PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 106 - Full Σύστημα Εξαγωγής (Rallye 16v)

o-400 - Σαβ 24 Μάρ 2007, 16:14:51
Θέμα δημοσίευσης: 106 - Full Σύστημα Εξαγωγής (Rallye 16v)
Σημερα τοποθετηθηκε ολοκληρο συστημα εξατμισης που περιλαμβανει διχαλο,ελευθερο καταλητη,σωληνωσεις 51χιλ. και τελικο gr. N.
Με την πρωτη βολτα φανηκε αισθητη διαφορα στο στροφαρισμα του κινητηρα,και <<δινει>> αρκετα ποιο ωμα την δυναμη απο τους εκκεντροφορους.Θα περιμενουμε να γινουν καποια χιλιομετρα για να πιασει την απαραιτητη καπνα η εξατμηση και να δουμε κι αλλη βελτιωση.
Αναμονη λοιπον...........
Sidobre - Σαβ 24 Μάρ 2007, 23:04:55
Θέμα δημοσίευσης: Re: 106 - Full Σύστημα Εξαγωγής (1.6 8v)
o-400 έγραψε:
......απο τους εκκεντροφορους.


Τους ή τον; Τελικά 16v είσαι ή 8v Question
RASTAVIPER - Κυρ 25 Μάρ 2007, 00:07:29
Θέμα δημοσίευσης:
16v νομιζω οτι εχει πει.
51??Που το βρηκες?Ξερω οτι 50 ή 52 παιζει..
Μεσαιο δεν εβαλες?
Καταλυτη τι μαρκα και ποσες τρυπες?
o-400 - Κυρ 25 Μάρ 2007, 10:00:47
Θέμα δημοσίευσης: ............
8v ηταν πριν ...τωρα 16v...51 χιλιοστα εδω την εφτιαξα,σαμο!!διχαλο,καταλητη americat μεχρι 200 ιππους,χωρις μεσαιο και ενα grN.μονο αυτα!Δεν επρεπε;;ηθελε και μεσαιο;;αν εβαζα και μεσαιο εχω την εντυπωση οτι θα το επνιγε καπως,πιστευω ειναι καλα ετσι,εχετε καποια αλλη γνωμη;
RASTAVIPER - Κυρ 25 Μάρ 2007, 10:12:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: ............
o-400 έγραψε:
8v ηταν πριν ...τωρα 16v...51 χιλιοστα εδω την εφτιαξα,σαμο!!διχαλο,καταλητη americat μεχρι 200 ιππους,χωρις μεσαιο και ενα grN.μονο αυτα!Δεν επρεπε;;ηθελε και μεσαιο;;αν εβαζα και μεσαιο εχω την εντυπωση οτι θα το επνιγε καπως,πιστευω ειναι καλα ετσι,εχετε καποια αλλη γνωμη;


Φιλε μου τον μαστορα δεν τον ρωτησες για το αν θες μεσαιο ή οχι?Τι σου ειπε?
Εγώ το 8v το είχα χωρίς μεσαίο αλλα για το 16v όλος ο κοσμος λεει οτι θελει μεσαιο γιατι χανει το αμαξι.Καλα δεν ειναι τιποτα, πας και το βαζεις μετα.
o-400 - Κυρ 25 Μάρ 2007, 10:52:15
Θέμα δημοσίευσης: ........
Εχεις δικιο Θωμα,ισως και να θελει απλα θελω να δω πρωτα πως παει ετσι και μετα οπως ειπες αν χρειαζεται να βαλω,βασικα ηθελα να αποφυγω τα πολλα κοψε ραψε στην εξατμηση,κολησεις ασκοπες κτλ μου ειπε ο μαστορας δεν ειναι και οτι καλυτερο,,ειπε κανουν σκαλοπατακια στην εξατμηση και διμιουργουν στροβιλισμους με αποτελεσμα να κανουν κατι σαν φραγμα ας πουμε και να δυσκολευουν την ελευθερη εξαγωγη των καυσαεριων.
drulic - Δευ 26 Μάρ 2007, 10:58:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αν έχεις ήδη καταλύτη-τελικό δεν χρειάζεται να βάλεις και μεσαίο. Wink
Στο υπάρχον σου set up αν θα βάλεις και μεσαίο δε νομίζω ότι θα μπορέσει να προσφέρει κάτι.
o-400 - Δευ 26 Μάρ 2007, 11:15:10
Θέμα δημοσίευσης: .................
Eχω καταλυτη ελευθερο και ενα grN.
Pughell - Δευ 26 Μάρ 2007, 14:56:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ενσταση σχετικα με την διατομη... Wink
50,1mm μπορει,51 μαλλον απιθανο... Confused
o-400 - Δευ 26 Μάρ 2007, 15:01:34
Θέμα δημοσίευσης: .......
γιατι απιθανο στελιο;;;;;
Pughell - Δευ 26 Μάρ 2007, 15:25:02
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι δεν βγαινει τετοια σωληνα... Sad
Ειναι διαστασεις που ερχονται μονο κατοπιν ειδικης παραγγελιας(πανακριβες δηλαδη) και μαλιστα δεν μπαινει και στο 80% των κουρμπαδορων... Confused
Για αυτο λεω,50,1 μου φαινεται λογικο αλλα 51; Sad
volvos - Δευ 26 Μάρ 2007, 15:36:18
Θέμα δημοσίευσης:
50.8 ειναι στελιο.
τετοια εχω και εγω...
απλα το παχος δε θυμαμαι ποσο ειναι!
o-400 - Δευ 26 Μάρ 2007, 16:31:48
Θέμα δημοσίευσης: ........
στελιο την εξατμηση την φεραμε εδω σαμο ετοιμη κουρμπαρισμενη να τοποθετηθει...απο τον ζαπατινα συγκεκριμενα που συνεργαζεται ο εδω εξατμισας.δεν εχω λογο να σου λεω παπατζιλικια...απο οτι θυμαμαι επειδη μετρησαμε και εδω εσωτερικη διαμετρο ηταν η 50,8 η 50,9 αν θυμαμαι καλα,την φεραμε απο αθηνα γιατι 1ον ο εξατμησας εδω δεν μπορουσε να κουρμπαρει τετοιο μεγεθος και 2ον οπως πολυ σωστα λες και εσυ δεν μπορουσε να βρει τετοια σωληνα!!!!!!!!!!!!!!!τωρα που την βρηκε το αλλο το λαμογιο (με την καλη εννοια παντα,μαγκας) ειναι αλλο θεμα,οπως και να εχει η δουλεια μου εγινε.
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 08:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει πια να βρηκαν ακρη και να φερνουν,παντως πριν 2 χρονια περιπου που το ειχα ψαξει αρκετα καλα το θεμα(μαζι και με καποια παιδια που ειχαν αμεση σχεση με την βιομηχανια εξατμισεων) βρηκαμε οτι τοτε κυκλοφορουσε πολυ η 50αρα με παχος 1,5mm που στην ουσια ειναι 47mm εσωτερικα.
Μαλιστα τοτε ψαχναμε συγκεκριμενα σωληνα 50mm με 1mm παχος για να βγει καλουπι ολοιδιο με την Peugeot Sport.
Δυστυχως τετοια λαμαρινα δεν εφερνε κανενας καθως ηταν απαγορευτικα ακριβη. Sad

Τωρα αν βρηκαν 51mm σωληνα(που σιγουρα θα εχει 1,5mm παχος) ειναι πολυ καλα καθως εσωτερικα βγαζει ακριβως 48mm. Smile
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 08:55:43
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο από ότι έχω καταλάβει τα παιδιά πιο πανω αναφέρονται σε εσωτερική διάμετρο σωλήνας (=χωρίς το 2χ του πάχους της λαμαρίνας) και όχι σε εξωτερική.

o-400 έγραψε:
επειδη μετρησαμε και εδω εσωτερικη διαμετρο ηταν η 50,8 η 50,9


[/quote]
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 09:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο καλα που διαβαζεις εσυ για μενα γιατι εγω... Embarassed

Οντως αναφερεται σε εσωτερικη που αναλογει σε σχεδον 54mm εξωτερικη. Rolling eyes
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 09:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing ...το αυτό... Cool Laughing
volvos - Τρι 27 Μάρ 2007, 09:51:44
Θέμα δημοσίευσης:
54 εξωτερικη πατε καλα????????????

εμενα ηταν 50.8 εξωτερικη αλλα εχω σοβαρες επιφυλαξεις αν ειναι 1.5 ή 2 χιλιοστα παχος Wink
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 10:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ρε Αλεκο,το περιεργο που σου φαινεται; Laughing
Εκκεντροφορους εχει το παιδι,54 διαλεξαν...
Ξερω αρκετους ακομα που εχουν βαλει ιδια διατομη.
Δεν λεω οτι ειναι σωστο αλλα ο καθενας κανει οτι πιστευει. Wink

Οσο για σενα,το ξερω οτι εχεις 50αρα ρε μπουζουκι,μου το ειπες. Laughing
Χλωμο παντως να ειναι 2mm καθως θα επρεπε να εχει κουρμπαδορο βιομηχανικης χρησης ο εξατμισας για να "φερει" σωστα τις σωληνες,ασε που γινεται και πολυ βαρυ το συστημα. Confused
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 10:37:56
Θέμα δημοσίευσης: ..........
καλημερα παιδες,54 η 54 και κατι ηταν εξωτερικη..γιατι σας φαινετε παραξενο;εχω ακουσει κατα καιρους πολλα rallaκια με δικες μου βελτιωσεις να φορανε τετοια εξατμιση...πολλες φορες δε και μεγαλυτερη σε εσωτερικη διαμετρο...δεν ηθελα μεγαλυτερη εσωτερικα,το θεωρω υπερβολη(αν ειχα τετραπεταλουδο τι θα εβαζα;80αρα;)πριν την αλλαξω ειχε 48αρα εσωτερικα αλλα δεν μου αρεσε γιατι παρολο που εχω εκκεντροφορους,δεν τους ενοιθες και πολυ αφου ηταν αρκετα γεματο χαμηλα και γενικα πολυυυυυυ γραμμικο σε ολες τις στροφες.τωρα στα χαμηλα ειναι ποιο <<κουφιο>> αλλα εχει ποιο καλο ξεσπασμα στις ψιλες στροφες,ετσι τουλαχιστον μου φαινετε εμενα(ελπιζω να μην ειναι μονο ψυχολογικο).
Sidobre - Τρι 27 Μάρ 2007, 10:42:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: ..........
o-400 έγραψε:
τωρα στα χαμηλα ειναι ποιο <<κουφιο>> αλλα εχει ποιο καλο ξεσπασμα στις ψιλες στροφες,ετσι τουλαχιστον μου φαινετε εμενα(ελπιζω να μην ειναι μονο ψυχολογικο).


Εχμμμμ, όπως τα λές είναι! Αλλά δεν είναι πιο γρήγορο ψηλά. Δυστυχώς είναι πιο αργό χαμηλά!

Για τα πράγματα που φοράς δεν θεωρώ ότι χρειαζόσουν 54άρα. Η 50άρα είναι μια χαρά, ιδιαίτερα για τις χαμηλομεσαίες. Ελευθερώματα μόνο χρειαζόσουν. Και απ'όστι κατάλαβα ο Americat που έβαλες είναι 400cpi (οπών) σωστά; Αν είναι 200cpi είναι καλός, αλλά αν είναι 400cpi θα μπορούσε να είναι και καλύτερος.
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 10:56:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: ..........
Sidobre έγραψε:
o-400 έγραψε:
τωρα στα χαμηλα ειναι ποιο <<κουφιο>> αλλα εχει ποιο καλο ξεσπασμα στις ψιλες στροφες,ετσι τουλαχιστον μου φαινετε εμενα(ελπιζω να μην ειναι μονο ψυχολογικο).


Εχμμμμ, όπως τα λές είναι! Αλλά δεν είναι πιο γρήγορο ψηλά. Δυστυχώς είναι πιο αργό χαμηλά!

Για τα πράγματα που φοράς δεν θεωρώ ότι χρειαζόσουν 54άρα. Η 50άρα είναι μια χαρά, ιδιαίτερα για τις χαμηλομεσαίες. Ελευθερώματα μόνο χρειαζόσουν. Και απ'όστι κατάλαβα ο Americat που έβαλες είναι 400cpi (οπών) σωστά; Αν είναι 200cpi είναι καλός, αλλά αν είναι 400cpi θα μπορούσε να είναι και καλύτερος.



Να ρωτησω κατι;γιατι ασχολουμαστε με την διαμετρο εξωτερικα;εσωτερικα δεν μας ενδιαφερει μονο;το εξω με τι εχει να κανει;εχω την εντυπωση..πουθενα..παρα μονο στο θεμα βαρους(αν κανω λαθος διορθωστε με,να μαθαινω κι ολας).
Πριν ειχα μαμα διχαλο με 48αρα,καταλυτη,χωρις μεσαιο και ενα τελικο grN...βαζω μεσαιο...στα ψηλα δεν!!!!!!βγαζω τον καταλυτη ακομη χειροτερα.(αυτα με δοκιμες στον δρομο παντα ετσι;)τωρα εβαλα51 εσωτερικα με διχαλο που ειναι και οι δυο εξοδοι 42χιλ και καταληγουν σε εξοδο 51χιλ,με ελευθερο καταλυτη χωρι μεσαιο κια το τελικο...πολυ καλυτερα.Βασικα μου αρεσει που εχει ποιο ωμη δυναμη ψηλα...εξαλλου εαν το στηνεις το αυτοκινητο τι σε νοιαζουν τα χαμηλα;;;προκειετ να ξεκινησει κανενας με κατω απο 4000 στροφες και μετα να πεφτει κατω απο εκει;;;πολυ χλωμο.

Στο σενιαρα εγω το μηνυμα μιας και ειχες κανει λαθος στην παραθεση... Wink
Εκ της MOD-team
Ghost Dog

Sidobre - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:31:31
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που αναφερόμαστε σε εξωτερική διάμετρο. Απλώς έτσι έχει "μείνει" στην αγορά. Ετσι γνωρίζουμε όλοι ότι η 50άρα είναι εσωτερικά 48, η 54άρα 51 κοκ.
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:32:10
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην μπερδευεστε κάθε τρεις και λίγο καλό είναι να γράφετε ΠΑΝΤΑ για ποια διάμετρο μιλάτε.

Εσωτερική ή Εξωτερική.
και αν αναφέρεστε σε εξωτερική να γράφετε και το πάχος της σωλήνας
αλλιώς θα γίνεται μπάχαλο...

Εννοείται ότι σημασία έχει η εσωτερική διάμετρο και μόνο. Wink

από ότι έχω καταλάβει η 50άρα εξωτερικά έχει πάχος 1mm = εσωτερικά είναι 48mm

ενώ η 54 Εξωτερικά είναι παχήτερη με 1,5mm πάχος που σημαίνει εσωτερικά 51mm
volvos - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:41:13
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω παλι θεωρω οτι ο γαλλος δεν ειναι χαζος που δινει 50αρα για το Α...

το θεμα δεν ειναι μονο η διαμετρος αλλα και η θεση των καζανιων και κυριως ο ογκος τους... για ρωτηστε λευτερη που δοκιμασε 4-5...
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
ΡΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ!!!!!

50άρα εσω ή έξω?

Τόσο δύσκολο είναι να το διευκρινήσεις?
volvos - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
ρε ουζο αφου ολοι μιλαμε για εξωτερικη...
η πεζο σπορτ του λευτερη αν θυμαμαι καλα ειναι 51εξωτερικη?
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:49:41
Θέμα δημοσίευσης: .........
Πιστευω οτι ειναι καλα τωρα,περασαμε καινουριες σωληνωσεις και δεν λεει τωρα να αρχισουμε παλι τα κοψε ραψε και τις κολησεις,μαμαμε και την εξατμιση...οι κολησεις κανουν και σκαλοπατακια απο μεσα..οποτε οσο κολας καθε αλλο παρα καλο κανεις αφου δημιουργουνται και στροβιλισμοι που δουλευουν σαν φραγμα απο μεσα.κανω λαθος;;
sps - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια περιμενατε απο τον Ζαπατινα να φτιαξει καλη εξατμιση, τι να λεμε τωρα! Confused
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 11:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
Παλι σκ**α τα κανατε... Laughing

Λοιπον,η PS για το 106 ειναι 50 εξω και 48 μεσα.

Ολες οι υπολοιπες του εμποριου ομως εχουν 1,5 mm λαμαρινα αρα μια των 50 εξω ειναι 47 μεσα. Exclamation

Λαμαρινα του 1mm,στην ελληνικη τουλαχιστον αγορα,δεν υπαρχει. Wink



Τωρα απο εκει και περα για την περιπτωση του παιδιου,απο οτι καταλαβατε βασιζεται στο "αισθησιομετρο" του.

Πολυ απλα εβαλε την 54αρα και επειδη ψοφησε χαμηλα και κανει ξεσπασμα ψηλα,νομιζει οτι κερδισε κατι... Rolling eyes
Δυστυχως ομως δεν ειναι ετσι... Confused
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 12:01:11
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ρε ουζο αφου ολοι μιλαμε για εξωτερικη...
η πεζο σπορτ του λευτερη αν θυμαμαι καλα ειναι 51εξωτερικη?


ρε τσικουδιά Razz

να μην "μιλάτε" απλά...

να το γράφετε

ενα "εξ" ή "εσ" αρκεί...

Wink Wink γιατί μπερδευεστε χωρίς λόγο!

