PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 RC - Εντυπωσεις απο τα εργοστασιακα φρενα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Φεβ 2010, 23:41:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε ξερω κατω απο ποιες συνθηκες αναβουν τα αλαρμ..

Ειχα σανιδα το φρενο και σερνομουν πανω στην γκλιτσα για μερικα δευτερολεπτα παντως..

Τελικα σταματησε εγκαιρως! Wink
Αλλιως θα εμβολιζα το λεωφορειο.. Crying or Very sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 02:04:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ilias207Rallye έγραψε:
Φρεναρω μια δυνατα για να κοψω αλλα το νιωθω να γλιστραει.. σε καποια φαση νομισα οτι δε προλαβαινω και σκεφτομουν το σεναριο να περασω με κοκκινο αποφευγοντας τους αλλους..
Αφηνω φρενο, κατεβαζω δευτερα και το ξαναφρεναρω τερμα οσο πηγαινε.. μπηκε και το abs, αναψαν τα αλαρμ απο μονα τους και τελικα σταματησα ακριβως κατω απο το φαναρι....


λογω των ... abs/esp/ref/afu/asr/cds/ssp που εχεις... μαλλον ειναι ιδανικοτερο σε τετοια περιπτωση να "πηδηξεις" (και να μεινεις) πανω στο φρενο κρατοντας σταθερα (αλλα οχι σφηκτα) το τιμονι και να αφησεις τα ηλεκτρονικα να κανουν αυτο το οποιο φτιαχτηκαν και τα πληρωσες να κανουν και ταυτοχρονα να κατεβασεις σχεσεις για να τα βοηθησεις.

βρες ενα βρεγμενο αδειο υσηχο δρομο και κανε καμποσες δοκιμες...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 02:21:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kλώτσημα στο φρένο και προσευχή.
Σημαντικό επίσης να μην πάθεις target fixation


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 09:48:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ilias207Rallye έγραψε:
Δε ξερω κατω απο ποιες συνθηκες αναβουν τα αλαρμ..

Ειχα σανιδα το φρενο και σερνομουν πανω στην γκλιτσα για μερικα δευτερολεπτα παντως..

Τελικα σταματησε εγκαιρως! Wink
Αλλιως θα εμβολιζα το λεωφορειο.. Crying or Very sad


Ανάβουν όταν μπει το ΕΒD και σου τραβάει ελάχιστα το πεταλ πρός τα μέσα. Καθώς και όταν μπει το ESP και διορθώσει μεγάλη λαλακια.

drdino έγραψε:
Σημαντικό επίσης να μην πάθεις target fixation


Το πλέον σημαντικό που μπορεί να σε γλιτώσει. Μην βασίσεστε μόνο στα φρένα, ένας μικρός ελιγμός τις περισσότερες φορές είναι σωτήριος και για σας αλλά και για τους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 10:10:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα αλάρμ δεν έχουν σχέση με το EBD (ηλεκρονικός κατανεμητής). Ανάβουν όταν ξεπεραστεί μια τιμη επιβράδυνσης, αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς να ενεργοποιηθεί το AFU.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 10:22:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bas λεγεται....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 10:34:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στα psa/renault afu το λένε...

Aide au Freinage d'Urgence


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 12:54:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jim207GT έγραψε:
drdino έγραψε:
Σημαντικό επίσης να μην πάθεις target fixation


Το πλέον σημαντικό που μπορεί να σε γλιτώσει. Μην βασίσεστε μόνο στα φρένα, ένας μικρός ελιγμός τις περισσότερες φορές είναι σωτήριος και για σας αλλά και για τους άλλους.


ε ναι αυτο ειναι το "προφανές"
αν μπορεις να κάνεις ελιγμο για να αποφυγεις κατι εννοειται οτι τον κανεις
ομως αυτο ειναι ανεξαρτητο με την πιεση στο πεταλ του φρενου Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 19:10:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Jim207GT έγραψε:

Το πλέον σημαντικό που μπορεί να σε γλιτώσει. Μην βασίσεστε μόνο στα φρένα, ένας μικρός ελιγμός τις περισσότερες φορές είναι σωτήριος και για σας αλλά και για τους άλλους.


Μα η λωριδα μου ηταν αδεια, και το κομματι του δρομου ευθεια..
Δεν ειχε τιποτα αλλο να κανω απο το να σανιδωσω το φρενο!

Αν δοκιμαζα να κανω ελιγμο χωρις λογο, θα ειχαμε τετακε..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 21:36:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Jim207GT έγραψε:
drdino έγραψε:
Σημαντικό επίσης να μην πάθεις target fixation


Το πλέον σημαντικό που μπορεί να σε γλιτώσει. Μην βασίσεστε μόνο στα φρένα, ένας μικρός ελιγμός τις περισσότερες φορές είναι σωτήριος και για σας αλλά και για τους άλλους.


ε ναι αυτο ειναι το "προφανές"
αν μπορεις να κάνεις ελιγμο για να αποφυγεις κατι εννοειται οτι τον κανεις
ομως αυτο ειναι ανεξαρτητο με την πιεση στο πεταλ του φρενου Wink


Μην το λες... Πολλοί από εμάς όταν έρθει η ώρα θα παγώσουν και δεν θα κάνουν ελιγμό αποφυγής... Παίζει και ένα βιντεάκι στον γιουτούμπη με τυπά σε μοτοσακό που παθαίνει ακριβώς αυτό: του πετάγεται κάποιος, πέφτει στα φρένα και ποτέ, ούτε όταν έριξε ταχύτητα, δεν κάνει ελιγμό αποφυγής ενώ έχει άδειο εντελώς δρόμο... Sad


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Φεβ 2010, 22:04:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τωρα καταλαβα τι εννοεις..

Με το που δοκιμασα να φρεναρω για πρωτη φορα και ειδα οτι γλυστραει, το πρωτο που σκεφτηκα ηταν να προσπαθησω να περασω αναμεσα απο τους διερχομενους, με τον αντιστοιχο ελιγμο..
Το περιεγραψα και πιο πανω..

Οταν ομως αφησα το φρενο, ξαναπατησα και ειδα οτι φρεναρει τελικα, συνεχισα να φρεναρω και τελικα σταματησε.. Γλιστρωντας μεν, αλλα σταματησε...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Σεπ 2010, 14:17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NoDsl έγραψε:
αυτο με τον καθρεφτη που λες το κάνω και εγώ. λολ

τα φρένα καλά πιάνουν 99-100 απλά μου έχει τύχει φάση να πατήσω σε κίνηση και επειδή το πόδι έχει συνηθήσει να πηγαίνει μόνο του στο πόσο θα πατήσει σε σχεση με το πως πηγαίνω, έχω φτάσει πολύ κοντά με τον άλλο επειδη ήθελε και άλλη πίεση.

γενικότερα τη 2η φορά αλλάζει το σημείο που πιάνει καλά το φρένο. και στα 2 πατήματα ξεκινά στους 3 πόντους π.χ αλλά για να πιάσει όπως θέλω στο πρώτο θέλει σύνολο 5 και τη 2η τέσσερις.


Επαναφέρω το θέμα γιατί άλλαξα και υγρά φρένων εχτές. Έγινε properliee εξαέρωση και πλήρωση με τη βοήθεια του διαγνωστικού που κάνει το λέοντα να "γρυλίζει".

Αποτέλεσμα, καμία 2πλοπεταλιά και τα φρένα με ψωμί στο τακάκι περί το μισό πόντο να πιάνουν όπως οταν πρωτοπήρα το αμάξι. Είχα ξανακάνει εξαέρωση στη lion αλλά μάλλον δεν έγινε properliee.

Οπότε αν δείτε νερά απο τα φρένα, εξαέρωση σε κάποιον ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ.-

και επίσης δεν κάνει "κενό" λόγω ABS που είχα ακούσει να λέγεται κάποια φάση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karnezis (panos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


207 rc facelift

Ένταξη: 10 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: kallithea-athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιαν 2011, 08:47:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδω και λιγες μερες εχω ενα 207 rc!

τα φρενα ειναι εξαιρετικα........ειχα διαβασει οτι ειναι καλα τα φρενα του αλλα δεν περιμενα να ειναι τοοοοοοοσο καλα!

Εχω συνηθισει απο τα προηγουμενα αυτοκινητα μου που παταγα αρκετα το πενταλ του φρενου για να πιασει κ τωρα με το παραμικρο πατημα γονατιζει ολο το αμαξι!Απλα απιστευτα!Χρειαζομαι λιγο καιρο για να τα συνηθισω! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1279s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on