PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - 206 - Rear Diffuser

bakclima - Σαβ 03 Μάρ 2007, 19:31:21
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Rear Diffuser
απο την γνωστη σε ολους μας eccose
http://www.ecosse-peugeot.co.uk/show_product.asp?id=1638
σε πολυ καλη τιμη, μαλλον θα το βαλω Cool απλα δεν εχει καμια ακομα φωτο να δω πως θα ειναι στο μαμα προφυλακτηρα Confused
volvos - Σαβ 03 Μάρ 2007, 19:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
εχω εδω και καιρο σκεφτει μια τετοια λυση αλλα με πραγματικο διαχυτη...
αυτο εδω σορυ αλλα ειναι μονο μουρη...

το μυστικο ειναι ειδικα σε σενα που δεν εχεις ρεζερβα να βρεις ενα κομματι λαμαρινα που θα πιασει πανω στο πισω αξονα και θα επεκτεινεται ως προφυλακτηρα δημιουργωντας πραγματικο διαχυτη Cool
θελει λιγο δουλεια και ενα μαμα προφυλακτηρα για κοψιμο αλλα αντε βρες χρονο και διαθεση...
brz20 - Κυρ 04 Μάρ 2007, 04:14:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πανω σε αυτο που λες θελω να ρωτησω κατι.
Εχω δει εδω και καιρο το Clio να εχει αυτην την μορφη διαχυτη στον πισω προφυλακτηρα.
Οταν ειχα διαβασει καποτε για τον διαχυτη ειχα καταλαβει οτι δεν επητρεπει να περνα αερας απο τα πλαινα του αυτοκινητου.Ο αερας εχει μια ροη απο μπροστα προς τα πισω χωρις παρεμβολες και διαφορους στροβιλισμους.
Αυτο εχει ως αποτελεσμα ο αερας να εχει μεγαλη ταχυτητα.
Μεγαλη ταχυτητα = Μικρη πιεση
Αρα απο το πανω μερος του αυτοκινητου εχει μεγαλη πιεση απο το κατω μικροτερη και ολο αυτο εχει ως αποτελεσμα την δημιουργια καθετης δυναμης.
Αυτο το πραγματακι τα κανει ολα αυτα?
Δεν νομιζω.
MEMsound - Δευ 05 Μάρ 2007, 10:56:58
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό το πραγματάκι της Ecosse είναι μόνο για εμφάνιση άσε που τοποθετημένο δεν είναι τόσο όμορφο τελικά...

επίσης δεν έχει καμία σχέση με του clio

1000φορές πάρε από την Renault το διαχύτη του clio και πήγαινε σε ένα μαγαζί με bodykits να στο προσαρμόσει στον δικόι σου προφηλακτήρα...

Αυτό που λέει ο Volvos είναι πολύ ενδιαφέρον.

Για να φουλέψει σωστά ο διαχύτητης πρέπει να έχει μήκος και να προκαλέι διμιουγία κενού στο πίσω κατω μέρος του αυτοκινήτου που να πιέζει το πίσω μέρος προς το έδαφος...

Βασικότατο πράγμα που πρέπεπει να προσεχθεί είνα η στήριξη αυτού του φύλου λαμαρίνας ή ακόμα καλήτερα φύλλου καρμπον ώστε να μην φύγει από το αμάξι εν κινήση και "φάει" κάναν ανθρωπο...

μερικές σχετικές φωτογραφίες:

http://forums.evolutionm.net/showthread.php?t=196648

http://www.pistonheads.com/lotus/default.asp?storyId=11677

http://www.autoblog.com/media/2006/05/ren2006clioRSrear.jpg (εδώ θα ναυλώσει το παπί.... Laughing )
http://www.autoblog.com/media/2006/05/ren2006clioRSdiff.jpg

http://prototyp.org/construct/p35/npti/reartray.html
brz20 - Δευ 05 Μάρ 2007, 12:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
Πραγματικα του Clio φαινετε να κανει καλα την δουλεια του.
Εχει ενα σχετικο μηκος.
Οπως και του EVO που βλεπω στις φωτος.
Το θεμα ειναι τι κανουμε με τα δικα μας.Το 307 δεν πιστευω να μπορει να δεχθει ενα τετοιο πραγμα.
MEMsound - Δευ 05 Μάρ 2007, 13:33:59
Θέμα δημοσίευσης:
στα 106/206/306/307 μπορεί να γίνει με την προυπόθεση ότι θα αφαιρεθεί η ρεζέρβα αλλιώς δεν υπάρχει διαθέσιμο ύψος. Wink
brz20 - Δευ 05 Μάρ 2007, 13:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πρεπει να βαλουμε δηλαδη και τα Run Flat για να μην εχουμε παραπτραγουδα.
shiba - Δευ 05 Μάρ 2007, 15:24:17
Θέμα δημοσίευσης:
και σαν ασχετος που ειμαι,τι ακριβως χρησιμευει αυτο το πλαστικο?
brz20 - Δευ 05 Μάρ 2007, 16:22:05
Θέμα δημοσίευσης:
Βοηθαει στην δημιουργια αρνητικης αντωσης.Downforce οπως λεγετε και στα αγγλικα.
Επειδη ειναι επιπεδο ο αερας δεν παρουσιαζει στροβιλισμους(τουλαχιστον ειναι πολυ λιγοτεροι απο οσο ειναι οταν δεν υπαρχει)
Οταν υπαρχουν στροβιλισμοι μιωνετε η ταχυτητα του αερα αρα αυξανετε η πιεση με αποτελεσμα το αυτοκινητο να το σμπρωχνει μια δυναμη προς τα πανω.Εμεις αυτο δεν το θελουμε.
Ο διαχυτης λοιπον μιωνει τους στροβιλισμους κρατωντας την ταχυτητα σε υψηλα επιπεδα οποτε την πιεση σε μικρα επιπεδα.Αρα με την πιεση που υπαρχει απο το πανω μερος του αυτοκινητου λογο αλλοων στροβιλισμων εχουμε την δημιουργια αρνητικης αντωσης.
volvos - Δευ 05 Μάρ 2007, 16:33:17
Θέμα δημοσίευσης:
sto 206 που το εχω κοιταξει μεταξυ σοβαρου και αστειου θα πρεπει να πιασει στο πισω αξονα το κομματι η λαμαρινα
ο δε προφυλακτηρας θα πρεπει να κοπει αναμεσα στις δυο εγκοπες που κανει ως το υψος που ειναι το φως της ομιχλης.
ετσι θα εχει και μηκος και υψος ο διαχυτης για να δημιουργησει μια αξια λογου δυναμη downforce...
MEMsound - Δευ 05 Μάρ 2007, 19:49:49
Θέμα δημοσίευσης:
...ακριβώς γι αυτό λέω ότι πρέπει να αφαιρεθεί η ρεζέρβα...
brz20 - Τρι 06 Μάρ 2007, 00:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχχχχχχχχχχ.
bakclima - Τετ 07 Μάρ 2007, 23:32:30
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι οτι δεν δειχνει μια-δυο καλες φωτος, πχ μια στο μαμα προφυλακτηρα (να δουμε πως καθετε), μια ολο το κομματι να δουμε ποσο μεγαλο, επισεις λετε το συγκεκριμενο να βυδωνει στο μαμα προφυλακτηρα ή θα πρεπει να κοπει ο προφυλακτηρας;
STELIOS - Πεμ 08 Μάρ 2007, 00:33:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ο διαχυτης χρησιμοποιει το φαινομενο Bernoulli ωστε να δημιουργησει αρνητικη ανωση (downforce). Δεν αρκει απλα να ειναι μια επιπεδη επιφανεια. Οι καλοι διαχυτες αποτελουνται απο δυο ή περισσοτερα "αυλακια" που αυξανωνται σε βαθος καθος φτανουν στο πισω μερος του οχηματος. Ο αερας, περνοντας με ταχυτητα απο αυτον τον σχηματησμο, αποκτα χαμηλη πιεση καθως η ταχυτητα του αυξανεται αποτομα (λογο των αυλακοσεων που ειπαμε παραπανω) με απτελεσμα να "ρουφαει" τον διαχυτη και επομενος το αμαξι προς τα κατω.
Οσο πλησιεστερα ειναι στο εδαφος ο διαχυτης τοσο καλητερα δουλευει (ground effect), καθος ο αερας δεν "ξεφευγει" απο τα πλαγια. Βεβαια αυτο ειναι δυσκολο (εως ακατορθωτο) να επιτευχθει σε αμαξια καθημερινης χρησης.
Το καινουριο Clio ειναι το μοναδικο αμαξι τετοιας κατηγοριας που εχει πραγματικο, λειτουργικο διαχυτη. Για την ακριβεια ο διαχυτης στο Clio RS παραγει εως και 40 κιλα αντωσης (αρνητικη ανωση) αναλογος με την ταχυτητα φυσικα. Εκτως οτι ειναι μουρατος, ο διαχυτης κανει την ιδια δουλεια με την αεροτομη αλλα εχει το εξτρα θετικο οτι δεν παραγει καθολου οπισθελκουσα (drag).
Eχω δει λειτουργικη πατεντα διαχυτη (απο φιλα αλλουμινιου) σε Renault 5 turbo και ομολογω πως ηταν πολη ψαρωτικη. Δεν ειχα ομως την εμπειρια να το οδηγησω. Το συμαντικοτερο πραγμα μετα τη σχεδιαση ειναι η καλη στηρηξη γιατι απ'τα σημεια στηρηξης θα περναει η δυναμη που θα "τραβαει" το αμαξι στο δρομο.
bakclima - Κυρ 11 Μάρ 2007, 10:18:37
Θέμα δημοσίευσης:
απο το clio το εψαξα και δεν μπαινει με τιποτα ουτε με πατεντα Crying or Very sad ,
απο evo το ξεχναμε Mad , οποτε μαλλον θα παραγγειλω αυτον τις eccose και αν δεν ειναι αυτο που θελω θα δουλεψω πανω σε αυτον Wink
brz20 - Δευ 12 Μάρ 2007, 08:30:21
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι και κακη σκεψη.
Παντως με οσα ειπε ο Στελιος μου αφησε να καταλαβω οτι αν δεν αφερεθει η ρεζερβα θα ειναι καλυτερα στην λειτουργια του διαχυτη.
STELIOS - Δευ 12 Μάρ 2007, 15:59:29
Θέμα δημοσίευσης:
Της Eccose ειναι απλα look διαχυτης και κολλαει πανω στον υπαρον προφυλακτηρα. Ο λειτουργικος διαχυτης ξεκιναει απο κατω απ΄το αμαξι και το μεγλητερο μερος του (αυτο που κανει τη σημαντικη δουλεια) δεν φενεται. Αυτο που φενεται ειναι μονο η αποληξη του διαχυτη στο πισω μερος. Αυτο ακριβως ειναι και το κομματι της Eccose, ενα τελειωμα μονο για οπτικο Look.

