PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106/206 - Προβλήματα αναρτήσεων 106-206

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 01:52:29    Θέμα δημοσίευσης: 106/206 - Προβλήματα αναρτήσεων 106-206 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ελπιζω να ειναι σωστο το τοπικ αυτο!λοιπον ας κανω την αρχη!!

δω κ αρκετο καιρο με βασανιζει στο αμαξι ενα περιεργο κοπανημα!!!μοιαζει με τερματισμα αναρτησης αλλα η αναρτηση στο αμορτισερομετρο βγαινει ολοκαινουργια το αυτοκινητο δεν ειναι πολυ χαμηλο γυρο στους 3 ποντους!!η αναρτηση ειναι ρυθμιζομενη σε rebound(ast)κ ειναι μαζι με ελατηρια 300lbr apex 14αρια,το θεμα ειναι οτι παρολο που τα ελατηρια ειναι με πολυ κοντες σπειρες οσες φορες το σηκωσα δεν ειδα σημαδια φθορας μεταξυ τους(αρα δεν χτυπανε μεταξι τους)!!αυτος ηταν κ ο λογος που εβγαλα κ την παλια μου αναρτηση αλλα το προβλημα συνεχιστηκε κ με την καινουργια!!ζαμφορακια ημιμπαρα τοπ μαουντ ειναι ολα καινουργια,το μονο που εχει φθορα ειναι τα συνεμπλοκ των ψαλιδιων,μπορει να ειναι απο αυτο?το θεμα ειναι οτι το κοπανημα αυτο ειναι σαν τερματισμα του αμορτισερ,να συμπληρωσω οτι εχω δοκιμασει ολες τις σκαλες που εχει για rebound κ το κανει παντου


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 08:58:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι λαστιχα εχεις, και τι πιεσεις δουλευεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 15:22:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sps έγραψε:
Τι λαστιχα εχεις, και τι πιεσεις δουλευεις?


toyo r 888 30psi


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 16:01:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλλον δεν ειναι απο λαστιχα το προβλημα.
Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι ισως θεμα bound αδυνατου.
Τιπ: Δοκιμασε να σηκωσεις οσο μπορεις το αμαξι εμπρος πχ1-1.5 ποντους αν παιρνει απο το πιατελο και κανε μια δοκιμη να δεις αν τερματιζει.
Αλλιως ισως πρεπει να ανοιξεις τα ast οπως τα bilstein grN που τους διναν περισσοτερη διαδρομη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 16:20:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απεξ 14αρια??????
εννοεις 14εκατοστα διαδρομη????
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 16:56:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
απεξ 14αρια??????
εννοεις 14εκατοστα διαδρομη????



ναι


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 17:49:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

exeis απεξ 14εκατοστα μηκος και απορεις γιατι κοπαναει????????
καταρχην απορω που τα βρηκες
εισαι σιγουρος οτι ειναι 14εκατοστα το ελευεθερο μηκος τους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 17:54:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis106 έγραψε:
volvos έγραψε:
απεξ 14αρια??????
εννοεις 14εκατοστα διαδρομη????



ναι

Βασίλη μάλλον 14cm ελεύθερο μήκος έχουν.
@volvos: Όταν με έκανε βόλτα ο Βασίλης και εμένα το μυαλό μου πήγε στην μικρή διαδρομή του ελατηρίου που τερματίζει. Δεν ακούγεται σαν αμορτισέρ που τερματίζει.


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:03:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ δεχομαι οτι ειναι αυτο μιας κ το αυτοκινητο δεν ειναι χαμηλο να παρω τα ιδια σε 16αρια η 18αρια?ομως δεν θα επρεπε να υπαρχει φθορα του ελατηριου?κ ναι ειναι σιγουρα 14αρια μιας κ εχω δει φιλου 16αρια κ ειναι πολυ πιο μεγαλα απο τα δικα μου


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:05:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΩς ειναι δυνατο να εχεις 14αρια ελατηρια και να ειναι μονο 3 ποντουςχαμηλωμα/????????????ποσο μηκος ειναι η ρυθμιση σε υψος?
δηλαδη ποσο περιθωριο εχεις να σηκωσεις ή να κατεβασεις το ελατηριο?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iceage (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Τον τελευταίο καιρό με 309

Ένταξη: 05 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1165
Τόπος: Serres mode

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:09:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε 18cm ελεύθερο μήκος σίγουρα , όχι παρακάτω. Αν λογικά άμα το πάρεις ότι τα PS είναι 20cm-280lbs, οπότε κάπου στα 18cm μπορείς να κινηθείς και εσύ. Δεν είναι η σωστή μέθοδος υπολογισμού αλλά....


3rioStooges-Motorsport Team

Ιδρυτής Συμφωνικής Ορχήστρας Βορείων Προαστίων...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:25:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mε 18ρια και ρυθμιζόμενα πιατέλα μπορείς να παίξεις στα +-3cm ύψος.

Δεν θες παραπάνω ούτε παρακάτω Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:25:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
ΠΩς ειναι δυνατο να εχεις 14αρια ελατηρια και να ειναι μονο 3 ποντουςχαμηλωμα/????????????ποσο μηκος ειναι η ρυθμιση σε υψος?
δηλαδη ποσο περιθωριο εχεις να σηκωσεις ή να κατεβασεις το ελατηριο?


δεν το θυμαμαι αυτο θα πρεπει να το δω!!τα πιατελα που εχω εχουν αρκετες βολτες αρα το αυτοκινητο μπορει να χαμηλωσει αρκετα τωρα τερμα πανω δεν το εχω βαλει ποτε αλλα τερμα κατω ηταν σιγουρα 6 ποντους χαμηλο!τα πιατελα μου για να μπουν καταργεις την βιδα που κραταει την αναρτηση στο γονατο μιας κ εχουν βολτες απο την μεσα πλευρα κ παιζουν αυτα το ρολο της βιδας,μπαινουν βιδωτα δηλαδη


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 18:40:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα εισαι 100% σιγουρος οτι δεν ακουμπανε οι σπειρες μεταξυ τους,γιατι εμενα κατι τετοιο μου φαινεται να γινεται με 14αρια ελατηρια... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 19:02:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν θα επρεπε να υπαρχει σημαδι μεταξυ των σπειρων?να εχει φυγει το χρωμα?


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 19:06:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis106 έγραψε:
δεν θα επρεπε να υπαρχει σημαδι μεταξυ των σπειρων?να εχει φυγει το χρωμα?


Ε όχι απαραίτητα. Δεν γίνεται και καμιά τρελλή κρούση ούτε αναπτύσσονται μεγάλες ταχύτητες ανάμεσα στις σπείρες...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis106 (vasilis106)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Οκτ 2009, 21:09:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μαλιστα λοιπον θα αλλαξω τα ελατηρια κ θα επανελθω με νεα!!!


πωλειτε μελι ελατου(βυτινας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2009, 08:17:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντι να αλλαξεις ελατηρια κατευθειαν,σηκωσε το αμαξι,καθαρισε τις σπειρες των ελατηριων και βαλε επανω σε καθε σπειρα λιγο γρασο(χρωματιστο κατα προτιμηση),εννοω στην πανω πλευρα της καθε σπειρας.
Αμα ακουμπανε μεταξυ τους,θα δεις οτι θα υπαρχει γρασσο και στην κατω πλευρα της επομενης υψομετρικα σπειρας οποτε τοτε σιγουρα ακουμπανε μεταξυ τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
LIONKING (βασιλης)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


saxo vts 1.6 (16v) 02"

Ένταξη: 05 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 371

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Οκτ 2009, 15:54:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vasilis106 έγραψε:
μαλιστα λοιπον θα αλλαξω τα ελατηρια κ θα επανελθω με νεα!!!

κοιτα αν βρισκει το ελατηριο στο ρεγουλαδορο δηλ αν ειναι τσιμα-τσιμα
παλια ειχα κατι παλιο ελατηρια 65χιλ με χειροποιητα πιατελα και οταν τα αλαξα και εβαλα eibach 60αρια με τα ιδια πιατελα καιεκανε θορυβο γιατι τριβοταν το ελατηριο στις βολτες του πιατελου γιατι δεν ειχε χωρο.παντως κανε μια δοκιμη με σπρευ σιλικονης,ειχα βαλει πανω-κατω και βρηκα την υγεια μου


τι βαζεις μεσα ρε μαστορα;τον πατερα μου και την μανα μου βαζω.Μπιστονια,μπιελες,χειροκινητο​ εξαρι αμα εχεις χερια και DSG αμα εισαι κουλος.
Σε κοβω να εισαι κουλος
ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΑ ΜΟΥΥΥΥ.Δεν πειραζει θα σου βαλω νιτρα να ψεκαζεις καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2505s (PHP: 52% - SQL: 48%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on