PSClub - Hellas

Αθλητικές Εκδηλώσεις - Ιδέα: Σεμινάριο Συνοδηγών

Sidobre - Τρι 07 Μάρ 2006, 15:29:02
Θέμα δημοσίευσης: Ιδέα: Σεμινάριο Συνοδηγών
Τις προάλλες "έπεσε" μια πολύ ωραία ιδέα στην Λέσχη. Επειδή το κόστος ενός σεμιναρίου οδήγησης είναι ακομα απαγορευτικό τί θα λέγατε για ένα σεμινάριο συνοδηγών;

Ενα σεμινάριο που θα περιλαμβάνει τα καθήκοντα του συνοδηγού (καρνέ, σημειώσεις κλπ ) από καταξιωμένους συνοδηγούς αγώνων.

Με προφορική διδασκαλία (στην Λέσχη) και βέβαια με πρακτική εξάσκηση και στο τέλος εξετάσεις.

Μετά το σεμινάριο θα μπορούμε να συνοδηγήσουμε κανονικά σε αγώνα με φίλο, γνωστό ή οπουδήποτε αλλού.

Τί λέτε, αρέσει σαν ιδέα;
Αν το κάναμε, ποιοί δηλώνουν από τώρα συμμετοχή;
MEMsound - Τρι 07 Μάρ 2006, 15:35:06
Θέμα δημοσίευσης:
"Ενδιαφέρον" δηλώνω φυσικά!!!!!
"Συμμετοχή" θα εξαρτηθεί από το κόστος όταν θα έχουμε κάτι συγκεκριμένο (λόγω αποπληρωμής του 206, GTCC κλπ κλπ).
glf - Τρι 07 Μάρ 2006, 16:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο να παίξετε και την ειδική με τις σημειώσεις από το Galfas Racing 2004 Smile
gonakinen - Τετ 08 Μάρ 2006, 21:30:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και μας χωρίζει το Αιγαιο η συμπαράσταση μου στις αγωνιστικές πρωτοβουλίες, είναι δεδομένη. Τουλαχιστον εδώ ο οικονομικός παράγοντας δεν αποτελεί τροχοπέδη αφου τα έξοδα ενός συνόδηγου είναι κατά πολυ λιγότερα από του οδηγού. Ευχομαι να δούμε κινηση!
Καιρός να ξεθάψουμε καμμιά σημείωση...
Ghost Dog - Τετ 08 Μάρ 2006, 21:37:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλωνω βροντερο παρων... Very happy Very happy
Road_Runner - Πεμ 09 Μάρ 2006, 01:23:49
Θέμα δημοσίευσης:
Superiore....... Laughing
Εννοείται πως είμαι μέσα... Και μπορώ να βοηθήσω με οπιονδήποτε τρόπο Rolling eyes Άντε να γουστάρουμε και να δείξουμε λίγο το S του κλάμπ...
Άντε να βλέπω συμμετοχές...
Ghost Dog - Δευ 27 Νοέ 2006, 15:13:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε και ειπα να ξυπνησω λιγο το θεμα... Very happy
Sidobre - Δευ 27 Νοέ 2006, 15:43:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα σκάλωσε αλλού (όχι από εμάς). Ετοιμάζονται σεμινάρια από την αρχή του σπορ οπότε γι'αυτό και δεν προχώρησε... Crying or Very sad
Ghost Dog - Δευ 27 Νοέ 2006, 15:55:12
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Το θέμα σκάλωσε αλλού (όχι από εμάς). Ετοιμάζονται σεμινάρια από την αρχή του σπορ οπότε γι'αυτό και δεν προχώρησε... Crying or Very sad

Κριμα... Sad
COOL ALEXIS - Τρι 28 Νοέ 2006, 14:48:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και ούτε που θα προχωρήσει φαντάζομαι.... Sleeping
micra_iro - Παρ 22 Ιούν 2007, 18:53:53
Θέμα δημοσίευσης: ''συνοδηγώντας...'
εδώ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=211778#211778
Road_Runner έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=bDmVv3-vXho


ειναι ωραια να το βλεπεις απο εξω αλλα ακομα πιο ωραια να το ζεις απο μεσα το μονο που ευχομαι κι ελπιζω ειναι οτι καποια στιγμη να μου δωθει η ευκαιρια να μπω και μεσα σε ενα αγωνιστικο
Road_Runner - Παρ 22 Ιούν 2007, 21:17:45
Θέμα δημοσίευσης:
Συντομα (μολις τελειωσει η εξεταστική στην σχολή) θα προκείψουν κάποιες δοκιμές σε χωματινη επιφάνεια, ενοψη ενος χωματινου ραλλυ που θα παρουμε μερος....
Είχα την σκέψη, να ανακοινωθεί το μέρος και όποιος θέλει να έρθει, και να κανει βολτα... Αλλά το σκέφτομαι....
Αν τελικά προκείψει θα ανακοινωθεί και όποις θέλει έρχεται...
micra_iro - Κυρ 24 Ιούν 2007, 22:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Συντομα (μολις τελειωσει η εξεταστική στην σχολή) θα προκείψουν κάποιες δοκιμές σε χωματινη επιφάνεια, ενοψη ενος χωματινου ραλλυ που θα παρουμε μερος....
Είχα την σκέψη, να ανακοινωθεί το μέρος και όποιος θέλει να έρθει, και να κανει βολτα... Αλλά το σκέφτομαι....
Αν τελικά προκείψει θα ανακοινωθεί και όποις θέλει έρχεται...


προσωπικα θα με ενδιεφερε με τρελλα ειδικα η θεση του συνοδηγου ξερω ομως οτι εχει πολυ διαβασμα και πολυ δουλεια αν δεν κανω λαθος ενα μεγαλο ποσοστο στην ολη διαδικασια και μια μεγαλη ευθυνη την εχει ο συνοδηγος που στην ουσια ειναι τα ματια του οδηγου σωστη?
micra_iro - Δευ 25 Ιούν 2007, 08:52:40
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
micra_iro έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Συντομα (μολις τελειωσει η εξεταστική στην σχολή) θα προκείψουν κάποιες δοκιμές σε χωματινη επιφάνεια, ενοψη ενος χωματινου ραλλυ που θα παρουμε μερος....
Είχα την σκέψη, να ανακοινωθεί το μέρος και όποιος θέλει να έρθει, και να κανει βολτα... Αλλά το σκέφτομαι....
Αν τελικά προκείψει θα ανακοινωθεί και όποις θέλει έρχεται...


προσωπικα θα με ενδιεφερε με τρελλα ειδικα η θεση του συνοδηγου ξερω ομως οτι εχει πολυ διαβασμα και πολυ δουλεια αν δεν κανω λαθος ενα μεγαλο ποσοστο στην ολη διαδικασια και μια μεγαλη ευθυνη την εχει ο συνοδηγος που στην ουσια ειναι τα ματια του οδηγου σωστη?


Αρκετα έως πολυ σωστη!!
Όπως είχε πει ενας φίλος πιο παλια, "αν το πλήρωμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως εταιρία, ο συνοδηγος εχει το 49,99% των μετοχων και ο οδηγός το 50,01%..."
Ο συνοδηγός είναι ο ανθρωπος που σε εναν αγωνα (κυριως σε ραλλυ) έχει την "ευθυνη" να ηρεμει και να κραταει τον οδηγο σε εναν σωστό ρυθμό. Ναι μεν να διαβαζει σωστά τον δρόμο και να επισημαίνει τυχων λεπτομεριες που δεν εχουν γραφτει στις σημειωσεις, αλλα θα πρέπει ταυτοχρονα να κανει πολλα ακομα πραγματα.... οπως π.χ. να υπολογιζει χρονους, να διαβαζει το ροουντ μπουκ, να κραταει τον οδηγο στο σωστο "pace" και τελος να τον κανει να νιωθει "ασφαλης"... Τωρα που πηγα και εγω συνοδηγος καταλαβα τι ακριβως κανει ο συνοδηγος και ποσο δυσκολο ειναι... Αλλά είναι ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ.... Απλά έχοντας την εμπειρία του οδηγού ξέρω τι θα ήθελε ο οδηγος καθε στιγμη....
Αν τελικά κανονιστεί αυτό που ανέφερα παραπάνω, κανόνισε να έρθεις να τα δεις απο κοντα ολα αυτα.


κρατηστε με ενημερη, τωρα θα μου πεις γυναικα στο δεξι bucket?αν δεν κανω λαθος και loeb γυναικα εχει στο πλαι του και μαλιστα την δικη του Wink
Αυτα ομως ειναι λεπτομερειες αλλωστε μια προσπαθεια δεν εβλαψε ποτε κανεναν και ποτε δεν ξερεις χι χι χι
gonakinen - Δευ 25 Ιούν 2007, 09:24:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ο LOEB έχει δίπλα του τον ...ELENA ο οποίος είναι σίγουρα αντρας, αφού τυγχαίνει να είναι και κουνιάδος του...

Υπάρχουν όμως πολλές γυναίκες συνοδηγοί σε παγκόσμιο αλλά και πανελλήνιο επίπεδο που τα καταφέρνουν πολύ καλά.

