PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ύποπτο "λαδερό" υγρό στο πάτωμα του οδηγού
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
johnfromhaidari 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 110HP

Ένταξη: 03 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Μάϊ 2007, 19:13:01    Θέμα δημοσίευσης: Ύποπτο "λαδερό" υγρό στο πάτωμα του οδηγού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!!!Μετά από παρα παρα πολύ καιρό γράφω στο forum.Αιτία το ότι έχει ποτίσει η μοκέτα του 206 με ένα υγρό που γλυστράει..και δεν καθαρίζει.Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι? Διαροή υγρών φρένων, υδραυλικά του τιμονιού , αντιψυκτικό η κάτι άλλο?Υπ' όψην ότι μάλλον ξεκίνησε από την θέση δεξιά του πεντάλ του γκαζιού( εκεί φαίνεται έντονη "υγρασια") κάτω από την κονσόλα.Επίσης το δοχείο του ψυγείου είναι άδειο!!!!.Το πρόβλημα είναι υπαρκτό πάνω από 1 μηνα....Τί κανουμε??
Ευχαριστώ για ότι και να μου πείτε...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 07:46:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το υγρο ειναι παραφλου και εχει τρυπησει το εσωτερικο ψυγειο


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
johnfromhaidari 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 110HP

Ένταξη: 03 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 08:41:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

[quote="bakclima"]το υγρο ειναι παραφλου και εχει τρυπησει το εσωτερικο ψυγειο[/quote]

Υπάρχει πρόβλημα με το κανονικό ψυγείο του 206?Μάλλον όχι ε γιατί αλλιώς θα μου ανέβαζε θερμοκρασία.Αντε να τους το πάω αλλα το πάτωμα δεν βλέπω να καθαρίζει....Ευχαριστώ και φιλιά στην πόλη που σπούδασα!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 10:12:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μοκετα σε κοφτει?Δλδ το οτι κοντευει να σου κολλησει δεν σε νοιαζει....Τελος παντων δοκιμασε βιολογικο καθαρισμο η αλλιως στη μαμα να σου δωσει για τα χαλια καθαριστικο και οτι και να εχει θα βγει!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
bakclima (ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 2.0 (16V) RC (2004) Α7

Ένταξη: 30 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1084
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 12:24:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τα σουπερ μαρκετ πουλανε ενα καθαριστηκο που λεγε sweep (θα παρεις αυτο με το διαφανες μπουκαλι που φαινετε το μπλε υγρο) θα το διαλυσεις με νερο, οπου θα κανει πλουσιο αφρο και με ενα βουρτσακι ή σφουγκαρι θα το τριψεις, επισεις γεμισε με νερο το δοχειο μεχρι να το πας στο συνεργειο και μην αναψεις το καλοριφερ γιατι θα ξεναγεμισεις νερα-υγρα Wink


DBH ENERGY SOLUTIONS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 19:46:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωλήνες καλοριφέρ. Wink
Τιμή νομίζω 30€? Δε θυμάμαι ακριβώς... Very happy
Ούτε 20' υπόθεση. Razz


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
kovac (Χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 masturbisio!!!

Ένταξη: 13 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 1201
Τόπος: Νίκαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Μάϊ 2007, 19:47:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bakclima έγραψε:
τα σουπερ μαρκετ πουλανε ενα καθαριστηκο που λεγε sweep (θα παρεις αυτο με το διαφανες μπουκαλι που φαινετε το μπλε υγρο) θα το διαλυσεις με νερο, οπου θα κανει πλουσιο αφρο και με ενα βουρτσακι ή σφουγκαρι θα το τριψεις, επισεις γεμισε με νερο το δοχειο μεχρι να το πας στο συνεργειο και μην αναψεις το καλοριφερ γιατι θα ξεναγεμισεις νερα-υγρα Wink


Είτε το ανάψει είτε όχι αυτό θα τρέχει. Very happy


Και τα παπούτσια μέσα...
ΒΤΤ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
johnfromhaidari 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 XS 1.6 110HP

