PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Multiplex και κασσετόφωνο

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Yannis 
Επισκέπτης







ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Ιούλ 2002, 20:51:50    Θέμα δημοσίευσης: Multiplex και κασσετόφωνο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum, ελπίζω όχι και το τελευταίο...

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το χειριστήριο του νέου
Peugeot 206CC multiplex με κάποιο άλλο κασετοφωνο εκτός της μάνας του?
Ξέρω ότι υπάρχει κάποιος ειδικός ανταπτορας για τα μοντέλα προ-multiplex για κασετόφωνα SONY. Επίσης γνωρίζω ότι στην Αγγλία κυκλοφορεί ένα τέτοιο εξάρτημα και για τα 206/307 με multiplex. Στην Ελλάδα όμως το έχει κανένας?

Το μήνυμα το έβαλα και σε κάποια άλλη κατηγορία, αλλά αυτή είναι με τους περισσότερους χρήστες...

Ευχαριστώ
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 00:55:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με πρόλαβες πριν κάνω εγώ post για το συγκεκριμένο θέμα. Έχω το XT Premium. Έχει ηχοσύστημα από την μάνα του. Και είναι και το μοναδικό θέμα το οποίο δεν το είδα με καλό μάτι όταν πήρα το αυτοκίνητο. Ετοιμαζόμουν να βάλω ICE γύρω στα 850 χιλ. Αλλά δεν πειράζει. Το Blaupunkt που έχει μέσα είναι αρκετά καλό από θεμα απόδοσης και ποιότητας. Έβαλα και το 6δισκο Changer από την Peugeot για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Έλα όμως που το ήθελα πιο δυνατό το ηχοσύστημά μου. Ρώτησα μπας και έβαζε η Peugeot subs αλλά αρνητικό. Και επιπλέον ότι το main είναι κολλημένο στην κονσόλα οπότε κάθε απόπειρα απομάκρυνσης μπορεί να ήταν καταστρεπτική. Και ενώ ρώτησα σε διάφορους sound systemάδες,μου είπαν φέρε να στο κάνουμε όπως θες,έχω τις επιφυλάξεις μου. Σκέφτηκα στην αρχή για μεγαλύτερα ηχεία αλλά ποιος ξέρει τι παίζει με την καλωδίωση. Και μετα ειναι οτι το βγάζεις. Με το χειριστήριο στο τιμόνι τι γίνεται; Συν οτι οι ενδείξεις του radiocd είναι στην οθόνη πάνω μαζί με τις ενδείξεις της ώρας,θερμοκρασίας, κλπ κλπ. Αρα μιλάμε για πολύ μπέρδεμα; Και αξίζει να το τυραννήσει κανείς για καλό ICE;



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
theflame 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2002)

Ένταξη: 06 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 475
Τόπος: Αθήνα - Αμπελόκηποι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 08:17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Slash έγραψε:
Σκέφτηκα στην αρχή για μεγαλύτερα ηχεία αλλά ποιος ξέρει τι παίζει με την καλωδίωση.

Με τα ηχεία δεν παίζει τίποτα ύποπτο απ' όσο έχω ψάξει αρκεί να μείνεις σε ηχεία που μπαίνουν στο 206 και όχι αυτοσχεδιασμούς που θα σου "καταστρέψουν" τις πόρτες - θήκες. Αυτό φαίνετε από το manual, αυτό λένε οι γνώσεις μου και αυτό λένε όσοι άλλοι έχω ρωτήσει. Στο XS τουλάχιστον τα δύο πίσω ηχεία είναι μάπα (πρέπει να είναι μονόδρομα - τα πρίμα τους είναι ελάχιστα) και σκέφτομαι να τα αλλάξω. Μοναδική αιτία καθυστέρησης: το νεαρό ηλικίας της μικρής! (2 μηνών)

Slash έγραψε:
Έβαλα και το 6δισκο Changer από την Peugeot για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Πόσο κόστισε φίλε μου; Από εγράψιμα CD (υπολογιστή) πώς πάει;

Παράθεση:
Και επιπλέον ότι το main είναι κολλημένο στην κονσόλα οπότε κάθε απόπειρα απομάκρυνσης μπορεί να ήταν καταστρεπτική.

Είσαι σίγουρος ή μήπως έτσι δείχνει; Το R-CD(Clarion) στο δικό μου είναι ξεχωριστό κομμάτι (έτσι δείχνει) και από την αντιπροσωπεία είπαν ότι βγαίνει. Σε τελική αν κάτι δεν πάει καλά (φτού-φτου μακριά από εμάς) τι γίνετε; (Ωχ ωχ με άγχωσες Confused )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 08:54:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Γιάννη καλωσόρισες στην παρέα των 206....

Αρχικά να σου πω ότι όπου και αν άνοιγες topic σίγουρα θα είχες και ανταπόκριση αφού όλα τα forum έχουν την ίδια αναγνωσιμότητα.... Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις 3 φορές το ίδιο topic.... Wink Wink


Λοιπόν όσο αφορά το πρόβλημα σου θα σου απαντήσω αφού και εγώ πριν από δύο μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα!

Λοιπόν το multiplex δεν παίζει κανένα ρόλο με το χειριστήριο!
Το εργοστασιακό RadioCD Clarion & το Ρ/Κ BLAUPUNKT είναι "πατάτες" !...!

To χειριστίριο όμως είναι μιας Γαλλικής άγνωστης εταιρίας...

Φαντάζομαι ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις το χειριστίριο με κάποιο άλλο ΡΑΔΙΟCD της προκοπής.
Λοιπόν μετά από πολύ ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι υπάρχουν τέτοιοι adaptores ανάλογα την μάρκα.
Το κακό είναι ότι οι τιμή τους είναι απλησίαστη! Ειδικά για τα PIONEER είναι στις 40.000δρχ χωρίς τοποθέτηση μέσα από την αντιπροσωπεία. Επίσης όλο το σκηνικό γίνεται με παραγγελία γιατί δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα.

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει γιατί:
1. Το χειριστίριο είναι της πλάκας! Μου έσπασε ο διακόπτης SOURCE μέσα σε μια βδομάδα και ενώ η εγγύηση το καλύπτει μου έιπαν να περιμένω 3 μήνες να έρθει από Γαλλία. Πως έσπασε? Απλά! Πήγα να πατήσω το διακόπτη και κόλλησε και ακούστηκε ένα κρακ! Στην PEUGEOT μου είπαν ότι τα περισσότερα είναι ελλατωματικά (για αυτό είναι και δωρεάν).

2. Ο αντάπτορας είναι πανάκριβος και με τα ίδια λεφτά αγοράζεις 2 χειριστίρια! Ενα για το τιμόνι και ένα για το συνοδηγό και σου μένουν και 10.000δρχ!

3. Τώρα θα μου πεις? Και τι θα γίνει με το εργοστασιακό που θα είναι εκεί ξεκάρφωτο χωρίς να μπορώ να το χρησιμοποιοήσω?
Λύση! ΒΓΑΛΤΟ!
Οπότε με ξαναρωτάς! Και τι θα γίνει με την τρύπα που θα μείνει εκεί?
Απλό! Πας στη Peugeot και με 4.000δρχ τους λες να σου βάλουν τα καπάκια του 206 που δεν έχουν την τρύπα (δηλ. για PEUGEOT χωρίς χειριστίριο). Χρόνος εργασίας 5 λεπτά!

4. Οπότε κλείνεις την τρύπα. Σου μένουν τα παλιά καπάκια και το χειριστίριο και το 206 γίνεται κουκλί. Ασε που πλέον ΔΕΝ θα σκέφτεσαι μην τυχόν και χτυπήσεις το χειριστίριο με το γόνατο ! ! !


Ελπίζω να βοήθησα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 09:10:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

theflame έγραψε:
Slash έγραψε:
Σκέφτηκα στην αρχή για μεγαλύτερα ηχεία αλλά ποιος ξέρει τι παίζει με την καλωδίωση.

Με τα ηχεία δεν παίζει τίποτα ύποπτο απ' όσο έχω ψάξει αρκεί να μείνεις σε ηχεία που μπαίνουν στο 206 και όχι αυτοσχεδιασμούς που θα σου "καταστρέψουν" τις πόρτες - θήκες. Αυτό φαίνετε από το manual, αυτό λένε οι γνώσεις μου και αυτό λένε όσοι άλλοι έχω ρωτήσει. Στο XS τουλάχιστον τα δύο πίσω ηχεία είναι μάπα (πρέπει να είναι μονόδρομα - τα πρίμα τους είναι ελάχιστα) και σκέφτομαι να τα αλλάξω. Μοναδική αιτία καθυστέρησης: το νεαρό ηλικίας της μικρής! (2 μηνών)

Slash έγραψε:
Έβαλα και το 6δισκο Changer από την Peugeot για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Πόσο κόστισε φίλε μου; Από εγράψιμα CD (υπολογιστή) πώς πάει;

Παράθεση:
Και επιπλέον ότι το main είναι κολλημένο στην κονσόλα οπότε κάθε απόπειρα απομάκρυνσης μπορεί να ήταν καταστρεπτική.

Είσαι σίγουρος ή μήπως έτσι δείχνει; Το R-CD(Clarion) στο δικό μου είναι ξεχωριστό κομμάτι (έτσι δείχνει) και από την αντιπροσωπεία είπαν ότι βγαίνει. Σε τελική αν κάτι δεν πάει καλά (φτού-φτου μακριά από εμάς) τι γίνετε; (Ωχ ωχ με άγχωσες Confused )


Τα ηχεία που έχει το 206 είναι επιεικώς απαράδεκτα! Καταρχήν είναι MADE IN ITALY οπότε δεν έχουν καμιά δουλειά μέσα στο 206...

Για την καλωδίωση που αναφέρεστε αν τυχόν αλλάξετε ηχεία με κάποια καλύτερα τότε να αλλάξετε και καλωδιώσεις.

Μην ανυσηχείτε...δεν θα γίνει κομμάτια το 206...Θεωρείται ότι είναι το ποιο εύκολο αυτοκίνητο για να περάσεις καλώδια κλπ....και πράγματι έτσι είναι.... Τα πίσω μην τα αλλάξετε! ΔΕΝ θα δείτε διαφορά γιατί ο χώρος αντανάκλασης ήχου είναι ιδιαίτερα μικρός οπότε εκτός ότι δεν θα βρείτε ηχείο να μπαίνει εκεί (13άρι) δεν θα μπόρεί και να αποδώσει...

Λύση Μονόδρομος... Ηχεία οβάλ στην εταζέρα.... Και μην πεί κανείς ότι ΔΕΝ θέλω να κόψω την εταζέρα γιατί θα του πω ότι είναι τόσο φτηνή που μπορεί να πάρει από την PEUGEOT να έχει και μία στο σπίτι χωρίς τρύπες!

To ΡαδιοCD βγαίνει τόσο εύκολα που και εγώ όταν το έβγαλαν στην XTREME AUDIO έπαθα πλάκα! Βγήκε σε 2 δευτερόλεπτα!!!! Τόσο γρήγορα που ο οποιοδήποτε θα μπορούσε με ένα σπάσιμο στο τζάμι να το λουφάρει σε χρόνο ΜΟΝΑΔΙΚΟ !...!

Για αυτό προσοχή! Το RADIOCD βγαίνει για την πλάκα του! Με δύο λεπτά κατσαβίδια το τραβάς το παίρνεις και φεύγεις!!!! Ούτε βίδες έχει ούτε τίποτα!!!!

Αν θέλεις να πάνε όλα καλά και μένεις Αθήνα τότε πεσμου να σε συστήσω σε κάποιο φίλο στην XTREME AUDIO που θα σου κάνει δουλειά καλή και με καλά υλικά....Ούτε κάλώδια να κρέμονται, όλα μονωμένα, και η εταζέρα να βγαίνει όποτε θες χωρίς κίνδυνο να κόψεις τίποτα καλώδια.....

Εβαλα και την 12άρα της PIONEER μέσα στο ντουλαπάκι χωρίς καμιά βίδα.... και με αντικραδασμική τοποθέτηση και υλικά.... Wink Wink Wink Wink Και όποτε θέλω μπορω να την βγάλω και να την χρησιμοποιήσω αλλού! Φυσικά πουθενά δεν έγινε τρύπα στο 206 και πίσω δεν βγήκε τίποτα...ούτε πλαστικά ούτε καθίσματα!!

Α! έχω το XS2/1600 εδώ και 4 μήνες....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 17:06:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω που κολάει το multiplex με το χειριστίριο?

Μάλλον ο παλιός adaptoras προσαρμόζεται κάπου στο χειριστίριο ? Αν η AUTOLEADS που αναφέρεις βγάζει addaptors τότε μαλλον θα βγάζει για το παλιό χειριστίριο του 206....γιατί το νέο χειριστίριο προσαρμόζεται πάνω σε μια πολυ-βάση διακοπτών όπου είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να προασαρμόσεις και κάτι άλλο...

Τα κουμπιά δεν κολλάνε καμιά φορά...κολλάνε σχεδόν πάντα μετά από κανένα μήνα χρήσης! Οταν πήγα στη PEUGEOT ήταν και άλλοι 3 με το ίδιο πρόβλημα! Αλλά η φίλη μας η αντιπροσωπεία δεν έχει στοκ!

Mη πρακτικό χειριστίριο?

Φαντάζομαι ότι θα μιλάς για το SONY JOYSTIC με το καλώδιο που περνά από το ταμπλό και καταλήγει στο ραδιοCD....υπάρχει όμως και το ασύρματο...της SONY...

Προσπάθησες να το βγάλεις μόνος το χειριστίριο? Λάθος! Γιατί? Πήγαινε στην PEUGEOT και πες τους να το βγάλουν....και να σου βάλουν και τα καπάκια...

Αν πάλι θες να το βγάλεις μόνος είναι πανεύκολο .... αλλά πρέπει να βγάλεις τα καπάκια .... 2 βίδες το επάνω, 3 βίδες το κάτω ....


Πάντως ειλικρινά ΜΗΝ πετάξεις τα λεφτά για adaptora γιατί αν τα φτύσει το χειριστιριο θα σου μείνει ο πανάκριβος adaptor για να τον κοιτάς....

Wink Wink Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 18:23:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Slash έγραψε:
Έβαλα και το 6δισκο Changer από την Peugeot για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Πόσο κόστισε φίλε μου; Από εγράψιμα CD (υπολογιστή) πώς πάει;

Κόστισε η όλη διαδικασία 170 χιλ. Πάντως είναι πολύ καλό,δεν είναι Blaupunkt αλλά Clarion,το οποίο μπήκε στο πορτ μπαγκάζ κάτω αριστερά,και μέχρι τώρα δεν μου έχει κολλήσει ποτέ, ούτε σε μεγάλες λακούβες είχε lag.Σε αυτό μπορώ να πω οτι το changer είναι πολύ καλο και ας το πλήρωσα πανάκριβα. Και τα διαβάζει όλα τα cds. Γι αυτό με έχει διευκολύνει τόσο πολύ.



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Slash (Ντάνης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2001)

Ένταξη: 25 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 541
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 20:29:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως από θέμα ακουστικής το 206 έχει πολύ καλή καμπίνα (σύμφωνα με μετρήσεις και...εμπειρία). Πριν από ένα μήνα καθόμουν Αρετσού και έπινα χαλαρά το ποτάκι μου. Κάποια στιγμή πέρασε ένα 206 και βαρούσε τόσο δυνατά που πάθαμε πλάκα όλοι. Και καθαρά,όχι μαλ***ες. Τώρα από την μία μπορεί να είχε ρίξει μέσα 3 εκ. σε ICE (όπως ένας φίλος μου σε μια Lancia Y), ή να ήταν κανας καβ....ένος όπως αυτός στο Max Power Αυγούστου που το έχει αλλάξει 4 φορές. Όπως και να έχει πάντως αξίζει κανείς να το ψάξει το θέμα (εγώ πάντως που είμαι και διστακτικός,λέω να το ψάξω,πολύ όμως).
Live fast,Listen Loud!!



I live my life a 1/4 mile at a time...for those 10 seconds or less...I'm free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Ιούλ 2002, 22:53:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι χειριστηρια,Τι ανταπτορες ,τι cdιερες μου λετε
Αφου υπαρχει λυση ανευ κοστους
Βαλτε την γυναικα διπλα να διαλεγει σταθμο ,να βαζει cd,και αμα λαχει να χορεψει και τον χορο της κοιλιας 0X Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 08:01:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Yannis έγραψε:

Ο ανταπτορας είναι ένα κουτάκι με θηλυκά και αρσενικά βίσματα και καλλώδια. Στα θηλυκά μπαίνουν σχεδόν όλα τα αρσενικά καλλώδια που ξεκινούν από το αυτοκίνητο. Από τον αντάπτορα αυτό ξεκινούν αντίστοιχα αρσενικά καθώς και ένα αρσενικό που μπαίνει στη θηλυκή υποδοχή για joystick του SONY. Το multiplex μπλέκεται στο ότι το χειριστήριο της Peugeot συνδέεται ΚΑΙ με την κεντρική μονάδα BSI

Το ασύρματο δεν είναι ίδιο με το αυτό του καλωδίου? Έχεις καμιά ιδέα για το που θα μπορούσε να μπει αυτό?



Kαλημέρα!!!
Καλά τα λες...όμως πιστεύω ότι το χειριστίριο μπρεί να πέφτει πάνω στην πολυμονάδα διακοπτών αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το multiplex...

Αν ξέρεις το multiplex δεν είναι τίποτα παραπάνω από την συγκεντρωση πολλών διακοπτών και καλωδίων σε μια μονάδα όπως και η μεταφορά πολλαπλών σημάτων μέσα από ένα καλώδιο....

Ετσι και με το χειριστίριο....έχουμε ένα καλώδιο που φεύγει από την βάση και πάει το RadioCD... Στα παλιά 206 έφευγε πάλι ένα καλώδιο αλλά πολύκλωνο....

Το δύσκολο της υποθεσης είναι πως μπορείς να χειριστείς αυτό το καλώδιο....Για αυτό η λύση των addaptors είναι ακριβή...

Το ασύρματο χειριστίριο της SONY από ότι θυμάμαι είναι τηλεχειριστίριο που έχει δική του βάση και προσαρμόζεται σε όποιο σημείο θέλεις.




Φαντάζομαι ότι εσύ θα έχεις περίπου το τελευταίο αλλά με καλώδιο??
Υπάρχει και ασύρματο...
Κάνε μια βόλτα στην:
http://sm.crutchfield.com/cgi-bin/S-Gz25V3QYEll/ProdGroup.asp?c=2&g=30000&s=45

Όλα τα παραπάνω χειριστίρια είναι ασύρματα....

Wink Wink Wink Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Yannis 
Επισκέπτης







ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Ιούλ 2002, 12:53:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ!

Δυστυχώς τα RM-X5S και RM-X6S δεν είναι συμβατα με τη δική μου μονάδα. Αναγκαστικά ή θα βάλω το χειριστήριο με το καλώδιο ή θα πάω ένα remote control. Το τελευταίο δεν νομίζω ότι προσφέρει και ιδιαίτερη εργονομία.
Επιστροφή στην κορυφή
Yannis 
Επισκέπτης







ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 10:56:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

"Το ασύρματο χειριστίριο της SONY από ότι θυμάμαι είναι τηλεχειριστίριο που έχει δική του βάση και προσαρμόζεται σε όποιο σημείο θέλεις."

Γνωρίζεις καθόλου πως θα μπορούσα να περάσω το καλώδιο μέσα μέχρι το κασετόφωνο για να μη φαίνεται?

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 12:07:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Yannis έγραψε:
"Το ασύρματο χειριστίριο της SONY από ότι θυμάμαι είναι τηλεχειριστίριο που έχει δική του βάση και προσαρμόζεται σε όποιο σημείο θέλεις."

Γνωρίζεις καθόλου πως θα μπορούσα να περάσω το καλώδιο μέσα μέχρι το κασετόφωνο για να μη φαίνεται?

Γιάννης


Γιάννη το ασύρματο τηλεχειριστίριο δεν έχει καλώδιο Wink Wink

Αν ωστόσο εννοείς το Ενσύρματο joystic τότε μπορεις να το προσαρμόσεις πανεύκολα στο σημείο που είναι τώρα το εργοστασιακό εφόσον το βγάλεις.
Το καλώδιο περνάει από μέσα και καταλήγει στο RadioCD από πίσω από το ταμπλό ΧΩΡΙΣ να βγάλεις τίποτα....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκέπτης 








ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 14:11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Γιάννη το ασύρματο τηλεχειριστίριο δεν έχει καλώδιο Wink Wink

Αν ωστόσο εννοείς το Ενσύρματο joystic τότε μπορεις να το προσαρμόσεις πανεύκολα στο σημείο που είναι τώρα το εργοστασιακό εφόσον το βγάλεις.
Το καλώδιο περνάει από μέσα και καταλήγει στο RadioCD από πίσω από το ταμπλό ΧΩΡΙΣ να βγάλεις τίποτα....


Για να καταλάβεις το ενσύρματο το έχω ήδη από ένα παλιότερο κασετόφωνο της SONY. Το πρόβλημα μου είναι από που πρέπει να περάσω το καλώδιο του από το τιμόνι προς τη θέση του radio/cd.

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 14:25:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Yannis έγραψε:
Για να καταλάβεις το ενσύρματο το έχω ήδη από ένα παλιότερο κασετόφωνο της SONY. Το πρόβλημα μου είναι από που πρέπει να περάσω το καλώδιο του από το τιμόνι προς τη θέση του radio/cd.

Γιάννης


Λοιπόν...αν υποθέσουμε ότι βγάζεις το εργοστασιακό δεν μένει μία τρύπα ?
Ναι...
Λοιπόν στην τρύπα αυτή μπορείς να προσαρμόσεις το SONY χειριστίριο και μέσα από την τρύπα περνάς και το καλώδιο...

Μετά από αυτό πρέπει με κάποιο τρόπο να πας το καλώδιο μέχρι το ΡαδιοCD... Σωστά?

Λοιπόν αρχίζεις και τραβάς το καλώδιο προς την κολώνα/καντράν. Θα πρέπει να σκύψεις κάτω από το τιμόνι....
Αφού βγάλεις το καλώδιο κάτω από την κολώνα το πας κάτω από το καντράν και με "δεματικά" (tie-wrap) το δένεις σε διάφορα σημεία για να μην κρέμεται.

Μετά αφού το έχεις φτάσεις πίσω από το ραδιοCD πρέπει να το συνδέσεις επάνω στο radioCD....

Αν όλη η διαδικασία σου φαίνεται Γολγοθάς....τότε πήγαινε σε κάποιο κατάστημα AUTO HIFI και με ένα μικρό ποσό θα σου κάνουν όλη την εγκατάσταση.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Yannis 
Επισκέπτης







ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούλ 2002, 18:54:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα το προσπαθήσω και θα σου πω τα νεώτερα.

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Αύγ 2002, 15:14:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nα πω και εγώ κάτι πάνω στο θέμα;

Δηλαδή να διαφωνήσω ριζικά.

Έχω ασχοληθεί λίγο με το Hi-Fi όχι τίποτα το ιδιαίτερο πέρα από τις βασικές αρχές. Mε αυτό που ασχολούμε περισσότερο είναι τα CD. Έχω ένα τοίχο από δαύτα. E, και ένα μπαούλο. Kαι κάποια χύμα. Nα μην τα πολυλογώ θα είχα πάρει 206 RC με αυτά τα λεφτά. H μουσική που ακούω ως γνωστόν τοις πάσι στο forum, είναι blues, jazz, soul, funk, latin, γενικώς μαύρα. Xωρίς να αποκλείω και τα υπόλοιπα.

Tο 206 μου είναι ίδιο με του Vini. Tο πήραμε την ίδια εβδομάδα. Λοιπόν βάζοντας στο CDplayer δίσκους jazz (αγορασμένους πάντα) που έχουν απαιτήσεις από θέμα hi-fi (πχ η σειρά Ultra Lounge) παρατηρώ ότι τα ηχεία και το όλο σύστημα γενικότερα έχει αρκετά καλή περιγραφή του ήχου και πολύ καλό διαχωρισμό. Άρα δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα αλλάξω. θα δώσω ένα σωρό λεφτά και το αποτέλεσμα δεν θα είναι και εντυπωσιακά καλύτερο.
Bέβαια να παραδεχτώ ότι εάν ακούς jazz δεν βάζεις sub στο συστημά σου. Δεν υπάρχει λόγος, γιατί δεν έχεις πολλά μπάσα.

Aυτοί που ακούνε dance (πχ. Vini - Ministry of Sound) λογικό είναι να μην ικανοποιούνται από τον ήχο. "Mπουκώνουν" εύκολα. Eκεί έχεις πολλά μπάσα να περιγράψεις άρα το sub είναι μονόδρομος.

Aπό εκεί και πέρα η πηγή ( CDplayer - κασσετόφωνο) θα πρέπει να μπορεί να οδηγεί τα ηχεία. Eίδα σε Focus φίλου, ηχεία εταζέρας 250 Watt με μαμήσιο CDplayer. Aπλά δεν ακούγονταν. Xρειάζεται ενισχυτής στην προκειμένη περίπτωση για να οδηγηθούν σωστά τα ηχεία.

Συμπερασματικά να πω ότι βλέπεις την πηγή ήχου που έχεις και αγοράζεις τα αντιστοιχα ηχεία. 250αρια ηχεία ακούγονται εντυπωσιακά όταν το λες στην παρέα, αλλά με πηγή 2x20 δεν παίζουν. Πιο σωστά δεν αποδίδουν αυτά που μπορούν να αποδώσουν.

Kαι τέλος μην εμπιστευόσαστε εύκολα "συμβουλές" των τύπων στα Car Stereo. Mπορεί να είναι άριστοι τεχνικοί αλλά από ήχο δεν. Tο διαπίστωσα στην Έκθεση Aυτοκινήτου πέρσυ που έκανα έρευνα αγοράς. Oύτε πως είναι η σωστή διάταξη των ηχείων σε σχέση με τον ακροατή στο αυτοκίνητο δεν ήξεραν. Bάζουν τα ηχεία εκεί που τα βάζουν γιατί έτσι έχουν μάθει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Αύγ 2002, 00:14:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ασχοληθηκα με τον ηχο στο 206 χωρις να διεκδικω δαφνες απο πλευρας γνωσεων αλλα περισσοτερο συγκεντρωσα καποιες εμπειριες.
Εχω πληρωσει ενα αρκετα σημαντικο ποσο >500 χιλιαδες δρχ. για τον ηχο στο αυτοκινητο μου.
Δοκιμασα 3-4 εγκαταστατες στερεο αυτοκινητων μεχρι τωρα κιαυτο γιατι δεν εμενα ευχαριστημενος απο αυτα που προσφεραν.
Προβλημα με τα tweeter, προβλημα με τον ενισχυτη, με τα οβαλ πισω 3δρομα, κ.λ.π, παρασιτα, κ.λ.π,κ.λ.π.
Mετα απο πολυ τρεξιμο και αφου γνωρισα ανθρωπους που υποσχονταν πολλα με λιγα λεφτα, ανθρωπους που υποσχονταν λιγα με πολλα λεφτα, ανθρωπους που φαινονταν Μαστορες αλλα ! για καποιο λογο το προβλημα στο δικο μου 206 δεν μπορουσαν να το φτιαξουν, ανθρωπους που ενω δεν σου γεμιζαν το ματι ηταν μαστορια με αμφιλεγομενο χαρακτηρα και μεθοδους, κατεληξα στα εξης συμπερασματα:
1. Ειναι πολυ απιθανο να φτιαξεις ηχοσυστημα γα**το με λιγα λεφτα. Οσα τυχων πουν καποιοι του στυλ "εμενα δωσε μου 200 χηνες και θα σου φτιαξω γω...." ειναι μπουρδες.
2. Υπαρχουν 2 λυσεις α. δινεις πολυ λιγα λεφτα και τοποθετεις 1 σετ ηχειων και ενα σοβαρο radio-cd και μεχρι εκει β. αρχιζεις να χωνεις χρημα ωστε να φτιαξεις αυτα που παντα ονειρευοσουν στο αμαξι σου, οπλιχοντας το με ηχεια,ενισχυτες,cdιερες,sub,μπαταριες,πυκνωτες,equalisers, κ.λ.π κ.λ.π
3. Καλυτερα να δωσεις το αμαξι σου σε καποιον που θα αναλαβει να τοποθετησει απο την αρχη μια κι εξω οσα θελεις παρα να βαζεις καθε 6μηνο και κατι και το χειροτερο σε διαφορετικο ατομο. Αν κατι δεν παει καλα ο αρχικος εγκαταστατης ειναι ευκολοτερο να το διορθωσει.
4. Πρεπει παση θυσια να αποφευγουμε "περιεργες" ιδιοκατασκευες, οπως καμπινες sub , ροοστατες και ρυθμιστικα ηχου που "ακουμπανε" στο κυκλωμα του ηχου και περασματα καλωδιων απο περιεργες θεσεις.
5. Δεν υπαρχει περιπτωση να "κλεψουμε' τον οποιο εγκαταστατη με συμφωνιες του στυλ "θα σου φερω γω καλωδιο που το παιρνω φτηνα και κατι τετοια". Καλυτερα να μας κλεψει 5 χιλιαρικα στο καλωδιο παρα να κανει δουλεια αγκαρια με αρπακολα συνδεσεις-μονωσεις-κ.λ.π.
Να ειστε σιγουροι οτι αν θελει να μας κλεψει θα βρει τον τροπο.
6. Σε ποσοστο μεγαλυτερο του 90% κανεις μας δεν μπορει να ειναι ενημερωμενος και να ξερει τα παντα περι του ηχου οποτε ας μην προσπαθησει να κανει τον εξυπνο με το στυλ "εγω τα ξερω τα κομματια που θα εγκαταστησω και κανεις δεν μπορει να με κοροιδεψει". Το μονο που θα καταφερει ειναι μια κακη εγκατασταση απο τον ενοχλημενο εγκαταστατη.

Και τελος να πω πως ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα και ειναι πολυ δυσκολο να συγκρινεις 2 συστηματα αυτοκινητου ειδικα αν αυτα ειναι φτιαγμενα για να ικανοποιουν διαφορετικες αναγκες.

Αυτα τα θεωρητικα για τωρα, για τεχνικες λεπτομεριες αλλη φορα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2511s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on