PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - Ρυθμιζόμενη Ανάρτηση "Μέρος 1ο"

fpug - Δευ 09 Δεκ 2002, 15:32:44
Θέμα δημοσίευσης: Ρυθμιζόμενη Ανάρτηση "Μέρος 1ο"
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil
Svstouk - Δευ 09 Δεκ 2002, 15:39:10
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil


Με γεια σου!
fpug - Δευ 09 Δεκ 2002, 15:45:54
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω φιλε βεβαια πονεσε η τσεπουλα αλλα χαλαλι τοσο καιρο τα μαζευα.
konstantinos - Δευ 09 Δεκ 2002, 15:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil


Επειδή δεν τυχαίνει να τα γνωρίζω (λόγω άγνοιας αντικειμένου περισσότερο) θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, πχ εταιρία, αντιπρόσωπος, τιμή, χαραχτηριστικά...

Με γειά σου φίλε μου. Εύχομαι να κινήσαι με γοργούς ρυθμούς και με μόνιμο χαμόγελο. :D :D
christhehealer - Δευ 09 Δεκ 2002, 16:00:18
Θέμα δημοσίευσης:
fpug καλοφόρετα.

fk Question Question Question Question Question Question

μερικές περισσότερες πληροφορίες Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
fpug - Δευ 09 Δεκ 2002, 16:12:22
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
fpug έγραψε:
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil


Επειδή δεν τυχαίνει να τα γνωρίζω (λόγω άγνοιας αντικειμένου περισσότερο) θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, πχ εταιρία, αντιπρόσωπος, τιμή, χαραχτηριστικά...

Με γειά σου φίλε μου. Εύχομαι να κινήσαι με γοργούς ρυθμούς και με μόνιμο χαμόγελο. :D :D


Ειναι Γερμανικα
Τα αγορασα απο μαγαζι στα νοτια προαστεια.
900 euro
Ο αντιπροσωπος ειναι καπου προς το Μαρουσι αν δεν κανω λαθος.
site: http://www.fk-automotive.de/en/index.html

Ελπιζω να σε βοηθησα.

THANX Wink
fpug - Δευ 09 Δεκ 2002, 16:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Φυσικα μιλαμε για τα coilover suspension systems
Vini - Δευ 09 Δεκ 2002, 22:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:
konstantinos έγραψε:
fpug έγραψε:
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil


Επειδή δεν τυχαίνει να τα γνωρίζω (λόγω άγνοιας αντικειμένου περισσότερο) θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, πχ εταιρία, αντιπρόσωπος, τιμή, χαραχτηριστικά...

Με γειά σου φίλε μου. Εύχομαι να κινήσαι με γοργούς ρυθμούς και με μόνιμο χαμόγελο. :D :D


Ειναι Γερμανικα
Τα αγορασα απο μαγαζι στα νοτια προαστεια.
900 euro
Ο αντιπροσωπος ειναι καπου προς το Μαρουσι αν δεν κανω λαθος.
site: http://www.fk-automotive.de/en/index.html

Ελπιζω να σε βοηθησα.

THANX Wink


Ericlub....Μαρούσι...o κύριος Ερικ (όχι Ερρίκος)... ο γνωστός της παράγκας που μου ζήτησε 450.000δρχ για να μου προγραμματίσει τον εγκέφαλο..όχι στην Ελλάδα αλλά στην Γερμανία...και θα έμενα χωρίς εγκέφαλο για 4 ημέρες....χωρίς εγγύηση ότι θα γυρίσει πίσω ο εγκέφαλος... Shocked Shocked ήταν και στην Autoexelixis και πούλαγε φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες...

900euro για τα FK ? ? ?....χμμμ....άστο να πάει άστο, μην μιλήσω καλύτερα....γιατί θα γίνω κακός....