Ένταξη: 03 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Μάϊ 2007, 12:58:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας και πάλι!! Άλλαξα και σωλήνες( ήταν τρύπιες..) και ψυγείο καλοριφερ στην αντιπροσωπεία!! μαζί με αλλαγή λαδιών 273 euros !!Τώρα αν ήταν τρύπιο και το καλοριφέρ και τα σωληνάκια ρωτήστε αυτούς γιατι εγώ δεν είχα χρόνο...πολλά λεφτά ρε παιδιά..ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BLACK DREAM (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4(8v) xs (2001)

Ένταξη: 16 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 24

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Αύγ 2007, 14:03:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Αύγ 2007, 14:11:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί, δεν θα έβλεπες τα παλιά ανταλλακτικά; Cool


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BLACK DREAM (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4(8v) xs (2001)

Ένταξη: 16 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 24

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Αύγ 2007, 14:23:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Γιατί, δεν θα έβλεπες τα παλιά ανταλλακτικά; Cool

κωνσταντινε αν πηγαινα να το παρω και μου εδειχνε εκει ενα ψυγειο απο 206,που το βρισκουν αυτοι μεταξυ τους οποτε γουσταρουν,,τι θα εκανα εγω΄΄θα τον εβαζα να ξαναλυσει παλι ολο το ταμπλω που πρεπει για να δω αν εχει βαλει καινουριο ψυγειο Rolling eyes ;;;οσο για την ωρα της ''επισκευης'' θα ηταν μονος του.θα του το αφηνα παλι πρωι και θα πηγαινα το απογευμα που σχολαω..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Αύγ 2007, 14:33:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, μπορεί να κάνουν και αυτό που λες. Γιαυτό πρέπει να έχουμε βρει κάποιο συνεργείο που να εμπιστευόμαστε όσο γίνεται... Sad


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BLACK DREAM (ΓΙΩΡΓΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4(8v) xs (2001)

Ένταξη: 16 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 24

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Αύγ 2007, 17:26:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το αμαξι μου το πηρα καινουριο πριν 5,5 χρονια και ποτε δεν το πηγα στην αντιπροσωπεια..δε θελω απο καμια εννοια να προσβαλω καποια,απλως εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον μηχανικο μου και πραγματικα παρα πολλες φορες εχω δει οτι αν ηθελε ανετα θα μπορουσε να με δουλεψει...γι'αυτο και του κανω και διαφιμηση με ενα μεγαλο αυτοκολητο του στην αεροτομη... Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NikolasG (NICK)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line 10/03

Ένταξη: 20 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιαν 2008, 15:16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BLACK DREAM έγραψε:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil


BLACK DREAM καλησπέρα.

Δεν είχα δει ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και άνοιξα άλλο topic, SORRY.

Λοιπόν κι εμένα τα ίδια παιδιά. Είδα και τις σταγόνες να στάζουν απο την ένωση των σωλήνων που έρχονται απο τη μηχανή με το ψυγείο του καλοριφέρ. Εκεί είδα ΜΙΑ βίδα( απο τη μεριά του οδηγού η οποία κρατάει την ένωση) την οποία και σφίξαμε στο συνεργείο αλλα και πάλι χάνει. Εσύ λες για 3 βίδες αλλά εμένα το κρατάει μόνο μια βίδα. Οι άλλες 2 υποδοχές είναι κενές χωρίς βίδες!!!!!

http://i270.photobucket.com/albums/jj103/nikolasGG/102_11682.jpg

Μου είπαν για αλλαγή των o-rings ( στην ένωση) και στη χειρότερη για αλλαγή ψυγείου.
Πάντως για μια διαρροή στην ένωση ( όχι στο ψυγείο) αλλάζουνε το ψυγείο?

ΕΛΠΙΖΩ να είναι κάτι απλό τελικά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/img]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NikolasG στις Σαβ 12 Ιαν 2008, 20:34:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nasoss 
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 2.0 (16V) GTI

Ένταξη: 26 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιαν 2008, 19:25:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BLACK DREAM έγραψε:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil
Έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα…
Νερά στη μοκέτα τού οδηγού…
Πήγα στην Peugeot και μου σφίξανε 3 βίδες αλλά. .πάλι χάνι…
Αυτό που λες ότι είναι κάτι σα σταυρός. .από που το βλέπεις?
Πρέπει να βγάλεις το τασάκι?
Αν βγάλω την κονσόλα θα μπορέσω να δω από που χάνι?


Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email AIM διεύθυνση
rm_307 (Μπάμπης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 24 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 11
Τόπος: Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιαν 2008, 01:01:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NikolasG έγραψε:
BLACK DREAM καλησπέρα.

Δεν είχα δει ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και άνοιξα άλλο topic, SORRY.

Λοιπόν κι εμένα τα ίδια παιδιά. Είδα και τις σταγόνες να στάζουν απο την ένωση των σωλήνων που έρχονται απο τη μηχανή με το ψυγείο του καλοριφέρ. Εκεί είδα ΜΙΑ βίδα( απο τη μεριά του οδηγού η οποία κρατάει την ένωση) την οποία και σφίξαμε στο συνεργείο αλλα και πάλι χάνει. Εσύ λες για 3 βίδες αλλά εμένα το κρατάει μόνο μια βίδα. Οι άλλες 2 υποδοχές είναι κενές χωρίς βίδες!!!!!

http://i270.photobucket.com/albums/jj103/nikolasGG/102_11682.jpg

Μου είπαν για αλλαγή των o-rings ( στην ένωση) και στη χειρότερη για αλλαγή ψυγείου.
Πάντως για μια διαρροή στην ένωση ( όχι στο ψυγείο) αλλάζουνε το ψυγείο?

ΕΛΠΙΖΩ να είναι κάτι απλό τελικά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/img]


Φιλοι καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα τον τελευταιο μηνα.Πηγα αντιπροσωπεια και μου ζητησαν 100 για το ψυγειο και 20 για τα σωληνακια.
τ αλλαζουν λεει ολα για να ναι σιγουροι και οταν με ειδε Mad μου ειπε ν αλλαξουμε μονο τα σωληνακια,προς το παρον εχω σφιξει τη μια βιδα που εχει και δεν χανει. Εσενα NikolasG σου ειπαν οτι πουλανε τα o-rings σκετα?Τι εκανες τελικα το αλλαξες?[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NikolasG (NICK)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line 10/03

Ένταξη: 20 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Ιαν 2008, 19:21:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας,

Λοιπόν rm_307. Πήγα σε δικό μου μάστορα. Μου έβαλε καινούργια o-rings ( ήταν διαφορετικά απο αυτά που βγάλαμε) και το πρόβλημα δε λύθηκε εν μέρη διότι η διαρροή ελλατώθηκε δραματικά. Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο ψυγείο του καλοριφέρ αλλά στα λαστιχα αυτά(o-rings). Πήγα στη PEUGEOT για να τα παραγγείλω και όντως δεν πωλούντε μόνα τους αλλά μαζι με τον σωλήνα και τη ΜΙΑ ( ΟΧΙ τρείς) βίδα( το είδα με τα μάτια μου στον Η/Υ των ανταλλακτικών), σύνολο 11.5 €. Περιμένω το ανταλλακτικό και μετά θα δούμε αν ήταν όντως αυτά. Θα σας κρατήσω ενήμερους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
rm_307 (Μπάμπης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 24 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 11
Τόπος: Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 26 Ιαν 2008, 11:58:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NikolasG έγραψε:
Καλησπέρα σας,

Λοιπόν rm_307. Πήγα σε δικό μου μάστορα. Μου έβαλε καινούργια o-rings ( ήταν διαφορετικά απο αυτά που βγάλαμε) και το πρόβλημα δε λύθηκε εν μέρη διότι η διαρροή ελλατώθηκε δραματικά. Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο ψυγείο του καλοριφέρ αλλά στα λαστιχα αυτά(o-rings). Πήγα στη PEUGEOT για να τα παραγγείλω και όντως δεν πωλούντε μόνα τους αλλά μαζι με τον σωλήνα και τη ΜΙΑ ( ΟΧΙ τρείς) βίδα( το είδα με τα μάτια μου στον Η/Υ των ανταλλακτικών), σύνολο 11.5 €. Περιμένω το ανταλλακτικό και μετά θα δούμε αν ήταν όντως αυτά. Θα σας κρατήσω ενήμερους.


Τα 8.5€ που το πουλανε ακριβοτερα εδω στο Ηρακλειο τι ειναι λογω αποστασης? Οσο για τις βιδες σιγα σιγα θα τις μαζεψουμε την επομενη φορα θα ειναι ολες! Laughing Laughing Πες μας τα αποτελεσματα αν και δεν υπαρχει περιπτωση με τα o-rings θα ειναι οκ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NikolasG (NICK)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line 10/03

Ένταξη: 20 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 01 Φεβ 2008, 13:45:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.

Τελικά σε εμένα ήταν τα o-rings και οι 3 βίδες( ο Η/Υ δείχνει 1 βίδα αλλά στο πακέτο έχει 3, ρώτησα και τον προιστάμενο στην LION Θεσ/κης και μου είπε κι αυτός για 3). Ελπίζω κι εσάς το πρόβλημα να είναι απλό και οχι ψυγεία και τέτοια.
Και όχι άλλα προβλήματα. Very happy Very happy Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TakisB (Τάκης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


307 XSI 3d 2002

Ένταξη: 27 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 31
Τόπος: Ίλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Φεβ 2008, 14:39:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα ακόμα θύμα της ποιότητας Valeo κι εγώ...

Προχθές σε κάποιο φανάρι στην προσπάθειά μου να στρώσω λίγο το πατάκι, ένιωσα υγρασία στο χέρι μου.
Φτάνοντας στο σπίτι, σήκωσα το πατάκι και βρήκα τη μοκέτα στο δάπεδο μούσκεμα. Παράλληλα στο δοχείο υπερχείλισης του αντιψυκτικού η στάθμη είχε κατέβει περίπου 3 εκατοστά. Διάβασα τα παραπάνω, το ψιλοσυζήτησα και με τον drdino, άνοιξα και το Haynes manual, ... και πήγα σήμερα το πρωί στο συνεργείιο μου! Laughing

Αποτέλεσμα:

Ήταν ψυγείο καλοριφέρ τελικά...

Κόστος:

ανταλλακτικά 94,10 € (ψυγείο καλοριφέρ, o-rings και 3 βίδες, 2 λίτρα αντιψυκτικό)
εργασία 51,71 €

Σύνολο 146 €.

Και ένα μικρό φωτορεπορτάζ:

ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΕ 307

Βγήκε το ηχομονωτικό κάτω από το τιμόνι, και το πλαστικό αριστερά της κονσόλας και δεξιά του πεντάλ γκαζιού όπου και ο αεραγωγός για τα πόδια του οδηγού. Έτσι αποκαλύπτεται το καπάκι του ψυγείου καλοριφέρ.



Εδώ φαίνεται το ψυγείο του καλοριφέρ (heater matrix)



και εδώ το σημείο διαρροής, κλασσικά σε κατασκευή της Valeo, στο σημείο κόλλησης πλαστικού-αλουμινίου:



Η "θήκη" του ψυγείου με τα ίχνη της διαρροής:



Και μια θολή φωτογραφία από το χώρο του κινητήρα, πίσω από το φιλτροκούτι όπου φαίνονται οι σωληνώσεις που τροφοδοτούν με ψυκτικό το καλοριφέρ:





Όταν βγήκε το C2, γελούσαμε με την τσιγκουνιά της Citroen και την μείωση κόστους παραγωγής για το άβαφο από μέσα καπό... Laughing

Τα ίδια σκ@τά και η αδελφή Peugeot... Από το εργοστάσιο οι σωληνώσεις που τροφοδοτούν με ψυκτικό το ψυγείο καλοριφέρ, συγκρατούνται πάνω του με μια βίδα ενώ υπάρχουν θέσεις για τρεις περιφερειακά! Dizzy2

Γ@μώ την τσιγκουνιά δηλαδή! Παραθέτω και πάλι την φωτογραφία από την αντίστοιχη διάταξη σε 206 που μπήκε πιο πάνω, όπου σημειώνονται οι κενές θέσεις, έτσι ήταν και στο δικό μου:



Το αστείο είναι ότι το ανταλλακτικό έχει 3 βίδες! Dizzy2

Αυτά... στα 98.084 χλμ και λίγο πριν την εξαετία...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3762s (PHP: 90% - SQL: 10%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on