PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Εισαγωγή... Super 1600
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 10:53:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σύμφωνα και με το Pdf βρήκαμε εισαγωγή έχουμε και εκκεντροφόρους (πολύ σημαντικό) , καινούριο εγκέφαλο, αλλά κάτι που σκεφτόμουν εχθές βράδυ.

O όκταπους χωράει στο 1600;

Eάν μιλάγαμε για τον κινητήρα του Larry69 θα έλεγα σίγουρα, γιατί όπως έχω δει, χωράει όρθιος άνθρωπος εκεί μέσα. Στον δικό μας που θα χωρέσει αυτό το πράγμα; Kαι ότι χωράει, χωράει. Tι πρέπει να βγάλεις για να χωρέσει. O Sidobre είπε, ότι φεύγει το A/C, που αν θες το κρατάς με πατέντα (να την πω). Kάτι δεν μου πάει όμως. Rolling eyes Rolling eyes


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 11:00:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Σύμφωνα και με το Pdf βρήκαμε εισαγωγή έχουμε και εκκεντροφόρους (πολύ σημαντικό) , καινούριο εγκέφαλο, αλλά κάτι που σκεφτόμουν εχθές βράδυ.

O όκταπους χωράει στο 1600;

Eάν μιλάγαμε για τον κινητήρα του Larry69 θα έλεγα σίγουρα, γιατί όπως έχω δει, χωράει όρθιος άνθρωπος εκεί μέσα. Στον δικό μας που θα χωρέσει αυτό το πράγμα; Kαι ότι χωράει, χωράει. Tι πρέπει να βγάλεις για να χωρέσει. O Sidobre είπε, ότι φεύγει το A/C, που αν θες το κρατάς με πατέντα (να την πω). Kάτι δεν μου πάει όμως. Rolling eyes Rolling eyes


Aχ, Αχ μιλάω αλλά δεν με καταλαβαίνεις!!!

Το χταπόδι χωράει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό!
Είναι λίγο τσουχτερό (Θα το πληρώσεις για αστακό! Confused ) αλλά θα είναι μια χαρά.

Το Air-codition δεν μπαίνει όχι γιατι δεν χωράει, αλλά διότι δεν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος!

Εχεις δει κανένα αγωνιστικό που να έχει και air-codition?????

Η πατέντα γίνεται προσθέτωντας στον εγκέφαλο παραμέτρους για air-codition.

Oχι δηλαδή για να μήν νομίζεται ότι παραπληροφορώ



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 11:13:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:


Aχ, Αχ μιλάω αλλά δεν με καταλαβαίνεις!!!

Το χταπόδι χωράει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό!
Είναι λίγο τσουχτερό (Θα το πληρώσεις για αστακό! Confused ) αλλά θα είναι μια χαρά.

Το Air-codition δεν μπαίνει όχι γιατι δεν χωράει, αλλά διότι δεν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος!

Εχεις δει κανένα αγωνιστικό που να έχει και air-codition?????

Η πατέντα γίνεται προσθέτωντας στον εγκέφαλο παραμέτρους για air-codition.

Oχι δηλαδή για να μήν νομίζεται ότι παραπληροφορώ


Πρέπει να μου βάζεις συνέχεια χέρι γιατί δεν μπορώ να τα γράψω με λεπτομέριες, με όλους αυτούς εδώ, πάνω από το κεφάλι μου;;;;; Evil Embarassed 8O Laughing Laughing

Eγώ αυτό που πιστεύω βλέποντας το σχεδιάγραμμα είναι ότι εάν η κούρμπα της πολλαπλής είναι λίγο μεγαλύτερη από την ήδη υπάρχουσα (λογικό κατά τη γνώμη μου) τότε ίσως έχει πρόβλημα.

Πιθανόν να είναι και ιδέα μου γιατί κάθε φορά που ανοίγω τον κινητήρα με πιάνει η καρδιά μου, με την έλειψη χώρου που υπάρχει εκεί μέσα. Eδώ ταλαιπωρούμαι μ' ένα σωρό χωνιά για να βάλω υγρό στους υαλοκαθαριστήρες 8O 8O 8O 8O 8O 8O


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Larry69 (Λάζαρος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 206 GT 2.0 16V

Ένταξη: 09 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 121
Τόπος: Αθήνα - Κορυδαλλός

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Σεπ 2002, 11:51:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε Chris το αποφάσισα.Έλα να αλλάξουμε moter και μετά θα είσαι άνετος. Laughing Laughing Laughing Ούτε χωνάκια και πατέντες , απλά θα κάθεσαι όρθιος μέσα στο καπό, και η δουλειά θα γίνεται Twisted evil Laughing Twisted evil
Όποτε είναι πές μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Σεπ 2002, 18:35:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:

Από εκεί και ύστερα, είναι εύκολο (...περίπου) να υπολογίσουμε την ποσότητα αέρα που εισέρχεται στην εισαγωγή μετρώντας το εμβαδό του ανοίγματος (σε συνάρτηση με την διάμετρο του σωλήνα εισαγωγής) και την ταχύτητα εισόδου του αέρα.

Αν κάτσουμε να τα υπολογίσουμε όλα αυτά θα τα βρούμε.



Προσπαθώ να υπολογίσω πόσο αέρας περνάει απο συγκεκριμένη διατομή σε συγκεκριμένη ταχύτητα.. Επειδή δεν ξέρω πως ακριβώς βγαίνει αυτό το νούμερο εφαρμόζω ενα σκεπτικό και μου λέτε αν βλέπετε κάποιο λάθος.

Το σκεπτικό μου έχει ως εξής:

Έχω μια σωλήνα διαμέτρου 130 τετραγωνικών εκατοστών η οποία "σκίζει" τον άνεμο με 100 χλμ/ώρα. Αυτό ισοδυναμεί με 27.77 μέτρα το δευτερόλεπτο. Ειναι σωστό να πω:

130 τετ. εκ. Χ 27.77 μέτρα /δευτ. => 130 τετ. εκ Χ 2777 εκατοστά / δευτ. => 361.010 κυβικά εκατοστά / δευτ => 361 λιτρα / δευτερόλεπτο

Είναι σωστό αυτό?

Τώρα αυτό σαν αποτέλεσμα μπορεί να φαίνεται πολύ αλλά είναι σχετικά δύσκολο ολο αυτό να πάει στη μηχανή αφού εχουμε το φίλτρο που κόβει κάπως, καθώς και η σωλήνα που πάει προς πεταλούδα ειναι 60-65 mm (περίπου ~30 τετ. εκ) και στη συνέχεια η πεταλούδα του 1400 είναι περιπού 15 τετ. εκ. επιφάνειας οποτε και πέφτει πολύ bottleneck..Πάντως αφού η χωρητικότητα τού συστήματος εισαγωγής (σηλήνας απο το φιλτροκούτι στην πεταλούδα, μέχρι σωλήνες που φτάνουν στις βαλβίδες) ειναι δεδομένη για συμπίεση 1 bar (ατμοσφαιρική) τοτε θεωρητικά αυτό που βελτιώνεται είναι η ταχύτητα παροχής αέρα στους κυλίνδρους καθώς μην μπορώντας να χωρέσουν τα 361 λίτρα / δευτερόλεπτο στα ~15 τ.εκ της πεταλούδας (8.6 φορές μικροτερο απο τα 130 τ. εκ της εισαγωγής) τότε θα προσπαθήσουν να στριμωστούν τρέχοντας 8.6 φορές περισσότερο, ενα πράγμα σαν αυτό που γίνεται οταν κλείνουμε με το δάλτυλο μας ένα λάστιχο με νερό....Φυσικά το νούμερο ειναι μικρότερο απο 8.6 φορές λόγω απωλειών αλλα μιλάμε πάντοτε θεωρητικά....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fpug 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος




Ένταξη: 05 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2002, 12:13:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δειτε κι αυτο

http://www.peugeot-gti.net/photopost/data/504/32super1600_1-med.jpg
http://www.peugeot-gti.net/photopost/data/504/32super1600_3-med.jpg
http://www.peugeot-gti.net/photopost/data/504/32super1600_2-med.jpg


206S1600
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2002, 12:16:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μμμμμ, κολπάκια!



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
fpug 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος




Ένταξη: 05 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 392

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Νοέ 2002, 14:03:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ καλα κολπακια μπορω να πω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0667s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on