PSClub - Hellas

Αθλητικές Εκδηλώσεις - Πίστα Μεγάρων: Ιδανικές γραμμές, tips, ασφάλεια.

MEMsound - Δευ 02 Ιαν 2006, 06:51:14
Θέμα δημοσίευσης: Πίστα Μεγάρων: Ιδανικές γραμμές, tips, ασφάλεια.
το είχαμε αρχίσει το θέμα "εδώ" αλλά ας το ξαναρχίσουμε εδώ και κατα προτίμηση δέιχνοντας την σχετική σοβαρότητα που του αρμόζει. Wink

Η πίστα του Αυτοκινητοδρομίου των Μεγάρων:



Για αρχή κάποια πραγματάκια που τα έχουμε αναφέρει ήδη:

MEMsound έγραψε:
Από τα δύσκολα και τεχνικά σημεία το κομμάτι Κ8->Κ9 και η Κ5 από την οποία εξαρτάται η τελική στην ευθεία...


Lef205 έγραψε:
Για 'μενα οι πιο δυσκολες στροφες ειναι οι Κ4,Κ9 που συμφωνα με αυτα που ειδαμε και χτες με τον Νικο, οπως ερχεσαι με φουλ γκαζια απο Κ3 και Κ8 αντιστοιχα πρεπει να πεσεις στα φρενα βαθεια στις κορυφες τους και να κοψεις το τιμονι δεξια.
Για Κ8 και Κ3 ειναι φαινομαινικα δυσκολες,αλλα αν μαθεις τη σωστη γραμμη,γινονται απλα εσακια.
Η επιτυχια στην Κ5 εξαρταται απο το ποσο βαθεια θα μπεις μεσα στη στροφη γιατι ν στριψεις νωρις καβαλησες κερμπ.
Στην κ3 και κ8 τα κερμπ ειναι καπως πιο φιλικα.


Road_Runner έγραψε:
Προσοχή όσα αυτοκίνητα έχουν μαμά ανάρτηση, αλλά και όσοι έχουν αλλαγμένη, να προσέχουν τα κερμπ ειδικά των στροφών Κ3 και Κ8 γιατι 'ερχεσαι με πολλά χλμ και αν πατήσεις λίγο πιο μέσα που ψηλώνει απότομα υπάρχει κίνδυνος ανατροπής και ειδικά για τους "μαμά" μεγάλη απόλεια ελέγχου Arrow χάσιμο χρόνου.

MEMsound - Παρ 17 Μάρ 2006, 20:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
...unlocked... Wink
fotis-84 - Παρ 16 Ιούν 2006, 13:42:41
Θέμα δημοσίευσης: ΜΕΓΑΡΑ!
http://img86.imageshack.us/my.php?image=megara1kb.jpg

καποιος που την εχει κανει την πιστα αρκετα και θυμαται, μπορει να πει με τι ταχυτητες στριβονται οι σημειωμενες στροφες στα μεγαρα?
volvos - Παρ 16 Ιούν 2006, 15:08:06
Θέμα δημοσίευσης:
ρε φιλε δεν αφησες και καμια στροφη...
ολες πια τις θες? Laughing
fotis-84 - Παρ 16 Ιούν 2006, 15:13:08
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Sidobre - Παρ 16 Ιούν 2006, 15:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
Με το 14/60 (παλιά δηλαδή):

Κ1 2η, Κ3 3η και κατέβασμα 2η στην Κ4.
Στην Κ5 κατάλαβα ότι την βγάζεις με 3η αλλά πολλές φορές ψυχολογικά άφηνα 2η και έχανα χλμ στην ευθεία.

Κ6, 2η Κ7 έχεις 3η και λίγο πριν την Κ8 4η, κατέβασμα 3η στην Κ8 και γκάζι για μα μείνεις αριστερά και κατέβασμα 2η για την Κ9 μετά το σπας για να περάσεις με όσα πιο πολλά μπορείς μέχρι ξανά την Κ1
volvos - Παρ 16 Ιούν 2006, 17:56:11
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
γελαω εκ των προτερων...
\
να κανω μια καγκουροερωτηση!!!!!!

στη κ8 και στις φυστικιες-κ5 με ποσα στριβετε?

εμενα στη κ8 εστριβε ακομα και με τα εξαλτο2 με 100+ ενω με τα χανκοοκ 110+ και χωρις να χρειαστει να πουλησω τη κ9...
στις δε φυστικιες με τα χανκοοκ εστριβε με 2α κοφτες και πανω στο κερμπ το εσωτερικο εβαζα 3η δηλαδη εβγαινα ανετα με 100+ αλλα λογω ελλεψης δυναμης το αμαξι δε μπορουσε να επιταχυνει...με λιγο παραπανω κοφτη και δυναμη θα εμπαινε με 100 απο την αρχη πιστευω και χωρις κινδυνο να ανοιχτει στην εξοδο..με τα δε κοντινεταλ(ουτε καν τα εξαλτο) σε αθλια κατασταση ημουν με ανεση με 2α ψηλα και κοφτες στην εξοδο δηλαδη 95+

τωρα γιατι τα λεω. βλεπω κατα καιρους στους 4τ κατι συγκριτικα που εχουν χλμ με εισοδο-εξοδο στις στροφες των μεγαρων,
και βλεπω κατι αθλια και κουλα νουμερα αρκετα πιο κατω και τους 4τ να γραφουν διθυραμβικα σχολια και επαινους.
χαρακτηριστικα θυμαμαι το οπλο σιβικ typer να μπαινει με 100 στη κ8 και 88-90 στη κ5 και να λενε για μυθικο κρατημα και αλλα τετοια.!!!
κατι καραφτιαγμενα c2 vts να μη περνανε τα 85 στις φυστικιες ...
και ερωτω. τι παιζει εδω?ποιος δε κανει κατι καλα?
Sidobre - Παρ 16 Ιούν 2006, 17:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Εξοπλισμός που σκοπεύουμε να αγοράσουμε ως Club, θα μας λύσει τις απορίες αυτές πολύ σύντομα.... Wink
volvos - Παρ 16 Ιούν 2006, 19:13:02
Θέμα δημοσίευσης:
σοφη κινηση...
BadSpud! - Παρ 16 Ιούν 2006, 19:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι πολύ ωραία πίστα αλλά για εμένα πιστεύω ότι είναι χωρίς αύριο~!!!
για πολύ σκότωμα… άντε κανονίστε κάνα T.Day να την μάθουμε~!!!!
Road_Runner - Σαβ 17 Ιούν 2006, 02:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
Η απάντηση έρχεται....
Road_Runner - Σαβ 17 Ιούν 2006, 02:53:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ορίστε: http://i24.photobucket.com/albums/c3/nikosrs/95694994794596194596494596796596495.jpg
fotis-84 - Σαβ 17 Ιούν 2006, 09:14:15
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ορίστε: http://i24.photobucket.com/albums/c3/nikosrs/95694994794596194596494596796596495.jpg


πολυ καλη δουλεια!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
BadSpud! - Σαβ 17 Ιούν 2006, 10:52:14
Θέμα δημοσίευσης:
Από ψιλά δεν κάνουμε τίποτα~!!!!
Το θέμα είναι να την στρίψουμε
Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
volvos - Δευ 01 Ιαν 2007, 12:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
video για περισυλλογη...

mazda mx-5 1.6
Τα specs του αυτοκινήτου είναι τα εξής:
Μπλοκέ διαφορικό Torsen - Τελική σχέση διαφορικού 4.625:1
Rotrex SP-30 Supercharger - Sidemounted A/A Intercooler
Ελαφρωμένο βολάν fidanza / ελαφρωμένο πλατώ SPEC / δίσκος SPEC2
Ο.Ζ Superleggera 15X7 , Toyo R888 195/50/15
εργοστασιακη αναρτηση με αλλαγμενη γεωμετρια
Ιπποδύναμη 190 bhp / Ροπή 21kgm
Βάρος: 1060 κιλά χωρίς οδηγό

Τιμές ευθυγράμμισης:
Μπροστά:
Κάμπερ: -1*40'
Κάστερ: 4*14'
Toe: -1.5mm

Πίσω:
Κάμπερ: -1*53'
Toe: +1.2mm


χρονος καπου 1.12.24
http://video.google.com/videoplay?docid=1292703310585930339

ο opterios στο τιμονι
volvos - Δευ 01 Ιαν 2007, 13:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
kai ενας καλος γυρος -αν και εχω ενσταση για γραμμες κ9-κ3 - απο ενα ραλλυ αγνωστης προελευσης που εκανε καπου 1.11......

http://s30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/megara/?action=view&current=Megara106laps.flv
Lef205 - Δευ 01 Ιαν 2007, 19:17:17
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ειναι αγωνιστικο και μαλλον Α.
plaketokofths - Δευ 01 Ιαν 2007, 19:25:44
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

Πίσω:
Κάμπερ: -1*53'
Toe: +1.2mm

το θετικό toe είναι σύγκλιση ή απόκλιση?
gonakinen - Τρι 02 Ιαν 2007, 05:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
kai ενας καλος γυρος -αν και εχω ενσταση για γραμμες κ9-κ3 - απο ενα ραλλυ αγνωστης προελευσης που εκανε καπου 1.11......

http://s30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/megara/?action=view&current=Megara106laps.flv


Μάλλον σωστά βγήκε από την Κ9... αν προσέξεις οι 'παλιοί' των Μεγάρων, αλλά κυρίως αυτοί που τρέχουν με αδύναμα αυτοκίνητα και πρωταγωνιστούν ακολουθούν αυτή τη γραμμή.
Κλείνονται αμέσως μετά το εσωτερικό κέρμπ της Κ9 κερδίζοντας 'μέτρα' στο συνολικό γύρο.

Αυτό διαπίστωσα κι εγώ με το δικό μου αργότερα.
volvos - Τρι 02 Ιαν 2007, 09:02:39
Θέμα δημοσίευσης:
δε ξερω αν ξεγελαει η καμερα αλλα ουτε ο λευτερης ουτε ο τιμος εχω την αισθηση οτι κλεινοντουσαν τοσο νωρις στις κ9-κ4...

το μαζντα χτες πληροφοριες λενε οτι εκανε 1.11.5 ....κωλαμαξα και σου λενε οτι ειναι για ντριφτ μοονο!
Lef205 - Τρι 02 Ιαν 2007, 09:22:03
Θέμα δημοσίευσης:
Απο το incar δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ποσο κλεινεται. Confused
volvos - Τρι 02 Ιαν 2007, 17:45:12
Θέμα δημοσίευσης:
μια πολυ ευστοχη παρατηρηση του vlasis...ενος εκ των γκουρου της πιστας των μεγαρων σε αλλο φορουμ (trackday-special)

Vlasis έγραψε:

Συγχαρητηρια σε ολους που καταφεραν με τη προπονηση και τεχνικη και εριξαν τους χρονους τους.

Ειναι πραγματικα ομορφο να πεφτουν οι χρονοι με upgrade του λογισμικου και οχι του σιδερικου.
(Ειδικα αν το λογισμικο ειναι και δωρεαν Smile )

scaraveos έγραψε:
bronx έγραψε:
Θέλω να ρωτήσω τον σκαραβέο πόσα km/h έβλεπε πριν φρενάρει για την Κ6 με το Toyota Starlet. Θα με βοηθούσε πολύ να καταλάβω αν βγαίνω σωστά απο την Κ5.

Οσο ηταν ατμοσφερικο το Starlet 75 αλογα εβλεπα κοντα στα 140-145 πριν τα φρενα για κ6 και στην εξοδο της κ5 γυρω στα 90(ειχα δει και 100). Με το τουρμπο τωρα δεν μπορω να σου πω γιατι εχω παει μια φορα μονο μεγαρα και ειχε κυκλοφοριακο...


Για το κομματι αυτο της πιστας να κυττατε 4 πραγματα:

1) Στροφες εξοδου απο Κ5 φυστικιες (ακριβως τη στιγμη που ψιλοντριφταρετε στο κερμπ εξοδου)
2) Ταχυτητα (κοντερισια εστω) στο ιδιο σημειο
3) Σημειο εφαρμογης φρενων πριν τη Κ6
4) Τελικη ταχυτητα (κοντερισια εστω) σε αυτο το σημειο.

Επειδη ΟΛΟΙ εχετε ψιλοσωστες γραμμες (η μικρες αποκλισεις τελοςπαντων που δεν ειναι το τελος του κοσμου) το μεγαλο κομματι τεχνικης που πρεπει να αφοσιωθητε ειναι σε επιμερους τεχνικες.

Δηλαδη πχ στη Κ5 ειναι βασικο ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ το παρακατω:

Α. Οταν εχετε βγει πρεπει οι στροφες στο μοτερ να ειναι πολυ κοντα (η παραπανω απο) τις στροφες μεγιστης ροπης και να αποφυγετε ασκοπα σπινιαρισματα (οι οδηγοι χωρις διαφορικο). Δηλαδη η επιλογη τηε 2ας η 3ης για το περασμα τις Κ5 ειναι πολυ βασικη. Οσοι βγαινετε ψοφιοι με τριτη στη Κ5, προσπαθηστε να βελτιωσετε την εξοδο απο Κ4 που δεν σας αφηνει να ανεβασετε χιλιομετρα για τη Κ5.

Β. Οριακο φρεναρισμα στην απολυτα ελαχιστη αποσταση για το αμαξι που εχετε. Σημαδεψτε το σημειο που θα βρητε και να το θυμαστε για παντα. Εχω παρατηρησει οτι σχεδον ολοι οδηγουν τις σωστες γραμμες με 95% ακριβεια αλλα στα φρενα οι περισσοτεροι τα αξιοποιουν μονο 50% (ναι ακομη και φιλοι μου οδηγοι με 1.12 χρονους δεν εχουν ξεζουμισει ακομη τα φρενα τους). Επεισης οι Κ4,Κ6 και Κ9 θα σας τρωνε δυο δεκατα γεματα η καθε μια μεχρι να τελειοποιεισετε το Μυτι-Τακουνι και αλλα δυο δεκατα η καθε μια για νατελειοποιησετε το Late Braking.

Αρα υπαρχει ΠΟΛΥ περιθωριο να μειωσετε χρονους με λιγες σωστες και ΑΝΕΞΟΔΕΣ (σχετικα τελος παντων) προπονησεις σε τεχνικη.

Road_Runner - Τρι 02 Ιαν 2007, 18:13:06
Θέμα δημοσίευσης:
Απλά μια παρατήρηση από μένα: Η τεχνική μύτη τακούνι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως σε ένα ατμοσφαιρικό αμάξι.
plaketokofths - Τρι 02 Ιαν 2007, 18:40:45
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Απλά μια παρατήρηση από μένα: Η τεχνική μύτη τακούνι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως σε ένα ατμοσφαιρικό αμάξι.


Δεν συμφωνώ η τεχνική αυτή χρησιμοποείται απ' οτι ξέρω για να απφύγεις την καταπόνιση του κιβωτίου-διαφορικού-κινητήρα μιας και στα κατεβάσματα ο ρυθμός της αύξησης στροφών του κιντήρα είναι πολύ μεγάλος. Ένας ακόμα λόγος είναι το μπλοκάρισμα των κινητήριων τροχών. Άρα δεν έχει να κάνει κατά τη γνώμη μου με το αν είναι ατμοσφαιρικό ή υπερτροφοδοτούμενο το αμάξι.

Πάντως αν κάνεις νύξη για εμένα που το είπα, το είπα αστειεύομενος στον volvo.
Road_Runner - Τρι 02 Ιαν 2007, 18:45:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ νομίζω ότι χρησιμοποιείται για άλλον λόγο...
Αλλά μάλλον κάνω λάθος.
Εσείς ξέρετε...
plaketokofths - Τρι 02 Ιαν 2007, 18:52:43
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Εγώ νομίζω ότι χρησιμοποιείται για άλλον λόγο...
Αλλά μάλλον κάνω λάθος.
Εσείς ξέρετε...


Αν λες για εμένα δεν ξέρω, δεν είμαι σε καμμία περίπτωση σε τέτοιο επίπεδο ώστε να κανω μύτη-τακούνι... απλά έχω αυτή την εντύπωση και μου φαίνεται λογική.
Ο άλλος λόγος που λες είναι μάλλον για το lag των υπερτροφοτούμενων Question
Lef205 - Τρι 02 Ιαν 2007, 19:18:48
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Απλά μια παρατήρηση από μένα: Η τεχνική μύτη τακούνι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως σε ένα ατμοσφαιρικό αμάξι.


Δεν συμφωνώ η τεχνική αυτή χρησιμοποείται απ' οτι ξέρω για να απφύγεις την καταπόνιση του κιβωτίου-διαφορικού-κινητήρα μιας και στα κατεβάσματα ο ρυθμός της αύξησης στροφών του κιντήρα είναι πολύ μεγάλος. Ένας ακόμα λόγος είναι το μπλοκάρισμα των κινητήριων τροχών. Άρα δεν έχει να κάνει κατά τη γνώμη μου με το αν είναι ατμοσφαιρικό ή υπερτροφοδοτούμενο το αμάξι.

Πάντως αν κάνεις νύξη για εμένα που το είπα, το είπα αστειεύομενος στον volvo.

Γιαννη αυτοι ακριβως που αναφερεις ειναι οι λογοι που χρησιμοποιηται η τεχνικη μυτη τακουνι στην πιστα και οχι μονο.
Την τεχνικη αυτη χρησιμοποιει ο θειος μου που τρεχει πιστες κυριολεκτικα πριν καν εμεις γεννηθουμε (πιστα ηταν τοτε η Τριπολη και το Τατοι) και δεν εχει χαλασει ποτε ουτε ενα σασμαν και εχει γλυτωσει απο φολες πολλα λαστιχα.
Στο 106 επειδη δεν μπορω να εφαρμοσω αυτη την τεχνικη λογω απειριας εχω φερει πιο κοντα τα πενταλ φρενουν και γκαζιου και αν τοποθετησω σε συγκεκριμενη θεση το ποδι μου στο πενταλ του φρενου, πατιεται και λιγο γκαζι ταυτοχρονα και υπαρχει ενα αποτελεσμα περιπου σαν αυτο της μυτης τακουνι.
plaketokofths - Τρι 02 Ιαν 2007, 20:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Απλά μια παρατήρηση από μένα: Η τεχνική μύτη τακούνι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως σε ένα ατμοσφαιρικό αμάξι.


Δεν συμφωνώ η τεχνική αυτή χρησιμοποείται απ' οτι ξέρω για να απφύγεις την καταπόνιση του κιβωτίου-διαφορικού-κινητήρα μιας και στα κατεβάσματα ο ρυθμός της αύξησης στροφών του κιντήρα είναι πολύ μεγάλος. Ένας ακόμα λόγος είναι το μπλοκάρισμα των κινητήριων τροχών. Άρα δεν έχει να κάνει κατά τη γνώμη μου με το αν είναι ατμοσφαιρικό ή υπερτροφοδοτούμενο το αμάξι.

Πάντως αν κάνεις νύξη για εμένα που το είπα, το είπα αστειεύομενος στον volvo.

Γιαννη αυτοι ακριβως που αναφερεις ειναι οι λογοι που χρησιμοποιηται η τεχνικη μυτη τακουνι στην πιστα και οχι μονο.
Την τεχνικη αυτη χρησιμοποιει ο θειος μου που τρεχει πιστες κυριολεκτικα πριν καν εμεις γεννηθουμε (πιστα ηταν τοτε η Τριπολη και το Τατοι) και δεν εχει χαλασει ποτε ουτε ενα σασμαν και εχει γλυτωσει απο φολες πολλα λαστιχα.
Στο 106 επειδη δεν μπορω να εφαρμοσω αυτη την τεχνικη λογω απειριας εχω φερει πιο κοντα τα πενταλ φρενουν και γκαζιου και αν τοποθετησω σε συγκεκριμενη θεση το ποδι μου στο πενταλ του φρενου, πατιεται και λιγο γκαζι ταυτοχρονα και υπαρχει ενα αποτελεσμα περιπου σαν αυτο της μυτης τακουνι.


Very happy

Αυτό που έχεις κάνει βοηθάει επίσης πάρα πολύ σαν εναλλακτική του αριστερό πόδι φρένο, το οποίο για κάποιον που ξέρει να κάνει σωστό χειρισμό ειναι αποτελεσμάτικό. Στην περιπτωση τη δικιά σου χρειάζεται και μεγάλη πατούσα Razz Razz
volvos - Τρι 02 Ιαν 2007, 20:48:08
Θέμα δημοσίευσης:
ημαρτον...τι ειναι αυτα που λετε.

καταρχην γραψτε τα καπου αλλου...καλο ειναι καποιος να τα μεταφερει καθως εδω μιλαμε για γραμμες στη πιστα μεγαρων και οχι τεχνικες οδηγησης...

Η ΜΥΤΗ-ΤΑΚΟΥΝΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ...

νικο για σενα...το αμαξι ειναι ατμοσφαιρικο - ή τουλαχιστον δουλευει σαν ατομοσφαικο καθως εχει eaton κομπρεσορα που ανεβαζει σταδιακα πιεση αναλογα με στροφες-
εγω θεωρω οτι η τεχνικη αυτη εφαρμοζεται ΜΟΝΟ σε ατμοσφαιρικα.
για σκεψου ενα τουρμπο να παιξεις μυτη τακουνι και με το που αφηνεις συμπλεκτη πανω στο φρενο να ξανατουρμπιζει Shocked
plaketokofths - Τετ 03 Ιαν 2007, 03:49:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ημαρτον...τι ειναι αυτα που λετε.

καταρχην γραψτε τα καπου αλλου...καλο ειναι καποιος να τα μεταφερει καθως εδω μιλαμε για γραμμες στη πιστα μεγαρων και οχι τεχνικες οδηγησης...

Η ΜΥΤΗ-ΤΑΚΟΥΝΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ...

νικο για σενα...το αμαξι ειναι ατμοσφαιρικο - ή τουλαχιστον δουλευει σαν ατομοσφαικο καθως εχει eaton κομπρεσορα που ανεβαζει σταδιακα πιεση αναλογα με στροφες-
εγω θεωρω οτι η τεχνικη αυτη εφαρμοζεται ΜΟΝΟ σε ατμοσφαιρικα.
για σκεψου ενα τουρμπο να παιξεις μυτη τακουνι και με το που αφηνεις συμπλεκτη πανω στο φρενο να ξανατουρμπιζει Shocked


ήμαρτον να πω κι εγώ με τη σειρά μου που έβαλες και size=24 άφου έβγαλες αυθαίρετα τα συμπερασμα οτι η τεχνική "μύτη τακούνι" ταυτίζεται με το "αριστερό πόδι φρένο"! Απλά είπα ότι αυτό που είπε ο Λευτέρης που χρησιμοποιεί κάποιος με το ίδιο πόδι τα 2 πεντάλ βρίσκει και εφαρμογή σε μια άλλη τεχνική αυτή του "αριστερό πόδι φρένο" Exclamation
Πως έβγαλες άραγε αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα φωνάζοντας(τα δικά μου τα μάτια βλέπουν καλά ακόμα Evil ) κιόλας δεν καταλαβαίνω! Crying or Very sad

Όσο γι αυτό που είπες με το τούρμπο δεν κατάλαβα γιατί το λες! Ουσιαστικά αυτό που κάνεις με τη μύτη τακούνι είναι, σ' ένα κατέβασμα μιας σχέσης να επιτύχεις "ομαλή" ,όχι απότομη δλδ, αύξηση στροφών του κινητήρα με ανεπιθύμητα αποτελέσματα, όπως μπλοκάρισμα των τροχών ή καταπόνηση κινούμενων μηχανικών μερών.
volvos - Τετ 03 Ιαν 2007, 08:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
τη προεκταση του μεσσαιου πενταλ τη κανεις προς το γκαζι για να το φερεις πιο κοντα....ΓΙΑ αυτο και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες...
και γενικα το αριστερο ποδι στο φρενο στη πιστα σε νορμαλ αμαξι δεν ...

οταν κατεβαζεις ταχυτητα χωρις γκαζι η πεταλουδα ειναι κλειστη.οταν κατεβαζεις με μυτη τακουνι την αφηνεις μισανοιχτη.... τα αλλα ειναι ευκολα!
plaketokofths - Τετ 03 Ιαν 2007, 08:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τη προεκταση του μεσσαιου πενταλ τη κανεις προς το γκαζι για να το φερεις πιο κοντα....ΓΙΑ αυτο και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες...
και γενικα το αριστερο ποδι στο φρενο στη πιστα σε νορμαλ αμαξι δεν ...

οταν κατεβαζεις ταχυτητα χωρις γκαζι η πεταλουδα ειναι κλειστη.οταν κατεβαζεις με μυτη τακουνι την αφηνεις μισανοιχτη.... τα αλλα ειναι ευκολα!


ok θα μείνω στα άλλα τα ευκολα γιατί τα άλλα είναι ασχετα οπως λες.
Καλημέρα
206 CC RG - Τετ 03 Ιαν 2007, 09:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Στο 106 επειδη δεν μπορω να εφαρμοσω αυτη την τεχνικη λογω απειριας εχω φερει πιο κοντα τα πενταλ φρενουν και γκαζιου και αν τοποθετησω σε συγκεκριμενη θεση το ποδι μου στο πενταλ του φρενου, πατιεται και λιγο γκαζι ταυτοχρονα και υπαρχει ενα αποτελεσμα περιπου σαν αυτο της μυτης τακουνι.


Ξέχασα να σου πω την ημέρα που οδήγησα τον ράλο ότι μου έκανε εντύπωση η πεταλιέρα σου γιατί βοηθάει πολύ στο μύτη τακούνι! Wink
Lef205 - Τετ 03 Ιαν 2007, 09:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε βολβε στην καρακοσμαρα σου ζεις? ποιος σου ειπε οτι συσχετιζαμε τη μυτη τακουνι με το αριστερο φρενο?
Lef205 - Τετ 03 Ιαν 2007, 09:21:44
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τη προεκταση του μεσσαιου πενταλ τη κανεις προς το γκαζι για να το φερεις πιο κοντα....ΓΙΑ αυτο και δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λες...

Και εσυ που το ξερεις οτι γινεται για αυτο?
Και δευτερον δεν το ειπε αυτος, εγω το ειπα. Laughing
Amaxopoulos - Τετ 03 Ιαν 2007, 11:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
H τεχνικη μυτη-τακουνι χρησιμευει ως επι το πλειστον σε πισωκινητα αυτοκινητα ωστε να μην αποσταθεροποιειται ο ποπος απο αποτομη συμπλεξη κατα το κατεβασμα.
Κατα ενα μεγαλο ποσοστο στα μπροσθοκινητα αυτη η τεχνικη προσφερει κυριως στη προστασια της μεταδοσης ,παλι κατα την αποτομη συμπλεξη.
Αν (ελεω πιστας,αλλα ορισμενοι το κανουν και σε αλλου ειδους διαδρομες-αγωνες) κατεβαζετε ταχυτητα,ας πουμε στο τελος της ευθειας κατευθειαν απο 4-5 σε 2-3 τοτε η τεχνικη δεν εχει καμια χρησιμοτητα,αφου πλεον η συμπλεξη εξ ορισμου του κατεβασματος στην ιδανικη σχεση για να στριψουμε,και οχι ΚΑΙ για να φρεναρουμε,ειναι ομαλη.

Αλλα επαναλαμβανω η τεχνικη μυτη-τακουνι εχει μεγαλυτερη-ουσιαστικοτερη χρηστικοτητα σε πισωκινητα(ανεξαρτητα τουρμπο-ατμοσφαιρας)

Οφφ-τοπικ ομως..... Embarassed
MEMsound - Τετ 03 Ιαν 2007, 12:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
...δεν είσαστε οff-topic αλλά θέλετε να επιστρέψουμε στα πιο βασικά σχετικά με την οδήγιση στα Μέγαρα.
Οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε βρει (ή δεν μας έχει δείξει) κάποιος τις βασικές "σωστές" (σχετικά = οι λεπτομέρειες εξαρτώνται από το εκάστοτε αυτοκίνητο) γραμμές μέσα στην πίστα.
Οι μύτες και τα τακούνια εμένα μου φαίνονται σαν το κερασάκι στην τούρτα...
Δεν τα "μειώνω" απλά τα θεωρώ δευτερεύοντα όταν δεν ξέρουμε τα βασικά και ακόμα περισσότερο όταν αρκετοί δεν έχουν μπει πίστα...
Δεν χρειάζεται να κολλάμε στην λεπτομέρεια. Wink

Ραντεβού το ΣΚ στην πίστα. Wink
Να δω πότε θα αποφασίσετε αν θέλετε Σάββατο ή Κύριακη.
Road_Runner - Τετ 03 Ιαν 2007, 13:12:21
Θέμα δημοσίευσης:
Amaxopoulos έγραψε:
H τεχνικη μυτη-τακουνι χρησιμευει ως επι το πλειστον σε πισωκινητα αυτοκινητα ωστε να μην αποσταθεροποιειται ο ποπος απο αποτομη συμπλεξη κατα το κατεβασμα.
Κατα ενα μεγαλο ποσοστο στα μπροσθοκινητα αυτη η τεχνικη προσφερει κυριως στη προστασια της μεταδοσης ,παλι κατα την αποτομη συμπλεξη.
Αν (ελεω πιστας,αλλα ορισμενοι το κανουν και σε αλλου ειδους διαδρομες-αγωνες) κατεβαζετε ταχυτητα,ας πουμε στο τελος της ευθειας κατευθειαν απο 4-5 σε 2-3 τοτε η τεχνικη δεν εχει καμια χρησιμοτητα,αφου πλεον η συμπλεξη εξ ορισμου του κατεβασματος στην ιδανικη σχεση για να στριψουμε,και οχι ΚΑΙ για να φρεναρουμε,ειναι ομαλη.

Αλλα επαναλαμβανω η τεχνικη μυτη-τακουνι εχει μεγαλυτερη-ουσιαστικοτερη χρηστικοτητα σε πισωκινητα(ανεξαρτητα τουρμπο-ατμοσφαιρας)

Οφφ-τοπικ ομως..... Embarassed


Worthy Thumb Left
volvos - Τετ 03 Ιαν 2007, 15:29:54
Θέμα δημοσίευσης:
μονο που στο τελος της ευθειας το αμαξι φρεναρει καλυτερα οταν πας 4-3-2 αντι για 4-2 στις ταχυτητες...

μου το ελεγε ο τιμος και δεν το πιστευα. με καλα και σωστα φρενα βλεπεις διαφορα και στα σταδιακα κατεβασματα και στο μυτη τακουνι
Amaxopoulos - Τετ 03 Ιαν 2007, 15:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αυτο δεν παιρνουμε ορκο.
Ειδικα οταν εχουμε καλα φρενα σε αντοχη-κοπωση και ισχυ πεδησης,τοτε τα κατεβασματα 1-1 ταχυτητα εχουν να κανουν περισσοτερο με ρυθμο και ψυχολογια παρα με μετρα φρεναρισματος.(για αυτο και στα ραλλυ που το Α και το Ω ειναι ο ρυθμος το 99% κανει τετοιου ειδους κατεβασματα και οχι πολλες ταχυτητες μαζι)
Κατα τετοια κατεβασματα(1 μια) σε συνδυασμο με το θεωρητικα(και μονο....) οριακο ρυθμο της πιστας,ειναι πιθανο να μπλοκαρουν τους τροχους χωρις τη χρηση μυτη-τακουνι.


Γενικα κατα την γρηγορη οδηγηση-αγωνιστικη το τελευταιο πραγμα που μαθαινουμε ειναι το φρεναρισμα.
Αυτο ειναι λογικο(στην Ελλαδα τουλαχιστον συνεπικουρουμενο απο την ποιοτητα της ασφαλτου) αφου ολοι μας εχουμε γκαζωσει-σπιναρει,ολοι μας λιγο-πολυ εχουμε δοκιμασει-δοκιμαζουμε να στριψουμε οριακα την-τις αγαπημενες μας στροφες-διαδρομες,αλλα ειναι εξαιρετικα απιθανο να επιδιωξουμε να φρεναρουμε οριακα,αφου ως επι το πλειστον κραταμε μια πισινη,μην τυχων φυγουμε ευθεια χωρις λογο(αφου στις βολτες μας δεν μας κυνηγαει και κανενας,ωστε να μας σωσει το τελευταιο δεκατο που θα "γλιτωσουμε" απο οριακο φρεναρισμα .(βλεπε εξτριμ καταστασεις οπως Ρανιοτι,κ.α. σε δημοσιο δρομο-ραλλυ η διαφορες αλλες με αυτοκινητα τουρισμου σε πιστα ,WTCC,κλπ)






Οσον αφορα τις γραμμες κλπ.(μπας και πουμε κατι ποιο ζουμερο!) η πραξη με ολιγον απο πληροφοριες και σωστες συμβουλες ειναι ο καλυτερος συνδυασμος ωστε να απολαμβανουμε τα τουτου μας εις το μεγαρο,και οπου αλλου! Smile
Gr@lly - Πεμ 04 Ιαν 2007, 02:46:06
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Απλά μια παρατήρηση από μένα: Η τεχνική μύτη τακούνι δεν προσφέρει τίποτα απολύτως σε ένα ατμοσφαιρικό αμάξι.


Ακυρο....
Αν το αμάξι σου κρεμάσει τότε είναι αχρηστα όλα τα άλλα.
Κοινός βοήθάει. ΝΑ κρατάς το μοτέρ έστω και λίγο σε υψηλές στροφες.
Road_Runner - Πεμ 04 Ιαν 2007, 03:12:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που λες δεν εχει καμια μα καμια σχεση!
Road_Runner - Πεμ 04 Ιαν 2007, 03:25:21
Θέμα δημοσίευσης:
Να σημειώσω εδώ ότι σε "δοκιμές" σε γνωσή αλάνα των δυτικών προαστείων, δεν μου φάνηκε ότι με΄"μύτη τακούνι" μπορείς να "βουτήξεις" μέσα στην στροφή με φρένα... την ίδια συμπεριφορά είχε είτε με μύτη τακούνι είτε με κλασικό κατέβασμα. Να πώ βέβαια ότι δεν είμαι ο γκουρού της τεχνικής αλλά δεν κατάλαβα κάποια διαφορά...
Σίγουρα δεν καταπωνεί την μετάδωση τόσο πολύ, αρκεί να βρείς το πόσο θα πρέπει να ανεβάζεις κάθε φορά τις στροφές ώστε να πέφτεις στο "οφέλιμο" φάσμα στροφών.
Αυτά από μένα
Καληνύχτα σας
Amaxopoulos - Πεμ 04 Ιαν 2007, 11:52:50
Θέμα δημοσίευσης:
H τεχνικη μυτη-τακουνι δεν βελτιωνει το φρεναρισμα απο μονη της.

Η συνεπεια της τεχνικης να εξομαλυνει τη συμπλεξη,αρα και τη μη επιβραδυνση των τροχων αποτομα μεσω αυτης(της συμπλεξης),μας επιτρεπει να φρεναρουμε οριακα με τη χρηση του μεσαιου πενταλ(και οχι και με κατεβασματα χωρις τη χρηση του μυτη-τακουνι) δινοντας μας τη δυνατοτητα να μην μπλοκαρουμε τους τροχους!

........στην πραξη.......μιλαμε για κατι το οποιο δεν προκειται να το μαθουμε να το χρησιμοποιουμε καλυτερα απο τα νορμαλ κατεβασματα ,ειδικα σε μπροσθοκινητα συμβατικα αυτοκινητα.....(οπως προειπα)
Εκτος και αν ειναι η δουλεια μας και κανουμε 20000χλμ σε αγωνιστικους ρυθμους......


Τελος ναι,βοηθαει στο να μην καταπονειται η μεταδοση,αλλα σιγα και τα αυτοκινητα που εχουμε ωστε με ενα κατεβασμα να παρουμε το σασμαν στο χερι......
(στους αγωνες το εχω δει σε μπροσθοκινητο να το χρησιμοποιει ενας ,σε αντιστοιχο αυτοκινητο με τα δικα μας,και αυτος μονο για την προστασια της μεταδοσης)

Καθε πειραματισμος βεβαια δεκτος σε αυτο που μας αρεσει ! Cool
Smile
Road_Runner - Πεμ 04 Ιαν 2007, 13:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
θα το πειραματιστώ πολύ το Σάββατο στα μέγαρα. Σχόλια την Κυριακή που θα γυρίσω!
Edirnelis - Πεμ 04 Ιαν 2007, 13:53:41
Θέμα δημοσίευσης: Γραμμές και άλλα
O Λευτέρης αναφερόταν σε μένα και τον ευχαριστώ που με εβγαλε 250χρονών στην ηλικία. Οι γραμμές έχουν κάποιους γενικούς κανόνες, όπως οτι προσπαθούμε να διαγράψουμε την μέγιστη δυνατή ακτίνα στρίβοντας, αλλά προσαρμοζόμαστε και ανάλογα με τις συνθήκες και τον ρυθμό που έχουμε.
Για παράδειγμα στα ράλυ, όπου σπάνια έχουμε τέλεια γνώση του δρόμου, καλό είναι να μη γλείφουμε το το ΑΠΕΞ (την ιδανική κορυφή της στροφής) αλλά να γλείφουμε ελαφρά προς την έξοδο, κάτι που μας δίνει σε περίπτωση λάθος υπολογισμού περισσότερο χώρο για γλύστρημα δηλ. ασφάλεια.
Μια άλλη περίπτωση είναι το βρεγμένο οδόστρωμα. Μένουμε κατά κανόνα στο καθαρό κομάτι του δρόμου. Αν όμως στην Τρίπολη για παράδειγμα, ακολουθούσες σε ορισμένα σημεία την διαδρομη που δεν πατιόταν όταν ηταν στεγνή η πίσταέίχες ασύγκριτα καλύτερο κράτημα και φρενάρισμα και ας ήσουν εκτός ιδανικών γραμμών.
Αυτά για τις συνθήκες. Οσον αφορά τον ρυθμό, πάλι μπορούμε να αλλάξουμε κάπως την ιδανική γραμμή, αν αυτό μπορεί να μας εξυπηρετήσει στο φρενάρισμα που μπορεί να προηγείται, προκειμένου να φρενάρουμε με το αυτοκίνητο ίσιο και όχι σε γωνία και αποσταθεροποιημένο ή για κάποιον άλλο λόγο.
Για παράδειγμα στα Μέγαρα μπορεί αν περάσουμε την Κ3 με πολλά χλμ να συμφέρει να φρενάρουμε ίσια και να βρεθούμε κλεισμένοι στο εσωτερικό της Κ4 και όχι στη ιδανική γραμμή. Η Κ4 είναι αργή στροφή και η απώλεια συνολικά να είναι μικρότερη.
Επίσης σε αγώνα χαλάς κάποιες φορές την γραμμή σου για κρατήσεις τον αντίπαλο πίσω ή για να μπορέσεις να τον περάσεις. Για παράδειγμα στα Μέγαρα από την Κ8 κλείνεσαι στο εσωτερικό της Κ9 για να περάσεις ή για να μη σε περάσουν. Και ο ανταγωνιστής σου και αν ακόμη με σωστές γραμμές και περισσότερα χλμ κινηθεί από την εξωτερική, θα διαγράψει πολύ μεγάλη διαδρομή και τελικά θα μείνει πίσω.

Στο μύτη τακόυνι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Αμαξόπουλο. Επειδή είχα κάποτε και πισοκίνητο και μάλιστα και με την μηχανή πίσω (δυστυχως NSU TT και όχι Πόρσε, σκέψου πόσο παλιός είμαι, είχε δίκιο τελικά ο Λευτέρης) και πολύ μέτρια φρένα, το κατέβασμα βοηθούσε να μένει το αυτοκίνητο σε ευθεία στο φρένο και βελτίωνε τον ρυθμό επιβραδυνσης και κρατούσε και τα φρένα κάπως πιό κρύα.
Στα μπροστοκίνητα που το βάρος πέφτει όλο εμπρός, η επιβράδυνση με κατεβάσματα δεν αυξάνει τον ρυθμό επιβράδυνσης. Αυτός θα είναι η μέγιστη τιμή που μπορουν να μας δώσουν τα εμπρός κυριως λάστιχα στο συγκεκριμένο οδόστρωμα. Ανακουφίζουν ίσως σε ένα μικρό βαθμό τα φρένα, αλλά με τα κατεβάσματα αλλάζει συνεχως η δύναμη φρεναρίσματος στους τροχούς που προσφέρει ο κινητήρας, καθώς αλλάζουν οι σχέσεις και πρέπει να μεταβάλουμε ανάλογα και την πίεση που ασκούμε στο πετάλι του φρένου για να μην έχουμε μπλοκάρισμα.
Στον πανικό ενός αγώνα πρέπει να είσαι και πολύ καραμάγκας για να συνδιάζεις και αυτό μαζί με όλα τα άλλα. Βεβαια κάποιοι το κάνουν αλλά αν αξίζει ή αν πρέπει να γίνεται είναι συζητήσημο. Το μύτη-τακούνι όταν το μαθει κάποιος καλά φέρνει τις στροφές των αξόνων και των γραναζιών που προκειται να εμπλακούνστο κιβώτιο κοντά, και η αλλαγή γίνεται πολύ ταχύτερα, χωρίς να χρειάζεται να δουλέψουν πολύ τα συγχρονιζατέρ του κιβωτίου, τα οποία θέλουν κάποιο χρόνο και κάποια δύναμη για να κάνουν την δουλειά τους.
Οι στροφές του κινητήρα επίσης έρχονται κοντα στις απαιτουμενες όταν αφήσουμε τελείως το συμπλέκτη, με αποτέλεσμα οι καταπονησεις στα τμηματα της μετάδοσης μεχρι τους τροχούς να είναι πολύ μικρότερες,αλλά και οι τροχοι να μην χάνουν την ομαλή κύληση στις οριακές συνθήκες ενός δυνατου φρεναρίσματος και να μην έχουμε μπλοκαρίσματα και φόλες που αχρηστευουν τα λάστιχα.
Ελπίζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα και κάποιοι να πήραν κάτι.
Gr@lly - Πεμ 04 Ιαν 2007, 13:55:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά το μύτη τακούνι βοηθάει και για αυτό.
Να μην κρεμάει το μοτέρ. Ξαναψάξτο και πες μου.
Γιατί μέχρι στιγμής έτσι βλέπω. και έτσι έμαθα.
Ρώτα κανέναν παππού. Κατι θα ξέρει περισσότερο.
Road_Runner - Πεμ 04 Ιαν 2007, 13:57:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστούμε (να πώ κύριε ή θα νομίζεται ότι σας θεωρώ πολύ μεγάλο) Απόστολε..
Gr@lly - Πεμ 04 Ιαν 2007, 14:05:41
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστούμε πολύ..
Πολύ ολοκληρωμένη απάντηση..
Αφορμή για τρελλό ψάξιμο μέσα στην πίστα.
Και εκτός...

Laughing Laughing
Road_Runner - Πεμ 04 Ιαν 2007, 14:13:48
Θέμα δημοσίευσης:
Gr@lly έγραψε:
Καλά το μύτη τακούνι βοηθάει και για αυτό.
Να μην κρεμάει το μοτέρ. Ξαναψάξτο και πες μου.
Γιατί μέχρι στιγμής έτσι βλέπω. και έτσι έμαθα.
Ρώτα κανέναν παππού. Κατι θα ξέρει περισσότερο.


Λοιπον το ξαναψαξα και σου λέω ότι δεν παίζει ρόλο στο αν κρεμαει το μοτερ είδικα αν είναι ατμοσφαιρικο. Για τα υπερτροφοδοτουμενα δεν ξέρω αλλά απ' ότι λέει ο Δημήτρης δεν παίζει ρόλο...

Επίσης ρώτησα κάποια άτομα τα οποία μπορεί να μην είναι παππούδες αλλά ξέρουν πολλά περισσότερα από μένα.
Εκτώς αν νομίζεις και ότι αυτοί δεν ξέρουν
Amaxopoulos έγραψε:
H τεχνικη μυτη-τακουνι χρησιμευει ως επι το πλειστον σε πισωκινητα αυτοκινητα ωστε να μην αποσταθεροποιειται ο ποπος απο αποτομη συμπλεξη κατα το κατεβασμα.
Κατα ενα μεγαλο ποσοστο στα μπροσθοκινητα αυτη η τεχνικη προσφερει κυριως στη προστασια της μεταδοσης ,παλι κατα την αποτομη συμπλεξη.
Αν (ελεω πιστας,αλλα ορισμενοι το κανουν και σε αλλου ειδους διαδρομες-αγωνες) κατεβαζετε ταχυτητα,ας πουμε στο τελος της ευθειας κατευθειαν απο 4-5 σε 2-3 τοτε η τεχνικη δεν εχει καμια χρησιμοτητα,αφου πλεον η συμπλεξη εξ ορισμου του κατεβασματος στην ιδανικη σχεση για να στριψουμε,και οχι ΚΑΙ για να φρεναρουμε,ειναι ομαλη.

Αλλα επαναλαμβανω η τεχνικη μυτη-τακουνι εχει μεγαλυτερη-ουσιαστικοτερη χρηστικοτητα σε πισωκινητα(ανεξαρτητα τουρμπο-ατμοσφαιρας)



Amaxopoulos έγραψε:
H τεχνικη μυτη-τακουνι δεν βελτιωνει το φρεναρισμα απο μονη της.

Η συνεπεια της τεχνικης να εξομαλυνει τη συμπλεξη,αρα και τη μη επιβραδυνση των τροχων αποτομα μεσω αυτης(της συμπλεξης),μας επιτρεπει να φρεναρουμε οριακα με τη χρηση του μεσαιου πενταλ(και οχι και με κατεβασματα χωρις τη χρηση του μυτη-τακουνι) δινοντας μας τη δυνατοτητα να μην μπλοκαρουμε τους τροχους!

........στην πραξη.......μιλαμε για κατι το οποιο δεν προκειται να το μαθουμε να το χρησιμοποιουμε καλυτερα απο τα νορμαλ κατεβασματα ,ειδικα σε μπροσθοκινητα συμβατικα αυτοκινητα.....(οπως προειπα)
Εκτος και αν ειναι η δουλεια μας και κανουμε 20000χλμ σε αγωνιστικους ρυθμους......


Τελος ναι,βοηθαει στο να μην καταπονειται η μεταδοση,αλλα σιγα και τα αυτοκινητα που εχουμε ωστε με ενα κατεβασμα να παρουμε το σασμαν στο χερι......
(στους αγωνες το εχω δει σε μπροσθοκινητο να το χρησιμοποιει ενας ,σε αντιστοιχο αυτοκινητο με τα δικα μας,και αυτος μονο για την προστασια της μεταδοσης)

Καθε πειραματισμος βεβαια δεκτος σε αυτο που μας αρεσει




Edirnelis έγραψε:
O Λευτέρης αναφερόταν σε μένα και τον ευχαριστώ που με εβγαλε 250χρονών στην ηλικία. Οι γραμμές έχουν κάποιους γενικούς κανόνες, όπως οτι προσπαθούμε να διαγράψουμε την μέγιστη δυνατή ακτίνα στρίβοντας, αλλά προσαρμοζόμαστε και ανάλογα με τις συνθήκες και τον ρυθμό που έχουμε. Για παράδειγμα στα ράλυ, όπου σπάνια έχουμε τέλεια γνώση του δρόμου, καλό είναι να μη γλείφουμε το το ΑΠΕΞ (την ιδανική κορυφή της στροφής) αλλά να γλείφουμε ελαφρά προς την έξοδο, κάτι που μας δίνει σε περίπτωση λάθος υπολογισμού περισσότερο χώρο για γλύστρημα δηλ. ασφάλεια. Μια άλλη περίπτωση είναι το βρεγμένο οδόστρωμα. Μένουμε κατά κανόνα στο καθαρό κομάτι του δρόμου. Αν όμως στην Τρίπολη για παράδειγμα, ακολουθούσες σε ορισμένα σημεία την διαδρομη που δεν πατιόταν όταν ηταν στεγνή η πίσταέίχες ασύγκριτα καλύτερο κράτημα και φρενάρισμα και ας ήσουν εκτός ιδανικών γραμμών. Αυτά για τις συνθήκες. Οσον αφορά τον ρυθμό, πάλι μπορούμε να αλλάξουμε κάπως την ιδανική γραμμή, αν αυτό μπορεί να μας εξυπηρετήσει στο φρενάρισμα που μπορεί να προηγείται, προκειμένου να φρενάρουμε με το αυτοκίνητο ίσιο και όχι σε γωνία και αποσταθεροποιημένο ή για κάποιον άλλο λόγο. Για παράδειγμα στα Μέγαρα μπορεί αν περάσουμε την Κ3 με πολλά χλμ να συμφέρει να φρενάρουμε ίσια και να βρεθούμε κλεισμένοι στο εσωτερικό της Κ4 και όχι στη ιδανική γραμμή. Η Κ4 είναι αργή στροφή και η απώλεια συνολικά να είναι μικρότερη. Επίσης σε αγώνα χαλάς κάποιες φορές την γραμμή σου για κρατήσεις τον αντίπαλο πίσω ή για να μπορέσεις να τον περάσεις. Για παράδειγμα στα Μέγαρα από την Κ8 κλείνεσαι στο εσωτερικό της Κ9 για να περάσεις ή για να μη σε περάσουν. Και ο ανταγωνιστής σου και αν ακόμη με σωστές γραμμές και περισσότερα χλμ κινηθεί από την εξωτερική, θα διαγράψει πολύ μεγάλη διαδρομή και τελικά θα μείνει πίσω.
Στο μύτη τακόυνι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Αμαξόπουλο. Επειδή είχα κάποτε και πισοκίνητο και μάλιστα και με την μηχανή πίσω (δυστυχως NSU TT και όχι Πόρσε, σκέψου πόσο παλιός είμαι, είχε δίκιο τελικά ο Λευτέρης) και πολύ μέτρια φρένα, το κατέβασμα βοηθούσε να μένει το αυτοκίνητο σε ευθεία στο φρένο και βελτίωνε τον ρυθμό επιβρλαδυνσης και κρατούσε και τα φρένα κάπως πιό κρύα. Στα μπροστοκίνητα που το βάρος πέφτει όλο εμπρός, η επιβράδυνση με κατεβάσματα δεν αυξάνει τον ρυθμό επιβράδυνσης. Αυτός θα είναι η μέγιστη τιμή που μπορουν να μας δώσουν τα εμπρός κυριως λάστιχα στο συγκεκριμένο οδόστρωμα. Ανακουφίζουν ίσως σε ένα μικρό βαθμό τα φρένα, αλλά με τα κατεβάσματα αλλάζει συνεχως η δύναμη φρεναρίσματος στους τροχούς που προσφέρει ο κινητήρας, καθώς αλλάζουν οι σχέσεις και πρέπει να μεταβάλουμε ανάλογα και την πίεση που ασκούμε στο πετάλι του φρένου για να μην έχουμε μπλοκάρισμα. Στον πανικό ενός αγώνα πρέπει να είσαι και πολύ καραμάγκα ςγια να συνδιάζεις και αυτό μαζί με όλα τα άλλα. Βεβαια κάποιοι το κάνουν αλλά αν αξίζει ή αν πρέπει να γίνεται είναι συζητήσημο. Το μύτη-τακούνι όταν το μαθει κάποιος καλά φέρνει τις στροφές των αξόνων και των γραναζιών που προκειται να εμπλακούνστο κιβώτιο κοντά, και η αλλαγή γίνεται πολύ ταχύτερα, χωρίς να χρειάζεται να δουλέψουν πολύ τα συγχρονιζατέρ του κιβωτίου, τα οποία θέλουν κάποιο χρόνο και κάποια δύναμη για να κάνουν την δουλειά τους. Οι στροφές του κινητήρα επίσης έρχονται κοντα στις απαιτουμενες όταν αφήσουμε τελείως το συμπλέκτη, με αποτέλεσμα οι καταπονησεις στα τμηματα της μετάδοσης μεχρι τους τροχούς να είναι πολύ μικρότερες,αλλά και οι τροχοι να μην χάνουν την ομαλή κύληση στις οριακές συνθήκες ενός δυνατου φρεναρίσματος και να μην έχουμε μπλοκαρίσματα και φόλες που αχρηστευουν τα λάστιχα. Ελπίζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα και κάποιοι να πήραν κάτι

plaketokofths - Πεμ 04 Ιαν 2007, 14:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει σημασία ποιος ξέρει και ποιος δεν ξέρει κουβέντα κάνουμε. Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι ειδικά για τέτοια θέματα,τα οποία ναι μεν ειναι όπως είπε ο Μάνθος λίγο μακρία από τους περισσότερους αλλά πιστεύω αναβαθμίζουν την ποιότητα του φορουμ ως κάτι διαφορετικό και γιατί όχι και ενδιαφέροντα.

Εγω θέλω να πω στο Γιώργο οτι οι στροφές που ανεβαζει ο κινητήρας κατά την τεχνική αυτή είναι κατά τη διάρκεια μόνο της αποσύμπλεξης σύμπλεξης. Άρα μετά ο κινητήρας έχει τις στροφές που τότε ορίζει το κιβώτιο/ με τα χλμ/ω. Άρα δεν κερδίζεις έτσι σε στροφές ώστε να μην κρεμάσει. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός σε αυτό που ειπα.
Edirnelis - Παρ 05 Ιαν 2007, 11:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
Eνα άλλο θέμα που έχει ενδιαφέρον είναι και οι γραμμές που ακολουθούμε. Εδώ θέλω να πω δυό λόγια για το πως τις ακολουθούμε. Την ιδανική γραμμή ή την γραμμή που μας βολεύει και επιλέξαμε σε κάποιες συνθήκες, μπορούμε να την διαγραψουμε έχοντας το αυτοκίνητο σε μερική αποσταθεροποίηση (ελεγχόμενο εντονο γλύστρημα του εμπρός ή του πίσω μέρους του αυτοκινήτου), σε πλήρη αποσταθεροποίηση (και το μπρος και το πίσω μέρος σε ελεγχόμενο γλύστρημα) και χωρίς γλύστρημα που είναι και η επιλογή μας σχεδόν πάντα όταν εχουμε να κάνουμε με πίστα. (Κατάσταση ιδανική και θεωρητική γιατί ένα γλύστρημα πάντα υπάρχει). Θέλουμε όμως και αρκετή ευελιξία που την πετυχαίνουμε μειώνοντας την υποστροφή ή αυξάνοντας την υπερστροφή για να μένουμε με γκάζι στην στροφή ή πιό σωστά για περνάμε στο γκάζι μετά το φρενάρισμα όσο πιό νωρίς γίνεται (επίσης μεγάλη ευελιξία θέλουμε και στις αναβάσεις). Οταν έχουμε άριστη γνώση του δρόμου, κάτι εφικτό στην πίστα και σε μια ανάβαση (μετά από δοκιμές), ο κίνδυνος από την υπερβολική ευελιξία που θα μπορούσε να μας οδηγήσει σε τετακέ είναι μικρός και αξίζει τον κόπο. Λιγότερο βέβαια σε μια ανάβαση όπου υπαρχουν γκρεμοί, μπαριέρες πεζοδρόμια, θεατές δέντρα κλπ κλπ. Πως κάνουμε το αυτοκίνητο πιο ευέλικτο δηλ. πιό υπερστροφικό δηλ. όχι υποστροφικό μόλις βρω πάλι χρόνο.
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 11:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
Edirnelis έγραψε:
Πως κάνουμε το αυτοκίνητο πιο ευέλικτο δηλ. πιό υπερστροφικό δηλ. όχι υποστροφικό μόλις βρω πάλι χρόνο.

Βαζουμε μαλακο λαστιχο μπροστα και μετριο πισω.
Ζεσταινεται καλα μπροστα και βιδωνει η μουρη λογω μαλακου ελαστικου και πλεον οδηγουμε το αυτοκινητο με το πισω μερος που παραμενει ευελικτο λογω ελαστικου.
Σωστα?
Laughing
Amaxopoulos - Παρ 05 Ιαν 2007, 12:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
Oριζοντας την "ευελιξια" ως περισσοτερο υπερστροφη,αλλιως να γυριζει το αυτοκινητο και ως προς τον "αξονα" του,δεν ειναι 100% σωστο,γιατι καποιοι μπορουν να εκλαβουν οτι πηγαινοντας με το πλαι(και οπου παει Laughing ) ειναι το πιο γρηγορο.(με αλλα λογια "διαβαζεται" καπως δυσνοητα η παραγραφος της "ευελιξιας")

Λευτερη,ειδικα σε πιστα δεν μπορεις να "απαιτησεις" απο τα λαστιχα σου να ειναι πιο μαλακa τα μπροστινα ,σε μπροσθοκινητο.
Κατα κανονα χρειαζεται (σχετικα) σκληρο λαστιχο στον αξονα μεταδοσης εντος πιστας με κανονικες θερμοκρασιες.

Ο καλυτερος τροπος για να παιξεις με το στησιμο του αυτοκινητου,ειναι με την γεωμετρια και την ρυθμιση της αναρτησης .

Οσον αφορα τα λαστιχα παιζουμε με τις πιεσεις(ωστε να εχουμε σωστη θερμοκρασια ελαστικου) εχοντας βρει τις καταλληλες γομες,στις οποιες ομως σε τρακντει λαστιχα δεν εχουμε και πολλες επιλογες.


(σιγα σιγα θα το συμπληρωνουμε ....η θα το μπερδευουμε? Confused Laughing )
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 12:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Διαβασες την πισω σελιδα?
Για αναβασεις ελεγα αλλα δικαιολογεισαι γιατι εγω ειμαι Off Topic
Laughing Laughing Laughing Laughing


ΥΓ Αμαξοπουλε που σε χανουμε που σε βρισκουμε ολο Μεγαρα τριγυρνας!
Ωρα να μας πεις πως θες να τρεξεις πιστα να φτασει η κοτσιδα του μανου στο πατωμα! Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 12:43:31
Θέμα δημοσίευσης:
το παραπανω ποστ εννοουσα, σορρυ!!!
Steve - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes
tsosmoulis - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:31:17
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes


είναι όταν χώνεις την μύτη σου εκεί που δεν σε παίρνει και τρως τακούνι γιατί είσαι κακό παιδί Rolling eyes

όταν επιτέλους καταλάβω την ουσιαστική αιτιολογία να χρησιμοποιηθεί αυτό σε πρωστοκίνητο αυτοκίνητο θα βάλω τα δυνατά μου να υιοθετήσω αυτή την τεχνική. Πάντως όλοι οι λόγοι που είχα ως τώρα στο μυαλό μου έχουν καταριφθεί πλέον... Rolling eyes
Edirnelis - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:32:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα όταν πιγαίνεις με το πλάϊ δεν είναι αυτό που προσπαθώ να πω. Εννοώ ένα μικρό και ελεγχόμενο γλυστρημα του πίσω μέρους. Μια μέτρια υπερστροφή. Τώρα για το πως μπορούμε να την πετύχουμε έχουμε πολλές επιλογές.
Σκληρότερη πίσω ανάρτηση (ελατήρια)
Μαλακότερα πίσω αμορτισέρ
Μικρότερη πίεση στα λάστιχα πίσω και μεγαλύτερη εμπρός
Μαλακά λάστιχα εμπρός και σκληρά πίσω
Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος
Σκληρή ζανφορ πίσω και μαλακή εμπρός
Μεγάλο μετατρόχιο εμπρός και μικρό πίσω
Μετατόπιση κέντρου βάρους πίσω είτε με μετακίνηση πραγμάτων που ζυγίζουν πολύ (π.χ. μπαταρία), είτε με χαμήλωμα του αυτοκινήτου πίσω (Αυτό θέλει προσοχή γιατί συχνά αλλάζει και το κάμπερ μαζί)
Μεγάλο κάμπερ επρός και μικρό πίσω
Μεγάλο κάστερ εμπρός
Μπλοκέ διαφορικό (μεγειά τα Κουέϊφ στους τυχερούς)
Σιγουρα κάτι θα μου ξεφεύγει αλλά τώρα στα βιαστικά αυτά σκέφτηκα.
Edirnelis - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:50:49
Θέμα δημοσίευσης:
Και βέβαια ο γενικός και απόλυτος κανόνας στην πίστα και όχι μόνο, όσο πιο λίγες τιμονιές και διορθώσεις τόσο καλύτερα. Ο θεός σ΄αυτό ήταν ο Αλέν Προστ που εκτος των αλλών πλεονεκτημάτων,
έφθειρε τόσο λιγώτερο από τους ανταγωνιστές του τα λάστιχά του, που συχνά χρησιμοποιούσε χωρίς πρόβλημα υπέρμετρης φθοράς μαλακώτερες γόμες από τους αντιπάλους του.
Η πρώτη μας κίνηση όταν στρίβουμε είναι υπερβολικά μεγάλη κατά κανόνα (ίσως από ενστιγκτο και ανασφάλεια) και μετά μειώνουμε. Ψαξτε το στο δρόμο. Κάντε μικρότερη πρώτη τιμονιά (και όχι απότομη) και κρατήστε την. Συνήθως είναι αρκετή για να ακολουθήσει το αυτοκίνητο την απαιτούμενη τροχιά. Μιλάω για εξάσκηση στη καθημερινή μας πορεία, δεν χρειαζεται τρέξιμο για να γίνει αντιληπτό. Προσοχη όμως και στα πεζοδρόμια αν τελικά η τιμονιά είναι ανεπερκής. Είναι θέμα εξάσκησης.
MEMsound - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
...απίστευτες συμβουλές...
...για πολλές ώρες πειραματισμού...
Edirnelis - Παρ 05 Ιαν 2007, 13:55:46
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
Steve έγραψε:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes


είναι όταν χώνεις την μύτη σου εκεί που δεν σε παίρνει και τρως τακούνι γιατί είσαι κακό παιδί Rolling eyes

όταν επιτέλους καταλάβω την ουσιαστική αιτιολογία να χρησιμοποιηθεί αυτό σε πρωστοκίνητο αυτοκίνητο θα βάλω τα δυνατά μου να υιοθετήσω αυτή την τεχνική. Πάντως όλοι οι λόγοι που είχα ως τώρα στο μυαλό μου έχουν καταριφθεί πλέον... Rolling eyes

Ταχύτερες αλλαγές ταχυτήτων, χωρίς καταπόνηση γενικά σε μηχανικά μέρη και λάστιχα.
Road_Runner - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:10:25
Θέμα δημοσίευσης:
Edirnelis έγραψε:

1) Μικρότερη πίεση στα λάστιχα πίσω και μεγαλύτερη εμπρός

2) Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος

3) Μετατόπιση κέντρου βάρους πίσω είτε με μετακίνηση πραγμάτων που ζυγίζουν πολύ (π.χ. μπαταρία), είτε με χαμήλωμα του αυτοκινήτου πίσω (Αυτό θέλει προσοχή γιατί συχνά αλλάζει και το κάμπερ μαζί)


Ερωτήσεις δάσκαλε

1) Σίγουρα μικρότερη πίσω? Δεν υποτίθεται ότι όσο περισσότερη πίεση τόσο περισσότερο γλυστράει?

2) Οι τιμές της σύγκλισης είναι για αμάξια χωρίς μπλοκέ ή με μπλοκέ;

3) Χαμήλωμα του πίσω μέρους του αυτοκινήτου σε αμάξι τύπου 206 (δηλαδή κούρδισμα άξονα) επιφέρει και αύξηση κάμπερ?
volvos - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:17:09
Θέμα δημοσίευσης:
Edirnelis έγραψε:
tsosmoulis έγραψε:
Steve έγραψε:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes


είναι όταν χώνεις την μύτη σου εκεί που δεν σε παίρνει και τρως τακούνι γιατί είσαι κακό παιδί Rolling eyes

όταν επιτέλους καταλάβω την ουσιαστική αιτιολογία να χρησιμοποιηθεί αυτό σε πρωστοκίνητο αυτοκίνητο θα βάλω τα δυνατά μου να υιοθετήσω αυτή την τεχνική. Πάντως όλοι οι λόγοι που είχα ως τώρα στο μυαλό μου έχουν καταριφθεί πλέον... Rolling eyes

Ταχύτερες αλλαγές ταχυτήτων, χωρίς καταπόνηση γενικά σε μηχανικά μέρη και λάστιχα.



eπισης σε αμαξι χωρις abs παρατηρειται στα κατεβασματα οι φολες αλλα λεφ style....εκει σωζει το μυτη-τακουνι!

νικο η καμπερ στο 206 ειδικα εχεις δει οτι δεν αλλαζει ουτε εμπρος ουτε πισω με χαμηλωμα...
βαλε τη μπαταρια πισω.το φωναζω χρονια τωρα!
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
Edirnelis έγραψε:
Σίγουρα όταν πιγαίνεις με το πλάϊ δεν είναι αυτό που προσπαθώ να πω. Εννοώ ένα μικρό και ελεγχόμενο γλυστρημα του πίσω μέρους. Μια μέτρια υπερστροφή. Τώρα για το πως μπορούμε να την πετύχουμε έχουμε πολλές επιλογές.
Σκληρότερη πίσω ανάρτηση (ελατήρια)
Μαλακότερα πίσω αμορτισέρ
Μικρότερη πίεση στα λάστιχα πίσω και μεγαλύτερη εμπρός
Μαλακά λάστιχα εμπρός και σκληρά πίσω
Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος
Σκληρή ζανφορ πίσω και μαλακή εμπρός
Μεγάλο μετατρόχιο εμπρός και μικρό πίσω
Μετατόπιση κέντρου βάρους πίσω είτε με μετακίνηση πραγμάτων που ζυγίζουν πολύ (π.χ. μπαταρία), είτε με χαμήλωμα του αυτοκινήτου πίσω (Αυτό θέλει προσοχή γιατί συχνά αλλάζει και το κάμπερ μαζί)
Μεγάλο κάμπερ επρός και μικρό πίσω
Μεγάλο κάστερ εμπρός
Μπλοκέ διαφορικό (μεγειά τα Κουέϊφ στους τυχερούς)
Σιγουρα κάτι θα μου ξεφεύγει αλλά τώρα στα βιαστικά αυτά σκέφτηκα.


Θειε ομως αυτα τα κανατε με τον Φωτη στις αναβασεις στις ΖΧ που δεν ειχαν και την τρελλη δυναμη για να ειναι ευκινητες, αν τα κανεις αυτα σε ενα αυτοκινητο που εχει δυναμη, μηπως υπερβαλλεις και εχεις στο τελος αντιθετο αποτελεσμα?
Συν του οτι αυτα απαιτουν υπεραριστη γνωση του δρομου και του αυτοκινητου γιατι αν αφησεις . . .
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Edirnelis έγραψε:
tsosmoulis έγραψε:
Steve έγραψε:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes


είναι όταν χώνεις την μύτη σου εκεί που δεν σε παίρνει και τρως τακούνι γιατί είσαι κακό παιδί Rolling eyes

όταν επιτέλους καταλάβω την ουσιαστική αιτιολογία να χρησιμοποιηθεί αυτό σε πρωστοκίνητο αυτοκίνητο θα βάλω τα δυνατά μου να υιοθετήσω αυτή την τεχνική. Πάντως όλοι οι λόγοι που είχα ως τώρα στο μυαλό μου έχουν καταριφθεί πλέον... Rolling eyes

Ταχύτερες αλλαγές ταχυτήτων, χωρίς καταπόνηση γενικά σε μηχανικά μέρη και λάστιχα.



eπισης σε αμαξι χωρις abs παρατηρειται στα κατεβασματα οι φολες αλλα λεφ style....εκει σωζει το μυτη-τακουνι!

νικο η καμπερ στο 206 ειδικα εχεις δει οτι δεν αλλαζει ουτε εμπρος ουτε πισω με χαμηλωμα...
βαλε τη μπαταρια πισω.το φωναζω χρονια τωρα!

Ελα τι λες, δεν αλλαζει το καμπερ με χαμηλωμα μπροστα στο 206?
Θυμησε μου να σου φερω την τελευταια ευθυγραμμιση του δικου μου που ειχε 1,5 μοιρα -
Road_Runner - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:31:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
νικο η καμπερ στο 206 ειδικα εχεις δει οτι δεν αλλαζει ουτε εμπρος ουτε πισω με χαμηλωμα...


Βλακεία είπες!!! Απλα θυμήσου.....
Lef205 - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:33:20
Θέμα δημοσίευσης:
Με μικροτεη πιεση πισω γλυστραει Νικο.
Amaxopoulos - Παρ 05 Ιαν 2007, 14:52:28
Θέμα δημοσίευσης:
Πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στις συμβουλες που γραφουμε Rolling eyes Embarassed (χωρις ιχνος παρεξηγησης μεσιε Εδιρνελη! Smile )


Πχ.
σε αυτο
Παράθεση:
Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος


ισχυει το αντιθετο.

Τετοια (μεταξυ αλλων ρυθμισεων) ειχαν οι Ρανιοτι και Οριολ!!


Γενικα αυτο που ειναι δυσκολο στην "αντιληψη" ενος στησιματος ειναι ο συνδυσμος ολων των πιθανων επιλογων που εχουμε .
Τι τελικα θελαμε να πετυχουμε,
Τι εχουμε πετυχει,
και σε ποιους απο ολους τους τομεις ειμαστε λαθος.*
Later,βελτιωνοντας(υποτιθεται) εναν τομεα πως επηρεαζονται οι υπολοιποι?
Question Question Question
Και τα *ερωτηματικα/ερωτηματα ειναι ατελειωτα ειδικα στην πραξη,γιατι εκει στο τελος μας ενδιαφερει!.......(και οχι να λυσουμε κανενα "μαθηματικο προβλημα" στη θεωρια!)


Rolling eyes Cool Smile
Amaxopoulos - Παρ 05 Ιαν 2007, 15:00:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
eπισης σε αμαξι χωρις abs παρατηρειται στα κατεβασματα οι φολες αλλα λεφ style....εκει σωζει το μυτη-τακουνι!


Δεν ισχυει κατι τετοιο .
Οι φολες τυπου Λεφ Cool ,εγιναν απο παρατεταμενο μπλοκαρισμα,και οχι απο απλα κατεβασματα.

Επισης το μυτη τακουνι δεν λεει καπου(οπως ...φανερα...διαβαζουμε στο μανιουαλ Laughing Laughing ) οτι δεν μπορεις να πατησεις δυνατα το μεσαιο πενταλ και να μην μπλοκαρουν οι τροχοι. Wink
Steve - Παρ 05 Ιαν 2007, 15:31:41
Θέμα δημοσίευσης:
Edirnelis έγραψε:
Μικρότερη πίεση στα λάστιχα πίσω και μεγαλύτερη εμπρός


Μήπως το ανάποδο? Rolling eyes

Edirnelis έγραψε:
tsosmoulis έγραψε:
Steve έγραψε:
Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes


είναι όταν χώνεις την μύτη σου εκεί που δεν σε παίρνει και τρως τακούνι γιατί είσαι κακό παιδί Rolling eyes

όταν επιτέλους καταλάβω την ουσιαστική αιτιολογία να χρησιμοποιηθεί αυτό σε πρωστοκίνητο αυτοκίνητο θα βάλω τα δυνατά μου να υιοθετήσω αυτή την τεχνική. Πάντως όλοι οι λόγοι που είχα ως τώρα στο μυαλό μου έχουν καταριφθεί πλέον... Rolling eyes

Ταχύτερες αλλαγές ταχυτήτων, χωρίς καταπόνηση γενικά σε μηχανικά μέρη και λάστιχα.


Η ερώτηση δυστυχώς ή ευτυχώς, παραμένει.

Αυτό το μύτη-τακούνι τελικά, τί είναι? Rolling eyes
volvos - Παρ 05 Ιαν 2007, 15:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
AYTO
http://video.google.com/videoplay?docid=1292703310585930339


Eπισης νικο αυτο που λες ειναι το καστερ...και οχι το καμπερ !
Road_Runner - Παρ 05 Ιαν 2007, 18:28:16
Θέμα δημοσίευσης:
καλα θα τα πουμε απο κοντα να σου εξηγησω...
Steve - Παρ 05 Ιαν 2007, 22:02:19
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
AYTO
http://video.google.com/videoplay?docid=1292703310585930339


1:29... με 24 fps πες, έχουμε 2136 frames...


ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΡΕ μαλ**α ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2136 ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΤΑΚΟΥΝΙ"?
Road_Runner - Παρ 05 Ιαν 2007, 22:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τι @@ρας εισαι...
Απο το 324 εως το 367 για παραδειγμα
Steve - Παρ 05 Ιαν 2007, 22:59:55
Θέμα δημοσίευσης:
324 / 24 = 13,5

367 / 24 = 15,3

Από το 13,5 μέχρι το 15,3ο δευτερόλεπτο λοιπόν...



Αυτό εδώ εννοείς Παναγιώτη?
Road_Runner - Παρ 05 Ιαν 2007, 23:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχικα να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα.
Δεν με λένε παναγιώτη
Εν συνεχεία με λένε Νικόλα
Και τέλος αυτό εννοώ.
MEMsound - Σαβ 06 Ιαν 2007, 02:10:42
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

....με απλά λόγια με το εμπρός μέρος (=η μύτη) του δεξιού ποδιού φρενάρεις ενώ με την φτέρνα (=τακούνι) πατάς το γκάζι λίγο ή περισσότερο (ανάλογα την περίσταση/περίπτωση) Wink
SnakeMJK - Σαβ 06 Ιαν 2007, 10:39:59
Θέμα δημοσίευσης:
Η ποιότητα του βίντεο είναι χάλια, οπότε δεν φαίνεται αν κάνει όντως τακουνιές Razz Το φρένο το πατάει σίγουρα με την μύτη πάντως Very happy
volvos - Σαβ 06 Ιαν 2007, 11:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
ωπα να ξεκαθαρισουμε και κατι ακομα...
τις μυτιες στα φρενα που τραβαει με το αριστερο στην ευθεια
τις κανει για να ερθει στα ισια του το τακακι σε περιπτωση που εχει μετακινηθει λιγο απο τα g στις στροφες.......
Steve - Σαβ 06 Ιαν 2007, 13:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Αρχικα να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα.
Δεν με λένε παναγιώτη
Εν συνεχεία με λένε Νικόλα
Και τέλος αυτό εννοώ.

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ?

MEMsound έγραψε:
....με απλά λόγια με το εμπρός μέρος (=η μύτη) του δεξιού ποδιού φρενάρεις ενώ με την φτέρνα (=τακούνι) πατάς το γκάζι λίγο ή περισσότερο (ανάλογα την περίσταση/περίπτωση) Wink

volvos έγραψε:
ωπα να ξεκαθαρισουμε και κατι ακομα...
τις μυτιες στα φρενα που τραβαει με το αριστερο στην ευθεια
τις κανει για να ερθει στα ισια του το τακακι σε περιπτωση που εχει μετακινηθει λιγο απο τα g στις στροφες.......

Βγάλτε άκρη μεταξύ σας και μετά πείτε μου και εμένα τον χωριάτη... Splat
Road_Runner - Σαβ 06 Ιαν 2007, 13:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω φταιω που πηγα να βοηθήσω. Άλλη φορά στα @@ μου

Εμείς το έχουμε καταλάβει, εσύ δεν το καταλαβαίνεις
volvos - Σαβ 06 Ιαν 2007, 13:42:16
Θέμα δημοσίευσης:
ρε αγορακι μου καλο που το πασχα θα γινεις κοκορετσι ετσι οπως πας...τι δε καταλαβες?

το μυτη τακουνι οπως σου ειπαν ειναι...
φτανεις στροφη φρεναρεις με τη μυτη του δεξιου ποδιου και το ποδι το εχεις ελαφρως στραβα πανω στο πεταλ.ετσι η φτερνα φτανει ταυτοχρονα να γλειφει το γκαζι.αυτο βοηθα στο εξης.
οταν εσυ καταβαζεις ταχυτητα βλεπεις τις στροφες του κινητηρα να παταγονται στα υψη.ετσι το αμαξι σκορτσαρει που λεγανε οι παλιοι...τρανταζεται δηλαδη.αυτο σε ορικαο φρεναρισμα και ειδικα σε παλιο αμαξι μπορει να οδηγησει σε μπλοκαρισμα και γενικα σε μεγαλες καταπονησεις στο σαζμαν απο αυτο το τρανταγμα...
οταν εσυ λοιπον γλυφεις-πατας με τη φτερνα ταυτοχρονα το γκαζι κρατας ψηλα στροφες με αποτελεσμα οταν στο τελος του φρεναρισματος καπου πατησεις με αριστερο συμπλεκτη για να κουπωσει ταχυτητα στη αποσυμπλεξη εχεις τις απαραιτητες στροφες που θα ερθει ο κινητηρας απο το κατεβασμα για να αποφυγεις τα σκορτσαρισματα...

το αλλο που ανεφερα ειναι αν προσεξεις ο οδηγος βγαινοντας στην ευθεια της πιστας τραβαει με το αριστερο ενα απαλο τακ στο φρενο...αυτο εξηγησα πιο πανω γιατι το κανει...


εν κατακλειδη αυριο θα δουμε ολοι επι το εργο οτι θελετε.εμενα παντως απο τη στιγμη που με βοηθα -λαθος ή σωστα - να κατεβαζω απο 4η στο τελος της ευθειας (γιατι εκει ειναι το παιχνιδι με τα φρενα) σε 3η και μετα 2α και οχι κατευθειαν 4η-2α θεωρω οτι αυτο με βοηθα . . .
το γιατι ...στη πραξη!
Edirnelis - Σαβ 06 Ιαν 2007, 22:14:26
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Edirnelis έγραψε:

1) Μικρότερη πίεση στα λάστιχα πίσω και μεγαλύτερη εμπρός

2) Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος

3) Μετατόπιση κέντρου βάρους πίσω είτε με μετακίνηση πραγμάτων που ζυγίζουν πολύ (π.χ. μπαταρία), είτε με χαμήλωμα του αυτοκινήτου πίσω (Αυτό θέλει προσοχή γιατί συχνά αλλάζει και το κάμπερ μαζί)


Ερωτήσεις δάσκαλε

1) Σίγουρα μικρότερη πίσω? Δεν υποτίθεται ότι όσο περισσότερη πίεση τόσο περισσότερο γλυστράει?

2) Οι τιμές της σύγκλισης είναι για αμάξια χωρίς μπλοκέ ή με μπλοκέ;

3) Χαμήλωμα του πίσω μέρους του αυτοκινήτου σε αμάξι τύπου 206 (δηλαδή κούρδισμα άξονα) επιφέρει και αύξηση κάμπερ?

Να αρχίσουμε από το (3) που είναι το εύκολο. Οχι δεν αλλάζει το κάμπερ πίσω στο συγκεκριμένο σύστημα ανάρτησης με μεταβολή του ύψους.
Στο (1) τώρα. Τίποτε δεν είναι απόλυτο. Με την χαμηλή πίεση το μάγουλο του εξωτερικού λάστιχου στο στρίψιμο παραμορφώνεται περισσότερο, με αποτέλεσμα μεγάλη γωνία ολίσθησης (η γωνία που σχηματίζεται από την κατεύθυνση προς την οποία βλέπει ο τροχός και την κατεύθυνση προς την οποία πραγματικά κινείται). Αλοιπόν έχουμε χαμηλή πίεση θα έχουμε περισότερο γλύστρημα. Ομως πολλές φορές μπορεί η υπερβολή να δώσει διαφορετίκό αποτέλεσμα. Αν δηλ. βάλουμε τεράστια πίεση μπορεί σε μια μικρή διαδρομή, με λείο οδόστρωμα και κρύο καιρό το λάστιχό μας να μη προφτάσει να ζεσταθεί οσο χρειάζεται για να δουλεψει σωστά. Σε μια ανάβαση με τέτοιες συνθήκες μια χαμηλώτερη πίεση μπορεί να δουλεψει καλύτερα. Μπορεί ακόμη στα πλαίσια της υπερβολής που περιγράφω το λαστιχο να εχει καμπύλο πέλμα και όχι επίπεδο και να μη πατάει ολόκληρο στο έδαφος μειώνοντας τελικά την προσφυση. Για το (2) τώρα. Αν βάζοντας μπλοκέ (και ανάλογα και με το πόσο % μπλοκέ έχουμε) βρεθούμε με πιό εντονο στρίψιμο από αυτό που θέλουμε ή ακόμη πιο σωστά ίσως με πιο δύστροπο αυτοκίνητο στα ασε-πατα εκεί αλλάζουμε κάποιον από τους παράγοντες που ανέφερα που επηρεάζουν την υποστροφή και την υπερστροφή. Ποιόν από όλους και πόσο, είναι μια τρομερή σπαζοκεφαλιά που θέλει γνώσεις και πειραματισμό. Σ' αυτό δεν είμαι σε θέση να δώσω γενικους κανόνες και λύσεις δυστυχώς.
Edirnelis - Σαβ 06 Ιαν 2007, 23:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
Amaxopoulos έγραψε:
Πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι στις συμβουλες που γραφουμε Rolling eyes Embarassed (χωρις ιχνος παρεξηγησης μεσιε Εδιρνελη! Smile )


Πχ.
σε αυτο
Παράθεση:
Μικρή συγκλιση πίσω και μεγάλη απόκλιση εμπρος


ισχυει το αντιθετο.

Τετοια (μεταξυ αλλων ρυθμισεων) ειχαν οι Ρανιοτι και Οριολ!!


Γενικα αυτο που ειναι δυσκολο στην "αντιληψη" ενος στησιματος ειναι ο συνδυσμος ολων των πιθανων επιλογων που εχουμε .
Τι τελικα θελαμε να πετυχουμε,
Τι εχουμε πετυχει,
και σε ποιους απο ολους τους τομεις ειμαστε λαθος.*
Later,βελτιωνοντας(υποτιθεται) εναν τομεα πως επηρεαζονται οι υπολοιποι?
Question Question Question
Και τα *ερωτηματικα/ερωτηματα ειναι ατελειωτα ειδικα στην πραξη,γιατι εκει στο τελος μας ενδιαφερει!.......(και οχι να λυσουμε κανενα "μαθηματικο προβλημα" στη θεωρια!)


Rolling eyes Cool Smile

Κατ'αρχήν δεν υπάρχει παρεξήγηση. Ολοι μας κάνουμε λάθη και όλοι εχουμε πιστεύω, πάντα κάτι ακόμη να μαθουμε, και επίσης πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αναθεωρούμε κάτι που πιστευουμε όταν μας αποδεικνύουν το λάθος μας. Εδώ προσπαθούμε κάτι να δώσουμε και σ'άλλους. Αυτό που θεωρούμε σωστό. Αν διστάζουμε και φοβόμαστε μήπως δώσουμε λάθος συμβουλές τότε τελικά τι να κάνουμε, να μη γράφουμε τίποτε? Κάλό είναι να περιοριζόμαστε σε σίγουρα και όσο γίνεται διασταυρωμένα και αποδεκτά πράγματα και αυτό προσπαθώ να κάνω. Κάποια πράγματα που γράφω είναι από προσωπικές εμπειρίες, κάποια άλλα από κείμενα και εμπειρίες αλλων. Ισως θα έπρεπε να γράφει κανεις από που γνωρίζει αυτό που παραθέτει αλλά θέλει χρόνο και ωργάνωση για να δίνεις και βιβλιογραφία. Τώρα για την σύγκλιση πίσω εννοώ ότι η μικρή πίσω δίνει λιγώτερο υποστροφικό αυτοκίνητο, ενώ η μεγάλη σύγκλιση πιο υποστροφικό και αρα λιγώτερο ευέλικτο. Η σύγκλιση πίσω δίνει υποστροφή παντα και η απόκλιση υπερστροφή πάντα και φαντάζομαι οτι αυτό είναι το σημείο που ήμουν ασαφής και με δορθώνεις. Μίλησα για μικρή συγκλιση θεωρώντας την σαν δεδομένη στα μπροστοκίνητα που έχουμε όλοι προκειμένου να έχουμε σταθερότητα στην ουρά μας. Τώρα για το εμπρός μέρος και πως συμπεριφέρεται με σύγκλιση ή με απόκλιση πιστεύω ότι είναι σημαντικό θέμα από μόνο του και όσοι έχουν κάτι να πουν θα είναι πολύ χρήσιμο.
volvos - Κυρ 07 Ιαν 2007, 20:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
α. θεωρω οτι ισως πρεπει να φτιαχτει ενα αλλο τοπικ που θα αναφερεται
πιστα και ρυθμισεις αναρτησεων αφου εδω μιλαμε για γραμμες...

β. δε βρισκω κανενα νοημα να αναλυσουμε παραπανω το πισω συστημα των πεζο καθως ολες οι τιμες της γεωμετριας μενουν σταθερες και δεν επιδεχονται γαργαλημα...αρα πρεπει να επικεντρωθουμε εμπρος που υπαρχει ενα οποιο παιχνιδι.
Lef205 - Κυρ 07 Ιαν 2007, 23:00:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

β. δε βρισκω κανενα νοημα να αναλυσουμε παραπανω το πισω συστημα των πεζο καθως ολες οι τιμες της γεωμετριας μενουν σταθερες και δεν επιδεχονται γαργαλημα...αρα πρεπει να επικεντρωθουμε εμπρος που υπαρχει ενα οποιο παιχνιδι.

δηλαδη καμπερ πχ δε μπορεις να δωσεις πισω?
Ουτε συγκλιση ουτε αποκλιση ε?
Ουτε να αλλαξεις μετατροχια κλπ?
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 09:06:15
Θέμα δημοσίευσης:
περα απο μετατροχιο με αποστατες που δεν εχει οφελησει ιδιαιτερα κανεναν πισω για τα αλλα.....ΟΧΙ.
οχι με σοβαρες και αξιες συζητησης δημοσια λυσεις....
Lef205 - Δευ 08 Ιαν 2007, 10:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
περα απο μετατροχιο με αποστατες που δεν εχει οφελησει ιδιαιτερα κανεναν πισω για τα αλλα.....ΟΧΙ.
οχι με σοβαρες και αξιες συζητησης δημοσια λυσεις....

Μα οταν αυτες οι λυσεις κατεβαζουν τον χρονο γιατι δεν ειναι αξιες συζητησης? Shocked
MEMsound - Δευ 08 Ιαν 2007, 11:17:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως ο Παναγιώτης θεωρεί ότι δεν είναι "άξιες συζήτησης" για αυτοκίνητα που κινούνται και καθυμερινά στο δρόμο ακι κάνουν και 30.000km το χρόνο κλπ κλπ = Μήπως δεν είναι για καθημερινό αυτοκίνητο που πάνω από όλα θες αξιοπιστία και απροβλημάτιστη λειτουργία (δεν υπάρχει χρόνος και διάθεση για συνεργεία/επισκευές ούτε και άλλο αυτοκίνητο μετακίνησης)

Βασικά σετι αναφέρεστε γιατί δε έχω καταλάβει Shocked Confused Question Shocked
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 11:33:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλαμε για στραβωμα αξονα πισω και ακρων εμπρος...

λυσεις μεσοβεζικες χωρις καμια εγγυηση αξιοπιστιας και σε καμια περιπτωση αξιες συζητησης για ενα αυτοκινητο που κινειται και στο δρομο!
Lef205 - Δευ 08 Ιαν 2007, 17:44:28
Θέμα δημοσίευσης:
Για να καταλαβω, μιλαμε για αγωνιστικα ή για βολτισια?
Γιατι αν μιλαμε μονο για βολτισια, σβηστε οτι εχω γραψει και εγω και ο θειος μου και ο νικος και ο αμαξοπουλος γιατι δε νομιζω να αναφεροντουσαν καθαρα σε βολτισια.
Παναγιωτη, πως θεωρεις αναξιοπιστες τις οποιες λυσεις?
Τις εχεις δοκιμασει και δε σου εκαναν ή απλα "εχεις ακουσει"?
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 17:48:04
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρω οτι ειτε βολτισιο με αγωνιστικη διαθεση ειτε αγωνιστικο αμοιγως δεν απεχουν πλεον και τοσο πολυ στις περιπτωσεις μας!

λευτερη ναι το στραβωμα ακρων και το στραβωμα αξονα τα θεωρω μη αξιοπιστες λυσεις . . .

και δε μιλαω απο το μου ειπαν σου ειπα, αλλα απο μηχανολογικης αποψεως και αντοχης υλικων.
και μη ξεχνας ποτε οτι με ενα αγωνιστικο κανεις ζζ000 χλμ το χρονο και με ενα ι.χ ζζ επι 20
MEMsound - Τρι 09 Ιαν 2007, 01:44:57
Θέμα δημοσίευσης:
Λευέρη μιλάμε και για τα 2.
Απλά κάποια πράγματα δεν "ενδείκτυνται" για βολτίσαι αμάξια ενώ μπορούν να εφαρμοστούν σε αγωνιστικά και καλό είναι να είμστε συγκεκριμένοι σε αυτό που λέμε για να μην παρασύρουμε και κάποιον που δεν ξέρει.
Εσύ δίκιο έχεις που πειραματίζεσαι στο 106 σου προκειμένου να ρίξεις του χρόνους σου ακόμα και αν αυτό σου μειώσει την αξιοπιστία ή σου αυξήσει την επισκεψιμότητα στον μηχανικό.
Στα βολτίσια όμως είναι λίγο αλλιώς.
Παρόλα αυτά όσα έχουν γραφτεί παραπάνω (με εξαίρεση ίσως τα "στραβώματα") μπορούτν κάλιστα να βοηθήσουν στην γρήγορη οδήγηση είτε αγωνιστικού είτε βολτίσιου αυτοκινήτου μέσα στα Μέγαρα. Wink
gonakinen - Τρι 09 Ιαν 2007, 03:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Μιλαμε για στραβωμα αξονα πισω και ακρων εμπρος...

λυσεις μεσοβεζικες χωρις καμια εγγυηση αξιοπιστιας και σε καμια περιπτωση αξιες συζητησης για ενα αυτοκινητο που κινειται και στο δρομο!


Δεν το συνιστώ να το κάνετε...
αλλά λόγω μικροχτυπήματος δεξιά κατέληξα με ένα "2άρι" στο δεξί τροχό που καραβόλευε στα μέγαρα (στις αριστερές...)αλλά στην ευθεία πήγαινε όπου ήθελε.Ο Lef θα θυμάται σίγουρα...
Κι επειδή τα πειράματα είναι το χόμπυ μου...έβαλα ρυθμιζόμενο τοπ μάουντ αριστερά και έκανα και τον αριστερό έτσι...
Μέχρι τωρα στις ευθιγραμμίσεις δεν παρατηρώ αποκλισεις από το αν είχα δύο ίσια εργοστασιακά άκρα όποτε μάλλον δεν κουνάει...
Οσο για το στρίψιμο με βολέυει αρκετα..

Φυσικά και δεν είναι η ορθή λύση, απλά το αναφέρω σαν κάτι που δούλεψε απροβλημάτιστα (και δουλεύει) όσα μπασίματα κι αν έχει φάει εδώ και αρκετούς μήνες...
MEMsound - Τρι 09 Ιαν 2007, 09:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
αχαχαχα
απίστευτος!
βασικά η γεωμετρία σου έχει πάει λίγο όπου να ναι αλλά τελικά τα έχεις παντρέψει.
Το εξηγώ:
Αριστερά έχεις αποκτήσει κάμπερ λόγω χτυπήματος από το άκρο (=από το κάτω μέρος του αμορτισερ που έχει έρθει πιο έξω)
Δεξιά με το topmount έχεις δώσει από πάνω (το πάνω μέρος του αμορτισερ έχει έρθει πιο μέσα).
Ουσιαστικά από τον διαμήκη άξονα του αυτοκινήτου σου τα αμορτισερ δεν απέχουν το ίδιο = το αριστερά είναι λίγο πιο έξω (έχουν όμως την ίδια κλίση)
Αφού δουλευει τι να πω Shocked Shocked Confused Cool Laughing Laughing Dizzy2 Thumbs Up
gonakinen - Τρι 09 Ιαν 2007, 14:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αν στρίβει λέει..;
Αεροπορία...αρκεί να είσαι αναίσθητος λιγο.
Η αλήθεια είναι ότι εδώ κι ένα χρόνο τρέχει ετσι και ασφαλώς με επηρεάζει κάπως αλλα αμά έχεις όρεξη να πας καλά αυτές οι λεπτομέρειες δεν σε φρενάρουν, αλλά από μένα φέτος έλειπε η όρεξη...
Γι΄αυτό βασικό μου μέλημα στο άλλο είνα να είναι όλα σωστά και ίσια και να ετοιμαστεί χωρίς πειράματα...
volvos - Κυρ 25 Μάρ 2007, 18:35:32
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.rollcentre.co.uk/rollcentre/html/t100_lap_timer.asp
ή
http://www.aimsports.com/store/product_info.php?products_id=28

maw bgainei κανα 250 και κατω...
40λιρες+φπα το σταθερο που μπαινει πιστα
90λιρες+φπα το καθε μετρητη με οθονη που μπαινει στο αμαξι...
ενας φτανει και τον εναλλασουμε στα αμαξια...

τι λετε ψηνεστε?
απλη τιμια αξιοπιστη λυση χωρις σουπα μουπες και μπορουμε να μοιραστουμε το κοστος να υπαρχει για οποιον παει πιστα-καρτοδρομο κλπ
στο κατω κατω δε παμε καθε μερα ουτε παμε 30ατομα καθε φορα...
Lef205 - Κυρ 25 Μάρ 2007, 18:49:00
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
http://www.rollcentre.co.uk/rollcentre/html/t100_lap_timer.asp
ή
http://www.aimsports.com/store/product_info.php?products_id=28

maw bgainei κανα 250 και κατω...
40λιρες+φπα το σταθερο που μπαινει πιστα
90λιρες+φπα το καθε μετρητη με οθονη που μπαινει στο αμαξι...
ενας φτανει και τον εναλλασουμε στα αμαξια...

τι λετε ψηνεστε?
απλη τιμια αξιοπιστη λυση χωρις σουπα μουπες και μπορουμε να μοιραστουμε το κοστος να υπαρχει για οποιον παει πιστα-καρτοδρομο κλπ
στο κατω κατω δε παμε καθε μερα ουτε παμε 30ατομα καθε φορα...

Αυτο εχει ο ατλας! Splat
volvos - Κυρ 25 Μάρ 2007, 18:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
ο ατλας αγορι μου το εχει 250+φπα...= 300ευρω
το αιμ εμεις στη τιμη το εχει 250δολαρια οπερ 210 ευρω αυτη τη στιγμη...

παρε ντοματα πισω!
Lef205 - Κυρ 25 Μάρ 2007, 19:04:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ο ατλας αγορι μου το εχει 250+φπα...= 300ευρω
το αιμ εμεις στη τιμη το εχει 250δολαρια οπερ 210 ευρω αυτη τη στιγμη...

παρε ντοματα πισω!

Μεταφορικα?
Μπορουμε να το παρουμε 250 ευρω αν θελουμε. Wink
volvos - Κυρ 25 Μάρ 2007, 20:06:04
Θέμα δημοσίευσης:
παρε τηλ. και μαθε

μεταφορικα στο αλλο δεν εχουμε ...
απλα θα το στειλουν στη φιλη της αδερφης μου νεα υορκη και θα μας το φερει καπου πασχα αν βιαστουμε
plaketokofths - Κυρ 25 Μάρ 2007, 21:07:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 1.4 16V αλλά και 8V 206 ξέρει κανείς πόσο περίπου γυρνάνε? Κατά προτίμηση στην εργοστασιακή τους μορφή.
Road_Runner - Κυρ 25 Μάρ 2007, 21:54:31
Θέμα δημοσίευσης:
Γυρω στο 21-22 το 8ν
plaketokofths - Κυρ 25 Μάρ 2007, 21:58:49
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Γυρω στο 21-22 το 8ν


thnx Wink , κάτι ακόμα, αυτός είναι χρόνος δοκιμαστών ή κάποιου μέλους πχ?
Road_Runner - Κυρ 25 Μάρ 2007, 22:17:01
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω 21 ειχε κανει ενα μελος σε τρακντει
plaketokofths - Κυρ 25 Μάρ 2007, 22:21:26
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Νομιζω 21 ειχε κανει ενα μελος σε τρακντει


Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ, απλά για να έχω περίπου μια ιδέα για εμένα, αν και δεν με πολυνοιάζει πολυ ο χρόνος.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 10:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
Με βάση την τελευταία εμπειρία μου στην πίστα

1)τα καλά αγωνιστικά 106 Ν με σωστό οδηγό κάνουν 1 11+
τα Α γύρω στο 1 08.

Για τα μπροστοκίνητα...
2) στις πατημένες Κ3 και Κ8 μπαινεις με όσο περισσότερα γίνεται και ''πουλάς''
τις επόμενες κινούμενος στην ευθεία και μένοντας κλειστά κλειστά μέσα στη στροφή χωρίς να ανοίξεις πορεία.
Στην Κ3 μπαίνεις νωρίς αφρενάριστος και με 130+ ανετα λιγο πριν αφήνεις αλλάζεις διεύθυνση και αμέσως ξαναπατάς, καβαλάς κερμπ με τέρμα γκάζι, επιταχύνεις όσο σου δίνουν τη δυνατότητα τα φρένα και πουλάς την επόμενη όπως είπα πιό πάνω.
Στην Κ8 κάεις κάτι ανάλογο αλλα θα πρέπει να φρενάρεις λίγο. Ανάλογα το όχημα.
3) Δεν μπορείς να κάνεις καλό χρόνο χωρίς παρατεταμένο φρενάρισμα στη στροφή.
Για περισσότερα δε λέω μην αρχίσουν πάλι οι ''καλές'' γλώσσες.
Τα άνω τα είδα με το δικό μου και οδηγούς αγώνων στο τιμόνι.
Φιλικά
MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 11:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το 1) δεν μπορώ να το εκτιμήσω γιατί από αγωνιστικά δεν έχω ιδέα.

Για το 2)
Αν ξεπεράσεις τον όποιο φόβο δημιουργούν τα πολλά χιλιόμετρα και έχεις καλά φρένα αυτό ακριβώς πρέπει να κάνεις στις Κ3 και Κ8.
Στην Κ3 που τα χιλιομετρα είναι πιο λίγα είναι ίσως ευκολότερο (λιγότερο "φοβιστικό" εννοώ) ενώ και η Κ4 είναι πιο ανοιχτή από την Κ9 (που είναι σχεδόν φουρκέτα)
Όπως είπες πουλάς την είσοδο στην Κ4 και Κ9 για να μπορέσεις να κρατηθείς μέσα στην κορυφή τους και μετα στην Κ4 ανοίγεις για να εισαι ανοιχτά στην είσοδο της Κ5, ενώ στην Κ9 πρέπει να μείνεις κλειστά και μετά την κορυφή της μιας έτσι διανύεις μικρότερο τόξο αρκεί να μην στραμπουλάς το αμάξι (και τελικά υποστρέφεις)
Αν το πίσω μέρος σου κρατάει στις Κ3 και Κ8 μπαίνεις (σχεδόν) όπως έρχεσαι και φρενάρεις δυνατά μόλις ισιώσεις το τιμόνι οριακά πριν την (ή και λίγο μέσα) στην είσοδο της Κ4 και Κ9.

Το 3) δεν το κατάλαβα. Θες να μου το εξηγήσεις λίγο περισσότερο. Scratch Εννοείς πριν την στροφή? Εννοείς δυνατό και στιγμιαίο και όχι διαρκείας? Αν ναι "οκ" συμφωνούμε.


(άσε τις καλές και κακές γλώσσες να λένε ότι θέλουν, το θέμα είναι να προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε οι ίδιοι κάθε φορά και να μαθαίνουμε από τα λάθη μας)

volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 11:20:56
Θέμα δημοσίευσης:
αυτα ισχυουν στη περιπτωση που εχετε μπλοκε και πολυ καλο εμπρος μερος...πραγμα απιθανο για το 90% των οδηγων που πανε μεγαρα...

για αυτους ισχυουν αλλες γραμμες οπου πρεπει να πουλησεις την εξοδο και στην 8 και στη 3 και να κρατηθεις αριστερα ωστε να παρεις τις 9-4 με τη λιγοτερη δυνατη υποστροφη που θα σε κανει να εχεις περισσοτερα χλμ στις επομενες ευθειες...
καντε το εξης απλο πειραμα...κοιτατε αναλογα με γραμμες με ποσα φτανετε στην κ1 αναλογα με την εξοδο της κ9....

κακα τα ψεματα καθε αμαξι ειναι και μια δικη του ιστορια. εγω τη τελευταια φορα που πηγα ενιωθα σα ψαρι στη γυαλα...ειχαν αλλαξει το 70% των σημειων που παταγα και εστριβα σε σχεση με το παλιο περσινο σεταπ...


επισης μανθο αν μπαινεις με πιο λιγα χλμ στη κ3 απο τη κ8 μανθο τοτε εχεις προβλημα στο μυαλο σου Laughing
Road_Runner - Πεμ 14 Ιούν 2007, 11:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Οι 3-4 και οι 8-9 όσο και αν φαίνονται ίδιες στο μάτι, δεν είναι....
Αρχικως γιατι η 3 ειναι πιο κλιστή από την 8 και ταυτόχρονα πιο στενό το οδόστρωμα. Στην συνέχεια η 9 απέχει πιο πολλά μετρα από την 8 απ'ότι η 4 από την 3. Και η 4 είναι πιο ανοιχτή και λι΄γοτερο διαρκείας από την 9... Επίσης η 9 μπορεί ως ένα σημείο να χαρακτηριστεί και ως παραβολική.....
Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που λες Δημήτρη:
Παράθεση:
Στην Κ3 μπαίνεις νωρίς αφρενάριστος και με 130+ ανετα λιγο πριν αφήνεις αλλάζεις διεύθυνση και αμέσως ξαναπατάς, καβαλάς κερμπ με τέρμα γκάζι, επιταχύνεις όσο σου δίνουν τη δυνατότητα τα φρένα και πουλάς την επόμενη όπως είπα πιό πάνω.


Επίσης δεν κατάλαβα αυτό:
Παράθεση:
Δεν μπορείς να κάνεις καλό χρόνο χωρίς παρατεταμένο φρενάρισμα στη στροφή.

ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:06:59
Θέμα δημοσίευσης:
Σε όσα λέει ο Πάνος θα συμφωνήσω εν μέρει καθώς δεν έχω την εμπειρία να υποστηρίξω ισχυρά τις απόψεις μου...
Πάνο ο Κώστας και με το χρεπο Μεγγάν του safetrack πάλι κλεινόταν νωρίς (πήγαινε σχεδόν ευθεία!) και ''πούλαγε'' την κ9 και κ4!! Και μου εξήγησε πως είναι ο μόνος τρόπος για να μπείς΄''αέρα'' στις κ3 -κ8 μένοντας στο γκάζι το περοσσότερο δυνατόν.Συμφώνησε και ο Γ.Τζιρος σε αυτό άν και δεν είναι ότι καλύτερο για την έξοδο.
Τον πιστεύω γιατι εκτός του ότι θεωρώ πως είναι υπέροχος οδηγός από το in car που μου έδειξε από τον τελευταίο του αγώνα με αυτές τις γραμμές πέρναγε τα GR A για πλάκα!!

Νίκο, για την κ3 (τα χλμ είναι άκυρη αναφορά καθώς αφορούν το αμάξι μου) εννοώ πως είδα ότι εντέλει τολμάς και κλείνεσαι νωρίτερα απότι ίσως μοιάζει σωστό! Δεν φρενάρεις καθόλου! απλά αφήνεις λίγο ισα ίσα για να αλλάξει κατεύθυνση μπαίνεις πολύ νωρις και σχεδόν πρίν το κέρμπ έχει προλάβει και σανιδώσει, όσο εξοικιώνεσαι αφήνεις όλο και λιγώτερο όλο και πιο αργά! Ο Κώστας με διαβεβαίωσαι ότι με λίγο κάμπερ μπορώ να την περάσω και σανίδα με το Rc! Πίστεψέ με η κ3 είναι ταχύτερη της κ8!

Για το φρενάρισμα... εννοώ πως όχι απλά πρέπει να φρενάρει κανείς τελευταία στιγμή αλλά και να το μεταφέρει όσο περισσότερο γίνεται μέσα στη στροφή!(την ιδέα μου προτοανέφερε ο γκουρου..)
Το είδα και στην οδήγηση του Κώστα και του Γιώργου και μου το τόνισαν.
Δηλαδή φρενάρεις όσο πιό αργά γίνεται με σκοπό να το διατηρέισεις μέσα στη στροφή τόσο όσο κρατούν και επιτρέπουν τα ελαστικά.
Το δοκίμασα την Τρίτη αρκετές φορές και θαρρώ(βλέπωντας τους άλλους ότι το κατάφερα κάποιες) αλλα δυστηχώς με τα φτέλια ελαστικά δρόμου που μπήκα δεν είχα πολλά περιθώρια εξοικίωσης και βελτίωσης....
Νικόλα με τα αγωνιστικά ελαστικά θαρρώ πως αξίζει και πρέπει να το δοκιμάσεις-μάθεις..
SnakeMJK - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το εργοστασιακό 1.4 8v στην Κ3 με 130+ και σωστές γραμμές για την Κ4 πολύ απλά ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ. Το θέμα είναι αξίζει να πουλάς τις σωστές γραμμές για την επόμενη στροφή για να μπαίνεις με πολλά στις 3-8 ή το ανάποδο...; Razz
Ronin - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εξακολουθώ πάντος να μην καταλαβαίνω γιατί η 4 θέλει πούλημα...
MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αυτα ισχυουν στη περιπτωση που εχετε μπλοκε και πολυ καλο εμπρος μερος...πραγμα απιθανο για το 90% των οδηγων που πανε μεγαρα...

για αυτους ισχυουν αλλες γραμμες οπου πρεπει να πουλησεις την εξοδο και στην 8 και στη 3 και να κρατηθεις αριστερα ωστε να παρεις τις 9-4 με τη λιγοτερη δυνατη υποστροφη που θα σε κανει να εχεις περισσοτερα χλμ στις επομενες ευθειες...


έχεις απόλυτο δίκιο
η υπάρξη μπλοκέ και στου Δημήτρη και στο δικό μου είναι κάτι που πρέπει να σημειωθεί μιας και στο πάτημα του γκαζιού η υποστροφή ισχύος εμφανίζεται πολύ πιο δύσκολα οπότε και τα όρια της πρόσφυσης στην έξοδο της στροφής πολύ μεγαλήτερα

volvos έγραψε:
καντε το εξης απλο πειραμα...κοιτατε αναλογα με γραμμες με ποσα φτανετε στην κ1 αναλογα με την εξοδο της κ9....

σωστότατος.
επίσης το ίδιο μπορεί να κάνει κανείς στην ευθεία όπου ανάλογα με το με πόσα χιλιόμετρα φτάνεις στην Κ6 (τέλος ευθείας) βλέπεις πόσο καλά έστριψες την Κ5


volvos έγραψε:
κακα τα ψεματα καθε αμαξι ειναι και μια δικη του ιστορια. εγω τη τελευταια φορα που πηγα ενιωθα σα ψαρι στη γυαλα...ειχαν αλλαξει το 70% των σημειων που παταγα και εστριβα σε σχεση με το παλιο περσινο σεταπ...

το ίδιο έπαθα κι εγώ μετά την τοποθέτηση του μπλοκέ.
η μούρη ήταν σαφέστατη αλλά το πίσω μέρος με φοβίζει περισσότερο από πριν μιας και πλέον το αμάξι δεν φευγει με τα 4 όπως παλαιότερα (πχ με την μαμά ανάρτηση / πριν το μπλοκέ κλπ κλπ) αλλά γυρίζει την ουρά και μάλλον δεν το έχω συνηθίσει ακόμα

volvos έγραψε:

επισης μανθο αν μπαινεις με πιο λιγα χλμ στη κ3 απο τη κ8 μανθο τοτε εχεις προβλημα στο μυαλο σου Laughing

καλά ότι έχω πρόβλημα είναι γεγονός... Laughing
βασικά μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά: εννοούσα ότι στην Κ8 φτάνεις με περισσότερα χιλιόμετρα από ότι φτάνεις στην Κ3 (τουλάχιστον με το δικό μου αμάξι)
και επειδή Κ3~Κ4 είναι πιο κοντά από Κ8~Κ9 ο χρόνος μεταξύ Κ3~Κ4 είναι μικρότερος και πρέπει να έχεις ακριβώς τα χιλιόμετρα που πρέπει στην είσοδο της Κ3 ώστε το μικρής διάρκειας φρενάρισμα μεταξύ Κ3~Κ4 να έχει αποτέλεσμα και να μην είναι ούτε λίγο (=πήρες αργά στην Κ3,οπότε έχασες εκεί χρόνο) ούτε πολύ (=πήρες γρύγορα την Κ3 και δεν προλαβαίνεις να πάρεις σωστή γραμμή για την Κ4 οπότε χάνεις χρόνο εκεί)
αντίθετα μεταξύ Κ8~Κ9 υπάρχει λίγο περισσότερη απόσταση και χρόνος να φρενάρεις οπότε τα πράγμα είναι λίγο πιο "απλά" αν και τα χιλιόμετρα μάλλον περισσότερα.

πάντως χρειάζομαστε μια επίσκεψη στην πίστα σύντομα... για να ένα refresh και λίγη προπόνηση...

επίσης προσπαθήσουμε αυτό το τόπικ να μην γεμίσουμε φατσούλες και πειράγματα.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:24:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
Εξακολουθώ πάντος να μην καταλαβαίνω γιατί η 4 θέλει πούλημα...

Θέλει πούλημα γιατί μας έχει μείνει στόκ Laughing

Κοίτα αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι απλά δεν προλαβαίνεις να βάλεις το apex εκεί που πρέπει αν θες να μπείς με πολλά! και άν το βάλεις μετα απλά υποστρέφεις γιατί έχεις πολλά....
Στο ιn car ο Πανουργιάς κάνοντας αυτό εφτανε δραματικά πολύ πιο δυνατά αυτοκίνητα που πέρνανε γραμμή και για την κ4
Τεσπα δεν είμαι και ο ειδήμων!
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:24:52
Θέμα δημοσίευσης:
dhmhtrh εχεις ενα προβλημα με το γραπτο λογο...
στην εισοδο των κ9 κ3 αυτο που θες να πεις ειναι οτι πας ευθεια και βρισκεσαι στο εσωτερικο των στροφων σε λαθος θεωρητικα γραμμες....
πρακτικα ομως ετσι κανεις καλυτερο χρονο...

επισης ο μανθος πλεον παει με 3ες στη κ8 Laughing Laughing Laughing

επισης πιασε εσυ το 1.14.4 μου ετσι οπως ηταν τοτε το αμαξι σου και ασε το μανθο στο κοσμο του Wink
το θεμα ειναι ΕΜΕΙΣ τι κανουμε. στη πιστα κακα τα ψεματα κυνηγας τον εαυτο σου και μονο
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:30:21
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
dhmhtrh εχεις ενα προβλημα με το γραπτο λογο...
στην εισοδο των κ9 κ3 αυτο που θες να πεις ειναι οτι πας ευθεια και βρισκεσαι στο εσωτερικο των στροφων σε λαθος θεωρητικα γραμμες....
πρακτικα ομως ετσι κανεις καλυτερο χρονο...

επισης ο μανθος πλεον παει με 3ες στη κ8 Laughing Laughing Laughing

επισης πιασε εσυ το 1.14.4 μου ετσι οπως ηταν τοτε το αμαξι σου και ασε το μανθο στο κοσμο του Wink
το θεμα ειναι ΕΜΕΙΣ τι κανουμε. στη πιστα κακα τα ψεματα κυνηγας τον εαυτο σου και μονο


Αμ μπράβο! ακριβώς αυτό!!
Λακωνικός και υπέροχος ο Γκουρού για μια ακόμη φορά!!
Δασκαλε πως να σε φτάσω εγω το μαθητούδι σου το ποταπό?
MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Για το φρενάρισμα... εννοώ πως όχι απλά πρέπει να φρενάρει κανείς τελευταία στιγμή αλλά και να το μεταφέρει όσο περισσότερο γίνεται μέσα στη στροφή!(την ιδέα μου προτοανέφερε ο γκουρου..)
Το είδα και στην οδήγηση του Κώστα και του Γιώργου και μου το τόνισαν.
Δηλαδή φρενάρεις όσο πιό αργά γίνεται με σκοπό να το διατηρέισεις μέσα στη στροφή τόσο όσο κρατούν και επιτρέπουν τα ελαστικά.


ααα μάλιστα τώρα το εξήγησες σωστά.
Πολύ σωστό και αυτό
Όπως είπες αρκεί να σε κρατάνε τα λάστιχα (τα πίσω) και να μην ανοίγουν τροχιά επικίνδυνα και η ανάρτηση επίσης.
Το τελείως λάθος είναι να φρενάρεις πολύ νωρίς και για μεγάλη διάρκεια. Ετσι ανάβεις τα φρένα και μετά από λίγο "φρένο τέλος ούτε γραμμάριο".
Θέλει όσο πιο αργά γίνεται, δυνατά και τόσο όσο χρειάζεται για να τοποθετηθεί το αμάξι στην στροφή.
Βέβαια στην θεωρεία ωραία τα λέμε, στην πράξη (εγώ τουλάχιστον) δυσκολευομαι...
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 12:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
trail braking λεγεται αμορφοτα πλασματα....

επισης ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑ**ΚΙΕΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ....

το πρωτο πραγμα που μου απαγορεψαν οταν πηγα πιστα ηταν να μεταφερω το φρεναρισμα μεσα στη στροφη τα παιδια...

η απαντηση τους ηταν μαθε αγορακι μου να στριβεις στο σωστο σημειο (turn in) μαθε να εξαντλεις τελειως τα φρενα στην ευθεια
μαθε να στιβεις το αμαξι και ασε το trail braking για οταν μεγαλωσεις λιγο...

οπως ελεγε ο τσακι στιουαρτ το φρεναρισμα ειναι το τελευταιο πραμα που μαθαινει ενας οδηγος αγωνων...

εχετε τοσα αλλα πραγματα να βελτιωθειτε...............................
αυτη η τακτιτη της μεταφορας του φρεναρισματος μεσα στη στροφη ειναι μια τεχνικη που θα σας δωσει καποια δεκατα το γυρο...
οποτε μεχρι τα δευτερα που σας λειπουν προφανως λειπουν αλλα πραματα...

πως θα τα βρειτε???εξασκηση και παντα με ατομα που ξερουν,
μη κανετε το λαθος το δικο μου που τις πρωτες 2 φορες εκανα 150γυρους σα το χαζο ψαχνωντας μονος μου πραματα που αλλοι μου εδειξαν σε 20γυρους στη πορεια.... ειχε βεβαια και αυτο τη μαγεια του αλλα τα χανκοοκ μου πολυ θα ηθελα να μην ειχαν βγαλει λινα τη τελευταια φορα Cool
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 13:07:30
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως ακομα μετα απο σχεδον 300γυρους τρεμω να μπω σε τοσο βαθεια νερα αγωνιστικης οδηγησης με σκοπο το να κανω καλυτερο χρονο...γιατι με σκοπο τον ενθουσιασμο και το να λεμε οτι κανουμε trailbraking εεε εδω φρεναρουμε με το αριστερο τι να λεμε τωρα!

f1pilot έγραψε:
Δεν τα συγχαίω Δημήτρη μου απλά προσπαθώ να γίνω παραστατικός. Το trailbraking είναι τεχνική αλλά στηρίζεται στο γεγονός ότι στην είσοδο μιας στροφής (όχι σε όλες γι'αυτό και δεν χρησιμοποιείται παντού στον ίδιο βαθμό)
με το που ξεκινάς να στρίψεις δεν χρειάζεσαι όλη την πλευρική πρόσφυση που μπορεί να σου παρέχει το λάστιχο. Έτσι, για να καταφέρεις να στρίψεις έχοντας φρενάρει με τους τροχούς ευθεία πρέπει να έχεις μετριάσει την ταχύτητα λίγο νωρίτερα (η απαρχή του braking point) από ότι αν φρενάρεις βαθιά μέχρι μέσα. Σκοπός είναι να εξαντλήσουμε την διαθέσιμη πρόσφυση του ελαστικού, αν από τη στιγμή που ξεκινούσαμε το ίδιο αργά με και χωρίς trailbraking να φρενάραμε στην ευθεία απλώς θα χάναμε το Apex καθώς η δυνατότητα του αυτοκινήτου να φρενάρει είναι η ίδια και δεδομένη και δεν έχει τη δυνατότητα το ελαστικό να στρίψει (γι' αυτό αναφέρω το όταν έχω μείνει στο φρένο). Στην περίπτωση του trailbraking συνεχίζουμε να φρενάρουμε με μειούμενο ρυθμό μέχρι το σημείο που χρειαζόμαστε τη μέγιστη πλευρική πρόσφυση. Πολλές φορές γίνεται μια μέση κατάσταση όπου φρενάρουμε στην ευθεία, σηκώνουμε εντελώς από το φρένο και στρίβουμε με το αυτοκίνητο να ρολλάρει και να κόβει μονο του τα τελευταία χλμ πριν το apex. Αυτό είναι μια πρώημη κατάσταση του trailbraking, και απλά με την έννοια ότι το αμάξι θεωρητικά θα έπρεπε να κινείται συνεχώς στα όρια του κύκλου πρόσφυσης, θα πρέπει να το φρενάρουμε εμείς με τα τελευταία αποθέματα πρόσφυσης που έχει μέχρι να ζητήσουμε τη μέγιστη πλευρική.
Είναι τεχνική και όχι φάση του φρεναρίσματος και αν το κάνεις και σου συμβαίνει σημαίνει ότι κατέχεις (έστω και εν αγνοία σου) την τεχνική αυτή και την αξιοποιείς. Δεν το κάνουν όλοι.
Και μάλιστα είναι ιδιαίτερη τεχνική και άκρως δύσκολη (γι' αυτό είναι και το τελευταίο πράγμα που μαθαίνει ένας οδηγός πίστας πραγματικά καλά και είναι το σημείο που ξεχωρίζει τους καλούς από τους κορυφαίους οδηγούς στην F1).
Ελπίζω να βοηθήσουν και οι δυο εικόνες που βάζω εδώ.


MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 13:21:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...Βέβαια στην θεωρεία ωραία τα λέμε, στην πράξη (εγώ τουλάχιστον) δυσκολευομαι...


+ τις περισσότερες φορές φοβάμαι Confused
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 14:13:03
Θέμα δημοσίευσης:
μην κάνουμε την διασκέδαση και την οδηγική απόλαυση, απειλή για την σωματική μας ακεραιότητα. Μετά απο κάποιο σημείο πρέπει να σταματάμε... γι αυτό υπάρχει και πρέπει να υπάρχει ο φόβος.
Road_Runner - Πεμ 14 Ιούν 2007, 15:40:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το να μαθεις να φρενάρεις σωστά είναι το πιο δύσκολο πράγμα στην οδήγηση... Μετά από 1μιση χρόνο σε αγώνες, και με αρκετές όρες οδήγησης του αγωνιστικού σε δρόμο, ομολογώ πως δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω να φρενάρω σωστά...
Ενα από τα πρώτα πράγματα ου μου είπαν όταν άρχισα να ασχολούμαι ήταν ότι "οι αγώνες κερδίζονται στα φρένα"
Και όποιος κατάλαβε, καταλαβε...

Φιλάκια.

Υ.Γ. Όσο για τις γραμμές στην κ3-4 και 8-9 τις έχω φάει με το κουτάλι. Όχι μόνος μου.. Μου τις έδειξαν άτομα πολύ respect... Και το 1.19 απο 1,4 8ν 950 κιλα απλά με αναρτηση, ψιλο-τελειωμενα ημισλικ φιλτρο σκουπα εξατμιση και κωρονοπηνιο όποιος το κανει του δινω απλα respect
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 15:57:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
Εξακολουθώ πάντος να μην καταλαβαίνω γιατί η 4 θέλει πούλημα...


οταν λεμε πουλημα πανο εννοουν τα παιδια οτι εκει που κανονικα πρεπει σε μια δεξια να εισαι στην εισοδο τερμα αριστερα στην κ4-κ9 ερχεσαι κατευθειαν διαγωνια και μπαινεις στη εισοδο της κλεισμενος.

στη κ4 δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα καθως το απεξ της ειναι αρκετα μεσα στη στροφη. συνηθως οταν ξεκινησεις να στριβεις δε το βλεπεις καθαρα Wink αρα εν τελει το πουλημα που κανεις ειναι λιγοτερο απο της κ9...
(καλα εσυ τα ξερεις καλυτερα απο εμας απο τα καρτ απλα το λεω απλα για τους υπολοιπους)

επισης ολα αυτα εξαρτωνται απο το στησιμο του αυτοκινητου μας.
πχ. με μια νορμαλ αναρτηση επειδη δε μπορεις να πεις ταπα στη κ3-κ8 τα δεκατα που κερδιζεις ειναι λιγα.

τι εννοω? αν π,χ με μαμα 206 μπαινεις 100 οριο στη κ8 το να μπεις με 95 και να παρεις καθαρες γραμμες για τη κ9 δε χαθηκε ο κοσμος

οταν ομως μπαινεις 120 εκει εισαι 5.5μετρα ανα δευτερο πιο γρηγορος αρα αυτα τα παραπανω μετρα που γραφεις μετρανε και μετρανε πολυ....

προσοχη ξανα σε τι αμαξι συγκρινετε....
δημητρη για ιν καρ πλανα μπορεις να δεις ενα βιντεο απο 106 που εχω βαλει πιο παλια...
του πανουργια ειναι Ν αρα δεν εχει δυναμη και πολλες φορες δεν σε νοιαζει τοσο η καθαρη εξοδο σε τετοια αμαξια καθως δεν εχεις τα αλογα να φυγει το αμαξι....
δηλαδη αλλιως θα αντιδρασει ενα Α με +40 αλογα αν δεν εχεις καθαρη εξοδο απο μια κλειστη στροφη και αλλιως το Ν
σε ενα δυνατο αμαξι παντα εισαι στο slow in fast out
σε ενα πιο αδυναμο πας και με τη φορα πολλες φορες


υ.γ. νικο δεν εκρινε κανεις τις ικανοτητες σου ουτε αναφερθηκε πουθενα ο χρονος σου. αυτα σε αλλο τοπικ αν θες να ξεκατινιαστουμε.
(εγω σου το κανω 1.18 σκετο αν θες αυριο πρωι Laughing )
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:06:11
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Το να μαθεις να φρενάρεις σωστά είναι το πιο δύσκολο πράγμα στην οδήγηση... Μετά από 1μιση χρόνο σε αγώνες, και με αρκετές όρες οδήγησης του αγωνιστικού σε δρόμο, ομολογώ πως δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω να φρενάρω σωστά...
Ενα από τα πρώτα πράγματα ου μου είπαν όταν άρχισα να ασχολούμαι ήταν ότι "οι αγώνες κερδίζονται στα φρένα"
Και όποιος κατάλαβε, καταλαβε...


+10000

Είναι ολα τα λευτά το σωστό φρενάρισμα. Η πίεση στο πενταλ, το σημείο που θα φρενάρεις, το σημείο που θα το αφήσεις, η γραμμή που θα εχεις θα πάρει για να φρενάρεις (φαντάζεσαι να φρενάρεις με στριμένους τροχούς???) και θα σε οδηγήσει στην είσοδο της στροφής και πάρα πολλάαα ακόμα.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:06:14
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Το να μαθεις να φρενάρεις σωστά είναι το πιο δύσκολο πράγμα στην οδήγηση... Μετά από 1μιση χρόνο σε αγώνες, και με αρκετές όρες οδήγησης του αγωνιστικού σε δρόμο, ομολογώ πως δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω να φρενάρω σωστά...
Ενα από τα πρώτα πράγματα ου μου είπαν όταν άρχισα να ασχολούμαι ήταν ότι "οι αγώνες κερδίζονται στα φρένα"
Και όποιος κατάλαβε, καταλαβε...

Φιλάκια.

Υ.Γ. Όσο για τις γραμμές στην κ3-4 και 8-9 τις έχω φάει με το κουτάλι. Όχι μόνος μου.. Μου τις έδειξαν άτομα πολύ respect... Και το 1.19 απο 1,4 8ν 950 κιλα απλά με αναρτηση, ψιλο-τελειωμενα ημισλικ φιλτρο σκουπα εξατμιση και κωρονοπηνιο όποιος το κανει του δινω απλα respect


Επειδή εγώ δέν τις έχω φάει με το κουτάλι και απλά παραθέτω την εμπειρία μου και την συνοδήγηση με Κώστα- Γιώργο και τις συμβουλές τους...
μπορείς να μου πείς τι ακριβώς πρέπει να κάνει κανείς και τι σου είπαν στα δύο συμπλέγματα?
Τί άλλο κάνεις ?
Ευχαριστώ
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
κατι βασικο...

εμεις εχουμε abs + bas (τρελλη δουλεια στη πιστα το λεω για χιλιοστη φορα)

οποτε η εννοια φρεναρω εχει εντελως αλλη εννοια! Wink Wink Wink Wink
Ronin - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:24:51
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Ronin έγραψε:
Εξακολουθώ πάντος να μην καταλαβαίνω γιατί η 4 θέλει πούλημα...


οταν λεμε πουλημα πανο εννοουν τα παιδια οτι εκει που κανονικα πρεπει σε μια δεξια να εισαι στην εισοδο τερμα αριστερα στην κ4-κ9 ερχεσαι κατευθειαν διαγωνια και μπαινεις στη εισοδο της κλεισμενος.

στη κ4 δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα καθως το απεξ της ειναι αρκετα μεσα στη στροφη. συνηθως οταν ξεκινησεις να στριβεις δε το βλεπεις καθαρα Wink αρα εν τελει το πουλημα που κανεις ειναι λιγοτερο απο της κ9...


Απλός και κατανοητός Exclamation
Απλά έχω πολύ καιρό να μπώ στα Μέγαρα και δεν την θυμόμουν καλά.
Very happy


Road_Runner έγραψε:
Το να μαθεις να φρενάρεις σωστά είναι το πιο δύσκολο πράγμα στην οδήγηση... Μετά από 1μιση χρόνο σε αγώνες, και με αρκετές όρες οδήγησης του αγωνιστικού σε δρόμο, ομολογώ πως δεν έχω καταφέρει ακόμα να μάθω να φρενάρω σωστά...
Ενα από τα πρώτα πράγματα ου μου είπαν όταν άρχισα να ασχολούμαι ήταν ότι "οι αγώνες κερδίζονται στα φρένα"


Ακριβώς!
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:30:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μιλάμε για τιπς κτλ....

πιστεύω οι χρόνοι θα έπεφταν πολύ με κάτι πολύ απλό.

4 σλικς με μαλακή γομά.. οχι σεμι σλικς. Wink

μετράει παρα πολύ πιστεύω το λάστιχο αν θες να κανεις χρόνο.

Αλλά είναι ασυμφορο ....

ΥΓ. Είχα την ευκαρία να οδηγήσω το 206 μου με σλικς της yokohama τα οποία δεν ηταν και στην καλύτερη κατάσταση




Θα σας πω εμπειρία έχοντας σλικ μονο μπροστά και πισω πολιτικά.
Τα δοκιμάσα στην πιστα του driving academy κι εκανα και μια βολτα Διονυσο - Πεντέλη. Λοιπόν στην "πίστα" που ο δρομος είναι σε άριστη κατασταση αν έστριβες προοδευτικά το αυτοκινητο εστριβε με τα όσα.
Αν τώρα έκανες απότομη τιμονιά και με φουλ φορτίο στο γκάζι... γύρναγε η ουρά αστραπιαία.
Στην Πεντέλη τώρα το αυτοκίνητο έκανε #%#$@^@%& ... επειδη είναι 1.4 στα ανηφορικά οσα έβγαζε τόσα εμπαινε.
Κάθε απότομη τιμονιά και με το γκάζι φυτεμένο την πληρωνες με ουρα κι οχι με μουτρα

Δε στα φρένα απλα δεν εμπαινε το abs....
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:33:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
κατι βασικο...

εμεις εχουμε abs + bas (τρελλη δουλεια στη πιστα το λεω για χιλιοστη φορα)

οποτε η εννοια φρεναρω εχει εντελως αλλη εννοια! Wink Wink Wink Wink


θα συμφωνήσω απόλυτα στο οτι δεν εχει επαφη το φρενάρισμα με και χωρις abs στην πίστα. Και θεωρώ πολύ ανώτερο το φρενάρισμα χωρις abs... μιλάμε για πιστα.

Κι απο οσο έχω ψάξει στο 206 δεν βγαίνει το ρημάδι το abs.
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:36:52
Θέμα δημοσίευσης:
ναι οντως με το abs εισαι ολοκληρα δευτερα γρηγοροτερος...
αλλα για αρχη και για το επιπεδο ολων μας εδω θεωρω οτι η υπαρξη abs ειναι σωτηρια για την ακεραιοτητα των φρενων, των ελαστικων και δευτερευοντως για το αμαξι και την αξιοπρεπεια μας Laughing
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:40:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ναι οντως με το abs εισαι ολοκληρα δευτερα γρηγοροτερος...
αλλα για αρχη και για το επιπεδο ολων μας εδω θεωρω οτι η υπαρξη abs ειναι σωτηρια για την ακεραιοτητα των φρενων, των ελαστικων και δευτερευοντως για το αμαξι και την αξιοπρεπεια μας Laughing


γρηγορότερος η αργότερος Shocked Question Question
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:40:44
Θέμα δημοσίευσης:
Πέραν της πλάκας που σου κάνω αναφέροντάς σε ως "Γκουρου" Παναγιώτη, τελευταία αθροίζοντας αρκετά λεγόμενά σου διαπιστώνω ότι έχεις βαθειά γνώση του θέματος.

Συμφωνώ στα όσα έγραψες πριν για άλλη μία φόρά και η μικρή μου εμπειρία σε επιβαιβεώνει.

Ως αναφορά για τη μεταφορά του φρεναρίσματος μεσα στη στροφή πιστεύω ότι είναι δύσκολο όχι να το κάμεις αλλα να το εφαρμώσεις σωστά και κτεξακολούθηση χωρίς λάθη και με πλήρες έλενχο του τί κάνεις.
Ο Κώστας είμαι βέβαιος ότι το κάνει τώρα το άν ξέρει τι κάνει και γιατί δεν γνωρίζω αλλα είδα ότι το κάνει.
Επίσης νομίζω πως σωστά θέτεις ότι πρέπει να μάθουμε να ορίζουμε το ακριβές σημείο φρένων πρώτα και μετά τα ''κερασάκια'', αλλα μην ξεχνάς πως για να μάθεις κάτι που αποδεδειγμένα είναι χρήσιμο πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα και να προσπαθήσεις να το μάθεις...
volvos - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:54:27
Θέμα δημοσίευσης:
εννοειται γρηγοροτερος γιαννη....
οταν δεν εχεις abs εκει μεσα μετα απο 1-2φολες στα λαστιχα χεζεσαι να ζορισεις τοσο πολυ στα φρενα και ασυναισθητα το σηκωνεις λιγο το ρημαδι...
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 16:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εννοειται γρηγοροτερος γιαννη....
οταν δεν εχεις abs εκει μεσα μετα απο 1-2φολες στα λαστιχα χεζεσαι να ζορισεις τοσο πολυ στα φρενα και ασυναισθητα το σηκωνεις λιγο το ρημαδι...


χμ... έτσι πως το θέτεις φαίνεται να εχεις δίκιο.
Το σκέφτομαι λίγο διαφορετικά εγώ αλλά τώρα δεν προλαβαίνω να γράψω... απο κοντά καλύτερα αυτό. Very happy
MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 17:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Με την υπάρξη του abs σχεδόν αδιαφορείς για την πίεση στο φρένο.
απλά πατάς τέρμα και τα υπόλοιπα τα κάνει το αμάξι μόνο του.
Δεν προβληματίζεσαι στο να βρεις το οριακό σημείο μέγιστης επιβράδυνσης / κοκκαλώματος τροχών.
Υποθετικά αν μπορούσες να έχεις το αμάξι σου την "μία στιγμή με abs" και την άλλη "χωρίς" θα μπορούσες να δεις τις διαφορές μέχρι να μάθεις να φρενάρεις.
Όταν θα είχες μάθει να φρενάρεις τότε όντως το abs σου είναι ας πούμε περιττό.
Παρόλα αυτά και σους αγώνες αν δεις που υποτίθεται οι (σοβαροί) οδηγοί ξέρουν αρκετά καλήτερα από εμάς να φρενάρουν όποτε έχουν μη εσκεμμένο κοκκάλωμα (είτε από λάθος εκτίμηση είτε από άλλο λόγο) το αμάξι βγαίνει από την επιθυμητή πορεία και συνήθως πάει ευθεία... (πχ σε μπλοκάρισμα εμπρός τροχών)
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις το νου σου 100% όταν φρενάρεις χωρίς abs ώστε να μην έχεις ανεπιθύμητο κοκκάλωμα πράγμα του το κάνει σαφώς δυσκολότερο και ίσως τελικά χάνεις χρόνο (ή έστω έχεις κάτι ακόμα στο νου σου να προβληματιστείς ενώ οδηγάς)
Επίσης ξεχνάς το έντονο φρενάρισμα με στριμμένους τροχούς, εκτός και αν ξέρεις 100% τι κάνεις.
Για τον λόγο αυτό το abs θεωρείται βοήθημα και στα αγωνιστικά απαγορευται η χρήση του.

(άσχετο αλλά γουστάρω τρελά τέτοια σοβαρή κουβέντα Wink )
plaketokofths - Πεμ 14 Ιούν 2007, 17:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
σωστά αυτό που λες Μάνθο...

είχαμε πει κάτι απο κοντά βέβαια... ίσως να φταίει το στήσιμο που εχει το αυτοκ μου τωρα αλλα,

αν ασκήσεις παραπάνω πίεση με αποτέλεσμα να μπλοκάρουν οι τροχοι:
1. abs: θα μπει σε λειτουργία αποτρέποντας το μπλοκάρισμα. Σε εμένα ομως δεν ξέρω σε εσένα ισως λόγω καλύτερων ελαστικών αλλά και ανάρτησης το αυτοκίνητο απλά δεν επιβραδυνει, σου πετάει το ποδι πίσω και ο ρύθμος που κόβει χλμ/ω ειναι πολύ μικρός. Εγω αναγκάζομαι να το αφήσω και να το ξαναπατήσω πιο προσεκτικά. Σε εμένα απλά με το abs δεν "φρενάρει"

2.χωρις abs:αν συνεχίσεις μπλοκαρισμένος απλα θα χαλάσεις τα λαστιχα σου και δεν θα εχεις τιμόνι και μάλλον ηδη αγόρασες οικόπεδο.
Αν βρεις όμως την χρυσή τομή που νομίζω δεν ειναι δα και τπτ το τρομέρο αυτο το ζύγισμα ειδικά σε συνθήκες πίστας φρενάρεις πιο αποτελεσματικά απ'οτι με abs το οποίο πολλές φορές μπαίνει χωρίς λόγο.


(για συνθήκες πόλης δεν το συζητώ καν ειμαι υπερ το abs αλλα για πιστα το συζητώ κι αν κάνω λαθος να μάθω)

Επίσης το φρενάρισμα χωρις abs ειναι πολλές φορές, ειδικά στα γαλλικά αυτοκίνητα, είναι ικανό να σε βοηθήσει να τοποθετήσεις το αυτοκίνητο σε μία καμπή (αν θελετε αυτο το εξηγώ πως το σκέφτομαι)



Προσωπική εμπειρία
Επειδή έχει τύχει να οδηγήσω αυτοκίνητα χωρις abs απο αγωνιστικό μέχρι και παλιας τεχνολογίας απλό αυτοκίνητο... δεν εχω νιώσει ύστερα απο μια εξοικείωση με το οχημα οτι δεν μπορώ να φρενάρω οριακά χωρίς μπλοκάρισμα... ειδικά με το κατέβασμα μιας σχεσης κάτω είναι αρκετά δύσκολο και πλεον το μπλοκάρισμα το θεωρώ φρενάρισμα πανικού.


edit: μιας και μιλάμε για φρενάρισμα με abs και χωρίς... εχω ανοιξει κι αυτό στο οποίο εχω κάνει μια έρωτηση που δεν απάντησε κανεις ακόμα.
MEMsound - Πεμ 14 Ιούν 2007, 17:52:49
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως Γιάννη η πίστα θέλει καθαρές γραμμές γενικώς και όχι αποσταθεροποιήσεις της ουράς, τουλάχιστον από όσα έχω δει παρακολουθούντας αγώνες.
Οι στροφές δεν είναι τόσο κλειστές ή διαδοχικές και το οδόστρωμα όχι τόσο ποικήλο και συχνά γλυστερό όπως πχ σε μια ανάβαση ή ράλλυ που η προτοποθέτηση και το λίγο εκ των προτέρων γλύστρημα ενδεχομένως βοηθάει στην πιο καθαρή έξοδο (με λιγότερα μούτρα)

Βέβαια άλλο το στήσιμο και πάτημα ενός αγωνιστικού και άλλο ενός συμβατικού αυτοκινήτου.

επίσης για το δικό σου αμάξι με τα συγκεκριμένα μαμα λάστιχα/φρενα/αναρτήσεις/αντιστρεπτικές που έχεις το όριο είναι πολύ σχετικό και στο φρενάρισμα και στο γλύστρημα μιας και αμάξι δεν πατάει καλά κάτω.

σιγά~σιγά βελτιώνεις και βλέπεις. Wink Wink

βασικά πρέπει να οδηγήσεις κάνα δυο άλλα 206 (με άλλο στησιμο) για να δεις τις διαφορές. Wink
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 22 Ιούν 2007, 13:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
Με βάση την τελευταία μου εμπειρία...

Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το αυτοκινητοδρόμιο των μεγάρων έχει δύο σημεία που χαρίζουν καλή απόδοση.

Τα δύο συμπλέγματα Κ3-Κ4 και Κ8-Κ9.

Εννοείται το φρενάρισμα αλλά αυτό είναι απάραίτητο και αλλού.

Επίσης είμαι πεπεισμένος ότι η Κ3 έιναι ευκολότερη και ταχύτερη απο την
Κ8.

Κρατώ βέβαια μία επιφύλαξη διότι, με το δικό μου όχημα, στην Κ8 ίσως απαιτείται ακόμη ταχύτερη είσοδος και ίσως με ένα πιό κατάλληλα προετοιμασμένο όχημα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα περισσότερα χλμ με τα οποία φτάνεις εν συγκρίσει με την Κ3.
volvos - Παρ 22 Ιούν 2007, 13:27:42
Θέμα δημοσίευσης:
kai ομως ο χρονοσ στα μεγαρα γινεται και αλλου....ουσιαστικα μπορεις απο ενα μετριο οδηγο να κλεβεις σταθερα καποια δεκατα σε καθε στροφη Cool
Road_Runner - Παρ 22 Ιούν 2007, 13:31:47
Θέμα δημοσίευσης:
Στο ειπα και χθες, η Κ8 με ένα άσε μονο, και με το δικο σου αυτοκίνητο δεν στρίβει... Εκτος αν το άσε είναι 5 δευτερολεπτα....
volvos - Παρ 22 Ιούν 2007, 13:44:38
Θέμα δημοσίευσης:
pωλουνται 2 ημσλικ χανκοοκ....για οποιον καταστρεφει λαστιχακια..... Laughing


επισης η κ8 θελει πολυ προσοχη καθως εχουν τουμπαρει αρκετα αυτοκινητα...
φαυγουν στα χωματα και κυριως στην εσωτερικη της (λογω χλμ σβουριζουν πολυ ευκολα) και εκει κανει μοχλο στα αθλια χωματα το αμαξι και τουμπαρει....

στη κ8 εχει ιδαιτερη σημασια να τσιμπησεις ενα κλικ τα φρενα για να φορτισεις την εμπρος αναρτηση
Road_Runner - Παρ 22 Ιούν 2007, 14:02:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

στη κ8 εχει ιδαιτερη σημασια να τσιμπησεις ενα κλικ τα φρενα για να φορτισεις την εμπρος αναρτηση


Wink .... και κατα συνεπεια να αποκτηση επιπλεον προσφυση το εμπρος μέρος......
MEMsound - Παρ 22 Ιούν 2007, 14:41:30
Θέμα δημοσίευσης:
πάλι καλό που ήταν απλά ένα λάστιχο και τίποτε άλλο. αυτό είναι το καλό της πίστας. Wink

υ.γ.1 Laughing τι θα φυτέψεις?
παρεπιπτόντως σχετικοάσχετο ...
http://www.tecnautosport.com/rc.htm8-)

υ.γ.2 τα άσχετα θα σβηστούν σύντομα

volvos - Παρ 22 Ιούν 2007, 14:51:13
Θέμα δημοσίευσης:
δημητρη επειδη αυτο το τοπικ εχει ωραια πραματα καλο ειναι να συνεχισουμε το σμπρωξιμο εδω...

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=6994&start=240

για πες τι πιεσεις ειχες χαιβανι παλι μεγαρα?
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 22 Ιούν 2007, 14:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
πάλι καλό που ήταν απλά ένα λάστιχο και τίποτε άλλο. αυτό είναι το καλό της πίστας. Wink

υ.γ.1 Laughing τι θα φυτέψεις?
παρεπιπτόντως σχετικοάσχετο ...
http://www.tecnautosport.com/rc.htm8-)

υ.γ.2 τα άσχετα θα σβηστούν σύντομα


Αντε φάε τη γλώσσα σου βρε πιά!!!!!

Χρουσούζη!
Lef205 - Παρ 22 Ιούν 2007, 21:40:22
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
[Χρουσούζη!


Εσυ το ειπες! Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 23 Ιούν 2007, 10:16:50
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
volvos - Δευ 10 Δεκ 2007, 17:57:35
Θέμα δημοσίευσης:
χτες επινα κρασακια με ενα παιδι που αποδειχτηκε οτι εχει ιιδωτικο γερανο με παπαγαλακι για αυτοκινητα...
παρα πολυ καλο παιδι -φιλος του bts-πετρου και ...εχεμυθος Cool
τρεχει στο Gtcc με ενα fiesta 1.1

στελιος
6974881968

για καμια δυσκολη ωρα Wink Wink Wink
volvos - Τετ 16 Απρ 2008, 11:49:44
Θέμα δημοσίευσης:
eδω και ωρες με απασχολει ενα θεμα

ποσο θα κανουμε αραγες με το ποδηλατο στα μεγαρα?
ποσο θα μας χρεωσει ο πανουργιας?

με τι συμφερει? κουρσα πιο γρηγορη ευθεια
αλλα με μαουνταιν θα κοβεις πανω απο κερμπ και θα κλεβεις χωματα Laughing

καψιμοοοοοοοοοοοοο
MEMsound - Τετ 16 Απρ 2008, 11:52:22
Θέμα δημοσίευσης:
μετα από κοινό προβληματισμό με τον αδελφό μου στο μσν...
λέμε...
κάτω από 5' με ΜΤΒ...
και πιο κάτω με κουρσα...

κοστος δεν ξέρω Laughing

(θα το μεταφέρω στην ποδηλασία εν καιρώ)
Sidobre - Πεμ 29 Ιαν 2009, 19:52:12
Θέμα δημοσίευσης:
Προβλέπω κάψιμο....

http://www.youtube.com/watch?v=FRKx2Tnx9WI
http://www.youtube.com/watch?v=xPCmsVrvy8g

ήδη ψάχνω λεπτομέρειες!

Καλά τα παιδιά από το GVRteam έχουν κάνει τρελή δουλειά!
Steve - Πεμ 29 Ιαν 2009, 20:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
1) Ο τυπάς με το Clio πρέπει να είναι μεσίτης,

2) Τα δέντρα που βάλανε, δεν είναι φυστικιές.
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 21:09:18
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα τα ανακαλυψες προεδρα??
χαχαχαχα
SnakeMJK - Δευ 30 Μάρ 2009, 12:23:46
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην πηδάμε το τόπικ του track-day...

Στο τέλος της ευθείας, εσείς οι γλήγοροι πόσο πιάνατε μαξ;

Έβγαινα από Κ5 ακριβώς με κόφτη 2α (~ 90 χλμ/ω) και στο τέλος της ευθείας πριν την Κ6 βαριά να κούμπωνα για 1σεκ και μια 4η δηλαδή 135 χλμ/ω μαξ κοντερίσια, άρα πραγματική ταχύτητα κάτω από 130. Όπως καταλαβαίνετε στην ευθεία με έπαιρνε ο ύπνος, αφού σε 400 ολόκληρα μέτρα ανέβασα μόλις +40χλμ/ω. Sad

Ίσως είναι ώρα για άλλο αμάξι... Ή απλά μοτέρ; Razz
Road_Runner - Δευ 30 Μάρ 2009, 12:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Θες το μοτερ μου?
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 12:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Θες το μοτερ μου?



iceage - Δευ 30 Μάρ 2009, 12:47:03
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Θες το μοτερ μου?

Πιο καλά ταιριάζει αυτό:

MEMsound - Δευ 30 Μάρ 2009, 13:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Για να μην πηδάμε το τόπικ του track-day...

Στο τέλος της ευθείας, εσείς οι γλήγοροι πόσο πιάνατε μαξ;

Έβγαινα από Κ5 ακριβώς με κόφτη 2α (~ 90 χλμ/ω) και στο τέλος της ευθείας πριν την Κ6 βαριά να κούμπωνα για 1σεκ και μια 4η δηλαδή 135 χλμ/ω μαξ κοντερίσια, άρα πραγματική ταχύτητα κάτω από 130. Όπως καταλαβαίνετε στην ευθεία με έπαιρνε ο ύπνος, αφού σε 400 ολόκληρα μέτρα ανέβασα μόλις +40χλμ/ω. Sad

Ίσως είναι ώρα για άλλο αμάξι... Ή απλά μοτέρ; Razz


εγω λογω διαλύμενου εμπρός αριστερου ελαστικου βγαίνοντας φυλαγμένα από Κ4 εχω κοφτιάσει 2α στα 97km/h πριν την Κ5 (αρκετα πριν την αλλαγή ασφαλτου που εχει) και προλαβαίνω να βάλω και 3η και να ξανακατεβάσω 2α (πράγμα που δεν το εκανα γιατι (πάλι ) το εμπρός αριστερό δεν θα με κραταγε (με ασφάλεια) στην εξοδο της Κ5 (και προσπαθω να μην ρισκάρω να ανεβαίνω στο κερμπ στην εξοδο της Κ5...) οπότε και αναγκαστικα εστριβα την Κ5 με σχεδόν τα ιδια χιλιόμετρα με εσενα ~90 με 2α κοφτιασμένη πριν την Κ5 και με λιγο ασε ή φρενο κρατημένη λιγο πριν τον κοφτη πάνω στην Κ5
στο τελος της ευθείας βάζω οριακα και 5η (ή κραταω 4η μέχρι τις 6000+κάτι) και πιάνω οριακα μέχρι 150 κοντερισια

με καλό εμπρός αριστερο ελαστικο και την αναρτηση σε καλήτερη κατασταση... την Κ5 την στριβαμε παλιότερα πάνω στο εσωτερικό κερμπ με 3η και ~100Km/h και φτάναμε στο τελος της ευθείας με 155+... Wink \

κουμπωσε ενα μοτερ η δωστο και πάρε ενα 16άρι used ή ενα 207 επισης used...
Jean - Δευ 30 Μάρ 2009, 13:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έσκαγα την 3η μου στην ευθεία στα φρένα ακριβός η λίγο ποιο νωρίς δεν έβαζα 4η γιατί δεν θα προλάβαινα να την κατεβάσω και κατέβαζα σε 2α λίγο κάτω από κοφτή και μου άρεσε πολύ και το κομμάτι με την πατημένη αριστερή που σε βγάζει στην φουρκέτα των Πιτ εκεί είχα φορτωμένη 3η με λίγα φρένα...
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 13:30:36
Θέμα δημοσίευσης:
Έχετε 400m ευθεία στο χωράφι και δεν την είδα? Laughing
Road_Runner - Δευ 30 Μάρ 2009, 13:42:57
Θέμα δημοσίευσης:
κανονικοτατα!!! 489 για την ακριβεια..
Sinanai - Δευ 30 Μάρ 2009, 13:59:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ ομολογώ ότι δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να βάζω 3η στην ευθεία πριν την Κ5 (φυστικιές). Στα πρώτα sessions, χτες, δεν έβαζα. Από κάποια στιγμή και μετά δοκίμαζα και έβαζα και, για κάποιους γύρους, την έστριψα και με 3η (την Κ5). Σίγουρα με λίγο κοντύτερο κορονωπήνιο δε νοείται να μη βάζεις 3η σ' αυτήν την ευθεία. Εδώ με το δικό μου, μαμά μοτέρ, και βάραγα κόφτη για περίπου 1-1.5 sec. Με ελάχιστα περισσότερη δύναμη, ή και χωρίς, αλλά με 16/65 ή 14/60, στάνταρ βάζεις 3η. Εννοείται, βέβαια, ότι όσες φορές έστριψα με 3η στην Κ5 το αμάξι αργούσε να φορτώσει, αλλά όχι τραγικά. Δηλαδή, και πάλι, με λίγη περισσότερη δύναμη και κοντύτερο σασμάν έχεις το περιθώριο να τη στρίψεις γλυκά και όχι σκίζοντας τη 2α. Το αυτό ισχύει και στην Κ6, στο τέλος της μεγάλης ευθείας. Με καμιά 130αρία-140αριά άλογα και κοντό σασμάν, επίσης στρίβεις με 3η, πιστεύω. Και λέω με 130-140 άλογα (και πάντα για 206), γιατί προφανώς μετά μιλάμε για μοτέρ που αποδίδει σαφώς καλύτερα-πολύ-ψηλά, άρα υπάρχει λόγος να το "στίβεις". Επίσης, στην ευθεία πριν τη Σκύλα και τη Χάρυβδη-ήτοι τις Κ8 και Κ9, αντιστοίχως-προλαβαίνεις να βάλεις, τελικά-έστω για λίγο-4η και να βοηθήσεις το αμάξι να "απλώσει" (όχι τραχανά). Η Κ8 και η Κ9 προφανώς είναι πολύ, μα πάρα πολύ συζητίσιμες. Τάκη, είδα ότι εσυ έπαιρνες την Κ8 με "όσα" και μετά, πριν ακριβώς την Κ9 είχες βρεθεί περίπου στη μέση του πλάτους της πίστας. Εγώ, απ' την άλλη, προσπαθούσα περισσότερο, να κρατηθώ αριστερά, μετά την Κ8, και να κλείσω πολύ αργά. Ή και σχεδόν καθόλου, ώστε να μη χάσω φόρα. Δεν ξέρω, εκεί το θέμα χωράει πολλή μελέτη, προφανώς.
SnakeMJK - Δευ 30 Μάρ 2009, 14:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εγώ σε παλαιότερη επίσκεψη στα μέγαρα έπαιρνα την Κ5 με 3η και 100χλμ/ω ακριβώς, αλλά και πάλι, στο τέλος της ευθείας άντε να έβγαζα ένα +5 χλμ/ω από χθες. Πουτσιλίκια κύριοι... Razz Έπρεπε να μπω με την μηχανή τελικά Laughing

Όσο για την Κ8 (και Κ3 αντίστοιχα), το χουμε συζητήσει και παλαιότερα... Η συνταγή είναι με τα όσα, φουλ πάτημα κερμπ, και μετά σεμνά και ταπεινά την Κ9, ώστε να είσαι όσο πιο δεξιά γίνεται στην έξοδο.
volvos - Δευ 30 Μάρ 2009, 14:18:24
Θέμα δημοσίευσης:
k8 k3 δε πουλαμε ουτε εκατοστο τους...κραταμε οσο ειναι δυνατο περισσοτερα τα χλμ που εχουμε μαζεψει με τον οποιοδηποτε τροπο ειναια υτο δυνατο . κοινως αναγκαστικα πουλαμε εισοδο εν μερει απο κ9-κ4 για να κρατησουμε περισσοτερα χλμ στις 3-8.

επισης ενα αλλο σοβαρο θεμα που αντιμετωπισα και εχανα δεκατα ηταν οτι πριν την κ8 βαραγα για 2-3δευτερα κοφτες στη 3η...ο φοβος δε με αφησε να βαλω 4η πριν τα φρενα για τη κ8 Crying or Very sad
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 15:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
Και σου είπα ρε Τάκη, βάλε στις 9000 να γουστάρεις... Rolling eyes
sps - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Χτες στην πιστα αντιμετωπισα το εξης προβλημα:
Στις δεξιες δλδ Κ4-Κ5-Κ6 και κυριως Κ8 ως πιο κλειστη σπιναρε ακαταπαυστα ο εσωτερικος τροχος.
Για παραδειγμα στην Κ8 το μοτερ δουλευε 7.000 και οταν επιανε προσφυση επεφτε στις 6.000,παταγε επιταχυνα και αλλαζα σε 3η.Πως εξηγειται αυτο, ενω στις αριστερες δεν το παθαινα, δλδ ειχα ιδιο σπιναρισμα απο υποστροφη και στους 2 τροχους, ενω στις δεξιες οχι?
Αυτο μου εσπασε τα νευρα και στα 3 σεσσιονς με αποτελεσμα να μην παταει κατω το αμαξι(και φυσικα να χανω χρονο)

Μια εξηγηση που ισως μπορω να δωσω ειναι οτι μετρηθηκα παλι και δεξια ειμαι 1 ποντο πιο ψηλος(υποτιθεται τα ειχα ρυθμισει τα υψη της εμπρος αναρτησης, αλλα παλι ξαναχαλασαν Sad )
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
Η θέση οδήγησης στα αυτοκίνητα μας είναι από την αριστερή πλευρά.

Αυτό συνεπάγεται ότι όταν είσαι μέσα μόνος σου (χωρίς συνοδηγό), τα κιλά σου "χαλάνε" την κατανομή στις στροφές.

Σε μια δεξιά στροφή το αυτοκίνητο θα "σηκωθεί" περισσότερο από ότι σε μια αριστερή στροφή. Ο λόγος? Εσύ, διότι τα κιλά σου θα αντισταθούν στο να "σηκωθεί" το εσωτερικό μέρος του αυτοκινήτου.

Οπότε, ή πας για παχύτερες αντιστρεπτικές για να μειώσεις το "σήκωμα" (βλ. κλίσεις αμαξώματος) ή το κάνεις δεξιοτίμονο Laughing
sps - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:21:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα πισω ηταν γα** Σταυρο, εχω 20ρες.
Γενικα το στησιμο το χθεσινο ηταν πολυ πιο σφιχτο απο του Πανου με την ρουτιερ, αρα και τη δικη σου.
Κατι αλλο συμβαινει,πχ με τα παλια αμορτισερ, με φαρδια ελατηρια χαμηλώματος ή μη ποτε δεν ειχα αντιμετωπισει τετοι θεμα.
Δλδ παντα οι τροχοι ειχαν το ιδιο ποσοστο σπιναρισματος. 50-50 ας πουμε.
Τωρα στις δεξιες ειχα ενα 30-70 και στις αριστερες κανονικα 50-50.
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Μπα πισω ηταν γα** Σταυρο, εχω 20ρες.
Πίσω έχεις ράβδους στρέψης, έχεις και αντιστρεπτική, όπως και μπροστά.

Μην τα μπερδεύεις.

Είχες και πιο "σφιχτό" στήσιμο από εμένα? Σε τί δηλαδή?
sps - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
sps έγραψε:
Μπα πισω ηταν γα** Σταυρο, εχω 20ρες.
Πίσω έχεις ράβδους στρέψης, έχεις και αντιστρεπτική, όπως και μπροστά.

Μην τα μπερδεύεις.

Εγω απαντησα πριν κανεις εντιτ που μου λες΅Θελεις ραβδους" Wink
Steve - Δευ 30 Μάρ 2009, 17:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Εγω απαντησα πριν κανεις εντιτ που μου λες΅Θελεις ραβδους" Wink
Ε ναι και επειδή πρόβλεψα ότι θα γινόταν μπάχαλο, γι αυτό το άλλαξα και έβαλα για τις αντιστρεπτικές, διότι και αυτές, ράβδοι είναι Laughing
Road_Runner - Δευ 30 Μάρ 2009, 18:16:58
Θέμα δημοσίευσης:
Σπυρο πιεσεις ηταν στανταρ σωστες?
sps - Δευ 30 Μάρ 2009, 18:19:37
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο 30 ειχα εμπρος, και ηταν ιδια και στα 2 ελαστικα.
Road_Runner - Δευ 30 Μάρ 2009, 18:23:05
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανως και η φθορα τους δλδ...
Περιεργο οντως....
πιθανοτατα τοτε θα ειναι το υψος που ειπες και εσυ...
Vlasis - Πεμ 16 Απρ 2009, 10:34:54
Θέμα δημοσίευσης:
η απάντηση σε αυτο:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=314316#314316


Steve έγραψε:
Βλάσση θα ήθελα την άποψη σου περί trail braking στο 02:35-02:43

http://www.youtube.com/watch?v=EVOttewub44




Η γραμμή σου ειναι σωστη για τη Κ8 αλλα σε βγάζει πολυ εσωτερικα για τη Κ8. Πρεπει να θυσιασεις λιγο περισσότερο τη Κ8 για να εισαι τελεια στη ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ Κ9.

Ο προηγουμενος στο κλιπ [2.33] μπαινει λιγο καλυτερα αλλά
και στις δυο περιπτωσεις το οχημα σας πρεπει να ειναι ποιο δεξια στο σημειο Turn In της Κ8 για να ανοιξετε τη πιστα. Επιπλεον καθυστερηστε λιγα μετρα ακομη το Turn In της Κ8.

Για τη τεχνικη trail braking ομως, δυστυχως δε μπορω να βοηθησω. Ειναι αδυνατο να πει καποιος εντυπωσεις γιατι ακομη και ο συνοδηγος δε μπορει να ξερει
ακριβως τι κανει ο οδηγος. ΕΙναι διαδικασια λεπτη που εχει να κανει με τη πιεση στο πενταλ γκαζιου και φρενου και συνδιαζεται με αλλες τεχνικες πριν και μετα.

Αυτο που μπορεις να καταλαβεις και μονος ειναι το εξης:

στην εισοδο η μουρη ειναι "κατεβασμένη" μεχρι λιγο πριν τη κορυφή.
αν απο τη στιγμη που πλακωνεσαι στα φρενα, η μουρη ανεβοκατεβει εως και λιγο πριν τη κορυφωση, τοτε κατι δεν εχει γινει σωστα.

Ποιο επιστημονικά,
από το Braking Point στην ευθεία πριν τη καμπή,
έως και λίγο πριν τη κορύφωση καμπής (brake to throttle transition)
μεγάλο μέρος του βάρους που μεταφέρθηκε εμπρός από τη φάση επιβράδυνσης, πρέπει να παραμείνει στον εμπρός άξονα.

Η παραπάνω -πρόσθετη- κάθετη δύναμη, μεταφράζεται σε πρόσθετη πρόσφυση του εμπρός άξονα, στη ποιο μεγάλη πρόκληση για τους εμπρός τροχούς: την φάση μετάβασης από ευθεία σε καμπή.

Λαϊκα δηλαδή, εκεί που χρειάζεσαι το τιμόνι περισσότερο, μην επιτρέψεις να ελαφρύνει ο εμπρός άξονας. Ακόμη χειρότερα, αν ανεβοκατεβαίνει η μουρη στη φάση εισόδου, το παιχνίδι έχει τελειώσει για τη συγκεκριμένη καμπή.

Αυτό είναι ένα μόνο κομμάτι του παζλ για την αγωνιστική στροφή.

Αν δηλαδή απλά μπαίνουμε στη πίστα και "πάμε με τα μπούνια" δεν σημαίνει ότι μαθαίνουμε, απλά εξοικιωνόμαστε με το χώρο και το αυτοκίνητο.

Αυτή η εξοικίωση βελτιώνει -με διαφορά- το χρόνο μας, αλλά πολύ σύντομα φτανουμε σε ενα ταβανι κι ο χρονος δεν βελτιωνεται σε "επαγγελματικά" επιπεδα.

Δυστυχως ειναι λιγοι οι φιλοι σαν και σενα που ψάχνονται σε θέματα τεχνικής, και αυτο φαινεται και στα φορουμ, οπου δεν υπαρχουν sections οδηγησης. Δε πρεπει να βλεπουμε μονο threads εξοπλισμου, γιατι με ενα
κουτι απο το ραφι δεν αγοράζουμε επιδόσεις.

Αν θες να δεις τη Κ8 με υπερβολική τεχνική late braking και ελάχιστη τεχνική trail braking, μπες στο φάτσαμπουκ μου και κυττα το βιντεο μου απο τη Κ8 με late braking....ποιο late braking στη Κ8 δε γινεται. Αν δεν ηταν ερπετο το Μ3 θα το τουμπαριζα.
MEMsound - Πεμ 16 Απρ 2009, 10:53:18
Θέμα δημοσίευσης:
Vlasis έγραψε:
Η γραμμή σου ειναι σωστη για τη Κ8 αλλα σε βγάζει πολυ εσωτερικα για τη Κ8. Πρεπει να θυσιασεις λιγο περισσότερο τη Κ8 για να εισαι τελεια στη ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ Κ9.

Ο προηγουμενος στο κλιπ [2.33] μπαινει λιγο καλυτερα αλλά
και στις δυο περιπτωσεις το οχημα σας πρεπει να ειναι ποιο δεξια στο σημειο Turn In της Κ8 για να ανοιξετε τη πιστα. Επιπλεον καθυστερηστε λιγα μετρα ακομη το Turn In της Κ8.


ο "προυγουμενος" (το λευκο 206) ειμαι εγω Razz
προς το τελος της ημέρας... και μετα από μερικές συμβουλες ειχαμε καταλήξει στο ιδιο σχετικά με την Κ8
οτι θέλει λιγο πιο δεξια = να γλυψεις το κερμπ από την κορυφη και μετα
αλλα χωρις να την "πουλήσεις"
αντίθετα να την περάσεις με οσα περισσότερα χιλιόμετρα γίνεται και να πουλήσεις την εισοδο της Κ9 φρενάροντας περισσότερο.

πως σου φαίνεται αυτο το "σενάριο"?
Vlasis - Πεμ 16 Απρ 2009, 15:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Vlasis έγραψε:
Η γραμμή σου ειναι σωστη για τη Κ8 αλλα σε βγάζει πολυ εσωτερικα για τη Κ8. Πρεπει να θυσιασεις λιγο περισσότερο τη Κ8 για να εισαι τελεια στη ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ Κ9.

Ο προηγουμενος στο κλιπ [2.33] μπαινει λιγο καλυτερα αλλά
και στις δυο περιπτωσεις το οχημα σας πρεπει να ειναι ποιο δεξια στο σημειο Turn In της Κ8 για να ανοιξετε τη πιστα. Επιπλεον καθυστερηστε λιγα μετρα ακομη το Turn In της Κ8.


ο "προυγουμενος" (το λευκο 206) ειμαι εγω Razz
προς το τελος της ημέρας... και μετα από μερικές συμβουλες ειχαμε καταλήξει στο ιδιο σχετικά με την Κ8
οτι θέλει λιγο πιο δεξια = να γλυψεις το κερμπ από την κορυφη και μετα
αλλα χωρις να την "πουλήσεις"
αντίθετα να την περάσεις με οσα περισσότερα χιλιόμετρα γίνεται και να πουλήσεις την εισοδο της Κ9 φρενάροντας περισσότερο.

πως σου φαίνεται αυτο το "σενάριο"?


ναι σε είδα . respect ! φαίνεται οτι μπαινεις γρηγορα και φαινεται οτι προσεχεις το χτυπημα του κερμπ για να μην αναστατωσει την αναρτηση σου στο μπασιμο για την Κ9. σωστος ! σε καθε περιπτωση τα χαω σου... φαινονται... και σιγουρα εισαι στο κλαμπ των δασυτριχων οδηγων.

απλα αν καθυστερησεις λιγο το turn in, και κρατησεις τη μουρη κατω,
τοτε η γωνια του τιμονιου στο turn in θα είναι μεν έντονη, αλλα με τη μουρη κατω θα εχεις bonus προσφυση και δεν θα στραμπουληξουν οι εμπρος τροχοι, ενω θα ευθυγραμμιστεις με την είσοδο της Κ9.

Ευθυγραμμιστεις σημαινει οτι πατας το εσω κερμπ της Κ8 ολοκληρο !
Εαν το αμαξι κινηται -σχετικα- ευθυγραμμα, το πατημα του εσω κερμπ δεν θα αναστατωσει τοσο την αναρτηση. Αντίθετα αν το αμαξι κορυφωνει τη στιγμη που πατησεις το εσω κεμρπ, τοτε σχεδόν θα τουμπαρεις το αμαξι.

Βεβαια ολα αυτα δεν τα συζηταμε για τα Μεγαρα, αλλά για την σημασια της εισοδου για το περασμα απο μια καμπη.

Από τη στιγμή που φτάνουμε στο brake point στην ευθεία πριν τη καμπή, ξεκινάει μια αλυσιδα διαδικασιών που έχουν στόχο τη μεγαλυτερη δυνατη ταχυτητα εξοδου στην επομενη ευθεια.

Εαν η αλυσιδα των διαδικασιων (πχ αναφερθηκε το trail braking και το late braking, αλλα ειναι κι αλλες που μας αφορουν αμεσα) ολοκληρωθει σωστα, τότε θα εχουμε τη μεγιστη ταχυτητα εξοδου.

Μεγιστη ταχυτητα εξοδου σημαινει οτι στα χ μετρα από την εξοδο της Κ9 μεχρι το brake point της Κ1 (στα Μεγαρα) ο κινητηρας μας θα προσθεσει Υ χαω στη ταχυτητα εξοδου.

Μεταξυ ομοειδών αυτοκινητων, οι κινητηρες προσθετουν τα ιδια σχεδον χαω απο την αρχη εως το τελος καθε ευθειας. Οποιος ξεκινησει με μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα την επιταχυνση στην ευθεια αυτος θα κερδισει και τη κοντρα της ευθειας και φυσικα αυτος θα φτασει πρωτος και στην επομενη καμπή.

Τεσπα, για να μην γενικολογω και εγω, αν ειναι να θυμηθουμε κατι την επομενη φορα που θα παμε πιστα, ειναι να παρατηρησουμε τη "μουρη μας". Απο το brake point της ευθειας πριν τη καμπη, μεχρι και λιγο πριν τη κορυφωση, η μουρη ΠΡΕΠΕΙ να μην σηκωσει κεφαλι.

Εδω στη "πιστα του πληκτρολογιου" ακουγεται ευκολο, αλλα για να επιτευχθει αυτο πρεπει να ολοκληρηθουν όλες οι απαραιτητες τεχνικες της "αλυσιδας" .

Για αρχη ομως και για να πουμε κατι χειροπιαστο και πρακτικο,
το braking point σας πρεπει να ειναι ΕΚΕΙ, οπου το τελος της φασης επιβραδυνσης θα βρισκεται λιγα μετρα πριν το Turn In.

Με τη παραπανω απλη συμβουλη, δεν θα περισσεψουν μετρα, ωστε να σηκωσετε το ποδι απο το φρενο και να τσουλησετε μεχρι την εισοδο.

Το τσουλισμα ειναι η χαριστικη βολη για καθε περασμα καμπης.
volvos - Πεμ 16 Απρ 2009, 16:11:23
Θέμα δημοσίευσης:
βλαση εχεις λινκ απο το μ3 ινκαρ??

εδω ενα απο 206 για σχολιασμο
http://www.youtube.com/watch?v=XAuXMPoKmqc
MEMsound - Πεμ 16 Απρ 2009, 16:51:23
Θέμα δημοσίευσης:
Vlasis έγραψε:
Για αρχη ομως και για να πουμε κατι χειροπιαστο και πρακτικο,
το braking point σας πρεπει να ειναι ΕΚΕΙ, οπου το τελος της φασης επιβραδυνσης θα βρισκεται λιγα μετρα πριν το Turn In.

Με τη παραπανω απλη συμβουλη, δεν θα περισσεψουν μετρα, ωστε να σηκωσετε το ποδι απο το φρενο και να τσουλησετε μεχρι την εισοδο.

Το τσουλισμα ειναι η χαριστικη βολη για καθε περασμα καμπης.


θα το εχω στα υπόψιν μου στην επόμενη επισκεψη στην πίσα. Wink
βασικά αυτο που συμβαίνει πολλες φορές (τις περισσότερες βασικα...) ειναι οτι κάποιος (πχ εγω - ισως και άλλοι) φοβάμαι να φρενάρω τόσο "αργά" (εννοώ οριακά) με το σκεπτικο ... "αν δεν το υπολογήσω καλά τι κάνουμε? πάμε "ευθεία"...??? - χαροπαλέυοντας...αυτο ειναι θέμα εξικοίωσης με την πίστα και το αμάξι και λογικα "φτιάχνεται" με την επαναληψη εντός πίστας...)

...φρενάροντας λοιπόν ελάχιστα νωρίτερα από το "οριακα ιδανικο για να μην σηκωθεί η μουρη" επειδη εχεις φρενάρει πολυ νωρίτερα αναγκάστικα το αφηνεις να ρολάρει οπότε και σηκώνεται η μουρη..,
μάλιστα...
την επόμενη ελπίζω να μπορεσω να συγκεντρωθω και να δοκιμάσω/εφαρμόσω τα παραπάνω
Vlasis - Παρ 17 Απρ 2009, 08:59:57
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


εδω ενα απο 206 για σχολιασμο
http://www.youtube.com/watch?v=XAuXMPoKmqc


επαγγελματιας ! 10 στα 10 το πας.

Μονο στην κορυφωση-εξοδο της Κ8 ξεχνιεσαι λιγο και κλεινεσαι στην εισοδο της Κ9. Ειδικα στη Κ9 δε πρεπει να κλειστεις στην εισοδο.

Παντως και το 206 σου, παει γαματα. Πολυ υπακουο, αν και φυσικα ξερεις να το οδηγεις σωστα. 1.12 ειναι πολυ σοβαρος χρονος για 206.

Τα ασχημα νεα ειναι οτι απο εδω και κατω, ο χρονος θα πεφτει πολυ δυσκολα και με συγκεκριμενες αγωνιστικες τεχνικες ομαλοτητας και ακριβειας.
volvos - Παρ 17 Απρ 2009, 14:16:59
Θέμα δημοσίευσης:
με τη κ9 εχω μια σχεση ερωτικη αφου ακομα δεν εχω βγαλει ακρη και δεν εχω κατσει να μελετησω τη τηλεμετρια τι βολευει σε ενα αδυναμο αμαξι σα το δικο μου

αλλαξα γραμμη βασικα οταν ειδα το πανουργια (το γνωστο που ηταν εκει μονιμα στη πιστα) να μπαινει ετσι
http://www.youtube.com/watch?v=nbQLjFEpkyA

οπου απο οσο συζηταγαμε σε αδυναμα αμαξια συμφερει ισως να κρατησεις οοοοσο γινεται πιο πολυ τα χλμ της κ8 και οσο γινεται πιο πολλα απο αυτα πουλωντας εν μερει την εισοδο της κ9 και τραβοντας τοαπεξ της αρκετα εξω και μακρυα απο τη στροφη και το κερμπ ετσι ναι μεν βγαινεις με πολυ λιγα χλμ απο 9 αλλα εχεις τελειως ισια το αμαξι γραφεις λιγα μετρα σε σχεση με αυτους που απλωνονται για να επιταχυνουν και πουλανε και εξοδο της κ8 για να στηθουν στην 9

επισης αμα ποτε φτιαξω φρενα στο αμαξι μου σοβαρα θα μπορεσω να εφαρμοσω και trail braking poy θεωρω οτι μου κρυβει πολλα δεκατα[/img]
Steve - Σαβ 02 Μάϊ 2009, 02:22:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αρκετές ωραίες φωτό από τον Sinanai© για μελέτη:

1) Ποτέ μα ποτέ, δεν στρίβουμε με το τιμόνι κλειδωμένο τέρμα. Τρώμε τζάμπα λάστιχο, παλεύοντας να του δώσουμε πρόσφυση, ενώ στην πραγματικότητα, καθυστερούμε γιατί το πίσω μέρος... δεν βολεύεται, και σμπρώχνει για υποστροφή.



Σε περίπτωση που μπήκαμε με λάθος γραμμή ή παραπάνω χιλιόμετρα (το ίδιο πράγμα ουσιαστικά), πάλι το να κλειδώσουμε τέρμα το τιμόνι είναι λάθος (και επίπονη για τα λάστιχα) επιλογή.



Μια λάθος γραμμή μας πετάει αρκετά εξωτερικά (ο πρώτος μου γύρος στα Μέγαρα):



Μια βελτίωση της γραμμής (συγκεκριμένα στον τρίτο μου γύρο, παρατηρήστε την διαφορά της θέσεως του αυτοκινήτου στην δεύτερη φωτό από την πάνω σειρά, με την δεύτερη φωτό στην σειρά αυτή) μας βοηθάει στο να μην βγούμε τόσο έξω και οργώσουμε το χωράφι:



Απλό συμπέρασμα: Μπορείτε να γράφετε τους ίδιους χρόνους καταπονόντας λιγότερο το αμάξι.

Σε καμία περίπτωση βέβαια, δεν τσαρουχώνουμε τα φρένα και δεν κόβουμε τιμονιές απότομες κάνοντας το όχημα τρίκυκλο, ακόμα κι αν έχει τετραπίστονα και ανάρτηση που στο σύνολο τους αγγίζουν τα 3000 ευρώ, ειδικά όταν έχουμε φάει πόσους γύρους εκεί μέσα στο χωράφι:





Μια ευγενική προσφορά της Σπέρνω Ράγες Α.Ε.
MEMsound - Σαβ 02 Μάϊ 2009, 10:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αρκετές ωραίες φωτό από τον Sinanai© για μελέτη:

1) Ποτέ μα ποτέ, δεν στρίβουμε με το τιμόνι κλειδωμένο τέρμα. Τρώμε τζάμπα λάστιχο, παλεύοντας να του δώσουμε πρόσφυση, ενώ στην πραγματικότητα, καθυστερούμε γιατί το πίσω μέρος... δεν βολεύεται, και σμπρώχνει για υποστροφή.



σωστά... αλλά... με 15-20 psi στο εμπρός ελαστικό... υποστρέφεις πριν καν το καταλάβεις... Laughing Laughing Laughing

ναι η λυση ειναι ενα εμπρος ελαστικο... το ξερω... μαζευω λεφτα... Laughing
Steve - Σαβ 02 Μάϊ 2009, 11:50:37
Θέμα δημοσίευσης:
ΔΕΝ είπα ότι ΔΕΝ θες λάστιχο Laughing

Απλά είναι απίστευτο πόσο ωραία μπορεί να σου δείξει μια απλή φωτογραφία τα "λάθη" που κάνει κάποιος και πόσα πολύ απλά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις που μπορεί να σου δώσει η πιο εξελιγμένη τηλεμετρία Smile
MEMsound - Σαβ 02 Μάϊ 2009, 11:56:37
Θέμα δημοσίευσης:
+1000... Wink
volvos - Κυρ 10 Μάϊ 2009, 21:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=yPgg4oHvGVE&feature=player_embedded
Sinanai - Δευ 11 Μάϊ 2009, 10:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
Οι επισημάνσεις του Σταύρου είναι, φυσικά, σωστές. Αυτό που αντιλαμβάνομαι όλο και περισσότερο, κάθε φορά που (ξανα) μπαίνω πίστα, πλέον, είναι ότι (προφανώς με μια δόση υπερβολής) όσο πιο αργά νομίζεις ότι πας-από τη θέση του οδηγού-τόσο πιο αποτελεσματική είναι η οδήγησή σου. Γενικώς, δηλαδή, οι βίαιες αντιδράσεις/τιμονιές/τσαρουχιές, όντως, δε βοηθούν πουθενά, τουναντίον, μάλιστα, προσθέτουν περιττά δευτερόλεπτα. Είναι φυσικό (και έτσι, περίπου, έκανα τις πρώτες φορές που είχα μπει πίστα με το 1.4) μπαίνοντας σε πίστα να σκεφτείς: "Ωραία, εδώ είναι πίστα, μπορώ να πάω τάπα και δε θα γίνει τίποτα...". Ε, αν ξεκινήσεις με αυτήν τη λογική, για να βελτιώσεις την τεχνική σου, και κατ' επέκταση το χρόνο, θα πρέπει να αναθεωρήσεις σε πολλά σημεία. Αντίθετα, αν κανείς ξεκινήσει προσπαθώντας, αρχικά, να διαγνώσει την πίστα, να καταλάβει γραμμές, και πάνω σ' αυτές, στη συνέχεια, να "ξεθαρέψει" με την καλή έννοια, τότε το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς καλύτερο, πρώτον, και δεύτερον, θα έρθει πολύ πιο εύκολα. Με λίγες εξαιρέσεις, νομίζω πως αυτό το κατάφερα στο training day του Μαρτίου, και γι' αυτό χάρηκα και πολύ την οδήγηση εκεί. Το αμάξι, παρότι "μαμά" μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν πολύ στρωτό στη συμπεριφορά του και δε με τρόμαξε πουθενά. Ο συνδυασμός semi, δε, με "μαμά" setup ανάρτησης ούτε στιγμή δε φάνηκε παράταιρος. Δηλαδή να νιώθεις το αμάξι "από τροχούς και πάνω" ασαφές κτλ. Φυσικά με την Peugeot Sport τα πράγματα θα βελτιωθούν, μιας και οι αμεσότερες αντιδράσεις μιας καλά ρυθμισμένης ανάρτησης βοηθούν στη γρηγορότερη ανταπόκριση του αυτοκινήτου στις αλεπάλληλες και μη-αλλά, πάντως, συχνές-αλλαγές πορείας του αυτοκινήτου σε μια πίστα. Όμως πιστεύω πως για να εκμεταλλευτεί, κανείς, τα πλεονεκτήματα της πιο "ζόρικης" ανάρτησης πρέπει να έχει κατακτήσει αυτήν την αυτοπειθαρχία που έλεγα παραπάνω. Χαρακτηριστική ήταν η εμπειρία που είχα μερικά λεπτά μετά την τοποθέτηση Record-Eibach στο 1.4, όπου σε γνωστή μου στροφή είδα κολονίτσα να πλησιάζει επικύνδυνα το πίσο-δεξί φτερό, μιας και το πίσω μέρος αποφάσισε να προσπεράσει το μπροστά... Πάντως ανυπομνώ να ξαναμπώ στην πίστα, προκειμένου να δοκιμάσω και την περίπτωση "βγαίνω από την Κ8 τάπα και φρενάρω οριακά πριν την Κ9, την οποία στρίβω μετρημένα και αρκετά εσωτερικά". Σ' αυτήν την περίπτωση το μειονέκτημά μου είναι η έλλειψη μπλοκέ, που σε κλειστή τροχιά σου επιτρέπει να βάλεις τη δύναμη κάτω ανεμπόδιστα και το πλεονέκτημά μου είναι ακριβώς η δύναμη αυτή, την οποία δεν έχω. Από την άλλη, στρίβοντας την Κ9 πιο ανοιχτά, προσπαθούσα να εκμεταλλευτώ τα όποια χιλιόμετρα είχα μαζέψει στην Κ8, χωρίς να χρειαστεί να χάσω πολλή φόρα. Είδωμεν...
sps - Τετ 14 Οκτ 2009, 18:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=uErct0wKhm8
recife206 - Τετ 14 Οκτ 2009, 18:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως θα είχα χεστεί βλέποντάς τον να έρχεται κατά πάνω μου με τα τέσσερα. Φαίνεται να τό'χει πάντως ο mondeoς... Shocked
volvos - Τετ 14 Οκτ 2009, 19:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
λιμανακια ζειτε εσεις μας οδηγειτε...
WilDuck - Τετ 14 Οκτ 2009, 19:39:04
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=uErct0wKhm8


Κορυφαίο βιντεάκι ρε συ, που το βρήκες ??

