PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Με λιγη βενζινη στο ρεζερβουαρ εχω μεγαλυτερη επιταχυνση ?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ntinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Saxo Vts-206 QUIKSILVER

Ένταξη: 14 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 417

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2004, 02:23:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TONY PAP έγραψε:
Απ την άλλη μετά το ''pit stop'' για φούσκωμα ελαστικών και φρέσκια 100αρα βενζίνη το αμάξι παίρνει τα επάνω του. Wink
Αλήθεια δεν έχετε παρατηρήσει ότι με φρέσκια βενζίνη (έστω και 10-15 ευρώ) αν έχετε την παλιά πολλές μέρες πάει πολύ καλύτερα Question

Πάντως η αντλία μας επηρεάζεται στην λειτουργία και απόδοση της από την ποσότητα του καυσίμου στο ρεζερβουάρ ναι ή όχι ?


η αντλια ειναι εβαπτιζομενη καθετα στο ρεζερβουαρ και δουλευει στα 'χαρτια' καλητερα οταν ειναι γεματο το ρεζερβουαρ.
ΑΛΛΑ το φαινομενο που συζηταμε δεν εξαρταται μονο απο το βαρος και την αναλογια κιλων ανα ιππο.ΠΡΑΓΜΑΤΙ σενα ρεζερβουαρ κατω απο το 1/4 εχω προσεξει κιεγω οτι υπαρχει διαφορα στις επιδοσεις.
Η σταδιακη μειωση της βενζινης ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ευκολα καποιον να παρατηρησει την βελτιωμενη αναλογια κιλων ανα ιππο αφου ειναι μικρη (και σταδιακη συνεχως)ακομα και για ενα σχετικα αδυναμο αμαξι.
Το φαινομενο ωφειλεται στις διαφορες πιεσεων που υπαρχουν στο ρεζερβουαρ οταν ειναι γεματο τικγα και οταν ειναι αδειο.Δεν εχω μελετησει καλα τη δυναμικη συμπεριφορα των καυσιμων (fuel dynamics) επειδη ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο αλλα απο προχειρες αναγνωσεις κατι τετοιο θυμαμαι.
Παντως ειναι πολλα τα 'περιεργα' φαινομενα που συμβαινουν οντως και μερικες φορες νομιζουμε οτι απλα ειναι η ιδεα μας.

Τωρα οσο για το φουσκωμα των ελαστικων, αμα τα τιγκαρουμε απλα μειωνεται αρκετα η τριβη με οτι αυτο συνεπαγεται.
Για τις ΚΟΝΤΡΙΤΣΕΣ τωρα (σαν club πρεπει να μοιραζομαστε κανα μυστικο Wink ), μια καλη λυση για κατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ωφελιμο ειναι το γεμισμα των ελαστικων με ηλιο το οποιο εχει χαμηλοτερη πυκνοτητα απο τον αερα Wink (οποιος καταλαβε,καταλαβε)
Υπαρχουν πολλοι που το κανουν με μικρο κοστος για καθε ελαστικο.Το κακο ειναι οτι αμα θελουμε να προσθεσουμε πιεση,ξεχναμε το βενζιναδικο και βεβαια κοστιζει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2004, 04:01:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παντως ειμαι σιγουρος 100% οτι το βαρος του καυσιμου παιζει μεγαλο ρολο στις επιδοσεις. Στην δικη μου περιπτωση ειμαι επισης σιγουρος οτι το "πλεονεκτημα" του γεματου ρεζερβουαρ που θεωρητικα θα εκανε την αντλια να δουλευει καλυτερα, αντισταθμιζεται ευκολα και υποσκελιζεται απ'το πλεονεκτημα του λιγοτερου βαρους.

Για μενα η διαφορα ειναι πολυ αισθητη. Επισης εχω κανει αποτομα στριψιματα ακομα και με ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ τεποζιτο και προβλημα δεν ειχα Rolling eyes .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
netblaster (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (16v) XS (2005)

Ένταξη: 14 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 1763
Τόπος: Αθήνα-Άλιμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 31 Ιούλ 2004, 08:51:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οντως υπαρχει μια μικρη διαφορα με γεματο ή σχεδον αδειο ρεζερβουαρ, αλλα στη δευτερη περιπτωση η τρομπα βενζινης ζοριζεται αρκετα για να κανει το εργο της!!! Το καλυτερο απο αποψη αποδοσης και αξιοπιστιας ειναι καπου στο μεσω του δεικτη βενζινης!!! Ταδε εφη και μηχανικος ψειρας... Wink


Photobucket
Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορο αυτοκίνητο έχεις, αλλά πόσο γρήγορα μπορείς να το πας!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
gavanas (Γιώργος)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


206 XS 1.6 2003

Ένταξη: 24 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 219
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Αύγ 2004, 15:08:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως το ελάφρωμα πίσω δεν είναι δύσκολο (προς kouzman). Πίσω καθίσματα και ρεζέρβα αφαιρέθηκαν πριν ένα μήνα στην πλάκα. Η όλη ιστορία είναι κάτω από 15 λεπτά. Κέρδος 50 κιλά ελαφρύτερος κυρίως στον πίσω άξονα.

Στην πλάστιγγα των φερυ στο ρίο είχα ζυγιστεί 1010 κιλά με 1/4 βενζίνη και 960 χωρίς τα καθίσματα-ρεζέρβα. Με φουλ βενζίνη το υπολόγίζω 1050.

Έστω αναλογία βάρους 60-40 μπρος πίσω. Δηλαδή με πλήρες φορτίο 630 κιλά μπροστά και 420.

Το ελάφρωμένο είχε χάσει 1050-960=90 κιλά από πίσω κατά κανόνα.

Τα 90 κιλά στα 420 του πίσω άξονα (χοντρικά εντάξει...) είναι 21%

Το αυτοκίνητο πλαγιολίσθαινε. Τραγικά όμως. Πολύ πλάκα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σε χρονομετρημένο κομμάτι παρότι ήμουν 8,5% πιο ελαφρύς ο χρόνος ήταν αρκετά χειρότερος Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 04:49:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν χαμηλωνε λιγο το πισω μερος αραγε? Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
peugeot206cc (akis)
Μέλος
Μέλος


308

Ένταξη: 25 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 114
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 08:27:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχετε σκεφτεί ότι με την αφαίρεση των πίσω καθισμάτων μπορεί να μειώνεται η ακαμψία εκεί πίσω ; Επίσης.... Το ελάφρωμα μόνο στο πίσω μέρος έχει αναβάσει το κέντρο βάρους και το έχει μεταφέρει προς τα εμπρός ;


Peugeot for ever
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 09:06:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μου το κακο ειναι οτι εμεις εχουμε το cc οπου τα καθισματα του δεν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα...
επισης ρεβερβα δεν εχουμε...
παπντως λιγο απο δω λιγο απο κει τα κερδη στην κρισιμη στιγμη μπορει να ειναι σημαντικα...





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 09:26:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
Επισης εχω κανει αποτομα στριψιματα ακομα και με ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ τεποζιτο και προβλημα δεν ειχα Rolling eyes .


Εμένα με βενζίνη στην τελευταία άσπρη γραμμή (λίγο πριν ανάψει λαμπάκι δλδ) σε 2-3 απότομες στροφές (στην "βόλτα" της β.εύβοιας) μου έσβηνε!!! Μήπως βάζω αλανιάρα βενζίνη και κρύβεται απο το ντεπόζιτο; Πάντως είναι λίγο ελεινό να κυνηγάς τον πρόεδρο και να σου σβήνει η μηχανή 5 μέτρα πριν την στροφή με 130km/h.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 14:38:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Alex έγραψε:
Επισης εχω κανει αποτομα στριψιματα ακομα και με ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ τεποζιτο και προβλημα δεν ειχα Rolling eyes .


Εμένα με βενζίνη στην τελευταία άσπρη γραμμή (λίγο πριν ανάψει λαμπάκι δλδ) σε 2-3 απότομες στροφές (στην "βόλτα" της β.εύβοιας) μου έσβηνε!!! Μήπως βάζω αλανιάρα βενζίνη και κρύβεται απο το ντεπόζιτο; Πάντως είναι λίγο ελεινό να κυνηγάς τον πρόεδρο και να σου σβήνει η μηχανή 5 μέτρα πριν την στροφή με 130km/h.