Όσο για τον Ζαπατίνα ή αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έχω την καλήτερη γνώμη...(όπως και για τους περισσότερους εξατμισάδες που κάποια στιγμή στην ζωή τους αποφάσισαν να κουρμπάρους και να κολλάνε σωλήνες χωρίς καμία επιστημονική γνώση του τι είναι αυτό που κάνουν...) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί στο συγκεκριμένο 106 να έχει κάνει καλή δουλειά (ποιοτικά εννοώ και όχι αποδοτικά)
Sidobre - Τρι 27 Μάρ 2007, 12:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Ολες οι υπολοιπες του εμποριου ομως εχουν 1,5 mm λαμαρινα αρα μια των 50 εξω ειναι 47 μεσα. Exclamation


Οι 50άρες εξ. του εμπορίου είναι 50,7έως ,9 και είναι 48 μέσα. Wink
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 12:24:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ε,αρα μια που ειναι 50,9mm ρε γιατρε δεν εχει 1mm παχος οποτε θα βγαζει σχεδον 48mm μεσα. Smile

50,7mm αμφιβαλλω αν υπαρχει αν και κραταω τις επιφυλαξεις μου καθως δεν παρακολουθω πια την αγορα. Sad
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 12:25:34
Θέμα δημοσίευσης: .............................
Pughell έγραψε:
Παλι σκ**α τα κανατε... Laughing

Λοιπον,η PS για το 106 ειναι 50 εξω και 48 μεσα.

Ολες οι υπολοιπες του εμποριου ομως εχουν 1,5 mm λαμαρινα αρα μια των 50 εξω ειναι 47 μεσα. Exclamation

Λαμαρινα του 1mm,στην ελληνικη τουλαχιστον αγορα,δεν υπαρχει. Wink



Τωρα απο εκει και περα για την περιπτωση του παιδιου,απο οτι καταλαβατε βασιζεται στο "αισθησιομετρο" του.

Πολυ απλα εβαλε την 54αρα και επειδη ψοφησε χαμηλα και κανει ξεσπασμα ψηλα,νομιζει οτι κερδισε κατι... Rolling eyes
Δυστυχως ομως δεν ειναι ετσι... Confused



Στελιο δεν βασιζομαι στο <<αισθησιομετρο>> μου οπως λες...αλλα οταν βλεπω πχ. οτι με την 48αρα σε μια αλφα αποσταση κατεβαζει 160 στο κοντερ και με την 51 κατεβαζει 175-180 στο κοντερ!τι περιμενεις να νομιζω και εγω ;;οτι εκανε δουλεια η 48αρα;;δεν ειμαι ειδιμονας ρε παιδια,κρινω με αυτα που βλεπω στον δρομο και οχι μονο θεωρια.!!!
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 13:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
Η διαφορα των 15χλμ ειναι τεραστια(ελπιζω να εννοεις απο ρεπριζ και οχι σταματημενος) και φυση αδυνατη απο μια εξατμιση μονο... Sad

Δεν θελω να πω οτι λες ψεματα,απλα 15χλμ ειναι διαφορα των 15+ αλογων. Confused
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 15:25:16
Θέμα δημοσίευσης: ...............................
Καταρχην εδωσα ενα παραδειγμα για αυτο και ειπα..πχ!Αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο ακου πως εγιναν τα πραγματα.Λοιπον το δοκιμασα απο σταση στο σημειο που τα στηνουμε...μεχρι ενα συγκεκριμενο σημειο.Με την 48αρα λοιπον στο σημειο αυτο ειχα σπασμενη 4η.Φυσικα δεν το δοκιμασα μια φορα μονο αλλα σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα για να μην υπαρχουν απωλειες απο αλλους παραγοντας πχ. να πατηναρει ο δισκος,με ζεστη,αργα βραδυ κτλ.


Με την 51 λοιπον πριν ακομη απο αυτο το σημειο εχω βαλει ηδη 5η!!!!!!και συνεχιζει να φορτωνει..!!

Και υποτιθεται οτι ακομη δεν εχει πιασει την απαραιτητη καπνα οπως λενε.(δεν ξερω τι θα αλλαξει αν πιασει καπνα αλλα λεμε τωρα).

Δεν ειπα οτι πηρε παραπανω αλογα απο την εξατμιση..αλλα μηπως η 48αρα δεν <αφηνε>> να βγαλει την δυναμη που επρεπε ο κινητηρας;;με βαση και τις βελτιωσεις που εχουν γινει;;;;

ΥΓ.Το ιδιο εγινε και απο ρεπριζ.
Pughell - Τρι 27 Μάρ 2007, 16:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
Κανονικα θα επρεπε να πας σε δυναμομετρο για να δεις τις διαφορες αλλα "μπακαλιστικα" μπορεις να το δεις και με "σημαδια" στον δρομο.

Η μετρηση απο σταση εννοειται οτι ειναι ακυρη... Exclamation
Για να εισαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται,αν εχεις ακομα την 48αρα,βαλτην επανω,πηγαινε σε μια ευθεια που γνωριζεις,βαλε μια 3η και δες απο ενα Χ σημαδι στον δρομο(που θα πατησεις το γκαζι) ποσο γρηγορα πιανει κοφτη.
Κανε ακριβως το ιδιο και με την 51αρα μετα.

Θα δεις καποιες διαφορες λογικα... Smile

Ετσι θα βγαλεις πιο ασφαλη συμπερασματα. Wink

Α,σχετικα με το "στρωσιμο" της εξατμισης,αυτα ειναι μαλ***ες...
Οσο πιο καινουργιο ειναι ενα συστημα,τοσο πιο καλα αποδιδει.
Δεν ειναι μοτερ να θελει στρωσιμο. Rolling eyes
volvos - Τρι 27 Μάρ 2007, 16:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
H ΓΝΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΤΗΣ Τ Α Υ Λ Α Σ...

παιρνουμε 2 ταυλες...

βαζουμε τη μια στο ενα σημειο και την αλλη 1χλμ μακρυα
ξεκιναμε παιρνοντας απο τη πρωτη ταυλα με 3η και 2000σαλ...και επιταχυνουμε κοιτωντας με ποσα χλμ παιρναμε απο τη 2η ταυλααααα

μετα μαζευουμε τις ταυλες και παμε για υπνοοο...

η μεθοδος επαναλλαμβανεται οσες φορες κρινεται απαραιτητο...
μετα ακολουθει βελτιωσις του οχηματος και επαναληψη της ταυλομεθοδουυυυυυ....

παρακαλω τα κλοπυ ραιτ αλλου. δεν ειναι δικη μου η μεθοδος Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 16:50:57
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

....κάτι μου θυμίζει αυτό....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 17:21:12
Θέμα δημοσίευσης: ......................
Ειχα ρωτησει για δυναμομετρο εδω αλλα κοιταζαν σαν χανοι.....μολις ανεβω επανω βλεπουμε..να μου φυγει και η απορια.
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 17:25:14
Θέμα δημοσίευσης:
υπάρχει καλό και σοβαρό δυναμόμετρο από μέλος του club
αν το χρειαστείς κάποια στιγμή Wink
o-400 - Τρι 27 Μάρ 2007, 17:28:23
Θέμα δημοσίευσης: ..........
Ωπα για πες λεπτομεριες;;;;;;
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2007, 17:48:51
Θέμα δημοσίευσης:
χωρίς να επεκταθούμε περισσότερο μιας και δεν είναι το σωστό τόπικ βλ εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=198055#198055
RASTAVIPER - Τρι 27 Μάρ 2007, 18:35:50
Θέμα δημοσίευσης: Re: ..........
o-400 έγραψε:
Ωπα για πες λεπτομεριες;;;;;;


Μα και συ δε βλέπεις τόσο καιρό που ρωτούσα από δω και απο κεί για δυναμόμετρο...Τελικά βρήκα και ησύχασα! Very happy
Ο Τάσος (aka1) είναι γα** τα παιδιά και από ό,τι είδα κάνει καλή δουλειά το MAHA του.
Αν αποφασίσεις να πας, ρίξε 1 πμ να έρθω για παρέα, να δούμε τι κάνει το θηριάκι σου! Laughing
o-400 - Τετ 28 Μάρ 2007, 01:00:29
Θέμα δημοσίευσης: ......................
Και βεβαια να ερθεις Θωμα.(να δω τι θα πρωτο κανω..σασμαν να αλλαξω,service γενικο,δυναμομετρηση,να ερθω στην λεσχη..και..και.και..)
Atmovat - Τετ 30 Δεκ 2009, 19:22:38
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα,ειπα να κανω καποιες "θεωριτικες" ερωτησεις εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα....

Φυσικα μιλαμε για 16v Rallye,λοιπον εστω οτι φοραει σκουπα και παει για προγραμμα και στο μελλον ισως εκκεντροφοροι....

-Απο τελικο καζανι Group N (μονο χειροποιητο φανταζομαι ετσι?)

-Απο οτι διαβασα σωληνα στα 48mm εσωτ. Συμφωνειτε?

-Τωρα εγω σκεφτομουν και για καταλυτη και για χταποδι

Αλλα και σε αλλα topic δεν συνιστατε απο οτι βλεπω,διαβασα και για καποιες επιπλοκες για λαμδα,πραγμα που δεν θελω να μπλεξω...

Τι λετε ενα απο τα δυο η κανενα...

Ευχαριστω εκ των προτερων
Pughell - Τετ 30 Δεκ 2009, 20:18:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι πολυ αοριστη η απαντηση που ζητας μιας και αλλη εξατμιση δουλευει ικανοποιητικα σε ΦΠΕ μορφη,αλλη σε ΦΠΕ+φλαντζα,αλλη σε ηπια εκκεντροφορατη και αλλη σε αρκετα αγριες καταστασεις... Sad

Πρεπει πρωτα να καταληξεις στο τι ζητας και μετα να κινηθεις αναλογα.
Απλα η πιο "βολικη" διασταση που δουλευει και σε ΦΠΕ αλλα και σε ηπια εκκεντροφορατη κατασταση ειναι συνηθως η 50αρα(50mm εξωτερικα) σε διαφορες παραλαγες.
kane - Τετ 30 Δεκ 2009, 22:05:52
Θέμα δημοσίευσης:
Το χταποδι προσωπικα πιστευω οτι ειναι αχρειαστο σε 1ο σταδιο.

Βεβαια ειναι μια καλη λυση γιατι ελαφρωνεις καμμια 3-4 κιλά ανετα απο μπροστα και αποκτας μια πιο ανετη αναπνοή του μοτερ για μελλοντικες χρησεις.
Κατα τ'αλλα μια 50ρα (εξ) αρκεί για γεματο φασμα και 150κάτι αλογα.

Μετα πραττεις αναλογως το σεταπ και την χρηση.

Επισης δεν ειναι απαραιτητο να παρεις χειροποιητα,μπορεις να παρει ετοιμα,αλλα μεγαλυτερο κοστος,αλλα σιγουρα καλυτερη αποδοση και διαρκεια στο χρονο.
Atmovat - Τετ 30 Δεκ 2009, 23:57:54
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Οντως δεν ημουν συγκεκριμενος γιατι δεν ειχα κατι στο μυαλο μου,και εχω αρχισει να διαβαζω καποια topic (εκκεντροφορους κλπ)

Παντως οι απαντησεις σας ηταν κατατοπιστηκοτατες Cool
Atmovat - Παρ 01 Ιαν 2010, 18:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια για τελικο καζανι Gr. N τι κυκλοφορει ως aftermarket αλλα οχι χειροποιητο...

Με Φ απο 48-52 στο περιπου πιστευω ειναι καλα...

Υ.Γ. Δεν θελω πολυ θορυβο...
kane - Παρ 01 Ιαν 2010, 20:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
αρχικα τα τυπου Ν ειναι ολα θορυβωδη...

Καλα ειναι τα σουπερσπριντ Ν, (αν εχεις 106 βγαινει ακομα,αν εχει σαξο,οχι) σεμπρινγκ κτλ.
Με καταλυτη ή καποιο μεγαλο μεσαιο δν εχει "τοσο" θορυβο,αλλα δν ειναι και κανενα διακριτικο.

Αν δε θες θορυβο τοτε πας σε σουπερσπριντ μαγκνουμ,αλλα οπτικα ειναι αηδια, σα μπαζουκας (εχω κι εγω...) και ηχο 0...
Pughell - Παρ 01 Ιαν 2010, 20:28:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παντως με 50αρη σωληνα και τελικο OMP διαμετρου 13cm(αν θυμαμαι καλα) που ειναι σχεδον ολοιδιο με το Magnum,μια χαρα θορυβο κανει... Laughing
Ενταξει,οταν ηταν καινουργιο ισα που το ακουγες αλλα τωρα που καηκε(περιπου 15.000 χλμ) μια χαρα βαβουρα κανει... Sad
Atmovat - Σαβ 02 Ιαν 2010, 02:22:36
Θέμα δημοσίευσης:
Για 106 μιλαω παντα...

Κοιταξτε και να κανει θορυβο δεν με πειραζει αλλα οχι να περναει σε χαμηλες στροφες και να σπερνει πανικο...

Παντως ενδιαφερομαι μονο για Ν,οβαλ,στρογγυλες και τετοιες μπουκες δεν μου αρεσουν καθολου για το 106...

Ευχαριστω θα κοιταξω αυτα που μου ειπατε Very happy
kane - Σαβ 02 Ιαν 2010, 02:48:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια,αφου κατασταλαξες...

Αγοραζεις λοιπον το τελικο της racing σειρας της σουπερσπριντ (το οποιο υπαρχει διαθεσιμο αγγλια) ,κι εναν σωληνα σουπερσπριντ παλι, τον οποιο ειτε τον βαζεις οπως ειναι (decat) ή τον πηγαινεις σε ενα εξατμισα της προκοπης τον κοβει και προσθετει εναν καταλυτη της προκοπης (HJS) για νασαι και νομιμος και αποδοτικος.

Αν θες λινκς με τιμες και συναφη,εδω ημεθα.
Atmovat - Σαβ 02 Ιαν 2010, 22:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
EDIT


Σε ευχαριστω για την βοηθεια,βασικα εψαξα για Supersprint και στο site δεν βρισκω καποιο Gr. N για 106,οποτε το link θα με βοηθησει...

Να το link της
SUPERSPRINT--->http://www.supersprint.com/USP00peu10619.asp
Pughell - Σαβ 02 Ιαν 2010, 22:58:02
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.supersprint.com/USP00peu10618.asp
Atmovat - Δευ 04 Ιαν 2010, 11:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω

Διορθωσα και τα greeklist απο πανω Very happy
kane - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
να κανω μια ηλιθια ερωτηση... Laughing

Εχω ενα τελικο σουπερσπριντ μαγκνουμ, το οποιο εχει μια αποληξη (μπουκα) σεβαστων ως καγκουρε διαστασεων.

Αυτο αν το κοψω και βαλω μια αποληξη τυπου Ν, 50αρα ειτε μεγαλυτερη, θα εχω καποιο προβλημα στις επιδοσεις και στον ηχο?

Για δωστε φωτα,να μπει χειρουργειο...
Pughell - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:14:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η μπουκα κοβεται ευκολα,ενα σωληνακι που εχει μεσα ομως(με βεντουρι),δεν κανει να κοπει.
Κοβεις με προσοχη την εξωτερικη μπουκα,αφαιρεις το χρωμιομενο τμημα που ειναι σαν καπακι και οταν δεις το σωληνακι με το βεντουρι που λεμε,βρισκεις ενα νουμερο μεγαλυτερη σωληνα απο πανω και την κολλας.

Απλα προσοχη στις κολλησεις μιας και οι θερμοκρασιες καταστρεφουν το καζανι.
Επισης καλη βαφη με δυο χερια μπογια μετα. Wink

Δες το σχημα και θα καταλαβεις.
Το πρασινο ειναι το εσωτερικο σωληνακι που δεν θελει κοψιμο και το κοκκινο το σημειο στο οποιο θα κοπει η μπουκα.
Απλα θελει να κοπει με τροχακι,οχι με οξυγονο! Exclamation

kane - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
πωωω ουτε ειχε περασει απτο μυαλο μου αυτο με το εσωτερικο σωληνακι.

Καταλαβα τι λες.

Απλα θαναι λιγο καγκουρε,γιατι θαναι ενας σωληνας πανω απο ενα σωληνα!

Α ρε προφητης τι θα κανεις παλι... Laughing Laughing Laughing
Pughell - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
Το ειχε κανει ο Γιωργακης(ο γνωστος) στο 1300αρι που ειχε μιας και ουτε σε αυτον του αρεσε η μπουκα που ειχε,απλα το εκανε ετσι οπως σου ειπα και δεν φαινοταν κατι ρε...
Ισα-ισα που ηταν και ομορφο αλλα και πολυ ησυχο.

Απλα καλυτερα να το κοψεις μονος σου γιατι ο αλλος δεν βλεπω να στο κανει ετσι οπως το φανταζεσαι! Laughing
kane - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:56:51
Θέμα δημοσίευσης:
ama θελει χορηγια το σουπερσπριντ Ν (οπως ζητησε) καλο θα το κανει Laughing Laughing Laughing
8emos - Κυρ 24 Ιαν 2010, 23:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα.Μια ερωτησουλα εχω για εσάς Η αλλαγή καταλύτη με ποιο ελευθερο σε 106 16v 1ου σταδιου αξιζει?
Pughell - Κυρ 24 Ιαν 2010, 23:37:43
Θέμα δημοσίευσης:
Αρκετα. Smile
8emos - Κυρ 24 Ιαν 2010, 23:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Χμμμμ έχω προβληματιστεί γιατί έχω ακούσει και αντίθετες απόψεις..
Pughell - Δευ 25 Ιαν 2010, 10:39:59
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω τι εχεις ακουσει μιας και το ραδιο αρβυλα ειναι στις καλες του με τα συγκεκριμενα μοτερ,σε μορφη ΦΠΕ θα κανει δουλεια.Μην φανταστεις τιποτα τρελο αλλα ψηλα θα φανει η διαφορα.
Φυσικα με αλλους εκκεντροφορους η διαφορα ειναι σαφως πιο εντονη...
iceage - Δευ 06 Σεπ 2010, 19:02:33
Θέμα δημοσίευσης:
@Pughell.

Ξέρεις τι είναι προτιμότερο σε aftermarket πολλαπλή εξαγωγή να κάνεις ζεύγη τους κυλίνδρους 1-2 και 3-4 ή 1-4 και 2-3. Και που μπορούμε να βρούμε χταπόδια της Iresa ή Powerfull ή DaLuz ?
Pughell - Δευ 06 Σεπ 2010, 19:15:46
Θέμα δημοσίευσης:
Η Powerful εχει κλεισει εδω και πολλα χρονια.
Iresa μπορεις να βρεις απο Γαλλια αλλα δεν αξιζει,καλυτερα παρε ενα Raceland.
Την DaLuz δεν την ξερω καν... Sad

Οσο αφορα τα ζευγη,δεν εχει σχεση μιας και η σειρα αναφλεξης δεν παιζει ρολο στην εκκενωση των θαλαμων,αρκει να μην δημιουργειται κενο και επιστρεφουν τα καυσαερια ξανα προς τα πισω...
iceage - Δευ 06 Σεπ 2010, 19:27:39
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Την DaLuz δεν την ξερω καν... Sad



Την φοράν αρκετοί ζεσουίδες .
Pugobios - Δευ 06 Σεπ 2010, 19:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν εχει και αλλη θεση πιο κοντα στην εξαγωγη για τον λαμδα εκτος απο αυτην που φενεται εκει κατω ΞΕΧΑΣΕ το...
Pughell - Τρι 07 Σεπ 2010, 07:34:18
Θέμα δημοσίευσης:
Η θεση του λ δεν ειναι προβλημα αλλα οι τοσες ραφες που εχει και γενικοτερα η ολη σχεδιαση του ειναι επιεικως για τον φουτσο... Confused
iceage - Παρ 24 Σεπ 2010, 18:56:25
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και είναι στο πρόγραμμα μία μικρή βελτίωση του συστήματος εξαγωγής, θέτω το εξής ερώτημα.
Θα πάω πιθανόν σε αλλαγή μάλλον χταποδιού(με SS) και λέω να ελευθερώσω και τον καταλύτη λίγο με έναν με 200 τρύπες. Δεν πάω σε 100άρη γιατί θα κάνει πολύ θόρυβο και δεν θα ακούω τις βάσεις μετά που τόσο πολύ αγαπάω(και τώρα με τις αλουμινένιες θα γίνεται χαμός λέμε).Σκοπός μου είναι να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε φουλ σύστημα με διάμετρο Φ50mm. Θέλω να έχω μία διατομή από την έξοδο του χταποδιού μέχρι και την μπούκα του τελικού.
Μέχρις στιγμή από καταλύτη έχω βρει έναν Twister 200άρη(με κόστος κάπου στα 250€) αλλά τα χωνιά που είναι κολλημένα επάνω του έχουν διάμετρο Φ55mm και θέλω να αποφύγω να κολλήσω άλλη συστολή πάνω σε αυτά. Επόμενη επιλογή είναι αυτή της HJS που σαν χωνιά είναι αυτά που θέλω σε διάμετρο Φ50mm αλλά δεν ξέρω πόσες τρύπες είναι.Ξέρει κανείς στοιχεία για αυτόν?
Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο? Τα στοιχεία που ζητάω είναι χωνιά με διάμετρο Φ50mm και 200 τρύπες.
profitis - Παρ 24 Σεπ 2010, 19:05:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο 250Ε για τον Twister ειναι αρκετα κατα την γνωμη μου... Confused
Παζαρεψε τον και αλλο ωστε να μην ξεπερασεις τα 220Ε τοπθετημενος.

Σχετικα με τον HJS,ειναι 200αρης.
iceage - Παρ 24 Σεπ 2010, 19:13:13
Θέμα δημοσίευσης:
profitis έγραψε:
Γιωργο 250Ε για τον Twister ειναι αρκετα κατα την γνωμη μου... Confused
Παζαρεψε τον και αλλο ωστε να μην ξεπερασεις τα 220Ε τοπθετημενος.


Σε αυτήν την τιμή περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση σε δικό του εξατμισά. Έτσι μου είπε ο εν λόγω έμπορος. Το θέμα είναι ότι θέλω να τον έχω στο χέρι και αυτόν και το χταπόδι για να επιλέξω εγώ εξατμισά-τοποθέτη.


profitis έγραψε:
Σχετικα με τον HJS,ειναι 200αρης.

Αυτό είναι καλό. Από τιμή περίπου γνωρίζεις?

Άλλη εταιρία για επιλογή υπάρχει?
Pughell - Τρι 28 Σεπ 2010, 21:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει και φθηνοτερους ρε,το θεμα ειναι εσυ τι ζητας... Wink
iceage - Τρι 28 Σεπ 2010, 22:38:58
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εχει και φθηνοτερους ρε,το θεμα ειναι εσυ τι ζητας... Wink

Τα στοιχεία που ζητάω είναι χωνιά με διάμετρο Φ50mm και 200 τρύπες.
Pughell - Τρι 28 Σεπ 2010, 23:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ειναι ευκολο ρε...Αν αυτα ειναι τα μοναδικα αιτηματα σου,τοτε με 250E περιπου,εχει 200αρη συρματινο με χωνια,πολυ καλης ποιοτητας(εχω προσωπικη εμπειρια,για αυτο το λεω).
Εναλλακτικα υπαρχει και ο αντιστοιχος HJS αλλα θα ξεπερασεις τα 350Ε οποτε δεν ξερω αν αξιζει,μονον και μονον για να λες οτι εχεις HJS. Confused
tony_l - Τετ 29 Σεπ 2010, 02:30:56
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Pughell έγραψε:
Την DaLuz δεν την ξερω καν... Sad



Την φοράν αρκετοί ζεσουίδες .

Γιώργο, εδώ έχεις ρωτήσει; Αν όχι, για ρωτα τιμές και διαθεσιμότητα και πες μου και μένα. Wink
Kόσμημα το χταπόδι!
iceage - Τετ 29 Σεπ 2010, 19:31:32
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αυτο ειναι ευκολο ρε...Αν αυτα ειναι τα μοναδικα αιτηματα σου,τοτε με 250E περιπου,εχει 200αρη συρματινο με χωνια,πολυ καλης ποιοτητας(εχω προσωπικη εμπειρια,για αυτο το λεω).

Link έχεις?
Pughell - Τετ 29 Σεπ 2010, 19:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι,δυστυχως... Sad
iceage - Τετ 29 Σεπ 2010, 19:56:18
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Οχι,δυστυχως... Sad

Έστω ποιας εταιρίας είναι?
Pughell - Τετ 29 Σεπ 2010, 20:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω ποιος τους κατασκευαζει ρε,απο Αγγλια ειναι αλλα τωρα ποιος φτιαχνει τι,ψεματα θα σου πω... Sad

Η παραπλησια εναλλακτικη σου ειναι Powersprint.
Arrow http://www.powersprint.eu/
iceage - Τετ 29 Σεπ 2010, 21:13:33
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν ξερω ποιος τους κατασκευαζει ρε,απο Αγγλια ειναι αλλα τωρα ποιος φτιαχνει τι,ψεματα θα σου πω... Sad

Η παραπλησια εναλλακτικη σου ειναι Powersprint.
Arrow http://www.powersprint.eu/

Από Powersprint βρήκα αυτόν.
Pughell - Τετ 29 Σεπ 2010, 22:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ε,δεν σου κανει; Wink
iceage - Σαβ 02 Οκτ 2010, 17:18:16
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει κανείς φωτό πως είναι εσωτερικά ένας συρμάτινος καταλύτης?
Και κάτι άλλο. Από τις παραπάνω επιλογές(δλδ. Twister, HJS, Powersprint, και αυτός του Στέλιου από την Αγγλία) είναι κανείς κεραμικός ή όλοι είναι συρμάτινοι?
sps - Σαβ 02 Οκτ 2010, 18:32:39
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο για ριξε και εδω μια ματια:
http://www.monolithos-catalysts.gr/index2.htm
iceage - Τρι 05 Οκτ 2010, 16:31:08
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Έχει κανείς φωτό πως είναι εσωτερικά ένας συρμάτινος καταλύτης?
Και κάτι άλλο. Από τις παραπάνω επιλογές(δλδ. Twister, HJS, Powersprint, και αυτός του Στέλιου από την Αγγλία) είναι κανείς κεραμικός ή όλοι είναι συρμάτινοι?

Έλα μία πάνω.
Pughell - Τρι 05 Οκτ 2010, 20:52:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στο ερωτημα αν ειναι κεραμικοι ή συρματινοι,ολοι ειναι συρμα.
RoadRunner122 - Τρι 05 Οκτ 2010, 21:11:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ceramic:


Metallic:

iceage - Τρι 12 Οκτ 2010, 20:09:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση προ αυτούς που έχουν φορέσει ή έχουν δει και έχουν κάποια στοιχεία από την εξάτμηση της Ps για το 106 miniGroupA. Αυτήν με τον καταλύτη και το τελικό μόνο(χωρίς μεσαίο). Σε τι απόσταση από το ζουάν είναι τοποθετημένος ο καταλύτης(εκεί που αρχίζει η κυψέλη του και όχι ο κώνος)?
Pughell - Τρι 12 Οκτ 2010, 20:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
Εκει που ειναι και ο μαμα καταλυτης Γιωργη...
Στην μη καταλυτικη μονον τραβουσαν το μεσαιο τερμα πισω στον αξονα.
iceage - Τρι 12 Οκτ 2010, 20:52:38
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εκει που ειναι και ο μαμα καταλυτης Γιωργη...
Στην μη καταλυτικη μονον τραβουσαν το μεσαιο τερμα πισω στον αξονα.

Thanks!!!!! Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 16:05:57
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
Καληπερα! Εχω ενα 106 rallye 16v τριφυσο! Εχω σκουπα Green με φιλτρο bmc... Επισης εχω αλαγμενη εξαγωγη απο καταλυτη και πισω με 48αρα σωληνα και ενα 48αρη τελικο. Στο ρεζουμε τωρα θα ηθελα να ρωτησω αν θα αξιζε να αντκαταστησω την παρουσα σωληνα με μια μεγαλυτερης διαμετρου οντας το αυτοκινητο μαμα! Αξιζει να δωσω χρηματα για μια τυχων αλλαγη ενω εχω στο πισω μερος του μυαλου μου μια επικειμενη αλλαγη εκκεντοφωρων/πιστονιων?? Υ.Γ το αυτοκινητο αυτη τη στιγμη ειναι δυναμομετρημενο 140ps τροχο...? Ευχαριστω!!
Jim207GT - Παρ 12 Νοέ 2010, 16:52:26
Θέμα δημοσίευσης: Re: εξατμιση
Vasileios90 έγραψε:
Καληπερα! Εχω ενα 106 rallye 16v τριφυσο! Εχω σκουπα Green με φιλτρο bmc... Επισης εχω αλαγμενη εξαγωγη απο καταλυτη και πισω με 48αρα σωληνα και ενα 48αρη τελικο. Στο ρεζουμε τωρα θα ηθελα να ρωτησω αν θα αξιζε να αντκαταστησω την παρουσα σωληνα με μια μεγαλυτερης διαμετρου οντας το αυτοκινητο μαμα! Αξιζει να δωσω χρηματα για μια τυχων αλλαγη ενω εχω στο πισω μερος του μυαλου μου μια επικειμενη αλλαγη εκκεντοφωρων/πιστονιων?? Υ.Γ το αυτοκινητο αυτη τη στιγμη ειναι δυναμομετρημενο 140ps τροχο...? Ευχαριστω!!


Δλδ εαν κατάλαδα καλά με βαρελάκι+εξατμιση και όλα τα άλλα μαμά είσαι 140άλογα??
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:24:14
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
Ναι!! Να διευκρηνησω οτι φοραω σκουπα με φιλτρο bmc!! Επισης στο αμαξι εχουν γινει και τα απαραιτητα ελαφρωματα kosei k1 εκτος το A/C.. Και επισης εχει στρωθει αρτια διωτη πριν περασει στα δικα μου χερια το ειχε μεγαλος ανθρωπος!! Κοιτα το ξερω οτι τα δυναμομετρα ως ηθησθε σου δινουν ψιλο πλασματικους αριθμους αλλα επι του προκειμενου ο ραλλος μετρηθηκε 140ps τροχο και 145ps στροφαλο... Με το ςν λογο setup..!!
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
σε ποιο δυναμόμετρο?
Sidobre - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:28:49
Θέμα δημοσίευσης: Re: εξατμιση
Vasileios90 έγραψε:
ο ραλλος μετρηθηκε 140ps τροχο και 145ps στροφαλο... Με το ςν λογο setup..!!



Συγνώμη που στο λέω, αλλά η δυναμομέτρηση που λες δεν γίνεται. Ας αφήσω τα άλογα στην άκρη, οι απώλειες είναι πολύ μεγαλύτερες από 5 άλογα.

Η θα πρέπει να ξανακοιτάξεις την δυναμομέτρηση, ή θα πρέπει να σε ανησυχεί αυτός που την έχει κάνει.
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:36:31
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
Και εμενα μου φενεται λιγο αισιοδωξος ο αριθμος! τεσπα το αυτοκινητο πηγαινει για μενα καλα αλλα επειδη ψαχνομαι γενικα υπαρχει περιπτωση με αλλο setup εξαγωγης να δω καλυτερα αποτελεσματα??
Sidobre - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τί να σου πω ρε παιδί μου, στο συγκεκριμένο δυναμόμετρο μπορεί να δεις και άλλα 10 άλογα.

Το πρόβλημα θα είναι αν θα το μετρήσεις σε κανένα σωστό δυναμόμετρο να μην σου πέσουν τα αυτιά στο πάτωμα, όταν θα ανακαλύψεις ότι έχει 102 άλογα τροχό και 135-138 στον στρόφαλο..

Κάνε μια βόλτα εδώ να δεις:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=14167
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:44:15
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
Δεν μιλαω για δυναμομετρο... Στο δρομο εννοω αν υπαρχει περιπτωση να πηγαινει καλυτερα με αλλο setup εξαγωγης η πιο ειναι το καταλληλο για μαμα 106?? Ακουω αποψεις...
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:49:29
Θέμα δημοσίευσης:
Στο δρόμο = ανοίγματα "ψηλά" (πολλες rpm εννοω πες το και κοντρες αν θες ή αναβαση Πεντέλης με κοφτες 3ης)
ή
Στο δρομο = σε καθημερινη οδηγηση?


επίσης δεν μας ειπες σε πιο δυναμόμετρο
Sidobre - Παρ 12 Νοέ 2010, 17:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
Αν όπως λες θα βάλεις εκκεντροφόρους κλπ, έχει νόημα να μεγαλώσεις διάμετρο. Ιδιαίτερο κέρδος δεν θα δεις τώρα (+2-4 άλογα) αλλά ετοιμάζεις το έδαφος για τις επόμενες κινήσεις σου.

Καλό είναι όμως για να μην αλλάζεις και ξαναλάζεις και ξαναπληρώνεις εξατμίσεις, να καταλήξεις μέσα σου τον στοχο που έχεις (που θες να φτάσεις το αμάξι) και να κάνεις ένα πρόγραμμα για τα πράγματα που θα χρειαστείς.
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:07:46
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
Οποτε μενω με το παρων setup και βλεπουμε στη συνεχεια!! απλως ακουω πολλες αποψεις οτι τα τριφυσα ξυπανανε καλυτερα με εισαγωγη-εξαγωγη?? και οτι εχουν πολυ καλο εγκεφαλο!! Επισης θα ηθελα να ρωτησω για την εισαγωγη εκκεντροφορων θα χρειαστει οποσδηποτε η αλλαγη του μαμα εγκεφαλου??
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:11:47
Θέμα δημοσίευσης:
θα μας πεις σε ποιο δυναμομετρο (3η φορα που ρωταω) ή πρωτα θες να σου λυσουμε ολες τις απορίες?
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
Maikon ονομαζεται το δυναμομετρο...!
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
δοξασι ο θεος...
λοιπον
1) η δυναμομετρηση που χεις στα χερια σου ειναι υπεραισιόδοξη
2) αν σε ενδιαφερουν οι ψηλες στροφες τοτε the bigger is better αλλα οχι με μαμα το υπολοιπο μοτερ - και το να κερδισεις 2-3 αλογα στις ψηλες στροφες δε νομιζω οτι αξιζει το κοστος
3) δεν αλλαζεις "ολο" τον εγκεφαλο - το προγραμμα του αλλαζεις - για light εκκεντρα δεν χρειαζεσαι (απαραιτητα) κατι, χωρις να σημαίνει οτι δεν θα παρεις απο λιγο σκαλισμα στο προγραμμα... - για πιο αγρια εκκεντρα θες οπωσδηποτε προγραμμα
4) οπως σου ειπε και ο Τάσος - πρωτα βαλε ενα στοχο / ταβανι ισχυος που θες να φτασεις (και εξεταζουμε και αν αυτο ειναι αφικτο και πως) ή εστω ενα ταβανι στα συνολικα χρηματα που εχεις σκοπο να διαθεσεις και ετσι θα καταληξεις στον ιδανικο κατα περιπτωση συνδυασμο.
Vasileios90 - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ok! 150ps maximum στοχευω για τον ραλλο! Αν ομως μπει μια 50 διαμετρου σωληνα δεν θα δουλεψει καλυτερα το αμαξι απο την 48αρα?? και επισης με το προγγραμα και τους light εκκεντροφορους που θα μπουν αργοτερα?
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:48:50
Θέμα δημοσίευσης:
ναι
volvos - Παρ 12 Νοέ 2010, 19:30:32
Θέμα δημοσίευσης:
ara θες ακομα 5αλογα απο τα 145???????\αν ναι βαλε ενα προγραμμα και θα τα περασεις τα 150\\

αν θες πραγματικα 150 τοτε αστο θα πονεσει καθως θα χρειαστεις πανω απο 2000
Pughell - Παρ 12 Νοέ 2010, 19:35:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για να σε προσγειωσω αποτομα,στην καλυτερη περιπτωση θα εχεις καπου στα 130 αλογα στην παρουσα φαση και για να παρεις τα υπολοιπα 5 που μπορεις(χωρις να πειραξεις εκκεντροφορους) θα χρειαστεις προγραμμα και 50αρες σωληνωσεις(με καζανια φυσικα).

Για να ξεπερασεις τα 135 αλογα(150 στο δυναμομετρο που μετρησες),οπως σου ειπε και ο Volvos,αστο,θα πονεσεις αρκετα...
nsne - Σαβ 13 Νοέ 2010, 07:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μια ερωτηση.η αλλαγη του διχαλου θα εχει διαφορα σε ενα ραλι με τελικο και σκουπα μονο, η ειναι περιτα εξοδα?
Pughell - Σαβ 13 Νοέ 2010, 18:08:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πεταμενα χρηματα...
Το μονο το οποιο θα βοηθησει καπως,αν και σε μαμα μορφη θα μεινει μαλλον ανεκμεταλλευτο,θα ειναι να φτιαξεις διχαλο ιδιας διατομης με το εργοστασιακο αλλα με μακρυτερους τους δευτερευοντες.
Pugobios - Σαβ 13 Νοέ 2010, 18:36:46
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο να ρωτησω επειδη ειναι να φτιαξω το διχαλο τις επομενες μερες θα γινει προεκταση +40 ποντους απο το μαμα αλλα θα εχει μια κουρμπα προς τα πανω.θα βοηθησει αυτο η θα γινει χειροτερο αποτι ειναι?
Pughell - Σαβ 13 Νοέ 2010, 19:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
40cm ειναι υπερβολικο ρε,ασε που μπορει να χασει κιολας... Confused
Αν η υπολοιπη σου ειναι 50αρα,τοτε βαλε ιδια καλαμια αλλα μακρυνε τα για περιπου 5-8cm ακομα.
iceage - Παρ 19 Νοέ 2010, 21:03:27
Θέμα δημοσίευσης:
@sidobre

Για ρίξε και ένα mail στους τύπους http://www.pam-sport.com/pam__022.htm

Για δες εδώ



Pughell - Παρ 19 Νοέ 2010, 21:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιο... Shocked
mechanic - Σαβ 20 Νοέ 2010, 16:47:13
Θέμα δημοσίευσης:
how much????
Pughell - Σαβ 20 Νοέ 2010, 20:16:23
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα παααρα πολλα... Crying or Very sad

Παντως τις ραφες του τις εχει. Confused
mechanic - Σαβ 20 Νοέ 2010, 21:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Στελαρα για αυτό ρώτησα ποσό κάνει...
αν πρόκειται για 2-3 katostarika tavani ok...
άλλα αν κοστίζει παραπάνω όχι ρε φίλε, λυπάμαι τα λεφτά που θα δόσεις...
άλλο το μουρατο και άλλο το καλό...
χίλιες φορές να κάτσω να σου σχεδιάσω ένα μονος μου και με 2-3 μπουκαλια vodka
( έχω ένα βοηθό που έχει το κληρονομικό χάρισμα του κολλήματος/kourmparismatos, άλλα στις φλέβες του ρέει vodka)
να τον βάλω να το φτιάξει και να στο φέρω δώρο όταν γυρίσω Ελλάδα....

Fysika σε σχέση με Μία μαντεμένια πολλαπλή,
τρέχα γυρρεβε σε ένα
όπου αυτό το ένα άπλα βολεύει να περάσει από κάπου, τότε ναι είναι καλύτερο, αλλιώς... Confused

και για να μην πείτε ότι είμαι κακός Very happy
δείτε στη μεσαία φώτο το 2 σε ένα ποσό δυσανάλογα ενσωματώνεται...
το τέλειο καπάκι με πολλαπλή εισαγωγής να έχεις, αυτό και Μονό θα σου δημιουργήσει 2-3 bar το λιγότερο διάφορα στο firring pressure ανά κύλινδρο...
για τις κολισεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται να po κάτι, o Stelaras to sxoliase idi...
Pughell - Σαβ 20 Νοέ 2010, 22:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε΄σεις,αν αυτο προκειται για το χταποδι του 206 για το XS,αυτο που εχω δει εγω σε δυο αυτοκινητα,γιατι δεν εχει καμια ραφη στους αυλους του; Scratch
iceage - Σαβ 20 Νοέ 2010, 23:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ρε΄σεις,αν αυτο προκειται για το χταποδι του 206 για το XS,αυτο που εχω δει εγω σε δυο αυτοκινητα,γιατι δεν εχει καμια ραφη στους αυλους του; Scratch

Γιατί αυτό είναι χταπόδι 106 Maxi.
RoadRunner122 - Κυρ 21 Νοέ 2010, 00:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
εεε συγνώμη κι όλας αλλά μήπως το τραβάμε απ'τα μαλλιά?
Μιλάμε για χταπόδι 106maxi που προφανώς έχει πέσει αρκετή μελέτη και δοκιμές πριν φτάσει στην τελική του μορφή. Το να το βγάζουμε "σκάρτο" ή "φτηνιάρικο" σαν κατασκευή μου ακούγεται κάπως... Rolling eyes
Pughell - Κυρ 21 Νοέ 2010, 00:30:34
Θέμα δημοσίευσης:
Η φωτο απο που προερχεται; Question

Εννοω ειναι απο εγκυρη πηγη ή απο οτι να΄ναι site,γιατι χταποδι maxi εχω ξαναδει παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι ποτε να ειχε ραφες...
Νομιζω οτι ειχε εμφανιστει στο 106 club τις εποχες που ακομα λειτουργουσε το παλιο forum.


Υ.Γ. Εκτος και αν αυτο ειναι απο το Maxi 1ης γενιας οποτε πασο... Sad
Pughell - Κυρ 21 Νοέ 2010, 00:44:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα,ακυρο.
Μολις βρηκα το "γραφημα" μεσα απο το site της PS και δεν φαινεται ιδιο οποτε καπου κατι δεεεν... Confused
RoadRunner122 - Κυρ 21 Νοέ 2010, 01:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Νομιζω οτι ειχε εμφανιστει στο 106 club τις εποχες που ακομα λειτουργουσε το παλιο forum.


Αν εννοείς αυτό που είχε πάρει ο Γκουλέτσος, είναι αυτό:

http://www.106sportclub.gr/forumdb/viewtopic.php?t=3110&start=0

Το οποίο μοιάζει υπερβολικά με το DALUZ που είχε ποστάρει ο Γιώργος 2-3 σελίδες πριν... Rolling eyes
Pughell - Κυρ 21 Νοέ 2010, 01:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι John,δεν λεω αυτο...Αν θυμαμαι καλα,νομιζω οτι ο Μακης ειχε βαλει την φωτο. Neutral

Αυτο που εβαλες δεν ξερω καν αν ειναι γνησιο μιας και ο 4ος αυλος περναει πισω απο τους υπολοιπους ενω εδω περναει απο μπροστα. Sad
Ε,βαλε και το υλικο,βαλε και το οτι η σχεδιαση του κανονικου ειναι διαφορετικη ως προς τις αντιστρεπτικες και βγαλε συμπερασμα... Confused

Υ.Γ. Το Daluz δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεμε ρε.
RoadRunner122 - Κυρ 21 Νοέ 2010, 02:04:43
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Υ.Γ. Το Daluz δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεμε ρε.


Με αυτό του Γκουλ λέω ότι έμοιαζε. Εχει αυτά τα αυτάκια με βίδες στις ενώσεις του 4-2.


Πάντως που τα λέγαμε με Γιώργο τις προάλλες, η τιμή του Raceland είναι ακρως δελεαστική. Για μενα τουλάχιστον που δε με βλέπω να ξεπερνάω ποτέ το 2ο στάδιο (τόσα χρόνια κολλημένος στο 0,5 είμαι) είναι μιά χαρά νομίζω.
Όσον αφορά το υλικό του με φοβίζει λίγο... σκουριές/αντοχή στο χρόνο κλπ...

Κ κατι ακόμα που άκουσα και μου δημιουργησε ερωτηματικά: ισχύει πως αν ντυθεί το χταπόδι με θερμομονωτική ταινία, εγκλωβίζει τη θερμότητα και καίει βαλβίδες εξαγωγής?
Pughell - Κυρ 21 Νοέ 2010, 09:37:37
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Κ κατι ακόμα που άκουσα και μου δημιουργησε ερωτηματικά: ισχύει πως αν ντυθεί το χταπόδι με θερμομονωτική ταινία, εγκλωβίζει τη θερμότητα και καίει βαλβίδες εξαγωγής?

Οχι,σε καμια περιπτωση.
Απλα επειδη οι σωληνες δεν αντεχουν τα θερμικα φορτια,ραγιζουν και σπαζουν,για αυτο ακριβως δεν θελει να το τυλιγεις,οχι τουλαχιστον ολοκληρο.

Εγω το Supersprint μου το ειχα ντυμενο μονον στον αυλο που περναει πανω απο το δυναμο(για μηκος 3-4 δαχτυλα,οχι περισσοτερο) και στο σημειο οπου ξεκινουσαν τα 2 εως να γινουν 1,για να μην βραζουν τα λαδια στο καρτερ.

Και τελικα το σημειο στο οποιο "μελανιασε"(δειγμα οτι σηκωνε μεγαλες θερμοκρασιες) ηταν εκει οπου βρισκοταν το Υ που τα 2 γινονταν 1,το οποιο σημειο παρεπιπτωντος ηταν γυμνο. Confused
iceage - Κυρ 21 Νοέ 2010, 12:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Η φωτο απο που προερχεται; Question

Εννοω ειναι απο εγκυρη πηγη ή απο οτι να΄ναι site,γιατι χταποδι maxi εχω ξαναδει παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι ποτε να ειχε ραφες...
Νομιζω οτι ειχε εμφανιστει στο 106 club τις εποχες που ακομα λειτουργουσε το παλιο forum.


Υ.Γ. Εκτος και αν αυτο ειναι απο το Maxi 1ης γενιας οποτε πασο... Sad

Το χταπόδι προέρχεται από εδώ http://www.pam-sport.com/magasin_023.htm και κανά δυο φορές που έχω δει τις φωτό που έχουν , δείχνουν να έχουν κωδικούς Ps.

Έχει και κάποιες προσφορές http://www.pam-sport.com/magasin_023.htm για όποιον ενδιαφέρεται.
Pughell - Κυρ 21 Νοέ 2010, 21:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
Με επιφυλαξη,αν θυμαμαι καλα η Pam ειναι μια απο τις εταιριες που αναφερονται στην ομολογκασιον του 106 οτι εχουν το ΟΚ για να κατασκευαζουν γνησιες καροτσες οποτε και οι πιθανοτητες να εχουν γνησια ανταλλακτικα PS πολλες...
Απο την αλλη παλι,συμφωνα με το site,το "σκιτσο" που εχει για το Maxi δεν ειναι ιδιο...

Οποτε διατηρω μια επιφυλαξη μιας και δεν μπορω να πω με σιγουρια για το αν ειναι γνησιο ή οχι,οι κολλησεις παντως θυμιζουν παρα πολυ κολλησεις Devil σε χταποδι της. Confused
Μπερδεμα η κατασταση παντως... Confused
iceage - Κυρ 21 Νοέ 2010, 22:19:34
Θέμα δημοσίευσης:
@mechanic

Επειδή δεν μπορώ να το βρω στο βιβλίο της ρευστοδυναμικής που έχω. Σου έχω ερώτηση. Είμαι στην κατασκευή της εξάτμισης από την αρχή και έχω κολλήσει στους κώνους του καταλύτη(το όλο σύστημα δεν θα περιλαμβάνει μεσαίο, άρα από την έξοδο του χταποδιού θα έχω μόνο καταλύτη και ένα τελικό όλα straight through ). Τι είναι καλό για την είσοδο του καταλύτη να είναι οι κώνοι σε μήκος, μακρυοί ή κοντοί και αντίστοιχα στην έξοδο αυτού?
mechanic - Κυρ 21 Νοέ 2010, 23:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις πρόσφυσιo,
τότε πρέπει στη μεριά που" κλείνει" περισσότερο ο κώνος
να βάλεις την απολήξει από το χταπόδι.
και στη μεριά που είναι ποίο ανοιχτός να ενσωματώσεις xόρις δόntια σκαλοπάτια κτλ, την Σολιna που θα οδιγιει pros το τελικό σου.

kai μίας που γνωρίζεις το θέμα, έχε στο μυαλό σου ότι οι αέριες μάζες είναι με τι μορφή εκρήξεων που εκτονώνομαι σε σχιμα κώνου...

επί τι ευκαιρία να αναφέρω όπως μπορει να ακούγομαι" Κaκος" Very happy
κάποιες φορές άλλα δεν exο τέτοια πρόθεσή...
Μin νομίζετε ότι οι κατασκευαστές έχουν το αλάθητο του πάπα τις ρομις.
για παράδειγμά το χταπόδι άνωθεν, δεν μπορεις να το πεις κακό αν είναι φθηνό στην αγορά του, άλλα δεν σου δίνει αυτά τα+++ που θα σου δώσει κάποιο άλλο παραπλήσιας akrivis τιμής... Confused
( συγκεκριμένα δεν συντονιζει τους παλμούς, και δεν μου αρέσουν οι κολισεις του...)
alla από πλευράς κατασκευαστή δεν είναι ότι δεν αφορούσανε να το φτιάξουνε καλύτερο..... kai vevaia γίνεται άλλα θα ανέβαινε το κόστος μελέτης/κατασκεβισ οπότε από τι στιγμή που πιαsανε το στόχο που θέλανε, στη συνέχειά δεν δώσανε βάρος στο να το τελειοποιήσουν... Wink

και για να προλάβω σκέψεις...
μπορει να φαίνεται σαν να το κουράζουμε το θέμα,
άλλα κάποιες φορές οι λεπτομέρειές κάνουν τι διάφορα
όταν πχ βλέπεις ένα Κ4Μ με ένα κόστος βελτίωσις τις τάξις τον 500 Έβρο( xόρις πρόγραμμά)
και να κάνει Πλάκα με γρήγορα αυτοκίνητά όπως golf GT...
αυτό δεν οφείλεται στα 500 Έβρο άλλα στις σωστές επιλογές και στην προσοχή στις λεπτομέρειές που χρίζουν προσοχής...
iceage - Δευ 22 Νοέ 2010, 15:52:18
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις πρόσφυσιo,
τότε πρέπει στη μεριά που" κλείνει" περισσότερο ο κώνος
να βάλεις την απολήξει από το χταπόδι.
και στη μεριά που είναι ποίο ανοιχτός να ενσωματώσεις xόρις δόntια σκαλοπάτια κτλ, την Σολιna που θα οδιγιει pros το τελικό σου.

kai μίας που γνωρίζεις το θέμα, έχε στο μυαλό σου ότι οι αέριες μάζες είναι με τι μορφή εκρήξεων που εκτονώνομαι σε σχιμα κώνου...



Όχι προφύσιο δεν θα βάλω. Η διατομή της εξάτμησης θα κρατηθεί σταθερή από την έξοδο του χταποδιού μέχρι και την μπούκα στο τελικό καζανάκι. Άλλο ρώτησα. Τι διάταξη πρέπει να έχουν οι κώνοι του καταλύτη στην παρακάτω φωτό

, αν οι καταλύτης τους έχει ήδη επάνω και είναι άνισοι σε μήκος. Που πρέπει να πάει ο κοντός σε μήκος κώνος , στην είσοδο του καταλύτη ή στην έξοδο? Αν τώρα αυτούς που έχει είναι ισομήκη τότε δεν γίνεται τίποτα. Εκτός και αν πάρω μπισκότο ξεχωριστά από τους κώνους και τους κολλήσω μετά εγώ. Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να πάρω ισομήκη ή άνισους και ποιον θα βάλω σε είσοδο του καταλύτη?
mechanic - Δευ 22 Νοέ 2010, 16:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
exeis kapoio allo link giati (company policy) den mou anoigei i foto?
Pughell - Δευ 22 Νοέ 2010, 16:09:46
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα ο καταλυτης εχει τα χωνια επανω,θα εχει και βελος κατευθυνσης των καυσαεριων.
iceage - Δευ 22 Νοέ 2010, 16:13:52
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
exeis kapoio allo link giati (company policy) den mou anoigei i foto?

Δες πιο πάνω.
Sidobre - Τρι 23 Νοέ 2010, 12:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
( έχω ένα βοηθό που έχει το κληρονομικό χάρισμα του κολλήματος/kourmparismatos, άλλα στις φλέβες του ρέει vodka)
να τον βάλω να το φτιάξει και να στο φέρω δώρο όταν γυρίσω Ελλάδα....



Με ένα κασόνι μπουκάλια κάνουμε τπτ; Laughing

Ειλικρινά μια αντιγραφή γνωστών χταποδιών πόσο θα μπορούσε να πάει;

(βέβαια αντιγραφή από φωτογραφία, αλλά παίζει τουλάχιστον να είναι υψηλής ανάλυσης...)
mechanic - Τρι 23 Νοέ 2010, 14:35:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σε Μία καλή αντιγραφή το χειρότερο που μπορει να γίνει είναι
να μην" συντονιζει" στον ίδιο( η και καθόλου) vathmo
στη συνέχειά παίζει ρολό το τι υλικό θα χρησιμοποιηθεί
και τέλος οι κολισεις και οι κουρμπες...
που όταν φτάσουμε στην τελική να συγκρίνουμε:
Μία μαμά πολλαπλή mantemenia
Μία σωστή επώνυμη κατασκευή που κοστίζει( δεν ξέρω στην τύχη λέω) πχ 800 ευρό
και Μία καλή αντιγραφή του σωστού επωνύμου που σου βγαίνει πχ στα 200-300
( sorry άλλα από τιμοκαταλόγους στην Ελλάδα είμαι λίγο άσχετος, στην τύχη λέω νούμερά ok?)
τότε σίγουρα και συμφέρει η αντιγραφή...

καθώς αυτά τα+ που δεν παίρνεις από το επώνυμο( όσον άφορά την απόδοσή)
μπορεις να τα πάρεις με τον καλύτερο σχεδιασμό τις εξάτμισις σου.
οπότε στην τελική βγαίνεις κερδισμένος

kapoia stigmi tha ftiakso ena DP gia to diko mou
opos kai exo kai mia pollapli syndiasmou palmikis rois/statheris piesis
na ftiakso gia ena filo... (na doume pote tha ferei tis solines... Evil sta xronodiagrammata tou i monada metrisis einai me tous mines....)

(an kai to vlepo na argei) otan omos tha einai etoima tha sas deikso fotos oste na exete mia eikona gia to ti mporoume na kanoume monoi mas otan painoun esto kai ligo ta xeria mas... Cool
gia ena tourmpaki Cool to xeimona eixa ftiaksei mia pliri eisagogi kai pollapli eksagogis me tin polytimi voitheia tou fysika (den ta pao kala me to kollima) giati eixe valei big tourmpo (apo saab) kai apo mama den ekane tipota...
to apotelesma itan apla katapliktiko...
sigoura an eixame xrisimopoieisei eponyma tha itan kalytera
(an kai min nomizeis oti vriskeis kai oti thes)
alla an analogisteis sxesi kostous/sostis apodosis
(xoris vibrations, kraks kai alla perierga)
tote sigoura leei na lerosoume ligo ta xeria mas re paidia... Wink




@iceage
ρε φίλε sorry arxizo kai niotho xazos... Very happy
άλλα δεν mporo να do φώτο του καταλύτη...
που είναι;
Sidobre - Τρι 23 Νοέ 2010, 14:47:04
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Σε Μία καλή αντιγραφή το χειρότερο που μπορει να γίνει είναι
να μην" συντονιζει" στον ίδιο( η και καθόλου) vathmo
στη συνέχειά παίζει ρολό το τι υλικό θα χρησιμοποιηθεί
και τέλος οι κολισεις και οι κουρμπες...
που όταν φτάσουμε στην τελική να συγκρίνουμε:
Μία μαμά πολλαπλή mantemenia
Μία σωστή επώνυμη κατασκευή που κοστίζει( δεν ξέρω στην τύχη λέω) πχ 800 ευρό
και Μία καλή αντιγραφή του σωστού επωνύμου που σου βγαίνει πχ στα 200-300
( sorry άλλα από τιμοκαταλόγους στην Ελλάδα είμαι λίγο άσχετος, στην τύχη λέω νούμερά ok?)
τότε σίγουρα και συμφέρει η αντιγραφή...

καθώς αυτά τα+ που δεν παίρνεις από το επώνυμο( όσον άφορά την απόδοσή)
μπορεις να τα πάρεις με τον καλύτερο σχεδιασμό τις εξάτμισις σου.
οπότε στην τελική βγαίνεις κερδισμένος

@iceage
ρε φίλε sorry arxizo kai niotho xazos... Very happy
άλλα δεν mporo να do φώτο του καταλύτη...
που είναι;


Κοίτα με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

Επειδή ψάχνω να βρω κάποιο χταπόδι (καλό), αυτή την στιγμή Peugeot Sport και Citroen Sport το έχουν 1.000 ευρώ, τιμή την οποία την θεωρώ απλησίαστη!

Στα μεταχειρισμένα δεν βρίσκω πολλά πράγματα...

Ετσι, ευχαρίστως θα εξέταζα την αντιγραφή, αλλά ποιός; Πόσο;

Αν έχεις άκρη, νομίζω ότι θα ενδιαφερθούν και άλλοι (έτσι να βγάλουμε 2-3 κομμάτια)
volvos - Τρι 23 Νοέ 2010, 14:54:04
Θέμα δημοσίευσης:
NAI NAI KAI ALLOI Laughing
sps - Τρι 23 Νοέ 2010, 15:20:50
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
NAI NAI KAI ALLOI Laughing

για πες!
Εχουμε ευχαριστα?
Octane - Τρι 23 Νοέ 2010, 15:28:36
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως να σας φερω μερικα supersprint καθως θα κατεβαινω?!? Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Τρι 23 Νοέ 2010, 15:33:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα, τα SSprint είναι μικρά σε διατομή Tease
Pugobios - Τρι 23 Νοέ 2010, 15:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτηση:σε τριφυσο ραλλι με φουλ 54αρα εξατμιση με ενα καζανι χωρις καταλυτη τι επιπτωσεις εχει στον εγγεφαλο και στα μειγματα?θελω να πω διαβαζει ο δευτερος λ η κοβει ο εγγεφαλος λογο ελειψης καταλυτη?
iceage - Τρι 23 Νοέ 2010, 16:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
@iceage
ρε φίλε sorry arxizo kai niotho xazos... Very happy
άλλα δεν mporo να do φώτο του καταλύτη...
που είναι;

Τώρα μήπως
http://i615.photobucket.com/albums/tt232/iceage106/diataksikononkataliti.jpg
Pughell - Τρι 23 Νοέ 2010, 17:00:16
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη προσφατα ρωτησα στην Ssprint για ενα αλλο χταποδι,η απαντηση που πηρα ηταν οτι ολα τα χταποδια μαζι με το κομπλε συστημα που δινουν ειναι κατα μεσο ορο για αυξηση εως και 30% πανω απο την εργοστασιακη ιπποδυναμη του μοτερ. Neutral
mechanic - Τρι 23 Νοέ 2010, 19:01:35
Θέμα δημοσίευσης:
This Page Cannot Be Displayed

--------------------------------------------------------------------------------

Based on your corporate access policies, access to this web site ( http://i615.photobucket.com/albums/tt232/iceage106/diataksikononkataliti.jpg ) has been blocked because the web category "Photo Searches" is not allowed.







Evil Evil Evil Evil
MEMsound - Τρι 23 Νοέ 2010, 19:02:48
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχουν και τα μειλ
στειλτου την γιωργο
Pughell - Τρι 23 Νοέ 2010, 19:09:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αστο,θα την ανεβασω εγω στο imageshack που το βλεπει σιγουρα. Wink
Pughell - Τρι 23 Νοέ 2010, 19:12:04
Θέμα δημοσίευσης:

mechanic - Τετ 24 Νοέ 2010, 10:06:15
Θέμα δημοσίευσης:
Synithos exoun ena velaki i simadi telos panton pou deixnei ti roi,
(analogos tin kataskevi tous ktl...)

stin periptosi pou den to exei kai "theoritika" ton vazeis apo opoia plevra theleis...
tote i eisagogi ton kaysaerion tha einai stin L2 meria.
kai i eksodos (pros to teliko diladi) apo tin L1
greenpug106 - Παρ 10 Δεκ 2010, 08:08:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά εγώ έχω ένα 106 Gti με τις ακόλουθες μετατροπές:

Εκκεντροφόρους PT51 στα μαμά σημάδια
Σκούπα Ecosse με Green φίλτρο
Φλάντζα από 206 (TU5JP4)
Raceland 4-2-1 χταπόδι
Μαμά καταλύτη, εξάτμιση, βαρελάκι και σωληνώσεις.
Πρόγραμμα από Etuners

Πριν το πρόγραμμα έβγαλε 149 ίππους σε Maha στην Κύπρο με 95άρα βενζίνη.

http://i6.photobucket.com/albums/y201/Greenpug/106%20GTi%202001/Dyno21.jpg
http://i6.photobucket.com/albums/y201/Greenpug/106%20GTi%202001/DynoRun22.jpg

Επειδή δεν μ αρέσει ο θόρυβος σε συνομιλία με τον Pughell είπαμε να πάω πρώτα σε καταλύτη αγωνιστικό, μεταλλικό 200άρη και βλέπουμε. Μάλλον θα βάλω Twister.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την εφαρμογή του κατάλύτη?
Η τιμή του Twister είναι με την εφαρμογή άρα θα τον εφαρμόσει ο Tikkos Racing. Μπαίνει νέα σωλήνα? Τι διάμετρο να ζητήσω?

ή χρησιμοποιείται η μαμά? Και πως εφαρμόζεται με κόλληση?

Η μαμά εξάτμιση τι διάμετρο έχει εξωτερικά?
48μμ με πάχος λαμαρίνας 1μμ?
greenpug106 - Παρ 10 Δεκ 2010, 08:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Μέχρις στιγμή από καταλύτη έχω βρει έναν Twister 200άρη(με κόστος κάπου στα 250€) αλλά τα χωνιά που είναι κολλημένα επάνω του έχουν διάμετρο Φ55mm και θέλω να αποφύγω να κολλήσω άλλη συστολή πάνω σε αυτά. Επόμενη επιλογή είναι αυτή της HJS που σαν χωνιά είναι αυτά που θέλω σε διάμετρο Φ50mm αλλά δεν ξέρω πόσες τρύπες είναι.Ξέρει κανείς στοιχεία για αυτόν?
Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο? Τα στοιχεία που ζητάω είναι χωνιά με διάμετρο Φ50mm και 200 τρύπες.


Το φέρνω και αυτό εδώ μιας και μάλλον αναφέρεται στον Twister καταλύτη που έχω υπόψη. Αυτός που είδα είναι Euro 3 με κωδικό Cat 30 από τον κατάλογο του 2010 του Tikkos Racing
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 09:14:58
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν απαντηση στον Γιωργο,ο HJS που εβαλε ειναι της σειρας Tuning με 200 cpsi.
Καπου στα 300Ε εχει τιμη λιανικης πωλησης.
greenpug106 - Παρ 10 Δεκ 2010, 09:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σαν απαντηση στον Γιωργο,ο HJS που εβαλε ειναι της σειρας Tuning με 200 cpsi.
Καπου στα 300Ε εχει τιμη λιανικης πωλησης.


Στέλιο είδες την ερώτηση μου πιο πάνω για την εφαρμογή?

Έστειλα και σε αυτούς ένα email για να δω για τα μεταφορικά προς Κύπρο

http://www.powersprint.eu/en/Catalytic-converters/Sports-catalytic-converter/Sports-catalytic-converter-round/HP-sports-cat-round-50-8-mm.html
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 09:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα καπου στα 40Ε θα σου ζητησουν,αν θυμαμαι καλα...
Μονη μλκια οτι δεν πληρωνονται με πιστωτικη αλλα θελουν εμβασμα σε τραπεζα. Confused

Ο Τικκος τι τιμη σου εδωσε; Question
greenpug106 - Παρ 10 Δεκ 2010, 10:07:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λογικα καπου στα 40Ε θα σου ζητησουν,αν θυμαμαι καλα...
Μονη μλκια οτι δεν πληρωνονται με πιστωτικη αλλα θελουν εμβασμα σε τραπεζα. Confused

Ο Τικκος τι τιμη σου εδωσε; Question


220 με την εφαρμογή.

Αυτό που αναφέρεται για τα χωνιά του Twister πιο πάνω ότι είναι 55μμ είναι μειονέκτημα?

Πως να τον εφαρμόσουμε?
LIONKING - Παρ 10 Δεκ 2010, 13:23:58
Θέμα δημοσίευσης:
πιθανον κωσταντη να σου φτιαξει καινουργειο κελυφος.ετσι συνηθως κανουν αλλα γινεται σε ολους τους καταλυτες?
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 13:44:52
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 55αρια χωνια δεν βολευουν για 106 ρε...Προτιμησε καποιον που εχει 50αρια απευθειας. Confused
RoadRunner122 - Παρ 10 Δεκ 2010, 14:34:14
Θέμα δημοσίευσης:
Eναλλακτικά υπάρχει και η λύση του μπισκότου και κόλληση χωνιών Φ50 πάνω του.
Ψάχνοντας κι εγώ για καταλύτη 200cpsi Φ50, βρήκα αρκετούς με ανομοιογενή χωνιά. Όχι όσον αφορά τη διάμμετρό τους αλλά το μήκος των χωνιών τους.
Ακόμα και στην περίπτωση του μπισκότου, τα χωνιά που θα κολληθούν είναι ιδανικό να είναι όμοια ή με διαφορετικά μήκη? Κι αν ισχύει το 2ο που πάει το μακρύ και που το κοντό, μπρος ή πίσω (Steve ακούς? Laughing )?

Επίσης έχω δει καταλύτες που στο ένα χωνί έχουν θέση για λ. Σε αυτή τη θέση μπορεί να μπει ο 2ος ή είναι καθαρά θέση για extra wideband?
greenpug106 - Παρ 10 Δεκ 2010, 16:27:03
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει και αυτός σε οβάλ σχήμα

http://www.powersprint.eu/en/Catalytic-converters/Sports-catalytic-converter/Sports-catalytic-converter-oval/HP-sports-cat-oval-50-8-mm.html
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 17:01:03
Θέμα δημοσίευσης:
Η υποδοχη στον καταλυτη ειναι για 2ο λ ρε...
Τωρα βεβαια αν δεν εχεις,εκει μετα βαζεις οτι θες,παντως το wideband κανονικα μετραει πριν τον καταλυτη,οχι μετα.
volvos - Παρ 10 Δεκ 2010, 17:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
αν θυμαμαι καλα -υπαρχει στο τοπικ για λ- μετρας 80εκατοστα τουλαχιστον απο εξαγωγη?
iceage - Παρ 10 Δεκ 2010, 17:11:00
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Eναλλακτικά υπάρχει και η λύση του μπισκότου και κόλληση χωνιών Φ50 πάνω του.
Ψάχνοντας κι εγώ για καταλύτη 200cpsi Φ50, βρήκα αρκετούς με ανομοιογενή χωνιά. Όχι όσον αφορά τη διάμμετρό τους αλλά το μήκος των χωνιών τους.
Ακόμα και στην περίπτωση του μπισκότου, τα χωνιά που θα κολληθούν είναι ιδανικό να είναι όμοια ή με διαφορετικά μήκη? Κι αν ισχύει το 2ο που πάει το μακρύ και που το κοντό, μπρος ή πίσω (Steve ακούς? Laughing )?

Επίσης έχω δει καταλύτες που στο ένα χωνί έχουν θέση για λ. Σε αυτή τη θέση μπορεί να μπει ο 2ος ή είναι καθαρά θέση για extra wideband?

Pughell έγραψε:

mechanic έγραψε:
Synithos exoun ena velaki i simadi telos panton pou deixnei ti roi,
(analogos tin kataskevi tous ktl...)

stin periptosi pou den to exei kai "theoritika" ton vazeis apo opoia plevra theleis...
tote i eisagogi ton kaysaerion tha einai stin L2 meria.
kai i eksodos (pros to teliko diladi) apo tin L1


Όμορφα μέχρι εδώ. Άρα σε έτοιμο καταλύτη(χωρίς φορά) με κολλημένα τα χωνία πάνω, βάζουμε το μακρύ χωνί στην είσοδο των καυσαερίων στον καταλύτη και το κοντό χωνί στην έξοδο αυτών. Και κάνω τις εξής σκέψεις. Για την είσοδο των καυσαερίων στον καταλύτη θέλουμε όσο το δυνατόν πιο προοδευτική αύξηση της διατομής, έτσι ώστε το μέτωπο των καυσαερίων να περάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερες τρύπες του καταλύτη, και για να έχουμε στρωτή ροή της αέριας μάζας. Τώρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του Mechanic(Θανάση) στην έξοδο του καταλύτη πρέπει να έχουμε το κοντό χωνί. Αυτό δεν δημιουργεί μεγαλύτερο back-pressure επειδή στριμώχνουμε την άερια μάζα σε σύντομο χρόνο λόγο κοντού μήκους του κώνου? Αυτό βέβαια μπορεί να έχει και ώφελος, λόγω μεγαλύτερης παραμονής των καυσαερίων μέσα στο ενεργό κομμάτι του καταλύτη που θα έχει σαν αποτέλεσμα την καλύτερη κατάλυση αυτών. Αλλά σε αυτές τις διατομές που μιλάμε (Φ50) δεν θέλουμε όσο γίνεται μίκρότερο back-pressure για μεγαλύτερη ταχύτητα καυσαερίων και άρα εκκένωση των θαλάμων καύσεων? Και αυτό επειδή είναι σχετικά μικρή διατομή σωλήνας και δεν θα έχει πρόβλημα ο κινητήρας να την γεμίσει με καυσαέρια καθόλο το μήκος της , χωρίς να έχουμε κύματα καυσαερίων. Οπότε κάτι δεν μου κάθεται καλά με το κοντό χωνί στην έξοδο του καταλύτη. Θανάση για δες το και πες μου την γνώμη σου. ΝΟμίζω ότι είναι σωστό σαν σκέψη.
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 17:16:07
Θέμα δημοσίευσης:
Σε καποιους Americat που εχω δει παντως,εχουν το κοντο χωνι μπροστα και το μακρυ πισω... Confused
mechanic - Παρ 10 Δεκ 2010, 20:46:42
Θέμα δημοσίευσης:
To thema sikonei kamposi kouventa... Very happy


prin poume otidipote allo na ksekatharisoume to eksis...
i roi ton aerion mesa se mia eksatmisi
(stis tourmpines exoume mia mikri diaforopoiisi)
den einai opos px: to nero mesa se ena lastixo
diladi den einai synexis...
mesa stin eksatmisi exoume roi me tin morfi "ekrikseon"
oi opoies einai toso syxnes kai konta metaksy tous pou mas dinei tin entyposi oti prokeitai gia mia synexis roi tou aeriou...
(kapoia aytokinita sto relanti an valeis to xeri stin eksatmisi tha nioseis mia "afkso/meiosi" piesis)
apo ekei pigazei kai o xaraktiristikos ixos tou relanti
(eidika se moter me eleftheri eksatmisi kai poly xamiles rpm relanti)
pou exei talantevomeni morfi,
eno otan sikoseis strofes o ixos "stronei"

Me alla logia i roi einai me morfi (san na petas petra se limnazonta nera)
ekei einai kiolas o logos pou ksexorizoun
ta xtapodia apo ta kalamaria....

Diladi (den thymamai an itan se ayto to topik i kapoio allo)
eixa psilokraksei ena xtapodi pou fainomenika fainotane kalo...
(toulaxisto oraio Very happy )
ayto itan enas aplos agogos aerion pou se kanena fasma omos tou kinitira den mporei na ekmetaleytei ayto to fainomeno ton palmon...
(sigoura einai kalitero apo ena mama mantemi pou "moiazei" me xtapodi...)
kati pou px tis SS to kanei kai an malista syndiastei sosta kai me tin epomeni eksatmisi tote se kapoio sygkekrimeno fasma strofon
i eksatmisi sou pianei apo miden kati
mexi midenikes times back pressure pou sou lynei ta xeria gia peraitero veltiosi kai anodo tis apodosis.
(vevaia meta prepei na milisoume kai gia "adraneia aerion" overlap kai paei legontas alla ayta einai allo kefalaio)

Sto thema mas tora.......
sto pos mpainei aytos o katalytis otan den exei kapoia sygkekrimeni odigia,
i otan kanete enan custom?

i apantisi kanonika dinetai, apla koitontas to ypoloipo setup tis eksatmisis
opos kai to ti ekentroforous foraei pano tou to moter...
kai ennoeitai sto "pou" thes na doseis dynami...
tora epeidi mesa se ayto to topik den exo akousei kanenan na diamartyretai oti to moter tou me 5i kai 2000 strofes den travaei,
einai psofio ktl... Very happy

kai fysika den nomizo kaneis sas na allazei katalyti se mia telios karamama eksatmisi... Very happy
kai fysika den nomizo na exete valei profysia ypo/yper ixitikou typou ktl...

opote i apantisi einai ayti:
http://www.supersprint.com/eng/SPP2000000804932.asp


oxi giati to leei i SS
(kai emeis kanoume lathi kamia fora)
alla i logiki einai i eksis:

o aeras (kaysaerio stin prokeimeni)
exei tin tasi na akolouthei panta tin epifaneia rois
(eks'ou kai to otidipote prokalei apokolisi rois prokalei monaxa provlimata kai tipota allo)
vlepe koliseis, kena, skalopatia kai alla polla pou an gkriniakseis se ena eksatmisa tha stin pei kai tha se vgalei trelo kai apo pano...

opote vazontas ton kono stin arxi anoigeis tin epifaneia "proskrousis"
tou aeriou pano stis kypseles,
mporei men na "teineis" (giati den prolavainei) na anevaseis tin taxytita
alla exeis idi riksei tin piesi... Wink
etsi i antistasi kata tin roi tha einai (sygkritika panta) mikroteri

(analoga vevaia kai to an exei meletithei i roi mesa stis kypseles ktl...)

sti synexeia i taxytita rois peftei men,
opos meionetai kai to fainomeno tou "ostikou" kymatos mias kai oi kypseles tou katalyti to meionoun dramatika...

(enas synadelfos mou leei:
oi katalytes einai ta kalytera "kazanakia" gia tin meiosi tou ixou)
kai en meri den exei kai adiko.......

kai stin synexeia exoume roi tou aeriou i opoia prepei na kleisei pali ston agogo tis eksatmisis...
alla.....
epeidi tha grafo vivlio mexri na analysoume apo ekei kai epeita ti ginetai....
to stamatao pros to paron edo...


o logos pou mpainei to "xoni" mprosta einai gia kalyteri poiotita rois
dedomenou omos oti i ypoloipi eksatmisi einai eleftheras
i akoma kalytera exei kai kana profysiaki, esto to aplo ypoixitikou typoy


an milagame gia tin meta katalyti eksatmisi me diafragmata
i kati mantemenia mama xtapodia pou einai ola se ena prin kan ksekinisei to "ena" Very happy
tote ok........
ekei einai allios to thema
Pughell - Παρ 10 Δεκ 2010, 20:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτε ειπαμε οτι θα κανουμε εξατμιση στο 1300αρι; Laughing Laughing Laughing
iceage - Τετ 05 Ιαν 2011, 15:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
Dr. Mechanic έχω την εξής ερώτηση. Από αυτά που έχεις αναφέρει στα διάφορα τόπικ των εξατμήσεων έχω καταλάβει ότι το ποιο σωστό ως προς την εγκατάσταση του προφυσιόυ είναι πριν την είσοδο του καταλύτη. Στην προκειμένη περίπτωση του 106(για setup 1ου σταδίου, δλδ. Φ.Π.Ε + περιφεριακά ελαφρώματα μαζών αδρανείας με έμφαση την ευκολία στο στροφάρισμα και το φάσμα 2-6500 rpm) τι χαρακτηριστηκά πρέπει να έχει το προφύσιο? Δλδ κλήση κωνικότητας και μήκος?
Pughell - Τετ 05 Ιαν 2011, 19:14:59
Θέμα δημοσίευσης:
Το προφυσιο παει σχεδον παντα μετα τον καταλυτη.
iceage - Τετ 05 Ιαν 2011, 19:32:44
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το προφυσιο παει σχεδον παντα μετα τον καταλυτη.

Γιατί ρ εΣτέλιο όμως? Αφού μετά τον καταλύτη έχουμε αρκετά μικρή ταχύτητα καυσαερίων και πιο πάνω(όταν ρώτησα για την διάταξη των κώνων του καταλύτη) είπατε ότι τον μακρύ τον βάζουμε στην είσοδο του καταλύτη. Βάζοντας το προφύσιο πριν τον καταλύτη δεν εκμεταλευόμαστε την μεγαλύτερη ταχύτητα των καυσαερίων που έχουν πριν μπουν σε αυτόν? Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο σημείο μετά το ζουάν μέχρι τον καταλύτη. Έχω λάθος?

Pughell - Τετ 05 Ιαν 2011, 19:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ο καταλυτης ριχνει δραματικα την ταχυτητα των καυσαεριων οποτε εκτος του οτι ειναι δωρο-αδωρο,το προφυσιο μπορει να του στειλει θερμοκρασιες που θα τον στειλουν αδιαβαστο σε χρονο dt.

Οταν μπει μετα τον καταλυτη,δεν υπαρχουν τετοια προβληματα οποτε αξιοποιειται πληρως το φαινομενο.
Δες το και αλλιως,αν μπει μετα τον καταλυτη,δεν μπορει να δημιουργησει κενο αερος ωστε να τραβαει πισω καυσαερια απο το περιβαλλον,αν μπει ομως πριν τον καταλυτη,τοτε δημιουργει traffic στο σημειο προσκρουσης των καυσαεριων στο πλεγμα.
iceage - Τετ 05 Ιαν 2011, 22:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
αν μπει ομως πριν τον καταλυτη,τοτε δημιουργει traffic στο σημειο προσκρουσης των καυσαεριων στο πλεγμα.

Traffic όμως ζεστών καυσαερίων τα οποία κρατάν τον καταλύτη σε υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας.
Pugobios - Τετ 05 Ιαν 2011, 23:49:44
Θέμα δημοσίευσης:
δεν νομιζω να σενδιαφερει αυτο ομως εκτος αν απλα ψαχνεις τροπο να ρυπαινεις λιγοτερο...
Pughell - Πεμ 06 Ιαν 2011, 03:10:56
Θέμα δημοσίευσης:
Τον ενδιαφερει γιατι θα του λιωσει τον καταλυτη πολυ ευκολα.
iceage - Δευ 10 Ιαν 2011, 19:15:28
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Γιατι ο καταλυτης ριχνει δραματικα την ταχυτητα των καυσαεριων οποτε εκτος του οτι ειναι δωρο-αδωρο,το προφυσιο μπορει να του στειλει θερμοκρασιες που θα τον στειλουν αδιαβαστο σε χρονο dt.

Οταν μπει μετα τον καταλυτη,δεν υπαρχουν τετοια προβληματα οποτε αξιοποιειται πληρως το φαινομενο.
Δες το και αλλιως,αν μπει μετα τον καταλυτη,δεν μπορει να δημιουργησει κενο αερος ωστε να τραβαει πισω καυσαερια απο το περιβαλλον,αν μπει ομως πριν τον καταλυτη,τοτε δημιουργει traffic στο σημειο προσκρουσης των καυσαεριων στο πλεγμα.

Οπότε το προφύσιο το τοποθετούμε αμέσως μετά την έξοδο του καταλύτη. Και τώρα το πιο δύσκολο. Πόσες μοίρες κλίση πρέπει να έχει αυτό το πράγμα?
RoadRunner122 - Δευ 10 Ιαν 2011, 19:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ή να θέσω λίγο διαφοροποιημένα το ερώτημα του Ζώρζ:

τι μήκος πρέπει να έχει το προφύσιο, ποιά η διατομή εισόδου και ποιά η εξοδου?
Pughell - Δευ 10 Ιαν 2011, 21:44:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε μλκες,βρειτε πρωτα καποιον να σας πει οτι μπορει να φτιαξει προφυσιο(και δεν εννοω στα λογια),και μετα το θεμα των διαστασεων ειναι σαφως ευκολοτερο...
iceage - Τρι 11 Ιαν 2011, 12:14:59
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ρε μλκες,βρειτε πρωτα καποιον να σας πει οτι μπορει να φτιαξει προφυσιο(και δεν εννοω στα λογια),και μετα το θεμα των διαστασεων ειναι σαφως ευκολοτερο...

Κάτι έχω στα υπόψιν μου. Δώστε τον τύπο υπολογισμού και θα βρούμε εδώ.
RoadRunner122 - Τρι 11 Ιαν 2011, 12:34:32
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ρε μλκες,βρειτε πρωτα καποιον να σας πει οτι μπορει να φτιαξει προφυσιο(και δεν εννοω στα λογια),και μετα το θεμα των διαστασεων ειναι σαφως ευκολοτερο...


Θα τη φτιάξουμε εμείς ρε!

Στο 3rioStooges-Motorsport Team Garage! Silly
Pughell - Τρι 11 Ιαν 2011, 12:45:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,ναι,θα φτιαξετε ενα @@ κατσαρο... Laughing
Εχω γυρισει σχεδον ολα τα μηχανουργεια της πολης και κανενας δεν ασχολειται λογο πολυς δουλειας και καθολου χρηματων και εσεις θα το κανετε και στο σπιτι σας... Ha Ha
iceage - Τετ 23 Μάρ 2011, 18:18:39
Θέμα δημοσίευσης:
@Pughell : Το χταπόδι το Raceland θα φτάσει για 705 ή schrick μιας και είναι στα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά? Ή να πάω για SS?
Pughell - Τετ 23 Μάρ 2011, 18:52:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,δεν υπαρχει προβλημα με τετοιο spec...
Αργοτερα,ΑΝ πας σε μοτερ 206,τοτε απλα αλλαζεις τις σωληνωσεις σε 55αρες.
greenpug106 - Τρι 29 Μάρ 2011, 15:36:07
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
@Pughell : Το χταπόδι το Raceland θα φτάσει για 705 ή schrick μιας και είναι στα ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά? Ή να πάω για SS?


Το έχω εγώ με PT51 πάνω από 2 χρόνια και το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται καθημερινά
LIONKING - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:01:33
Θέμα δημοσίευσης:
κωσταντη τι διαμετρο εχουν οι αυλοι,και η διαμετρος στη μπιλια στο ζοαν?
Pughell - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
50 mm η μπιλια.
Σαν αυλους,ιδια με το Ssprint μιας και ειναι πιστη αντιγραφη... Neutral
greenpug106 - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλη δεν το μέτρησα ποτέ μου.
Με την εφαρμογή το τύλιξα με θερμομονωτική ταινία.
Η τοποθέτηση έγινε μέσα στο 2006

Στείλε αν θες ένα email στην κατασκευάστρια εταιρεία.
Εάν δεν έχεις την ιστοσελίδα τους να σου την στείλω.
LIONKING - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:13:48
Θέμα δημοσίευσης:
κωσταντη θενκς για το ενδιαφερον Salute

στελιο αυτο σε δεσμευει για 50αρα εξατμιση απο ζοαν και πισω?
Pughell - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:14:42
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι ρε...Οτι θες κανεις απο εκει και περα.
Μαλιστα το Ssprint εχει και ενα στενεμα για να βγαζει λιγο παραπανω ροπη ενω το Raceland ειναι free εντελως...
LIONKING - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:31:02
Θέμα δημοσίευσης:
διαμετρος αυλων ξερεις boss? Razz να παρω αυτο η να φτιαξω πολλαπλη( διχαλο εχω)και να μπει με την υπολειπη και να διαιρειται?ουτως η αλλως "τσαμπα" θα μου ερθουν και τα δυο Tease
Pughell - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:33:35
Θέμα δημοσίευσης:
Χταποδι... Arrow
LIONKING - Τρι 29 Μάρ 2011, 16:43:08
Θέμα δημοσίευσης:
Salute Salute το μονο που με νοιαζει στελαν ειναι να μπει χωρις να χρειαζεται αλαγη κατι απο το σωληνα του κατ.εχω βγαλει αρκετες φορες το διχαλο και την πολλαπλη λες να μπορω να το βαλω μονος στελιο? ριξε μια βλεφα στο ζοαν μου

http://img405.imageshack.us/i/00y47.jpg/
GEMI - Τρι 29 Μάρ 2011, 17:34:19
Θέμα δημοσίευσης:
LIONKING έγραψε:
διαμετρος αυλων ξερεις boss? Razz να παρω αυτο η να φτιαξω πολλαπλη( διχαλο εχω)και να μπει με την υπολειπη και να διαιρειται?ουτως η αλλως "τσαμπα" θα μου ερθουν και τα δυο Tease


Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα στο excel που υπολογίζει τις διαμέτρους κ τα μήκη των Μ1,Μ2 κ Δ1,Δ2,Δ3 όπου Μ1, Δ2 είναι μήκος κ διάμετρος του πρωτεύον σωλήνα, Μ2,Δ2 του δίχαλου κ Δ3 η διάμετρος του τελικού σωλήνα.
Ε είναι οι μοίρες του εκκεντροφόρου + 80, κ RPN ροπής είναι η μαξ ροπή εργοστασίου στις στροφές που τις δίνει +800.
Δοκιμάστετο αξίζει.

Για το 1,3 rallye μου έβγαλε σαν ιδανικό χταπόδι :

Δ1 : 3,6 cm
Δ2 4,7
Δ3 5,0


Μ1 38 cm (πάντα τόσο είναι αναγκαστικά λόγω σχεδίασης των κινητήρων)
Μ2 70
Μήκος συνολικό από κεφαλή μέχρι και το δίχαλο : 108 cm.

Στέλιο είναι σωστός ο τύπος με βάση την εμπειρία σου για το rallye ?

www.rapidshare.com/#!download|976tl2|454963983|TELIKO|6
Pughell - Τρι 29 Μάρ 2011, 18:02:54
Θέμα δημοσίευσης:
LIONKING έγραψε:
Salute Salute το μονο που με νοιαζει στελαν ειναι να μπει χωρις να χρειαζεται αλαγη κατι απο το σωληνα του κατ.εχω βγαλει αρκετες φορες το διχαλο και την πολλαπλη λες να μπορω να το βαλω μονος στελιο? ριξε μια βλεφα στο ζοαν μου

http://img405.imageshack.us/i/00y47.jpg/

Billy εξαρταται απο το πλακακι που εχετε κανει για τον καταλυτη ρε. Sad
Αν οι βιδες ειναι στο ιδιο σημειο,τοτε θα μπει.
Αν οχι,τοτε θελεις καποια μικρομετατροπη...
Δεν ειναι τιποτα σοβαρο παντως για να αγχωθεις. Wink

---

Γιαννη σου απανταω στο 8v topic για να υπαρχουν σαν database μιας και βρηκα αυτα του Ssprint. Very happy
Pugobios - Τρι 29 Μάρ 2011, 18:04:38
Θέμα δημοσίευσης:
εσωτερικες η εξωτερικες ειναι οι διαμετροι?
GEMI - Τρι 29 Μάρ 2011, 18:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εσωτερικές είναι, αλλά δε παίζει ρόλο στο +- 1,5 χιλιοστό. Είναι κ τι υλικό θα βρεις στην αγορά, με τι πάχος κλπ.
Alex_Rallye16v - Κυρ 09 Οκτ 2011, 01:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια θελω να κοψω θοριβο στο αμαξι γιατι πλεον εχει καταντησει κουραστικο κ γιατι γυρναω βραδια κ ξεσικονω τη γειτονια...το αμαξι εχει σκουπα προγραμα κ εξατμηση με αδειο καταλυτη μεσεο κ τελικο group n κ κανει εναν πολυ ξερω θορυβο πολυ δυνατο κ ιδικα στα ταξιδια λογο του 13/59 παιζει πολυ βαβουρα....θελω να τον ελατωσω...τ να κανω???
Pughell - Κυρ 09 Οκτ 2011, 07:57:08
Θέμα δημοσίευσης:
Βαζεις ενα καταλυτη και αλλαζεις ενα τελικο.Θα γινει αθορυβο...
Alex_Rallye16v - Κυρ 09 Οκτ 2011, 14:18:50
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Βαζεις ενα καταλυτη και αλλαζεις ενα τελικο.Θα γινει αθορυβο...

καταλυτη να βαλω μαμα???τελικο τι να βαλω???
RoadRunner122 - Κυρ 09 Οκτ 2011, 14:26:40
Θέμα δημοσίευσης:
Εξαρτάται κυρίως απ'το τι χρήματα διαθέτεις...
Alex_Rallye16v - Κυρ 09 Οκτ 2011, 14:29:59
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Εξαρτάται κυρίως απ'το τι χρήματα διαθέτεις...

η αληθεια ειναι οτι δεν διαθετω και πολλα αλλα δεν θελω να χασω σε επιδοσεις....
RoadRunner122 - Κυρ 09 Οκτ 2011, 14:47:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ok, σε αυτή την περίπτωση βάζεις έναν φθηνό μεταλλικό 100ρη με ένα και πάλι φθηνό τελικό (ο Στέλιος θα σου δώσει περισσότερα specs γιατί από 13ρια δεν το χω) και με αυτό το setup δεν θα σου κοψει καθόλου. Επιπλέον θα βγάζεις και κάρτα οπότε δεν 8α κινδυνεύεις να σε πάνε αυτόφωρο και το κυριότερο, δε θα σπέρνεις καρκίνο όπως τώρα που είσαι ουσιαστικά χωρίς καταλύτη Wink
Alex_Rallye16v - Κυρ 09 Οκτ 2011, 14:58:21
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Ok, σε αυτή την περίπτωση βάζεις έναν φθηνό μεταλλικό 100ρη με ένα και πάλι φθηνό τελικό (ο Στέλιος θα σου δώσει περισσότερα specs γιατί από 13ρια δεν το χω) και με αυτό το setup δεν θα σου κοψει καθόλου. Επιπλέον θα βγάζεις και κάρτα οπότε δεν 8α κινδυνεύεις να σε πάνε αυτόφωρο και το κυριότερο, δε θα σπέρνεις καρκίνο όπως τώρα που είσαι ουσιαστικά χωρίς καταλύτη Wink

κοιτα για καρτα δεν με ενδιαφερει να βγαζω καρτα γιατι δεν περναω και κτεο....απλα για μενα θελω να κοψω θορυβο γιατι με εχει κουρασει αυτη η ''ξερα'ι'λα που βγαζει η εξατμηση.....οσο για το 13αρι που λες το εχει παρει το ποταμι Laughing το μοτερ ειναι 1600 16ν σε 13αρ σκαφος ι....
SotosGti - Τετ 18 Ιαν 2012, 15:22:22
Θέμα δημοσίευσης:
kalispera paidia mia olosomh e3atmish gia gti 106 poso mporoume na thn broume??????3erete pano ato times kai enan kalo e3atmisa thelw na mou dwsh oxi na kanh mono thoribw
Pughell - Παρ 20 Ιαν 2012, 06:35:08
Θέμα δημοσίευσης:
Διαμετρο,θορυβο,δομη(καζανια δηλαδη) και για τι specs; Question
Jean - Τετ 18 Απρ 2012, 11:00:22
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω να αλλάξω το μεσαίο μαμά κομμάτι με ένα SS 48ρι χωρίς μεσαίο που καταλήγει σε 48ρι Ν
υ.γ. έχω μαμά καταλύτη.
Υπάρχει περίπτωση να χάσω?
iceage - Τετ 18 Απρ 2012, 21:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Υπάρχει περίπτωση να χάσω?

Ναι κανά δόντι
Jean - Πεμ 19 Απρ 2012, 09:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τι δοντι ρε;
PANOSBR - Σαβ 21 Απρ 2012, 15:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Θέλω να αλλάξω το μεσαίο μαμά κομμάτι με ένα SS 48ρι χωρίς μεσαίο που καταλήγει σε 48ρι Ν
υ.γ. έχω μαμά καταλύτη.
Υπάρχει περίπτωση να χάσω?



εισαι τρυφισος?το νου σου με τον δευτερο αισθητηρα λαμδα
Jean - Σαβ 21 Απρ 2012, 17:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
3φυσος είμαι άλλα ο Λ είναι στο κομμάτι του καταλύτη δεν έχει να κάνει, αυτό δεν θα το πειράξω ακόμα
RoadRunner122 - Σαβ 21 Απρ 2012, 18:19:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί να χάσεις ρε Τσων? Ίδια Φ σωλήνας είναι με τη μαμά απλά θα φύγει το μεσαίο και θα βελτιωθούν οι κούρμπες, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Σίγουρα θα γίνει κάποια θετική διαφορά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εμφανής...

Γιατί δεν παραγγέλνεις κι έναν καταλύτη από ebay (200ρης γύρω στα 80-90ευρώ με μτφ) να τελειώνεις μιά και καλή?
Jean - Κυρ 22 Απρ 2012, 01:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι τώρα που τα παίξε και το τελικό Sad Και δεν ξέρω τι να βάλω...
Pughell - Κυρ 22 Απρ 2012, 05:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικο καζανι OMP(κοψοχρονιας),σωληνα Ssprint απο τα ελατηρια,και εναν καταλυτη οτι πιο φτηνο βρεις... Arrow
Jean - Κυρ 22 Απρ 2012, 10:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
Το omp που να το βρω? Βασικά τι εννωας; Rolling eyes
RoadRunner122 - Κυρ 22 Απρ 2012, 11:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με Στελάρα!

Jean, επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για σωλήνα SS με τελικό ή SS (Magnum) ή OMP, εάν παραγγείλεις, πες...
Jean - Κυρ 22 Απρ 2012, 12:08:18
Θέμα δημοσίευσης:
Για καινούρια είδα ότι παίζουν έξω μαζί με μεταφορικά κάπου στο 200ρικο... Να δώσω 200 για τελικό δεν υπάρχει περίπτωση παίρνω τον καταλύτη και ένα καινούριο τελικό made in greece.
RoadRunner122 - Κυρ 22 Απρ 2012, 12:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Για καινούρια είδα ότι παίζουν έξω μαζί με μεταφορικά κάπου στο 200ρικο... Να δώσω 200 για τελικό δεν υπάρχει περίπτωση παίρνω τον καταλύτη και ένα καινούριο τελικό made in greece.

Ε καλά, εσύ πάρε μόνο σωλήνα SS.
Εγώ θέλω σωλήνα + το τελικό της SS γιατί ξέρω ότι θα μου κρατήσει χρόνια, ξέρω ότι αποδίδει και επιπλέον δεν θέλω πολλή βαβούρα. Για να πας σε κάτι αντίστοιχο greek handmade θέλεις καζάνι σε μέγεθος βαρέλας των αποστακτήριων του jackdaniels στο tenessee χωρίς να ξέρεις εάν θα αποδίδει όσο το SS και με αμφίβολη αντοχή στο χρόνο...

Εκτός κι αν βρούμε τίποτα σε devil Love
Jean - Κυρ 22 Απρ 2012, 13:36:48
Θέμα δημοσίευσης:
Η ss αύριο θα είναι στα χέρια μου Cool και θα κοιτάξω για τελικο θα κανω και το σταυρο μου μπας και βρουμε....
Pughell - Κυρ 22 Απρ 2012, 19:16:13
Θέμα δημοσίευσης:
Καινουργιο Ssprint σε τιμη κοψοχρονια,λιγο δυσκολα...Μεταχειρισμενο παλι ζορικα μιας και θα εχει φαει τα ψωμια του.
Για φτιαχτο καζανι,συμφωνω απολυτα με τον Γιαννη(rr122).
Jean - Κυρ 22 Απρ 2012, 20:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ συμφωνώ μαζί σας. Μακάρι να είχα $$$ και να έπαιρνα κάποιο από αυτά...
Pughell - Κυρ 22 Απρ 2012, 22:07:14
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι τετοιο με 120-150Ε δηλαδη θα σε χαλουσε;
OMP ειναι υποψιν...


Jean - Δευ 23 Απρ 2012, 18:58:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά το τελικό μου ήταν κομπλέ το λάστιχο που την κρατάει ήταν έτοιμο να κοπεί! και έπαιζε!! Αλλά για να μπει ήθελε άλλο λαιμό το τελικό και ποιο μακρύ!
Pughell - Δευ 23 Απρ 2012, 19:43:10
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πιστευω να κολλησε κομματι στον ηδη υπαρχον σωληνα... Confused
Jean - Δευ 23 Απρ 2012, 21:05:54
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι το λαιμό του τελικου μακρυναμε
Pughell - Δευ 23 Απρ 2012, 21:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,αυτο το καταλαβα,απλα εννοω να μην κολλησε επιπλεον κομματι στον ηδη υπαρχον λαιμο αλλα να τον αντικατεστησε κατευθειαν ολοκληρο απο την ραφη του με το καζανι.
Jean - Δευ 23 Απρ 2012, 21:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Καινούριο απο την αρχή κόπηκε στη Ραφή και μπήκε καινούριο έκανε καλή δουλειά
kontsig - Πεμ 26 Απρ 2012, 23:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα στο γρουπ.
Ειμαι κατοχος 106 ραλλυ 1.6 μονοφυσο και ειμαι σε σταδιο για εξατμιση.
Τι μου προτεινετε να βαλω??
Το αμαξι φοραει εκκεντρα μπουμπις,φλατζα 206,πλανισμενο καπακι κ ροικι,retainers,σκουπα{πιανει ολη την μετοπη],ελαφρομενο βολαν και στροφαλο κ μαμα χταποδι.
Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του σχετικα με το θεμα.
Υ.Γ Πειτε μου αναλυτηκα για φ σωληνας,τελικο κ μεσαιο.
steha - Δευ 05 Νοέ 2012, 17:43:54
Θέμα δημοσίευσης:
σε μαμα μοτερ μονο με εξατμιση και τελικο group n θα ηταν σωστη η αυξηση της διατομης απο 48 σε 50 και η αφαιρεση του μεσσαιου?
Giannis Saxo - Τρι 16 Απρ 2013, 14:19:14
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση group N
ποια ειναι η γνωμη σας για τετοιες εξατμισεις που τις φορανε ολα τα αγωνιστικα Ν κατηγορια???καλα απο εμφανιση φουλ ψαρωτικια αλλα αποδιδει και μιλαμε για α σταδιο....



Uploaded with ImageShack.us
SpyrosA - Κυρ 09 Μάρ 2014, 19:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να μου φτιάξει ίδιο τελικό καζανάκι με αυτό ?
Γιατί στην Πάτρα κανένας δεν μπορεί να μου το φτιάξει γιατί τα καζανάκια τα παίρνουν έτοιμα και είναι στάνταρ οι διαστάσεις.

sps - Κυρ 09 Μάρ 2014, 21:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καραγιαννη πηγες?
Γνωμη μου αν δε στο φτιαχνει κανενας παρηγγειλε ενα απο ebay και πηγαινε να στο κολλησουν.
SpyrosA - Κυρ 09 Μάρ 2014, 21:55:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι πήγα και στον Καραγιάννη αλλά δεν είχε και αυτός έτοιμα τα παίρνει. Μακάρι να το έβρισκα στο ebay αλλά και εκεί δεν έχω βρει κάτι.
geo106xs - Κυρ 09 Μάρ 2014, 22:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
SpyrosA έγραψε:
Ναι πήγα και στον Καραγιάννη αλλά δεν είχε και αυτός έτοιμα τα παίρνει. Μακάρι να το έβρισκα στο ebay αλλά και εκεί δεν έχω βρει κάτι.


Σπυρο,κοιτα στο αγγλικο ebay,και ψαξε το σαν peugeot sport,ετσι το ονομαζουν οι αγγλοι Wink

edit:
Μια προχειρη ψαχτικη: http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-106-S1-pug-sport-exhaust-pugsport-3-tail-GRP-N-Full-System-/111285624247?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item19e923ddb7

Αλλη μια: http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-106-gti-or-saxo-Powerflow-stainless-steel-exhaust-cat-back-system-/181341143237?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a38c640c5
SpyrosA - Κυρ 09 Μάρ 2014, 22:59:57
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο το έχω ψάξει. Εσύ εννοείς μάλλον την pugsport η οποία υπάρχει στο ebay αλλά κανένας δεν την στέλνει Ελλάδα. Η μόνη λύση είναι να βρω κάποιον να φτιάχνει μόνος του τα καζανάκια όπου στην Πάτρα δεν υπάρχει κανένας.
Apostolos-106 rallye - Κυρ 09 Μάρ 2014, 23:06:00
Θέμα δημοσίευσης:
SpyrosA έγραψε:
Γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να μου φτιάξει ίδιο τελικό καζανάκι με αυτό ?
Γιατί στην Πάτρα κανένας δεν μπορεί να μου το φτιάξει γιατί τα καζανάκια τα παίρνουν έτοιμα και είναι στάνταρ οι διαστάσεις.


Αυτή η σελίδα είναι στην Αγγλία και είναι μόνο για 106. Δες εδώ...

http://www.106parts.com/s2/page1.php?area2=2&sitepage=7&area3=51&area4=25&part=2442
SpyrosA - Κυρ 09 Μάρ 2014, 23:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο η δεύτερη που μου έβαλες δεν μου αρέσει. Απόστολε το έχω δει αυτό που λες πως γράφει μόνο για Αγγλία, αλλά αυτή που έχω βάλει στην φωτογραφία είναι χειροποίητη και έχω τις ακριβές διαστάσεις.
SpyrosA - Παρ 31 Οκτ 2014, 15:03:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μερικές φωτογραφίες από το τελικό που έφτιαξα.
[IMG]http://i176.photobucket.com/albums/w169/SpyrosAz/1_zps4783934e.jpg~original[/IMG]
[IMG]http://i176.photobucket.com/albums/w169/SpyrosAz/2_zps1f144ab8.jpg~original[/IMG]
[IMG]http://i176.photobucket.com/albums/w169/SpyrosAz/3_zps51902dee.jpg~original[/IMG]
geo106xs - Παρ 31 Οκτ 2014, 15:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ καλογουστο ειναι τελικα! Σπυρο δειχνει πολυ ομορφο! Μεγειες Very happy
SpyrosA - Παρ 31 Οκτ 2014, 19:35:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ Γιώργο να 'σαι καλά.
groupN - Σαβ 01 Νοέ 2014, 00:48:54
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιο ειναι. ειχα και εγω ενα παρομοιο παλιοτερα με την μπουκα ομως πιο αριστερα
alfasud - Σαβ 01 Νοέ 2014, 10:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι ιδανικό για low profile εμφάνιση, χωρίς να προκαλεί δηλαδή! Κάνει θόρυβο?
SpyrosA - Σαβ 01 Νοέ 2014, 14:40:29
Θέμα δημοσίευσης:
Από θόρυβο είναι αρκετά ήσυχο. Αν και σε αυτό παίζει ρόλο που είναι 14άρι.
Apostolos-106 rallye - Τρι 10 Μάρ 2015, 11:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
Από εισαγωγή: Έχουμε μία Simota

Από εξαγωγή: Έχουμε μαμά manifold, χειροποίητο δίχαλο, σωλήνας 48μμ εσωτερικά, καταλύτης μεταλλικός με 200 τρύπες, μεσαίο καζανάκι ποιο ελεύθερο απ το μαμά και τελικό τη Group N.

Το αμάξι κάνει αρκετό θόρυβο (μπάσο), σε ταξίδι δεν παλεύεται, αλλά στην πόλη τρώγεται.

Μπορεί να μην έχω πρόγραμμα, αλλά θεωρώ, ότι το αμάξι είναι πολύ καλύτερα απ τα μαμά στάνταρς. Παρόλα αυτά θέλω να μειώσω τον θόρυβο(χωρίς να χάσω), αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα της επανατοποθέτησης του μανίσιου τελικού. Υπάρχει καμία άλλη πρόταση?
alfasud - Τρι 10 Μάρ 2015, 12:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα ήσυχο ( μεγάλης σχετικά διαμέτρου) τελικό θέλεις και είσαι οκ Very happy

Υ.Γ.
Επειδή γράφεις για θόρυβο, ξεφορτώσου και τη σκούπα/χοάνη, θα πάρει τα πόδια του αρκετά!
Apostolos-106 rallye - Τρι 10 Μάρ 2015, 12:18:54
Θέμα δημοσίευσης:
alfasud έγραψε:
Ένα ήσυχο ( μεγάλης σχετικά διαμέτρου) τελικό θέλεις και είσαι οκ Very happy

Υ.Γ.
Επειδή γράφεις για θόρυβο, ξεφορτώσου και τη σκούπα/χοάνη, θα πάρει τα πόδια του αρκετά!


Οκ. Ευχαριστώ για την απάντηση σ. Θα κοιτάξω αρχικά για άλλο τελικό, αλλά την χοάνη την θέλω πάνω.
alfasud - Τρι 10 Μάρ 2015, 12:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Πάσο για τη χοάνη, σε καταλαβαίνω! Cool
mellodos - Πεμ 25 Ιούν 2015, 00:52:49
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα στο forum ,

πρόσφατος κάτοχος ενός μτχ rallye του 1999 , μόνο σκουπα ,τελείως μαμά εξάτμιση με εργοστασιακό καταλύτη.

Επειδή είχα μικρή διαρροή στο μεσαίο καζάνι , πήγα σήμερα σε "γνωστό" μαγαζί και μου πρότειναν με λίγα € παραπάνω να βάλω ένα πιο ελεύθερο μεσαίο-οβίδα. Να πω την αλήθεια αν και δεν ήμουν σίγουρος δέχτηκα τελικά καθώς φάνηκε καλοφτιαγμένο με διάφραγμα κλπ. Ϋστερα μου έλεγε να πειράξει το μαμά δίχαλο , το είδα και σε ένα saxo εκεί , και τελικά ο ασχετίδης Embarassed δέχτηκα πάλι. (ευτυχώς σχετικά λίγα €)

Έχω την εντύπωση πως μετά απο αυτές τις αλλάγές , το αμάξι κάπως χαλάρωσε στα χαμηλομεσαία. Confused Αλλάγή 2α-3η στις 5.000 δεν σε κολλάει όπως πριν. Επίσης νιώθω πως πριν είχε πιο πολύ τσαμπουκά απο 2.000rpm... Μικρές διαφορές αλλά υπαρκτές.Τώρα αν έχει διαφορά στα ψηλά θα πω ψέματα αν κατάλαβα. Διάβασα επίσης τις συμβουλές των έμπειρων να μην πειραχτεί το δίχαλο σε μαμά rallye , αλλά κατόπιν εορτής... Sad
Ο μάστορας επιμένει πως έιναι ιδέα μου , και πως είναι αδύνατον να καταλάβω απώλεια backpressure με καταλύτη και μεσάιο πάνω στο αμάξι. Κατα την εμπειρία σας, υπάρχει νόημα να βάλω πάλι μαμα δίχαλο? Μήπως οι αλλάγές αυτές προήλθαν απο το ελεύθερο μεσαίο?
Pughell - Πεμ 25 Ιούν 2015, 15:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις φωτο και απο τα δυο που εκανες; Question
mellodos - Παρ 26 Ιούν 2015, 00:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εχεις φωτο και απο τα δυο που εκανες; Question



Ότι καλύτερο μπόρεσα να τραβήξω :







Pughell - Παρ 26 Ιούν 2015, 08:14:48
Θέμα δημοσίευσης:
Το διχαλο δεν ειναι σωστα φτιαγμενο(μλκια εκανε αλλά δεν ειναι ο 1ος) αλλά δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την ελλειψη ροπης.
Απο εκει και περα το μεσαιο καζανι φαινεται καπως μεγαλο(αναλογικα με το μαμα).Αν υποθεσουμε οτι ειναι σωστο απο εσωτερικη διασταση,δηλαδη 45 χιλιοστα εσωτερικα,τοτε απλά εχεις πολυ "ευαισθητο επιταχυνσιομετρο"( Laughing ) και απλά καταλαβαινεις την ελλειψη ροπης σε σχεση με το μαμα καζανι γιατι εκεινο εσωτερικα εχει ενα μικρο στενεμα στο κεντρο του προκειμενου,πραγμα που τονωνει καπως την ροπη.

Αν δεν ειναι αυτο,τοτε απλά η δουλεια που εκανε ο μαστορας,ηταν δουλεια της πλακας,εναλλακτικα το καζανι που σου εβαλε δεν ειναι 45 μεσα αλλά σαφως μεγαλυτερο. Confused
mellodos - Παρ 26 Ιούν 2015, 12:38:28
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το διχαλο δεν ειναι σωστα φτιαγμενο(μλκια εκανε αλλά δεν ειναι ο 1ος)


Δηλαδή? (Ποια είναι η μλκια?...Laughing )

Pughell έγραψε:
αλλά δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την ελλειψη ροπης.
Απο εκει και περα το μεσαιο καζανι φαινεται καπως μεγαλο(αναλογικα με το μαμα).Αν υποθεσουμε οτι ειναι σωστο απο εσωτερικη διασταση,δηλαδη 45 χιλιοστα εσωτερικα,τοτε απλά εχεις πολυ "ευαισθητο επιταχυνσιομετρο"( Laughing ) και απλά καταλαβαινεις την ελλειψη ροπης σε σχεση με το μαμα καζανι γιατι εκεινο εσωτερικα εχει ενα μικρο στενεμα στο κεντρο του προκειμενου,πραγμα που τονωνει καπως την ροπη.

Αν δεν ειναι αυτο,τοτε απλά η δουλεια που εκανε ο μαστορας,ηταν δουλεια της πλακας,εναλλακτικα το καζανι που σου εβαλε δεν ειναι 45 μεσα αλλά σαφως μεγαλυτερο. Confused


Νομίζω ότι μάλλον αυτό φταίει κυρίως... Laughing Γενικά πέρα απο τους κόφτες κλπ , το αμάξι το γουστάρω και για την απόκριση του στο φάσμα 2.000-5000rpm που το δουλέυω κυρίως στην πόλη. Οποιαδήποτε αλλαγή συμπεριφορας εκεί , μάλλον με ενοχλεί Wink Όπως και να 'χει βρήκα άκρη για μαμά δίχαλο... (το ξέρω είμαι άρρωστος) Laughing

Ευχαριστώ για το support. Cool
alfasud - Παρ 26 Ιούν 2015, 13:10:21
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό το "S" μάλλον, που κάνει η αριστερή σωλήνα όπως βλέπουμε τη φωτογραφία...
geo106xs - Παρ 26 Ιούν 2015, 13:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
Το "s" ειναι η εργοστασιακη σωληνα κυριε alfasud Laughing
alfasud - Παρ 26 Ιούν 2015, 14:11:07
Θέμα δημοσίευσης:
Η εργοστασιακή δεν έχει ένα κομμάτι της λίγο τετραγωνισμένο? Αυτή φαίνεται στρογγυλή σε όλο το μήκος...
geo106xs - Παρ 26 Ιούν 2015, 14:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,η δεξια σωληνα ειναι αυτη Wink
Gotcha - Παρ 26 Ιούν 2015, 15:14:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα περισοτερο με απασχολει η τρελη λαδιλα πανω στο κιβωτιο (αν βλεπω καλα)
Pughell - Παρ 26 Ιούν 2015, 16:19:33
Θέμα δημοσίευσης:
mellodos έγραψε:
Pughell έγραψε:
Το διχαλο δεν ειναι σωστα φτιαγμενο(μλκια εκανε αλλά δεν ειναι ο 1ος)


Δηλαδή? (Ποια είναι η μλκια?...Laughing )

Η μλκια ειναι οτι δεν σου εκανε καινουργιο διχαλο απο την αρχη.
Γιατι στην επανω πλευρα ειναι ευκολο το να κοψεις και να κολλησεις νεο σωληνα,ομως στην κατω πλευρα(στην ενωση οπου τα 2 γινονται 1),δεν γινεται να εκτονωσεις τον "κωνο" ωστε η νεα σωληνα να μπει μεσα του,με αποτελεσμα να κανει εσωτερικο δοντι,με οτι συνεπαγεται αυτο.
Με λιγα λογια,αν ηξερες νωριτερα,θα του ελεγες να το αφησει μαμα εντελως ή να σου κανει εξ'ολοκληρου νεο.

Επισης,αν σου ειναι ευκολο,βγαλε καμια φωτο εκει που κολλησε τους σωληνες του νεου καζανιου με τις παλιες σωληνωσεις.
Εχω την εντυπωση οτι και εκει εχει κανει μλκια απλά δεν φαινεται καλα στις φωτο... Sad
groupN - Σαβ 27 Ιούν 2015, 00:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα μια απωλεια ροπης θα την εχεις στις μεσαιες σιγουρα, δεν ειναι ιδεα σου. και εγω οταν ειχα κανει μια παρομοια πατατα στο μεσαιο με τη δικια σου(ειχα αλλαξει και τελικο) το ιδιο επαθα. ο εξατμισας δεν εχει κανει σωστη δουλεια σιγουρα. οπως ειπε και ο pughell επρεπε πρωτα να κρατησει το μαμα διχαλο και να σου κανει ενα καινουριο. και δευτερο αφου εχεις μαμα τελικο και μοτερ επρεπε να αλλαξεις το μεσαιο με σωληνα ολο μαζι οπως βγαινει το μαμα χωρις κολλησεις. αυτες οι μετατροπες χρειαζονται οταν εχεις προγραμμα και εκκεντροφορους, για σενα ειναι περιττα εκτος και αν εχεις σκοπο κατι στο μελλον
Pughell - Σαβ 27 Ιούν 2015, 08:16:08
Θέμα δημοσίευσης:
Απο προσωπικες δοκιμες σε μαμα μοτερ φιλου,το καλυτερο κερδος το ειχε οταν βγηκε εντελως το τελικο(αντικατασταθηκε με σκετο σωληνα) και μπηκε και ελευθερος καταλυτης.

Ο θορυβος πολυ δυνατος μεχρι τις 2μιση-3 περιπου,απο εκει και πανω ομως ηταν παρα πολυ κοντα στα μαμα προτυπα.
Με μαμα καταλυτη σιγουρα θα ηταν ακομα πιο αθορυβο απλά δεν ξερω αν το κερδος θα ηταν τοσο εμφανες.
Την καταργηση του μεσαιου δεν την συνιστω πια,μιας και παιζει βασικοτερο ρολο απο οτι το τελικο καζανι.
mellodos - Σαβ 27 Ιούν 2015, 21:42:54
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να πω ρε παιδιά , εγώ για μια απλή αντικατάσταση (τρύπιου) μεσαίου πήγα , και μου άνοιξε ιστορίες ο εξατμισας... Όπως και να ΄χει απο εβδομάδα μάλλον θα βάλω μαμά δίχαλο πάνω , και θα προσπάθήσω να ανεβάσω και καλύτερες φωτο απο το μεσαίο.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Apostolos-106 rallye - Κυρ 28 Ιούν 2015, 13:34:31
Θέμα δημοσίευσης:
Κατά την δική μ άποψη έπρεπε να αφήσεις το μαμά δίχαλο, αντί αυτού να άλλαζες τον καταλύτη σου σε ένα πιο ελεύθερο μεταλικό με 200 τρύπες.
mellodos - Τρι 28 Ιούλ 2015, 18:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά απο ένα (δυσκολο για ολους ) μηνα , τελικά προχώρησα στην τοποθέτηση του μαμά δίχαλου πάλι. Μπορεί να φανώ "περίεργος" , αλλά αισθάνθηκα άμεση διαφορά , ειδικά σε χαλαρά πατήματα μεταξύ 2000-3500 στροφών , σα να "φούσκωσε" αυτό το φάσμα και να ελάφρυνε το αμάξι. Με τέρμα γκάζι οι διαφορές δεν είναι τόσο ευδιάκριτες. Σε κάθε περίπτωση δεν θα πρότεινα την αλλαγή του δίχαλου αν δεν έχουμε δοκιμασμένη λύση.

Gotcha έγραψε:
Εμενα περισοτερο με απασχολει η τρελη λαδιλα πανω στο κιβωτιο (αν βλεπω καλα)


Και εμένα μου έκανε εντύπωση στην φωτο τότε , μάλλον ήτανε λάσπες Question
Χτες που το κοίταξα ήταν πεντακάθαρο.

Pughell έγραψε:

Επισης,αν σου ειναι ευκολο,βγαλε καμια φωτο εκει που κολλησε τους σωληνες του νεου καζανιου με τις παλιες σωληνωσεις.
Εχω την εντυπωση οτι και εκει εχει κανει μλκια απλά δεν φαινεται καλα στις φωτο... Sad




Apostolos-106 rallye έγραψε:
Κατά την δική μ άποψη έπρεπε να αφήσεις το μαμά δίχαλο, αντί αυτού να άλλαζες τον καταλύτη σου σε ένα πιο ελεύθερο μεταλικό με 200 τρύπες.


Μόλις με "αφήσει" ο μαμά καταλύτης μπορεί να προχωρήσω σε κάτι τέτοιο , αν και έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις στο αν αξίζει , συν του ότι κάποιοι δεν έβγαζαν κάρτα... Confused
Pughell - Τετ 29 Ιούλ 2015, 16:02:16
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικά θα σου ζητουσα να ονοματισεις τον εντελώς άχρηστο εξατμισα που σου εκανε την δουλειά,προκειμένου να κανείς μια μικρή χάρη στο "αυτοκινητιστικό κοινό" της περιοχής...

Παλι καλα τουλαχιστον που έβγαλες το διχαλο μιας και μόλις ειδα την φωτο από το μεσαίο,φαντάζομαι πως θα ήταν το διχαλο που σου εκανε...
kpsig - Πεμ 30 Ιούλ 2015, 10:41:30
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Προσωπικά θα σου ζητουσα να ονοματισεις τον εντελώς άχρηστο εξατμισα που σου εκανε την δουλειά,προκειμένου να κανείς μια μικρή χάρη στο "αυτοκινητιστικό κοινό" της περιοχής...

Παλι καλα τουλαχιστον που έβγαλες το διχαλο μιας και μόλις ειδα την φωτο από το μεσαίο,φαντάζομαι πως θα ήταν το διχαλο που σου εκανε...


Πολύ άσχημη δουλειά, θα συμφωνήσω.
mellodos - Παρ 31 Ιούλ 2015, 15:02:11
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανώς αναφέρεστε στις κολλήσεις ότι είναι χάλια. Όσον αφορά το μεσαίο καθεαυτό , μήπως είναι και αυτό για ξήλωμα?
Το μαγαζί είναι γνωστό και βρίσκεται στους Αγ.Ανάργυρους...
Pughell - Παρ 31 Ιούλ 2015, 15:24:21
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι,τουλαχιστον εξωτερικα,το καζανι δεν φαινεται κακο αλλά ο τροπος που το συνδεσε στην υπολοιπη εξατμιση ειναι απλά τρισαθλιος.
Και δεν ειναι οτι το συνδεσε λαθος,χαλασε και την σωληνωση του μαμα καταλυτη ο μλκας... Thumb Down

Υ.Γ. Αν πηγες στον Exhaust Center,δεν μου φαινεται παραξενο,αυτοκινητο που περασε απο τα χερια μου και φορουσε δικη του εξατμιση,ηταν τοποθετημενο ακριβως με τον ιδιο λαθος τροπο.
Επαγγελματιες κατα τα άλλα...
stel1 - Παρ 25 Σεπ 2015, 15:55:12
Θέμα δημοσίευσης: εξατμιση
μια ερωτηση, επειδη η εξατμιση μου κανει αρκετα μπασο ηχο το group N και σε σχεση με φιλου που βλεπω η τελικη σωληνα μετα το καζανακι μιας και φοραω μονο τελικο ειναι αρκετα πιο χοντρο αν βαλω κωνικο θα αλλαξει η τζαμπα θα το επιχειρησω? αναζητω ξερο ηχο
France_8v - Δευ 09 Ιούλ 2018, 18:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιρετώ την παρέα...
Σαν γεροξεκούτης πλέον και εγώ (που λέει ο λόγος) και μιας και πλέον με ενοχλούν οι καγκουριές που έκανα κάποτε, θέλω να βάλω τα πάντα μαμά, ξεκινώντας απ' την εξάτμιση.
Είχα βάλει κάποτε καταλύτη αγωνιστικό vic (δεν θυμάμαι πόσες οπές έχει), μεσαίο καζανάκι, ένα κάποιο τελικό με χοντρή μπούκα (ποπάυ το έλεγε ο εξατμισάς) και φτιαγμένη απ' την αρχή κουρμπαριστή σωλήνα 50mm εξωτ. αν θυμάμαι καλά.
Ερώτηση 1η:
Μαμά τελικό. Αυτό που πουλάει ο συγκεκριμένος έχει 145 ευρώ γιατί δεν βγαίνει λέει ημιτασιόν επειδή είναι πρεσαριστό. Ισχύει;
2: εκτός απ' το τελικό, χρειάζεται να αλλάξω τίποτα άλλο; Η διάμετρος σωλήνας είναι οκ; Φορούσα βαρελάκι bmc αλλά πλέον έχει εργοστασιακό φιλτροκούτι.
1600 16v
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr