PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μέτρηση επιτάχυνσης

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 11:53:04    Θέμα δημοσίευσης: Μέτρηση επιτάχυνσης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρει κανείς πως μπορούμε (και αν γίνεται) να προμηθευτούμε όργανα που μετράνε την επιτάχυνση του αυτοκινήτου (είτε εγκάρσια, είτε διαμήκης);
Θα ήταν πολύ κάτσε καλά να ήταν δυνατή η τοποθέτησή τους μέσα στο αυτοκίνητο ώστε κάθε στιγμή να ξέρουμε αν πήραμε καλά μια στροφή ή όχι.... Very happy Very happy


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Δημήτριος στις Τετ 12 Φεβ 2003, 18:57:57, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 12:30:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι λίγο "διαστημικό" αυτό που λές...
Καταρχήν, ο εξοπλισμός για τέτοιες μετρήσεις, είναι πανάκριβος και δεν μπορώ να καταλάβω που θα σε ωφελήσει, αν ξέρεις οτι π.χ. το πρωϊ έκανες τα 0-100 σε 14 sec ή σε 10 sec, ή αν μπήκες στη στροφή με 1 G ή με 1.2 G;;;
Εξάλλου, οι μετρήσεις στα αυτοκίνητα ιδιοτών, γίνονται μόνο όταν πραγματοποιείται κάποια βελτίωση και μπορείς να κάνεις έναντι κάποιου αντιτίμου για να δείς π.χ. αν ο βελτιωτής σου έκανε δουλειά και σου έδωσε 30 ΗΡ παραπάνω...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 12:36:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω έχουν κανα 120άρι χιλιάρικα, και τα πουλάει αυτός που έχει και αντιραντάρ στην Βούλα.


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 18:55:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alemao_rallye έγραψε:
Νομίζω έχουν κανα 120άρι χιλιάρικα, και τα πουλάει αυτός που έχει και αντιραντάρ στην Βούλα.


Βασικά νομίζω πως δεν είναι καθόλου διαστημικό αυτό που λέω. Evil Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν τέτοια όργανα τα οποία στερεώνονται στο ταμπλώ (όπως για παράδειγμα τα "τουρμπόμετρα") και σου δείχνουν την επιτάχυνση κάθε στιγμή. Π.χ. 0,3g διαμήκους και 0,7g πλευρικής επιτάχυνσης (υπό 90ο) ή μια μικτή επιτάχυνση. Cool

Που θα βοηθήσει αυτό; Για μένα είναι πολύ χρήσιμο. Sniper
(Τα F16 δηλαδή γιατί έχουν και 'μείς όχι Shocked Question Shocked Question )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 19:05:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.ioannidis-sinagermi.gr/products-new.htm

μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις Wink


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δημήτριος (Δημήτρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 XS 1.6 16v (2001)

Ένταξη: 24 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 751
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 19:26:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alemao_rallye έγραψε:
http://www.ioannidis-sinagermi.gr/products-new.htm

μπορεις να παρεις τηλεφωνο να ρωτήσεις Wink


Πήγα στην ιστοσελίδα που μου λές και έκανα κλικ στην επιλογή "προϊόντα" αλλά δεν έδειχνε κανέναν τέτοιον μετρητή. Είσαι σίγουρος Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 19:30:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα πας στο: ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GIANNIS206 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 RC

Ένταξη: 07 Νοέ 2002
Δημοσιεύσεις: 1168
Τόπος: Σέρρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Φεβ 2003, 21:19:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχουν τέτοιες συσκευές και μπαίνουν όντως στο ταβλό!Δεν ξέρω που τις βρίσκεις!Τισ είδα σε αυτοκίνητο dragster στις Σέρρες!Αν το ξαναδώ θα ρωτήσω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0526s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on