Ε ήσουνα και πιο βαρύς... Είχες αυτόν τον μαυροφορεμένο τύπο με το δρεπάνι που καθόταν στον ουρανό του αυτοκινήτου σου!!! Laughing Laughing Shocked Shocked Wink


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xeskepastos (Spyros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 CC 1.6 16V

Ένταξη: 23 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 46
Τόπος: Italy

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 02 Αύγ 2004, 16:16:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
φιλε μου το κακο ειναι οτι εμεις εχουμε το cc οπου τα καθισματα του δεν κανουν τοσο μεγαλη διαφορα...
επισης ρεβερβα δεν εχουμε...


Μπορεις ομως παντα να ξηλωσεις την σκεπη... εκει να δεις ελαφρωμα!!! Silly Lol
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kouzman (Yiannis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 CC RG

Ένταξη: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 710
Τόπος: Piraeus, Nea Smyrni, NYC

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Αύγ 2004, 08:55:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ασε φιλε μου και το εχουμε προβλεψει και αυτο...
οταν αλλαξω εγω αμαξι και παρω κανα μεγαλο ειπαμε με τον αδερφο μου το 206 να το κανουμε τελειως παιχνιδι...
αυτο συνεπαγεται ορισμενα εξαρτηματακια απο γαλλια μερια οπως πολυεσθερικη οροφη και πισω καπο, καθως και ενα roll cage... το βλεπω το αμαξι για κατω απο 1000 κιλα... Twisted evil Twisted evil Twisted evil





2006 Wicked White Mitsubishi Evolution IX GSR
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Αύγ 2004, 10:19:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:

Εμένα με βενζίνη στην τελευταία άσπρη γραμμή (λίγο πριν ανάψει λαμπάκι δλδ) σε 2-3 απότομες στροφές (στην "βόλτα" της β.εύβοιας) μου έσβηνε!!! Μήπως βάζω αλανιάρα βενζίνη και κρύβεται απο το ντεπόζιτο; Πάντως είναι λίγο ελεινό να κυνηγάς τον πρόεδρο και να σου σβήνει η μηχανή 5 μέτρα πριν την στροφή με 130km/h.


Ε τον μ@λ@κ@ !φαντασου πως πηγαινες!!!μετατοπιζοταν η βενζινη και σου εσβηνε Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Laughing Laughing
ΧΑ ΧΑ ΧΑ Χ Α Exclamation Exclamation Exclamation


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Αύγ 2004, 13:04:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

LoL Laughing
Στο θέμα μας πάντως με το 1,4(8v) βλέπω κάι εγώ μεγάλη διαφορά με σχεδόν άδειο ντεπόζιτο... (και είμαι σίγουρος, αν και δεν έχω κανει μετρήσεις, πως δεν είναι ψυχολογική)
Επίσης το αμάξι το νιώθω πολύ καλύτερα με επιπλέον αέρα (στα 2,5-2,6) Αν και γλυστράει πολύ, σε ευθείες σπέρνει! Very happy
Χειρότερη φάση ever... Εγώ + 4 άτομα στο τουτού (ο συνοδηγός 85χρονών και 100+ κιλά) με γεμάτο ντεπόζιτο και χωρίς να έχω ελέγξει τον αέρα να προσπαθώ να ανέβω Πανόραμα για να κατεβώ Άγιο βασίλειο...
Ήθελα να το ρίξω στη άκρη να δώ τον Χορτιάτη απο κοντά! Crying or Very sad
Don't try this at road... Evil

Yg: Moro moy ti se bazo na kaneis... : \


Για δες καιρό που διάλεξε.. ο χάρος να το πάρει...
Farewell 206 Xs (8V) 1,4 (2003)
Silly
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
andreas77THP (Ανδρέας)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT THP

Ένταξη: 18 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Οκτ 2007, 22:51:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Val έγραψε:
Π.χ.ειχα μια φιλη που ηταν περιπου 100 κιλα ( Exclamation Exclamation )


Shocked Shocked ΠΟΣΑ:?:QuestionQuestionBeer Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Randy (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (16V) '06 Black Matte

Ένταξη: 11 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 985
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 20 Ιαν 2009, 02:40:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατι ακουω για πιεσεις ελαστικων, οι οποιες εννοειται οτι ειναι ολες λανθασμενες... Κοιταξτε στο κολωνακι της πορτας του οδηγου... Ειναι πολυ απλο..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1316s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on