PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

307 - Μπλοκέ σε 307(SW)

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 19:49:40    Θέμα δημοσίευσης: 307 - Μπλοκέ σε 307(SW) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι καλησπέρα. Αν και υποτίθεται ότι έχω κάποιες μηχανολογικές γνώσεις σχετικά με τα αυτοκίνητα, θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Συγγνώμη αν οι ερωτήσεις φανούν ανόητες Embarassed , αλλά ρωτώντας μαθαίνεις...

Πρώτον, μπορεί να μπει μπλοκέ διαφορικό σε ένα αυτοκίνητο, ή πρέπει να το έχει από κατασκευής του; Και αν μπαίνει, αυτό σημαίνει ότι αλλάζει το δικό του και βάζει άλλο ή προσθέτει κάποιον μηχανισμό στο ήδη υπάρχον;

Δεύτερον, η ύπαρξη μπλοκέ επηρεάζει την οδήγηση σε φυσιολογικές συνθήκες; (Από όσο ξέρω υπάρχουν διάφορα ποσοστά εμπλοκής, οπότε τίθεται θέμα ποσοστού;)

Θα μου πείτε, γιατί χρειάζεσαι μπλοκέ στο στέισον; Η απάντηση έχει να κάνει με την ανάγκη για κίνηση του αυτοκινήτου σε λασπωμένο ή ανηφορικό χωματόδρομο.

Και εδώ τίθεται η τρίτη ερώτηση: Η ύπαρξη μπλοκέ λογικά δεν βοηθάει το αμάξι στις συνθήκες αυτές; Σε συνδυασμό με ένα σετ έλαστικών M+S δεν θα αποκτήσει το μέγιστο των δυνατοτήτων που μπορεί να έχει ένα 2Χ4;

ΥΓ1: Το αυτοκίνητο είναι 307 SW 1,6
ΥΓ2: Μεταξύ αστείου και πολύ αστείου: μήπως υπάρχει διαφορικό για τον πίσω άξονα;; Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 22:19:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

διαβάζεις αναλυτικα αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4336

και θα σου λυθουν πολυ γρηγορα πολλες απορίες...

στο δικό σου μπαίνει πολυ ευκολα μπλοκέ και θα βοηθήσει τα μέγιστα σε αυτό που θες να κάνεις

φυσικά σαν 4χ4 δεν γίνεται αλλα δεν θα εχει καμια σχεση με αυτό που οδηγείς τώρα
σε καθημρινή φάση το γραναζωτο ATB της quaife δεν εχει καμια μα καμια επίδραση, ούτε φθορες ούτε ποσοστό εμπλοκής κλπ κλπ...

μάλιστα θα παραγγείλουμε μερικά μπλοκέ στο άμεσο μέλλον

βλ εδώ: http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=9747

Cool


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 22:53:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντηση! Είχα ήδη αρχίσει να διαβάζω τα post όταν εστειλες το μήνυμα. Πράγματι μου λύθηκαν πολλές απορίες (τώρα που ολοκληρωσα) αλλα προβληματίστηκα για κάτι:

Η προσθήκη του πρέπει να γίνει από εξαιρετικά εξειδικευμένο μάστορα ή θεωρείται σχετικά εύκολη ώστε να γίνει και από το συνεργείο που πηγαίνει το αμάξι για σέρβις (όχι αντιπροσωπεία αλλά εξειδικευμένο για peugeot, στη Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω αν κάνει να γράψω ποιο είναι);

Είδα το post για τις τιμές, αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο κάνει για το αυτοκίνητό μου. Σε τι περίπου τιμές βρίσκονται τα εργατικά; Το συνολικό κόστος θα κυμανθεί γύρω στα 1200€ πχ; Question

Αν το αποφασίσω, θα μπορέσω να βρω κάποιον στη Θεσσαλονίκη για αυτή τη δουλειά; Λέω αύριο να κάνω μια ερώτηση στο συνεργείο μου, και βλέπουμε...


Η πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:02:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν πάρεις θα σε βοηθήσουν τα μέλη από την Θεσσαλονίκη σχετικά με την τοποθέτηση

γενικώς το πολυ 1200 να πάει κομπλε περασμένο

δεν ξέρω τι κιβώτιο φοράς (αν ειναι ΜΑ ή ΒΕ) λογικά ΒΕ θα ειναι και αν ειναι οντως ετσι ειναι και πιο απλά τα πράγματα στην τοποθετηση μιας και 1ο) το διαφορικό δεν ειναι μέσα στο κιβώτιο αλλα σε χώρο εκτός αυτου όπου εχεις πρόσβαση από ενα καπάκι και δεν χρειάζεται κτέβασμα σασμαν και 2ο) ειναι βιβωτο και δεν χρειάζεται ασφάλειες / ραψίματα πρέσσες κλπ κλπ...

για το τι κιβώτιο φορας μπορεί να σε βοηθήσει ο Touristas (στείλτου πμ) Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:15:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σχετικό-άσχετο:
http://www.dangel.com/index.html?newlg=E

Razz Cool


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:35:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πω πω, μέσα στο μυαλό μου είναι αυτός! Αυτό ακριβώς θα ζητούσα από τον Άγιο Βασίλη αν υπήρχε...

Κρίμα που η Γαλλία είναι τόσο μακρυά Crying or Very sad . Πάντως για τη χρήση που το θέλω, αυτό θα ήταν το ιδανικό Wink


Η πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:37:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικά, τα citroen τουλάχιστον μπορείς να τα πάρεις από την εδώ αντιπροσωπεία. Ξέρω 1-2 περιπτώσεις τέτοιον. Επίσης υποστήριξη υπάρχει, ο στρατός και το ΕΚΑΒ έχουν μερικά τέτοια μετασκευασμένα.

Όντως, είναι εξαιρετικές περιπτώσεις, για κάποιον φυσικά που δεν τον ενδιαφέρει το πουλ-μουρ ενός κανονικού suv.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:46:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Θεωρητικά, τα citroen τουλάχιστον μπορείς να τα πάρεις από την εδώ αντιπροσωπεία.


Shocked Εννοούσα για να μετατρέψω το δικό μου, όχι να το αλλάξω! Φαντάζομαι οτι θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει η αντίστοιχη μετατροπή.

Μπα, δεν είμαι τύπος πουλ-μουρ. Μάλλον αγόρ-λασπουρ Razz ... αλλά δεν μου φτάνουν για 4χ4, και τα τραβάει το πεζουλάκι όλα. Laughing


Η πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Ιαν 2008, 23:49:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν γίνεται σε "ημιάκαμπτα" της δικής μας πλατφόρμας. Laughing


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 10:10:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αξιζει ρε NHZ να μπλεξεις με μπλοκε?δλδ θα σε εξηπυρετησει?ασε που το να βαλεις μπλοκε δεν θα σε κανει και "off road" απλα θα στριβεις καλητερ,σε συνδιασμο με αμορτισεροελατηρια παντα.... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 10:19:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπλέκεις πουθενά...
Τα πράγματα ειναι πολύ απλά.
Και η κίνηση σε ολισθηρα οδοστρώματα βελτιώνεται πάρα πολύ.
απόκει και πέρα η αγορα ενός 4χ4 είναι οντως καλύτερη επιλογή... Laughing


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 11:03:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Δεν μπλέκεις πουθενά...
Τα πράγματα ειναι πολύ απλά.
Και η κίνηση σε ολισθηρα οδοστρώματα βελτιώνεται πάρα πολύ.
απόκει και πέρα η αγορα ενός 4χ4 είναι οντως καλύτερη επιλογή... Laughing


Η βελτίωση της πρόσφυσης σε σαθρό έδαφος (λάσπη-γαρμπίλι- ανήφορος ή συνδυασμός) είναι το πρώτο και αναγκαίο ζητούμενο. Η αγορά 4χ4 ήταν επιθυμία η οποία όμως δύσκολα μπορούσε να πραγματοποιηθεί: 4χ4 με τους χώρους του sw ξευφεύγει από τις δυνατοτητές μου.

Φυσικά, δεν φαντάζομαι ότι το αυτοκίνητο θα γίνει παντός εδάφους, απλώς θέλω να εξαντλήσω όλες τις δυνατότητες του σε αυτό που μου χρειάζεται. Φυσικά, η βελτίωση στον δρόμο είναι το καλοδεχούμενο κερασάκι στην τούρτα.


Η πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 11:45:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικά δεν είναι κερασάκι...
κάτι σε καρπούζι θα ελεγα... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
ΝΗΖ (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6 (16V) SW (2005)

Ένταξη: 10 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 41
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 12:16:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
βασικά δεν είναι κερασάκι...
κάτι σε καρπούζι θα ελεγα... Wink


Very happy σωστά! Μανάβικο που θα βρούμε είναι το θέμα.

Αλήθεια, έχει περάσει κανείς μπλοκέ σε 307 στη Θεσσαλονίκη; Αν ναι, επιτρέπεται να μου πει (μέσω πμ) σε ποιο συνεργείο έγινε η προσθήκη και αν είναι ευχαριστημένος, τόσο από το συνεργείο όσο και από το μπλοκέ...


Η πιο σκοτεινή στιγμή της νύχτας είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Ιαν 2008, 13:03:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
δεν ξέρω τι κιβώτιο φοράς (αν ειναι ΜΑ ή ΒΕ) λογικά ΒΕ θα ειναι ... για το τι κιβώτιο φορας μπορεί να σε βοηθήσει ο Touristas (στείλτου πμ) Wink


μαθε πρώτα αυτό... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1775s (PHP: 56% - SQL: 44%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on