Ας κάνουμε και λίγη διαφήμιση:
http://www.ericlub.gr
fpug - Τρι 10 Δεκ 2002, 10:39:07
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
fpug έγραψε:
konstantinos έγραψε:
fpug έγραψε:
Εγω εβαλα το σαββατοκυριακο τα fk. Ρυθμιζομενα υψος και σκληροτητα.
Το αμαξι εχει πλεον πολλυ καλο στησιμο.
Twisted evil


Επειδή δεν τυχαίνει να τα γνωρίζω (λόγω άγνοιας αντικειμένου περισσότερο) θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, πχ εταιρία, αντιπρόσωπος, τιμή, χαραχτηριστικά...

Με γειά σου φίλε μου. Εύχομαι να κινήσαι με γοργούς ρυθμούς και με μόνιμο χαμόγελο. :D :D


Ειναι Γερμανικα
Τα αγορασα απο μαγαζι στα νοτια προαστεια.
900 euro
Ο αντιπροσωπος ειναι καπου προς το Μαρουσι αν δεν κανω λαθος.
site: http://www.fk-automotive.de/en/index.html

Ελπιζω να σε βοηθησα.

THANX Wink


Ericlub....Μαρούσι...o κύριος Ερικ (όχι Ερρίκος)... ο γνωστός της παράγκας που μου ζήτησε 450.000δρχ για να μου προγραμματίσει τον εγκέφαλο..όχι στην Ελλάδα αλλά στην Γερμανία...και θα έμενα χωρίς εγκέφαλο για 4 ημέρες....χωρίς εγγύηση ότι θα γυρίσει πίσω ο εγκέφαλος... Shocked Shocked ήταν και στην Autoexelixis και πούλαγε φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες...

900euro για τα FK ? ? ?....χμμμ....άστο να πάει άστο, μην μιλήσω καλύτερα....γιατί θα γίνω κακός....

Ας κάνουμε και λίγη διαφήμιση:
http://www.ericlub.gr



Κοιταξε δεκτη η καθε αποψη και σεβαστη αλλα 900 ευρο για τα FK?
Ναι τοσα
για βαλε Coilover αλλης μαρκας και πες μου μετα την τιμη.
Το οτι στην γερμανια πολλες πορσε και vw φορανε τα FK? Α ξεχασα αυτοι δεν ανηκουν στους ειδημονες του Ελληνικου χωρου (για να μην παρεξηγουμαι δεν εννοω εσενα).
Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι ειναι 'κολλημενοι' σε τρεις - τεσσερις μαρκες που τους πουλανε και ολα τα αλλα απο μακρυα.
Τελος παντων το αμαξι παει φοβερα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με bilstein ουτε με αλλα 'φοβερα και τρομερα' αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα και 'υποσχονται' πολλα.

Οσο για τον κυριο που ανεφερες ουτε τον ξερω ουτε με απασχολει το τι κανει εγω απο αλλου τα αγορασα.

Φιλικα Wink
konstantinos - Τρι 10 Δεκ 2002, 10:57:55
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:
Τελος παντων το αμαξι παει φοβερα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με bilstein ουτε με αλλα 'φοβερα και τρομερα' αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα και 'υποσχονται' πολλα.


Καλημέρα φίλε μου. Αυτό μας ικανοποιεί όλους μας. Αλλη μία λύση λοιπόν στον ορίζοντα για τα λιονταράκια μας. Ακριβή μεν, αλλά και εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Περιμένουμε πάντα νέες πληροφορίες - εμπειρίες απο την συμβίωση σου. Μέχρι να σε μάθουν και να τα μάθεις stay tuned Wink Wink
pduke - Τρι 10 Δεκ 2002, 11:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ ξέρετε τι λέω....?
Δεν κρατεί που δεν κρατεί ,δεν το ρίχνω καμια πάντα....
Που κρατεί δηλαδή αλλά παίζει το άτιμο.
Αμα το κάνω αγωνιστίκλα θα παίξω ξανά?
Και αν δεν παίξω τι νόημα έχει ?

Fpug μου σου εύχομαι να τα χαρείς όσο μπορείς αλλά πολλά τα 900 βρε αγόρι μου και αφού είναι γερμανικά....κομένες οι παπ***ές...θα έπερνες 3 4τράδες decarbon δηλαδή και θα έπαιζες κιόλας...

Τέλως πάντων περί ορέξεως .....παϊδάκι πολίτης.... και τσιπουράκι....πολύ τσιπουράκι.....τόσο πολύ που μετά να πλένεσαι και να ασπρίζεις ολόκληρος...
DimiP - Τρι 10 Δεκ 2002, 21:50:57
Θέμα δημοσίευσης:
έγραψε:

.
.
.qoutes...quotes
.qoutes...quotes
.qoutes...quotes
.
Κοιταξε δεκτη η καθε αποψη και σεβαστη αλλα 900 ευρο για τα FK?
Ναι τοσα
για βαλε Coilover αλλης μαρκας και πες μου μετα την τιμη.
Το οτι στην γερμανια πολλες πορσε και vw φορανε τα FK? Α ξεχασα αυτοι δεν ανηκουν στους ειδημονες του Ελληνικου χωρου (για να μην παρεξηγουμαι δεν εννοω εσενα).
Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι ειναι 'κολλημενοι' σε τρεις - τεσσερις μαρκες που τους πουλανε και ολα τα αλλα απο μακρυα.Τελος παντων το αμαξι παει φοβερα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με bilstein ουτε με αλλα 'φοβερα και τρομερα' αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα και 'υποσχονται' πολλα.

Οσο για τον κυριο που ανεφερες ουτε τον ξερω ουτε με απασχολει το τι κανει εγω απο αλλου τα αγορασα.

Φιλικα Wink


γιαυτο ο vini βρηκε sachs (που δεν ανηκουν στις πασιγνωστες μαρκες) κιεγω τα δοκιμαζω προσεχως. ελπιζω να μεινω ευχαριστημενος.
οσο για τα 900 ...οπως ειπε και ο pduke...περι ορεξεως....
Vini - Πεμ 12 Δεκ 2002, 09:02:02
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:

Κοιταξε δεκτη η καθε αποψη και σεβαστη αλλα 900 ευρο για τα FK?
Ναι τοσα
για βαλε Coilover αλλης μαρκας και πες μου μετα την τιμη.
Το οτι στην γερμανια πολλες πορσε και vw φορανε τα FK? Α ξεχασα αυτοι δεν ανηκουν στους ειδημονες του Ελληνικου χωρου (για να μην παρεξηγουμαι δεν εννοω εσενα).
Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι ειναι 'κολλημενοι' σε τρεις - τεσσερις μαρκες που τους πουλανε και ολα τα αλλα απο μακρυα.
Τελος παντων το αμαξι παει φοβερα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με bilstein ουτε με αλλα 'φοβερα και τρομερα' αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα και 'υποσχονται' πολλα.

Οσο για τον κυριο που ανεφερες ουτε τον ξερω ουτε με απασχολει το τι κανει εγω απο αλλου τα αγορασα.

Φιλικα Wink


Προς Θεού!! Εγώ δεν είπα κάτι αρνητικό για τα FK...το αντίθετο μάλιστα... Απλά εγώ, ως πελάτης περιμένω καλύτερη τιμή για μία μάρκα που ήρθε τώρα στην Ελλάδα....
Θεωρώ ότι είναι παλαβό τα FK να είναι ποιο ακριβά από τα ρυθμιζομενα ΚΟΝΙ...(για μένα μιλάω, μη με παρεξηγείς)

Καλλορίζικη η καινούρια σου ανάρτηση καλοτάξιδι και ζητώ συγνώμη αν σε πίκρανα με το πικρόχολο σχόλιο μου....
fpug - Πεμ 12 Δεκ 2002, 12:44:35
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
fpug έγραψε:

Κοιταξε δεκτη η καθε αποψη και σεβαστη αλλα 900 ευρο για τα FK?
Ναι τοσα
για βαλε Coilover αλλης μαρκας και πες μου μετα την τιμη.
Το οτι στην γερμανια πολλες πορσε και vw φορανε τα FK? Α ξεχασα αυτοι δεν ανηκουν στους ειδημονες του Ελληνικου χωρου (για να μην παρεξηγουμαι δεν εννοω εσενα).
Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ολοι ειναι 'κολλημενοι' σε τρεις - τεσσερις μαρκες που τους πουλανε και ολα τα αλλα απο μακρυα.
Τελος παντων το αμαξι παει φοβερα και δεν εχει καμια σχεση ουτε με bilstein ουτε με αλλα 'φοβερα και τρομερα' αμορτισερ που κυκλοφορουν στην αγορα και 'υποσχονται' πολλα.

Οσο για τον κυριο που ανεφερες ουτε τον ξερω ουτε με απασχολει το τι κανει εγω απο αλλου τα αγορασα.


Φιλικα Wink


Προς Θεού!! Εγώ δεν είπα κάτι αρνητικό για τα FK...το αντίθετο μάλιστα... Απλά εγώ, ως πελάτης περιμένω καλύτερη τιμή για μία μάρκα που ήρθε τώρα στην Ελλάδα....
Θεωρώ ότι είναι παλαβό τα FK να είναι ποιο ακριβά από τα ρυθμιζομενα ΚΟΝΙ...(για μένα μιλάω, μη με παρεξηγείς)

Καλλορίζικη η καινούρια σου ανάρτηση καλοτάξιδι και ζητώ συγνώμη αν σε πίκρανα με το πικρόχολο σχόλιο μου....



φιλε vini δεν το ειδα καθολου ως πικροχολο το σχολιο σου οπως δεν εχω δει ετσι κανενος τα σχολια εδω μεσα.
Καθε αποψη δεκτη και σεβαστη.
Οσο για τα FK τα πανε πολυ καλα μεχρι στιγμης.
Sidobre - Τρι 24 Δεκ 2002, 15:55:11
Θέμα δημοσίευσης: Αμορτισερ SPAX RSX
Επειδή έχω ήδη βαρεθεί να ψάχνω ο... αι βασίλης μου έκανε το δώρο του!

Κοίταγα την Spax για τα στενά ελλατήρια που ήθελα να βάλω μαζί με αμορτισέρ (έλεγα για ΚΟΝΙ) και κοίταξα λίγο και τα αμορτισεράκια της SPAX... (ααααχ.)

Ο κατάλογός της άψογος και ενημερωμένος και για το 206 XSi/GTI o "μαγικός" κωδικός: RSX567

Ελλάδα τηλέφωνο... πόσο; 1600 ευρώ... τουτ τουτ τουτ... του το έκλεισα κανονικά.

E-mail στην Demon Tweeks τι τιμή έδωσε ρε παιδιά! 425 pounds!
A-Ψ-Ο-Γ-Α!!!!!!!

Εχω αρχίσει να μαζεύω λεφτά! Για μένα τελείωσε, έκλεισε, πάπαλα! Αυτά θα βάλω ασυζητητή!

Aν δεν ξέρετε τα Spax για πάρτε τι είναι αυτά τα 425 pounds:



The ultimate kit to give your car from near standard to race car handling and looks

On-car adjustable ride height adjustment for quick, easy and precise lowering and corner weight changes

On-car damping - now with 28 stage adjustment for quick, easy and precise suspension tuning to suit different driving styles

Motorsport damper internals for ultimate performance

2.25" uprated chrome silicon springs allow the use of larger diameter wheels, reduce roll and give race car like looks

Struts and dampers are fully computer dyno tested before leaving factory for assured quality and performance

Epoxy powder coated for superb finish and long life


Mε λίγα λόγια φούλ ρυθμιζόμενο αμορτισέρ και στενό ελλατήριο!
Τι άλλο να ζητήσει κάποιος;
Svstouk - Τρι 24 Δεκ 2002, 15:58:57
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε, ακόμα να βγεις για τα κάλαντα; Shocked Mr. Green

ΧΕΧΕ, καλορίζικα (για όταν τα πάρεις) και περιμένουμε τεστάρισμα και εκτιμήσεις!!! Cool
Ghost Dog - Τρι 24 Δεκ 2002, 16:50:27
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΛΟΦΟΡΕΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DimiP - Τρι 24 Δεκ 2002, 20:36:18
Θέμα δημοσίευσης:
καποιοι εδω μεσα νομιζουν οτι με τα spax θα δουν το φως τους.
επειδη ειναι Χριστουγεννα , θα κανω μια δηλωση φωτια!
Μετα την τοποθετηση Sachs performance αλλα και της καρδαρας του vini (βαρελακι ντεεε), το μονο που θα βλεπουν θα ειναι το κοκκινο φως της ομιχλης στον πισω προφυλακτηρα μου..

χεεχεχεχεχεχεχεχε Twisted evil Twisted evil Twisted evil


....και μετα ξυπνησα....ααααχχ...ωραια ηταν..!!!
Alex - Τρι 24 Δεκ 2002, 23:13:25
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως 425 pounds δεν ειναι και λιγα.. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι πανω απο 200.000 δραχμες..
Ady - Τετ 25 Δεκ 2002, 12:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Παντως 425 pounds δεν ειναι και λιγα.. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι πανω απο 200.000 δραχμες..


Είναι περίπου 230.000 δρχ.
Miltellas - Τετ 25 Δεκ 2002, 12:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλή η πρόταση του Sidobre. Και πολλά τα λεφτά. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Σκεφτείτε ότι είναι και πλήρως ρυθμιζόμενα (αν αυτό πραγματικά σας ενδιαφέρει). Και μετά πάμε για αναβάσεις, σπριντ και πίστες! Very happy

Όσοι δεν έχουν ή δεν θέλουν να διαθέσουν πάνω από 100 χιλιάρικα να μην ξεχνούν και την πρόταση Miltella. Σας διαβεβαιώ πώς θα σταματήσετε να ψάχνεστε... Και αν βάλετε τις ράβδους από το 2λιτρο (+15χιλιάρικα), θα αποκτήσετε ένα καθαρόαιμο GTi ανώτερο και από (μαμά) Rallye. Αν βάλετε και αντιστρεπτικές (+35χιλιάρικα) η ψαλίδα θα ανοίξει κι άλλο. Μπορείτε και να βάλετε μόνο πίσω αντιστρεπτική (+15χιλ) από μεγαλύτερο μοντέλο εάν το ζητούμενο είναι απλώς να μειωθούν οι κλίσεις χωρίς να σκληρύνετε πίσω. Ξεκινάτε με 100χιλ και εάν είστε πολύ απαιτητικοί προχωράτε στα 150χιλ και ολοκληρώνετε. Και μην μου πείτε ότι θέλετε περισσότερα;! Για σκεφτείτε λίγο...
Εγώ ακόμη ψάχνω (για άλλη μία φορά) να βρω τα όρια (που μονίμως τα ανεβάζω) ύστερα και από την τοποθέτηση 195/50/15 P7000. Αλλά θα τα βρω γιατί ΠΑΝΤΑ τα βρίσκω. Twisted evil Wink

Ολοκληρωμένες και ΠΑΝΤΑ οικονομικές λύσεις Miltella.
BTS - Τετ 25 Δεκ 2002, 14:53:32
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Εγώ ακόμη ψάχνω (για άλλη μία φορά) να βρω τα όρια (που μονίμως τα ανεβάζω) ύστερα και από την τοποθέτηση 195/50/15 P7000. Twisted evil Wink



Δεν τα λυπάσαι καινούργια λάστιχα; Laughing

Έβαλα παραμονές του Παλλαδίου μία τετράδα Hankook με σκοπό να κρατήσουν. Εχτές δεν άντεξα και επιχείρησα να δω πως συμπεριφέρονται. Έκανα πάνω-κάτω τις ειδικές του Αγ.Κωνσταντίνου και της Πλάκας,(στο ρεύμα μου πάντα και με σεβασμό στους άλλους οδηγούς) και όταν κατέβηκα να δω τα λάστιχα, η λεία επιφάνεια τους είχε γίνει σαγρέ. Τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα πάντως και λέω να μην τα ξαναταλαιπωρήσω...σύντομα.

Άσχετο με τις αναρτήσεις Spax αυτό που λέω, αλλά ο χειρότερος εχθρός ενός απλού, καθημερινού ελαστικού είναι το παρατεταμένο ζέσταμα που αλλοιώνει την γόμα στην επιφάνεια. Αν δεν κάνω λάθος, το λένε σαπούνιασμα.
Nikel - Τρι 31 Δεκ 2002, 03:35:00
Θέμα δημοσίευσης:
Να'μαι και εγω.....Ειχαμε πολυ καιρο να τα πουμε Embarassed
Να κατι το turbo...
Na κατι υποχρεωσεις...
Να και κανα κρυολογημα...εεε αργησα Confused

Η προταση του Sidobre απλα απαιχτη...
Μακαρι να την γνωριζα πριν παρω τα PSS!
Μονο το οτι ειναι full adjustable σε ψαρωνει τρελλα...
Nikel - Τρι 31 Δεκ 2002, 03:35:30
Θέμα δημοσίευσης:
Να'μαι και εγω.....Ειχαμε πολυ καιρο να τα πουμε Embarassed
Να κατι το turbo...
Na κατι υποχρεωσεις...
Να και κανα κρυολογημα...εεε αργησα Confused

Η προταση του Sidobre απλα απαιχτη...
Μακαρι να την γνωριζα πριν παρω τα PSS!
Μονο το οτι ειναι full adjustable σε ψαρωνει τρελλα...
Και η τιμη απο Demon δεν ειναι καθολου ασχημη...
DimiP - Τρι 31 Δεκ 2002, 05:45:02
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη αργησες αλλα ηρθες τελικα δε σημαινει πως θα τα στελνεις 2-2 τα post για να κερδισεις το χαμενο εδαφος. Laughing Laughing
Nikel - Πεμ 02 Ιαν 2003, 04:22:44
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
επειδη αργησες αλλα ηρθες τελικα δε σημαινει πως θα τα στελνεις 2-2 τα post για να κερδισεις το χαμενο εδαφος. Laughing Laughing


Δεν ντρεπεσαι ρε να λες τετοια πραγματα Evil
Δηλαδη εμεις ενα λαθος δεν μπορουμε να κανουμε Twisted evil
Smile colors Smile colors Smile colors Smile colors
Sidobre - Πεμ 02 Ιαν 2003, 13:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
Kαλημέρα και χρόνια πολλά!

Το δεύτερο καλό νέο είρθε μόλις τώρα (αφού τώρα επέστρεψα μπροστά στον Η/Υ μου)...

Ρώτησα απλά από περιέργεια για τα SPAX μή ρυθμιζόμενα και η τιμή είναι πραγματική έκπληξη! 191.50 pounds!

Τιμή δηλαδή όσο και τα κοινά φτηνά αμορτισέρ!

Τους έστειλα ήδη ξανά e-mail ζητώντας περισσότερες πληροφορίες (τι περιλαμβάνει το κιτ, αν τα ελλατήρια είναι όντως στενά κτλ κτλ.)

Αν όντως είναι στενά τα ελλατήρια για μη ρυθμιζόμενα η τιμή είναι πάρα πολυ καλή!

Μάλλον βαδίζουμε για μια 3η καλή περίπτωση ανάρτησης! Ισως (αν τα δοκιμάσουμε) και καλύτερη απ'όλες!
Ady - Πεμ 02 Ιαν 2003, 13:33:59
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Kαλημέρα και χρόνια πολλά!

Το δεύτερο καλό νέο είρθε μόλις τώρα (αφού τώρα επέστρεψα μπροστά στον Η/Υ μου)...

Ρώτησα απλά από περιέργεια για τα SPAX μή ρυθμιζόμενα και η τιμή είναι πραγματική έκπληξη! 191.50 pounds!

Τιμή δηλαδή όσο και τα κοινά φτηνά αμορτισέρ!

Τους έστειλα ήδη ξανά e-mail ζητώντας περισσότερες πληροφορίες (τι περιλαμβάνει το κιτ, αν τα ελλατήρια είναι όντως στενά κτλ κτλ.)

Αν όντως είναι στενά τα ελλατήρια για μη ρυθμιζόμενα η τιμή είναι πάρα πολυ καλή!

