PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ράβδοι στέψης - Αντιστρεπτικές "Μέρος 1ο"
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2002, 00:13:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάκη, για να μην εκφραστώ και πάλι ελεύθερα για την Lion, σε αφήνω να βάλεις τις ράβδους, να τις δοκιμάσεις και μετά να εκφραστείς όπως θέλεις εσύ...

Αλλά, 22χιλ για το Rallye!! Αμάν! Shocked Shocked
Μετά, πού να σε πιάσουμε στις στροφές οι ταλαίπωροι...
Βέβαια, θα χρειάζονται και "απόλυτα" χέρια, αλλά εσύ απ' αυτά προφανώς έχεις... Wink

Κι εγώ έβαλα 19,5χιλ και νόμιζα ότι κάτι έκανα... Αλλά πού θα πάει, δεν θα βγουν χοντρύτερες; Twisted evil


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2002, 00:41:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Nikel έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Τα CC έχουν σκληρότερες αντιστρεπτικές και ας κάνουν τον κόπο να ρωτήσουν την Lion (καλό κουράγιο), για το τί περισσότερο μπορούν να βάλουν.


Τι να ρωτησουμε ρε Μιλτ...αυτες οι μα'ι'μουδες δεν ξερουν την τυφλα τους την ιδια Evil Evil Evil


Μην στεναχωριέσαι Νικελάκο, θα μάθω εγώ. Τώρα που πήρα το "κολλάει"...
Άσε που άρχισε να μ'αρέσει να βλέπω τις στραβόφατσες να δυσανασχετούν μόλις με βλέπουν...


Μια που απάντησες πρώτος, κερδίζεις μία διαπίστωσή μου. Το CC σου έχει σκληρότερες αντιστρεπτικές από το 1.6XS και πιστεύω ότι συμβαίνει αυτό για αυξημένη ακαμψία του αυτοκινήτου καθ'ότι cabrio. Καλή κίνηση από την Peugeot που αποδεικνύει εμπράκτως πόση σημασία δίνει στον τομέα "οδική συμπεριφορά" των αυτοκινήτων της. Ένα από τα στοιχεία που φαίνονται με το που οδηγείς το 206 μου είναι ότι το νιώθεις τελείως άκαμπτο.

Μπροστά φαράω την αντιστρεπτική του 1.6CC 20χιλ. που είναι ακριβώς ίδιου πάχους με του 2λιτρου. Πίσω φοράω αντιστρεπτική από 2λιτρο (21χιλ) και τις ράβδους στρέψης του 2λιτρου (19,5χιλ). Κόστος αγοράς 187Ε από Lion και 60Ε περαστικά στο συνεργείο του Club (ΒΑΣΙΛΗΔΕΣ).


ΕΙμαι στην αναμονη για να μαθω Μιλτ...



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2002, 01:16:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
ΕΙμαι στην αναμονη για να μαθω Μιλτ...


Καλό μου κουράγιο τότε... Crying or Very sad


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2002, 23:11:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Μάκη, για να μην εκφραστώ και πάλι ελεύθερα για την Lion, σε αφήνω να βάλεις τις ράβδους, να τις δοκιμάσεις και μετά να εκφραστείς όπως θέλεις εσύ...

Αλλά, 22χιλ για το Rallye!! Αμάν! Shocked Shocked
Μετά, πού να σε πιάσουμε στις στροφές οι ταλαίπωροι...
Βέβαια, θα χρειάζονται και "απόλυτα" χέρια, αλλά εσύ απ' αυτά προφανώς έχεις... Wink

Κι εγώ έβαλα 19,5χιλ και νόμιζα ότι κάτι έκανα... Αλλά πού θα πάει, δεν θα βγουν χοντρύτερες; Twisted evil


Δηλ. ρε Μιλτο παλι δεν εισαι ευχαριστημενος με τις αντιστρεπτικ.
αληθεια δε σε ρωτησα. για πες η μαλλον κανε ενα Review (αν βρεις χρονο) με τις καινουριες αντιστρ. λογικα τις εχεις ηδη βαλει ετσι ;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 01:17:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω την εντύπωση ότι έχω ξανακάνει το Review...

Το 206 μου έχει γίνει αισθητά πιο σαφές και σταθερό στις στροφές και στις αλλαγές κατεύθυνσης.

Αντιδρά αμεσότερα στις εντολές του τιμονιού.
Ο κώλος έγινε πιο παιχνιδιάρικος και το τιμόνι σταθερότερο στις στροφές.
Οι αλλαγές πορείας με πολλά χαω είναι παιχνιδάκι.
Γέρνει λιγότερο και η ανάρτηση δουλεύει πιο ομαλά στις στροφές (αφού ασχολείται περισσότερο με τις αποσβέσεις από ότι με τις κλίσεις).
Έδεσε απόλυτα πλέον με τα ελατήρια της Ventura και έτσι με κάνει να επισπεύσω την τοποθέτηση DeCarbon Performance.
Τα όρια ανέβηκαν, αλλά το πίσω μέρος αποσταθεροποιείται ευκολότερα σε άτσαλους χειρισμούς (ή σε συγκεκριμένη εντολή του οδηγού), δηλαδή τα λάθη στην οδήγηση λαμβάνονται τοις μετρητοίς (και η οδήγηση α λα γαλλικά είναι δεδομένη).
Σε γενικές γραμμές το 206 έγινε πιο σπορ, πιο απόλυτο, και πιο υπερστροφικό. Έγινε για οδηγούς που ξέρουν τί κάνουν ή που θέλουν να μάθουν.

Κάπως έτσι θα αισθανθείς ΝτίμιΠ, μόλις τοποθετήσεις τις αντιστρεπτικές από το 1600. Και ο Αλέξανδρος θα τα δει όλα. Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 08:15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μίλτο, ρώτησα για αντιστρεπτικές από το δίλιτρο για το δικό μου (1.4). Η τιμή 80 ευρώ και οι δύο (πολλή καλή! )

Χρειάζεται μήπως και τίποτα άλλο αντικατάσταση; Question




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pugsang (Μάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 Rallye

Ένταξη: 26 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 1292
Τόπος: Ραφήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 13:07:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η δουλειά με τις ράβδους στρέψης στράβωσε.Η τιμή ειναι οντως αυτή αλλα μπορείς να τις αγοράσεις μονο μεσω της condor η οποια με τη σειρά της τις δίνει 515 Ευρα το σετ.Κανενας dealer δεν μπορεί να παει να τις πάρει απο την Lion με αυτή την τιμή.Τσατσιλίκια του θανάτου δηλαδή.

Εδω χρειάζομαι τη βοήθεια των παιδιών απο Θεσσαλονίκη.Εμαθα οτι υπάρχει μια βιοτεχνία στην Θεσσαλονίκη που φτιάχνει ράβδους στρέψης για Peugeot.Ξέρει κανένας τίποτα?


pedal to the metal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 14:03:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:
Η δουλειά με τις ράβδους στρέψης στράβωσε.Η τιμή ειναι οντως αυτή αλλα μπορείς να τις αγοράσεις μονο μεσω της condor η οποια με τη σειρά της τις δίνει 515 Ευρα το σετ.Κανενας dealer δεν μπορεί να παει να τις πάρει απο την Lion με αυτή την τιμή.Τσατσιλίκια του θανάτου δηλαδή.

Εδω χρειάζομαι τη βοήθεια των παιδιών απο Θεσσαλονίκη.Εμαθα οτι υπάρχει μια βιοτεχνία στην Θεσσαλονίκη που φτιάχνει ράβδους στρέψης για Peugeot.Ξέρει κανένας τίποτα?


Μάκη κρίμα!

Πάντως αν ο τύπος στην Θεσ/νίκη είναι αξιόπιστος και φθηνός, θέλω και εγώ!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 18:37:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Έχω την εντύπωση ότι έχω ξανακάνει το Review...

Το 206 μου έχει γίνει αισθητά πιο σαφές και σταθερό στις στροφές και στις αλλαγές κατεύθυνσης.

Αντιδρά αμεσότερα στις εντολές του τιμονιού.
Ο κώλος έγινε πιο παιχνιδιάρικος και το τιμόνι σταθερότερο στις στροφές.
Οι αλλαγές πορείας με πολλά χαω είναι παιχνιδάκι.
Γέρνει λιγότερο και η ανάρτηση δουλεύει πιο ομαλά στις στροφές (αφού ασχολείται περισσότερο με τις αποσβέσεις από ότι με τις κλίσεις).
Έδεσε απόλυτα πλέον με τα ελατήρια της Ventura και έτσι με κάνει να επισπεύσω την τοποθέτηση DeCarbon Performance.
Τα όρια ανέβηκαν, αλλά το πίσω μέρος αποσταθεροποιείται ευκολότερα σε άτσαλους χειρισμούς (ή σε συγκεκριμένη εντολή του οδηγού), δηλαδή τα λάθη στην οδήγηση λαμβάνονται τοις μετρητοίς (και η οδήγηση α λα γαλλικά είναι δεδομένη).
Σε γενικές γραμμές το 206 έγινε πιο σπορ, πιο απόλυτο, και πιο υπερστροφικό. Έγινε για οδηγούς που ξέρουν τί κάνουν ή που θέλουν να μάθουν.

Κάπως έτσι θα αισθανθείς ΝτίμιΠ, μόλις τοποθετήσεις τις αντιστρεπτικές από το 1600. Και ο Αλέξανδρος θα τα δει όλα. Wink


αντε να δουμε γιατι ακομα στο περιμενε ειμαι.
απο τα ΕΛΤΑ καμια ειδοποιηση ΑΚΟΜΑ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Οκτ 2002, 23:51:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Svstouk έγραψε:
Μίλτο, ρώτησα για αντιστρεπτικές από το δίλιτρο για το δικό μου (1.4). Η τιμή 80 ευρώ και οι δύο (πολλή καλή! )

Χρειάζεται μήπως και τίποτα άλλο αντικατάσταση; Question


Οι τιμές όπως τις δίνει η Lion, και δεν ξέρω άλλον να πουλάει τις γνήσιες:
Αντιστρεπτική εμπρός 20χιλ ~60Ε + Σινεμπλόκ ~8Ε
Αντιστρεπτική πίσω 21χιλ =45Ε
Ράβδοι Στρέψης πίσω 19,5χιλ =84Ε (δύο τεμάχια)

Οι τιμές είναι για 2λιτρο και δεν πρέπει να έχουν αξιοσημείωτη διαφορά στις μικρότερες εκδόσεις.


pugsang έγραψε:
Εδω χρειάζομαι τη βοήθεια των παιδιών απο Θεσσαλονίκη.Εμαθα οτι υπάρχει μια βιοτεχνία στην Θεσσαλονίκη που φτιάχνει ράβδους στρέψης για Peugeot.Ξέρει κανένας τίποτα?


Shocked
Δεν έχω ακούσει τίποτα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα ακούσω από Τρίτη (η καθυστέρηση λόγω τριημέρου) και εσύ θα ακούσεις με τη σειρά σου. Ήξερα έναν που έκανε για Ρενό! Γιατί να μην κάνει και για Πεζό;
Wink


DimiP έγραψε:
αντε να δουμε γιατι ακομα στο περιμενε ειμαι.
απο τα ΕΛΤΑ καμια ειδοποιηση ΑΚΟΜΑ


Οπότε θα σκάσουν μύτη την Τρίτη. Με το καλό...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Νοέ 2002, 05:51:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nikel έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Nikel έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Τα CC έχουν σκληρότερες αντιστρεπτικές και ας κάνουν τον κόπο να ρωτήσουν την Lion (καλό κουράγιο), για το τί περισσότερο μπορούν να βάλουν.


Τι να ρωτησουμε ρε Μιλτ...αυτες οι μα'ι'μουδες δεν ξερουν την τυφλα τους την ιδια Evil Evil Evil


Μην στεναχωριέσαι Νικελάκο, θα μάθω εγώ. Τώρα που πήρα το "κολλάει"...
Άσε που άρχισε να μ'αρέσει να βλέπω τις στραβόφατσες να δυσανασχετούν μόλις με βλέπουν...


ΕΙμαι στην αναμονη για να μαθω Μιλτ...


Μιλτο any news???



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Νοέ 2002, 03:03:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νικελένιε να με συγχωρείς αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο και από το τηλέφωνο δουλειά δεν γίνεται με αυτούς... Sad
Αλλά μάλλον θα πάω σε μια καινούρια αντιπροσωπεία που άνοιξε στην Δ.Θεσσαλονίκη. Wink


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:55:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΟΚ Μιλτο don't worry...θα περιμενω Wink



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Νοέ 2002, 01:09:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pugsang έγραψε:

Εδω χρειάζομαι τη βοήθεια των παιδιών απο Θεσσαλονίκη.Εμαθα οτι υπάρχει μια βιοτεχνία στην Θεσσαλονίκη που φτιάχνει ράβδους στρέψης για Peugeot.Ξέρει κανένας τίποτα?


Νέα...
Έμαθα για μια βιοτεχνία στο Ωραιόκαστρο, που φτιάχνει ράβδους στρέψης.
Δεν άκουσα ενθαρρυντικά σχόλια. Τις φτιάχνουν μεν πολύ χοντρές, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο. Είναι θέμα σκληρότητας υλικών κατασκευής, ομοιογένειας και προοδευτικότητας στην παραμόρφωση και επαναφοράς.
Φτιάχνουν ισχυρότερες από τις εργοστασιακές αλλά όχι και από γνήσιες αγωνιστικές όπως οι των 22χιλ που ανέφερες, χώρια που ο τρόπος λειτουργίας δεν θα είναι απαραίτητα ο ενδεδειγμένος.
Βέβαια, αυτά είναι φήμες, από μηχανικό για Peugeot αλλά κι αυτός δεν είχε άποψη από πρώτο χέρι, αλλά από ότι του είπαν άνθρωποι με προσωπική άποψη.
Θα το ψάξω εκτενέστερα...


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Δεκ 2002, 22:07:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα το πρωι τοποθετησα τις αντιστρεπτικες (ζαμφορ φαγωθηκε να τις αποκαλει ο μηχανικος) του Μiltelas απο το 1600 στο ταπεινο 1400 μου.
Εμπρος και πισω με διαφορα 1 χλστο.
Θελω να τονισω 2 πραγματα .
1. πληρωσα σχεδον τα 2πλασια λεφτα απο αυτα που μου κοστισαν οι αντιστρεπτικες, σαν εργασια για την τοποθετηση. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! αλλα τι να κανεις;
2. Δεν ειδα καποια διαφορα ακομη αλλα δεν ειχα χρονο και δρομο για δοκιμες. Απο την αλλη το 206 ειναι τοσο βαρκα (χρειαζεται αμεσα αμορτισερ) που αμφιβαλω αν θα καταφερω να δω διαφορα χωρις να σκοτωθω. Δεν τολμαω να το ζορισω.

Ετσι θα επανελθω οταν καταφερω να κανω τις δοκιμες που θελω.

Προς Μιλτο:
Μιλτο δεν μετρησα την δικια μου ακομα αλλα ο μαστορας μου ειπε πως ειναι 17,5 και οχι 18 χλστα και πως η δικη σου ειναι 18,5 και οχι 19 δηλ. 1 χλστο διαφορα αλλα οχι απο 18 σε 19 αλλα απο 17,5 σε 18,5 .

Οσο γιαυτο που ελεγες για το πως θα τοποθετηθουν, μαγος ησουν;;;
Το σηκωσαν στον αερα το 206.
Την εβαλαν την μπροστα στραβα δηλ. δεν απειχε ιδια αποσταση αριστερα και δεξια με αποτελεσμα να φυγω και στην 1η λακουβα να ακουσω ενα ΓΚΟΥΠ! ξανα πισω αφου σε καθε λακουβα κοπαναγε και ω! τι θαυμα! την εβαλαν σωστα μια και απο τα αριστερα εβρισκε πανω σε σιδερο και χτυπαγε-ξερεις εκει που κανει την κουρμπα οχι στη μεση αλλα στα ακρα.
Τωρα ειναι ενταξει αλλα.... αχ! να βρω ενα μαστορα που να ειναι αψογος!
αντε μετα να αλλαξεις μηχανη και να ξεχασουν τα μισα και τα αλλα μισα να μπουν λαθος....

Αλεξανδρε οποτε θες εγω ειμαι οκ.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Δεκ 2002, 02:54:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

Μιλτο δεν μετρησα την δικια μου ακομα αλλα ο μαστορας μου ειπε πως ειναι 17,5 και οχι 18 χλστα και πως η δικη σου ειναι 18,5 και οχι 19 δηλ. 1 χλστο διαφορα αλλα οχι απο 18 σε 19 αλλα απο 17,5 σε 18,5 .


Οι αντιστρεπτικές που έβαλες είναι 19χιλ. Τις μέτρησα εγώ με παχύμετρο! Τόσο τις δίνει και η Peugeot. Τις δικές σου τις δίνει 18χιλ.
Ο μηχανικός ή είχε χαλασμένο παχύμετρο ή χαλασμένα μάτια.

Σου πήρε πολλά! Ο δικός μου μου πήρε 45Ε μαζί και με τις ράβδους στρέψης. Δεν είναι και καμιά σοβαρή δουλειά η τοποθέτηση των αντιστρεπτικών. Δηλαδή, εάν σου βάλει ράβδους στρέψης πίσω που θέλει λίγο παραπάνω δουλειά, πόσο θα σου πάρει; 90Ε;

ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΡΕΕΕΕ!!!!

Ο δικός μου τις έβαλε στον αέρα αλλα τις έβαλε σωστά γιατί ήξερε το πρόβλημα. Αλλά είναι μηχανικός, όχι καραγκιόζης!

Η διαφορά γίνεται αισθητή στις απότομες αλλαγές πορείας ή στις στροφές. Στην ευθεία δεν θα έχεις καμία διαφορά. Γενικά θα έχεις καλύτερη κατευθυντικότητα. Αλλά με τα χάλια που λες ότι είναι τα αμορτισέρ σου, τί να καταλάβεις; Πιο πολύ θα τρομάζεις παρά θα απολαμβάνεις.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Μάρ 2003, 15:31:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

chatasos έγραψε:

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο.... 2 ερωτήσεις/περιπτώσεις:

Παλιά = 18
Νέα = 22
Διαφορά = 2.23 άρα η νέα είναι 123% πιο σκληρή?

Παλιά = 22
Νέα = 18
Διαφορά = 0.45 άρα η νέα είναι 45% πιο μαλακιά ή -55% πιο σκληρή?


Επειδή δεν μου απαντάτε, έφτιαξα προγραμματάκι για να μάθετε Twisted evil Twisted evil Twisted evil (βλ. Εφαρμογές-Εργαλεία στο κάτω μέρος του forum).

Το παρών τόπικ κλειδώνεται.
Η συνέχεια για τις Αντιστρεπτικές εδώ:

Διαμετρήματα Αντιστρεπτικών για το 206

Εκ της MOD Team
MEMsound



Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3556s (PHP: 89% - SQL: 11%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on