PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 106 - Σκούπα για 1.4 8V

WilDuck - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:00:54
Θέμα δημοσίευσης: 106 - Σκούπα για 1.4 8V
Παιδιά, μπορεί να είναι χαζό αυτό που ρωτάω, αλλά ξέρετε αν μπαίνει σκούπα στο αμάξι μου?
106 1.4 8v (mk1).

Ρωτάω γιατί ήμουν σήμερα σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και μου έλεγε πως επειδή είναι μονού ψεκασμού, δε μπορεί να "κάτσει πάνω" η σκούπα... Rolling eyes

Τι λέτε?

---

Και αν μπαίνει, τι προτείνετε?

Ευχαριστώ ! Wink
Sidobre - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
Και το δικό σου δεν έχει το φιλτροκούτι όπως και το ραλλύ 1,3? Αυτό μπροστά στην μετώπη; (που.. μοιάζει με σκούπα...)

Αν έχεις αυτό, τότε ή θα ανοίξεις κάποιες τρύπες (όπως κάνουν πολλοί) ή θα το κόψεις όλο μπροστά για να γίνει σκούπα. Απλή, φτηνή και εύκολη λύση που είναι και αποδοτική...
MEMsound - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
"Σκούπα" με την έννοιά ότι θα του δώσεις περισσότερο αέρα αφού θα τραβάει από περισσότερες τρύπες. (γιατί η πραγματική σκούπα απέχει πολύ από αυτό που εδώ sto ellada ονομαζουμε γενικά "σκούπα... αλλά αυτό είναι λουνού παπά ευαγγέλιο... και όχι της παρούσης στιγμής)

Το αν θα αποδώσει είναι κάτι άλλο.
Στο 13άρι ραλλυε δουλευουν οι επιπλέον τρύπες δοκιμασμένο πολλαπλώς.

Σε άλλα φιλτροκούτια δεν ξέρω.
Δοκιμάζεις και βλέπεις.
WilDuck - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Και το δικό σου δεν έχει το φιλτροκούτι όπως και το ραλλύ 1,3? Αυτό μπροστά στην μετώπη; (που.. μοιάζει με σκούπα...)

Αν έχεις αυτό, τότε ή θα ανοίξεις κάποιες τρύπες (όπως κάνουν πολλοί) ή θα το κόψεις όλο μπροστά για να γίνει σκούπα. Απλή, φτηνή και εύκολη λύση που είναι και αποδοτική...


Τάσο, σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Wink

Απ'ότι είδα τώρα στο ΙΝΤΕRNET, όχι.
Εγώ δεν έχω αυτό που έχει και το 13άρι και μοιάζει με σκούπα.

Έχω αυτό:



Τι λέτε παίδες? Rolling eyes
MEMsound - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:22:52
Θέμα δημοσίευσης:
το πολύ πολύ... ενα ελευθερο φίλτρο μέσα στο μαμά φιλτροκούτι...
WilDuck - Παρ 09 Φεβ 2007, 15:27:21
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ενα ελευθερο φίλτρο μέσα στο μαμά φιλτροκούτι...


Ε, όχι!

Τόσο extreme βελτίωση εγώ δεν την κάνω! Laughing Laughing Laughing

Σκουπίτσα δηλαδή? Γιοκ? Sad

---

Αυτός που πήγα -και φαινόταν ψαγμένος-, μου είπε πως παλιότερα έβαζαν ελεύθερο φίλτρο εκεί που είναι τώρα το μαύρο το στρογγυλό.
Αλλά, εδώ και 2 χρόνια σταμάτησε η παραγωγή τους...
Touristas - Παρ 09 Φεβ 2007, 16:09:36
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ λέω να το αφήσεις όπως είναι Wink
WilDuck - Παρ 09 Φεβ 2007, 21:11:11
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Εγώ λέω να το αφήσεις όπως είναι Wink


Turn-l ok boss.
Lef205 - Παρ 09 Φεβ 2007, 21:37:49
Θέμα δημοσίευσης:
ολοιδιο φιλτροκουτι ειχε το 205 μου οταν ειχε το 14αρι μοτερ.
Για εναν περιεργο λογο δεν ειχα δει διαφορα ουτε στο ελαχιστον οταν ειχα βαλει ελευθερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι.
Μπορω να σου πω οτι ισως να ειχε χασει κιολας.
WilDuck - Σαβ 10 Φεβ 2007, 00:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Για εναν περιεργο λογο δεν ειχα δει διαφορα ουτε στο ελαχιστον οταν ειχα βαλει ελευθερο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι.
Μπορω να σου πω οτι ισως να ειχε χασει κιολας.


