PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Start & Stop

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 08:24:28    Θέμα δημοσίευσης: Start & Stop Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χθες που εγκαθιστούσαμε ένα cruise control στο 207 rallye μου είδαμε στο μενού του διαγνωστικού πως έχουν προσθέσει ένα εξάρτημα start & stop το οποίο μπορείς να ενεργοποιήσεις. Κοιτώντας λίγο στο ίντερνετ βρήκα πως το mini cooper s έβαλε όλο το πακέτο bluefficiency της bmw και η citroen έχεi από καιρό τέτοιο σύστημα συνδυαζόμενο όμως νομίζω με αυτόματο κιβώτιο.
Έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με την εισαγωγή τέτοιου συστήματος στο 207?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 09:14:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενδιαφέρον θα ήταν αν έμπαινε σύστημα start & stop εκ των υστέρων, αλλά δεν νομίζω οτι προσφέρει κάτι ουσιαστικό.. Πιο πολύ μαρκετινίστικο τρικ μου φαίνεται και ίσως ταλαιπωρεί και με το συνεχές μιζάρισμα...
Για να γλιτώσεις τι τελικά? 0,003 λίτρα στα 100 χλμ? Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 09:22:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για αυτοκίνητο που κινείται στην πόλη η διαφορά είναι αισθητή... απλά σκέψου πόση ώρα μένει το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο στην κίνηση

βέβαια χρειάζεται και την ανάλογη αντιμετώπιση από τον οδηγό
π.χ. είχα μπει μια φορά σε έναν τάριφ μεγάλο σε ηλικία με civic hybrid το οποίο έχει και start-stop, o κυριος τι έκανε: όταν σταμάταγε στο φανάρι, πριν ανάψει, άφηνε το φρένο για να τσουλήσει το αυτοκίνητο 1 μετρο και ξανασταματαγε. Άντε πάλι ασε το φρένο να τσουλήσει 1 μέτρο. Με αποτέλεσμα το start-stop να έχει πάρει "φωτιά" και ο κινητήρας να αναβοσβήνει Laughing

όσα αυτοκίνητα έχουν start-stop έχουν και μεγαλύτερη μίζα (για να μην κουράζεται από την αυξημένη χρήση), οπότε η τοποθέτηση εκ των υστέρων ίσως να μην είανι απλή διαδικασία


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 09:41:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως το πιο ωραίο το έκανε η mazda. Απλά όταν σταματήσει το αμάξι αφήνει ένα κύλινδρο λίγο μετά το ΑΝΣ. Όταν πατήσεις συμπλέκτη εκχύει βενζίνη, γίνεται ανάφλεξη και ξεκινάει ο κινητήρας κανονικά. Ούτε ειδικές μίζες ούτε τα τρελά ηλεκτρονικά, ούτε άλλη συνδεσμολογία ρευμάτων, αλλά ούτε και οι κραδασμοί του μιζαρίσματος. (Δεν έχω μπει σε αμάξι start & stop αλλά όταν πηγαίνεις σημειωτών πρέπει να είναι τρομερά σπαστικό)
Δείτε εδώ http://www.autoblog.com/2008/09/09/mazda-introduces-clever-start-stop-system-with-direct-injection/
Μάλλον το 207 μας δε θα μπορέσει να πάρει κάτι τέτοιο.
Βέβαια το καλύτερο για τη κίνηση είναι για το σημειωτόν ηλεκτροκινητήρας και άναμα κινητήρα από τα 5-10 km και πάνω.(δε ζητάω πολλά ε???)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:13:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω πετύχει στο δρόμο το σύστημα αυτό σε bmw 116i και σε mini και επειδή ήμουν με την μηχανή τα παρακολυθούσα από πολύ κοντά και πραγματικά ευτυχώς που δεν το χουμε το συστηματάκι.

Η μίζα ακούγεται κάθε φορά κανονικά σβήνει και παίρνει εμπρός το αμάξι...και αποκλίεται ο ήχος της μίζας να μην περνάει στην καμπίνα,
ασε που δεν ξέρω αλλά λυπάσαι το μοτερ με τόσα σταματα ξεκίνα,

Στην αρχή νόμιζα επειδή ήταν γυναίκα ότι της έσβηνε, Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:19:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote]Στην αρχή νόμιζα επειδή ήταν γυναίκα ότι της έσβηνε[/quote]

Ωραίο.......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χωρίς πλάκα ακούγεται πολύ και ο τρόπος που βρήκαν βάζουμε μια μεγαλύτερη μίζα και ολα καλά, μου φαίνεται μπακάλικος,
Αυτό της Mazda δείχνει σίγουρα καλύτερο και πιο μελετημένο


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:28:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επειδη εχω οδηγησει και μινι και 116 με s&s
δε καταλαβαινεις τιποτα μεσα απο κραδασμους
ουσιαστικ βαζουν ειδικες μιζες και απο μεγεθος και απο θερμοκρασιες που να μη την ακουν στα πολλα σβησε αναψε και τιποτα αλλο απο μηχανολογικης αποψεως

κανουν δε μεγαλη οικονομια στη κινηση μες τη πολη και δε μπορουμε να τα βαλουμε εμεις στα δικα μας αφου θελουν πολυ πραμα απο εγκατασταση στα ηλεκτρικα ωστε να καταλαβαινει ποτε εισαι σταματημενος και να το σβηνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:33:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα από έξω ακουγόταν κανονικότατα σαν να παίρνει μπροστά ένα αμάξι,

Τώρα δεν ξέρω τι μόνωση μπορεί να έχει και να μην ακούς τπτ όπως λες, (προσωπικά δεν έχω μπει σε αυτοκίνητο να μην ακούγεται η μίζα στην καμπίνα) αλλά όπως και να χει δεν υπάρχει περίπτωση καλοκαιράκι να μην ακούγεται, εδώ ακούγεται η καδένα στα 207 μας....όταν είμαστε σταματημένοι,

μήπως τα σπαγες με τπτ James...? Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:38:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα είναι πως όταν είναι σταματημένο το αυτοκίνητο είναι τρελό κρίμα να δουλεύει η μηχανή.
Αλλά αλήθεια σε αυτά τα αυτοκίνητα που έχουν S&S τι γίνεται με το a/c όταν σταματάει η μηχανή?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 12:02:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω μπεί στη μιτο με το start-stop. Από μέσα είναι σαν να βάζεις το αμάξι μπροστά. Έτσι ακούγεται. Αφού μπροστά παίρνει πώς να ακούγεται πιο λίγο ή πιο πολύ?Very happy Τώρα το πόσο ακούγεται εξαρτάται από τη μόνωση του κάθε αμαξιού... Πάντως και εμένα δεν με χαροποιεί αυτό το άναψε-σβήσε. Να αναβοσβήνει δηλαδή ο κινητήρας κάθε 3-4 μέτρα που σταματάς στην κίνηση και ξεκινάς σχεδόν αμέσως, εκτός από το οτι μπορεί να μην κάνει καλό, μου φαίνεται και σπαστικό..Very happy Άσε που η οικονομία που σου παρέχει νομίζω θα είναι αισθητή αν είσαι μόνιμα σταματημένος. Τέτοιο μόνιμο μποτιλιάρισμα εμένα δε μου συμβαίνει συχνά. Το αποφεύγω βέβαια γιατί εκεί δε με πειράζει τόσο η βενζίνη που καίω αλλά η ψυχική μου ηρεμία!! Laughing Πάντως η διαφορά κατανάλωσης που θα έχεις με το τι καίει στο ρελαντί και με αυτό που καίει όταν είναι σβηστό γι'αυτό το μικρό διάστημα που σβήνει σε νορμάλ συνθήκες κίνησης, νομίζω θα είναι ελάχιστη..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 12:04:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζουμε Γιώργο έτσι εγκυκλοπαιδικά αν απενεργοποιείται το σύστημα?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 18 Μάϊ 2010, 12:27:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στη μιτο απενεργοποιείται ναι. Νομίζω σε όλα πρέπει να απενεργοποιείται.
Απλά οταν είναι off σου έχει στο κοντέρ μόνιμα ένα αναμμένο λαμπάκι που έιναι λίγο σπαστικό γιατί είναι και μεγαλούτσικο.. Smile Για τη μιτο πάντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Μάϊ 2010, 12:33:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στα τουρμπατα ειναι καλο να αναβοσβινει ο κινητηρας συνεχεια?
ειδικα στο σβισιμο πρεπει να πεσουν οι στροφες της τουρμπινας πρωτα Confused
δεν πρεπει Question
εχουν και ενισχιμενη τουρμπινα αυτα? Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Μάϊ 2010, 13:44:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω κλείσει την άλλη βδομάδα test drive το honda cr-z που έχει τέτοιο σύστημα. Έθεσα το θέμα στον πωλητή και μου είπε πως ουσιαστικά είναι μιζάρισμα αλλά οι αποστάσεις των γραναζιών είναι μειωμένες και κατά τη σύμπλεξη και αποσύμπλεξη δε κάνουν τόσο θόρυβο.... για να δούμε. Είχε κάποτε στο περιοδικό r&d ένα ωραίο άρθρο για αυτό το θέμα. πρέπει να το ψάξω. Πάντως απ'ότι μου είπε και ο στέλιος (απο etuners) λογικά θα υπάρχει θέμα με τη λίπανση της τουρμπίνας. Συγκεκριμένα λέει στα πλοία πρώτα ξεκινάνε λίγη ώρα τις αντλίες λαδιού και όταν μόνο ανέβει η θερμοκρασία του ξεκινάνε τη μηχανη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Μάϊ 2010, 15:35:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aero21 έγραψε:
Έχω κλείσει την άλλη βδομάδα test drive το honda cr-z που έχει τέτοιο σύστημα. Έθεσα το θέμα στον πωλητή και μου είπε πως ουσιαστικά είναι μιζάρισμα αλλά οι αποστάσεις των γραναζιών είναι μειωμένες και κατά τη σύμπλεξη και αποσύμπλεξη δε κάνουν τόσο θόρυβο.... για να δούμε. Είχε κάποτε στο περιοδικό r&d ένα ωραίο άρθρο για αυτό το θέμα. πρέπει να το ψάξω. Πάντως απ'ότι μου είπε και ο στέλιος (απο etuners) λογικά θα υπάρχει θέμα με τη λίπανση της τουρμπίνας. Συγκεκριμένα λέει στα πλοία πρώτα ξεκινάνε λίγη ώρα τις αντλίες λαδιού και όταν μόνο ανέβει η θερμοκρασία του ξεκινάνε τη μηχανη.


σωπα Exclamation Question Surprised
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tasos207RC (Tasos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 24 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 158
Τόπος: Σαλαμίνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Μάϊ 2010, 06:01:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aero21 έγραψε:
ΈΣυγκεκριμένα λέει στα πλοία πρώτα ξεκινάνε λίγη ώρα τις αντλίες λαδιού και όταν μόνο ανέβει η θερμοκρασία του ξεκινάνε τη μηχανη.


Υπαρχουν ειδικες αντλιες που λεγονται pre-lub(προλιπανση) για να αποφυγουμε τις φθορες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Aero21 (Σπυρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6T Rallye (2007)

Ένταξη: 14 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 35

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Μάϊ 2010, 14:02:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε το ήξερα, έτσι για πείτε οι πιο έμπειροι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1284s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on