PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

κινητηρας 1.6 gti σε 1.4. Γίνεται?

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
torture (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.4 8v

Ένταξη: 28 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούλ 2006, 19:49:05    Θέμα δημοσίευσης: κινητηρας 1.6 gti σε 1.4. Γίνεται? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας!

Ειμαι νεο μελος. Εχω ενα 206 1400 μοντελο 2000. Υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω κινητηρα του 1.6 gti ? Γενικοτερα τι κινητηρα μπορω να βαλω πανω στο δικο μου? δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα απο την αλλαγη του κινητηρα. περιπου ποσο κοστιζει η τοποθετηση κινητηρα? Και κατι ακομα ο κινητηρας του 1.6 gti ποσα αλογα βγαζει?
Οι ερωτησεις μου ισως να ειναι καπως ηλιθιες. συγχωρεστε με για αυτο αλλα μολις τωρα αρχισα να ασχολουμαι δειλα δειλα με την βελτιωση του αυτοκινητου και δεν ξερω πολλα πραγματα...

Σας ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 28 Ιούλ 2006, 20:08:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

με συνοπτικές διαδικασίες μιας και όλα τα ερωτήματά σου είναι ήδη απαντημένα εδώ μέσα...

1ον μπορείς να τον βάλεις και η διαφορά που θα δεις είναι τεράστια.

2ον Ενδεχομένως θα χρειαστεί πατέντα στην πλεξούδα / ηλεκτρικά του αυτοκινήτου μιας και το δικό σου λογικά είναι μη-multiplex(MUX) ενώ τα περισσότερα 1,6 16ν είναι MUX.

3ον κόστος αγοράς κινητήρα (όσον τον βρεις) + σασμάν (αν και μπορείς να κρατήσεις και το δικό σου, αν και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει + ότι θα είναι κάπως κοντό, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...) + πλεξούδα + εγκέφαλο + εργασία = max 3000ε και είσαι οk.
4ον το 1,6 16v 109ps~115ps (δυναμομετρημένα) / 110 ονομαστικά και 16 και κάτι κιλά ροπή.

Αξίζει 1000% η συγκεκριμένη "μετατροπή".

αυτά τα όμορφα.

υ.γ. θα χρειαστείς και φρένα (φθηνά είναι) + τροποποίηση στο στήσιμο για να είσαι πραγματικά κομπλε... αλλά θα έχεις ένα τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο μετά. Wink

το τόπικ μιας και ανήκει καθαρά στις βελτιώσεις θα κλειδωθεί σύντομα
εκ της MOD Team
MEMsound



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
torture (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.4 8v

Ένταξη: 28 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 68

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Ιούλ 2006, 10:37:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω πολυ φιλε!

δυστυχως στο link που μου εγραψες δεν εχω προσβαση.Crying or Very sad

δηλαδη για να καταλαβω. μου λες οτι θα χρειαστω κοντα στα 3000€ εκτος του κόστους αγορας του κινητήρα? μεσα σε αυτην την τιμη των 3000€ περιπου ειναι και τα εργατικα? αν οχι περιπου ποσο πανε αυτα? ρωταω μπας και κανενας απο εδω εχει κανει καμια τετοια δουλεια και ξερει. αν βρω ολα αυτα που λες (πλεξουδα, εγκεφαλο, φρένα κτλ) απο κανενα μεταχειρισμένο ή απο το ίδιο αυτοκινητο που θα βρω και τον κινητηρα? δεν θα είναι καλύτερα έτσι? εσεις τι με συμβουλευετε να κάνω? τι να προσέξω ιδιαίτερα?

οταν λες τροποποιηση στο στησιμο τι εννοεις?
(και παλι ζητω συγνωμη για τις αστειες ερωτησεις αλλα οπως ειπα τωρα αρχισα να ασχολουμαι και δεν ξερω πολλα (εως τιποτα) για αυτο ζητω την κατανοηση σας)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 29 Ιούλ 2006, 10:47:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
3ον κόστος αγοράς κινητήρα (όσον τον βρεις)
+ σασμάν (αν και μπορείς να κρατήσεις και το δικό σου, αν και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει + ότι θα είναι κάπως κοντό, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό...)
+ πλεξούδα
+ εγκέφαλο
+ εργασία
= max 3000ε και είσαι οk.


ευκολότερα από ένα αμάξι.
καλύτερα όχι απαραίτητα...

αρκετοί έχουν κάνει τέτοιες μετατροπές ενώ υπάρχει και "δικός" μας γαμάτος μηχανικός να σου το φτιάξει...

για τα περαιτέρω από κοντά στην Λέσχη
αλλιώς δες πως μπορείς να αποκτήσεις τα προνόμια των επίσημοων μελών (και πρόσβαση σε όλο το forum) εδώ: http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4517


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1358s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on