Φοβερό το παλληκάρι με το Μοντέο. Θέλει επειγόντως πισωκούνα.

Ο άλλος με την Ελίς. Τι να πω... Confused
WilDuck - Τετ 14 Οκτ 2009, 19:40:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
λιμανακια ζειτε εσεις μας οδηγειτε...


χαχαχαχα!!!

Σόρρυ για την ιεροσυλία. Laughing Laughing Laughing
SnakeMJK - Τετ 14 Οκτ 2009, 20:43:01
Θέμα δημοσίευσης:
το πιο στριφτερό Mondeo που χω δει Razz
MEMsound - Πεμ 15 Οκτ 2009, 09:55:30
Θέμα δημοσίευσης:
σορρυ στριφτερο δεν ειναι
ντριφταδικο ειναι...

ρεσπεκτ ο οδηγός... τρελοκομείο...

πάντως με "μακρια" (και αντίστοιχα σχετικά φαρδια) αμάξια ολα αυτά ειναι πιο "ευκολα" απ οτι πχ με ενα κοντο 106/206...
Sinanai - Πεμ 15 Οκτ 2009, 09:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πέρα από πισωκούνα, ακόμη πιο επειγόντως χρειάζεται κρανάκι! Thumb Down
sps - Παρ 16 Οκτ 2009, 19:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
Mε ενα φιλο σχολιαζαμε παντως ποσο κοφτερα ειναι τα τιμονια των φορντ,οπως φαινεται και στο μοντεο!
Steve - Παρ 30 Ιούλ 2010, 16:22:41
Θέμα δημοσίευσης:
http://cgi.ebay.com/Mini-Car-Vehicle-Pitch-and-Roll-Landmeter-Inclinometer-/220644371252?cmd=ViewItem

Για πολύ hardcore καταστάσεις, να βλέπουμε αν θέλουμε ράβδους... Cool
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:19:31
Θέμα δημοσίευσης:
Eρώτηση προς Τάκη και γενικα στους γνώστες της πίστας...
Μπορεί ενα μαμά Honda s2000 με πολιτικά λάστιχα
να γράψει 1,04?
Sinanai - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
Χλωμό. Rolling eyes
Jim207GT - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Eρώτηση προς Τάκη και γενικα στους γνώστες της πίστας...
Μπορεί ενα μαμά Honda s2000 με πολιτικά λάστιχα
να γράψει 1,04?


Αμα οδηγει ο VETTEL τιγκα στη κοκα ως αλλος Πατσινο στο Scarface μπορει και πιο κατω. Razz
Sinanai - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ντροπή Μήτσο. Μόνο Red Bull.
SnakeMJK - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Eρώτηση προς Τάκη και γενικα στους γνώστες της πίστας...
Μπορεί ενα μαμά Honda s2000 με πολιτικά λάστιχα
να γράψει 1,04?


ούτε με σέμι. ούτε με φουλ. ούτε με ράγες Razz
Πάνος - Παρ 03 Ιούν 2011, 14:03:28
Θέμα δημοσίευσης:
Εκτος αν εχει σπηρει ραγες ο Steve.

Φυσικα και δεν γινεται. Cool
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 14:11:22
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω οτι μονο αν το οδηγει ο Chuk Norris Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

-------------


Σοβαρα τωρα...
με συμβατικα πολιτικα λάστιχα
+
μαμα αναρτηση "στα καλα της"
+
ομοίως και μαμα φρενα (μαμα παστα τακακια - δισκους) "στα καλα τους"

θεωρω οτι αν εισαι πολυ καλός γνωστης της πιστας και του αυτοκινητου μπορεις να κάνεις 4-5γυρους (μετα θα εχουν βρασει/σαπουνιασει τα πάντα...) κοντα στο 1:10...

πιο κάτω μου φανταζει εξαιρετικα δυσκολο προς απιθανο Confused Confused Confused Confused
Steve - Παρ 03 Ιούν 2011, 15:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εκτος αν εχει σπηρει ραγες ο Steve.
Η εκτός κι αν το οδηγάει ο ίδιος ο Steve Cool
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 15:57:58
Θέμα δημοσίευσης:
o καταφρακτος εχει γυρισει κατω απο 1


αλλα



οχι ολοκληρη τη πιστα





Laughing Laughing Laughing
















Laughing Laughing Laughing














εκοψε δρομο Laughing Laughing Laughing
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:02:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ok παιδιά το πιάσα γτ το παιδί επέμενε ότι είδε στο box 1,04...
εγώ του είπα μήπως ήταν 1,14?αλλά επέμενε ότι ήτανε 1,04
anyway
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:07:48
Θέμα δημοσίευσης:
με εντελώς μαμα s2000?
(οχι οτι με βελτιωμενο ειναι "εφικτο" - αλλα λεμε τωρα...)
μιας και
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=11&t=15959&start=1830
+
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=3810

οποτε 99% καποιο λάθος κάνει σε αυτα που σου λεει (ειτε εσκεμμενα ειτε απο λάθος)
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:14:29
Θέμα δημοσίευσης:
To πιάσα Mem...μου έλεγε ότι καρτόδρομο είναι στο 1.01 και προβληματίστηκα για λίγο αλλά θυμόμουνα που έλεγε ο
Τάκης για ένα σ2000 που είχε 1.09 με σλικ και λέω του φούστη
τόσο καλος είναι αυτός και κατέβασε άλλα 5 δευτερα Laughing
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
takis δε σου εχει πει τετοιο πραμα
σου εχει πει οτι 2 φιλοι του με μαμα s με μονο σεμισλικ πανω και μια εξατμιση εκαναν 10.1 και 10.2 και οι δυο μεγαρα...

ολα αυτα παλια βεβαια γιατι τωρα παπαγορευεται η χρονομετρηση μεγαρα και η οριακη οδηγηση προς επιδειξην σε τριτους...
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:26:39
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί και να έκανα λάθος Rolling eyes
σημασία έχει ότι μου έλεγε μλκς Confused
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:32:46
Θέμα δημοσίευσης:
ayto poy πουλαει με τις 18αρες ειναι?????????????
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 16:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι καμία σχέση....αααα αυτό πουλήθηκε σε έναν μαντρά ΄τωρα λεπτομέρεις δεν ξέρω
MAD - Παρ 03 Ιούν 2011, 17:08:48
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Μπορεί και να έκανα λάθος Rolling eyes
σημασία έχει ότι μου έλεγε μλκς Confused


Μηπως νόμιζε ότι μιλάει σε άσχετο;; Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Παρ 03 Ιούν 2011, 17:12:22
Θέμα δημοσίευσης:
Για να καταλάβετε πως είναι το 1.04... Rolling eyes
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 18:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο το γαμημενο τερας ποσα αλογα εχει ρε πο**τη* μου
συγκρινω με δικα μας περασματα που ξεζουμιζουμε με γκαζι πριν τα φρενα ακομα και το τελευταίο μετρο της ευθείας κι αυτός κλεινει το γκαζι πολυ νωριτερα
θα μου πεις με αλλα χιολιομετρα φτανει στο καθε σημείο εκεινος με αλλα ενα λιγο πιο συμβατικο αμαξι...
προφανως...αλλα οπως και να χει ειναι τουλαχιστον εντυπωσιακο...

ασε που οδηγει υπερψυχραιμα λες και πάει βολτα...ενω εμεις παλευουμε... Laughing Laughing Laughing

τερας λεμε το αμαξι (και πολυ καλός οδηγός φυσικα - οπως εχει αποδειχθει σε διαφορες εκδηλώσεις/παιδιές)
Sinanai - Παρ 03 Ιούν 2011, 18:14:43
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως τα λες Μάνθο. Ε, νορμάλ S2000 δεν πάει έτσι για καμία τρόικα.
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 19:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Μαμώ τις εμπειρίες φένεται άντε να δω πότε θα μπω και εγω Rolling eyes
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 19:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχαχαχαχαααχαχα

ποστ ιουνιου


χαχαχαχαχαχαχαχα


αρε πο**τη* επρεπε να σε ηχογραφουσα οταν εκραζες μεγαρα εξω απο λεσχι πριν καναδυο χρονια
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 19:50:46
Θέμα δημοσίευσης:
ρε δεν αντιλέγω ότι είναι καλή φάση...αλλά θεωρώ ότι θέλει χρήμα λίγο η πολύ θέλει...και στην φάση που είμαι εγώ τώρα δεν είμαι για τέτοια έξοδα...
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 19:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
χαχαχαχαχαχαχαααχαχα

ποστ ιουνιου


χαχαχαχαχαχαχαχα


αρε πο**τη* επρεπε να σε ηχογραφουσα οταν εκραζες μεγαρα εξω απο λεσχι πριν καναδυο χρονια


+APEIRO!!!!!!!!!!!

αρε φουστη Κωστη...

αργείς... (λαγκαρεις μαλλον χαχαχαχα) αλλα στο τελος τα πιανεις...
θα το κανονησουμε να (σε) πάμε...

να κουτουλας το κεφαλι σου μετα...

ιδιως τωρα που το αμαξακι σου θα μπορει να κινηθει αξιοπρεπώς (αναρτηση/μπλοκε) θα βρουμε και κανα λαστιχακι για τον χαβαλε... και εισαι κομπλε για ταπρωτα βηματα...

φυσικα και εχει ενα Χ κοστος...
το οποίο δε συγκρίνεται ομως επ ουδενί με μια εστω και μικρη "εβγα" στο οποιο βουνο (οπου αναγκάζεσαι για να μην την κάνεις να πηγαίνεις καμποσα "κλικ" κάτω)...
απλά το κοστος επισκεψης σε πιστα "το βλέπεις μπροστα σου πριν πας" (και το σκεφτεσαι) ενώ το κοστος της εβγας στο βουνο θεωρείς οτι δεν θα σου κάτσει και λανθασμενα το αγνοείς (οχι εσυ - γενικα μιλάω) - κι αν δεν το αγνοείς (και δε σου περισσευουν) αναγκαστικα πας φυλαγμενα (αλλος περισσότερο αλλος λιγοτερο)
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχάς το αμάξι είναι πανέτοιμο (μόνο φρένα λείπουνε,μικρή λεπτομέρεια) για να γράψει 1.10(όχι με μενα οδηγό φυσικά Laughing )
και μετά να ψάχνονται οι 206κηδες Laughing !!! οποτε το αξιοπρεπώς το προσπερνάω Κ.Mem....
Έλα να ανάψουν λίγο τα αίματα χαχαχαχα Cool
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
για να γραψεις 1.10 πρεπει να κανεις 1 ολοκληρο γυρο χωρις να σηκωσει θερμοκρασιες και να σπασει

αρα πραγμα ατοπο εκτος αν αλλαξεις προγραμμα Laughing
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:05:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
για να γραψεις 1.10 πρεπει να κανεις 1 ολοκληρο γυρο χωρις να σηκωσει θερμοκρασιες και να σπασει

αρα πραγμα ατοπο εκτος αν αλλαξεις προγραμμα Laughing


Θα βάλω overload !!! Shocked Shocked Shocked
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο θες να γραψει?
1:10 ?
χαχαχαχαχαχαχαχα
ναι οκ...
τα δευτορεπτα...ΔΕΝ ειναι στραγαλια...

δε παν να βαλεις και 2-3 προγραμματα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
χαχαχαχαχα


αλλα θεωρω το 13 ειναι εφικτό... Wink Wink (με εστω καλα τακακια και σεμι στο δικο σου αμαξι οπως ειναι τωρα)
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:11:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο 1.13 εφόσον εξοικιωθώ με την όλη φάση
μην ξεχνάς ότι την διαδρομή την έχω δει μόνο από youtube Exclamation
nikolas206gti - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
volvos έγραψε:
για να γραψεις 1.10 πρεπει να κανεις 1 ολοκληρο γυρο χωρις να σηκωσει θερμοκρασιες και να σπασει

αρα πραγμα ατοπο εκτος αν αλλαξεις προγραμμα Laughing


Θα βάλω overload !!! Shocked Shocked Shocked


Και εσυ overload ???? Πως δεν εχουμε γνωριστει ??? Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:16:25
Θέμα δημοσίευσης:
οχι απο εσενα ρε παπαρα με 0 εμπιειρια εκει μεσα...
το πιο πιθανο αν πάς να κάνεις τετοια προσπαθεια ειναι να βρεθεις με αγκαλια υπαρχιε παρακείμενο δεξια αριστερα...

εννοω με καποιον που ξερει την πίστα αλλα ΚΑΙ να οδηγει ( = να ξερει πως συμπεριφερεται) ενα 207 με αυτην την ροπη/ισχυ...

εσυ στην αρχη καλό θα ειναι να μην πιεσεις πουθενα και να δεις τον χωρο, τις γραμμες κλπ κλπ ΑΡΓΑ...
το αν στην αρχη θα γυρνας στο 1:20 ειναι παντελώς αδιαφορο... Wink
kostas207rc - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:19:59
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ πότε είπαμε θα μου κάνεις δώρα εκείνα τα λάστιχακια???
semi τα είπαμε????χαχαχαχα Laughing
volvos - Παρ 03 Ιούν 2011, 20:27:32
Θέμα δημοσίευσης:
13 xaxaxaxaxaxaxa εχετε καιρο να πατε μεγαρα και εχετε ξεχασει πως ειναι....
χαχαχαχαχαχαχαχ
MEMsound - Σαβ 04 Ιούν 2011, 00:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
μην υποτιμας τα 207

(παρα το γεγονός οτι σε μαμα μορφη ιδιως τα 150αρια ειναι σπαζαρχιδικα οταν θες να πας γρηγορα - οχι απλα σβελτα... - και εχοντας δει στριφτερο 207 με στριφτερο οδηγό... και αφηνοντας στην ακρη τον παργοντα κοστος...) θεωρω οτι ενα 207 με
μια σωστη αναρτηση
+ μπλοκε
+ ζαντολαστιχα της προκοπης (οχι πολιτικα εννοειται)
+ ενα αξιολογο φρενο
(=οτι δηλαδη εχουμε κανει στα δικα μας 206 πχ)
και με ενα μοτερ επιπεδου σωστου ΡΨ ΦΠΕ+κουλερ (για να μην βραζει στο 2ο γυρο...) δεν ειναι καθολου "αμελητεα ποσοτητα"... Wink
Sinanai - Σαβ 04 Ιούν 2011, 09:20:12
Θέμα δημοσίευσης:
Εντάξει ρε Μάνθο, χαίρω πολύ... Το αντίστοιχο σε 206, τότε, είναι του Τάσου ας πούμε. (Ok, εκτός του ελαφρώματος)

Σκοπός είναι να μπείς "όπως είσαι". Μόνο με semi, εννοείται, καθώς φυσικά και κουμπί απενεργοποίησης του esp.
kostas207rc - Σαβ 04 Ιούν 2011, 09:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Εντάξει ρε Μάνθο, χαίρω πολύ... Το αντίστοιχο σε 206, τότε, είναι του Τάσου ας πούμε. (Ok, εκτός του ελαφρώματος)

Σκοπός είναι να μπείς "όπως είσαι". Μόνο με semi, εννοείται, καθώς φυσικά και κουμπί απενεργοποίησης του esp.

Γτ αν μπεις και είσαι βελτιωμένος ποια η διαφορα?
Βελτιωμενο δεν το οδηγάω και κάθε μέρα ταξίδια/βόλτα/δουλειά?
Sinanai - Σαβ 04 Ιούν 2011, 09:59:21
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εννοώ συνονόματε να πας να ξηλώσεις ό,τι έχεις, για να μπεις. Εννοώ ότι το θεωρώ λάθος να περιμένεις να βάλεις ό,τι έχεις βάλει - όχι εσύ, συγκεκριμένα, αλλά γενικά, κάποιος που το έχει κάνει τούμπανο σε όλους τους τομέις - για να μπεις. Wink
MEMsound - Σαβ 04 Ιούν 2011, 09:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Εντάξει ρε Μάνθο, χαίρω πολύ... Το αντίστοιχο σε 206, τότε, είναι του Τάσου ας πούμε. (Ok, εκτός του ελαφρώματος)

Σκοπός είναι να μπείς "όπως είσαι". Μόνο με semi, εννοείται, καθώς φυσικά και κουμπί απενεργοποίησης του esp.
τι χαιρω πολυ ρε
τοση ωρα για το αμαξι του Κωστη (ή σαν του Κωστη) δε μιλάμε ή καταλαβα λάθος? Confused Laughing
kostas207rc - Σαβ 04 Ιούν 2011, 10:03:18
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Δεν εννοώ συνονόματε να πας να ξηλώσεις ό,τι έχεις, για να μπεις. Εννοώ ότι το θεωρώ λάθος να περιμένεις να βάλεις ό,τι έχεις βάλει - όχι εσύ, συγκεκριμένα, αλλά γενικά, κάποιος που το έχει κάνει τούμπανο σε όλους τους τομέις - για να μπεις. Wink

κωστή τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά με τα 206
Στα 207 με ένα σχετικά καλό κόστος τσιμπάς άλογα από παντού...
δεν μιλάω για αναρτήσεις και τέτοια γτ αυτα΄στοιχίζουν το ίδιο και στα 2 αμάξια.Για να φτάσεις πχ σε ένα 1.6αρι 206 να πάρεις 35-40 άλογα
πρέπει να δώσεις ένα σκαμό λεφτά...
Δεν πιστεύω κανείς πάντως να βελτιώνει αμάξι και ιδιαίτερα 207 για
να μπάινει πίστα.... Wink
volvos - Σαβ 04 Ιούν 2011, 10:22:09
Θέμα δημοσίευσης:
και 300αλογα να το φτασεις σε μια πιστα σα τα μεγαρα ειναι αχρηστα με τη σπινιαριστρα σαας Laughing
MEMsound - Σαβ 04 Ιούν 2011, 10:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Δεν εννοώ συνονόματε να πας να ξηλώσεις ό,τι έχεις, για να μπεις. Εννοώ ότι το θεωρώ λάθος να περιμένεις να βάλεις ό,τι έχεις βάλει - όχι εσύ, συγκεκριμένα, αλλά γενικά, κάποιος που το έχει κάνει τούμπανο σε όλους τους τομέις - για να μπεις. Wink


ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι λάθος το παραπάνω και το χω πει πολλες φορες
πηγαιντε οπως ειστε ΜΑΜΑ - απλα με 1 2ο σετ (για να μην χαλατε αυτα που κυκλοφορειτε στο δρομο) λαστιχα (οχι απαραιτητα σεμι) για να δειτε τον χωρο...

αλλα δεν συζηταμε αυτο στην προκειμενη περιπτωση Wink
Sinanai - Σαβ 04 Ιούν 2011, 10:42:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αν πάει ο Κωστάκης με το σκεπτικό και τη λογική που του περιγράφεις πιο πάνω θα περάσει πάρα πολύ όμορφα με το RC εκεί μέσα. Και αν πάει 2-3-4 φορές, θα κάνει και μια χαρά χρόνο.

Επανόρθωσα τώρα; Laughing
volvos - Σαβ 04 Ιούν 2011, 10:51:42
Θέμα δημοσίευσης:
βεβαια αυτο προυποθετε να υπαρχει πιστα...
MEMsound - Σαβ 04 Ιούν 2011, 11:12:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Αν πάει ο Κωστάκης με το σκεπτικό και τη λογική που του περιγράφεις πιο πάνω θα περάσει πάρα πολύ όμορφα με το RC εκεί μέσα. Και αν πάει 2-3-4 φορές, θα κάνει και μια χαρά χρόνο.

Επανόρθωσα τώρα; Laughing


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
μα δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησουμε να πάει ετσι χυμα...
τα Μεγαρα δεν ειναι Καρτοδρομο... Wink
Sinanai - Σαβ 04 Ιούν 2011, 11:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν φάνηκε ειρωνικό το τελευταίο μου ποστ, αλλά δεν ήταν. Το εννοώ. Wink
MEMsound - Σαβ 04 Ιούν 2011, 12:33:23
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing
οχι ρε
καταλαβα επακριβως τι εννοουσες Wink
Πάνος - Κυρ 05 Ιούν 2011, 14:36:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βεβαια αυτο προυποθετε να υπαρχει πιστα...



Γιατι δεν θα υπαρχει;
kpsig - Δευ 16 Μάϊ 2016, 21:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλος μεγάλης ευθείας με το 205:΅155 χαω και ΟΚ στα φρένα. Απόλυτη μέγιστη που κατάφερα αλλά έχασα το άπεξ, ελάχιστα κάτω από 160
Και αυτά με λάστιχα σκουπίδια 10ετίας
Τελικά το 205 έχει γίνει καλό !
MEMsound - Τρι 17 Μάϊ 2016, 10:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
Thumbs Up Armed
kpsig - Τρι 17 Μάϊ 2016, 10:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
Και γύρισα με δυο λάστιχα που δεν κάνουν πια ούτε για την κουπαστή, και φρενάροντας με το χειρόφρενο καθώς τα τελευταία 5 χιλιοστά των Ds3000 έμειναν στην πίστα...
Τουλάχιστον δεν θα πετάξω λεφτά σε βελτιώσεις που δεν χρειάζονται Laughing
Για πείτε και γνώμες. Τακάκια λέω πάλι Ds3000 (στις δαγκάνες του 205 Ραλί που έχω), μπουζί IKH24 (δύο βαθμούς πιο ψυχρά) και λάδι 5 50 (μοτέρ μαμά 206 16V με τετραπετάλουδο, άγραφο λίγο πλούσιο μείγμα, κόφτης 7400).
volvos - Τρι 17 Μάϊ 2016, 13:34:50
Θέμα δημοσίευσης:
να ανεβασεις το κοφτη για να κρατας καλυτερα στη κ5 τη ταχυτητα (2α εεε?)
και να βαλεις τα 3000+ αλλιώς καλύτερα κανα xp10

από όσο ακουγεται τα 3000 τα εχουν κατεβασει σιγα σιγα ενα λεβελ για να ειναι πιο trackday τακακι
kpsig - Τρι 17 Μάϊ 2016, 15:30:57
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
να ανεβασεις το κοφτη για να κρατας καλυτερα στη κ5 τη ταχυτητα (2α εεε?)
και να βαλεις τα 3000+ αλλιώς καλύτερα κανα xp10

από όσο ακουγεται τα 3000 τα εχουν κατεβασει σιγα σιγα ενα λεβελ για να ειναι πιο trackday τακακι

Όχι, η Κ5 αυστηρά με 3η, το αμάξι έχει αρκετή ροπή. Κόφτη έβαλα στις 7400 αλλά τελικά δεν έχει νόημα, κάπου στις 7200 τελειώνει το μοτέρ μου όπως είναι.
XP 10 δεν υπάρχουν για τις δαγκάνες μου.
3000+; δεν τα ξέρω καθόλου
volvos - Τρι 17 Μάϊ 2016, 15:39:18
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως να αλλαξεις δαγκανες?
σε 106-206 βρισκεις τα παντα με πολυ καλες τιμες.
και μη μου πεις για βαρος...

έχεις τηλεμετρια τπτ?
kpsig - Τρι 17 Μάϊ 2016, 18:19:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μηπως να αλλαξεις δαγκανες?
σε 106-206 βρισκεις τα παντα με πολυ καλες τιμες.
και μη μου πεις για βαρος...

έχεις τηλεμετρια τπτ?

Δυστυχώς τα άκρα του Ραλί (όπως και του 1.6 GTi) είναι διαφορετικά (http://www.205gtidrivers.com/articles.html/_/articles-guides/brakes-suspension-steering/205-front-hub-differences-what-brakes-fit-etc-r90)
... θα ήθελα πολύ να βάλω από 206 16V που είναι μια χαρά αλλά θέλει και άλλα....
Εκτός και αν βάλω αποστάστες στις δαγκάνες;;; (η διαφορά είναι 44,3 το δικό μου οφσετ -34,2 του 206 1.6 16V άρα ο αποστάτης/πλακίδιο στα 10,1)
Jean - Τετ 18 Μάϊ 2016, 09:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
Απο σασμάν τι έχεις?
kpsig - Τετ 18 Μάϊ 2016, 11:55:30
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Απο σασμάν τι έχεις?

Από Xsara 1.4 με κοντό κορωνοπήνιο (το κακό είναι ότι δεν θυμάμαι ποιο, ΑΛΛΑ νομίζω είχα βάλει αυτό που φόραγαν τα 206 1.4 που έτρεχαν στο cup)
4.000 rpm-= 100 περίπου χαω με 185/55/14
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr