PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

«Βόμβα» στη Formula 1!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 09:41:16    Θέμα δημοσίευσης: «Βόμβα» στη Formula 1! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με επικεφαλής τη Ferrari, οκτώ ομάδες της Formula 1, ανακοίνωσαν την απόφασή τους να διασπάσουν το μέχρι τώρα παγκόσμιο πρωτάθλημα και να φτιάξουν ένα δικό τους, μετά τις διαφωνίες που είχαν με τη FIA, για τα νέα μέτρα και τον περιορισμό του μπάτζετ στις κατασκευαστικές.



Οι ομάδες που συμμετέχουν στην… ανταρσία και έκαναν χθες σύσκεψη, για να πάρουν τελικά την απόφαση που γράψαμε παραπάνω είναι οι Ferrari, McLaren, Renault, BMW, Toyota, Red Bull, Brawn και Toro Rosso. Η ανακοίνωση αναφέρει: «Οι ομάδες δεν έχουν άλλη εναλλακτική επιλογή από το να προχωρήσουν τις διαδικασίες για την διεξαγωγή ενός νέου πρωταθλήματος, το οποίο θα αντικατροπτίζει την αξία των συμμετεχόντων και των συνεργατών τους». Το νέο πρωτάθλημα που θα δημιουργηθεί (αν δεν αλλάξει κάτι) θα αρχίσει από την επόμενη σεζόν.

Δεν βρέθηκε η "χρυσή τομή"

Μέχρι και χθες, οι συγκεκριμένες εταιρείες πρότειναν συμβιβαστική πρόταση αναφορικά με το οικονομικό όριο με 100 εκατ. για το 2010 και 45 εκατ. για το 2011. Σήμερα έληγε η προθεσμία που είχε δώσει ο Μαξ Μόσλεϊ στις ομάδες να αποδεχθούν τους όρους της FIA, προκειμένου να καταρτιστεί το ρόστερ του πρωταθλήματος του 2010. Θεωρούνταν σχεδόν βέβαιο ότι ο Μόσλεϊ θα ρίξει νερό στο κρασί του, ώστε να μην υπάρχει πρωτάθλημα δύο κανονισμών, ενώ φαινόταν διατεθειμένος να επεκτείνει μέχρι το 2014 το «σύμφωνο ομόνοιας» μεταξύ ομάδων, Ομοσπονδίας και εταιρείας που έχει την εμπορική εκμετάλλευση του σπορ.

Τελικά, τα πράγματα φαίνεται ότι αλλάζουν ριζικά και η διάσπαση της Formula 1 είναι προ των πυλών…


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 11:21:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οριστικοποιείται η απόλυτη ρήξη μεταξύ της ομοσπονδίας αυτοκινήτου, FIA και της FOTA, δηλαδή του οργάνου που εκπροσωπεί τις ομάδες που αποχωρούν από τη Formula 1. Η ανακοίνωση που εξέδωσε η FIA, δείχνει ότι η κατάσταση πλέον εμφανίζεται μη αναστρέψιμη, με τις δύο πλευρές να εμφανίζονται ανυποχωρητές.

Αναλυτικά, η ανακοίνωση της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου αναφέρει:

«Η FIA είναι απογοητευμένη, αλλά όχι και έκπληκτη από την ανικανότητα της FOTA να φτάσει σε ένα συμβιβασμό προw όφελος του αθλήματος. Είναι ξεκάθαρο πως ορισμένα στοιχεία εντός της FOTA, είχαν προαποφασίσει αυτήν τη στάση και δεν προσήλθαν στις συζητήσεις που έγιναν το προηγούμενο διάστημα με καλή πίστη.

Η FIA δεν είναι δυνατό να επιτρέψει οικονομικό “μπρα-ντε-φερ” μεταξύ των ομάδων, ούτε είναι διατεθειμένη να επιτρέψει στη FOTA να επιβάλλει τους κανόνες της Formula 1.

Η προθεσμία προς όλες τις ομάδες, προκειμένου να δηλώσουν την άνευ όρων συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα του 2010 λήγει απόψε(σ.σ 19 Ιουνίου).

Η λίστα των συμμετεχόντων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 θα ανακοινωθεί αύριο».


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 17:09:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βεν Δούζα Cool



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 19:05:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To κατευχαριστήθηκα!!!! Twisted evil

Πολύ το έχει παραξηλώσει η FIA με τους περιορισμούς της. Αμαν πια!!!!


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Ιούν 2009, 23:44:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άθλημα η F1 ? Τί άλλο θα ακούσουμε...

Ο.Ε. ίσως. Άθλημα όμως, ε χοντρό είναι.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


S2K χρονολάγνο

Ένταξη: 16 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 544
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 20 Ιούν 2009, 19:56:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ισως μέσω πλουτισμού ορισμένων αλητών με κουστούμια....


Γνώση είναι η γνώση οτι δέν είσαι γνώστης.

ΑγιοςVTECιος o....Turboκτόνος....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mrkaza (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 24 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Ιούλ 2009, 12:24:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
To κατευχαριστήθηκα!!!! Twisted evil

Πολύ το έχει παραξηλώσει η FIA με τους περιορισμούς της. Αμαν πια!!!!


Χωρις παρεξιγιση, οταν αναφερομαστε σε αγωνα αυτοκινιτοτου ενωουμε αγωνα Budget ? καθως ετσι οποιος εχει τα ποιο πολλα θα βγενει πρωτος οχι γιατι ειναι καλλιτερος αλλα γιατι χαλασε περισοτερα .

Οταν υπαρχει ενα οριο στο κοστος του αυτοκηνιτου τοτε συγρινουμε μηχανικους - οδηγους .

Ειχε καταντιση να παμε εγω και εσυ με το βολτισιο αμαξι μας στα μεγαρα πχ και να κανουμε κοντρες με καποιον που εχει ενα WRC και καθως γυρισε ενα sec ποιο γρηγορα το Wrc ο οδηγος ειναι καλιτερος .

οσο ποιο ομοια ειναι τα μονοθεσια σε ικανοτιτες τοσο περισοτερο θα φενονται οι διαφορες στης επιλογες του οδηγου - μηχανικου σε ρυθμισεις κτλ κτλ .

Αλλα τι καναμε βολτα και κερδιζαμε (ειχαμε WRC) και τωρα θα μας πουνε να τρεξουμε ? να πρεπει να επιλεξουμε κατι διαφορετικο απο το φτιαξε ενα μονοθεσιο απο ολα και με τζατζικη .


Αν τα γράφω κάπως ακαταλαβίστικα συγνώμη αλα είμαι δυσλεκτικός και τα κάνω μαντάρα στον γραπτό λόγο Sad

Οχι I/C δεν αλάζω ακουτε ??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:40:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mrkaza έγραψε:
οσο ποιο ομοια ειναι τα μονοθεσια σε ικανοτιτες τοσο περισοτερο θα φενονται οι διαφορες στης επιλογες του οδηγου - μηχανικου σε ρυθμισεις κτλ κτλ .
GP 2 Very happy



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούλ 2009, 13:32:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγνώμη αλλά όλα αυτά εμένα μου φαντάζουν ηλίθια. Πέρα από τις προδιαγραφές ασφαλείας στή κορυφαία μορφή μηχανοκίνητου αγώνα ΔΕΝ χωράνε περιορισμοί. Έχεις τα φράγκα, πάρε μυαλά να κατεβάσουν τις καλύτερες ιδέες και να γίνει σωστή εξέλιξη και καινούργιων καινοτόμων ιδεών, και όχι κατευθυνόμενων από τη FIA. Δεν έχεις φράγκα το κουβαδάκι σου και σε άλλους αγώνες. Εκτός και αν το θεωρήτε αγώνα για οδηγούς(που ποτέ δεν ήταν)........οπότε καντε τα όλα ίδια με ένα κατασκευαστή να σχολάσει το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 27 Ιούλ 2009, 14:33:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν ειναι οποιος χαλαει περισοτερα περνει κ κουπες
παρτε παραδειγμα την τουοτα που τοσο χρονια χαλαει τα πιο πολλα απ ολλους κ περνει τα ......μου Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mrkaza (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 24 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Ιούλ 2009, 05:51:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
δεν ειναι οποιος χαλαει περισοτερα περνει κ κουπες
παρτε παραδειγμα την τουοτα που τοσο χρονια χαλαει τα πιο πολλα απ ολλους κ περνει τα ......μου Laughing


Βασικά αυτή έχει να καλύψει και τόσα χρόνια απουσίας Razz .

Παντός ο τελευταίος οδηγός που κατάφερε να νικήσει ενα μεγαλύτερο Budget πέθανε σε "ατύχημα" ...


Αν τα γράφω κάπως ακαταλαβίστικα συγνώμη αλα είμαι δυσλεκτικός και τα κάνω μαντάρα στον γραπτό λόγο Sad

Οχι I/C δεν αλάζω ακουτε ??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Διεθνείς Αγώνες Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0695s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on