PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τραμπα μπρος/πισω και ζυγοσταθμηση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Σεπ 2011, 15:09:47    Θέμα δημοσίευσης: Τραμπα μπρος/πισω και ζυγοσταθμηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν βρηκα κατι αντιστοιχο, και ρωταω. Αν τα κανω τραμπα μπρος πισω, χρειαζομαι ευθυγραμμηση/ζυγοσταθμηση?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Σεπ 2011, 18:09:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ενα τσεκ-απ δεν κανει ποτε κακο... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 30 Σεπ 2011, 18:22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι, δεν είναι απαραίτητη Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Οκτ 2011, 12:32:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θανξ! Thumb Left Αν κουναει θα παω για ζυγοσταθμηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 19:10:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ήθελα ν'ανοίξω καινούριο thread, ούτε βρήκα κάτι πολύ σχετικό, απλά το'χα απορία.

Ο αδερφός μου έχει ένα Opel Corsa 1.4 Sport, τέλη του 2007. Φορούσε Continental Premium Contact 195/55/16 απ'τη μάνα του. Πριν λίγο καιρό, πήγε και άλλαξε λάστιχα και έβαλε Continental Premium Contact 2, στην ίδια διάσταση. Τα πέρασε σε εξουσιοδοτημένο Opel γνωστού.

Όταν ρώτησε για ευθυγράμμιση, είπαν δε χρειάζεται καθόλου και ο υπεύθυνος του εξουσιοδοτημένου και ο λαστιχάς, γιατί λέει "δεν άλλαξε διαστάσεις ελαστικού, ώστε να επηρεαστεί η ισορροπία του αυτοκινήτου, συνεπώς δεν είναι απαραίτητη μια ευθυγράμμιση". Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, στέκει αυτό μετά από 4 χρόνια χρήσης και περίπου 40.000 χλμ, με ταξίδια, τις άπειρες λακκούβες στους ελληνικούς δρόμους, ενδεχόμενα καβαλήματα πεζοδρομίων κτλ;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 20:26:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το οτι αλλαξε λαστιχα τι σχεση εχει με το "4 χρονια στους δρομους"?
οκ μπορει να συμβδιζουν "χρονικα" αλλα... -> ευθυγραμμιση να κάνει λογω χρησης του αυτοκινητου, και οχι λογω αλλαγης ελαστικών.


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 21:49:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
το οτι αλλαξε λαστιχα τι σχεση εχει με το "4 χρονια στους δρομους"?
οκ μπορει να συμβδιζουν "χρονικα" αλλα... -> ευθυγραμμιση να κάνει λογω χρησης του αυτοκινητου, και οχι λογω αλλαγης ελαστικών.


Τα λάστιχα αλλάξανε, οκ ως εκεί. Εγώ πιστεύω ότι λόγω χρήσης του αμαξιού "4 χρόνων στους δρόμους" όπως είπα χαρακτηριστικά και με τις συνθήκες που ανέφερα, χρειάζεται ευθυγράμμιση και ειδικότερα όπως μου έχουν πει πώς συνηθίζεται μετά από μια αλλαγή ελαστικών (και σαφώς εάν δεν έχει προηγηθεί ευθυγράμμιση στο πρόσφατο παρελθόν).

Αυτοί λέγανε ότι δεν είναι απαραίτητη, επειδή μπήκαν οι ίδιες διαστάσεις, οπότε δεν επηρεάστηκε η ισορροπία του αυτοκινήτου και γενικά δε φάνηκε να έλαβαν υπόψιν όσα λέω εγώ. Εκτός αν θεώρησαν ότι δεν είναι απαραίτητη για το συγκεκριμένο λόγο, οπότε πάσο.

Και γενικά, είναι σωστή η άποψη να γίνεται ευθυγράμμιση όταν αλλάζουν τα ελαστικά ή όχι; Είναι καλή στιγμή τότε;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 22:06:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear μηπως εννοεις ζυγοστάθμιση?
η ζυγοσταθμιση χρειαζεται μετα απο αλλαγη ελαστικων
η ευθυγραμμιση ειναι άλλο πραγμα και δεν εχει αμεση σχεση με την αλλαγη ελαστικων και ουτε ειναι απαραιτητη μετα απο αυτη



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 22:46:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
TopGear μηπως εννοεις ζυγοστάθμιση?
η ζυγοσταθμιση χρειαζεται μετα απο αλλαγη ελαστικων
η ευθυγραμμιση ειναι άλλο πραγμα και δεν εχει αμεση σχεση με την αλλαγη ελαστικων και ουτε ειναι απαραιτητη μετα απο αυτη


Όχι, δεν εννοώ ζυγοστάθμιση. Το γνωρίζω ότι χρειάζεται στην αλλαγή.

Ευθυγράμμιση εννοούσα εξ'αρχής, που απ'ότι καταλαβαίνω μετά από τις απαντήσεις σας, δεν είναι απαραίτητη μετά από αλλαγή ελαστικών, όπως με είχαν κάνει να νομίζω, αλλά κυρίως λόγω χρήσης του αυτοκινήτου με τα χρόνια.

Δεν εξυπηρετεί όμως, ώστε να φθαρούν σωστά τα φρέσκα ελαστικά από κει κι έπειτα; Και γενικά κάθε πότε ενδείκνυται να γίνεται ευθυγράμμιση; Με φυσιολογική φθορά, όχι να καβαλάμε ό,τι βρούμε.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Νοέ 2011, 23:58:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

4 χρονια τσουλαει χωρις να χει κανει ποτε ευθυγραμμιση? αν ναι!μια που εβαλε καινουρια λαστιχα ειναι ευκαιρια να μαζεψει λιγο τις γωνιες για να μην φαει τα νεα λαστιχα σε περιπτωση που εχει χασει...τοσες λακουβες θα μετρησε 4 χρονια
μερικοι κανουν μετα απο τοποθετηση ελαστικων γιατι τοτε θυμουντε οτι εχουν να κανουν απο την εποχη που αγορασαν το αμαξι π.χ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Νοέ 2011, 10:28:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Νοέ 2011, 10:41:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Samer έγραψε:
Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).

ηθελε διορθωση και στις 4 φορες?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Νοέ 2011, 12:05:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
Samer έγραψε:
Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).

ηθελε διορθωση και στις 4 φορες?


Βασικα, μια φορα εκανα γιατι απλα το ηθελε, μια φορα γιατι εβαλα καινουρια αμορτισερ, αλλη φορα για την κρεμαργιερα, και την πρωτη φορα γιατι μπηκα σε λακουβα ερχοντας απο Αραχωβα και μου τα εσπασε σχεδον ολα. Μου στραβωσε την ευθυγραμμιση σκεψου.



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1184s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on