Κωνσταντινε μαλλον δεν το καταλαβες.
ΠΡΕΠΕΙ να αφερεθει τουλαχιστον η ρεζερβα ωστε να αποκτησει βαθος το πισω μερος για να "φιλοξενησει" τα αυλακια του διαχυτη. Και λεω τουλαχιστον η ρεζερβα γιατι και το τελικο καζανακι κλεινει χωρο πισω, αλλα εκει στην ακρη που ειναι δεν ενοχλει και τοσο πολυ.
brz20 - Δευ 12 Μάρ 2007, 18:01:17
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα αλλα σχετικο με την παραγωγη καθετης δυναμης?
Το "χειλακι" που βαζουν στον μπροστινο προφυλακτηρα σε καποια project του εξωτερικου κανει δουλεια?
Ειχα δει καποτε ενα σχεδιαγραμμα (ολιγον θεωριτικο μεν) το οποιο εδειχνε οτι το χειλακι αυτο κοβε ενα μερος της ροη του αερα κατω απο το αμαξι και ετσι καταφερνει να το πιεζει προς το εδαφος ο αερας που περνα απο το πανω μερος του αμαξιου.
MEMsound - Δευ 12 Μάρ 2007, 18:08:18
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΝ έχει γίνει αεροδυναμική μελέτη για αυτό ΝΑΙ βοηθάει.

Χειλάκι από τον "μαστρο-μητσο τον πολυεστερά" @@ρια δουλειά θα κάνει..... Laughing Laughing
brz20 - Δευ 12 Μάρ 2007, 18:14:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ε δεν ειπαμε να βαλεις κατι ετσι για να το βαλεις.
STELIOS - Τρι 13 Μάρ 2007, 15:57:12
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Το "χειλακι" που βαζουν στον μπροστινο προφυλακτηρα σε καποια project του εξωτερικου κανει δουλεια?...


Το χειλακι που μπαινει μπροστα ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ με πλαϊνες φουστες (side skirts) περιοριζει τη ροη αερα στο κατω μερος του αυτοκινητου. Περιοριζιντας τη ροη αερα απο κατω, μειωνεται τη ταση ανηψωσης που δημιουργειται στις ηψηλες ταχυτητες και αυξανεται η πιεση απ'τον αερα στο πανω μερος του αυτοκινητου με αποτελεσμα το αμαξι να κολαει στο δρομο. Αυτο ακριβως ειναι το ground effect.
Εχει διαφορετικη λειτουργεια απ το παραδοσιακο διαχυτη (difuser) αλλα σε αγωνηστικες κατασκευες (μονο σε αγωνηστικες) μπορουν να συνδιαστουν και τα δυο.

Οι F1 του 70-80 ειχαν ψαχτει παρα πολυ σε αυτους τους τομεις με θεαματικα αποτελεσματα αλλα και θεαματικα ατυχηματα. Καθος παραγωνταν τεραστιες ποσοτητες downforce, οι ταχυτητες στις στροφες ειχαν αναιβει εντιποσιακα. Ομως σε περιπτωση απωλειας αυτης της δυναμης (λογο ανωμαλιας στο οδοστρομα η ακομα και αποτομες αλλαγες διευθηνσης του αερα) χανοταν ολο το πατημα του αυτοκινητου με αποτελεμα απωλεια ελεγχου και εξοδους με τρομαχτικες ταχυτητες. Οποτε καποια στιγμη απαγορευτικαν. Σημερα επιβαλεται το πατωμα των F1 να ειναι εντελος επιπεδο και μονο απ'το σημειο του πισω αξωνα και μετα επιτρεπεται η χρηση διαχυτη.
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 16:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
Αρα ακομα και στα σημερινα μονοθεσια ο διαχυτης δεν ειναι παρα πολυ μεγαλος.Τουλαχιστον μικροτερος απο οσο φανταζομουν.
Θα το ψαξω το θεμα παντως γιατι με ενδιαφερει παρα πολυ.
MEMsound - Τετ 21 Μάρ 2007, 11:15:25
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως αυτό (της Ecosse) δεν έχει καμία σχέση με πραγματικό διαχύτη...
http://www.french-power.com/product_info.php?info=p362_Heckspoilerlippe-206-CC.html

υπάρχει αυτό που είναι τουλάχιστον πιο όμορφο
http://www.ditting-kg.de/Peugeot/tuning/images/206-umbau3_gr.jpg

και αυτό σαν βάση για το 307
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7215/170532_max.jpg Wink
bakclima - Κυρ 25 Μάρ 2007, 09:23:50
Θέμα δημοσίευσης:
ο πρωτος πολυ καλος, ο δευτερος ομορφος αλλα θελει να αλλαξεις ολο τον πισω προφυλακτηρα, δεν με αρεσε πολυ
Giannis307 - Σαβ 02 Ιούν 2007, 07:17:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορουμε να παιξουμε με πολυεστερα και να κανουμε custom κατασταση?
MEMsound - Σαβ 02 Ιούν 2007, 07:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
...πάντα μπορείς
αν έεις χρόνο και μεράκι
και πιάνουν και λίγο τα χέρια σου...
Sidobre - Δευ 04 Ιούν 2007, 10:36:54
Θέμα δημοσίευσης:
Eγώ πάντως έχω πάθει πλάκα. Όχι με πολυεστέρα ακριβώς, με ύαλοϋφασμα και εποξική ρυτίνη... Φοβερό αποτέλεσμα, άπειρες δυνατότητες...

Ατιμη κοινωνία, να είχα ένα εργαστήριο/γκαράζ και λίγο παραπάνω χρόνο + χρήμα... Rolling eyes (ζητάω πολλά;)
brz20 - Δευ 04 Ιούν 2007, 10:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αστα ρε προεδρε.
Στο σπιτι μου εχουμε ενα τεραστιο γκαραζ που βαζεις ενα 2 αμαξια μεσα.
Δεν θελω δυο.
Θελω να βαλω ενα,το δικο μου και γυρο γυρο να εχω ραφακια με εργαλεια.
Τα παντα.Να βγαινω εξω στο υποστεγο και να κανω τα δικα μου.
Να μπαινω και να τα εφαρμοζω.
Αυτο πραγματικα θα μου αρεσε να το κανω.
Θα με γεμιζε σαν ανθρωπο.Γενικα καθε φορα που σκεφτομαι να κανω κατι στο αμαξι γεμιζω.Ειναι πολυ ωραια φαση η δημιουργια για κατι που αγαπας.
DIMCHRI - Δευ 04 Ιούν 2007, 11:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Eγώ πάντως έχω πάθει πλάκα. Όχι με πολυεστέρα ακριβώς, με ύαλοϋφασμα και εποξική ρυτίνη... Φοβερό αποτέλεσμα, άπειρες δυνατότητες...

