PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

307 - HOW TO: Επιδιορθωση κόρνας

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
clorium (kostas)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


307 1.4 16v xt premium

Ένταξη: 20 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 17

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιαν 2009, 15:34:21    Θέμα δημοσίευσης: 307 - HOW TO: Επιδιορθωση κόρνας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα προβλημα που ισως ταλαιπωρει πολλους και αναζητουν τη λυση ή τη βλαβη στην COM2000. Hταν πολυ απλο τελικα.Ολα οφειλονται στην επαφη του μαυρου καλωδιου εντος του τιμονιου οπως εχει προαναφερθει και σε αλλο τοπικ. Με φωτογραφιες θα δειξω πως μπορουμε να το διορθωσουμε.
οι φωτο είναι απο ενα ισπανικο φορουμ και απο μενα.
http://clube307.createforum.com/problemas-f28/ajuda-buzina-deixou-de-funcionar-t970.html

Βημα 1.
Αφαιρουμε το θετικο(+) πολο απο την μπαταρια μας για 30λεπτα.
Βημα 2.
Μετα απο 30 λεπτα με ενα κατσαβιδι στις 2 τρυπουλες στα πλαινα του τιμονιου σπρωχνουμε την ασφαλεια και ξεκουμπωνουμε το καπακι του αεροσακου-κορνας.



Σε αυτη τη φωτο φαινεται καθαρα η λειτουργια της ασφαλειας.



Βημα 3.
Ο αεροσακος συνδεεται με κλιπς και καλωδιοταινιες.
Ξεκουμπωνουμε μ'ενα καταβιδι οπως φαινεται παρακατω και αφαιρουμε ολο το κλιπ.επανω (πρασινο) και κατω (μπλε) καθως και τη μαυρη γειωση απο το καπακι .





Βημα 4.

Ξεβιδωνουμε τις 3 βιδες (κοκκινα βελακια) με κατσαβιδι τυπου torx



Aφαιρουμε το γκρι κλιπ στο μπλε πλαισιο.
Και καθαριζουμε τις επαφες πρασινα κυκλακια απο το πισω μερος με συρματακι.

[img]

Bημα 5.
Αφαιρουμε τα μαυρα καλωδια απο το κεντρο του τιμονιου και ανοιγουμε μια τρυπα ακριβως απο κατω με τρυπανι.

[img]

Bημα 6. Στο σιδερακι των δυο μαυρων καλωδιων με ενα καρφι ανοιγουμε μια τρυπα και κατοπιν με το ιδιο τρυπανι μια τρυπα. Κοβουμε μένα κοφτακι αυτο που περισευει και βιδωνουμε στην κονσολα.

[img]
κατι παρομοιο εχει κανει και ο φιλος στην ισπανια αλλα δεν το βλεπω τοσο δυνατο Smile



Bημα 6.
Αρχιζουμε τη συναρμολογηση βημα βημα, στο τελος το καπακι του τιμονιου απλα το κουμπωνουμε πιεζοντας το.

Καλη επιτυχια..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mufcpavlos (Pavlos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 XSi

Ένταξη: 08 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 157
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Μάρ 2010, 12:10:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια εμενα απο τη παρασκευη το απογευμα μου εβγαλε προβλημα ο αεροσακος airbag fault. πηγα σε γνωστο μου ηλεκτρολογο κ μου ειπε οτι ειναι η com χαλασμενη. επειδη δε θελω να δωσω λεφτα (120 μου ζητησε) για μτχ κ ποσο μαλιστα για εξαρτημα το οποιο χαλαει με το παραμικρο, υπαρχει περιπτωση να το σωσω καθαριζοντας το?


katoxos 307....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Μάρ 2010, 23:03:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

oxi Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1311s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on