Μάλλον την κουβέντα θα πρέπει να τη μεταφέρουμε σε κάποιο νέο TOPIC με τιτλο ''συνοδηγώντας...'' για να μη χαλάσουμε και το αρχικό πόστ του Κώστα..
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 10:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
Στην ελλάδα έχουμε 2 Στανταρ γυναικες συνοδηγους.... Την Μαριλυ, η οποια τυχαινει να εινια και μελος του κλαμπ, και την κυρια Κουρτιδου.. Παλαιότερα είχαμε και τις αδερφες Κορρε. Επίσης υπάρχουν και καποιες κοπελες που περιστασιακα τρεχουν και δν τις ξερω. Σίγουρα βεβαια θα υπαρχουν και καποιες τις οποιες δν θυμαμαι.

Τελος στο παγκόσμιο υπάρχει και μια γυναίκα συνοδηγός....
Quiz: Όποιος την βρει, κερδίζει λουκούμι Συριανό!

Tip: τρέχει μαζι με τον αντρα της
Lef205 - Δευ 25 Ιούν 2007, 12:26:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι η Μαρια η Χατζηρηγα (αχ!) η Ξενια Παπαγεωργιου η Βαλια Νεοφωτιστου (γυναικα του παχουλου κυριου, καπνιστη πουρων)κ αλλες.
Ρε 'συ Υρω αν το γουσταρεις το θεμα βγαλε λισανς και μην ανησυχεις, κενα δεξια μπακετ υπαρχουν πολλα!
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
+1
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
BadSpud! - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:43:09
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Ειναι η Μαρια η Χατζηρηγα (αχ!) η Ξενια Παπαγεωργιου η Βαλια Νεοφωτιστου (γυναικα του παχουλου κυριου, καπνιστη πουρων)κ αλλες.
Ρε 'συ Υρω αν το γουσταρεις το θεμα βγαλε λισανς και μην ανησυχεις, κενα δεξια μπακετ υπαρχουν πολλα!


Η Τατιάνα του forum μίλησε!!!
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:46:09
Θέμα δημοσίευσης:
εγω μια ξερω που εχει συμμετασχει πολλακις σε αγωνες του παγκοσμιου πρωταθληματος (δηλαδη το ακροπολις) φερνοντας παντα πρωτες θεσεις απο το τελος..ΤΖΕΙΝ ΣΑΜΠΑΝΙΚΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΕΡΠΕΤΟ ΟΔΗΓΑΡΑ ΣΤΑΘΑΚΗ ΒΟΔΑΚΗ....
BadSpud! - Δευ 25 Ιούν 2007, 16:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Συντομα (μολις τελειωσει η εξεταστική στην σχολή) θα προκείψουν κάποιες δοκιμές σε χωματινη επιφάνεια, ενοψη ενος χωματινου ραλλυ που θα παρουμε μερος....
Είχα την σκέψη, να ανακοινωθεί το μέρος και όποιος θέλει να έρθει, και να κανει βολτα... Αλλά το σκέφτομαι....
Αν τελικά προκείψει θα ανακοινωθεί και όποις θέλει έρχεται...


Νίκο να έρθω και εγώ? Η άρχισε να τρίζει το δεξί βαγκετ του 206?

Χ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0αχ00αχ00αχ

Ηρώ είναι τρελή εμπειρία να τρέξεις σαν συνοδηγός. Εγώ φέτος ξεκίνησα με τον Νίκο αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο κ@@@υλα!!!!

Όποτε πάμε για γράψιμο – δοκιμές αν θέλεις έρχεσαι να δεις από κοντά τι παίζει…
BadSpud! - Δευ 25 Ιούν 2007, 16:08:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εγω μια ξερω που εχει συμμετασχει πολλακις σε αγωνες του παγκοσμιου πρωταθληματος (δηλαδη το ακροπολις) φερνοντας παντα πρωτες θεσεις απο το τελος..ΤΖΕΙΝ ΣΑΜΠΑΝΙΚΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΕΡΠΕΤΟ ΟΔΗΓΑΡΑ ΣΤΑΘΑΚΗ ΒΟΔΑΚΗ....


Παναγιώτη εσύ δεν ξέρεις καθόλου οικογενειακή κατάσταση ???

Ρώτα τον λεφ να σου κάνει κάνα μάθημα Tease Tease Tease
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 16:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Συντομα (μολις τελειωσει η εξεταστική στην σχολή) θα προκείψουν κάποιες δοκιμές σε χωματινη επιφάνεια, ενοψη ενος χωματινου ραλλυ που θα παρουμε μερος....
Είχα την σκέψη, να ανακοινωθεί το μέρος και όποιος θέλει να έρθει, και να κανει βολτα... Αλλά το σκέφτομαι....
Αν τελικά προκείψει θα ανακοινωθεί και όποις θέλει έρχεται...


Νίκο να έρθω και εγώ? Η άρχισε να τρίζει το δεξί βαγκετ του 206?

Χ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0αχ00αχ00αχ

Ηρώ είναι τρελή εμπειρία να τρέξεις σαν συνοδηγός. Εγώ φέτος ξεκίνησα με τον Νίκο αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο κ@@@υλα!!!!

Όποτε πάμε για γράψιμο – δοκιμές αν θέλεις έρχεσαι να δεις από κοντά τι παίζει…


Κανονισε Πυργο να εχεις μειωμενη αποδοση.... Ετοιμη την εχω την αντικαταστατρια.... Laughing Laughing Laughing Laughing
BadSpud! - Δευ 25 Ιούν 2007, 16:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Κανονισε Πυργο να εχεις μειωμενη αποδοση.... Ετοιμη την εχω την αντικαταστατρια....


Νικολάκη πιστεύω ήρθε η ώρα να σου το πω. είχα μια πρόταση από τον βωβό με είχε πάρει τις προάλλες στο κινητό και με παρακάλεσε να τρέξουμε του το έχω αφήσει ανοικτό ακόμα και δεν ήξερα πώς να σου το πω!
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 17:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πειραζει Σπυρακο μου. Αναμενόμενο ήταν.. Γιαυτο και εγω προνοησα και ειχα μιλησει στον ΕΛ-ΕΜ.. Γιατι νομιζεις οτι ο Βωβος ξεμεινε απο συνοδηγό??
Ηθελε ο Λωρης να νιώσει μια μεγάλη οδηγική εμπειρία.....
gonakinen - Δευ 25 Ιούν 2007, 19:23:21
Θέμα δημοσίευσης:
Mια καλή μελέτη στην παρακάτω ενότητα του RALLY.GR είναι καλή για οποιονδήποτε υποψήφιο συνοδηγό.

http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=codriving

Μια πολύ καλή δουλειά δια χειρός ΕΛ-ΕΜ.
micra_iro - Δευ 25 Ιούν 2007, 21:32:10
Θέμα δημοσίευσης:
θα το προσπαθησω κι αμα δεν τα καταφερω δεν χαθηκε κι ο κοσμος, παμε τωρα μια προβα, σανιδα για τριτη(3) και μπουκα αριστερη που κλεινει και δεξια που ανοιγει για 70 ,σανιδα δεξια για 140 και μπουκα αριστερη,μεινε μεσα εχει πετρες και πουλα για δεξια, για αρχη καλα ειναι ?
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 21:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αψογα!!
Χωρις πλάκα πολύ καλα, με κάποιες μικρες διορθώσεις, λογω καποιων παραλείψεων.... Αλλά για αρχή, χωρις να σ εχει πει κανεις τιποτα, μια χαρα....

Να πως θα τα ήθελα εγώ για παραδειγμα...
Παράθεση:
σανιδα για τριτη(3) (τι τριτη? δεξια-αριστερα-όπου θέλω?) και μπουκα (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) αριστερη που κλεινει και δεξια (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) που ανοιγει για 70 ,σανιδα δεξια για 140 και μπουκα (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) αριστερη,μεινε μεσα εχει πετρες και πουλα (τι να πουλήσω? συνήθως λες πουλα 4αριστερη για 2η δεξια πχ) για δεξια, για αρχη καλα ειναι ?



Βεβαια καθε οδηγος έχει διαφορετικό τρόπο γραψίματος
micra_iro - Δευ 25 Ιούν 2007, 22:00:29
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Αψογα!!
Χωρις πλάκα πολύ καλα, με κάποιες μικρες διορθώσεις, λογω καποιων παραλείψεων.... Αλλά για αρχή, χωρις να σ εχει πει κανεις τιποτα, μια χαρα....

Να πως θα τα ήθελα εγώ για παραδειγμα...
Παράθεση:
σανιδα για τριτη(3) (τι τριτη? δεξια-αριστερα-όπου θέλω?) και μπουκα (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) αριστερη που κλεινει και δεξια (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) που ανοιγει για 70 ,σανιδα δεξια για 140 και μπουκα (1η-2η-3η-4η-5η-6η?) αριστερη,μεινε μεσα εχει πετρες και πουλα (τι να πουλήσω? συνήθως λες πουλα 4αριστερη για 2η δεξια πχ) για δεξια, για αρχη καλα ειναι ?



Βεβαια καθε οδηγος έχει διαφορετικό τρόπο γραψίματος


Για να λεμε κι αληθειες εχω παει σε αρκετες αναβασεις αλλα αυτα τα εχω ακουσει απο κουβεντες του μηχανικου του Χεκιμιαν (seicento) με ενα παιδι απο το κλαμπ που ειναι συγγενεις κι ετσι ειναι οτι μου εχει μεινει στο μυαλο απο την Ριτσωνα (02/12/2006)
tsosmoulis - Τρι 26 Ιούν 2007, 18:09:26
Θέμα δημοσίευσης:
όντως κενά bucket υπάρχουν πολλά Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 27 Ιούν 2007, 19:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
Νίκο εσένα ποιές σε είχαν ράψει?
Road_Runner - Τετ 27 Ιούν 2007, 22:04:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτε? Ποιες με ειχαν ραψει?
Steve - Πεμ 28 Ιούν 2007, 00:33:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εκείνες που σε ανάγκασαν να πουλήσεις την φόρμα και κάτι άλλο για να πάρεις μια ραπτομηχανή να αρχίσεις το κέντημα Razz
Road_Runner - Πεμ 28 Ιούν 2007, 10:41:57
Θέμα δημοσίευσης:
Α, γιαυτες λες? Αστα, μεγάλη ιστορία.....

tsosmoulis - Δευ 02 Ιούλ 2007, 20:53:10
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΑΚΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
έχουμε και τις αδυναμίες μας....

Love Love
BadSpud! - Τρι 03 Ιούλ 2007, 17:31:54
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΑΚΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
έχουμε και τις αδυναμίες μας....

Love Love


Πρώην καψούρα την εχω ξεπεράσει πλέον.... Wink
προσπάθησε και εσυ θα τα καταφέρεις !
Road_Runner - Τρι 03 Ιούλ 2007, 17:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
Πλεον ο Σπυρος προσανατολιζεται σε αλλες, πιο compact εκδόσεις...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
BadSpud! - Τρι 03 Ιούλ 2007, 17:50:36
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Πλεον ο Σπυρος προσανατολιζεται σε αλλες, πιο compact εκδόσεις...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
Lef205 - Τρι 03 Ιούλ 2007, 21:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
tsosmoulis έγραψε:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΑΚΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ
έχουμε και τις αδυναμίες μας....

Love Love


Πρώην καψούρα την εχω ξεπεράσει πλέον.... Wink
προσπάθησε και εσυ θα τα καταφέρεις !

Εισαστε off topic
Το ποντικι ειναι οδηγος οχι συνοδηγος

Εκ της mod team
Lef205

tsosmoulis - Τρι 10 Ιούλ 2007, 17:03:21
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Πλεον ο Σπυρος προσανατολιζεται σε αλλες, πιο compact εκδόσεις...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up


και πολύ καλά κάνει..αν και το είδα MAXI το εργαλείο χαχαχαχαχαχα
Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
Σέρμπης Κώστας - Παρ 07 Σεπ 2007, 15:28:20
Θέμα δημοσίευσης: Το "διαβασμα" του δρομου σε εναν αγωνα απο το συνο
γεια σας και παλι παιδες
εχω μια απορια(και δε θα ειναι η μονη οποτε η χαιρεστε.εχω πολλες αποριες και γιαυτο μπηκα εδω..για να σας κανω να μη ξαναμπειτε εδω μεσα Twisted evil )
θελω αν μπορειτε να με κατατοπισετε οσο γινεται καλυτερα για το πως ενας συνοδηγος "γραφει" το δρομο.δηλαδη σε μια διαδρομη τιο προσεχει για να πει ολα αυτα που λεει
δε χρειαζομαι εικονες απλα εξηγηστε μου 1.τι πρεπει να κοιταξω σε μια στροφη για να ξερω πως να την πω και τι γινεται μετα απο αυτη.
2.τι λεω μεχρι την επομενη στροφη
3.τι σημεια προσεχω για να επισημανω και πως το λεω
ευχαριστω
gonakinen - Παρ 07 Σεπ 2007, 18:35:23
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Κωστή γίνε σφουγγάρι και ρούφηξε ότι διαβάσεις εδώ:
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=codriving

Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να τρέξεις σοβαρά υπάρχουν παιδιά εδώ μέσα με αγωνιστική εμπειρια να σε κατατοπίσουν... αλλά και να σου προσφέρουν το δεξί τους μπάκετ.
Σέρμπης Κώστας - Παρ 07 Σεπ 2007, 18:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
σε ευχαρηστω πολε ρε φιλαρα!!!! Very happy
αυτο που λες το εχω σκεφτει.εστω και για μια φορα για την εμπειρια...αλλα τετοια τρελα που εχουμε εμεις εδω μεσα σιγα μη φυγουμε απο την πρωτη φορα Laughing Cool Twisted evil
Road_Runner - Δευ 10 Σεπ 2007, 12:52:24
Θέμα δημοσίευσης: Re: Το "διαβασμα" του δρομου σε εναν αγωνα απο το
Σέρμπης Κώστας έγραψε:
γεια σας και παλι παιδες
εχω μια απορια(και δε θα ειναι η μονη οποτε η χαιρεστε.εχω πολλες αποριες και γιαυτο μπηκα εδω..για να σας κανω να μη ξαναμπειτε εδω μεσα Twisted evil )
θελω αν μπορειτε να με κατατοπισετε οσο γινεται καλυτερα για το πως ενας συνοδηγος "γραφει" το δρομο.δηλαδη σε μια διαδρομη τιο προσεχει για να πει ολα αυτα που λεει
δε χρειαζομαι εικονες απλα εξηγηστε μου 1.τι πρεπει να κοιταξω σε μια στροφη για να ξερω πως να την πω και τι γινεται μετα απο αυτη.
2.τι λεω μεχρι την επομενη στροφη
3.τι σημεια προσεχω για να επισημανω και πως το λεω
ευχαριστω


Ακου να δεις Κωστα,
ο καθε οδηγος εχει δικό του τρόπο να γραφει την διαδρομή...
Ενδεικτικα στο κλαμπ εχουμε 4 πληρωματα και οι 3 γραφουν με διαφορετικο τροπο ο ενας απο τον αλλον...
Το βασικο που κανεις ειναι να περιγραφεις την στροφή αναλογα με την κλιση της η με καποιον χαρακτηρισμό, ή με τι ταχύτητα περναει.
Επίσης λες συνήθως πόσα μέτρα υπάρχουν μετα την στροφή μέχρι την επόμενη στροφή και τέλος λες διαφορα αλλα στοιχεια όπως χασιματα, αλματα, μπουκες, σημεια για φρενα κλπ

δες ενα δειγμα εδω: http://www.youtube.com/watch?v=0RxcVzSJMcQ
και εδω: http://www.youtube.com/watch?v=fz-xW2ClrFE&mode=related&search=
BadSpud! - Δευ 10 Σεπ 2007, 13:33:41
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Κώστα όπως είπε και ο Νικ είναι το πως θέλει να τα ακούει ο οδηγός και όχι το πως γράφει ο συνοδηγός. Γι’ αυτό δεν είναι στάνταρ το γράψιμο!

Πέρα από τις στροφές πολύ σημαντικό είναι σημάδια οδηγού και συνοδηγού!
Βάζεις κάποια σημάδια για “σένα” όπου δεν τα διαβάζεις απλά τα χρησιμοποιείς σε περίπτωση που χαθείς.

Αν θέλεις έλα σε κάποιο γράψιμο μας να δεις από κοντά το πως είναι
Ghost Dog - Δευ 10 Σεπ 2007, 14:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Πέρα από τις στροφές πολύ σημαντικό είναι σημάδια οδηγού και συνοδηγού!
Βάζεις κάποια σημάδια για “σένα” όπου δεν τα διαβάζεις απλά τα χρησιμοποιείς σε περίπτωση που χαθείς.


Αν και εχω ακουσει για ενα "πληρωμα" (ο Θεος να το κανει δηλαδη... Razz ) που δε βαζει ποτεεεε Laughing Laughing Laughing

BadSpud! έγραψε:
Αν θέλεις έλα σε κάποιο γράψιμο μας να δεις από κοντά το πως είναι

Οντως, οποτε εχεις αναγκη να γελασεις μπορεις να ερχεσαι... Laughing Laughing
Σέρμπης Κώστας - Δευ 10 Σεπ 2007, 15:55:33
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε νικο ευχαρηστω πολυ.αυτ που μου ειπες σε σχεση με την αποσταση απο τη μια στην αλλη στροφη το ξερω.αλλα δεν ξερω πως ερμηνευονται οι οροι οπως χασηματα,φωλες,φυλαγμενη και τετοια.αν μπορουσες να μου εξηγησεις θα ημουν σχεδον πληρης

ευχαρηστω
gonakinen - Δευ 10 Σεπ 2007, 17:53:27
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ορολογία του συνοδηγου.

Υπάρχουν κάποιες λέξεις που τις χρησιμοποιούν οι περισσότεροι όπως ''πατημένη'' , ''σανίδα'' , ''κρατημένη'' κτλ

Υπάρχουν και άλλες που τις χρησιμοποιεί κάποιος συνοδηγός επειδή έτσι του αρέσουνε.

Επειδη κάποιος αντι για ''δεξιά πατημένη'' λέει ''δεξιά τσίτα'' δε σημαίνει πως δεν ξέρει, ίσως αυτή η λέξη ακούγεται καλύτερα στον οδηγό του.

Πολύ βασικό φυσικά να λές αυτά που θέλει να ακούει ο οδηγός, από κει και πέρα αμα εσύ εχεις τον τρόπ και την δυναμική σα χαρακτήρας να εμπλουτίσεις την ορολογία του, είναι άλλο θέμα...
volvos - Πεμ 12 Ιούν 2008, 14:27:30
Θέμα δημοσίευσης: Σεμιναριο συνοδηγησης 5-7-08
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=21779&start=210


μαλλον θα γινει σαββατο 5-7-08 μετα τις 14.00

πληροφοριες στελνετε πμ στο 4τφορουμ στον tan
και αμεσα καθως πρεπει να κλεισουν καποια αιθουσα για την εκδηλωση

θα υπαρχει καποιο τυπικο κοστος συμμετοχης για τα εξοδα αιθουσας κλπ

αλεκουκο ακους?
alekoukos106 - Πεμ 12 Ιούν 2008, 15:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
εδω ειμαστε.... Smile σε λιγο θα δω πληροφοριες...
gonakinen - Πεμ 12 Ιούν 2008, 22:49:28
Θέμα δημοσίευσης:
Το σεμινάριο αυτό έχει γίνει δυο φορές στην Κρήτη με πρωτοβουλία του Καρτάκη (Saxostudent) . Το πρώτο το έχασα επειδη έλειπα, στο δεύτερο πήγα ομως παρά του ότι είχα ήδη 4 χρόνια εμπειρία ώς συνοδηγός' και σίγουρα αποκόμισα πολλά πράγματα. Αξίξει λοίπον και για αυτούς που ήδη έχουν τρέξει, αφου και γνωστά να τους είναι οσα ακούσουν, δεν έχουν την ευκαιρία κάθε μέρα να έχουν μια κουβέντα με το κορυφαίο κατα πολλους συνοδηγό στην Ελλάδα.
Επίσης , καλό είναι να το παρακολουθήσει και κάποιος οδηγός ωστε να καθοδηγήσει καλύτερα ένα απειρο συνοδηγό που θα κάτσει δίπλα του.
volvos - Παρ 13 Ιούν 2008, 12:24:49
Θέμα δημοσίευσης:
ta ακους λεφο? Laughing
Lef205 - Παρ 13 Ιούν 2008, 13:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ta ακους λεφο? Laughing

Nτροπη μου αλλα ξερω ελαχιστα πραγματα οσο αφορα τα καθηκοντα του συνοδηγου παρολο που εκανα τον συνοδηγο φετος. Confused
alekoukos106 - Παρ 13 Ιούν 2008, 15:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
οι μεγαλοι συνοδηγοι ειναι αυτοδιδακτοι....τον ΕΛ-ΕΜ ποιος τον διδαξε?????ετσι και ο L-F ειναι αυτοδιδακτος.... Razz
gonakinen - Παρ 13 Ιούν 2008, 15:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
Γι'αυτους (βλέπε ΕΛ-ΕΦ) που την ημέρα του σεμιναρίου θα τους πάρει ο ύπνος και το κινητό θα είναι πεταμένου κάπου που δε θα ακούγεται , με αποτέλεσμα να τραβάνε τα (μακριά) μαλλιά τους που χάσανε τη σημάντική συνάντηση, υπάρχει και το site του Μελετόπουλου στο RALLY.GR
volvos - Παρ 13 Ιούν 2008, 15:59:31
Θέμα δημοσίευσης:
το οποιο ειναι φοβερα διδακτικο!
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=codriving
alekoukos106 - Παρ 13 Ιούν 2008, 17:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
εχω διαβσει σχεδον τα περισσοτερα θεματα που γραφει εκει ο ΕΛ-ΕΜ και ειναι πολυ καλα...ξερετε περιπου ποσο θα ειναι το παραβολο της συμμετοχης στο συμμετοχης?????
Road_Runner - Παρ 13 Ιούν 2008, 17:55:56
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το οποιο ειναι φοβερα διδακτικο!
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=codriving


Αντε καντο να παμε Γιαννενα..
gonakinen - Παρ 13 Ιούν 2008, 22:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
alekoukos106 έγραψε:
της συμμετοχης στο συμμετοχης?????


ΜΑΘΗΜΑ 1ο: ο καλός συνοδηγός πρέπει να χειρίζεται καλά την Ελληνική.

