PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πιο γρήγορη επιτάχυνση με ή χωρίς ESP?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vlasis 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 19 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 47

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Οκτ 2008, 19:45:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ετσι ακριβως,
στα μαμα, το ESP το βγαζουμε οταν θελουμε dragster εκκινηση ή επιδοσεις στο στεγνο γενικοτερα.

επισης για να ξερεις οτι τα ελαστικα σου δινουν ΟΛΗ τη προσφυση που μπορουν να σου προσφερουν πρεπει να τα ακους να σπινιαρουν ελαφρα. Οι περισσοτεροι φιλοι των επιδοσεων δινουν λιγοτερο γκαζι στα πρωτα 18 μετρα απο οσο πραγματικα μπορουν να μεταφερουν τα ελαστικα , υπο το φοβο του σπινιαρισματος.

Αν ομως ακους ενα ελαφρο σπινιαρισμα, τοτε οχι μονο ξερεις οτι τα ελαστικα δουλευουν στο οριο τους, ΑΛΛΑ αυξανεις και το οριο τους,.

το λεμε Slip Rate, ειναι το ποσοστο σπινιαρισματος του τροχου και διαφερει απο 5 εως 15% ανάλογα με το οχημα και τις συνθηκες.

Η εκκινηση dragster ειναι πολυ μερακλιδικη και ειναι κεφαλαιο ολοκληρο, οχι ενα απλο ποστ.

Αλλα και με αυτες τις Φραπελιες (και με παντα ζεσταμενα ελαστικα !), θα δειτε οτι το ρολοι θα δειξει τη διαφορα.


Βλάσης
vlasis@drivingfaster.com
www.drivingfaster.com
Facebook: Vlasis Highlander
Υπάρχουν πράγματα που γνωρίζουμε ότι δε γνωρίζουμε κι υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε ότι δεν γνωρίζουμε. Driving Faster
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kos_argyris (kostas)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 rc (2008)

Ένταξη: 08 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 256

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Ιαν 2009, 23:23:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eίπα να μετρήσω πρώτη φορά τα 0-100 του rc. Έκανα τρεις μετρήσεις με κάμερα και απ'ότι είδα μετά γύρω στο 8άρι κυμαίνονταν όλες. Αν ο δρόμος είχε καλύτερη πρόσφυση και περνούσε πιο εύκολα η δύναμη στο δρόμο χωρίς σπινιαρίσματα με τη 1η στο κιβώτιο θα έβλεπα αρκετά καλύτερο χρόνο νομίζω. Έχει κάνει κανείς αντίστοιχες μετρήσεις. Έχω περιέργεια να μάθω τους χρόνους σας. (είμαι λίγο off topic???)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Jim207GT (Δημήτρης)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207GT 2007

Ένταξη: 23 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1174
Τόπος: Βύρωνας Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 00:16:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kos_argyris έγραψε:
Eίπα να μετρήσω πρώτη φορά τα 0-100 του rc. Έκανα τρεις μετρήσεις με κάμερα και απ'ότι είδα μετά γύρω στο 8άρι κυμαίνονταν όλες. Αν ο δρόμος είχε καλύτερη πρόσφυση και περνούσε πιο εύκολα η δύναμη στο δρόμο χωρίς σπινιαρίσματα με τη 1η στο κιβώτιο θα έβλεπα αρκετά καλύτερο χρόνο νομίζω. Έχει κάνει κανείς αντίστοιχες μετρήσεις. Έχω περιέργεια να μάθω τους χρόνους σας. (είμαι λίγο off topic???)


Με κάμερα δεν μπορείς να κάνεις μέτρηση τις προκοπής. Εδώ κάποιες μετρήσεις μας. Θα κανονήσουμε σύντομα κάτι και οσοι πιστοι προσέλθετε!! Cool

Αν θες να γράψεις τίποτα σχετικά με τις μετρήσεις σου γραψτο ΕΔΩ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ayrton 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 RC

Ένταξη: 19 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 29 Ιαν 2009, 08:44:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kos_argyris έγραψε:
Eίπα να μετρήσω πρώτη φορά τα 0-100 του rc. Έκανα τρεις μετρήσεις με κάμερα και απ'ότι είδα μετά γύρω στο 8άρι κυμαίνονταν όλες. Αν ο δρόμος είχε καλύτερη πρόσφυση και περνούσε πιο εύκολα η δύναμη στο δρόμο χωρίς σπινιαρίσματα με τη 1η στο κιβώτιο θα έβλεπα αρκετά καλύτερο χρόνο νομίζω. Έχει κάνει κανείς αντίστοιχες μετρήσεις. Έχω περιέργεια να μάθω τους χρόνους σας. (είμαι λίγο off topic???)

Με το esp off και μετα απο 3-4 προσπαθειες και με εκκινηση που δεν νομιζω οτι θα ξανα κανω τοσο αψογη ειδα με χρονομετρο στο χερι 7sec ακριβως Very happy πολυ καλα νομιζω και δυσκολα θα το ξανα δω γιατι εκανα νομιζω τελεια εκκινηση με το ελαφρυτερο και ελαχιστο σπινιαρισμα που θα μπορουσε να γινει Cool δεν νομιζω να ξαναπροσπαθησω ομως γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο για το αμαξι Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0916s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on