξεις για να συντονιζει τους παλμους + οτι χρειαζεται και την αναλογη φουλ εξατμιση και να συμβηβαστεις με το θεμα θορυβου/ηχου.
Τοτε και μονο τοτε θα αποδωσει αυτα για τα οποια θα εχεις πληρωσει...
Οποτε βγαλε το μαμα μεσαιο σου και βαλε μια σωληνα ηδιας διαμετρου στη θεση του και στο τελος βαλε ενα τελικο απο 150αρι ΤΗΡ και εισαι οκ.
Κανε ενα σωστο σερβις,
καθαρισε τα μπεκ σου και την καθαρη διαδρομη του αερα.
ανοιξε λιγο το διακενο στα μπουζι σου (αν δεν θες να πληρωσεις καποιο καλυτερο, αλλα να ξερεις θα εχουν λιγοτερο life time)
κανε και μια αναβαθμιση στο μαμα προγραμμα που εχεις στην αντιπροσωπια
(συνηθως αλλαζουν λιγο προς το καλυτερο την αποκριση στο ποτενσιομετρο του γκαζιου και πιστεψε με οτι θα σου αρεσει Very happy + διαφορες αλλες μικροδιορθωσεις)
Κανε περιπου 1000χλμ με το νεο σεταπ και το update απο την αντιπροσωπια και μετα πηγαινε και στο Στελιο να δει τι και ποσο ποσο μπορει να σου δωσει Wink
Λαδι θα βαλεις το 5-40 τοταλ κουαρτζ 9000 ενερζι μονο
εισαγωγη θα σου πω τι ακριβως να κανεις και το αμαξακι σου θα πηγαινει "απο σχεδον μεχρι και τα ηδια" οπως το μαμα 16αρι με τα 110 και θα καιει και λιγοτερο απο το 16αρι.
Αυτα αν κανεις σωστες κινησεις και με δεδομενο οτι το μοτερ σου βγαζει την πραγματικη ιπποδυναμη που μπορει να βγαλει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 09:55:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολυ καλο μου ακουγεται.οκ θα το κανω ετσι βημα βημα.μονο δε πιστευω να εχω προβλημα με τιποτα κτεο και τετοια φιλε μου??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 10:11:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και κατι αλλο.το update να τo κανω πριν την εξατμιση η μετα?η δε παιζει ρολο??μπουζι πες μου μαρκα για τη μηχανη αυτη να τα αγορασω.για τα καλυτερα εννοω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 11:18:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για μπουζι (περι μαρκας τυπου κτλ) πρεπει να το ψαξω γιατι δεν εχω ασχοληθει με το τι υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα.
Αν το βιαζεσαι κανε και μια ερωτηση στο Θωμοπουλο να σου πει ακριβως τι σε συμφερει στο θεμα κοστος μιας και αυτος ειναι μεσα στα θεματα της αγορας.
Για την εξατμιση ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να κρατησεις τη μαμα διαμετρο (νομιζω οτι εισαι στα 45χηλιοστα) και οπως σου ειπα απλα μια σωληνα αντι για μεσαιο και τελικο απο 150αρι ΤΗΡ που για το 150αρι δεν κανει με τιποτα αλλα για την περιπτωση σου ειναι ιδανικο για να μην εχεις θορυβο (περα απο ενα πολυ διακρητικο μπασακι) και να μη χασεις χαμηλα.
Με αλλα λογια ειναι ο χρυσος "συμβηβασμος" μεταξυ κοστους/θορυβου/αποδοσης.
Με το κτεο δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις προβλημα κανενα.
Με το update to kανεις οποτε θες, αλλα το προγραμμα θα το κανεις αφου τελιωσεις τις αναβαθμισεις στον κινητηρα και αφου κανεις και καμποσα χλμ ωστε να "δει" ο εγκεφαλος τις διαφορες. (εγω θα σου ελεγα να κανεις 1000χλμ και μεσα σε αυτα να εχεις και το λιγοτερο 100 "γρηγορα" χλμ)
Αλλα να ξερεις το εξης:
επειδη στη βελτιωση ολα ειναι μια "αλυσηδα" το ενα αποδιδει στο 100% μονο αν συνδιαστει με κατι αλλο.
Και η καθε εφαρμογη που κανεις θα πρεπει να ειναι και αναλογως σωστη
και οταν λεω σωστη το εννοω...
Γιατι τα λαθη και οι λαλακιες πληρωνονται,
και στην προκειμενη επειδη εσυ απλα θα πληρωνεις σιγουρα δεν θες να γινουν λαλακιες κατα την εγκατασταση της οποιας δουλειας θα κανεις
γιατι πολυ απλα δεν θα παρεις αυτα που εχεις να λαβαινεις. Wink


Τελος κοιτα και το θεμα ελαστικων,
και βαλε κανα energy saver ελαστικο,
γιατι αν πχ θελεις να εχεις 17αρες με καποιο αναλογο λαστιχο κτλ κτλ... τοτε η βελτιωση σου (στην πραξη) θα καλυψει τις απωλειες απο τις 17αρες η την λαθος επιλογη ελαστικου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 12:56:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λοιπον καθαρισμο μπεκ εκανα πριν 1000 χλμ στην αντιπροσςπεια.και χρησιμοποιω και υγρο ειδικο στην βενζινη.εχω και καθαριστικο μηχανης εδω και 500 χλμ πανω περιμενω να περασουνε 2000χλμ και να κανω αλλαγη.με τα τοταλ που μου ειπες τα οποια και ηδη παρηγγειλα πριν λιγη ωρα.και ανα 3000 χλμ βαζω ενα καθαριστικο να καφαριζουνε τα μπεκ και να τα κραταει καθαρα.οχι stp καλο καθαριστικο.και εχω δει διαφορες στη λειτουργια.εννοω πιο γραμμικη...εννοειται οτι κανω το κανω οπως ειπες και σε ατομα που γνωριζω.σε λιγο καιρο θα παρω και τελικο απο gt.ο σωληνας καταλαβα ιδιας διαμετρου και ποιοτητας υλικου φανταζομαι...τωρα στο update θα το κανω στην αντιπροσωπεια.και για τα μπουζι θα κοιταξω εδω που ειμαι τωρα.απλα για μαρκα ελεγα.ειμαι ιταλια αυτη τη στιγμη και θα μπορουσα ισως να βρω κατι καλυτερο...λεω τωρα...σου ειπα εγω θα κανω οπως μου ειπες.τωρα οταν ερθω ελλαδα θα επικοινωνησω μαζι σου..αλλα και εδω που θα παω το αμαξι για service κλπ update θα σου το λεω...να μου λες τη γνωμη σου.εννοειται ποιος θελει να ξοδευει χωρις να εχει κατι καλυτερο και μετα απο ολα και χταποδι το αφηνω να δουλεψει και μετα απο καμμια 1000ρια και το παω στο etuners.μα για το χταποδι θα μου πεις πως.θα το αφησω πριν το προγραμμα .ευχαριστω πολυ παντως
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Μάρ 2012, 12:58:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

α και ελαστικα εχω τα energy saver ηδη στο αμαξι εδω και 5000χλμ.εργοστασιακη διασταση.οχι 17 αλλα 15αρες εχω ζαντες.και δε σκοπευω για 17αρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6
Σελίδα 6 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1221s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on