PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

καινουρια ελαστικα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stamos (Σταματης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 24 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 13:48:04    Θέμα δημοσίευσης: καινουρια ελαστικα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την αγορα καινπυριων ελαστικων.σε περιπτωση που τα ελαστικα που αγορασω εχουν κατασκευαστει πριν 5 χρονια ειναι μειον αυτο για τα ελαστικα?ή ειναι σαν καινουρια? επισης αν τα 2 που βαζω ειναι του 2005 και τα αλλα 2 του 2006 τοτε παλι δεν ειναι και οτι καλυτερο? ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 14:06:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχουν πολλές απόψεις περι ηλικίας ελαστικών.

Μια απ'αυτές λέει ότι δεν πρέπει η ηλικία του ελαστικού να υπερβαίνει την τριετία, ασχέτως χιλιομέτρων.

Μια άλλη, διφορετική, είναι η παρακάτω:
Απόσπασμα του κανονισμού ETRTO (European Tire and Rim Technical Organization ο οποίος ορίζει σε ευρωπαικό επίπεδο το σύνολο των τεχνικών προδιαγραφών και των κανόνων χρήσης του ελαστικού).


- « Τα ελαστικά είναι προιόντα με πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής και έχουν σχεδιαστεί να αντέχουν στις επιδράσεις που ασκεί η φυσική γήρανση του καουτσούκ.» Οι κατασκευαστές συμφωνούν ότι τα προιόντα των ελαστικών δεν έχουν ημερομηνία λήξης, εκτός ειδικών υποδείξεων του κατασκευαστή. Η χρησιμοποίηση των ελαστικών, για μερικά χρόνια ανεξάρτητα με την ηλικία τους, δεν έχει ουσιαστικές επιπτώσεις στην απόδοσή τους...


Εγώ προσωπικά θα προσπαθούσα να καλύπτομαι απο την πρώτη...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannhs13 (giannhs)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


PEUGEOT 206 1.6

Ένταξη: 24 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 15:43:28    Θέμα δημοσίευσης: hi Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν τα ελαστικα ηταν φυλαγμενα σε καταλληλο μερος,δηλ δεν τα ετρωγε ο ηλιος και η υγρασια,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.


GIA PANTA PEUGEOT
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 16:44:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω θα ελεγα οτι εαν βρεις φρεσκα βαλε φρεσκα...τι θα χασεις?τιποτα...
οποτε ψαξε και βρες!
ενω εαν βαλεις παλια σιγουρα κατι θα χασεις!!!
τελος..... Wink Wink Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 18:22:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν έχει ουσιώδη σημασία η όχι,
αλλα ο "λαστιχας" μου (ένα τίμιο παλικάρι χρονια τώρα τσεκαρισμένος)
όταν ήθελα να βάλω "xιονολαστιχα" αλλα με χαλάγανε οι απογειωμένες τιμές τους
(υπόψιν ότι έχω se kaki katastasi ta normal 17aria)

μου έδωσε καινούργια "βριγεστονε" run flat με σε παρα πολύ χαμηλότερη τιμή,
προειδοποιώντας με ότι τα έχει 2 η 3 χρονια (δεν θυμάμαι ακριβώς)
στην αποθήκη του.
δεν ξέρω σε σχέση με το αν ήταν "φρέσκα" τι διαφορες θα υπήρχαν, πάντως φανikan ok otan xreiastike na ta foreso.... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
milvas7 (miltos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RALLYE ON LIMITS

Ένταξη: 29 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Aθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Δεκ 2010, 23:18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ούτε κ το πολύ φρέσκο λάστιχο κάνει να μπει πάνω στο αμάξι, πρέπει να περάσει μια περίοδος 6 μηνών για να ομογενοποιηθεί σε φυσικό περιβάλλον

Εγώ έχω φίλο βουλκανιζατερά με audi rs 4 450 άλογα

κ συζητούσαμε τις προάλλες, γιατί είχα κ γώ ένα κόλλημα με τις ημερομηνίες, κ μου έλεγε ότι παρήγγειλε ένα λάστιχο απο εξωτερικό, γιατί δεν υπήρχε ελλάδα, κ του στείλαν λάστιχο 5 χρονών παρακαλώ , κ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΕΠΑΝΩ Rolling eyes , που θα μπορούσε να το χε γυρίσει πίσω άνετα, γιατί κάνει μεγάλες παραγγελίες, κ όμως το φόράει, κ μη σας πώ πως οδηγάει ο άνθρωπος...κάνει συνέχεια μεγάλες αποστάσεις κ έχει μεγάλες μέσες ωριαίες ταχ.

Τέλοσπάντων, εγώ του είπα θα το γύρνουσα πίσω , κ γέλαγε με είπε φοβιτσιάρη.. εγώ μ...κας είμαι μου λέει? τέλοσπάντων με την απορία έμεινα...

Αλλά όπως είπε κ ο φίλος πιο πάνω, το λάστιχο είναι προιόν μακράς διαρκείας κ εάν συντηρηθεί σωστά τότε είναι οκ

εγώ πάντως χρησιμοποιώ σκληρές γόμες το καλοκαίρι κ έχω καβάντζα κ μαλακά χειμερινά τα οποία χρησιμοποιώ αμφότερα , χωρίς να έχω ποτέ προβλήματα , βγάζοντας 2 θητείες κ οι δύο γόμες


Καθότι γάλλοι στο steering κ έλληνες στο thinking..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
xaris (xaris)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


φιατ πουντο

Ένταξη: 29 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 14

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 22:52:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
Υπάρχουν πολλές απόψεις περι ηλικίας ελαστικών.

Μια απ'αυτές λέει ότι δεν πρέπει η ηλικία του ελαστικού να υπερβαίνει την τριετία, ασχέτως χιλιομέτρων.

Μια άλλη, διφορετική, είναι η παρακάτω:
Απόσπασμα του κανονισμού ETRTO (European Tire and Rim Technical Organization ο οποίος ορίζει σε ευρωπαικό επίπεδο το σύνολο των τεχνικών προδιαγραφών και των κανόνων χρήσης του ελαστικού).


- « Τα ελαστικά είναι προιόντα με πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής και έχουν σχεδιαστεί να αντέχουν στις επιδράσεις που ασκεί η φυσική γήρανση του καουτσούκ.» Οι κατασκευαστές συμφωνούν ότι τα προιόντα των ελαστικών δεν έχουν ημερομηνία λήξης, εκτός ειδικών υποδείξεων του κατασκευαστή. Η χρησιμοποίηση των ελαστικών, για μερικά χρόνια ανεξάρτητα με την ηλικία τους, δεν έχει ουσιαστικές επιπτώσεις στην απόδοσή τους...


Εγώ προσωπικά θα προσπαθούσα να καλύπτομαι απο την πρώτη...


μια παρατηρηση θελω να κανω.
τα ελαστικα πλεον δεν φτιανονται απο καουτσουκ αλλα απο πυριτιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1285s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on