PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - φρένα σε 13άρα ζάντα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Απρ 2007, 18:40:59    Θέμα δημοσίευσης: 206 - φρένα σε 13άρα ζάντα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα παιδιά

στο 206 μου (μοντ.12/98) οι δίσκοι (μη αεριζόμενοι) έχουν φτάσει στα τελευταία τους. Για τη διάμετρο τους δεν έιμαι σίγουρος, όμως το αυτοκίνητο έχει 13άρες ζάντες, αν τη γνωρίζει κανείς...
Για να τοποθετήσω κάτι καλύτερο (αεριζόμενα ή/και μεγαλύτερα):
Υποθέτω ότι τα αεριζόμενα από rallye θα μπαίνουν στη 13άρα. Για τα φρένα του 1.6 απ' ό,τι κατάλαβα απο τις συζητήσεις χρειάζεται μεγαλύτερη ζάντα - αξίζει να αλλάξω ζάντες για αυτά τα φρένα; Όσον αφορά τα aftermarket δεν έχω ιδέα (μόνο το ότι είναι ακριβά)!
Έχετε κάποια πρόταση;

ΥΓ.Αν υπάρχουν μεταχειρισμένες δαγκάνες είναι καλοδεχούμενες!
ΥΓ2.Έχετε ξαναδει 206 με 13άρες ζάντες; Δεν έχω εντοπίσει κανένα εκτός από το δικό μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Απρ 2007, 19:21:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα ραλλοφρενα δεν μπαινουν σε 13αρες ζαντες, βρισκει στη ζαντα το μαγουλο της δαγκανας.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Απρ 2007, 19:46:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κάτι αντίστοιχο έχει αναφερθεί εδώ για το 106
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=9289


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Απρ 2007, 01:04:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

υπάρχει κάποια πρόταση με το τί μπορώ να κάνω;
θα δω (σημαντική) διαφορά αν επιλέξω κάτι διαφορετικό από τα υπάρχοντα;
αξίζει λέτε να αλλάξω ζάντες με μεγαλύτερης διαμέτρου για να βάλω πχ. τα φρένα του 1.6; θα χρειαστεί και άλλες αλλαγές σε αυτή την περίπτωση (αντλία,σέρβο κλπ.);
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Απρ 2007, 08:05:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ότι αξίζουν τα φρένα του 1.6, αξίζουν. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να αλλάξεις και ζάντα τουλάχιστον σε 14 για να χωρέσουν. Εγώ που τα έβαλα δεν χρειάστηκε καμιά επιπλέον αλλαγή σε σωληνάκια, αντλία κτλ. Για περισσότερες λεπτομέριες διάβασε 2-3 σελίδες στο παρακάτω λινκ για το τι είχα γράψει πριν 2 χρόνια http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=41&postdays=0&postorder=asc&start=420


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
WilDuck (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


sound of boxer

Ένταξη: 02 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 562
Τόπος: ΡΟΔΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Απρ 2007, 08:46:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδώ 13αρόζαντος! Laughing

Για τα φρένα από 16ν έχω μια μικρή επιφύλαξη.

Αλλά τα φρένα από rallye 1.3 (247mm αεριζόμενα) χωράνε μια χαρά! Cool

Αυτά φοράω στο αμάξι μου τώρα.
165/65 R13 λάστιχο.

---

Επίσης, δουλεύει μια χαρά με την υπάρχουσα τρόμπα φρένων.

Αν και έβαλα από 16άρι (μαζί με σερβό), διαφορά δεν είδα. Rolling eyes

Και να πω ότι δε μου τα έλεγε ο Αργύρης. Embarassed
Μου τα έλεγε... Laughing Laughing

Ε, ας πούμε ότι έκανα μια επένδυση για το μέλλον (αν ποτέ βάλω δισκόφρενα πίσω). Razz




Uploaded with ImageShack.us
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 29 Ιούν 2007, 02:25:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικά κλίνω (οριστικά) προς αλλαγή για 266!

οπότε ψάχνουμε για:
-δαγκάνες μεταχειρά, δίσκους-τακάκια μάλλον καινούρια
-ζάντες (σιδερένιες Rolling eyes ) 14άρες (+ένα καλό λάστιχο να τις τυλίξει)

ελπίζω μέχρι οκτώβριο να έχω ξεμπερδέψει (δεδομένων εξεταστικών+διακοπών!)
τρόμπα αφήνω την υπάρχουσα (εκτός κι αν "τρομπάρει" στο μέλλον)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2007, 12:52:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελικά μπήκαν δαγκάνες και δίσκοι 266mm χθες μόλις!
σε συνδυασμό με την αλλαγή στους τροχούς (από 165/70/13 σε 185/60/14) ομολογώ ότι πλέον υπάρχει ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά στο φρενάρισμα!!! Laughing
πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο (και το χρήμα..!), κυρίως γιατί νιώθεις και υπάρχει μια επιπλέον ασφάλεια, πριν μπλόκαραν για την πλάκα τους σε δυνατό φρενάρισμα...
το μόνο "μελανό" σημείο είναι ότι μαλάκωσε το μεσαίο πενταλ, αλλά πιστεύω συνήθεια είναι

ευχαριστώ λοιπόν όλους για τις συμβουλές σας!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Οκτ 2007, 13:54:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεγειές!
και καλά φρεναρίσματα (αχρείαστα να ναι...) Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
PHSYBORG (HULK)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Pug 8v ''maximum attack''

Ένταξη: 24 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 1109
Τόπος: In the VORTEX of HEAVEN!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 31 Οκτ 2007, 13:06:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

abaleo έγραψε:
τελικά μπήκαν δαγκάνες και δίσκοι 266mm χθες μόλις!
σε συνδυασμό με την αλλαγή στους τροχούς (από 165/70/13 σε 185/60/14) ομολογώ ότι πλέον υπάρχει ΧΑΟΤΙΚΗ διαφορά στο φρενάρισμα!!! Laughing
πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο (και το χρήμα..!), κυρίως γιατί νιώθεις και υπάρχει μια επιπλέον ασφάλεια, πριν μπλόκαραν για την πλάκα τους σε δυνατό φρενάρισμα...
το μόνο "μελανό" σημείο είναι ότι μαλάκωσε το μεσαίο πενταλ, αλλά πιστεύω συνήθεια είναι

ευχαριστώ λοιπόν όλους για τις συμβουλές σας!


Wink Wink



FULL THROTLE....

NEW forum at www.btt.20m.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1531s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on