PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Απενεργοποίηση abs

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Μάϊ 2007, 22:16:48    Θέμα δημοσίευσης: Απενεργοποίηση abs Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γίνεται? Αν ναι πως?

Εγώ προσωπικά στο δικό μου (1.4 16V 2006) δεν εχω βγάλει ακρη.
Έχω την εντύπωση πως απο τον εγκέφαλο του abs πέρνει τιμές το ταχύμετρο, στροφόμετρο κα. Έτσι με την μέθοδο να παραπέμψεις ενα διακόπτη στην ασφάλεια του abs, όπως εχω κάνει σε άλλα αυτοκίνητα που λειτούργησε κανονικά, μάλλον δεν είναι και οτι καλύτερο.

Ξέρει λοιπον κάποιος τρόπο να το απενεργοποιήσει χωρις να αχρηστευσει καποια αλλη λειτουργία?

Παρατήρηση: Στο δικό μου τουλάχιστον αν δοκιμάσεις γκαζόφρενο με πάνω απο 100km/h απλά το φρένο δεν λειτουργεί... ειναι σαν πετρα. Φυσικά αποδεσμεύοντας το γκάζι λειτουργεί κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2007, 08:25:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ λέω τέτοιες ιδέες να της ξεχάσεις.
Είναι πολύ πιθανό ούτε μπροστά να μην πάρει εάν βγάλεις εκτός το ABS.
Επίσης θα ανάψει λαμπάκι κινητήρα μιας και δεν θα διαβάζει ταχύτητα όπως και το λαμπάκι για τους αερόσακους για των ίδιο λόγο.
Για ταχύμετρο δεν χρειάζεται να σου πω ότι δεν θα δείχνει τίποτα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κούτσουρο το πετάλι του φρένου... Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Μάϊ 2007, 13:24:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Touristas έγραψε:

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κούτσουρο το πετάλι του φρένου... Question


Κι εγώ δεν καταλαβαίνω μεχρι τα 100 περίπου αν πατάς και τα 2 ταυτόχρονα δουλεύει κανονικά το φρένο...ε μετά τα 100 δεν πατιέται απλά.


Απ' οτι κατάλαβα δεν παίζει να βγει το abs, πάντως αν κανεις απόσταση με σηκωμένο το χειρόφρενο (βλ. δυναμόμετρο) το abs βγαίνει αλλα μετα απο λίγο ξαναμπαίνει μονο του εφοσον εχεις ελευθερώσει το χειρόφρενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0861s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on