Οk. Don't touch.

Ευχαριστώ! Wink
Spyros_L - Σαβ 10 Φεβ 2007, 15:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά αυτός που πήγες το αμάξι σου είναι σωστό παληκάρι και σου είπε όπως έχουν τα πράγματα. Θα μπορούσε να σκαρφιστεί ένα σωρό ανούσιες ή και καταστροφικές πατέντες για να κερδίσει απο εσένα. Όπως είπε και ένα παιδί πιο πάνω ελεύθερο φίλτρο μπορεί ακόμα και να το κρεμάσει. Το έχει πάθει καλός μου φίλος.
Pughell - Σαβ 10 Φεβ 2007, 16:23:19
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο ενα panel και καταργηση των σωληνωσεων θερμου αερα απο την πολλαπλη εξαγωγης. Wink
Η σκουπα στα δικα μας δεν...καθως το καπω μας ειναι κλειστο απο μπροστα. Sad
Εναλλακτικα πας για κανενα Green Twister για low cost λυση απλα το δυσκολο ειναι να περασεις σπιραλ για extra αερα αναμεσα απο μετωπη και ψυγειο. Confused

Παράθεση:
Στο 13άρι ραλλυε δουλευουν οι επιπλέον τρύπες δοκιμασμένο πολλαπλώς.

Μανθε λαθος... Exclamation Μονο θορυβο κανει και μπερδευει ενω στην πραγματικοτητα "αδειαζει" απο ροπη...
Το μαμα φιλτροκουτι ειναι μια χαρα οπως ειναι απο το εργοστασιο ετσι ωστε να αποδιδει και ψηλα και να εχεις και πολυ καλη αποκριση στο γκαζι...
Το PowerT μπορει να γραφει οτι βλακεια θελει αλλα τα πραγματα δυστθχως δεν ειναι ετσι. Sad
MEMsound - Κυρ 11 Φεβ 2007, 09:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:


Παράθεση:
Στο 13άρι ραλλυε δουλευουν οι επιπλέον τρύπες δοκιμασμένο πολλαπλώς.

Μανθε λαθος... Exclamation Μονο θορυβο κανει και μπερδευει ενω στην πραγματικοτητα "αδειαζει" απο ροπη...
Το μαμα φιλτροκουτι ειναι μια χαρα οπως ειναι απο το εργοστασιο ετσι ωστε να αποδιδει και ψηλα και να εχεις και πολυ καλη αποκριση στο γκαζι..
.

Θεωρητικά δεν έχεις άδικο (πολύ πιθανό και πρακτικά)
Απλά αυτό έχω δει να κάνουν οι περισσότεροι με τα 13άρια.
Για να το λες όμως κάτι θα ξέρεις.
Anyway είμαστε και λίγο off-topic

volvos - Κυρ 11 Φεβ 2007, 09:52:55
Θέμα δημοσίευσης:
εχει απολυτο δικιο ο στελιος...το φιλτροκουτι ειναι σχεδιασμενο να πιανει καποιους παλμους...η δημιουργια αυτων των παλμων καταστρεφεται οταν βαλεις και αλλη εισοδο αερα...το σωστο ειναι απο αυτην που εχει το κουτι να βαλεις οσο πιο πολυ αερα μπορεις και οχι να ανοιγεις δευτερη.

βεβαια σε πολλα αλογα μετατροπες που πανε τα πιο πολλα απο αυτα στραφι αλλαζοντας χαρακτηριστικα κινητηρα πληρως δεν μπορεις να τους ξαναπιασεις τους παλμους αν εισαι ο μαστρομιητσος οποτε χωνεις οσο μπορεις πιο πολυ αερα και οτι κατσει....

καλα δε τα ειπα κυριε μητσε?? Laughing
WilDuck - Δευ 12 Φεβ 2007, 13:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ok. Ευχαριστώ παιδιά! Wink

Σκούπα σε 1.6 8v ? Μπαίνει κανονικά, ε? Cool Very happy Twisted evil
Pughell - Πεμ 15 Φεβ 2007, 08:57:27
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Γιωργο ενα panel και καταργηση των σωληνωσεων θερμου αερα απο την πολλαπλη εξαγωγης.
Η σκουπα στα δικα μας δεν...καθως το καπω μας ειναι κλειστο απο μπροστα.
Εναλλακτικα πας για κανενα Green Twister για low cost λυση απλα το δυσκολο ειναι να περασεις σπιραλ για extra αερα αναμεσα απο μετωπη και ψυγειο.


Να το ξαναπω; Laughing
WilDuck - Πεμ 15 Φεβ 2007, 10:21:17
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Η σκουπα στα δικα μας δεν...καθως το καπω μας ειναι κλειστο απο μπροστα.

Να το ξαναπω; Laughing


"...ή μήπως θέλετε να κάνω και κακά???" Laughing Laughing
Miltellas - Πεμ 15 Φεβ 2007, 14:38:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η σκούπα και ακόμη χειρότερα οι φιλτροχοάνες κάνουν από θόρυβο έως μείωση απόδοσης. Μην σε γελάσει το μπαμ χαμηλά. Αν βάλεις κόντρα με μαμά 14ρι και χάσεις μην εκπλαγείς... Ο 8V είναι κάκιστος κινητήρας για βελτιώσεις...
WilDuck - Παρ 16 Φεβ 2007, 09:25:23
Θέμα δημοσίευσης:
Σ'ευχαριστώ Μίλτο!

Αυτό που λέγαμε με τον Στέλιο, όμως, είναι ότι όποιον κινητήρα και να βάλεις στο δικό μας αμάξωμα (mk1), η σκούπα δε θα λειτουργήσει καλά, γιατί είναι κλειστός ο χώρος της μετώπης και, ουσιαστικά, δε θα ρουφάει αρκετό αέρα... Rolling eyes
BTS - Τετ 21 Φεβ 2007, 11:21:00
Θέμα δημοσίευσης:
Willduck είχα κάποτε το ίδιο σύστημα εισαγωγής με το δικό σου και δοκίμασα διάφορα.

ΤΙΠΟΤΑ δεν αποδίδει στο συγκεκριμένο μοτέρ σαν το δικό του φιλτροκούτι. Και είχα δοκιμάσει τα πάντα. Με οτιδήποτε άλλο έχανα σε ελαστικότητα.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις 60άρη σπιράλ σωλήνα και να αντικαταστήσεις τις σωληνώσεις μέχρι το φιλτροκούτι, όπως λέει ο Στέλιος. Το καλύτερο σημείο να πάρεις αέρα είναι πίσω από το αριστερό φανάρι.
WilDuck - Τετ 21 Φεβ 2007, 11:28:01
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Willduck είχα κάποτε το ίδιο σύστημα εισαγωγής με το δικό σου και δοκίμασα διάφορα.

ΤΙΠΟΤΑ δεν αποδίδει στο συγκεκριμένο μοτέρ σαν το δικό του φιλτροκούτι. Και είχα δοκιμάσει τα πάντα. Με οτιδήποτε άλλο έχανα σε ελαστικότητα.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις 60άρη σπιράλ σωλήνα και να αντικαταστήσεις τις σωληνώσεις μέχρι το φιλτροκούτι, όπως λέει ο Στέλιος. Το καλύτερο σημείο να πάρεις αέρα είναι πίσω από το αριστερό φανάρι.


Σ'ευχαριστώ Πέτρο!

Από Δευτέρα, όμως, θα φοράω 16άρη 8v.

Λογικά, δε θα μπορεί η σκούπα (1.6) να ρουφάει αέρα από το σημείο που ρουφούσε μέχρι πρότινος το μαμά φιλτροκούτι του 14άρη?
Pughell - Τετ 21 Φεβ 2007, 13:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Από Δευτέρα, όμως, θα φοράω 16άρη 8v.

Λογικά, δε θα μπορεί η σκούπα (1.6) να ρουφάει αέρα από το σημείο που ρουφούσε μέχρι πρότινος το μαμά φιλτροκούτι του 14άρη?


Για το 16αρι μοτερ λεει ρε χαλβα... Laughing
Ο Πετρος εχει 1400 XSi που με μονη εξαιρεση τα κυβικα,ειναι ολοιδιο με αυτο που θα βαλεις. Wink
WilDuck - Τετ 21 Φεβ 2007, 13:49:13
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις 60άρη σπιράλ σωλήνα και να αντικαταστήσεις τις σωληνώσεις μέχρι το φιλτροκούτι, όπως λέει ο Στέλιος. Το καλύτερο σημείο να πάρεις αέρα είναι πίσω από το αριστερό φανάρι.


Οκ. Καταργείς δηλαδή όλους τους πνίχτες?

Ρωτάω γιατί δεν έχω δει από κοντά το μαμά φιλτροκούτι του 1.6 8βου.
BTS - Τετ 21 Φεβ 2007, 14:16:12
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Παράθεση:
Από Δευτέρα, όμως, θα φοράω 16άρη 8v.

Λογικά, δε θα μπορεί η σκούπα (1.6) να ρουφάει αέρα από το σημείο που ρουφούσε μέχρι πρότινος το μαμά φιλτροκούτι του 14άρη?


Για το 16αρι μοτερ λεει ρε χαλβα... Laughing
Ο Πετρος εχει 1400 XSi που με μονη εξαιρεση τα κυβικα,ειναι ολοιδιο με αυτο που θα βαλεις. Wink


Oχι Στέλιο, για το απλό 1400άρι λέω, που έχει ση φωτογραφία. Very happy

Αλλά τα ίδια ισχύουν και για το χσι και το 8βου.

Αυτό το κυλινδρικό φιλτροκούτι της Πεζώ είναι πολύ καλά συντονισμένο. Έχει και την "δεξαμενή" αέρα κάτω από το φίλτρο, για να τραβάει και από κεί στιγμιαία, όταν χρειαστεί.

Έχω δοκιμάσει διάφορες φιλτροχοάνες και σκούπες αλλά δεν βρήκα κάτι τόσο καλό all around.

Γιώργο (Wiliduck) μόνο κρύο αέρα χρειάζεται και να αφαιρεθούν οι πνίχτες. Wink Αν δεν έχεις για το 8V, βρες ένα!
WilDuck - Τετ 21 Φεβ 2007, 14:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Γιώργο (Wiliduck) μόνο κρύο αέρα χρειάζεται και να αφαιρεθούν οι πνίχτες. Wink Αν δεν έχεις για το 8V, βρες ένα!


Είναι εύκολο να αφαιρεθούν οι πνίχτες?

Θα δω, αν καταφέρει και το βρει ο Θωμάς.

Αλλιώς? Rolling eyes
MEMsound - Τετ 21 Φεβ 2007, 14:31:27
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλετε για το νέο μοτερ 1,6 να συνεχίσετε εδώ... http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=9452 Wink
johnis - Δευ 30 Απρ 2018, 13:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παλικαρια.μπορειτε να μου απαντησετε αν η σκουπα απο ραλλυ μπαινει στο δικο μου (Χs kfx q.4 8 v)χωρις πατεντες.εχω βρει μια απο ενα φιλαρακι αυτη που γραφει πανω 106. απλως επειδη πρεπει να μου την στειλει μην μπαινουμε τζαμπα σε διαδικασιες αποστολης.
johnis - Τρι 01 Μάϊ 2018, 13:52:15
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη διπλα απο την μηχανη δεξια υπαρχει και ο πολαπλασιαστης
johnis - Τετ 02 Μάϊ 2018, 11:15:17
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια απαντηση παιδια
Pughell - Πεμ 03 Μάϊ 2018, 20:21:55
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα θα μπει,απλά πρεπει να δεις πως θα την στερεωσεις στην πεταλουδα γιατι το 16βου εχει μεγαλυτερης διαμετρου πεταλουδα.
johnis - Πεμ 03 Μάϊ 2018, 23:59:47
Θέμα δημοσίευσης:
Θελω να πιστευω οτι με ενα λαστηχενιο σωληνα διαστολη συστολη.πιστευω θα κανω την δουλεια μου.ξερουμε αν ι εν λογο σκουπα(106)αξιζει?σε ευχαριστω για την απαντηση.
Pughell - Παρ 04 Μάϊ 2018, 04:13:41
Θέμα δημοσίευσης:
Περα απο θορυβο,σχεδον παντου χειροτερο ειναι απο αλλες λυσεις,στις χαμηλομεσαιες ειναι χειροτερο και απο μαμα,το θεμα ειναι τι ζηταει ο καθενας.
johnis - Παρ 04 Μάϊ 2018, 07:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
Α μαλιστα τοσο καλα😃.παντως μια φιλτροχοανη που εβαλα στο αυτοκινητο η οποια ειναι no name. και την εχω τοποθετηση πανω ακριβως στην πεταλουδα για δοκιμη(εχω διαβασει οτι δεν κανει να ειναι τοποθετιμενη ετσι γιατι τραβαει ολο το ζεστο αερα της μηχανης)ειδα λιγο διαφορα χαμηλομεσαια αλλα κολαει στα ψηλα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου)οποτε πιστευα οτι επειδη λενε ολη η σκουπα ειναι καλυτερη απο την φιλτροχοανη.θα εχω και μια μικρη διαφορα (ισως ελαχιστη,η μηδανεμη)
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr