PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Ελατήρια χαμηλώματος για το 207 GT/Rallye
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 15, 16, 17  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kostas207rc (kostakis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RC 1.6T

Ένταξη: 02 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα-Καρδίτσα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιαν 2010, 21:08:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι είναι



Sex,πούδρα,πτυσσόμενο κρεβάτι και χρησιμοποιημένες πετσέτες για λίγες μέρες μόνο 15e
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
207gtmx 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 RALLYE

Ένταξη: 09 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 92

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Φεβ 2010, 15:58:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να γράψω δύο λόγια για τα ελατήρια της eibach 30mm με κωδικό
PRO KIT PEUGEOT 207 (W)
E10-70-010-01-22

Το 207rallye/gt είναι κατά την άποψή μου πολύ ψηλό με αποτέλεσμα να γέρνει μόνο και μόνο λόγω ύψους. Συνέπεια της κλίσης που παίρνει (όπως θα είδατε και στις φωτογραφίες του drive αυτού του μήνα) είναι η μεταφορά βάρους στις στροφές στον εμπρός εξωτερικό τροχό.

Σαν συνέπεια, όσοι οδηγούμε ζωντανά αναγκαζόμαστε να αυξάνουμε την πίεση στους εμπρός τροχούς (για να αποφευχθεί η παραμόρφωση του πλαϊνου του ελαστικού).

Βάζοντας σαν πρώτο βήμα τα ελατήρια της eibach, χαμηλωνει το κέντρο βάρους και σε συνδυασμό και με την λίγο αυξημένη σκληρότητα, μειώνονται οι κλίσεις στις στροφές και η μεταφορά βάρους μπροστά στο φρενάρισμα.

Με τη χρήση των ελατηρίων της eibach σε απότομες ανωμαλίες (πραγματικά απότομες ανωμαλίες και λακούβες) με αρκετά χλμ/ώρα, τα εργοστασιακά αμορτισέρ τερματίζουν, γενικά όμως με χαμηλές ταχύτητες σε λακούβες δεν υπάρχει πρόβλημα).
Αυτή η συμπεριφορά και το ¨κάθισμα" του αυτοκινήτου στα bump stops της ανάρτησης έχει σαν αποτέλεσμα την πρόωρη φθορά των αμορτισέρ (μείωση ζωής κατά 10000 χλμ για παράδειγμα).

Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα την επιλογή των ελατηρίων της eibach σε πρώτη φάση, σε εργοστασιακό set-up και μελλοντικά (αν είναι καινούργιο το αυτοκίνητο, στα 40000χλμ για παράδειγμα) ίσως την προσθήκη των μαύρων κοντόλαιμων αμορτισέρ της Bilstein (μαύρα Bilstein χαμηλώματος) για κάποιον που δεν θέλει να χάσει πολύ σε άνεση και ποιότητα κύλισης σε καθημερινή χρήση.

Αλλάζοντας μόνο τα ελατήρια ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ, θα έλεγα ότι το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα, είναι πολύ πιο ευκολο στον χειρισμό στις στροφές και δεν "ψαρεύει¨σε φρενάρισμα με πολλά (με τα εργοστασιακά ελατήρια ελαφραίνει πολύ ο πίσω άξονας και το αυτοκίνητο γονατίζει στην μπροστινή ανάρτηση). Γενικά είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο για τον λιγάκι ψαγμένο οδηγό.

Θα ήθελα τέλος να τονίσω ότι τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη, ότι καθένας έχει κάθε δικαιωμα να διαφωνήσει μαζί μου και ότι γενικά έγραψα δυο λόγια από την προσωπική μου εμπειρία με ελατήρια της eibach και εργοστασιακό κατά τα άλλα set-up.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους φίλους. Με χαρά θα απαντήσω σε πμ σας.
(δεν έχω καμμία επαγγελματική σχέση με καμμία εταιρεία, γράφω σαν απλός οδηγός)




Υ.Γ ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι με τα ελατήρια της eibach προσωπικά θεωρώ ιδανική την πίεση των ελαστικών στα 36psi εμπρός-πίσω ή 36.5psi εμπρός-πίσω. (Δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη για υψηλή πίεση μπροστά επειδή δεν υπάρχει πλέον η απότομη και έντονη μεταφορά βάρους στον μπροστινό άξονα. Επίσης φαίνεται να λειτουργούν πολύ καλύτερα και να πατάνε πιο σίγουρα τα ελαστικά στον δρόμο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Paylos_207T (Paylos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 T 1.6 (16V) Rallye (2008)&am

Ένταξη: 01 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: ΕΔΕΣΣΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Ιούν 2010, 15:20:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα eibach του 207 cc ti diafora exoyn me tα 207 rallye?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Ιούν 2010, 21:09:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν εχουν διαφορετικο κωδικο
ενδεχομενως να ειναι κατα κατι σκληρότερα λογς επιπλεον βαρους του cc...
βεβαια παιζει να τα εχουν κανει και πιο μαλακά για να περνουν λιγοτεροι κραδασμοι στο πιο "ευαίσθητο" καμπριο αμαξωμα...

ναι ναι το ξερω
σε βοηθησα πολυ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Ιούν 2010, 23:30:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Paylos_207T έγραψε:
τα eibach του 207 cc ti diafora exoyn me tα 207 rallye?


οσοι δινουν τιμες στην αναρτηση τους παντως δινουν ενα κλικ πιο σκληρα ελατηρια,μπρωστα για το cc
τωρα ελατηρια χαμηλοματος, ειναι ποιασε το αυγο κ κουρεφτο...κανεις δεν δινει τπτ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomtoup207 (ΘΩΜΑΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.4 2007

Ένταξη: 22 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 78
Τόπος: Βεροια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 00:50:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alexis22 (Aλεξανδρος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


207 RC

Ένταξη: 17 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 251
Τόπος: Σερρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 01:00:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tomtoup207 έγραψε:
Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??

Μπορεις να βαλεις ελατηρια,αλλα το ποσο θα αντεξουν εξαρταται απο τους δρομους που κυκλοφορεις και τον τροπο οδηγησης παντως το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστουν αλλαγη νωριτερα με τα ελατηρια χαμηλωματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
tomtoup207 (ΘΩΜΑΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.4 2007

Ένταξη: 22 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 78
Τόπος: Βεροια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 09:43:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alexis22 έγραψε:
tomtoup207 έγραψε:
Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??

Μπορεις να βαλεις ελατηρια,αλλα το ποσο θα αντεξουν εξαρταται απο τους δρομους που κυκλοφορεις και τον τροπο οδηγησης παντως το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστουν αλλαγη νωριτερα με τα ελατηρια χαμηλωματος.


Γενικα χαλαρα παω και δεν πεφτω μεσα σε λακουβες...
Δλδ κανενα 10000 με 20000 εκει θα αντεξουν??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 12:20:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με τα κμ που εχεις κ τα γνησια αμορτισερ,ηδη δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση τα αμορτισερ σου Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tomtoup207 (ΘΩΜΑΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 1.4 2007

Ένταξη: 22 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 78
Τόπος: Βεροια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 13:28:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bagosgt έγραψε:
με τα κμ που εχεις κ τα γνησια αμορτισερ,ηδη δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση τα αμορτισερ σου Wink

οποτε το αφηνω ετσι αμα ειναι Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
bagosgt (Moderator at O.X)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 24 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 3075

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούν 2010, 13:52:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.κ οταν τον παρουνε κλαρινο τα γνησια,τοτε βαζεις μια αναρτηση Wink



Μια φορα κ εναν καιρο... http://www.etuners.gr/?s=13&t=261
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sasasj (Σάκης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 LEMANS Νο0715

Ένταξη: 25 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 339
Τόπος: Kozani

