PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Πρόβλημα στην γείωση ενεργού sub

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Νοέ 2006, 11:03:09    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Πρόβλημα στην γείωση ενεργού sub Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εδω και καιρο εχω προβλημα με το σαμπ.εχω ενα σαμπ ενεργο που επαιζε μια χαρα.αυτο το ειχα στου πατερα μου το αμαξι και μετα το εβαλα στο δικο μου..δεν θυμαμαι να επεξε ποτε σωστα στο δικο μου αμαξι..το προβλημα ειναι πως οταν παει να δωσει το μπασο δυνατα πεφτει η ενταση..δηλαδη δεν παιρνει ρευμα.Εχω την εντυπωση οτι μαλλον ειναι απο γειωση...και ρωτω:

Arrow Ποιο ειναι το καλυτερο μερος για να βαλω την γειωση??τωρα την εχω στις βιδες τον πισω καθισματων.



παρακαλω να απαντησετε ΜΟΝΟ οσοι γνωριζεται...τα "νομιζω" να μου λειπουν.

ευχαριστω για την κατανοηση και τον χρονο σας! Cool








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Νοέ 2006, 11:26:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γείωση το sub ΔΕΝ έχει.

Προφανώς έχεις ενεργό sub με ενσωματωμένο τον ενισχυτή μέσα στο κουτί.

Η μοναδική λύση για να μην έχεις παρεμβολές θορύβους και λοιπά προβλήματα είναι και το (+) και το (-) του ενισχυτή να πηγαίνουν ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στην μπαταρία του αυτοκινήτου (και να παρεμβάλεται κοντά στην μπαταρία μόνο μία (κατάλληλη) ασφάλεια)

Αλλά εμένα το πρόβλημά σου δεν μου ακούγεται σα να έχει πρόβλημα η γείωση.

Κάτι μου λέει ότι κάτι έχει συμβεί εντός του κουτιού και μόλις άνεβάζει την ένταση βραχυκυκλώνει.

Το πιο πιθανό είναι "αρπαγμένο" πηνίο στο sub.

Σε μικρή ένταση δεν γίνεται αισθητό αλλά όταν μεγαλώσει η κίνηση του sub δημιουργεί πρόβλημα και βραχυκυκλωνει οπότε ο ενισχυτής βλέπει μηδενικό φορτίο και μπαίνει σε safe mode. Wink

Το 1ο που θα δοκιμάζα εγώ (για να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι από το σημείο γείωσης) είναι να δώσω ρευμα στον ενισχυτή από μια εξωτερική μπαταρία για λίγη ώρα.

Πχ από άλλο αυτοκίνητο ή από μια απλή μπαταρία κλπ κλπ

Αν εξακολουθήσει να το κάνει δεν σου φταίει το σημείο γείωσης αλλά κάτι άλλο το οποίο μπορεί να είναι αυτό που σου περιέγραψα πιο πάνω ή μπορεί να είναι και κάτι άλλο πχ πρόβλημα στο κύκλωμα του ενισχυτή.

Το αν είναι πρόβλημα του μεγαφώνου (sub) το διαπιστώνεις συνδέοντας στον ενισχυτή ένα άλλο sub.

Αν είναι πρόβλημα του ενισχυτή το διαπιστώνεις συνέδοντας ένα άλλο ενισχυτή στο υπάρχουν sub.



Το ότι στο προυγούμενο αυτοκίνητο δούλευε ενώ στο δικό σου όχι δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι αφού μπορεί απλά τότε να μην είχε πρόβλημα ενισχυτής ή sub και να απόκτησε τώρα (πχ από παίξιμο σε μεγάλη ένταση για κάμποση ώρα...)

Παρόλα αυτά μπορείς να το συνδέσεις και στου πατέρα σου να δεις τώρα τι θα κάνει. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
nickzotos (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 1400 (8V) ΧΤ 2001

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 824
Τόπος: ΝΙΚΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Νοέ 2006, 12:55:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πρωτα απο ολα το λεω στην αρχη οτι ειναι ενεργο..δευτερον ευχαριστω!!








http://www.quad-atv.gr

Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιαν 2007, 17:01:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για ποσα RMS μιλαμε?αν ειναι κατι περισοτερο απο 500RMS να ξερεις οτι πολυ πιθανο να μην αντεχει η μπαταρια μας..

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nOkpos στις Τρι 02 Ιαν 2007, 17:12:53, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιαν 2007, 17:05:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ρε μπας και τα εχει παιξει η μπαταρια σου και δεν εχει να δωσει ρευμα?

η γειωση του ενισχυτη δεν εχει σχεση με καλωδια απο μπαταρια.
ειναι ενα ανεξαρτητο καλωδιο το οποιο και εγω το ειχα συνδεσει κατω απο πισω καθισμα στη βαση των πισω ζωνων που πιανει κατευεθειαν σασι και μαλιστα πρεπει να κοιτας να ειναι αβαφτο το σασι εκει Wink
το θεωρω απιθανο να πεφτει απλα και μονο επειδη δεν εχει γειωση...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Ιαν 2007, 17:18:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην ερώτηση σου, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, αν πιστεύεις οτι φταίει η γείωση, να πάρεις ένα γυαλόχαρτο και να ξύσεις την επιφάνεια που συνδέεται το καλώδιο της γειώσης με το σασί. Αυτό θα το κάνεις ώστε να φύγει το χρώμα που περιέχει συστατικά που το κάνουν "όχι και τόσο καλό αγωγό".

Ένα άλλο που πρέπει να κοιτάξεις για την γείωση είναι να έχει το καλώδιο την ίδια διατομή με αυτή του ρεύματος.

Το πρόβλημα ίσως είναι κάτι από τα παραπάνω αλλά ενδέχεται να έχει πρόβλημα ο ενισχυτής του ενεργού.

Αν θες πάντως μπες στο κόπο να κάνεις τα 2 παραπάνω.
Α! Η διατομή του καλωδίου ρεύματος-γείωσης πρέπει να ειναι 8 gauge ή λιγότερο...
Ελπίζω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3331s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on