PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατανάλωση βενζίνης ανάλογα τις στροφές/σχέση...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 11:27:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω 2000 χλμ αισίως και μπορώ να πώ οτι μέχρι τα 1300 που σπάνια ανέβαινα τις 3500 στροφές κρατούσα την κατανάλωση χαμηλά, γύρω στο 8,3 και εγώ. Σιγά σιγά που το ανοίγω που και πού παραπάνω έχω φτάσει να είμαι στο 9,3 μέσο όρο. Όσο το πατάς καίει το ρημάδι...Αν θέλεις πάντως να την κρατήσεις χαμηλά την κατανάλωση μπορείς. Ελαφρύ πάτημα του γκαζιού και όχι πολύ ψηλά της στροφές και με το 207 rallye τουλάχιστον για το οποίο μπορώ να εκφέρω γνώμη, μπορείς να κινηθείς αξιοπρεπώς με 8,5 εώς 9 lt/100 km στη πόλη. Βέβαια αυτή η οδήγηση είναι λίγο καταπιεστική αλλά όταν βρίσκεσαι μέσα στη πόλη κάλο είναι να την ακολουθείς και να μην κάνεις νευρικά πράγματα (επιταχύνσεις για 50 μέτρα κτλ), τα οποία και νόημα δεν έχουν και σου αδείαζουν την τσέπη και καταπονούν το αμάξι χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αφού πάντα μπροστά σου θα υπάρχει κάποιος για να φρενάρεις και να ξενερώσεις! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
peugeotναύτης21 (Αλέξανδρος)
Μέλος
Μέλος


207 RALLYE 1.6T

Ένταξη: 28 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 13:24:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ironman02 έγραψε:
Εγώ έχω 2000 χλμ αισίως και μπορώ να πώ οτι μέχρι τα 1300 που σπάνια ανέβαινα τις 3500 στροφές κρατούσα την κατανάλωση χαμηλά, γύρω στο 8,3 και εγώ. Σιγά σιγά που το ανοίγω που και πού παραπάνω έχω φτάσει να είμαι στο 9,3 μέσο όρο. Όσο το πατάς καίει το ρημάδι...Αν θέλεις πάντως να την κρατήσεις χαμηλά την κατανάλωση μπορείς. Ελαφρύ πάτημα του γκαζιού και όχι πολύ ψηλά της στροφές και με το 207 rallye τουλάχιστον για το οποίο μπορώ να εκφέρω γνώμη, μπορείς να κινηθείς αξιοπρεπώς με 8,5 εώς 9 lt/100 km στη πόλη. Βέβαια αυτή η οδήγηση είναι λίγο καταπιεστική αλλά όταν βρίσκεσαι μέσα στη πόλη κάλο είναι να την ακολουθείς και να μην κάνεις νευρικά πράγματα (επιταχύνσεις για 50 μέτρα κτλ), τα οποία και νόημα δεν έχουν και σου αδείαζουν την τσέπη και καταπονούν το αμάξι χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αφού πάντα μπροστά σου θα υπάρχει κάποιος για να φρενάρεις και να ξενερώσεις! Smile



Ιronman σωστά τα λες,μόνο που αν δε κάνω λάθος όταν στρώνεται το μοτερ δε πρέπει να καίει και λιγότερο?Όσο για τη οδήγηση,το πάω πολύ κυριλέ στη πόλη....και καταπιεστική δε θα πει τίποτα... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Απρ 2009, 19:19:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σου πω την αληθεία έχω ακούσει διάφορα για το όταν στρώνεται το μοτερ. Άλλοι λένε καίει περισσότερο, άλλοι λιγότερο, έγω νομίζω οτι τα ίδια θα καίει και στο στρώσιμο και μετά, αφού εξάλλου πλέον λένε οτι τα αμάξια είναι στρωμένα από το εργοστάσιο και οτι τα μέταλλα του κινητήρα δεν είναι όπως τα παλιά κτλ κτλ. Έγω είπα να κάνω 1000-1500 χλμ χαλαρά έτσι για το ψυχολογικό! Very happy Να μην το τρομάξω το μανάρι μου από την πρώτη μέρα! Very happy Very happy Πρέπει βέβαια να κάνω μερικά χλμ ακόμα για να δω αν πέζει κάτι με την κατανάλωση όπως λες ή οχι γιατί εσύ εχεις κάνει και 7500. Αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Θα δείξει....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Neuge (Chrysovalantis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 18 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 13:40:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και λίγες στροφές (π.χ. 4η στα 1500rpms) σημαίνει μικρή κατανάλωση αλλά υψηλές πιέσεις.
Ζορίζεται ο κινητήρας αλλα μιας και μιλάμε για κατανάλωση, ναι είναι πολυ μικρή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Αύγ 2009, 13:47:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια το 307CC 1.6 facelift ποσο ντεποζιτο εχει? Και πως μπορω να μηδενισω εκεινη την ενδειξη στο trip computer που μου δειχνει ποση μεση καταναλωση εχω. Εχει κολλησει στα 9999 χιλιομετρα και δειχνει 10.8 και 11.1 νομιζω...


StreetRacing is NOT a crime!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ilias207Rallye (Ilias)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


2009 Peugeot 207 Le mans

Ένταξη: 03 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 397
Τόπος: Θεσ/νικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Αύγ 2009, 15:25:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kavaliotis έγραψε:
πως μπορω να μηδενισω εκεινη την ενδειξη στο trip computer που μου δειχνει ποση μεση καταναλωση εχω. Εχει κολλησει στα 9999 χιλιομετρα και δειχνει 10.8 και 11.1 νομιζω...


Δοκιμασε το εξης:
Φερε στο trip computer την ενδειξη που θελεις να μηδενισεις.
Κρατησε πατημενο για 4-5 δευτερολεπτα το πληκτρο του trip computer.
Λογικα θα πρεπει να εχει μηδενισει. Thumb right


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kavaliotis (Μάκης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 307 cc 1.6

Ένταξη: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 487
Τόπος: Καβάλα - Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Αύγ 2009, 19:46:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ilias207Rallye έγραψε:
kavaliotis έγραψε:
πως μπορω να μηδενισω εκεινη την ενδειξη στο trip computer που μου δειχνει ποση μεση καταναλωση εχω. Εχει κολλησει στα 9999 χιλιομετρα και δειχνει 10.8 και 11.1 νομιζω...


Δοκιμασε το εξης:
Φερε στο trip computer την ενδειξη που θελεις να μηδενισεις.
Κρατησε πατημενο για 4-5 δευτερολεπτα το πληκτρο του trip computer.
Λογικα θα πρεπει να εχει μηδενισει. Thumb right


Ηταν τελικα τοοοοοοοοοσο απλο! Ευχαριστω! Εγινε η δουλεια!

Αν καποιος ξερει και τελικα ποσα λιτρα ντεποζιτο εχει το 307cc facelift θα του ημουν ευγνωμων!


StreetRacing is NOT a crime!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,066s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on