PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Επιδόσεις / κατανάλωση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
george okouzidis 
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 16v Gti (2006) aeb gas

Ένταξη: 18 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 106
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Ιούν 2010, 21:46:24    Θέμα δημοσίευσης: 207 - Επιδόσεις / κατανάλωση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα σε ολους!ηθελα να κανω μια ερωτηση.αξιζει απο θεμα επιδοσεων και καταναλωσης το 207 rallye η ειναι προτιμοτερο το 1.6(120hp)?!ποση διαφορα εχουν ειδικα στην καταναλωση και στις επιδοσεις;!και επειδη το 207 ειναι βαρυ το ατμοσφαιρικο 1.6 πηγαινει η απλα καιει βενζινη οποτε καλυτερα το rallye?!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 01:15:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα είναι το εξής: με τα λεφτά για τη μοντίφα πότε ακριβώς θα κάνει απόσβεση;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 01:55:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Το θέμα είναι το εξής: με τα λεφτά για τη μοντίφα πότε ακριβώς θα κάνει απόσβεση;


Μήπως πήγαινε σε αυτό το topic η απάντηση? Smile

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=20220&highlight=
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
george okouzidis 
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 16v Gti (2006) aeb gas

Ένταξη: 18 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 106
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 03:29:22    Θέμα δημοσίευσης: επιδοσεις-καταναλωση 207 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και παλι το θεμα παραμενει!τι συμφερει καλυτερα απο θεμα επιδοσεων και καταναλωσης;!το 1.6(120hp)η το rallye(150hp)?!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 08:50:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απο σενα εξαρταται, ας πουμε τα τελευταια 1500km εχω καταναλωση μικτη με το rallye 7,7 lt/100 παλια ειχα 10-11........ Αλλα παω παναγια....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 10:54:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστεύω οτι η διαφορά στην κατανάλωση σε νορμαλ συνθήκες οδήγησης δε θα είναι ιδιαίτερη..Σε επιδόσεις η διαφορά θα είναι τεράστια και η άφθονη ροπή του rallye θα είναι πολύ χρήσιμη πιστεύω ακόμα και μέσα στη πόλη. Μπορείς να το δουλεύεις πολύ χαμηλά αυτό το αμάξι. Μάλλον θα σου πρότεινα το rallye.. Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
george okouzidis 
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 16v Gti (2006) aeb gas

Ένταξη: 18 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 106
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 19:26:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σιγουρα ολα απο το πως κινεισαι εξαρτωνται αλλα επειδη εχω εμπειρια απο 207 rallye θα ηθελα να ξερω ποση διαφορα σε επιδοσεις θα εχει το ατμοσφαιρικο 1.6 και την καταναλωση βεβαια.και αυτο το ρωταω γιατι το 207 ειναι βαρυ και φοβαμαι οτι το 1.6(120hp)δεν θα πηγαινει και αν θα το πιεζω ισως να καιει πιο πολυ απο οτι το rallye που εχει και πιο πολυ ροπη....και τελος με ενδιαφερει και το θεμα της αξιοπιστιας ειδικα στο rallye που ειναι και τουρμπο.για αυτο σκεφτωμαι πια ειναι η καλυτερη μεση λυση ακομα και σε βαθος χρονου....!ευχαριστω ολους για το χρονο και τις αποψεις τους!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
orfanos mulopotamos (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 rallye (2008)

Ένταξη: 19 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 222

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2010, 22:27:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου σκεψου οτι το rallye οπως και να το κανεις εχει ποιο ανετο βημα και αν σε ενδιαφερει η καταναλωση απλα πας νορμαλ και εισαι οκ... εγω στα 36.000 χλ/μ εχω μ.ο. 8,1.... αλλα αν τελικα καταληξεις στα 120 hp οταν θα θες να το πατησεις λιγο τοτε...?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος AIM διεύθυνση
reselie (Τασος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1.6 GTI (8/2003)

Ένταξη: 07 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 635
Τόπος: Aθηνα / Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Ιούν 2010, 11:48:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

orfanos mulopotamos έγραψε:
φιλε μου σκεψου οτι το rallye οπως και να το κανεις εχει ποιο ανετο βημα και αν σε ενδιαφερει η καταναλωση απλα πας νορμαλ και εισαι οκ... εγω στα 36.000 χλ/μ εχω μ.ο. 8,1.... αλλα αν τελικα καταληξεις στα 120 hp οταν θα θες να το πατησεις λιγο τοτε...?


+1
το 120αρι θεωρω οτι για γρηγορη οδηγηση θα "σερνεται" με τοσο βαρος..που να βαλεις και κανα αλλο ατομο μεσα..! και επειδη φανταζομαι για αυτο προοριζεται μην διστασεις! απο τα παιδια που εχουν παντως ακουω καλα λογια για την καταναλωση του και θα εχεις και αρκετη ροπη(και αν στο μελλον βαρεθεις:βουρ για προγραμμα και θα εισαι κομπλε ενω στο 120?


θα μου κλασεις την μιση θεσσαλια σε στρουγκες τιμονιερη της φακης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Ιούν 2010, 10:31:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για καινουριο σκεφτεσαι η μεταχειρισμενο?

παντως για καταναλωση το thp καιει περιπου 1-1,5λ/100κμ παραπανω απο το ατμοσφαιρικο.

αλλα το 1,6 ατμοσφαιρικο ειχα ακουσει οτι χαμηλα (κατω απο 2500) δεν εχει πολλες ροπες-ειναι νεκρο.
ενω ο thp..... Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drspeed (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 73

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 08 Ιούν 2010, 14:54:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε το rallye
Στην πρώτη σοβαρή ανηφόρα που θα την βγάλεις με 5η και 2.000 στρ/λ θα καταλάβεις την διαφορά.Εμένα μετά από 14.000 χλμ έχει μέση κατανάλωση 8,7 και δεν μπορώ να πω ότι το πάω και πολύ χαλαρά.Στα ταξίδια άνετα μου βγάζει 650+ χλμ με ένα γέμισμα πριν μπει στην ρεζέρβα.
Μία φορά έκανα Θεσσαλονίκη-Πάτρα(αλλά Παναγία και χωρίς clima) με 1 ρεζερβουάρ αλλά δεν έχω καταφέρει να το ξανακάνω λόγο παρακάμψεως των Τεμπών.
Με ταχύτητα 120-130 σε ταξίδι απλά ο THP δεν έχει καμία σχέση σε κατανάλωση με τον 120άρι.Η μέρα με την νύχτα σε κατανάλωση.Μέσα στην πόλη είναι άλλο θέμα αλλά μη φανταστείς καμία τρελή διαφορά.Αν πας χαλαρά δεν έχεις θέμα.Άσε που με το clima ανοιχτό ο THP καίει λιγότερο από τον 120άρι.
Γενικά οι νέοι κινητήρες turbo φτιάχνονται περισσότερο για να έχουν μεγάλη οικονομία σε ταχύτητες ταξιδιού παρά για επιδώσεις.Αν παρατηρήσεις η μέγιστη ροπή εμφανίζεται σε χαμηλές στροφές και σε ταχύτητες 80-140χλμ/ω με την μέγιστη σχέση στο κιβώτιο.
Το ίδιο κάνουν και οι TSI της VW.Έχω δει με τα μάτια μου passat 1,4 TSI 122 άλογα να βγάζει πάνω από 1100 χλμ με ένα γέμισμα και μέση κατανάλωση 6,6lit/100km σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης αλλά έχει και μεγαλύτερο ρεζερβουάρ από το δικό μας και η 6η του είναι πολύ μακρύτερη από την 5η μας και με μεγαλύτερο βήμα στους τροχούς του.
Άσχετα λοιπόν με το όνομα rallye που καμία σχέση δεν έχει με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου αυτού, ουσιαστικά είναι ένα GT.Φτιάχτηκε για να καταπίνει ακούραστα και οικονομικά τα χιλιόμετρα και όχι για να σκαρφαλώνει σε χρόνους ρεκόρ ορεινές διαδρομές.

Αν έχεις λοιπόν τα παραπάνω λεφτά που έχει το rallye μη το σκέφτεσαι καθόλου.Τα 30 άλογα παραπάνω και το χάσμα ροπής των 2 κινητήρων αξίζουν και με το παραπάνω αυτά τα λεφτά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 11:59:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drspeed έγραψε:
Στα ταξίδια άνετα μου βγάζει 650+ χλμ με ένα γέμισμα πριν μπει στην ρεζέρβα.


αν πας συντηριτικα... ναι γινεται


drspeed έγραψε:

Έχω δει με τα μάτια μου passat 1,4 TSI 122 άλογα να βγάζει πάνω από 1100 χλμ με ένα γέμισμα και μέση κατανάλωση 6,6lit/100km σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης .


αν πας σαν κοτα... κι αυτο γινεται Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drspeed (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 73

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 12:50:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
drspeed έγραψε:
Στα ταξίδια άνετα μου βγάζει 650+ χλμ με ένα γέμισμα πριν μπει στην ρεζέρβα.


αν πας συντηριτικα... ναι γινεται


drspeed έγραψε:

Έχω δει με τα μάτια μου passat 1,4 TSI 122 άλογα να βγάζει πάνω από 1100 χλμ με ένα γέμισμα και μέση κατανάλωση 6,6lit/100km σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης .


αν πας σαν κοτα... κι αυτο γινεται Smile Smile


Με το rallye τα 650 χλμ εννοείται ότι τα βγάζει με συντηρητική οδήγηση και με το cruise control ανοιχτό βγάζει και ακόμα 50-70 χλμ άνετα.

Το passat τα 1100-1200 το έχει άνετα αλλά μιλάμε και για 100-110€ στο φουλάρισμα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 13:05:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drspeed έγραψε:

Το passat τα 1100-1200 το έχει άνετα αλλά μιλάμε και για 100-110€ στο φουλάρισμα


τι ανετα ρε συ? Surprised
70 λιτρα περνει
για να κανει 1200km πρεπει να καψει 5,8λ/100km
πρεπει να πηγαινεις σταθερα με 100km/ωρα ή κατι τετοιο
χωρις πατα-ασε στο γκαζι
Smile
οτι γινεται γινεται ομως
αλλα τι να το κανεις?
καλυτερα να πας με το ΚΤΕΛ Very happy Very happy

(φιλικα τα λεω μην παρεξηγηθεις οκ?)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drspeed (Giorgos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 31 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 73

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 13:19:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα όταν οδηγάει οικογενειάρχης με 2 παιδιά ,το 1 2 ετών και το άλλο νεογέννητο όλα γίνονται.

Στο φινάλε δεν είναι δικό μου.Η αλήθεια είναι ότι είχα βαρεθεί την ζωή μου όταν έκανα μαζί του ταξίδι και άρχισα σε κάποια φάση να σκέφτομαι τρόπους αυτοκτονίας μέσα στο αυτοκίνητο.

Όπως και να έχει και το rallάκι μία χαρά οικονομικό είναι αν το πας χαλαρά αλλά αν το σκίσεις θα δεις να ψάχνεις βενζινάδικο μετά από 300-400 χλμ.

Από το παλιό μου polo 1,4 100hp πάντως καίει λιγότερο και με φτιάχνει περισσότερο.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 13:20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και είναι και τούμπανο, Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 10 Ιούν 2010, 15:22:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

να παρετε ενα EVO X FQ-400 που με ενα ντεποζιτο,με φουλ γκαζι(η μεσα στην πιστα)βγαζει 70κμ Laughing Laughing εκει να δειτε καταναλωση κ μλκιες Evil

http://www.youtube.com/watch?v=umG7rGqEJCQ



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2846s (PHP: 51% - SQL: 49%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on