PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Oι πωλησεις του 207
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2012, 19:10:37    Θέμα δημοσίευσης: Oι πωλησεις του 207 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη πολλα εχουν ειπωθει για το 207, οτι δεν πουλησε,παραθετω τα τοπ 10 των τελευταιων ετων.

2007
Volkswagen Golf
Peugeot 207
Ford Focus
Opel Corsa/Vauxhall Corsa
Opel Astra/Vauxhall Astra
Renault Clio
Fiat Punto
Ford Fiesta
Volkswagen Passat
BMW 3-Series

[edit] 2008
Volkswagen Golf - 458,253 EU Sales
Peugeot 207 - 406,163 EU Sales
Ford Focus - 364,638 EU Sales
Opel Corsa/Vauxhall Corsa - 360,274 EU Sales
Renault Clio - 335,548 EU Sales
Ford Fiesta - 327,314 EU Sales
Opel Astra/Vauxhall Astra - 320,856 EU Sales
Fiat Punto - 278,934 EU Sales
Volkswagen Polo - 275,921 EU Sales
Audi A4 - 255,474 EU Sales

[edit] 2009

Volkswagen Golf - 571,838 EU Sales
Ford Fiesta - 473332,091 EU Sales
Peugeot 207 - 367,160 EU Sales
Opel Corsa/Vauxhall Corsa - 351,807 EU Sales
Maruti Suzuki - 323,536 EU Sales
Renault Clio - 312,925 EU Sales
Ford Focus - 309,134 EU Sales
Fiat Panda - 298,914 EU Sales
Volkswagen Polo - 282,780 EU Sales
Opel Astra/Vauxhall Astra - 275,638 EU Sales

[edit] 2010

Volkswagen Golf - 492,556 EU Sales
Ford Fiesta - 402,207 EU Sales
Volkswagen Polo - 354,068 EU Sales
Renault Clio - 338,245 EU Sales
Opel Corsa/Vauxhall Corsa - 317,950 EU Sales
Peugeot 207 - 305,468 EU Sales
Opel Astra/Vauxhall Astra - 291,219 EU Sales
Ford Focus - Est. 262,000 EU Sales
Renault Megane - 260,542 EU Sales
Fiat Punto - 257,645 EU Sales
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2012, 20:18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν λέμε ότι δεν πούλησε...
απλά δεν έκανε την ίδια επιτυχία με τους 2 τελευταίους προκατόχους του... (5 μύρια το 205, 6 μύρια plus το 206...)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2012, 21:27:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
δεν λέμε ότι δεν πούλησε...
απλά δεν έκανε την ίδια επιτυχία με τους 2 τελευταίους προκατόχους του... (5 μύρια το 205, 6 μύρια plus το 206...)


αν και δεν ειμαι ο ειδηκος σε αυτο το θεμα,
(διορθωστε με please αν κανω λαθος)
αλλα αλλη αγοραστικη δυναμη ειχε το κοινο των 205 και 206
και αλλη το κοινο των 207 (ελεω τα πρωτα συνεφα της κρισης κτλ)
Οποτε νουμερα πωλησεων που εκαναν οι προκατοχοι του
ελεω κρισης και μονο αποκλειεται να κανει, γιατι ειναι δυσκολοι καιροι...


Δεν λεω οτι καλυτερο η χειροτερο γιατι το καθε ενα βγηκε με βαση και τις αναγκες των καταναλωτων της καθε εποχης κτλ...
Γενικοτερα δυσκολη η αντικειμενικη συγκριση μεταξυ τους Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2012, 21:37:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mechanic έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
δεν λέμε ότι δεν πούλησε...
απλά δεν έκανε την ίδια επιτυχία με τους 2 τελευταίους προκατόχους του... (5 μύρια το 205, 6 μύρια plus το 206...)


αν και δεν ειμαι ο ειδηκος σε αυτο το θεμα,
(διορθωστε με please αν κανω λαθος)
αλλα αλλη αγοραστικη δυναμη ειχε το κοινο των 205 και 206
και αλλη το κοινο των 207 (ελεω τα πρωτα συνεφα της κρισης κτλ)
Οποτε νουμερα πωλησεων που εκαναν οι προκατοχοι του
ελεω κρισης και μονο αποκλειεται να κανει, γιατι ειναι δυσκολοι καιροι...


Δεν λεω οτι καλυτερο η χειροτερο γιατι το καθε ενα βγηκε με βαση και τις αναγκες των καταναλωτων της καθε εποχης κτλ...
Γενικοτερα δυσκολη η αντικειμενικη συγκριση μεταξυ τους Rolling eyes


ακομα βγαινει απο 1.4 και πανω...αυτοματα αλλη κατηγορια οταν υπαρχουν ενα καρο 1.1 απο τα αλλα και φυσικα τα πολλα χρονια τους στην αγορα,λογο καιρων το 207 δεν ποιανει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SERSEGI (ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


106 RALLYE 16V

Ένταξη: 15 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 263

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2012, 01:54:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και + ολα αυτα,ο κοσμος εχει χαμπαριασει πως το 207 ειναι
χρυσο,καλο αλλα σε αξιοπιστια ψιλοκοφινι...


Garage man...

http://www.karabalisracing.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2012, 04:12:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SERSEGI έγραψε:
και + ολα αυτα,ο κοσμος εχει χαμπαριασει πως το 207 ειναι
χρυσο,καλο αλλα σε αξιοπιστια ψιλοκοφινι...

Sorry αλλα αυτο που λες δεν νομιζω οτι ακούγεται και εξηγούμαι.
Το μεγαλύτερο μέρος των ζημιών στα 207 εστιάζεται στα GT/Rallye/RC και αυτο λόγο του THP και του οτι είναι κινητήρας καινούργιος, πιεσμενος και όσα έχουμε αναφέρει.
Ομως αυτα τα 3 μοντέλα κατεχουν μικρο μερίδιο στην αγορά σε σχέση με τα μικρότερα, τα οποία "μικρά" 207 ίσως είναι τα πιο αξιοπιστα μικρα στην αγορά αυτη τη στιγμή. Και για του λόγου το αληθές, κοιτα το άρθρο του autotriti για τα ζημιάρικα το 2007, δλδ πριν καλα καλα μπουν οι ΤΗΡ
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/35156_16144.asp



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2012, 04:41:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

makis106 έγραψε:
SERSEGI έγραψε:
και + ολα αυτα,ο κοσμος εχει χαμπαριασει πως το 207 ειναι
χρυσο,καλο αλλα σε αξιοπιστια ψιλοκοφινι...

Sorry αλλα αυτο που λες δεν νομιζω οτι ακούγεται και εξηγούμαι.
Το μεγαλύτερο μέρος των ζημιών στα 207 εστιάζεται στα GT/Rallye/RC και αυτο λόγο του THP και του οτι είναι κινητήρας καινούργιος, πιεσμενος και όσα έχουμε αναφέρει.
Ομως αυτα τα 3 μοντέλα κατεχουν μικρο μερίδιο στην αγορά σε σχέση με τα μικρότερα, τα οποία "μικρά" 207 ίσως είναι τα πιο αξιοπιστα μικρα στην αγορά αυτη τη στιγμή. Και για του λόγου το αληθές, κοιτα το άρθρο του autotriti για τα ζημιάρικα το 2007, δλδ πριν καλα καλα μπουν οι ΤΗΡ
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/35156_16144.asp

To επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό.

Τα 1400-1600άρια ατμοσφαιρικά 207 είναι ίσως τα πιο αξιόπιστα της κατηγορίας. Ιδίως αν τα συγκρίνουμε με το 206.
4,5 χρόνια κάτοχος και δεν έχει βγάλει το παραμικρό.