Ατιμη κοινωνία, να είχα ένα εργαστήριο/γκαράζ και λίγο παραπάνω χρόνο + χρήμα... Rolling eyes (ζητάω πολλά;)


Κάποιοι το κάνουν ήδη εδώ και 15 χρόνια...χε χε Laughing Laughing Wink

Βέβαια τα εφαρμόζουμε σε πλαστικά σκάφη. Ιστιοπλοικά και μηχανοκίνητα, με φοβερά αποτελέσματα... Wink
Όταν κάποτε επισκευάζαμε τον πλαστικό προφυλακτήρα ενός κάρου που είχαμε, κάποιοι "φαρνατζήδες" μας λέγανε αγορά άλλου προφυλακτήρα από μεταχειρισμενα...
Σε αυτόν τον τομέα τελικά η αυτοκινητοβιομηχανία έχει μέινει πίσω.

Πρόεδρε αν θέλεις να ασχοληθείς θα σου δώσω μερικές διευθύνσεις με κάποια μαγαζιά... έτσι μωρέ αδελφέ...για να περάσεις καμιά βόλτα και να το σηκώσεις όλο....

Α για να μην ξεχάσω εκτός από υαλοϋφασμα έχει ανθακονήματα !!!!! Wink
MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2007, 12:05:29
Θέμα δημοσίευσης:
...τι μου θυμίζεται τώρα...
ώρες ατελείωτες με πολυεστέρες και ξύλα για να φτιαχτούν doorpanels... Wink Rolling eyes Cool
STELIOS - Δευ 04 Ιούν 2007, 12:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Eγώ πάντως έχω πάθει πλάκα. Όχι με πολυεστέρα ακριβώς, με ύαλοϋφασμα και εποξική ρυτίνη... Φοβερό αποτέλεσμα, άπειρες δυνατότητες...


Το γνωστο fiberglass.
Sidobre - Δευ 04 Ιούν 2007, 12:32:48
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Πρόεδρε αν θέλεις να ασχοληθείς θα σου δώσω μερικές διευθύνσεις με κάποια μαγαζιά... έτσι μωρέ αδελφέ...για να περάσεις καμιά βόλτα και να το σηκώσεις όλο....

Α για να μην ξεχάσω εκτός από υαλοϋφασμα έχει ανθακονήματα !!!!! Wink


Είπα να ασχοληθώ πρώτα με υαλοϋφασμα για να μάθω 5 πράγματα. Ηδη από τις πρώτες προσπάθειες κατάλαβα αρκετά...

Μαγαζιά μετά από ψάξιμο νομίζω ότι βρήκα, ένα στην Πειραιώς και ένα στον Βόλο, αλλά και άλλα να μου πείς ευχαρίστως. (και οι δύο έχουν Carbon που θα ασχοληθώ όταν νιώσω εξοικιωμένος με το αντικείμενο γιατί τα διαόλια είναι ακριβά. Αυτό που πρωτίστως με απασχολεί, είναι να μάθω λίγο τεχνικές και υλικά να φιάχνω καλούπια γιατί εκεί τελικά είναι όλη η ουσία...Οσο πιο καλό καλούπι, τόσο πιο καλό αποτέλεσμα...)
Giannis307 - Δευ 04 Ιούν 2007, 14:16:02
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω χωρο στο μαγαζι που δουλευω αλλα δεν εχω και πολυ χρονο τωρα...
brz20 - Δευ 04 Ιούν 2007, 18:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
Αν φτιαξεις κανενα καλο carbon καπο θα μου το χαρισεις??
Razz Razz Razz Razz
Giannis307 - Δευ 04 Ιούν 2007, 18:35:39
Θέμα δημοσίευσης:
Kαλουπι νομιζω οτι φτιαχνεις με γυψο...Χωρις να ειμαι σιγουρος...Γιατι και λογικα να το δουμε μονο με καποιο τετοιο τροπο μπορεις να φτιαξεις καποια μητρα για να ριξεις πανω τον πολυεστερα...Επισης θα εψαχνα και για μπροστινο Diffuser αλλα δεν ξερω αν και κατα ποσ θα ηταν σωστο για το μοτερ...
brz20 - Τρι 05 Ιούν 2007, 00:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να το κανεις τον μπροστινο διαχυτη?
Giannis307 - Τρι 05 Ιούν 2007, 07:38:14
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ειναι χυμα τελειως απο κατω μπροστα....Εκτος αν ειχε κατι και δεν το ειχαν βαλει...Αλλα ειναι κενο...
MEMsound - Τρι 05 Ιούν 2007, 10:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
αλλο ποδιά κινητήρα
άλλο εμπρός "diffuser" (αν μπορεί να το πει κανείς ετσι)
αλλά σε αυτοκίνητα δρόμου όλα αυτά είναι ολίγος @@ριές... Wink Wink
Pugobios - Τρι 05 Ιούν 2007, 10:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αλλο ποδιάκινητήρα
άλλο εμπρός "diffuser" (αν μπορεί να το πει κανείς ετσι)
αλλά σε αυτοκίνητα δρόμου όλα αυτά είναι ολίγος @@ριές... Wink Wink

Πίστεψε με δεν είναι Rolling eyes Άντε σε μαμά προφυλακτήρα δν θα καταλάβεις πολλά.Εμένα που είναι κατεβασμένοι όταν έβγαλα τον πίσω και κατέβεικα μια σιγκεκριμένη κατηφόρα που έχω στην περιοχή μου με τον προφηλακτήρα επ'ανω έβγαζα ταχύτητα και κρατούσε στα8ερά χλμ ούτε ανέβαζε αλλα ούτε έπεφτε ενω χωρλις προφηλακτίρα στα λιδια χλμ πάντα κέρδισε 20 χλμ απο την στιγμή που έβγαλα ταχύτητα Rolling eyes Άσε που δν έχω και ρεζέρβα επάνω και έχω ένα μεγάλο κενό κάτω απο το πορτ παγκάζ Confused
MEMsound - Τρι 05 Ιούν 2007, 10:22:47
Θέμα δημοσίευσης:
τι σχέση έχει η υπάρξη ή όχι προφηλακτήρα με τα (κανονικα) diffuser?
όπως επίσης και τα κανονικά diffuser με αυτό της ecosse που είχε αναφέρει ο Γιώργος αρχικά εδώ εδώ?

προφανώς και χωρίς πίσω προφηλακτήρα κερδίζεις μιας και (ιδίως χωρίς ρεζέρβα) ο αέρας έχει πιο ομαλή ροή (ή έστω δεν φρενάρει στην έσω πλευρά του πίσω προφηλακτήρα)

σιγά όμως μην αρχίσουμε να κυκλοφορούμε σαν ελαφρωμένα ντραγκστερ... Laughing Laughing Laughing Laughing
brz20 - Τρι 05 Ιούν 2007, 12:13:56
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως μπροστα δεν λεει να μπει διαχυτης.
Να μπει ποδια.
Ο διαχυτης ειναι για να δημιουργει αρνητικη ανωση.
Μπροστα δεν την εχουμε τοσο πολυ αναγκη γιατι ηδη εχουμε αρκετο βαρος.
Δουλεια κανει πισω που το αμαξι ειναι ελαφρυ και χριαζετε μια δυναμη να το τραβαει προς τα κατω(διαχυτης)ή μια δυναμη να το πιεζει προς τα κατω(αεροτομη).
MEMsound - Τρι 05 Ιούν 2007, 12:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
εμπρός μπαίνουν διαφόρων τύπων αεροδυναμικά βοηθήματα που κατευθύνουν όση ποσότητα αέρα χρειάζεται και με τον κατάλληλα τον τρόπο κάτω από το αυτοκίνητο (προφανώς και δεν αναφέρομαι στα απλά αφτερμαρκετ μποντυκιτ που ειναι για φιγουρα)

όλα όμως αυτά απαιτούν αεροδυναμικές δοκιμές τις οποιές εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε (ακόμα και να ξέραμε την θεωρεία και να είχαμε τρόπο να το κατασκευάσουμε)...

άρα ας προσγειωθούμε... Wink Wink
Sidobre - Τρι 05 Ιούν 2007, 12:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
Bασικά για κάποιον που θέλει, θεωρώ ότι ίσως του ίδιου diffuser από το Clio και μετατροπή στον προφυλακτήρα θα μπορούσε να γίνει (με αρκετή δουλειά βέβαια...)

Αλλά δεν ξέρω αν το τελικό αποτέλεσμα είναι αντάξιο των προσδωκιών μας...



Mια πρόχειρη φωτοσοπιά μας δείχνει στο περίπου πως θα είναι και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι...

(καλά το φως ομίχλης μετατοπίζεται και βάφεται και σκούρο με βερνίκι για να μην ενοχλεί...)
MEMsound - Τρι 05 Ιούν 2007, 12:52:59
Θέμα δημοσίευσης:
νομίζω σου έχει βγει λίγο πιο φαρδύ το diffuser από ότι είναι στο clio
αν και μάλλον φταίει ότι το clio sport είναι πιο φαρδύ από το 206...

επίσης ιδανικός προφηλακτήρας για τέτοιου είδους πράγμα είναι o "look 407"
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_171/281838_max.jpg που έχει έτοιμο το χώρο και επιπλέον είναι μιο μακρύς δίνοντας περισσότερο χώρο (μήκος) για το υποθετικό diffuser... Wink Wink
Sidobre - Τρι 05 Ιούν 2007, 13:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν παίρνει κανείς αδιάφορα τηλέφωνο καμία renault, να μάθει πόσο έχει ο διαχύτης σαν ανταλλακτικό (και καλά του έσπασε...) αν και θα αρχίσουν να ρωτάνε VIN, αλλά τεσπα...

Θα ήθελα από περιέργια να μάθω πόσο κάνει, για να δω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος ή όχι... Rolling eyes
MEMsound - Τρι 05 Ιούν 2007, 13:09:30
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ το είχα πει... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
θα δω τι μπορώ να κάνω αλλά λίγο αργότερα...
Sidobre - Τρι 05 Ιούν 2007, 13:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα, θεωρώ ότι ο δικός μας προφυλακτήρας μετατρέπεται αμα έχεις μεράκι και τον διαχύτη τον στερεώνεις κανονικά (για όποιον έχει βγάλει την ρεζέρβα όπως π.χ. εγώ) αν όμως αυτό το σκατουλάκι έχει ένα σκασμό λεφτά, δεν αξίζει να ασχοληθεί κανένας...
brz20 - Τρι 05 Ιούν 2007, 15:06:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ετυχε να δω το Renault Clio σε ενα ανοιχτο παρκιγκ που ειχα παει εδω και καποιες μερες.
Ανεβασμενο σε ραμπα.
Διαφημηση της Renault.
Προσεξα καλα τον διαχυτη και μου εκανε εντυπωση.
Απο κατω ειναι μεγαλος.
Πρεπει να πιανει ολη τη ρεζερβα την δικια μας.
Οραιος προφυλακτηρας για τετοια δουλεια ειναι αυτος της Parotech.
Εχει βαλει ο Μανθος δυο φωτος σημερα το πρωι στα ετοιμα bodykit.
Κανει και για 206 και για 307 εντομεταξυ.
Θα περασω να ρωτησω αν ειναι απο την Renault αν ειναι να μας πει μια τιμη.
volvos - Τρι 05 Ιούν 2007, 15:25:54
Θέμα δημοσίευσης:
tipota απο ολα αυτα δε χρειαζεται....
ενα παλιο προφυλακτηρα αχρηστο βρεστε μου και τα αλλα σας τα φτιαχνω εγω...
εχω ξαναγραψει για αυτο οδηγιες παλια...το ειχα ψαξει απο περιεργια

ΚΟΒΟΥΜΕ το προφυλακτηρα εκει που κανει τις δυο μαμα εγκοπες-εσοχες


ο πρφυλακτηρας ειναι καπως ετσι
____________
______/ \______

και θα γινει
___________
/ \
__________/ \__________

η εγκοπη η νεα θα φτανει ως το 2-3ποντους κατω απο προβολακι.
επειδη απο μεσα εχει τα φελιζολ σε αυτο το υψος και μπλεκει το πραμα.

μετα περνουμε μια λαμαρινα τη κοβουμε σε φαρδος οσο η εγκοπη και μηκος απο πρφυλακτηρα ως τον αξονα...
τη στερεωνουμε στον αξονα με παρομοιο τροπο που στερωνονται οι διαγωνιες ραδβοι του ρουσου...

ετσι εχουμε ενα διαχυτη με μηκος 1 και κατι μηκος
και υψομετρικη διαφορα αρχης τελους πανω απο 15ποντους
αρα μια κλιση 9μοιρες μινιμουμ....

μετα βαζουμε και 2 καθετα στοιχεια δεξια αριστερα του διαχυτη για να εγκλωβισουμε αερα και ειμαστε οκ...

μετα παιρνουμε το gtech μας...

κανουμε με το ρολοι και το gtech ενα 160-200 (γιατι εκει θα τη δεις τη διαφορα) και το ξανασυζηταμε!

αν δουλευει τοτε κοιταμε και κατι πιο πρακτικο ομορφο και διακρητικο απο φαιμπεργκλας
volvos - Τρι 05 Ιούν 2007, 15:37:22
Θέμα δημοσίευσης:
__________
__________/ \___________


_________
/ \
__________/ \___________

ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΩ ΤΗ $#@$#ΜΟΥ
STELIOS - Τρι 05 Ιούν 2007, 17:11:36
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
...Επισης θα εψαχνα και για μπροστινο Diffuser αλλα δεν ξερω αν και κατα ποσ θα ηταν σωστο για το μοτερ...


Δεν παιζει τετοιο πραγμα γιατι απλα ο διαχυτης "δουλευει" στο σημειο που ο αερας φευγει απο το αμαξι. Δηλαδη ΜΟΝΟ πισω. Εξαλου o σκοπος του diffuser ειναι να παραγει downforce σε υψηλες ταχυτητες, και φυσικα στο ΠΙΣΩ μερος (για σταθεροτητα) και οχι στο μπροστα.
Προφανος αυτο που εννοεις ειναι να βαλεις καποια ποδια μπροστα ?
Giannis307 - Τρι 05 Ιούν 2007, 17:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι τετοιο τελος παντων....
brz20 - Τρι 05 Ιούν 2007, 19:25:26
Θέμα δημοσίευσης:
Η ιδεια του vovlo μου αρεσε αρκετα.
Αν και στην ζωγραφικη δεν τα πηγε αρκετα καλα.
Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Τετ 06 Ιούν 2007, 16:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
Aν έχει όσο βλέπω στην Γαλλία, θα τον παραγγείλω....
210 ευρώ με ΦΠΑ...
volvos - Τετ 06 Ιούν 2007, 16:21:30
Θέμα δημοσίευσης:
o διαχυτης μονο?
Sidobre - Τετ 06 Ιούν 2007, 16:35:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μόνο ο Διαχύτης. Ο οποίος είναι στην ουσία ποδιά και φθάνει μέχρι και τον άξονα.
pappaki - Τετ 06 Ιούν 2007, 16:48:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν κάνετε τέτοιες κινήσεις, σκεφτείται ότι στο Clio έχουν υπολογίσει και το πως φθάνει ο αέρας στον διαχύτη, καθώς και τα όρια ελέγχου της ροής του πατώματος σύμφωνα με το συγκεκριμένο μέγεθος του αμαξώματος στο συγκεκριμένο ύψος από το έδαφος, δεν είναι lego technik η δουλειά. Βάλτε τώρα και το μάρκετιγκ που μπορεί να έχει η ύπαρξη ή όχι διαχύτη. Δεν λέω ότι σίγουρα ότι δεν θα δουλέψει, άλλωστε στην πράξη πολλά αλλάζουν, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο...
Sidobre - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:00:00
Θέμα δημοσίευσης:
pappaki έγραψε:
Δεν λέω ότι σίγουρα ότι δεν θα δουλέψει, άλλωστε στην πράξη πολλά αλλάζουν, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο...


Για να μπορέσεις να φιάξεις κάτι τέτοιο σωστά, χρειάζεσαι σίγουρα μετρήσεις και τουνελ δοκιμών. Εντάξει, κάτι τέτοιο δεν έχουμε! Απλώς αυτό που σκέφτομαι, αν ο συγκεκριμένος διαχύτης προσθέτει 75 κιλά αρνητικής άντωσης όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι άνθρωποι της Renault, τότε και 50 κιλά να προσθέσει στο 206 είνα αρκετά μεγάλο κέρδος. Ομως σαφέστατα αυτό θα χρειάζεται μετρήσεις και δοκιμές στο κατά πόσο μπρορεί σε υψηλές ταχύτητες να επιρρεάσει την δυναμική και την συμπεριφορά του αυτοκινήτου (πράγμα που μπορεί να γίνει και επικίνδυνο!).

Ομως, θεωρώ ένα τέτοιο διαχύτη περισσότερο σαν μια ακόμα αεροτομή παρά κάτι τραγικό. Και κέρδος να μην προσφαίρει ιδιαίτερο, αισθητικά είναι αρκετά ελκυστικός..
pappaki - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:



Ομως, θεωρώ ένα τέτοιο διαχύτη περισσότερο σαν μια ακόμα αεροτομή παρά κάτι τραγικό. Και κέρδος να μην προσφαίρει ιδιαίτερο, αισθητικά είναι αρκετά ελκυστικός..


O.k από αισθητικής πλευράς είναι καθαρά υποκειμενικό το κριτήριο, αλλά το πόσα κιλά θα προσφέρει και πως ακριβώς θα δουλέψει σηκώνει αρκετή συζήτηση. Πάντως γενικά η αεροδυναμική συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι συνδεδεμένη με το πεδίο δράσης του, από εκεί και πέρα κάθε διαφοροποίηση μπορεί να αποφέρει οφέλοι υπό συγκεκριμένες συνθηκες...πάντως οι διαχύτες έρχονται σιγά σιγά στην μόδα...
volvos - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:11:58
Θέμα δημοσίευσης:
sto ams πριν πολλα χρονια ειχε ενα αρθρο σε μια αεροδυναμικη συραγγα με ενα καρινα...
εκει προσθεταν μικρα πλαστικα φιλετακια πανω στις ηδη υπαρχουσες αεροτομες και πλαινα του αυτοκινητου (ηταν το gt) kai Βλεπανε την αυξηση της καθετης δυναμης....

αρα πιο απτα και σοβαρα οφελη θα εχει καποιος προσθετοντας ενα καρμπον μικρο φιλετακι πανω απο την αεροτομη του παρα ισως με τον διαχυτη αυτο...

επισης 75 κιλα αυτο το πραμα της ρενο το θεωρω λιγο δυσκολο...
εγω ειχα ακουσει για 50κατι....
STELIOS - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
... αν ο συγκεκριμένος διαχύτης προσθέτει 75 κιλά αρνητικής άντωσης όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν οι άνθρωποι της Renault,..


40 κιλα λενε
volvos - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
eisai σιγουρος?

παντως η αεροτομη του 206 ειναι στα 26-27 αν θυμαμαι...

το θεμα ειναι οτι ενας διαχυτης δε καταστρεφει το συντελεστη οπισθελκουσας οπως κανει μια τυπικη αεροτομη Cool
Sidobre - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επισης 75 κιλα αυτο το πραμα της ρενο το θεωρω λιγο δυσκολο...
εγω ειχα ακουσει για 50κατι....


FORMULA ONE TECH TRANSFER. The Clio Renault Sport comes with a rear diffuser that prevents rear end lift by channeling underbody air in such a way that downforce is created without the need for a drag-inducing rear wing. At highway speeds, it produces 40 kg of downforce, and about 70 kg at triple-digit speeds. To maximize its effectiveness, the dual exhausts are located in the outer channels.

Πάντως στο έντυπο του Clio αναφέρει μόνο τα 40kg...
Kαι εγώ δεν ξέρω τί να πω... Μάλλον τελικά 40kg είναι.

Μια καλή ματιά του διαχύτη φαίνεται εδώ:


volvos - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
40 ειναι λιγα νομιζω....
ο διαχυτης γενικα παραγει πολυ μεγαλυτερες δυναμεις απο μια απλη αεροτομη....και ολο το μυστικο του ειναι το υπολοιπο πατωμα πριν απο αυτον....... και η μελετη που εχει γινει γυρω απο αυτο το θεμα...

το πιο απλο πραμα που θα ρωτησω ειναι αντε και το βρηκαμε και ηρθε και κουμπωσε κουτι σε 206...εχετε σκεφτει τι θα κανετε με την απαγωγη της θερμοτητας της εξατμισης? ζοοονγκ
Sidobre - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:57:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
...εχετε σκεφτει τι θα κανετε με την απαγωγη της θερμοτητας της εξατμισης? ζοοονγκ




Laughing Laughing Laughing
Giannis307 - Τετ 06 Ιούν 2007, 17:58:59
Θέμα δημοσίευσης:
Kατι πολυ απλο μπορεις να κανεις...Αν και για λιγο καιρο θα μυριζει...Γυολαβαμβακας(μονωση για καυστηρα)....Ενα κοματι...Αμα τυληξεις το ενα γυρω απο την εξατμηση απο την μια πλευρα και μετα το τυληξεις με ισοθερμικη ταινια θα εισαι κομπλε....Το μονο που δεν ξερω ποσο ωραιο θα ειναι...Αν φαινεται φυσικα...Περαν αυτο ειναι η καλλητερη μονωση.Μετα υπαρχει η ακριβη λυση της ταινιας που βαζουμε και πανω στις πολλαπλες η τις τουρμπινες για να μην ανεβαινει πολυ την θερμοκρασια στο μηχανοστασιο....



Το blower που θα το βαλεις????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
STELIOS - Τετ 06 Ιούν 2007, 19:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
volvos έγραψε:
επισης 75 κιλα αυτο το πραμα της ρενο το θεωρω λιγο δυσκολο...
εγω ειχα ακουσει για 50κατι....


FORMULA ONE TECH TRANSFER. The Clio Renault Sport comes with a rear diffuser that prevents rear end lift by channeling underbody air in such a way that downforce is created without the need for a drag-inducing rear wing. At highway speeds, it produces 40 kg of downforce, and about 70 kg at triple-digit speeds. To maximize its effectiveness, the dual exhausts are located in the outer channels.

Πάντως στο έντυπο του Clio αναφέρει μόνο τα 40kg...
Kαι εγώ δεν ξέρω τί να πω... Μάλλον τελικά 40kg είναι.


Eπειδη το κειμενο ειναι Αγγλικο αυτο που λεει εκριβως ειναι το εξης.
Σε ταχυτητες αυτοκινητοδρομου (70 μιλια το οριο στην Αγγλια = 116 χλμ) παραγει 40 κιλα.
Σε ΤΡΙΨΙΦΙΕΣ ταχυτητες (δηλαδη 100 μιλια και πανω = 160 χλμ και πανω) παραγει περιπου 70 κιλα.
Επισης, η τοποθετηση των εξατμησεων βοηθουν την λειτουργια του διαχυτη (καθως η ταχυτητα των καυσαεριων βοηθαει στην επιταχυνση του αερα μεσα απ'το diffuser - την ιδια πρκτηκη εκαναν και στην f1 μεχρι πριν λιγα χρονια).
brz20 - Τετ 06 Ιούν 2007, 20:44:50
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο θα συμφωνισω μαζι σου αφου κατι παρομοιο ειχα διαβασει και εγω πριν καποιους μηνες.Συγκεκριμενα θυμαμαι 120 χιλιομετρα παραγωγη 40 κιλων αρνητικης αντωσης.Στα 160 χιλιομετρα παραγωγη 70 κιλων και στα 190 καπου στα 90 με 100 κιλα.
Shocked Shocked Shocked Shocked
Φανταστιτε να πατε με 200 και μια δυναμη 100 κιλων να κραταει το πισω μερος του αυτοκινητου.
Ειναι πολλα τα κιλα.
Giannis307 - Τετ 06 Ιούν 2007, 21:52:15
Θέμα δημοσίευσης:
Και δεν βαζεις 2 γκομενακια πισω καλλητερα????? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Παρ 08 Ιούν 2007, 11:59:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ακόμα Photoshopιά που φαίνεται πως περίπου θα είναι.



Δεν ξέρω αν πραγματικά του πηγαίνει αισθητικά...
Δείχνει λίγο ξένο στο 206, ίσως επειδή τόσα χρόνια το έχω συνηθίσει έτσι...

Πείτε ρε παιδιά, να το παραγγείλω ή όχι; Rolling eyes
Touristas - Παρ 08 Ιούν 2007, 12:02:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό είναι το πρόβλημα μας τώρα ε????
Silly
volvos - Παρ 08 Ιούν 2007, 12:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα δε με απασχολει γιατι αν δε βαλεις μυαλο να φτιαξεις το μοτερ παντα τη μουρη σου θα βλεπω στο καθρεπτη!
MEMsound - Παρ 08 Ιούν 2007, 12:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο εμένα αισθητικά δεν με χαλάει καθόλου (αλλά κάντο λίγο πιο μαυρο όπως τα πλαστικά του προφυλακτήρα)

Αλλά όπως σου είπε και ο Παναγιώτης, και σου έλεγα κι εγώ χθες... πρώτα το μοτερ!
Είναι αμαρτία να έχεις ρίξει τόσο κόπο και να μην έχεις ακόμα το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Sidobre - Παρ 08 Ιούν 2007, 12:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Τάσο εμένα αισθητικά δεν με χαλάει καθόλου (αλλά κάντο λίγο πιο μαυρο όπως τα πλαστικά του προφυλακτήρα)

Αλλά όπως σου είπε και ο Παναγιώτης, και σου έλεγα κι εγώ χθες... πρώτα το μοτερ!
Είναι αμαρτία να έχεις ρίξει τόσο κόπο και να μην έχεις ακόμα το επιθυμητό αποτέλεσμα...


Κάνε refresh τώρα. Πρόσθεσα και το φως ομίχλης (μην το χάσουμε...)

Ρε το μοτέρ είναι στην ουσία έτοιμο. Μόλις βρεθεί λίγος χρόνος είναι ready Wink
MEMsound - Παρ 08 Ιούν 2007, 12:55:40
Θέμα δημοσίευσης:
σωστός
much better!! Wink Wink

για το μοτερ εσύ ξέρεις Wink Cool
brz20 - Παρ 08 Ιούν 2007, 13:32:06
Θέμα δημοσίευσης:
Προεδρε δεν κανεις και καμια photoshopια me to 307 να παρω μια ιδεα?
Να ξερω αν πω στην κοπελια μου για δωρο επετειου να μου παρει εναν διαχυτη.
Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Παρ 08 Ιούν 2007, 14:24:14
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Να ξερω αν πω στην κοπελια μου για δωρο επετειου να μου παρει εναν διαχυτη.
Laughing Laughing Laughing


Να μου δώσεις το e-mail της να της πώ να σου πάρει καλύτερα ένα νεροχύτη! Laughing Laughing
Giannis307 - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα ηταν και σε κιτρινο χρωμα θα εμοιαζε με POKEMON!
Road_Runner - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:14:58
Θέμα δημοσίευσης:
Και ρωτάει ο Μικρός και άμαθος Νικολάκης: Σε τι θα σας χρησιμεύσει το diffuser?????? Question
brz20 - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα και κατι θα χρησιμευσει και ενας διαχυτης.
Εστω και για ομορφια.
Pugobios - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω Scratch Εγω άν βάλω μια ίσια λαμαρίνα απλα να καλύψω το χώρο της ρεζέρβας θα δώ καμιά διαφορά? Scratch
Sidobre - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:41:20
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Και ρωτάει ο Μικρός και άμαθος Νικολάκης: Σε τι θα σας χρησιμεύσει το diffuser?????? Question


Αμα ο μικρός Νικολάκης κοίταγε λίγο καλύτερα, θα έβλεπε ότι ήδη έχει απαντηθεί η απορία του Razz

STELIOS έγραψε:
Ο διαχυτης χρησιμοποιει το φαινομενο Bernoulli ωστε να δημιουργησει αρνητικη ανωση (downforce). Δεν αρκει απλα να ειναι μια επιπεδη επιφανεια. Οι καλοι διαχυτες αποτελουνται απο δυο ή περισσοτερα "αυλακια" που αυξανωνται σε βαθος καθος φτανουν στο πισω μερος του οχηματος. Ο αερας, περνοντας με ταχυτητα απο αυτον τον σχηματησμο, αποκτα χαμηλη πιεση καθως η ταχυτητα του αυξανεται αποτομα (λογο των αυλακοσεων που ειπαμε παραπανω) με απτελεσμα να "ρουφαει" τον διαχυτη και επομενος το αμαξι προς τα κατω.
Οσο πλησιεστερα ειναι στο εδαφος ο διαχυτης τοσο καλητερα δουλευει (ground effect), καθος ο αερας δεν "ξεφευγει" απο τα πλαγια. Βεβαια αυτο ειναι δυσκολο (εως ακατορθωτο) να επιτευχθει σε αμαξια καθημερινης χρησης.
Το καινουριο Clio ειναι το μοναδικο αμαξι τετοιας κατηγοριας που εχει πραγματικο, λειτουργικο διαχυτη. Για την ακριβεια ο διαχυτης στο Clio RS παραγει εως και 40 κιλα αντωσης (αρνητικη ανωση) αναλογος με την ταχυτητα φυσικα. Εκτως οτι ειναι μουρατος, ο διαχυτης κανει την ιδια δουλεια με την αεροτομη αλλα εχει το εξτρα θετικο οτι δεν παραγει καθολου οπισθελκουσα (drag).

Pugobios - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:51:14
Θέμα δημοσίευσης:
Απάντησες κ στην απορία μου Laughing
STELIOS - Παρ 08 Ιούν 2007, 15:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
Να ρωτήσω Scratch Εγω άν βάλω μια ίσια λαμαρίνα απλα να καλύψω το χώρο της ρεζέρβας θα δώ καμιά διαφορά? Scratch


Ισως (μπορει και οχι) δεις μια μικρη βελτιωση στη τελικη. Αλλα ουσιαστικα καμια...

Road_Runner έγραψε:
Και ρωτάει ο Μικρός και άμαθος Νικολάκης: Σε τι θα σας χρησιμεύσει το diffuser?????? Question


Μα φυσικα θα μπορουμε πλεον να μπαινουμε με φουλ γκαζια στην Eau Rouge στο Spa...


χωρις να σημβαινει αυτο...

Road_Runner - Σαβ 09 Ιούν 2007, 00:53:44
Θέμα δημοσίευσης:
Και είναι απαραιτητο στα 206, στην ιλιγκιώδη ταχύτητα των 190 χλμ, να εχεις διαχύτη... Γιατυτό δεν μπορείτε να κατεβάσετε χρόνο στα μέγαρα... Με έναν διαχύτη θα κάνετε στάνταρ -5sec στον γύρο...Ελεος!!!

όσο γιαυτό:
Παράθεση:
Μα φυσικα θα μπορουμε πλεον να μπαινουμε με φουλ γκαζια στην Eau Rouge στο Spa...



Απλα εγραψες... γελαγα 5 λεπτα...
Steve - Σαβ 09 Ιούν 2007, 03:00:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιός να έχει προφυλακτήρα 407 πίσω στο 206 για να το δοκιμάσουμε ρε γα**το... Rolling eyes ποιος... Rolling eyes
bakclima - Σαβ 09 Ιούν 2007, 16:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
αυτος: http://www.french-power.com/product_info.php?info=p362_Heckspoilerlippe-206-CC.html που εβαλε ο Μανθος στη πρωτη σελιδα δεν κανει δουλεια;
brz20 - Σαβ 09 Ιούν 2007, 17:41:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα γιατι μου φαινετε πολυ μουρατος.Δεν νομιζω να κανει ουσιαστικη δουλεια.
STELIOS - Σαβ 09 Ιούν 2007, 18:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
αυτος: http://www.french-power.com/product_info.php?info=p362_Heckspoilerlippe-206-CC.html που εβαλε ο Μανθος στη πρωτη σελιδα δεν κανει δουλεια;


Αυτο απλα κολλαει στο προφηλακτηρα, μονο εμφανηση ειναι και τιποτα παραπανω.
Λες να επαιρνες κανονικο διαχυτη με 40 ευρω...?
MEMsound - Σαβ 09 Ιούν 2007, 20:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
αυτός είναι μια σαχλαμάρα
στο είπα και τότε...
μην πετάξεις 40 ευρώ για κάτι τέτοιο....
fynos - Σαβ 09 Ιούν 2007, 20:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μόνο look και τίποτα παραπάνω, αμφιβάλω αν θα πηγαίνει και λίγο πιο βαθιά στο προφυλακτήρα.
Απορία, μόνο οι 2li που δεν έχουν ρεζέρβα λογικά θα μπορούν βάλουν κάτι τέτοιο . . . .
MEMsound - Σαβ 09 Ιούν 2007, 21:09:11
Θέμα δημοσίευσης:
μόνο το RC και το CC δεν έχουν ρεζερβα
το δικό μου έχει (μικρη όμως)
επίσης ο Τάσος δεν έχει ρεζέρβα...
όπως και άλλοι από το κλαμπ για ελαφρωμα... Wink
brz20 - Κυρ 10 Ιούν 2007, 02:53:38
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα εγω χθες ανακαλυψα οτι η ρεζερβα μου ειναι κανονικο λαστιχο.
Giannis307 - Κυρ 10 Ιούν 2007, 08:46:59
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα σοβαρα μιλας?Δηλαδη ουτε απο περιεργεια δεν ειχες σηκωσει το καλημα?
Snap5 - Τετ 06 Αύγ 2008, 15:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.french-power.com/product_info.php?info=p453_Heckdiffusor-206.html

Έχει συζητηθεί και παλιότερα. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ για τους εξής λόγους:
είναι αρκετα διακριτικό
δεν έχεις το φόβο με τα χαμηλά diffuser μην το χτηπήσεις σε παρκάρισμα
είναι πλαστικό abs
είναι της eccosse άρα θα κουμπώνει ακριβώς και εύκολα
διατηρείς το στυλ του αυτοκινήτου χωρίς να γίνεσαι κάγκουρας
είναι οικονομικό σε σχέση με προφυλακτήρες κ άλλα diffuser
είναι της μόδας τα diffuser γενικα
είναι cool! Cool
Αυτά...Λοιπόν υπαρχει κάποιος που να ξέρει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο και αν μπορώ να το βρω κάπου στο Eλλάντα γιατι όπου και αν πάω δεν το έχουν ή απλα δεν συνεργάζονται με την εταιρεία. Στισ παραγγελείες δεν είμαι καλός. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, επισής αν ενδιαφέρεται και κανένας άλλος να παραγείλουμε μαζι, δεν βιάζομαι άλλα το θέτω ως θέμα μιας και είμαι ήδη σε αρκετά έξοδα λόγο καλοκαιριού Wink
MEMsound - Πεμ 07 Αύγ 2008, 06:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω οτι το εχει βαλει ο backclima.
δεν ξέρω πως το προμηθευτηκε
το πιο απλό που εχεις να κάνεις ειναι να στειλεις ενα μειλ στην french power ρωτωντας αν εχουν συνεργατη στην ελλάδα ή αν μπορουν να στο στείλουν
Snap5 - Πεμ 07 Αύγ 2008, 11:22:49
Θέμα δημοσίευσης:
Thnx φίλε, αν είναι θα το παραγγείλω κατά τον Σεπτέμβρη που θα έχω οικονομική άνεση, ίσως τότε να χρειαστώ ξανά την βοηθειά σας Wink
Giannis307 - Πεμ 07 Αύγ 2008, 11:29:15
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν με το καλο το παρεις και πρωτου το τοποθετησεις φερτο μια απο την λεσχη να του κανουμε καλουπακι...
Snap5 - Πεμ 07 Αύγ 2008, 15:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είμαι Αθήνα ΟΚ αλλιώς έχω μια ιδέα για να βολευτούμε ολοι, περισσότερα όταν με το καλό το πάρω Wink
Steve - Σαβ 09 Αύγ 2008, 11:52:21
Θέμα δημοσίευσης:
Από french-power έχω παραγγείλει και εγώ, αξιόπιστα παληκάρια, αλλά έχουν πρόβλημα με τα Αγγλικά στην συνεννόηση Sad
bakclima - Δευ 11 Αύγ 2008, 16:20:43
Θέμα δημοσίευσης:
εγω δεν το εχω παρει, αλλα αν ειναι να παραγγειλετε μεσα Wink
soler - Δευ 11 Αύγ 2008, 16:29:23
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό για να μπει θέλει να κοπεί προφυλακτήρας κλπ κλπ?
Ενδιαφέρον φαίνεται.. Cool
Snap5 - Δευ 11 Αύγ 2008, 20:43:45
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια αν ειναι να μαζευτούμε μερικά άτομα να ζητήσουμε προσφορά π.χ. για 4-5 κομάτια θα ήταν οτι πρέπει, αληθεια ψήνεται κανεις για group buy?Εγώ μέσα με χίλια!!! Big wink
Απο ότι φαίνεται στη φώτο πρέπει να μπαίνει κολιτό, ας επικοινωνήσει αν μπορεί κάποιος μαζί τους να δούμε τι γίνεται!
Steve - Τρι 12 Αύγ 2008, 07:32:56
Θέμα δημοσίευσης:
Κολλητό μπαίνει στον εργοστασιακό προφυλακτήρα.
soler - Τρι 12 Αύγ 2008, 15:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ μέσα είμαι...

Αλλα με το μέγεθος του ίσως να έχουμε πρόβλημα με τελωνείο.. Rolling eyes
bakclima - Τρι 12 Αύγ 2008, 15:54:45
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ειμαι μεσα, αλλα λογο δουλειας δεν μπαινω στο site πολυ συχνα για'το αν προκειτε για groub bye στειλτε ενα πμ, επισεις οπως ειπε και ο steve μπαινει κολλητο πολυ ευκολα.
Snap5 - Τρι 12 Αύγ 2008, 20:26:37
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαστε ήδη 3 πάντως, ελπίζω να μην υπάρχει τρελό ποσό στα μεταφορικά Confused
Χμμμ...Ποιό καλό παιδί μπορεί να επικοινωνήσει μαζί τους για να δούμε τι γίνεται? Wink
Steve - Τετ 13 Αύγ 2008, 07:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
soler έγραψε:
Αλλα με το μέγεθος του ίσως να έχουμε πρόβλημα με τελωνείο.. Rolling eyes

Τελωνείο για παραγγελία από Γερμανία?

Χλούπου χλούπου?
Snap5 - Τετ 13 Αύγ 2008, 13:22:20
Θέμα δημοσίευσης:
Stevouli, stevoulako (***slourp***slourp***slourp*** Razz ) μιας και έχεις επικοινωνήσει ξανα μαζί τους μπορείς να μας βοηθήσεις στελνοντάς τους ενα mail για προσφορά 3-4 τεμαχίων+ταχυδρομικά?
STELIOS - Τετ 13 Αύγ 2008, 14:14:52
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφοριακα δεν νομιζω οτι θα κανουν καποια προσφορα για 3-4 κομματια, αλλα σιγουρα θα γλιτωσεται καποιο ποσο σε μεταφορικα εξοδα με ομαδικη παραγκελια. (Δηλαδη αμα τα περνατε ξεχωρστα θα σας εβγαινε πιο ακριβα ΣΥΝΟΛΙΚΑ η αποστολη).

Επισης απο Ευρωπαικη Ενωση δεν παιζουν θεματα τελωνειων. Εδω δεν παιζουν καλα καλα απο εκτως Ε.Ε. Very happy (υπαρχουν τροποι...)
SnakeMJK - Τετ 13 Αύγ 2008, 14:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Εδω δεν παιζουν καλα καλα απο εκτως Ε.Ε. Very happy (υπαρχουν τροποι...)


gift Wink
Steve - Τετ 13 Αύγ 2008, 15:01:24
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εδω δεν παιζουν καλα καλα απο εκτως Ε.Ε. Very happy (υπαρχουν τροποι...)


gift Wink

Γύφτ?
soler - Τετ 13 Αύγ 2008, 15:20:27
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
soler έγραψε:
Αλλα με το μέγεθος του ίσως να έχουμε πρόβλημα με τελωνείο.. Rolling eyes

Τελωνείο για παραγγελία από Γερμανία?

Χλούπου χλούπου?


Ουπς...Ντεν πρόσεξα καρντία μου.. Razz
STELIOS - Τετ 13 Αύγ 2008, 18:37:34
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
STELIOS έγραψε:
Εδω δεν παιζουν καλα καλα απο εκτως Ε.Ε. Very happy (υπαρχουν τροποι...)


gift Wink


Gift, Sample, Return on Waranty κτλ..
MEMsound - Πεμ 14 Αύγ 2008, 00:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
οταν το πάρετε απόφαση για group buy ανοιξτε ενα σχετικό τοπικ στην σχετική ενότητα και μην το συνεχισετε εδω... Wink Wink
Snap5 - Πεμ 14 Αύγ 2008, 11:07:51
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έκανα ενα check να δω αν στέλνει η σελίδα Ελλάδα και εκει που διαλέγεις χώρα δεν την είχε!Μπορεί να μη ξέρω γρι απο γερμανικά αλλά αυτό πιστέβω το κατάλαβα.Steeve εσύ είχες παραγγείλει κανονικά απο τι σελίδα χωρίς κανένα προβλημα?
Steve - Πεμ 14 Αύγ 2008, 14:41:04
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Λοιπόν έκανα ενα check να δω αν στέλνει η σελίδα Ελλάδα και εκει που διαλέγεις χώρα δεν την είχε!Μπορεί να μη ξέρω γρι απο γερμανικά αλλά αυτό πιστέβω το κατάλαβα.Steeve εσύ είχες παραγγείλει κανονικά απο τι σελίδα χωρίς κανένα προβλημα?

Όχι, μέσω mail έγινε η συνεννόηση για την παραγγελία.
Snap5 - Πεμ 14 Αύγ 2008, 16:00:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τι καθόσαστε!Αντε να πέφτει το mail!! Whip
Ποιο καλο παιδι θα το αναλάβει?
Snap5 - Δευ 18 Αύγ 2008, 22:20:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα να μην ξεχνιομαστε!! Clapping
Τελικά θα αναλλάβει να στειλει καποιος ενα mail?Πλεον δεχομαστε και κακά παιδια για τη δουλεια!!
Αν δεν δω ασπρο φως θα συνταξω εγώ ένα θα σας το postaro και αν παρω ΟΚ θα το στειλω. Αν ειναι πρωτη Σεπτεμβρη να εχει γινει η παραγγελια!!
Αντε γιατι πολυ τεμπελια επεσε Sleeping
106 maxi - Δευ 18 Αύγ 2008, 23:15:29
Θέμα δημοσίευσης:
Συγνώμη αλλά μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει από κάποια εταιρία διαχύτης για peugeot (θα προτιμούσα 106) ο οποίος είναι μελετημένος και κάνει δουλειά? ή θα πρέπει για να γίνει κάτι καλό να αρχίσω τα πειράματα?
bakclima - Τετ 27 Αύγ 2008, 19:14:52
Θέμα δημοσίευσης:
τι θα γινει θα παραγγειλουμε;
Snap5 - Παρ 29 Αύγ 2008, 14:41:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε παιδια πολυ το αφησαμε. Εγω ειμαι σε εξεταστικη και Δευτερα δινω, αν ειναι να κανονισουμε μεχρι τελος βδομαδας να κλισει παραγγελια!
Να ανοιξουμε νεο θέμα με το group buy στη ενοτητα "Καταλογος Προιόντων και Συνεργατών" για να μαζευτουμε!
Αντεεεεεεε!!!! Whip
soler - Παρ 29 Αύγ 2008, 14:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλησε κάποιος μαζί τους ή μόνο άντε και άντε είστε?
Snap5 - Παρ 29 Αύγ 2008, 14:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
Θα προσπαθησω να επικοινωνήσω μαζί τους και να ζητήσω τιμή για 4 κομάτια και μεταφορικά, αν και μεχρι να βρω πως να τους στειλω mail...Δεν ξερω γρι απο γερμανικα Rolling eyes
soler - Παρ 29 Αύγ 2008, 14:54:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ τελικά δεν ενδιαφέρομαι καθώς έχουν μπει άλλες - πολύ πιο σοβαρές - αγορές στην ουρά. Laughing
Snap5 - Παρ 29 Αύγ 2008, 14:55:57
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν μετα απο μια μικρή περιήγηση στην σελίδα και προσπαθοντας να τους στειλω mail κοντεύω να τρελαθώ!Μπορει να βοηθήσει καποιος που α ξερει έστω και λίγα γερμανικα?
Steve - Παρ 29 Αύγ 2008, 17:45:03
Θέμα δημοσίευσης:
Κάπου το γαμήδι θα έχει ένα κουμπί που λέει Kontakt...

http://www.french-power.com/shop_content.php?coID=7
Snap5 - Παρ 29 Αύγ 2008, 20:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks Steeve εισαι και ο πρώτος! Thumb Left

Λοιπον με βαση τις γνωσεις μου στα αγγλικά εγραψα:

"Hi, I want to make an order.I live in Greece and i do not know if you can send items here. I am interested in Heckspoilerlippe for peugeot 206 (3 pieces). Can you inform me if it is possible to send this product here and how much would be the shipping cost for 3 pieces.
Yours sincerely Vrionis Panagiotis"

Ελπίζω να βγάζει νόημα. Οποιαδήποτε διώρθωση είναι δεκτή πριν το στειλω! Big wink
Snap5 - Δευ 01 Σεπ 2008, 13:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μπηκε Σεπτεμβρης να το στειλω το μύνημα?
Σε περίπτωση που ειναι δυνατό να στείλουν Καλαμάτα ποιος εθελοντής-αγοραστης θα καταθέσει τα χρήματα μέσω της πιστωτικής του καρτας γιατι δεν ξερω τίποτα απο παραγγελίες μεσω internet... Rolling eyes
Πάνος - Τετ 17 Αύγ 2011, 20:32:38
Θέμα δημοσίευσης:

nikolas206gti - Τετ 17 Αύγ 2011, 20:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
Γαμανε οι superleggera Laughing Laughing
drdino - Τετ 17 Αύγ 2011, 20:36:21
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνα για 206; Laughing
Ghost Dog - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Χαλιαααα!
Μονο σε μαυρο 206 θα "παλευεται", μιας και δεν θα κανει τοσο <μπαμ> ......
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:16:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Χαλιαααα!
Μονο σε μαυρο 206 θα "παλευεται", μιας και δεν θα κανει τοσο <μπαμ> ......


καλα μορη, εσυ δεν τα ειδες στο δικο μου και του Νικου? σε μενα ειδικα μαυρο σε ασπρο γαμαει.. αλλα και στο ασημενιο του Νικου ειναι ψαροτικο...
MEMsound - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:27:53
Θέμα δημοσίευσης:
Puke right Puke right Puke right Puke right Puke right Laughing Laughing
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:29:14
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε μερικά ακόμα... Rolling eyes
sps - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:40:12
Θέμα δημοσίευσης:
οι λασπωτηρες γαμανε!
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:47:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ω ναι! Twisted evil Λες; Laughing
nikos 206cc - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Puke right Puke right Puke right Puke right Puke right Laughing Laughing


MEMsound έγραψε:
το εβαψες λευκο????????/

ρεσπεκτ
ΕΙΝΑΙ απλα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΣΕ ΑΣΠΡΟ!!!!!!!!!!

οι ζαντες δεν μου πολυ αρεσουν - αλλα θυμαμαι οτι τις ειχε παρει τσαμπα)
επίσης θελει και τον πισω προφηλακτηρα ΜΚΤ αν και το ψευτοδιαχυτακι "σωζει" λιγο την κατασταση...


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
thodwrhs - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:18:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Χαλιαααα!
Μονο σε μαυρο 206 θα "παλευεται", μιας και δεν θα κανει τοσο <μπαμ> ......



στον μαμα προφυλακτηρα αθλιο απλα.....
RoadRunner122 - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:40:05
Θέμα δημοσίευσης:
Δείχνει τόσο άθλιος γιατί είναι πολύ στενός κ ψηλός. Άντε και τον βάφεις για να τον κρύψεις, αλλά ποιό το νόημα τότε? Laughing
MEMsound - Δευ 22 Αύγ 2011, 23:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Puke right Puke right Puke right Puke right Puke right Laughing Laughing


MEMsound έγραψε:
το εβαψες λευκο????????/

ρεσπεκτ
ΕΙΝΑΙ απλα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΣΕ ΑΣΠΡΟ!!!!!!!!!!

οι ζαντες δεν μου πολυ αρεσουν - αλλα θυμαμαι οτι τις ειχε παρει τσαμπα)
επίσης θελει και τον πισω προφηλακτηρα ΜΚΤ αν και το ψευτοδιαχυτακι "σωζει" λιγο την κατασταση...


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


"την σωζει" γιατι δεν αφηνει το πωπο μαμα ενω ολο το υπολοιπο ειναι "πρησμενο"

θα ηταν σαν "κολωβο" αλλιώς...

αλλα οπως και να χει ειναι χαλια αυτος ο (wanna be) διαχυ(σ)της Laughing Laughing
RoadRunner122 - Τρι 23 Αύγ 2011, 01:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...αλλα οπως και να χει ειναι χαλια αυτος ο (wanna be) διαχυ(σ)της Laughing Laughing


εεε ναι! Απ'τη μία γουάναμπί διαχύ(σ)της κι απ'την άλλη η εξάτμιση να πετάει άκαυ(σ)τες! Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr