PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

FLI ενισχυτες.Τι γνωμη εχετε?
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιούν 2007, 10:43:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συμφωνω 1000% με τον Θάνο

βέβαια πάντα υπάρχει το fader...
κλειστά τα πίσω ηχεία για να ακούνε σωστά οι μέσα....
ανοιχτα τα πίσω ηχεία για να ακουγεσαι κι εξω... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

αλλά πρώτα θα εφτιαχνα το "σωστα μέσα" και μετά θα ασχολιόμουν "με τους εξω"..........


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιούν 2007, 12:02:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι...Αλλα τρωω πακετο στο fader...To r/cd μου εχει 4 εξοδους 2 ηχου 2 sub οποτε μον balance εχω.... Sad Sad Sad Sad
Κατι θα κανω Wink Wink Wink Wink
Το πολυ πολυ αμα δεν μαρεσει ο ηχος τα ξηλωνω ολα και βαζω αλλα δυο διαιρουμενα στις πισο πορτες και ληγει το θεμα.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιούν 2007, 14:38:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Ναι...Αλλα τρωω πακετο στο fader...To r/cd μου εχει 4 εξοδους 2 ηχου 2 sub οποτε μον balance εχω.... Sad Sad Sad Sad
Κατι θα κανω Wink Wink Wink Wink
Το πολυ πολυ αμα δεν μαρεσει ο ηχος τα ξηλωνω ολα και βαζω αλλα δυο διαιρουμενα στις πισο πορτες και ληγει το θεμα.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


λίγο δύσκολο να εχεις 2 εξόδους για sub, μάλλον εχεις ενα ζεύγος (left right).

fader: ισορροπία εμπρός - πίσω
balance: ισορροπία αριστερά - δεξιά

μάλλον εχεις και ενα ζεύγος προενίσχυσης, αν λοιπον εχεις μια έξοδο και θα οδηγήσεις τα ηχεία με εναν ενισχυτή ξέχνα το fader,
αν εχεις 2 ζευγη προενίσχυσης με 2 ενισχυτές εναν πίσω κι εναν μπρος εισαι ΟΚ Wink

Να ξέρεις οτι και να εχεις ολα γίνονται το θεμα ειναι πως γίνονται. Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιούν 2007, 21:38:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα μπορω να σνδεσω το δεξια αριστερα σαν μπρος πισω και να χω fader
αλλα πραγματικα δεν με απασχολει....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
htanso21 (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 (16V) Sport (2007)

Ένταξη: 10 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Γέρακας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 06:20:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα και πάλι!


Το θέμα του χώρου απλά δεν υφίσταται, μιας και η λύση που αναφέρω αφαιρεί ηχεία από το να προσθέτει.


Ένα σετ διαιρούμενα στις εμπρός εργοστασιακές θέσεις στις πόρτες…
Το σαμπ στο πορτ-παγκάζ…
Και ο ενισχυτής μαζί με το σαμπ…

Απλά και τακτοποιημένα πραγματάκια.

Όσο για το να ακούγεσαι πολύ έξω…

Έχεις σκεφτεί ότι με αυτό το ενδεχόμενο έχεις και περισσότερες πιθανότητες να σου κλέψουν το αμάξι;

Γιατί θελημένα ή άθελα, τα τραβάς βλέμματα των γύρων.
Εγώ δεν θα το διακινδύνευα.

Στις μέρες μας, όσο πιο διακριτικός είσαι, τόσο το καλύτερο… να χάνεσαι μέσα στο πλήθος για να έχεις το ¨αμάξι¨ σου ήσυχο.


Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 07:12:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστος περι κλεψιας αλλα ειναι και το αλλο το ελατωμα που οταν κατι σου κολλησει θες να το κανεις οτι και να γινει.Αλλα εκτος αυτου ξεκινας να κανεις κατι με καλη ψυχολογια και οτι γινει εγινε...Το λεω γιατι περαν της κλεψιας ειναι και αλλα...δηλαδη μπορει να παρκαρεις καπου και να γυρησεις και να βρεις το αυθτοκινητο στα χαλια του....Τι μπορεις νηα κανεις τπτ απλα αμα ειναι να γινει θα γινει....Και εκτος αυτου απεναντι αππο το σπιτι μου εχει σχεδων παντα περιπολικο λογο τω φυλακων οποτε δυσκολο να το πειραξουν εκει....Τωρα αμα ειναι να γινει θα γινει....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 08:46:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Giannis307 έγραψε:
Απλα μπορω να σνδεσω το δεξια αριστερα σαν μπρος πισω και να χω fader
αλλα πραγματικα δεν με απασχολει....


Για αυτες τις περιπτώσεις που η πηγή δεν έχει 2 εξόδους για ηχεία (=εμπρός /πίσω) παρα μόνο μία (πχ για εμπρός μόνο) υπάρχουν κάτι ωραιότατοι διακλαδοτήρες/fader που σου κάνουν τα 2 rca -> 4.
Βέβαια μειώνεται με τον τρόπο αυτό το ρευμα στην μέση όμως από την στιγμή που μιλάμε για υπαρξη ενισχυτή απλά ανεβάζεις λίγο παραπάνω τα gain τους και είσαι κομπλέ.

ούτως ή άλλος μιλάμε για ερασιτεχνικό ηχοσύστημα και όχι για διαγωνισμούς.

πάντως αν έχεις βλέψεις για σοβαρό ηχοσύστημα χρειάζεσαι μια σωστή πηγή με 3 εξόδους (εμπρός /πίσω/sub) και όλα τα καλούδια ισοστάθμισης /crossover κλπ κλππου αυτή προσφέρει.

επίσης υπάρχουν εξωτερικοί επεργαστέςς ήχου που μπορείς να χρησιμοποιήσεις προκειμένου να ελέγξεις το σήμα που θα πάει στους ενισχυτες κρατώντας την υπάρχουσα πηγή απλά και μόνο για διαβάζει το Cd και να στέλνει ήχο στον επεργαστή αλλά πάει μακιά η βαλίτσα....



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
htanso21 (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 (16V) Sport (2007)

Ένταξη: 10 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Γέρακας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 13:04:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστό αυτό με τους επεξεργαστές.
Απλά εκεί Μάνθο πάμε σε βαθύτερα νερά, που ακόμα και καλά ηχοσυστήματα δεν έχουν κάτι τέτοιο.

Εκεί ανεβαίνει το κόστος πολύ.

Με μία καλή πηγή της τάξεως των 300-350 ευρώ μπορεί να έχει όλες τις απαραίτητες εξόδους που θα στείλει στον ενισχυτή.

Παρεμπίπτοντος με ενδιαφέρει το 10ράκι σαμπ Αλιάντε (ξέρεις το επίπεδο) τι λες για αυτό;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 13:13:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(αν και ξεφευγουμε απότ ο θέμα μας τελείως....)
...γαμάτο...
αλλά εγώ θα επερνα το 12άρι...
πάντως η phaselinear είναι πολύ τίμια και αξιόλογη εταιρία, είχα παλαιότερα 2 Heavycast 12" και ήταν φανταστικά, για τα λεφτά τους


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
htanso21 (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 (16V) Sport (2007)

Ένταξη: 10 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Γέρακας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 13:35:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σορρυ για το off topic απλά σκέφτηκα να μην άνοιγα καινούριο θέμα…

Απλά λέω για το 10άρι γιατί θέλει μόνο 13 λίτρα κούτα… έτσι θα την φτιάξω πολυεστερικιά στον θόλο του αυτοκινήτου.
Το 12άρι θέλει 17 λίτρα… οκ δεν είναι η διαφορά μεγάλη στα λίτρα αλλά στα χρήματα.
Που αν πήγαινα σε 12άρι θα έπαιρνα το LTD όπου φλερτάρει με το χιλιάρικο… πολλά λεφτά για ηχείο… (για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα πάντα)

Αν και περιμένουμε νέο μοντέλο, όπου περιμένω να μάθω χαρακτηριστικά και τιμή.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 13:42:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εσύ ξέρεις.
εγώ σου είπα τι θα εκανα. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
htanso21 (Θάνος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 (16V) Sport (2007)

Ένταξη: 10 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Γέρακας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 13:43:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε λες; Μην με βάζεις σε αναμμένα κάρβουνα! χαχαχα Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιούν 2007, 14:20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε ναι ρε συ πρωτα απολα κανουμε το κεφι μας και γουσταρουμε να δημιουργουμε για αυτο που μας αρεσει....Δενη παω ουτε για db ουτε για boom car απλα για κατι καλλητερο αποτι πριν...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,155s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on