Διαφορετικα η αγορά οικοπέδου είναι αναποφευκτη Tease
alekoukos106 - Σαβ 14 Ιούν 2008, 03:59:05
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...ποτε θα τρξουμε μαζι???? Razz Razz Razz Laughing Laughing Laughing Laughing
Road_Runner - Σαβ 14 Ιούν 2008, 11:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
οταν δεν τρεξεις με τον ψηλο
volvos - Δευ 16 Ιούν 2008, 20:50:08
Θέμα δημοσίευσης:
tan έγραψε:
Καλησπέρα και πάλι!
Λοιπόν,έχουμε νεότερα.Το σεμινάριο θα γίνει σε κεντρικό ξενοδοχείο, το Σάββατο 5/07 και θα ξεκινήσει στις 14.00 .Το κόστος για το σεμινάριο είναι 20Ε/άτομο, ενώ της αίθουσας είναι 190Ε και θα επιμεριστεί ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων.Μέχρι τώρα είμαστε 16.


Παρακαλώ όσοι έχουν δηλώσει ότι θα παραστούν,να μου στείλουν ένα πμ,με το όνομά τους και με το τηλεφωνό τους,μήπως χρειαστεί να επικοινωνήσουμε μαζί τους.

@tasmania είσαι μέσα!

Θανάσης



http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=21779&start=210
volvos - Τρι 17 Ιούν 2008, 17:40:44
Θέμα δημοσίευσης:
gia συμμετοχες στελνετε πμ στο 4τ φορουμ σε καποιον tan

el-em έγραψε:
ΕΝ ΤΕΛΕΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 05 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΙΣ 14.00 ΣΤΟΝ ΓΕΡΑΚΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΙΑΟΥΛΗ 28 Γ.
ΟΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΣ ΡΑΦΗΝΑ,ΣΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΘΑ ΣΤΡΙΨΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΚΡΙΒΩΣ Π Ρ Ι Ν ΑΠΟ ΜΙΑ "ΕΚΟ" ΘΑ ΠΑΤΕ ΔΕΞΙΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑΟΥΛΗ. ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 28Γ (ΔΕΞΙΑ ΣΑΣ) ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΤΙΡΙΟ.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΟΜΗΛΙΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΑΛΛΟΥΣ ΕΓΚΡΙΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥΣ,ΠΟΛΥ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ,ΚΑΦΕ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 18.00,ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 21.30 ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ...ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ.
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ 30 ΕΥΡΩ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΑΙΘΟΥΣΑΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ.
ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΟΡΗΓΙΑ ΟΠΟΤΕ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.
ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ.

ΦΙΛΙΚΑ,

"EL-EM"


aleko αγορι μου ΞΥΠΝΑ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ
alekoukos106 - Τρι 17 Ιούν 2008, 17:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
αμα δεν βρουν χορηγους δεν ξερω αν θα παω...παντως ψηνομαι ασχημα!!!εσυ θα πας????

α,χθες μς πηρε ο ελ-εμ και με ζητησε για ομιλητη...αυτος θα γυρναει τα σλαιτς...
volvos - Τρι 17 Ιούν 2008, 18:02:09
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΓΩ θα παω σιγουρα οπως και πετρος bts Wink


τετοια σεμιναρια γινονται μια φορα στα 3-4χρονια και δε θεωρω οτι απο τετοια πραματα παιρνεις τοσο γνωση οσο οτι μαθαινεις οτι κανεις να το κανεις με το σωστο και ορθο τροπο Cool
Ghost Dog - Τετ 18 Ιούν 2008, 17:02:21
Θέμα δημοσίευσης:
Η απαιτηση σας, διαταγη μας κυριε Volvε! Salute
Τα ασχετο posts πηγαν απο'κει που ηρθαν....

Προλαβαινω να δηλωσω συμμετοχη?
[παροτι εχω ξαναπαρακολουθησει σεμιναριο (ηταν και ο ΕΛ-ΕΜ), ακομα και αν δεν τρεχω με καποιο παιδι αυτον τον καιρο, θελω να το παρακολουθησω μιας και το "αγαπω" και θελω να αποκομισω περισσοτερα....]
volvos - Τετ 18 Ιούν 2008, 18:16:05
Θέμα δημοσίευσης:
oti θες το ρωτας-βλεπεις εδω ειπαμε
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=3&t=21779&start=210
Ghost Dog - Πεμ 17 Ιούλ 2008, 15:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
o ρολος του συνοδηγου στο wrc:
http://www.wrc.com/jsp/index.jsp?lnk=310&featureid=590&desc=Role%20of%20a%20Co-Driver
Mα καλα ειναι σημειωσεις αυτες του Μιλς?? Shocked
Θα του δειξω τις δικες μου να ξενερωσει τη ζωη του..... Laughing Laughing Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr