PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ...

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούλ 2003, 19:21:45    Θέμα δημοσίευσης: Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ...

Το άκουσα και αυτό ... Confused Confused

Ξέρεις κανείς να μου πει τι είναι η ογκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ...
Σύμφωνα με αυτά που έμαθα ... μία σωστή βελτίωση 1ου σταδίου περιλαμβάνει σύστημα εξαγωγής από καταλύτη και πίσω με ελεύθερη εισαγωγή (π.χ. χοάνη , σκούπα , ΚΙΤ) το οποίο θα πρέπει να μπει αφού πρώτα έχει ογκομετρηθεί ο κινητήρας και η εξαγωγή ώστε η εξάτμιση να κατασκευαστεί ακριβώς για τον κινητήρα ...

Τι είναι αυτό ρε παιδιά ???

υ.γ. η όλη ιστορία μου θυμίζει το πρόγραμμα στον εγκέφαλο κατά την διάρκεια δυναμομέτρσης ... Confused Confused Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούλ 2003, 22:51:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikos(Vini) έγραψε:
Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ...

Το άκουσα και αυτό ... Confused Confused

Ξέρεις κανείς να μου πει τι είναι η ογκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ...
Σύμφωνα με αυτά που έμαθα ... μία σωστή βελτίωση 1ου σταδίου περιλαμβάνει σύστημα εξαγωγής από καταλύτη και πίσω με ελεύθερη εισαγωγή (π.χ. χοάνη , σκούπα , ΚΙΤ) το οποίο θα πρέπει να μπει αφού πρώτα έχει ογκομετρηθεί ο κινητήρας και η εξαγωγή ώστε η εξάτμιση να κατασκευαστεί ακριβώς για τον κινητήρα ...

Τι είναι αυτό ρε παιδιά ???

υ.γ. η όλη ιστορία μου θυμίζει το πρόγραμμα στον εγκέφαλο κατά την διάρκεια δυναμομέτρσης ... Confused Confused Confused


Μάλλον πρέπει να έχει σχέση με την μέτρηση του όγκου του θαλάμου καύσης και του όγκου του κυλίνδρου. Επίσης πρέπει να έχει σχέση με την μέτρηση της ροϊκής ικανότητας της κυλινδροκεφαλής (ποιες είναι οι πιέσεις ροής για εισαγωγή - εξαγωγή και πως μεταβάλλονται αυτές, ποιές είναι οι μέγιστες παροχές για εισαγωγή - εξαγωγή)...

Στην ουσία δεν ξέρω να σου απαντήσω και λέω ότι μου φαίνεται πιο λογικό... Wink Wink


Ένα 206 την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
XASOS 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


ΒMW 525

Ένταξη: 10 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 86

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιούλ 2003, 09:52:54    Θέμα δημοσίευσης: Re: Oγκομετρική μέτρηση κινητήρα και εξαγωγής ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτριος έγραψε:

Στην ουσία δεν ξέρω να σου απαντήσω και λέω ότι μου φαίνεται πιο λογικό... Wink Wink

Κι εμενα λογικα μου φαίνονται!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιούλ 2003, 10:00:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από το TFRC κάποιο παλικάρι που το έχει ψάξει μου είπε το εξής:

Η ογκομετρηση γινεται για να υπαρχει το καταλληλο backpresure στην εξαγωγη του μοτερ.

Με απλα ελληνικα οσοι βαζουν μεγαλυτερο σωληνα στην εξατμιση σε μαμα μοτερ με ελευθερα τελικα χανουν σε backpresure.

Αν το κανει ο μαστορας αυτο και ξερει να το κανει σωστα μιλαμε για στιγνο επαγγελματια του χωρου.......

Το 99% των ελληνων εξατμισαδων φανταζομαι αγνοει την διαδικασια αυτη..........


Το οποίο μάλλον στέκει ... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1889s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on