PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καύσιμα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 11:05:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχει δικιο ο drdino
ετσι οπως τα λεει ειναι

αλλα προσθετω κι εγω αυτο που εχω παρατηρησει....
αυτο που γραφει το τριπ κομπιουτερ δε σημαινει οτι οτι ειναι και η πραγματικη καταναλωση....
η μεση δικια μου (οταν την υπολογιζω μονος μου )ειναι ΠΑΝΤΑ παραπανω απο αυτη που δειχνει το αμαξι κατα 0,5-1,0 lt/100km
και το εχω δει και απο αλλους αυτο
αρα μπορει να κλεβει απο λιγο εως αρκετα και να σας παραπλανει το trip γι αυτο και η διαφωνια Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 11:12:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά, ΙΜΗΟ το trip computer είναι πολύ πιο αξιόπιστο μέσο για την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Κάθε γέμισμα που κάνουμε είναι διαφορετικό: διαφορετική κλίση της επιφάνειας όπου έχουμε σταματήσει το αμάξι, διαφορετική ρύθμιση του πού θα σκάει η αντλία, διαφορετικός βενζινάς, διαφορετικό κλέψιμο αντλίας κλπ κλπ. Συγκριτικά δλδ αλλάζουν τόσοι παράγοντες που αλλοιώνεται αρκετά το αποτέλεσμα. Γιαυτό και μάλλον κάποιες φορές βλέπουμε μικρότερη ή μεγαλύτερη απόκλιση μεταξύ αντλίας/trip.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 11:23:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
διαφορετική ρύθμιση του πού θα σκάει η αντλία


τι εννοεις?δεν το επιασα? Very happy

οσο για το κλεψιμο το εχω σκεφτει αλλα το εχω παρατηρησει βαζοντας σε διαφορετικα πρατηρια...
αρα ή μας κλεβουν ολοι ή ειναι αυτο που λεω ή αυτο που λες ή ολα μαζι....
γιατι παντα η αποκληση ειναι προς τα πανω.... Surprised
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
COOL ALEXIS (Aleki)
Τμήμα Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

C3 Cowmooflage

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 2776
Τόπος: Fathercare

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 11:43:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει δίκιο ο Κωνσταντίνος και στην τελική μια μικρή απόκλιση από τον πραγματικό δεν είναι αυτό που μας νοιάζει αλλά η απόδειξη ότι κινούμαστε οικονομικά ή όχι.


Θέλω ένα και ένα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 12:09:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω ξερω οτι η ποιο χαμηλη καταναλωση που εχω κανει ειναι 8λ/100 και αυτο ε ταξιδι με 100χλμ.ω σταθερα.

βεβαια ξαναλεω δεν εχω τριπ τα υπολογιζω μονος μου


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 13:07:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 13:19:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....


το zeperfs έχει μετρήσεις περιοδικών, δηλαδή με πολύ μικρής διάρκειας δοκιμές στην κατανάλωση.

το σωστό site για καταναλώσεις είναι το http://www.spritmonitor.de/en/ όπου είχε κ τα νούμερα που είχα δημοσιεύσει πριν κάτι μέρες.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikos 206cc 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 16V

Ένταξη: 12 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 2005
Τόπος: thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Οκτ 2010, 16:16:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....


1)14 λιτρα μεση δεν εχω δει εδω και 7 χρονια Shocked

2)Επειδη για καποιον λογο δεν με πιστευετε,υπαρχει μαρτυρας φιλος του AlienHack που σε ταξιδι Χαλκιδικη με σταθερα 100χλμ/ωρα με 3 ατομα συνολο το αμαξι μεσα,η μεση καταναλωση ηταν 5,4λ/100 χλμ(Μπορεις να τον ρωτησεις)

3)Το trip ειναι ακριβες μεχρι αηδιας Rolling eyes

4)Παρα τα ανοιγματα που καναμε χθες με Alien μπορεις να ερθεις να δεις την καταναλωση μου σημερα

5)Εδω και καμια 20αρια post ειμαστε Off Topic (Για να μην μας προλαβει αλλος) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GeoMel 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT

Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 73
Τόπος: θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Οκτ 2010, 19:15:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
την Ευρωπαϊκή οδηγία που λεει οτι η τιμη του πρέπει να ειναι κλειδωμένη στο 40-45% της τιμής της βενζίνης δεν την υπολογίζεται? (μεχρι το 2018 ισχύει αυτο)

το κλειδωμα της τιμης δν ισχυει μεχρι το 2018.. Αλλα μεχρι το 2013.. το κλειδωμα γινεται ανα 3 χρονια! Κ φυσικα αυτη η ευρωπαικη οδηγια αναφερεται στην διεθνη τιμη του υγραεριου! Εκει ειναι που μπαινει το καθε κρατος και το τιμολογει με βαση τη φορολογια του εκαστοτε κρατους!
Το οποιο σημαινει οτι η τιμη κοστους δεν θα μεταβληθει!Η αυξηση της τιμης λογω ΕΦΚ δυστυχως ειναι νομιμοτατη! Κ οπως μπορεις να καταλαβεις ειναι θεμα χρονου μεχρι να μπει και στο υγραεριο ΕΦΚ! Απο τη στιγμη που η ζητηση του ειναι τοσο υψηλη!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0874s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on