PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ποια η διαφορά τροπέτου και αλλαγή κινητήρα??

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 10:13:53    Θέμα δημοσίευσης: Ποια η διαφορά τροπέτου και αλλαγή κινητήρα?? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια εχω μια απορια.Οταν λεμε οτι θα βαλω κινητηρα απο 2λιτρο ενοουμε οτι θα αλλαξουμε μονο τι μηχανη.Οταν λεμε οτι εχω βρει τροπετο απο 2λιτρο ας πουμε τι ενοουμε.Τι περιλαμβανει το τροπετο.Χθες ακουσα οτι αλλαζουν απο ταμπλο και μπροστα.Το ρωταω αυτο για ακουσα οτι η Peugeot βγαλει κινητηρα 1.6 Turbo 170Hp!Και σκεφτηκα οτι θα ειναι καλη περιπτωση να βαλω στο 307 μου ενα τετοιο μοτερ.Αλλα αν ισχυει το παραπανω δεν θα ειναι και το καλυτερο.Δεν ΄μ'αρεσει καθολου το ταμπλο απο το 207.Λυστε μου την απορια!


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 10:30:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κωνσταντινε οταν μιλαμε για τροπετο αναφερομαστε σε ολοκληρο το αμαξι απ τις μπροστινες κολονες και μπροστα . δηλαδη ειναι μεσα ολοκληρο το μοτερ , κιβωτιο , πλεξουδα, το μπροστινο συστημα κλπ κλπ ... μερικα τροπετα περιλαμβανουν -αν δεν κανω λαθος- και ταμπλο αλλα δεν μας απασχολει αν θελουμε να κρατησουμε το δικο μας . Wink

παντως και να θελες να βαλεις ταμπλο απο 207 νομιζω πως θα χε κατι κενα τοοοοοσα στα πλαγια Laughing Laughing Laughing




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 10:49:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ'αρχην καλημερα!!Αυτο με τα κενα το υποψιαζομουν.Δηλαδη με λιγα λογια.Οταν με το καλο βγει ο κινητηρας αυτος παω στην Peugeot και την λεω οτι θελω να τον φορεσω στο δικο μου.Τι θα γινει με το καντραν?Θα διχνει σωστα?Δεν θα χριαζετε να το συντονισουν καπως?Αυτο δεν ξερω.Μετα αλλο ενα θεμα ειναι με τα ηλεκτρονικα.Κλιματισμους και τετοια.Αυτα τι θα απογινουν?


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
DrJekyll (Αλέκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 30 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 789
Τόπος: Serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 10:59:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

brz20 έγραψε:
Κατ'αρχην καλημερα!!Αυτο με τα κενα το υποψιαζομουν.Δηλαδη με λιγα λογια.Οταν με το καλο βγει ο κινητηρας αυτος παω στην Peugeot και την λεω οτι θελω να τον φορεσω στο δικο μου.Τι θα γινει με το καντραν?Θα διχνει σωστα?Δεν θα χριαζετε να το συντονισουν καπως?Αυτο δεν ξερω.Μετα αλλο ενα θεμα ειναι με τα ηλεκτρονικα.Κλιματισμους και τετοια.Αυτα τι θα απογινουν?

Καλύτερα να πάς να το αγοράσεις καινούργιο...θα σου βγει ο κούκος αηδόνι... Laughing Μιλάμε για τρελή δουλειά...
Μόνο οι West Coast Customs θα σου έκαναν κάτι τέτοιο... Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 11:56:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

brz20 έγραψε:
Κατ'αρχην καλημερα!!Αυτο με τα κενα το υποψιαζομουν.Δηλαδη με λιγα λογια.Οταν με το καλο βγει ο κινητηρας αυτος παω στην Peugeot και την λεω οτι θελω να τον φορεσω στο δικο μου.Τι θα γινει με το καντραν?Θα διχνει σωστα?Δεν θα χριαζετε να το συντονισουν καπως?Αυτο δεν ξερω.Μετα αλλο ενα θεμα ειναι με τα ηλεκτρονικα.Κλιματισμους και τετοια.Αυτα τι θα απογινουν?


Ε κατσε να βγει ανυπομονε και θα σου βρει ο τουριστας την λυση Laughing Laughing




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tirokomos (Να μας γραφεις...)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot 307 1.4 (16v) xs

Ένταξη: 07 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 668
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 18:29:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλη φαση το μοτερακι αυτο αλλα αν αναλογιστεις τι εβγαλε το ατμοσφαιρικο μου 14αρι...δε θελω ουτε να σκεφτω τι μπορει να βγαλει ενα ολοκαινουριο turbo....αστο καλυτερα κανα 2 χρονια να κυκλοφορησει και πραττεις αναλογα! Wink




ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΑΣΙ ΜΜΜΜΜΕ ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΑΣΙ ΔΔΔΔΔΔΔΙΑΦΕΡΕΙ....ΕΕΕΕΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΦΦΦΦΑΣΣΣΣΣΣΗ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 18:40:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδη τι εννοεις?Εγω θελω να ξερω τι αλλαζεις με το τροπετο.Δεν θελω να αλαξω το εσωτερικο.Αλλα θελω να παει ρολοι σαν να βγηκε ετσι απο την μανα του.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 18:48:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μα δεν καταλαβαινω αυτο το κολημα με το εσωτερικο. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑΜΠΛΟ ΟΥΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ. ΤΕΛΟΣ !. Απλα συνηθος ετσι ερχεται το τροπετο και αν θες και ταιριαζει αλλαζεις και το ταμπλο. Αυτα που σε ενδιαφερουν στο τροπετο ειναι Κινητηρας-Κιβωτιο-Εγκεφαλος-Πλεξουδα και μερικες φορες Ημιαξωνια, Ψαλιδια και Φρενα.
Εξαλου ο καινουριος κινητηρας της Peugeot-BMW (1600cc 170hp) δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπαινει στα δικα μας μοντελα. Δεν λεω πως δεν μπαινει, απλα δεν ξερουμε ακομα αν στα μελλοντικα μοντελα θα υπαρχουν οι ιδιες βασεις με τα τωρινα.[/b]


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianic (Γιάννης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


mx-5 1.8

Ένταξη: 02 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 835
Τόπος: Αγ.Παρασκευη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Νοέ 2005, 19:08:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπαινει δεν μπαινει θα μπαινουν τα περιφερειακα . Τουρμπινα, πιστονια, στροφαλος ... (αν εχουμε ιδιο μπλοκ...)




bye bye cc , welcome miata
Fuck army...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2005, 14:50:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταφέρθηκε εδώ και διαγράφηκαν τα άσχετα posts.

Εκ της Mod Team
MEMsound



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Lef205 (Λευτέρης) (νομίζω)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 205 rallye/gti

Ένταξη: 07 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 3142
Τόπος: στους αγωνες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Δεκ 2005, 00:13:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο το μοτερ παντως για να το βρεις τροπετο,ισως χρειαστεις εναν χρονο απο την ελευση του μοντελου στην αγορα.Μεχρι να βγει το μοτερ,να αγοραστουν τα αυτοκινητα,να στρωθουν και να αρχισουν οι στουκες θες καμποσο καιρο.Σκεψου πως και μοτερ RC ειναι δυσκολο να βρεις ακομη.
Οσο τα περι τουρμπο κλπ . . . περιμενετε πρωτα να βγει! Very happy


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 07 Δεκ 2005, 21:40:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα βγει,θα βγει.Δεν γινετε να μας κανουν πλακα.Θα δουμε πως θα τα καταφερω.Μονο κινητηρα αν μπορω να παρω θα ειναι πολυ καλα.Παραγγελια!


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
PoLiThS (Νικόλας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


306 Cabriolet 1.6 Full (2001)

Ένταξη: 15 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 841
Τόπος: Κατηχώρι Πορταριάς Βόλος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Δεκ 2005, 10:47:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε και το μοτερ μπαίνει... τα περιφεριακά ? αντε και αυτά μπαινουν... παντρεμα ηλεκτρονικών ? Μην ξεχνάμε υπάρχει η πολυπλεξία που δυσκολεύει τα πράγματα ... Κόστος ? αστο.... τα έφαγα στην μάπα...




Le Tavernier....

Η Κουλαρα Ποτε δεν πεθαίνει δεν την σκιάζει φοβέρα καμια.. μονο λίγο καιρο ξαποσταίνει και ξανα προς τα γκαζια τραβα τραβα τραβα και ξανα προς τα γκαζια τραβααααα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Δεκ 2005, 12:00:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

STELIOS έγραψε:
Εξαλου ο καινουριος κινητηρας της Peugeot-BMW (1600cc 170hp) δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπαινει στα δικα μας μοντελα. Δεν λεω πως δεν μπαινει, απλα δεν ξερουμε ακομα αν στα μελλοντικα μοντελα θα υπαρχουν οι ιδιες βασεις με τα τωρινα.[/b]


Lef205 έγραψε:
Αυτο το μοτερ παντως για να το βρεις τροπετο,ισως χρειαστεις εναν χρονο απο την ελευση του μοντελου στην αγορα.Μεχρι να βγει το μοτερ,να αγοραστουν τα αυτοκινητα,να στρωθουν και να αρχισουν οι στουκες θες καμποσο καιρο.Σκεψου πως και μοτερ RC ειναι δυσκολο να βρεις ακομη.
Οσο τα περι τουρμπο κλπ . . . περιμενετε πρωτα να βγει! Very happy


Δύο πολύ σημαντικά σημεία τα οποία brz20 αμφιφάλλω αν τα κοίταξες... αν τα κοιτούσες θα έβλεπες ότι ΔΕΝ αξίζει να συνεχίσεις το ψάξιμο.

Αν έχεις όρεξη, ρώτα πόσο πάει το μοτέρ από RC καινούριο, για να πάρεις μια γεύση. Wink Αν θέλεις μεταχειρισμένο πακετάκι RC, υπάρχει με 4500 ευρώ.

Επίσης, όταν βγαίνει κινητήρας στην κυκλοφορία, βγαίνουν ανταλλακτικά πρώτα και μετά το μοτέρ. Άρα ότι λέμε για το περίφημο μοτέρ (ΑΝ τελικά το δούμε) της PSA-BMW, θα το λέμε για 2 χρόνια μετά από σήμερα Wink



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Δεκ 2005, 13:54:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οκ τοτε θα τουρμπισω το μοτερ μου σε χαμηλη πιεση.Εξαλου 50 με 60 αλογα παραπανω θελω.Με χαμηλη πιεση βγαινουν πιστευω.Και αξιοπιστα.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Δεκ 2005, 14:14:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Exclamation Το νου σας μην ξεφύγετε από το θέμα της "ερώτησης/τίτλου" και χρειαστει να παίξουμε μπάσκετ στο κάδο... Wink
Εκ της MOD Team
MEMsound



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
brz20 (Κωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 307 1.6 (16V) XSi (2004)

Ένταξη: 04 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 4519
Τόπος: Τρικαλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Δεκ 2005, 14:22:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενταξει!Sorry Μανθο.


The Ubuntu it's a way of life.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2097s (PHP: 53% - SQL: 47%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on