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:36:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την τρίτη έβαλα τα ελατήρια της Eibach για χαμήλωμα στο LeMans μου.
Η πρώτη έσθηση όταν έκατσα στο κάθισμα, ήταν οτι ακουμπούσα στον δρόμο. Τόσο χαμηλό μου φάνηκε! Δεύτερη διαπίστωση όταν ξεκίνησα, ήταν οτι τα συγκερκιμένα ελατήρια είναι πιο μαλακά απο τα μαμά. Το κατάλαβα στην πρώτη ανωμαλία που βρήκα στον δρόμο και είπα μήπως ήταν ιδέα μου, αλλα δεν. Σε καθημερινά δρομολόγια που κάνω για την δουλειά μου, φανηκε καθαρά οτι τα ελατήρια είναι ένα κλικ πιο μαλακά απο τα τα μαμά!
Επίσης βοηθάνε πολύ το αυτοκίνητο στο απότομο φρενάρισμα απο πολλά km (πιο σταθερό), και πιο καλό κράτημα στις στροφές (με τα μαμά είχε την τάση για υπερστροφή και υποστροφή αναλόγος την περίσταση).
Γενικώς, μου άρεσαν πάρα πολυ σαν συμπεριφορά, εμφάνιση και επιδώσεις και δεν νομίζω να τα αλλάξω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.


ΠΩΛΕΙΤΑΙ 207 LEMANS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
p206Mike (Μιχάλης)
Αντιπρόεδρος
Επίσημο Μέλος

207 RC Lemans & 107 Trendy

Ένταξη: 29 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:42:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sasasj έγραψε:
Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.


Πολλά χιλιόμετρα ρε Σάκη και απ ότι θυμάμαι τα πήραμε μαζί περίπου,,,,

καλά εγώ είμαι και στο αλλο ακρο μιας και μετακινούμαι με μηχανή κυρίως καθημερινά και έχω μόλις 12.500κμ

Τεσπα, ωραίο review για τα ελατήρια,,,,, Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
sasasj (Σάκης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 LEMANS Νο0715

Ένταξη: 25 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 339
Τόπος: Kozani

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:50:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα km τα κανα απο τις βολτες και απο την δουλειά, μιας και κάθε μέρα κάνω 30 km για να παω και αλλα τοσα για να γυρίσω. Καθημερινά δηλ κάνω 60km καθαρά για την δουλειά. Ευτυχώς για τα km του σε ένα χρόνο και κάτι, δεν μου έβγαλε απολύτως τίποτα απο προβλήματα! Ούτε κάν κάποιο λαμπάκι!
Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια! Απλά τα ειπα όπως τα έζησα! Very happy


ΠΩΛΕΙΤΑΙ 207 LEMANS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Panos_Rallye207 (Panos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 02 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 49

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Σεπ 2010, 03:00:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Paides mia aporia.. ti exei kanei sto amaksi kai einai etsi xamilwmeno? foraei apostates h' exei valei pio fardia lastixa? euxaristw k sorry an eimai offtopic Smile


French power...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Σεπ 2010, 11:55:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εννοείς τι έχει κάνει? Φοράει 18αρια με 225-35-18 μάλλον και χαμήλωμα 6+ πόντους....ας ελπίσουμε να φοράει coilover μήπως και σώσει κάτι από την οδική συμπεριφορά με τόσο άσκοπο χαμήλωμα, γιατί αν φοράει τίποτα ελατήρια 6 ποντα ή και κομμένα που συνηθίζουν στο εξωτερικό....θα έχει γίνει βάρκα...Τώρα αν φοράει προσθήκες ή έχει οφσετ η ζάντα κάτω από 15, ή έχει πλάτος 7.5 ή 8 δεν το ξέρουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
CHRIS106 (CHRISTOS)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 13 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 86
Τόπος: nafpaktos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Σεπ 2010, 15:13:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια μια βοήθεια..
Βρήκα einbach 3ποντα στα 80ευρω απο εναν τυπο ο οποιος μου είπε οτι τα χει δουλεψει 2-3 μηνες. Αξίζει το ρίσκο??
Οποιος μπορει ας πει καμια γνωμη. Ευχαριστω
Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
angelokeeper (Άγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 XS

