PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Οδηγική συμπεριφορά και offset

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kozakos 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Le Mans

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2011, 21:35:37    Θέμα δημοσίευσης: Οδηγική συμπεριφορά και offset Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει ζάντες Τeam Dynamics ή oz σε 207 RC με offset 15. Ρώτησα τον λαστιχά μου και μου είπε ότι αν βάλω αυτό το offset αντι του 25, είναι πιθανόν να κάνει "διαβάσματα" και στον δρόμο να χρειάζεται συνέχεια διορθώματα. Με λίγα λόγια, θα γίνει μεν πιο ωραίο οπτικά αλλά θα χάσει μέρος από την ευστάθειά του.Επίσης μου πρότεινε να βάλω το 25άρι offset και να χρησιμοποιήσω αποστάτες της ΜΟΜΟ, αλλά πιθανόν και αυτοί να δημιουργούν τρέμουλο στο τιμόνι στα 120-130 χλμ.+
Ζητάω την βοήθειά σας,
Ευχαριστώ - Κώστας..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2011, 21:45:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

η σκεψη του λαστιχα σου ειναι στην σωστη κατευθυνση αλλα οχι με τοσο μικρη διαφοροποιηση

αν πας σε κατω απο ΕΤ10...θα συμβεί αυτο που λες (το οποιο δεν ειναι και τραγικα ενοχλητικο)


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Ιαν 2011, 22:38:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδη κατσε... .
Απο τη μια σου λεει οχι ζαντες με offset 15 κ απο την αλλη σου προτεινει αποστατες για να γινει το 25 -> 15 ?!?
Ο,τι να'ναι... .
Μαλλον του περισσευαν αυτες με το 25... κ εμπορευεται κ τους ΜΟΜΟ... . Rolling eyes


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 01:49:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Octane έγραψε:
Μαλλον του περισσευαν αυτες με το 25... κ εμπορευεται κ τους ΜΟΜΟ... . Rolling eyes


αυτο ειναι το μονο προφανες βασικα Laughing Laughing Laughing Laughing
ασε που η ΜΟΜΟ βγαζει αποστατες (με χειλακι) απο 16mm και πάνω Laughing
αλλα αυτο το προσπερναμε


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
kozakos 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Le Mans

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 5
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 08:01:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τα γραφόμενά σας, καταλαβαίνω ότι μπορώ να προχωρήσω σε αγορά με offset 15 και να μην μπω σε διαδικασία με αποστάτες (αυτός μου τους πρότεινε με την έννοια ότι αν δεν μου αρέσουν στην οδήγηση μπορω να τους αφαιρέσω και να ζημιωθώ 160 ευρώ ενώ τις ζάντες αν τις αγοράσω και δημιουργούν πρόβλημα θα πρέπει να τις πουλήσω με μεγαλύτερη χασούρα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 10:50:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με et15 αποκλειεται να μην σου αρεσει...
μαλλον θα αναρωτηθείς για το γιατι δεν το εβγαζε ετσι το εργοστασιο...

για κατω απο ετ15 και βασικα κατω απο ετ10 αρχιζουν καποια θεματακια...που καλο ειναι να δοκιμαστει με αποστατες και αν σου αρεσει τοτε πας για ζαντες


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nightmare (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2009)

Ένταξη: 09 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:29:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια ερωτηση και απο εμενα...

το μαμα offset ειναι 25,σωστα??
αν παμε στο 15,τι διαφορα θα δουμε στην οδηγικη συμπεριφορα??
θα σημαδευει καλυτερα,θα ειναι πιο αμεσο το τιμονι,τι??

π.χ.εμενα με ενοχλει που ο τροχος ακολουθει την παραμικρη ανωμαλια ή κλιση του οδοστρωματος με αποτελεσμα να σου τραβαει το τιμονι.αυτο πως μπορω να το διορθωσω??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:34:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με λιγη περισσότερη συγκλιση ισως
αλλιως με αλλο αμαξι που να μην καταλαβαινει απο τετοια Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nightmare (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2009)

Ένταξη: 09 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:37:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με αλλαγη στο offset τι διαφορες θα δω??

αν η ζαντα απο 7αρα γινει 7,5αρα θα δω καμια διαφορα??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:44:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nightmare έγραψε:
με αλλαγη στο offset τι διαφορες θα δω??

αν η ζαντα απο 7αρα γινει 7,5αρα θα δω καμια διαφορα??

Το θεμα δεν ειναι τι θα δεις αν... , αλλα τι θελεις να δεις (αν πχ κατι δεν σε καλυπτει οπως ειναι) κ να κανεις τις αντιστοιχες κινησεις Wink
Με 15 offset παντου , ισως κ να γινει πιο υποστροφικο (δεν το εχω δοκιμασει) .
Η μαγεια ειναι 15 μπροστα , 25 πισω Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nightmare (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2009)

Ένταξη: 09 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:52:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αρχικα θελω αυτο που ειπα παραπανω να μην τραβαει τοσο στις ανωμαλιες αλλα ειπαμε οτι δεν γινεται. Wink
αν και νομιζω οτι υπαρχει ενας τροπος.."αλλαζοντας"-τροποποιωντας το σημειο εδρασης της κρεμαγιερας πανω στον τροχο.

επισης ομως θα ηθελα να το κανω να σημαδευει καλυτερα και στα φρενα να μην ψιλοπαιζει η μουρη.

η λυση που προτεινεις γιατι ειναι μαγεια??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 14:57:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nightmare έγραψε:
αρχικα θελω αυτο που ειπα παραπανω να μην τραβαει τοσο στις ανωμαλιες αλλα ειπαμε οτι δεν γινεται. Wink
αν και νομιζω οτι υπαρχει ενας τροπος.."αλλαζοντας"-τροποποιωντας το σημειο εδρασης της κρεμαγιερας πανω στον τροχο.

επισης ομως θα ηθελα να το κανω να σημαδευει καλυτερα και στα φρενα να μην ψιλοπαιζει η μουρη.

η λυση που προτεινεις γιατι ειναι μαγεια??

Αυτο που τραβαει στις ανωμαλιες , εκτος απο ευθυγραμμιση , εχει να κανει κ με τις διαστασεις τον μπροστα ελαστικων. (φαρδια χαμηλοπροφιλα)

Το δευτερο που λες ειναι θεμα αναρτησης.

Αυτο που λεω εγω το κανει ακομα πιο υπερστροφικο , θεμα καθαρα υποκειμενικο Wink


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nightmare (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2009)

Ένταξη: 09 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 15:01:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Αυτο που τραβαει στις ανωμαλιες , εκτος απο ευθυγραμμιση , εχει να κανει κ με τις διαστασεις τον μπροστα ελαστικων. (φαρδια χαμηλοπροφιλα)


απο τα αρνητικα του να εχεις μεγαλη ζαντα! Embarassed


Παράθεση:
Το δευτερο που λες ειναι θεμα αναρτησης.


ναι,το ξερω αλλα ειπα να το αναφερω . Smile

Παράθεση:
Αυτο που λεω εγω το κανει ακομα πιο υπερστροφικο , θεμα καθαρα υποκειμενικο Wink


περισσοτερο υπερστροφικο και το esp στο ΟΝ, θα δουλευει υπερωριες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 15:08:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nightmare έγραψε:
Παράθεση:
Αυτο που τραβαει στις ανωμαλιες , εκτος απο ευθυγραμμιση , εχει να κανει κ με τις διαστασεις τον μπροστα ελαστικων. (φαρδια χαμηλοπροφιλα)


απο τα αρνητικα του να εχεις μεγαλη ζαντα! Embarassed


Παράθεση:
Το δευτερο που λες ειναι θεμα αναρτησης.


ναι,το ξερω αλλα ειπα να το αναφερω . Smile

Παράθεση:
Αυτο που λεω εγω το κανει ακομα πιο υπερστροφικο , θεμα καθαρα υποκειμενικο Wink


περισσοτερο υπερστροφικο και το esp στο ΟΝ, θα δουλευει υπερωριες.

esp off... Very happy κ τα μονα που δουλευουν υπερωριες θα ειναι τα χερια σου Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 15:08:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@Πανο...
μην σπρωχνεις τα παιδια σε μονοπατια πισακολασίας Laughing Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Octane (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pagani Zonda Cinque (το 6ο)

Ένταξη: 27 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 2486

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 15:15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
@Πανο...
μην σπρωχνεις τα παιδια σε μονοπατια πισακολασίας Laughing Laughing Laughing Laughing

Laughing Laughing Laughing
Εγω δεν εσπρωξα κανεναν Rolling eyes , απλα δειχνω κ μια αλλη διασταση Cool (Matrix , Tron κλπ Laughing )
Το αν και ποιος ακολουθει ειναι άλλο θεμα βεβαια Laughing

Υ.Γ. Οταν ξανακατεβω , ο vtsαρος θελει (απεγνωσμενα) τη νυφη <3 σε τετοια μονοπατια που λες Μανθο. Κυριως νυχτα Laughing


etuned
MEMsound έγραψε:
αλα οκτανε...μια ...αμονταριστη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nightmare (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 Rallye (2009)

Ένταξη: 09 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Φεβ 2011, 15:32:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πρωτα απο ολα χρειαζεσαι το μαγικο κουμπακι By fynos για να δουλευουν τα χερια υπερωριες!! Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2131s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on