Όσο για τις πωλήσεις, το 207 είναι πέρα για πέρα επιτυχημένο.
Το 205 δεν ξέρω πόσα χρόνια ήταν στην αγορά, αλλά το 206 έχει περάσει τη δεκαετία, ενώ το 207 δεν είναι ούτε 6 καλά καλά.
Επιπλέον, ο ανταγωνισμός του 207 είναι κατά τη γνώμη μου πιο σκληρός, ενώ το 206, ιδίως όταν πρωτοβγήκε, είχε πολύ λιγότερους ανταγωνιστές και κατά κανόνα κατώτερους (ιδίως εμφανισιακά), ενώ σήμερα λίγο πολύ όλα τα αυτοκίνητα είναι σχεδόν εφάμιλα με μικρές διαφορές ποιοτικά-τεχνολογικά μεταξύ τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SERSEGI (ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


106 RALLYE 16V

Ένταξη: 15 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 263

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Ιαν 2012, 14:23:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

στον ΤΗΡ αναφερομουν.
εμενα προσωπικα το 207 μου αρεσει αλλα κουβαλαει
καποιες ασθενειες που εκει στη Γαλλια δεν λενε
να βαλουν μυαλο.
τα 1.4 και 1.6 δεν βγαζουν ζημιες μηχανικα γιατι
τα μοτερ τους στηριζονται στα παλαιοτερα μοντελα.
το 206 ειναι μια κατηγορια μονο του και ανηκει στις
τελευταιες κατασκευες της παλαιας και ενδοξης πεζο.
τα περιοδικα προσωπικα εχω σταματησει να τα εμπιστευομαι εδω και
παρα πολυ καιρο γιατι τα κριτηρια τους δεν ειναι και
τοσο ...αντικειμενικα,και μπορω να το γνωριζω εκ των εσω.
ολα τα αυτοκινητα εχουν τα προβληματα τους αλλα επειδη
τυχαινει και λυνω αρκετα αυτοκινητα (απο χομπι ας πουμε..)
τοτε πραγματικα βλεπεις που εχουν παει τα λεφτα σου.
η πεζο ποιοτικα εχει ανεβει αρκετα αλλα η στροφη που εκανε η εταιρια
και τις εταιριες που αποφασισε να ανταγωνιστει,θα της παρει λιγο
καιρο ακομα ωστε να ωριμασει και να τις κοιταξει καταματα σε ολους τους τομεις.
παραυτα η αισθητικη στα αυτοκινητα της ειναι αδιαμφισβητητη και αποτελει
σημαντικο λογο για καποιο σεβαστο μεριδιο πωλησεων.


Garage man...

http://www.karabalisracing.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιαν 2012, 21:50:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πλακα κανετε?διαβαζετε ολοι τι γραφετε?
επιτυχια να εχει πουλησει κατω απο 1.5μυριο συνολικα οταν τα προηγουμενα περασαν τα 5??????

και το 206 οταν βγηκε ειχε διπλα του ενα 106 και ενα 307 να του κοβουν πωλησεις στην αρχη και το τελος της καριερας του...

ΤΟ 207 ΗΤΑΝ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ... καλυπτε το κενο του 206 και του 307 επι χρονια μεχρι να βγει το 308

δεν ειναι τυχαιο που τη μια το συγκριναν φτηνες εκδοσεις με το πολο και την αλλη στις ακριβες εκδοσεις με το γκολφ....

παρολα αυτα πατωσε για τα δεδομενα που περιμενε απο αυτο η πεζο για αυτο και το αποσυρει αρον αρον.......

επισης οποιος πει οτι ο 1.6 με τα 120αλογα ειναι αξιοπιστο μοτερ θα γελανε και οι ρεγγες. ουσιαστικα τα μονα μοτερ που δεν ακουστηκαν παραπονα για το 207 ηταν το 1.4 και το rc.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Ιαν 2012, 22:33:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
πλακα κανετε?διαβαζετε ολοι τι γραφετε?
επιτυχια να εχει πουλησει κατω απο 1.5μυριο συνολικα οταν τα προηγουμενα περασαν τα 5??????