Ένταξη: 07 Ιαν 2010
Δημοσιεύσεις: 19
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Σεπ 2010, 23:56:41    Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS 207 rallye αναρτηση μαμα και προβλημα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vaggelisgr έγραψε:
παιδες γεια χαρα. εχω το rallye το 207 εδω και δυο χρονια σχεδον.θελω τη βοηθεια σας στο εξης θεμα. απο οταν το πηρα το αμαξι το κατεβασα 3,5 cm με ελατηρια HR με τη μαμα αναρτηση φορεμενη ως και σημερα.ολα οκ μεχρι πριν τρεις μερες. αρχισα να ακουω απο μπροστα αριστερα στον τροχο ενα γκαπ γκαπ σε πολυ χαμηλες ταχυτητες, πρωτη δευτερα και οταν το αφηνα να τσουλισει με νεκρα. λες και εβρισκε ο τροχος σε κατι πλαστικο κατι τετοιο.απο χτες δυστυχως προστεθηκε και αλλος ηχος απο το ιδιο σημειο,οταν στριβω τιμονι δεξια ακουγεται κρακ κρακ και οταν το παω αργα και παταω αποτομα το γκαζι και το αφηνω αμεσως ακουγεται το κρακ αυτο, σαν να ναι το πιατο του αμορτισερ, η βαση του, ενα τετοιο πραγμα.το παω μια φορα στη πεζω δεν ειναι τπτ μου λενε. το ξαναπαω σημερα τους κανω βολτα και ως εκ θαυματος τα ακουνε σημερα ολα αυτα.το αφηνω εκει, και τελικα μου λενε πως το αμαξι εχει προβλημα στα μπροστα τα αμορτισερ και να περασω αυριο απο κει να το συζητησουμε (δεν μου αρεσε καθολου αυτο). να σημειωσω πως οι ηχοι που ανεφερα ξεκινησαν εντελως ξαφνικα, χωρις να σκασω σε καμια λακουβα κτλ..το αμαξι εχει ακομα δυο μηνες εγγυηση βεβαια αλλα...μολις τους το πηγα , φυσικα , σχολιασαν και ρωτησαν αν το χω χαμηλωσει..και δεν το αρνηθηκα αφου ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιον..τι περιμενω να ακουσω αυριο τωρα σαν πονηρος και γω.. "κυριε εχετε το εν λογω προβλημα λογω κακης επιλογης aftermarket ελατηριων και μη προτεινομενου ζευγαρωματος. η βλαβη στα αμορτισερ σας δυστυχως προκληθηκε απο εκει..λυπουμαστε μα σε αυτην την περιπτωση παυει να ισχυει η οποια εγγυηση " αυτο περιμενω εγω λεω τωρα...την ακουω τη λυπητερη τι κανω? ¨1) να πλακωθω με την πεζω, 2) να πω αντε γεια σας και σεις, 3) ευκαιρια για aftermarket αναρτηση με τα ηδη υπαρχοντα ελατηρια? εδω καλειστε να βοηθησετε ολοι σας αν και εχω διαβασει τα θεματα σχετικα με την αναρτηση σε 207 rallye κτλ. λεω τον πονο μου και να με συγχωρεσετε αλλα ειδα οτι πολλα παληκαρια εχουν κανει το ιδιο χαμηλωμα μονο με ελατηρια και να φυλαχτουν και αυτοι!! ενας να την παταει και να προλαβαινουν οι υπολοιποι που λενε! αναμενω με ενδιαφερον απαντησεις.. ευχαριστω, τα λεμε
φίλε μου είχα και γω το ιδιο ακριβως προβλημα..εχω βαλει ελατηρια χαμηλωματοσ 3ποντα και εχω περιπου 20,000 κμ με αυτα..εδω και καιρο αρχισα να ακουω απο δεξια τουσ ιδιους ηχους με σενα στο 307 μου...πραγμα που επιδεινονωταν με τον καιρο μου ...και υποψιαζόμουνα τις αναρτησεις αλλα τελικα ηταν το μπρατσακι ζυγαριας....το αλλαξα και ολα οκ... Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Σεπ 2010, 08:29:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sasasj έγραψε:
Την τρίτη έβαλα τα ελατήρια της Eibach για χαμήλωμα στο LeMans μου.
Η πρώτη έσθηση όταν έκατσα στο κάθισμα, ήταν οτι ακουμπούσα στον δρόμο. Τόσο χαμηλό μου φάνηκε! Δεύτερη διαπίστωση όταν ξεκίνησα, ήταν οτι τα συγκερκιμένα ελατήρια είναι πιο μαλακά απο τα μαμά. Το κατάλαβα στην πρώτη ανωμαλία που βρήκα στον δρόμο και είπα μήπως ήταν ιδέα μου, αλλα δεν. Σε καθημερινά δρομολόγια που κάνω για την δουλειά μου, φανηκε καθαρά οτι τα ελατήρια είναι ένα κλικ πιο μαλακά απο τα τα μαμά!
Επίσης βοηθάνε πολύ το αυτοκίνητο στο απότομο φρενάρισμα απο πολλά km (πιο σταθερό), και πιο καλό κράτημα στις στροφές (με τα μαμά είχε την τάση για υπερστροφή και υποστροφή αναλόγος την περίσταση).
Γενικώς, μου άρεσαν πάρα πολυ σαν συμπεριφορά, εμφάνιση και επιδώσεις και δεν νομίζω να τα αλλάξω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.


