PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Φορολογικές Δηλώσεις και Αυτοκίνητο - ΒΟΗΘΕΙΑ!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 12:49:13    Θέμα δημοσίευσης: Φορολογικές Δηλώσεις και Αυτοκίνητο - ΒΟΗΘΕΙΑ! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή προσπαθώ να κάνω τη φορολογική μου δήλωση και κάπου έχω χαθεί στη φόρμα Ε1 με τα διάφορα περί % κυριότητας αυτοκινήτου κλπ θα ήθελα να δω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει! Scratch Scratch Scratch

Όσοι πήρατε αυτοκίνητο με δάνειο μέσα στο 2003 πρέπει να ξέρετε τι πρέπει να κάνω αφού πρέπει να τα γράψατε και εσείς πέρσι!

Ευχαριστώ! Cool Cool Cool


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 12:55:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tι να σου πω ρε παιδί, αυτά τα ξέρει η εταιρία λογιστών που έχω προσλάβει να διαχειρίζεται την περιουσία μου. Δεν μπορώ εγώ ν' ασχολούμαι με τέτοια πεζά θέματα... Silly



Δυο λεπτά να πάρω τηλ. να ρωτήσω...



Eκεί που λέει που λέει "συνιδιοκτησία" βάζεις 100% εάν είναι μόνο στο όνομά σου. Στο "727" βάζεις τις δόσεις (πόσα δίνεις το χρόνο). Πρέπει να σου έχουν δώσει σχετικό χαρτί από την Peugeot.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 12:57:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αν το αυτοκίνητο είναι αποκλειστικά στο όνομά σου, τότε γράφεις 100.

Αν όχι, τότε το ποσοστό της κυριότητας που σου αναλογεί.


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 14:25:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

crusader έγραψε:
αν το αυτοκίνητο είναι αποκλειστικά στο όνομά σου, τότε γράφεις 100.

Αν όχι, τότε το ποσοστό της κυριότητας που σου αναλογεί.


Εδώ είναι το πρόβλημα! ΤΙ ποσοστό κυριότητας??? Πως το υπολογίζεις??

Αν πλήρωσα 50% προκαταβολή και 8 από τις 36 δόσεις τότε είναι (8/36)Χ100+50=72,2%???????????????? Confused Confused Confused

Επίσης τα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα που πλήρωνουμε για το αυτοκινήτο δηλώνονται κάπου σαν τις ασφάλειες ζωής, πυρός κλπ???


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ePhI (Eφη)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


206 1.6(16V) xs3/z4

Ένταξη: 02 Σεπ 2003
Δημοσιεύσεις: 322
Τόπος: always ΒΠ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 14:34:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
crusader έγραψε:
αν το αυτοκίνητο είναι αποκλειστικά στο όνομά σου, τότε γράφεις 100.

Αν όχι, τότε το ποσοστό της κυριότητας που σου αναλογεί.


Εδώ είναι το πρόβλημα! ΤΙ ποσοστό κυριότητας??? Πως το υπολογίζεις??

Αν πλήρωσα 50% προκαταβολή και 8 από τις 36 δόσεις τότε είναι (8/36)Χ100+50=72,2%???????????????? Confused Confused Confused

Επίσης τα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα που πλήρωνουμε για το αυτοκινήτο δηλώνονται κάπου σαν τις ασφάλειες ζωής, πυρός κλπ???


μπορεις να δηλωσεις ολη την αξια του αυτοκινητου ,
εαν καταφερεις να εμφανισεις δωρεα .... και ετσι δεν ασχολεισαι καθε χρονο τι πρεπει να γραψεις μεχρι να τελειωσουν οι δοσεις........


``Δύο πράγματα είναι αιώνια,το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία,αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο``
ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Stevon ("Κουμπάρος" John Φυστίκη...)
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων
Επίσημο Μέλος

VF7 + VF3 = P.S.A.

Ένταξη: 22 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2584

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 15:29:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ultra-one έγραψε:
crusader έγραψε:
αν το αυτοκίνητο είναι αποκλειστικά στο όνομά σου, τότε γράφεις 100.

Αν όχι, τότε το ποσοστό της κυριότητας που σου αναλογεί.


Εδώ είναι το πρόβλημα! ΤΙ ποσοστό κυριότητας??? Πως το υπολογίζεις??

Αν πλήρωσα 50% προκαταβολή και 8 από τις 36 δόσεις τότε είναι (8/36)Χ100+50=72,2%???????????????? Confused Confused Confused

Επίσης τα τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα που πλήρωνουμε για το αυτοκινήτο δηλώνονται κάπου σαν τις ασφάλειες ζωής, πυρός κλπ???


Χάρη όπως σου απάντησε και ο Σπύρος ,άν το αυτ/το είναι μόνο στο όνομα σου βάζεις ποσοστό 100%,άν όχι βάζεις το ποσοστό που σου αντιστοιχεί.
Τέλη κυκλοφορίας + ασφάλεια δέν περνιούνται σάν έξοδα,γράφονται όμως σαν έξοδα τα "έξοδα φακέλου" του δανείου του αυτ/του σου,και οτιδήποτε σου έχει "τσεπόσει" η τράπεζα. Wink



Δέν προλάβαμε να το "τουρμπίσουμε" και μας άφησε ο 3ος...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
underage (Σοφία)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2003)

Ένταξη: 09 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 319
Τόπος: Σαλαμίνα - Καναδά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Μάϊ 2005, 23:32:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άλλο το ποσοστό συνιδιοκτησίας και άλλο "παρακράτηση κυριότητας"

Ιδιοκτήτης είναι αυτός που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας στο όνομά του. Όταν το αγοράζεις αναγράφεται στο συμβόλαιο το ποσοστό αν υπάρχουν πάνω από ένας ιδιοκτήτης, πχ 80% εσύ και 20% η μαμά σου, αλλιώς είναι 100% δικό σου, ΑΣ το χρωστάς στην τράπεζα.
Η τράπεζα θα στο κατάσχει μόνο αν δεν πληρώσεις τις δόσεις και θα γίνει αυτή ιδιοκτήτης.

Στους μήνες κυριότητας μετράς τους μήνες από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας και μετά. Αν πχ το πήρες (έκδοση αδείας) 16 Μαρτίου 2004 τότε το έχεις 9 μήνες στην κατοχή σου, αν το πήρες 15 Μαρτίου 2004 είναι 10 οι μήνες.
Στον κωδικό 851 δεν θα βάλεις κανένα ποσό γιατί δεν σε πιάνει τεκμήριο στα 1600 κυβικά.
Στον κωδικο 719 θα γράψεις την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου, αυτή που αναγράφεται στο τιμολόγιο αγοράς, όχι εξτρα, όχι τόκοι, όχι έξοδα.
Στον κωδικό 781 θα γράψεις το καθαρό ποσό του δανείου σου, χωρίς τους τόκους .
Στον κωδικό 727 θα γράψεις το ποσό των δόσεων που έχεις πληρώσει, μαζί με τους τόκους και τα έξοδα φακέλου, λογικά θα σου έχει στείλει η τράπεζα βεβαίωση, την οποία θα επισυνάψεις.

Τέλος θα βάλεις φωτοτυπία: της άδειας κυκλοφορίας, το πινάκιο των δόσεων, το τιμολόγιο αγοράς του αυτοκινήτου, τη σύμβαση δανείου.

Ελπίζω να σε κάλυψα Razz

Ότι πρωτότυπο χαρτί καταθέσεις μαζί με την φορολογική σου δήλωση, θα κρατήσεις φωτοτυπία


Αξίζει φίλε να υπάρχεις
για ένα όνειρο κι ας είναι
η φωτιά του να σε κάψει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Μάϊ 2005, 02:28:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

underage έγραψε:
Άλλο το ποσοστό συνιδιοκτησίας και άλλο "παρακράτηση κυριότητας"

Ιδιοκτήτης είναι αυτός που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας στο όνομά του. Όταν το αγοράζεις αναγράφεται στο συμβόλαιο το ποσοστό αν υπάρχουν πάνω από ένας ιδιοκτήτης, πχ 80% εσύ και 20% η μαμά σου, αλλιώς είναι 100% δικό σου, ΑΣ το χρωστάς στην τράπεζα.
Η τράπεζα θα στο κατάσχει μόνο αν δεν πληρώσεις τις δόσεις και θα γίνει αυτή ιδιοκτήτης.

Στους μήνες κυριότητας μετράς τους μήνες από την ημερομηνία έκδοσης της άδειας και μετά. Αν πχ το πήρες (έκδοση αδείας) 16 Μαρτίου 2004 τότε το έχεις 9 μήνες στην κατοχή σου, αν το πήρες 15 Μαρτίου 2004 είναι 10 οι μήνες.
Στον κωδικό 851 δεν θα βάλεις κανένα ποσό γιατί δεν σε πιάνει τεκμήριο στα 1600 κυβικά.
Στον κωδικο 719 θα γράψεις την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου, αυτή που αναγράφεται στο τιμολόγιο αγοράς, όχι εξτρα, όχι τόκοι, όχι έξοδα.
Στον κωδικό 781 θα γράψεις το καθαρό ποσό του δανείου σου, χωρίς τους τόκους .
Στον κωδικό 727 θα γράψεις το ποσό των δόσεων που έχεις πληρώσει, μαζί με τους τόκους και τα έξοδα φακέλου, λογικά θα σου έχει στείλει η τράπεζα βεβαίωση, την οποία θα επισυνάψεις.

Τέλος θα βάλεις φωτοτυπία: της άδειας κυκλοφορίας, το πινάκιο των δόσεων, το τιμολόγιο αγοράς του αυτοκινήτου, τη σύμβαση δανείου.

Ελπίζω να σε κάλυψα Razz

Ότι πρωτότυπο χαρτί καταθέσεις μαζί με την φορολογική σου δήλωση, θα κρατήσεις φωτοτυπία


Σας ευχαριστώ πολύ. Ειδικά εσύ Σοφία ήσουνα πολύ κατατοπιστική!! Cool

Υποθέτω όμως ότι οι δόσεις που πλήρωσα είναι όπως και οι μήνες που το έχω στην κατοχή μου που αναλογούν στο 2004 και όχι μέχρι τώρα. Σωστά??????????????? Confused

Επίσης επειδή τη δήλωση θα την κάνω από το ίντερνετ προφανώς δεν θα επισυνάψω τίποτα! Σίγουρα όμως πρεπει να κρατήσω αντίγραφα για αυτά που λες αν μου ζητηθούν. Cool


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
underage (Σοφία)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2003)

Ένταξη: 09 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 319
Τόπος: Σαλαμίνα - Καναδά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Μάϊ 2005, 12:41:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βεβαίως οι δόσεις αφορούν το έτος 2004,
Έχω την εντύπωση πως άμα έχεις αγοροπωλησία αυτοκινήτου, μεταβίβαση ακινήτου και γενικώς ότι χρειάζεται να επισυνάψεις έγγραφα, δεν μπορείς να τα στείλεις μέσω internet, αλλά ταχυδρομικώς ή εσύ προσωπικά
Επειδή δεν είμαι σίγουρη πάρε ένα τηλέφωνο στα τηλέφωνα που αναγράφονται στο βιβλιαράκι οδηγιών σελίδα 58 και θα σου πουν.
Είχα πάρει εγώ και ρώτησα σχετικά με το Ε9 και ήταν ευγενέστατοι Razz


Αξίζει φίλε να υπάρχεις
για ένα όνειρο κι ας είναι
η φωτιά του να σε κάψει!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 15 Μάϊ 2005, 18:08:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

underage έγραψε:

Έχω την εντύπωση πως άμα έχεις αγοροπωλησία αυτοκινήτου, μεταβίβαση ακινήτου και γενικώς ότι χρειάζεται να επισυνάψεις έγγραφα, δεν μπορείς να τα στείλεις μέσω internet, αλλά ταχυδρομικώς ή εσύ προσωπικά


Εγώ πάντως κάνω την δήλωση μέσω του internet από την αρχή του taxisnet και απο το 2002 και μετά δεν έχει χρειαστεί να στείλω κάποια χαρτιά (π.χ βεβαίωση αποδοχών). Απλά τα κρατάω στην άκρη γιατί μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει έλεγχος.

Το 2001 τα είχα στείλει ταχυδρομικώς μετά την εκκαθάριση της δήλωσης, αφού πρώτα μου είχε έρθει ειδοποίηση με ειδικό φάκελο που έλεγε ότι πρέπει να τα βάλω μέσα και να τα στείλω.


Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 16 Μάϊ 2005, 09:08:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Την έκανα όπως είπε η Σοφία. Cool

Προφανώς από το ίντερνετ χαρτιά δεν έβαλα, αλλά τα έχω αν χρειαστούν!


Το σίγουρο είναι ότι από Ίντερνετ (www.taxisnet.gr) είναι πιο ευκολο να φτιάξεις τη δήλωση διότι δεν χρειάζεται να στείλεις χαρτούρα και επίσης σου έρχεται το εκκαθαριστικό πολύ γρήγορα! Twisted evil


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1337s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on