PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Τοποθέτηση extra πρίζας 12ν

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Ιούν 2010, 01:27:30    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Τοποθέτηση extra πρίζας 12ν Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια πολύ εύκολη κ γρήγορη πατέντα που είναι πολύ χρήσιμη ειδικά σε ταξίδια που χρειαζόμαστε μια δεύτερη πρίζα για κινητό ή GPS.

για την εγκατάσταση θα χρειαστούμε μια έξτρα πρίζα 12ν μαζί με την φίσα τις (τους κωδικούς από το σέρβις μποξ θα τους ανεβάσω αργότερα)κ τα παρακάτω εργαλεία:
ένα κατσαβίδη,ένα τορξ 20άρι,μια καστάνια με 13άρι καρεδάκι,ποτυροτρύπανο 25άρι,ένα στυλό κ ένα κολλητήρι


ξεκινάμε ξεκουμπώνοντας την δερμάτινη φούσκα του λεβιέ απλά την πιάνουμε από το κάτω πίσω μέρος κ τραβάμε προς τα πάνω

αφού ξεκουμπώσουμε την φούσκα βγάζουμε το πλαστικό πλαίσιο που βρίσκεται από κάτω τις

πιάνουμε τα πλαστικά αριστερά κ δεξιά από τον λεβιέ κ τραβάμε για να ξεκουμπώσουν


σηκώνουμε προσεχτικά το κομμάτι μέχρι να δούμε το βίσμα του αναπτήρα κ το ξεκουμπώνουμε ,μόλις ξεκουμπώσουμε το βίσμα βγάζουμε το κομμάτι κ το αφήνουμε στην άκρη.
μετά ξεκουμπώνουμε τα κολονάκια που υπάρχουν αριστερά κ δεξιά ,είναι κουμπωτά με λίγο τράβηγμα αριστερά δεξιά βγαίνουν


ακριβώς στο κάτω μέρος σε κάθε κολονάκι θα δούμε από μία βίδα τορξ,τις ξεβιδώνουμε

τώρα ήρθε η ώρα να βγάλουμε τα πλαϊνά κομμάτια το κομμάτι από την πλευρά του οδηγού έχει 2 κλιπσάκια ένα κρατάει την μοκέτα κ το άλλο κρατάει το πλαστικό


από την πλευρά του συνοδηγού υπάρχει ένα μόνο κλιπσάκι

αφού βγάλουμε τα κλιπσάκια τραβάμε τα πλαστικά προς τα έξω κ βγαίνουν


τώρα που βγήκαν τα πλαστικά βλέπουμε τα 2 κλιπσάκια που κρατάνε την κονσόλα (ένα σε κάθε μεριά)

μας μένει μια τελευταία βίδα για να βγει η κονσόλα η οποία βρίσκεται πίσω στις ποτυροθήκες με ένα ίσιο κατσαβίδι βγάζουμε το πλαστικό καπάκι κ αποκαλύπτεται η 13άρα βίδα,την ξεβιδώνουμε .


τώρα η κονσόλα είναι έτοιμη να βγει αλλά πριν την βγάλουμε πρέπει πρώτα να συμαδέψουμε το σημείο στο οποίο θα ανοίξουμε την τρύπα για να βάλουμε την πρίζα μας ,οπότε από το άνοιγμα που υπάρχει εδώ περνάμε μέσα την πρίζα κ σημαδεύουμε το σημείο που θα μπει η πρίζα ώστε να μην εμποδίζει

μόλις βρούμε το κατάλληλο σημείο κ το σημαδέψουμε είναι ώρα να βγάλουμε την κονσόλα, την τραβάμε συρταρωτά προς τα πίσω κ βγαίνει

παίρνουμε την κονσόλα κ την τρυπάμε στο σημείο που σημαδέψαμε με το ποτυροτρύπανο(25άρι)

η κονσόλα μας είναι έτοιμη αλλά πριν την βάλουμε πρέπει πρώτα να συνδέσουμε την φίσα τις πρίζας ,η μαμά πρίζα ανοίγει από τα πλάγια με ένα απλό τράβηγμα



αφού ανοίξουμε το καπάκι τις μαμάς φίσας θα βγάλουμε τους ακροδέκτες ,βάζουμε ένα μικρό κατσαβίδι ανάμεσα στα πλαστικά που κρατάνε τους ακροδέκτες τα σηκώνουμε ελαφρά κ τραβάμε το καλώδιο


βγάζουμε μόνο τα 2 πρώτα χοντρά καλώδια(το τρίτο είναι το φωτάκι δεν το πειράζουμε γιατί έτσι κ αλλιώς η πρίζα που θα βάλουμε δεν έχει φωτισμό)
αφού βγάλουμε τους ακροδέκτες παίρνουμε κολλάμε το αντίστοιχο καλώδιο από το έξτρα φις στον αντίστοιχο ακροδέκτη πράσινο καλώδιο με πράσινο ακροδέκτη μπλε καλώδιο με μπλε ακροδέκτη

μόλις τα κολλήσουμε τοποθετούμε τους ακροδέκτες στην φίσα κουμπώνουμε προσωρινά την πρίζα για να δούμε αν όντως δουλεύει κ μετά είμαστε έτοιμη να περάσουμε την κονσόλα,ξεκουμπώνουμε την πρίζα κ περνάμε την κονσόλα πάλι συρταρωτά

βιδώνουμε τις 2 βίδες τορξ ,βιδώνουμε την 13άρα βίδα που βρίσκεται πίσω στις ποτυροθήκες βάζουμε όλα τα κλισπάκια κ τα πλαστικά κ στο τέλος κουμπώνουμε την φίσα τις πρίζας κ κουμπώνουμε την πρίζα στην κονσόλα κ είναι έτοιμο!




those who can Do
those who can't teach or that they think..............


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giannis27 στις Τετ 09 Ιούν 2010, 06:29:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Ιούν 2010, 01:31:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

από βδομάδα σκέφτομαι να τοποθετήσω ακόμα μια πρίζα στο πορτμπαγκάζ γιατί τώρα που είναι καλοκαίρι όλο κ κάνα ψυγειάκι θα βάλουμε πίσω στο πορτμπαγκάζ άρα καλό θα είναι να υπάρχει μια πρίζα εκεί να το κουμπώνουμε κατευθείαν παρά τραβάμε καλώδια από μπροστά μέχρι το πορτμπαγκάζ.


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Ιούν 2010, 22:43:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλός ο οδηγός σου Γιάννη! Εύγε!

Ψήνομαι πολύ να βάλω κι εγώ μπρίζες αλλά εχω ήδη το μπαρόμετρο και αναμένεται και το πυρόμετρο.

Φοβάμαι μήπως έχουμε θέμα αν τραβήξει πάνω από 10Α η ευλογημένη.
Έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο;


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
xalkiadakhs 207gt (xristoforos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 26 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 645

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2010, 00:18:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Πολύ καλός ο οδηγός σου Γιάννη! Εύγε!


πολυ καλος οδηγος οντως ..πολυ καλη δουλεια λεπτομερεστατη!!!μπραβο καιαπο μενα!!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2010, 00:50:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

salex έγραψε:
Φοβάμαι μήπως έχουμε θέμα αν τραβήξει πάνω από 10Α η ευλογημένη.
Έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο;



Αν τραβήξει 10Α θα κάψει την ασφάλεια του αναπτήρα (αφού είναι 5Α). Νομίζω αναπτήρας-πλαφονιέρα-σκιάδια παίρνουν από την ίδια ασφάλεια.


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2010, 00:54:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimkeras έγραψε:
salex έγραψε:
Φοβάμαι μήπως έχουμε θέμα αν τραβήξει πάνω από 10Α η ευλογημένη.
Έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό το σενάριο;



Αν τραβήξει 10Α θα κάψει την ασφάλεια του αναπτήρα (αφού είναι 5Α). Νομίζω αναπτήρας-πλαφονιέρα-σκιάδια παίρνουν από την ίδια ασφάλεια.


