PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

AΒS, απλή περιέργεια..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Ιούν 2010, 23:31:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε καγκαρε! τωρα το ειδα οτι εγραψες εδω!
εχω βασιμες υποψίες οτι και εσυ σαν και μενα χωρις ΑΒS εισαι και ας μας το παιζεις ποζερος με το multiplex σου! Laughing

σοβαρα τωρα, με τον αριθμο πλαισιου σου βλεπουμε στο servicebox αν εχεις ή οχι. Παντος αν δεν αναβει το λαμπακι τσεκ του ΑΒS οταν γυρνας το κλειδι χλωμα τα πραματα.. Επισης αν δουμε την ροδα σου απο πισω θα φανουν οι αισθητηρες του ABS... αν δεν εχεις σαν και μενα.. Laughing τοτε χειροκινητο.. Και πλακα πλακα ESP εχεις? δεν νομιζω χωρις ΑBS να εχεις ESP... τι multiplex εχεις ρε? πετα το!


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 07:26:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το λαμπάκι σου και να μην ανάβει στην αυτοδιάγνωση, όταν γυρνάς το κλειδί στη δεύτερη σκάλα.


έχεις δίκιο τελικά! στη διαδικασία του check ανάβει κ το λαμπάκι του abs για λίγο... δεν το χα προσέξει ποτέ όμως.... Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 13:03:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα που δεν εχει ΑBS επειδη εχω ανοιξει και το ταμπλο , δεν εχει καν λαμπακι απο πισω..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 14:22:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εσύ που έχεις λαμπάκια ναι, άλλοι που έχουν λεντακια πχ δεν μπορούν να κάνουν τέτοιο διαχωρισμό. Very happy


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:00:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Ρε καγκαρε! τωρα το ειδα οτι εγραψες εδω!
εχω βασιμες υποψίες οτι και εσυ σαν και μενα χωρις ΑΒS εισαι και ας μας το παιζεις ποζερος με το multiplex σου! Laughing

σοβαρα τωρα, με τον αριθμο πλαισιου σου βλεπουμε στο servicebox αν εχεις ή οχι. Παντος αν δεν αναβει το λαμπακι τσεκ του ΑΒS οταν γυρνας το κλειδι χλωμα τα πραματα.. Επισης αν δουμε την ροδα σου απο πισω θα φανουν οι αισθητηρες του ABS... αν δεν εχεις σαν και μενα.. Laughing τοτε χειροκινητο.. Και πλακα πλακα ESP εχεις? δεν νομιζω χωρις ΑBS να εχεις ESP... τι multiplex εχεις ρε? πετα το!


Για οσο καιρο θα σου φευγω δεν θα το πεταξω ρε Laughing Παντως απο'τι καταλαβα δεν πρεπει να εχω ουτε ABS ουτε ESP....τεσπα θα ερθω σημερα απο την οικια ALEN KAN να δουμε τι παιζει αν και τα βλεπω χλωμα τα πραγματα να εχω Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:14:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σόρρυ που ρωτάω, αλλά πόσα χρόνια έχεις το δίπλωμα; Embarassed Confused


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν ρωτας εμενα 6
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:23:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισης για να σε προλαβω ξερω οτι δεν εχω ESP για το ΑΒS δεν ηξερα Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:29:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάλι, μου φαίνεται περίεργο να μην έχεις καταλάβει κάτι τέτοιο... Confused


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2010, 15:41:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν πηρα το αμαξι απο την γκομενα που το ειχε πριν 6 χρονια ειχε γραψει στην αγγελια μεσα στον εξοπλισμο και ABS...προφανως επειδη ηταν λιγο εως πολυ ασχετη και δεν πιστευω οτι ηθελε να μου πει ψεματα εγω οδηγουσα πιστευοντας οτι εχω ABS...ηταν και το πρωτο μου αμαξι οποτε δεν σκαμπαζα και ιδιαιτερα Embarassed Σε καποιες φασεις ομως που το αμαξι τα χρειαστηκε...ABS δεν καταλαβα να μπαινει...και ελεγα μηπως ηταν τιποτα απενεργοποιημενο ας πουμε(μην βαρας ημουν ασχετος) Embarassed ..Ε και για το 100% ρωτησα εδω μπας και υπηρχε περιπτωση να εχω Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 14:41:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

oτι δεν εχουμε δεν εχουμε... το βγαλαμε το συμπερασμα ... αλλα μηπως υπάρχει τροπος να βάλουμε?? Confused

αναφέρθηκε και στην προηγούμενη σελίδα.
αν παρουμε τους αισθητήρες ΑΒS των τροχών, και το μοτερ του ABS... ?? εσυ ειδικα που εισαι multiplex ευκολα το βάζεις νομιζω σε ενα καλό μηχανικο/ηλεκτρολόγο...

εγω ο μη multiplex δεν εχω μελλον...


αλληθεια, αν πάρω μια πλεξούδα κινητηρα απο multiplex και πάω σε εναν ξεφτέρι ηλεκτρολόγο δεν θα μου το κανει multiplex? θελει και ο εγκέφαλος αλλαγή? (ας πουμε οτι τα χρηματα δεν ειναι θέμα, απλος τεχνικα αν γίνεται)


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 14:58:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στις μηχανες αυτο γινεται παντως με 1000 ευρω περιπου.Τωρα στο αμαξι που ειναι πιο συνθετη διαδικασια,και να γινεται,το κοστος λογικα θα ειναι απαγορευτικο.Και στην τελικη μετα απο τοσα χρονια μπορεις να κανεις το ποδι σου abs με πατα-ασε.Αν φορας και ενα καλο λαστιχακι το abs σου χρειαζεται σε πιο σπανιες περιπτωσεις.Δεν θα ειναι το ιδιο βεβαια αλλα περι ορεξεως... Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 15:34:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

θεωριτικα μιλάω βρε, ετσι για να λεμε.
Αν και στις μηχανες γινεται με 1000 ευρώ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ υλικά.
ΣΤο αμαξι αν βρεις απο τροπετο (πχ παλιο 206 steve) με λιγα λεφτα ολα τα υλικα τοτε τα περαστικα αναρωτιεμαι ποσα θα ειναι. αν θελει 400-500 ευρώ για εγκατάσταση αντε και 200-300 ευρω τα ανταλακτικα να παρεις απο τον Steve που σε συμπαθει κιολας να με 900 Ευρώ εχεις ABS! Laughing


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 15:45:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θελετε μοναδα abs, πλεξουδα, μπορει και εγκεφαλο, ακρα και και και Laughing Laughing Laughing


Κυνηγώντας τα Saxoralla με Φ.Π.Ε. (Όχι Φλάτζα. Πρόγραμμα. Εκκεντροφόροι) - E-tuners !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 15:52:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

... και πολύ υπομονή και κουράγιο και τύχη Exclamation


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 15:52:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nikos 206cc έγραψε:
Στις μηχανες αυτο γινεται παντως με 1000 ευρω περιπου.Τωρα στο αμαξι που ειναι πιο συνθετη διαδικασια,και να γινεται,το κοστος λογικα θα ειναι απαγορευτικο.Και στην τελικη μετα απο τοσα χρονια μπορεις να κανεις το ποδι σου abs με πατα-ασε.Αν φορας και ενα καλο λαστιχακι το abs σου χρειαζεται σε πιο σπανιες περιπτωσεις.Δεν θα ειναι το ιδιο βεβαια αλλα περι ορεξεως... Cool


Ποιά version ποδιού μπορεί να αυξομειώνει πίεση φρεναρίσματος σε κάθε τροχό ξεχωριστά πολλές φορές ανά δευτερόλεπτο; Laughing


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 03 Νοέ 2010, 15:58:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαμια εννοειται.Απλα στις περιπτωσεις περα απο παγο που εκει τα πραγματα ειναι δυσκολα,μπορεις οσο σε παιρνει να ελαττωσεις το φαινομενο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie (Τασος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1.6 GTI (8/2003)

Ένταξη: 07 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 635
Τόπος: Aθηνα / Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Νοέ 2010, 22:11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ πάντως θεωρώ οτι χρειάζεται και σε άλλες περιπτώσεις(πχ τι ωραία που φρενάρεις στρίβωντας) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Νοέ 2010, 08:32:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie έγραψε:
εγώ πάντως θεωρώ οτι χρειάζεται και σε άλλες περιπτώσεις(πχ τι ωραία που φρενάρεις στρίβωντας) Laughing


CSC (cornering stability control)

το χουν σχεδόν όλα τα peugeot πλέον

δίνει διαφορετικά φρένα στους αριστερούς κ στους δεξιούς τροχούς, για σταθερότητα σε φρενάρισμα σε στροφή. στο 107 μου είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1269s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on