Φιλε μου καλορηζικα και καλοφορετα,

Θελω ομως να σε ρωτησω καποιες αποριες που εχω
(μιας και στα θεματα αναρτησης ειμαι ασχετος)
μεχρι στιγμης (τα) χρειαστηκα να φρεναρω απο 1 φορα απο κοφτη 5ης
και 2-3 απο 210+ μαλιστα η μια απο αυτες ηταν μεσα σε καμπη (γινεται στροφη ομως αν εισαι με τοσα)
δεν ενιωσα το "ψαρεμα" που λες
ισως βεβαια γιατι ημουν φορτωμενος (δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο)
ασχετο αλλα ευτυχως τα φρενα δεν με προδωσανε...
Confused


Αλλα σε στροφηλικι και σε αποτομο φρεναρισμα
πριν την εισοδο σε στροφη
νιωθω την ουρα σαν να εχει την ταση να "κινειται" δεξια αριστερα
(κατι αντιστοιχο αλλα σε αλλη κλιμακα ενιωθα και με το καπ που ειχα)
αυτο ειναι το "ψαρεμα" που αναφερεις?

στο στρηψιμο και με βγαλμενο esp
ο κωλος φευγει το ηδιο?
αν το παρακανεις εχει την "ταση" Twisted evil να σου διπλωνει?
(μια φορα το ειχα παρακανει και με τερμα αναποδο η ουρα ηταν στο αντιθετο ρευμα... ευτυχως που δεν με προδωσε το μοτερ και δεν ερχοτανε κανενας απο απεναντι... Embarassed )
σε τετοιους ρυθμους πως το βλεπεις?
ειναι ποιο προβλεψημο η ποιο απολυτο?

Τελος κατι λιγο ασχετο,
αλλα στην πορτα δινει πιεσεις αναφεροντας οτι ειναι για τα brigestone
για τα κοντι σπορ κοντακτ ΙΙ που φοραω (δυστυχως μετα τις 15κατι χλμ την εχουνε ακουσει στερεωφωνικα)
κραταω τις ηδιες πιεσεις η τις αλλαζω?
υπ'οψιν εχω την πιεση που λεει τωρα στην πορτα
αλλα εχω 2psi κατω τα πισω (ισως ειναι ιδεα μου)
νομιζω ομως οτι εχει μια μικρη διαφορα ο κωλος
και δεν φευγει με την ηδια ευκολια που φευγει αν ειναι και τα 4 ηδια...
Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:30:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν υπαρχη με την καμια με μαμα αμορτισερ κ ελατηρια χαμηλοματος να ναι πιο φιλικο στο οριο απ οτι με τα μαμα ελατηρια
οσο για την πιεση στα πισω ελαστικα ναι..αν εχεις την ιδια με μπρωστα ειναι πιο παιχνιδιαρικος ο κολος...με λιγο λιγοτερη 1-2 κραταει καλυτερα...
γενικα οσο πιο μαλ**α πλαινα τοσο περισοτερη πιεση θες για να στριψεις...βεβεα αυτο εχει τα μειον του στις ανωμαλιες κτλ του δρομου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 15, 16, 17  Επόμενη
Σελίδα 9 από 17

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3777s (PHP: 86% - SQL: 14%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on