Καταρχήν μέχρι τέλος 2009 είχε πουλήσει πάνω απο 1,7εκ κομμάτια σύμφωνα με αυτό
volvos έγραψε:

και το 206 οταν βγηκε ειχε διπλα του ενα 106 και ενα 307 να του κοβουν πωλησεις στην αρχη και το τελος της καριερας του...

Επίσης με αυτη τη λογική, απο τη διάρκεια της πρώτης παραγωγής του 207 μέχρι σήμερα, είχε δίπλα του το 107, το 206, το 206+, το 307 και το 308.

volvos έγραψε:

παρολα αυτα πατωσε για τα δεδομενα που περιμενε απο αυτο η πεζο για αυτο και το αποσυρει αρον αρον.......

επισης οποιος πει οτι ο 1.6 με τα 120αλογα ειναι αξιοπιστο μοτερ θα γελανε και οι ρεγγες. ουσιαστικα τα μονα μοτερ που δεν ακουστηκαν παραπονα για το 207 ηταν το 1.4 και το rc.


το RC πιο λιγα προβλήματα γιατι? ίδιος κινητήρας είναι αν εξαιρέσεις καποια κομματια στα οποια δεν επικεντώνονται προβλήματα του ΤΗΡ, απλα ακουγονται λιγότερο γιατι ειναι πιο λιγα κομματια. Και όντως ο 1.6 ο ατμοσφαιρικός είχε να παρουσιασει λιγότερα προβλήματα απο τους τουρμπάτους, μονο και μονο αν ψαξει κανεις εδω μέσα το διαπιστώνει ευκολα.

Και ουσιαστικα δεν θέλω να το χαρακτηρισω σαν πιο επιτυχιμένο απο το 206, μιας και το συγκρίνετε, όντως το 206 πούλησε περισσότερο, αλλα με 10 χρόνια στην αγορά. απλα διαφωνω στο οτι πάτωσε το 207. Το οτι έμεινε 6 χρονια στην αγορά δεν ειναι απαραιτητα κακο μιας και γενικοτερα υπαρχει αυτη η ταση οσο περνανε τα χρόνια. Το 106 έμεινε 13, το 205 14... Wink



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SERSEGI (ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


106 RALLYE 16V

Ένταξη: 15 Ιούν 2010
Δημοσιεύσεις: 263

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 02:07:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εν ολιγοις οσο και αν τα αγαπαμε...η πεζο εχει
γινει ψιλομπουρδελισταν τα τελευταια χρονια χωρις να δινω αφεση στις αλλες εταιρειες.
και οποιος θελει ας μου αποδειξει το αντιθετο.
την παλια πεζο ξεχαστε την!
αν και ενθερμος υποστηρικτης της γαλλικης εταιρειας και της ιστοριας της!


Garage man...

http://www.karabalisracing.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 09:16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 107 δεν "κλεβει" σε καμια περιπτωση πελατες απο τα 207 μιας και η κοστολογηση τους ηταν αρκετα κοντα οποτε οποιος ηθελε 207,επαιρνε 207(1400αρι με 75 αλογα)...
Το 206+ δεν υπαρχει καν(σε νουμερα πωλησεων),οσα ταξινομηθηκαν ειναι κατα 95% νοικιαρικα μιας και τα δωσαμε απο τοτε ακομα που δουλευα και εγω στην Lion στην Sixt για να βγαλουν τα λεφτα τους μιας και απο πωλησεις σε ιδιωτες δεν εκαναν τιποτα...

Οσο αφορα την συγκριση μεταξυ 206 vs 207,εδω γελαμε...
Τα νουμερα λενε πολλα,και οχι,το 2006 που βγηκε το 207,δεν ειχαμε κριση.Απλα δεν ειναι 206 και δεν θα γινει...

Οσο αφορα τα περι αξιοπιστιας,αυτο ειναι αλλο καπελο που δεν νομιζω οτι εμπλεκεται αμεσα με τις πωλησεις,κρινωντας παντως απο την προτιμηση των αγοραστων,τα νουμερα άλλα λενε.
Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 17:11:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Το 107 δεν "κλεβει" σε καμια περιπτωση πελατες απο τα 207 μιας και η κοστολογηση τους ηταν αρκετα κοντα οποτε οποιος ηθελε 207,επαιρνε 207(1400αρι με 75 αλογα)...
Το 206+ δεν υπαρχει καν(σε νουμερα πωλησεων),οσα ταξινομηθηκαν ειναι κατα 95% νοικιαρικα μιας και τα δωσαμε απο τοτε ακομα που δουλευα και εγω στην Lion στην Sixt για να βγαλουν τα λεφτα τους μιας και απο πωλησεις σε ιδιωτες δεν εκαναν τιποτα...

Όσο ισχυει οτι δεν εκλεβε, αλλο τοσο ισχυει οτι έκλεβε, γιατι αυτος που ηθελε ενα φτηνο peugeot για αυτοκίνητο πόλης, προτιμησε το 107 ως πιο μικρό. Τα δε 206+ νοικιάρικα, αν δεν υπήρχαν, θα ήταν στη θέση τους τα 207...
μη μπαινουμε σ'αυτο το τριπακι γιατι ολα αυτα δεν ειναι ικανοι λόγοι.

Pughell έγραψε:

Οσο αφορα την συγκριση μεταξυ 206 vs 207,εδω γελαμε...
Τα νουμερα λενε πολλα,και οχι,το 2006 που βγηκε το 207,δεν ειχαμε κριση.Απλα δεν ειναι 206 και δεν θα γινει...

ο μονος ικανος λόγος είναι οτι μπορει το 2006 να μην υπήρχε κρίση, αλλα στην ουσία ξεκιναει απο το 2007, 08, 09, 10, 11, 12...
Pughell έγραψε:

Οσο αφορα τα περι αξιοπιστιας,αυτο ειναι αλλο καπελο που δεν νομιζω οτι εμπλεκεται αμεσα με τις πωλησεις,κρινωντας παντως απο την προτιμηση των αγοραστων,τα νουμερα άλλα λενε.
Confused

Τα περι αξιοπιστίας μπορει να μην μετρανε άμεσα στην αγορά, αλλα παντα ο υποψήφιος αγοραστής θα ρωτήσει πριν το πάρει καποιους κατοχους για τα προβλήματα που έχει βγάλει.
Και η Peugeot έχει κανει μεγάλα βήματα στον τομέα αξιοπιστία για μενα, απο το 307 και μετά και αυτο ακουγεται. Επειδή τυχαινει να εχω κανει καποιες χιλαδες ελέγχους ως ελεγκτης ΚΤΕΟ για καποια χρόνια, τα 307 πχ ήταν πολλα επίπεδα μπροστα απο 106, 206 τουλάχιστον σε φθορές απο ψαλίδια, άξονες, φρένα, κρεμαγιέρες κ.α. που τα άλλα έχουν ψωμοτύρι...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Driver ///M (Άρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 1.4 90hp sport

Ένταξη: 16 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 829

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 17:29:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πως γίνεται ένα αυτοκίνητο που για 3 χρόνια ήταν στην πρώτη τριάδα των πωλήσεων και το 2010 ήταν έκτο να θεωρείται αποτυχημένο εμπορικά, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει, να είναι στην πρώτη θέση με διπλάσιες πωλήσεις από τη δεύτερη για να θεωρείται επιτυχημένο?

Τώρα από αξιοπιστία, ναι τα thp έχουν θεματάκια, .
Το 206 όμως σαν ποιότητα κατασκευής γενικότερα είναι πολύ πίσω, κάτι που είναι λογικό βέβαια αφού τα χωρίζουν και τόσα χρόνια.
Το 208 όμως δε νομίζω πως θα έχει ιδιαίτερες διαφορές ποιοτικά από το 207, αφού το δεύτερο για την κατηγορία του και τα λεφτά του θεωρείται κορυφαίο.

Για εμένα το 207 δεν ήταν πρωτοποριακό ούτε ο ακρογωνιαίος λίθος της πεζώ.
Ήταν όμως το πιο ισορροπημένο supermini που έχει βγάλει μέχρι στιγμής, αφού συνδυάζει ποιότητα, εμφάνιση, ποιότητα, ποικιλία κινητήρων, καλή οδική συμπεριφορά και κορυφαία ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 19:10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οταν το 2008 η βασικη εκδοση του 107 με εξοπλισμο Trendy εβγαινε στα 11 σχεδον και το 207 ξεκινουσε απο τα 13,τοτε αυτος που ηθελε να παρει μικρο,θα επαιρνε ετσι και αλλιως 107 ή ενα αντιστοιχο μικρο μιας και το 207 αλλαζε κατηγορια.Τοσο απλα...

Τα δε 207 δεν υπηρχαν στα νοικιαρικα γιατι με το καινουργιο μοτερ των 95 αλογων ηταν ακριβα,με των 90 αλογων ηταν εξισου ακριβα και με των 75 αλογων πολυ απλα δεν νοικιαζονταν.
Το 207 σαν νοικιαρικο δεν ειχε ποτε πιθανοτητες και λογο κοστους αλλα και λογο ανταγωνιστων.

Οσο αφορα την κριση,η κριση αρχισε να εμφανιζεται στην ελληνικη αγορα το καλοκαιρι του 2009.
Οποτε απο το 2006,μια χαρα ειχε χρονια μπροστα του το 207 και μαλιστα πριν καν παλιωσει...

Οσο για την αξιοπιστια,με εξαιρεση την ποιοτητα κατασκευης,που κερδισε σε αξιοπιστια;
Στο οτι επελεξε μοτερ με "ιταλικα" ηλεκτρικα που καθε λιγο και λιγακι αναβει και ενα λαμπακι;
Περι φθορες σε ψαλιδια,αξονες,κλπ ειναι τουλαχιστον τραγικο να συγκρινεις ημιακαμπτο με υστερουντες βραχιονες.
Μακη για θυμησου λιγο ποσα ηλεκτρικα προβληματα εμφανισαν 106/206 και μετα τα ξαναλεμε...Το οτι το 307 ηταν η καταστροφη της Peugeot,μαλλον το ξεχνας.
Οσο για κρεμαγιερες και φρενα,εντελως αστοχο σχολιο.

Τα μονα ουσιαστικα σημεια που βελτιωσε η Peugeot ηταν τα υλικα κατασκευης και η ασφαλεια,αν και σε καμια περιπτωση δεν λες οτι το 206 δεν ειναι ασφαλες...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 19:26:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και το ξαναγραφω για χιλιοστη φορααααααααα

η πεζο με το 207 προσπαθησε να γεφυρωσει 2 κατηγοριες.
απο αυτο το αμαξι περιμενε τις πωλησεις του 206 και του 307 ΜΑΖΙ...
αυτο πως αλλιως να το γραψω για να το καταλαβετε????????

για να χωρεσει το 207 ξαναεβγαλε μικρο -107 και εξαφανισε το μεγαλο -307
ουσιαστικα αντικατεστησε επι χρονια 2 μοντελα με 1

αρα περιμενε τις πωλησεις και των δυο σε ενα...

για δεστε 2003-2006 ποσο πουλησαν το 206 και το 307 μαζι που ηταν και τα δυο ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ της καριερας τους εχοντας να αντιμετωπισουν μεγαθηρια και μετα συνεχιζουμε


προσωπικα θεωρω οτι το 207 ηταν ενα απο τα καλυτερα μοντελα της πεζο εδω και πολλα χρονια. ειναι αστειο στελιο να μιλαμε για τα 206 και τα 307 που σβηνανε στη μεση του δρομου και μονο φωτια δε παιρνανε στην αρχη με τις bsi και να τα συγκρινουμε με το 207 που ειναι πρωτο σε αξιοπιστια στα πιο πολλα τεστ. οχι επειδη ειναι γρανιτης αλλα επειδη διαλυονται πλεον ακομα και τα bmw.... το θεμα ειναι οτι για τ δεδομενα της πεζο το 207 εδειξε τα δοντια του με εξαιρεση για μενα το τιμονι και το στριψιμο που ουσιαστικα εδειξε ξεκαθαρα οτι πεζο και σπορτ δεν ....μας τελειωσε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 19:41:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206 να πηρε φωτια,δεν ξερω...
307 ναι...

Οσο αφορα το "γεφυρωμα" της Peugeot,δεν διαφωνω,ομως εμπορικα δεν ηταν οτι καλυτερο μιας και το 107 δεεεεν...

Σχετικα με την αξιοπιστια,μακαρι να ξαναβγαινε ενας αντιστοιχος TU στην παραγωγη με ανεβασμενη αποδοση.
Με εξαιρεση καμια φλαντζα που και που στα αλουμινενια μπλοκ,ξεχνουσες τι σημαινει συνεργειο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 20:04:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτο:
Pughell έγραψε:
Οταν το 2008 η βασικη εκδοση του 107 με εξοπλισμο Trendy εβγαινε στα 11 σχεδον και το 207 ξεκινουσε απο τα 13,τοτε αυτος που ηθελε να παρει μικρο,θα επαιρνε ετσι και αλλιως 107 ή ενα αντιστοιχο μικρο μιας και το 207 αλλαζε κατηγορια.Τοσο απλα...

Αναιρεί αυτό:
Pughell έγραψε:
Το 107 δεν "κλεβει" σε καμια περιπτωση πελατες απο τα 207 μιας και η κοστολογηση τους ηταν αρκετα κοντα οποτε οποιος ηθελε 207,επαιρνε 207(1400αρι με 75 αλογα)...

και ξαναλεω οτι αυτη η συζητηση δεν θα δωσει συμπεράσματα γιατι ολα αυτα ειναι πολυ σχετικά.

Pughell έγραψε:

Τα δε 207 δεν υπηρχαν στα νοικιαρικα γιατι με το καινουργιο μοτερ των 95 αλογων ηταν ακριβα,με των 90 αλογων ηταν εξισου ακριβα και με των 75 αλογων πολυ απλα δεν νοικιαζονταν.
Το 207 σαν νοικιαρικο δεν ειχε ποτε πιθανοτητες και λογο κοστους αλλα και λογο ανταγωνιστων.

Παροτι κυκλοφορούν παρα πολλα 207 νοικιάρικα τουλαχιστον στην Κέρκυρα που έχει σχετικα μεγάλη αγορά ενοικιαζομένων, θεωρώ οτι ο κυριοτερος λόγος ήταν οι ανταγωνιστές του 207, ένας απ αυτούς και το 206+
Pughell έγραψε:

Οσο αφορα την κριση,η κριση αρχισε να εμφανιζεται στην ελληνικη αγορα το καλοκαιρι του 2009.
Οποτε απο το 2006,μια χαρα ειχε χρονια μπροστα του το 207 και μαλιστα πριν καν παλιωσει...

απο τελος 2007 και μετα ξεκινα η καθοδος των νεων ταξινομήσεων στην Ελλάδα, με το δεικτη τέλος του 2010 να εχει πεσει σχεδόν στο μισό...
Pughell έγραψε:

Οσο για την αξιοπιστια,με εξαιρεση την ποιοτητα κατασκευης,που κερδισε σε αξιοπιστια;
Στο οτι επελεξε μοτερ με "ιταλικα" ηλεκτρικα που καθε λιγο και λιγακι αναβει και ενα λαμπακι;
Περι φθορες σε ψαλιδια,αξονες,κλπ ειναι τουλαχιστον τραγικο να συγκρινεις ημιακαμπτο με υστερουντες βραχιονες.
Μακη για θυμησου λιγο ποσα ηλεκτρικα προβληματα εμφανισαν 106/206 και μετα τα ξαναλεμε...Το οτι το 307 ηταν η καταστροφη της Peugeot,μαλλον το ξεχνας.
Οσο για κρεμαγιερες και φρενα,εντελως αστοχο σχολιο.

Τα μονα ουσιαστικα σημεια που βελτιωσε η Peugeot ηταν τα υλικα κατασκευης και η ασφαλεια,αν και σε καμια περιπτωση δεν λες οτι το 206 δεν ειναι ασφαλες...

Για πιο μοτερ μιλας για λαμπάκια?
Για τα προβλήματα του 307 με εκπλησεις γιατι ειληκρινα δεν εχω ακουσει ποτε να το χαρακτηρίζουν καταστροφη της Peugeot.
Mπορει οι υστερούντες να ήταν πιο αποδοτικοι, αλλα προξενούσαν περισσότερες φθορές. Μιλάμε για αξιοπιστία.
Οι σύνδεσμοι των ψαλιδιών, σαφώς πιο γεροί, μπαλακια/σινεμπλοκ ψαλιδιών 106,206,306 για στραγάλια, σε 307 δεν βρήκα ποτέ. το ιδιο και ακρόμπαρα, το ίδιο και οι μποσικαρισμενες κρεμαγιέρες, σωρός. Φρένα σωστά χωρίς μονοπλευρο δεν θυμαμαι να μετρησα ποτε σε 106 με ταμπούρα, σε 206 λίγο καλυτερη η κατασταση (Και δεν είναι θέμα ρύθμισης).
Κακως μπηκαμε σε συγκρίσεις αξιοπιστίας βεβαια, αλλα νομιζω οτι αξιζει η αναφορά.
Στα περι σπορ συμπεριφοράς κλπ θα συμφωνήσω με Πάνο.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
volvos (volvos)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 08 Απρ 2004
Δημοσιεύσεις: 15542

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 20:10:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μακη προφανως δεν εισαι πολλα χρονια σε κτεο για να μην εχεις δει 307 να σβηνει και να αναβει μονο του εν κινησει ή να γινεται χριστουγενιατικο το ταμπλο του χωρις να το ακουμησεις.
το αμαξι αυτο (μιλαμε για πρωτες 2 χρονιες παραγωγης ) ηταν απο τα πιο τραγικα αμαξια εβερ και κατεστρεψε τελειως τη φημη της πεζο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kostas207rc (kostakis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 RC 1.6T

Ένταξη: 02 Ιούλ 2008
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: Αθήνα-Καρδίτσα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Ιαν 2012, 20:17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

volvos έγραψε:
μακη προφανως δεν εισαι πολλα χρονια σε κτεο για να μην εχεις δει 307 να σβηνει και να αναβει μονο του εν κινησει ή να γινεται χριστουγενιατικο το ταμπλο του χωρις να το ακουμησεις.
το αμαξι αυτο (μιλαμε για πρωτες 2 χρονιες παραγωγης ) ηταν απο τα πιο τραγικα αμαξια εβερ και κατεστρεψε τελειως τη φημη της πεζο

Ι΄σχύει το έκανε και στο δικό μας κανα δυο φορές αλλα
μετά από αυτο δεν είχε βγάλει τίποτα απολύτως πέραν τα κλασικά
της συντήρησης



Sex,πούδρα,πτυσσόμενο κρεβάτι και χρησιμοποιημένες πετσέτες για λίγες μέρες μόνο 15e
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2134s (PHP: 87% - SQL: 13%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on