PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ Citroen C3 1.6 - Peugeot 206 1.6
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 10:36:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Miltellas wrote:
Επίσης, 110χαω στις 3500σαλ με ποια σχέση; Στο δικό μου με 4η έχω ~100χαω και με 5η έχω >123χαω. Τα ελαστικά σου είναι 195/55/15;


Mε πέμπτη και τα ελαστικά μου είναι όντως 195/55/15. Grosso mondo πάντα τα χιλιόμετρα κα οι στροφές. Όταν οδηγώ κοιτώ πάντα στο δρόμο. Όχι τα κοντέρ. [/b]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 11:35:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Είναι ακριβώς ίδιες και οι 5 σχέσεις πράγματι αλλά έχουμε σαφώς πιο μακριά τελική σχέση. 3.584 το 206 1.6 16V, 3.938 το Rallye. Δες και στο πρόγραμμα που σας έστειλα, έκανα καλή δουλειά και θα καταλάβεις πολλά κοιτώντας τα νούμερα που έχω βγάλει. Έχω καταχωρημένα και τα δύο μοντέλα.



Την είδα την εφαρμογούλα και είναι πολύ καλή.

ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ:

Η τελική σχέση του 206 1,6 16v δεν είναι 3.584. Σαν νούμερο είναι ΠΑΡΑ πολύ μακρυά

Στο AutoΤρίτη την έχει 3.77 και φαίνεται περισσότερο λογική.

Θα το ψάξω γιατί τα νούμερα που εμφανίζει η εφαρμογή είναι τρελλά! (228,967 km/h @ 6.500 rpm)



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Ιούν 2002, 16:14:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eδώ είχα γράψει ένα reply αλλά μάλλον χάθηκε στο άπειρο του διαδυκτίου Evil Evil Evil

Tέλος πάντων το ξαναγράφω.
110 χλμ στις 3500 στροφές με πέμπτη. Kαι τα λαστιχά μου είναι 195/55/15

Groso monto όλα αυτά γιατί όταν οδηγώ συνηθήζω από βίτσιο να κοιτώ στο δρόμο και όχι στο κοντέρ να δω πόσο πάω. Που άμα κρίνω από αυτά που διαβάζω στο forum μάλλον πάω πολύ αργά 8O 8O 8O
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 00:26:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Mε πέμπτη και τα ελαστικά μου είναι όντως 195/55/15. Grosso mondo πάντα τα χιλιόμετρα κα οι στροφές. Όταν οδηγώ κοιτώ πάντα στο δρόμο. Όχι τα κοντέρ.


Και καλά κάνεις θα συμπληρώσω. Τί θα πει Grosso Mondo;

christhehealer έγραψε:
Η τελική σχέση του 206 1,6 16v δεν είναι 3.584. Σαν νούμερο είναι ΠΑΡΑ πολύ μακρυά

Στο AutoΤρίτη την έχει 3.77 και φαίνεται περισσότερο λογική.

Θα το ψάξω γιατί τα νούμερα που εμφανίζει η εφαρμογή είναι τρελλά! (228,967 km/h @ 6.500 rpm)


Ψάξτο Sidobre. Το νούμερο το έχω διασταυρώσει από τα τεστ στα 4ΤΡΟΧΟΙ και DRIVE. Και απ'οτι βλέπω στο δικό μου 206 ανταποκρίνονται (ενδείξεις κοντέρ, στροφομέτρου και αίσθηση). Ίσως και να έχουν βγει δύο εκδόσεις σασμάν, μακρύ και κοντύτερο. Αν μπορείς να βρεις κάποιο εγχειρίδιο της Peugeot....


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούν 2002, 09:01:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Και καλά κάνεις θα συμπληρώσω. Τί θα πει Grosso Mondo;


Θα πει περίπου. Λατινικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 08:28:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Παιδιά το δικό μου XS που είναι τελείως μαμίσιο με 3700 χλμ. (εκ των οποίων τα μισά και παραπάνω εκτός Aθηνών), με δευτέρα τα 60 τα έχει στις 3500 στροφές. Tο έχω τσεκάρει, λόγω πολλών μπλόκων για υπερβολική ταχύτητα στο "χωριό". Στην Eθνική (ο θεός να την κάνει), με 3500 στροφές περίπου, έχει 110 χλμ.

Question Question Question
Tο ότι στην Eθνική με περνάνε τα Σεϊσέντο και τα Γιάρις, που πάνε με την ταυτότητα στο στόμα, να ντρέπομαι;

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed


Chris πότε το πήρες ? ?
Για κάνε καμιά ανάλυση....

Εγώ το πήρα τον Απρίλιο και είμαι στις 3000χιλιόμετρα....

Είσαι ευχαριστημένος? Το XS2 έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 30 Ιούν 2002, 22:33:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini το πήρα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου φέτος. Λογικά είναι XS2.

Το ευχαριστημένος τώρα, σ' ένα τέτοιο αυτοκίνητο που κατα τη γνώμη μου έχει το καλύτερο "value for money" και από ένα Πεζάκια,είναι σαν να κλέβεις εικονοστάσι. Wink Wink Wink Wink


Όπως κλέβω και το βενζινά μου. 20 ευρώ κάθε δύο εβδομάδες με 25χλμ τουλάχιστον κάθε μέρα μια μεγάλη βόλτα το ενδιάμεσο σαβατοκύριακο τουλάχιστον 100χλμ. Ακούω βέβαια να χτυπάει πιράκια κάποιες φορές με πρώτη ή δευτέρα αλλά πιστεύω ότι θα λυθεί εάν βάλω Super αμόλυβδη, γιατί μέχρι τώρα του βάζω απλή. Θα ρωτήσω και την Peugeot αν κάνει,για να είμαι σίγουρος γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι ρυθμησμένος ο κινητήρας για να πάρει τέτοια βενζίνη.

Αλήθεια εσύ τι βάζεις;

Για το πρόβλημα με την ζυγοστάθμηση τα διάβασες και δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του αυτοκινήτου εν γένει.

Για επιδόσεις δεν συζητάω. Πρέπει το άλλο αυτοκίνητο να είναι διπλάσιας τίμης τουλάχιστον, για να σε ταπεινώσει. Όπως στο δρόμο για την ανάβαση της Θίσβης, με πέρασε σαν σταματημένο ένα S3, τη στιγμή που είχα στο κοντέρ 90+. Όποιος ξέρει τον δρόμο εκεί πέρα, θα καταλάβει πόσα πολλά είναι τα 90+. Και βέβαια μιλάμε για S3.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω (και το ήξερα πριν το πάρω) είναι οι αναρτήσεις. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η ασσυμετρία στην σκληρότητα των ελατηρίων με των αμορτισέρ. Μαλακά ελατήρια, σκληρά αμορτισερ. Γι' αυτό στην ανωμαλίες κοπανάει και στις στροφές γέρνει. Πιστεύω ότι με άλλα ελατήρια θα βελτιωθεί. Αλλά δισταζω να προχωρήσω στην αλλαγή έστω και αν το κόστος είναι πολύ μικρό. Φοβάμαι μην μπω σε περιπέτειες. Έγραψες και αυτό το "κόστος ζυγοστάθμησης" και με έπιασε ταραχή ξαφνικά. Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 09:23:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεραπευτή, το να χτυπάει πειράκια δεν είναι φυσιολογικό. Άλλαξε βενζινά, έχει μάπα βενζίνη! Για να το εξακριβώσεις βάλε βενζίνη από κάποιο μεγάλο Shell ή BP και άκου εάν εξακολουθεί να χτυπάει πειράκια. Ο κινητήρας σου μπορεί να κάψει πλήρως και χωρίς προβλήματα οτιδήποτε πάνω από 95 οκτάνια. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα SuperPlus και μάλιστα επί μονίμου βάσεως. Καμία σχέση με τις 95άρες, μόνο η V-Power 95 προσεγγίζει.. Το μοτέρ βρίσκεται στο στοιχείο του και σου φωνάζει διαρκώς "θέλω πολλά οκτάνια"!! Βάλε και άκου το... Και μην ξαναβάλεις ελληνική 95άρα, ΠΟΤΕ!! Για να ζήσει το μοτέρ σου πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα... Ένα ακόμη επιχείρημα: Εάν ο Βενζινάς νοθεύσει την 98άρα θα πηγαίνεις σα με 95άρα, αν νοθεύσει 95άρα θα ξεφύγεις πλήρως από τις προδιαγραφές σωστής λειτουργίας του μοτέρ. Ήδη αυτό πρέπει να σου συμβαίνει και τώρα...
Βάζω μόνο SuperPlus (και πάνω) και μόνο από επιλεγμένα βενζινάδικα. Σε κάποιο topic για βενζίνες έχω πει περισσότερα.

Με τη διάγνωσή σου για τα ελατήρια και αμορτισέρ με βρίσκεις σύμφωνο. Κι εγώ αυτό διέγνωσα, αλλά κατέληξα σε περισσότερο απ' ότι έπρεπε σκληρά ελατήρισ (Ventura) και τώρα ψάχνομαι για σκληρότερα αμορτισέρ... Από ότι λένε και τα παιδιά αυτά που χρειάζεσαι μάλλον είναι τα Eibach (ρώτα το Vini) ή κάτι αντίστοιχο (ίσως σε HR τα OEM), για να μην αλλάζεις και αμορτισέρ.

Για τις επιδόσεις υπερβάλλεις λίγο. Εάν δεν έχεις 180-200 ιππάκια να βρυχώνται ανά πάσα στιγμή κάτω από το καπό, δουλειά δεν γίνεται... Rolling eyes


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 11:32:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Vini το πήρα την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου φέτος. Λογικά είναι XS2.

Το ευχαριστημένος τώρα, σ' ένα τέτοιο αυτοκίνητο που κατα τη γνώμη μου έχει το καλύτερο "value for money" και από ένα Πεζάκια,είναι σαν να κλέβεις εικονοστάσι. Wink Wink Wink Wink


Όπως κλέβω και το βενζινά μου. 20 ευρώ κάθε δύο εβδομάδες με 25χλμ τουλάχιστον κάθε μέρα μια μεγάλη βόλτα το ενδιάμεσο σαβατοκύριακο τουλάχιστον 100χλμ. Ακούω βέβαια να χτυπάει πιράκια κάποιες φορές με πρώτη ή δευτέρα αλλά πιστεύω ότι θα λυθεί εάν βάλω Super αμόλυβδη, γιατί μέχρι τώρα του βάζω απλή. Θα ρωτήσω και την Peugeot αν κάνει,για να είμαι σίγουρος γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι ρυθμησμένος ο κινητήρας για να πάρει τέτοια βενζίνη.

Αλήθεια εσύ τι βάζεις;

Για το πρόβλημα με την ζυγοστάθμηση τα διάβασες και δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα του αυτοκινήτου εν γένει.

Για επιδόσεις δεν συζητάω. Πρέπει το άλλο αυτοκίνητο να είναι διπλάσιας τίμης τουλάχιστον, για να σε ταπεινώσει. Όπως στο δρόμο για την ανάβαση της Θίσβης, με πέρασε σαν σταματημένο ένα S3, τη στιγμή που είχα στο κοντέρ 90+. Όποιος ξέρει τον δρόμο εκεί πέρα, θα καταλάβει πόσα πολλά είναι τα 90+. Και βέβαια μιλάμε για S3.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω (και το ήξερα πριν το πάρω) είναι οι αναρτήσεις. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι η ασσυμετρία στην σκληρότητα των ελατηρίων με των αμορτισέρ. Μαλακά ελατήρια, σκληρά αμορτισερ. Γι' αυτό στην ανωμαλίες κοπανάει και στις στροφές γέρνει. Πιστεύω ότι με άλλα ελατήρια θα βελτιωθεί. Αλλά δισταζω να προχωρήσω στην αλλαγή έστω και αν το κόστος είναι πολύ μικρό. Φοβάμαι μην μπω σε περιπέτειες. Έγραψες και αυτό το "κόστος ζυγοστάθμησης" και με έπιασε ταραχή ξαφνικά. Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Μαλλον έχουμε το ίδιο.... εγώ το πήρα την 2η εβδομάδα του Απριλίου...
Δες το τιμολόγιο, αυτό αναφέρει ότι είναι ότι XS2...
Πόσο καιρό περίμενες να το πάρεις? Εγώ περίμενα 4 μήνες!...! Αλλά άξιζε το κόπο και την αναμονή....
Βενζίνη καίω την ίδια ακριβώς...

Με τα ελατήρια / αμορτισέρ είχα παρατηρήσει τα ίδια ακριβώς ... οπότε επιβεβαιώνεται και η θεωρία του PEZOMANIA για τα κοντόλαιμα αμορτισέρ.

Εγώ βάζω μόνο SUPER Αμόλυβδη και μέχρι στιγμής μόνο SHELL....πρόβλημα με πυράκια δεν έχω αντιμετωπίσει καθόλου...

Αυτά προς το παρόν....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούλ 2002, 21:52:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως XS2 είναι.

Ακριβώς 4 μήνες και εγώ περίμενα, λόγω χρώματος. Όταν πήγα να το κλείσω, είχαν ετοιμοπαράδοτα μόνο όλα τα γκρι και το tangerine.

Για την βενζίνη το έλυσα. Πήρα την Peugeot και μου είπαν να βάζω Super.
Και το φούλαρα προχθές ...μωτο Evil


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1346s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on