επεσε οικονομια ε?
αν παρουμε απο ασφαλειοθηκη ομως ? Wink

και πριν καμια βδομαδα πηρε το ματι μου τυχαια ενα πορτ παγκαζ απο γκολφ 5 και ειχε πριζα Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 09 Ιούν 2010, 06:24:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πολύ σωστή η παρατήρηση Στέλιο !
η θέση στην οποία βρίσκεται ο μαμά αναπτήρας είναι πολύ άβολη κ όταν κούμπωνα εκεί κάποιον φορτιστή (GPS/κινητό)πάντα με ενοχλούσε λίγο, οπότε τώρα με την έξτρα πρίζα ο αναπτήρας ο αναπτήρας κ το τασάκι θα είναι σχεδόν πάντα κλειστός, θα χρησιμοποιώ συνέχεια την έξτρα πρίζα .
για την πίσω πρίζα που σκέφτομαι να βάλω θα πάρω ρεύμα από την ασφαλειοθήκη,όταν είχα πάει να πάρω την έξτρα πρίζα ο ηλεκτρολόγος τις πεζό μου είχε δείξει ένα καλώδιο από το οποίο μπορώ να πάρω ρεύμα οπότε θα τραβήξω από εκεί καλώδιο με κλέφτη θα βάλω κ μια ασφάλεια για προστασία κ θα δώσω ρεύμα στην πίσω πρίζα.
επίσης σκέφτομαι να κάνω κ μια πατέντα την οποία την είδα στο σερβις μποξ στην ενότητα των αξεσουάρ(Semi-integrated navigation system)θα πάρω ρεύμα από την ασφαλειοθήκη(υπάρχει αναλυτικό σχέδιο με φώτο στο σεβρις μποξ)θα ενώσω το καλώδιο με ένα usb car charger σαν αυτόν ή κάποιο παρόμοιο που θα έχει τάπα για να φαίνεται πιο ολοκληρωμένο σαν σύνολο κ να μην μπαίνουν σκόνες κλπ

θα το τοποθετήσω πάνω από τους κεντρικούς αεραγωγούς κ από εκεί θα παίρνω ρεύμα για το gps με ένα κοντό καλώδιο usb .


από αυτό εδώ το καλώδιο από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος τις πεζό μπορούμε να πάρουμε 12ν


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Prokopas (Prokopis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Citroen C4 vts THP

Ένταξη: 26 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 22
Τόπος: Σπάρτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 11:07:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολύ καλό Γιάννη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Νοέ 2010, 17:04:46    Θέμα δημοσίευσης: 207 -Τάση 12Volt στη κεντρική κονσόλα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν πούμε ότι κάποιος ήθελε τάση 12Volt από που θα μπορούσε να πάρει;

Φυσικά τη λύση του αντάπτορα αναπτήρα την ξέρω, απλά αναζητώ ρεύμα με τάση 12volt σε κάποιο άλλο σημείο που εύκολα να πάρω ρεύμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Νοέ 2010, 17:50:15    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 -Τάση 12Volt στη κεντρική κονσόλα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Αν πούμε ότι κάποιος ήθελε τάση 12Volt από που θα μπορούσε να πάρει;

Φυσικά τη λύση του αντάπτορα αναπτήρα την ξέρω, απλά αναζητώ ρεύμα με τάση 12volt σε κάποιο άλλο σημείο που εύκολα να πάρω ρεύμα.


δεν ειναι κ τοσο τραγικο να παρεις απο την μεσα ασφαλειοθηκη...περναει ευκολα το καλωδιο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Νοέ 2010, 17:53:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την βρήκα την ασφαλειοθήκη.

Αν "κλέψω ρεύμα" από την ασφάλεια της πρίζας του αναπτήρα λέτε να έχω πρόβλημα; Question

... θέλω να συνδέσω ένα βολτόμετρο που να μου δείχνει σε πραγματικό χρόνο την τάση της μπαταρίας ... Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 18:47:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σταθερο 12v συνέχεια έχει το άσπρο καλώδιο απο τον πρίζα του radio cd. και ανοιγμα διακόπτη είναι το πράσινο.


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 04 Δεκ 2010, 00:14:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=20265


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Δεκ 2010, 02:45:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και φωτισμό απο το ροζ που εχει ο διακοπτης του esp


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2145s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on