Μάλλον βαδίζουμε για μια 3η καλή περίπτωση ανάρτησης! Ισως (αν τα δοκιμάσουμε) και καλύτερη απ'όλες!


Περίπου 304 ευρώ, 104.000 δρχ.........

Αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον το θέμα.....
Sidobre - Πεμ 02 Ιαν 2003, 16:47:59
Θέμα δημοσίευσης:
Mόλις μου είρθε η απάντηση για τις πληροφορίες που ζήτησα...

Εχουμε και λέμε:

1. RSX kit. Μπρός - Πίσω αμoρτισέρ και εμπρός στενά ελλατήρια.
Ρυθμιζόμενα τα εμπρος σε ύψος (3 έως 7 πόντους) ρυθμίζοντας το καλάμι.
Ρυθμιζόμενο Damping με 28 σκάλες.
Τιμή: περίπου 220.000 δρχ / 645 ευρώ

2. VSX kit (Sport kit): Μπρος - πίσω αμορτισέρ και εμπρος κανονικά ελλατήρια. Χαμήλωμα στους 3 πόντους. Μή ρυθμιζόμενα.
Τιμή 104.000 δρχ / 304 ευρώ

Υπάρχει και άλλο ένα κιτ (PSX) με ρυθμιζόμενα αμορτισέρ μόνο σε dumping και κανονικά ελλατήρια με ενδιάμεση τιμή.

Για όποιον ενδιαφέρουν επιπλέον πληροφορίες έχει κατάλογο σε PDF και βρίσκεται εδώ

http://www.spax.co.uk/NewFiles/File%201a-Kits%26Dampers-2002-EXP-r

Εγώ εξακολουθώ να ψήνομαι για τα RSX και ήδη μαζεύω χρήματα.
Αν ενδιαφέρεται κανείς άλλος ας μου το πει για να μοιραστούμε τα μεταφορικά. Υπολογίζω να τα μαζέψω πάνω από μήνα... (σε 2 μήνες περίπου).
Miltellas - Σαβ 04 Ιαν 2003, 02:42:02
Θέμα δημοσίευσης:
Είτε τα RSX, είτε τα VSX, είτε τα PSX προσφέρονται σε πολύ καλή τιμή γι αυτά που προσφέρουν. Και καλύπτονται σχεδόν όλα τα γούστα. Μία οικονομική και καθ'όλα άξια πρόταση antibilstein και antikoni. Νομίζω ότι τα PSX είναι μία πρόταση χωρίς προηγούμενο γι αυτούς που θέλουν βελτίωση χωρίς χαμήλωμα, πχ ο PDuke που φοβάται να χαμηλώσει για να μη βρίσκει κάτω με το παραμικρό ο ήδη χαμηλός προφυλακτήρας του GT του. Wink

Εάν δεν είχα ήδη χαμηλώσει θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά τα PSX και εναλλακτικά τα VSX. Τα RSX πέφτουν πολύ ακριβά στην τσέπη μου (όχι όμως γι αυτά που προσφέρουν).

Για την ώρα εξακολουθώ να δηλώνω υπερευχαριστημένος από τον συνδυασμό H&R και De Carbon, ύστερα μάλιστα από το ταξίδι-αστραπή που έκανα στην Αθήνα στις 2&3 Ιανουαρίου (πήγα σε κηδεία γι αυτό μην ρωτάτε γιατί δεν με είδατε). Ένας υπέροχος συνδυασμός κρατήματος-άνεσης (αυστηρά για τις απαιτήσεις μου).
pezomania - Πεμ 06 Μάρ 2003, 08:24:02
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad
danielos - Πεμ 06 Μάρ 2003, 08:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad

τις τιμες που ακους εξω τις ακουγα και εγω οταν ηταν να αλλαξω τα αμορτισερ μου και ειχα παθει το ιδιο εγκεφαλικο Laughing .να βρεθουμε να παμε στην αποθηκη να δουμε τι παιζει για το 206 απο koni κιτρινα.δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα απο την τιμη που τα πηρα εγω!!
pezomania - Πεμ 06 Μάρ 2003, 08:58:48
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
pezomania έγραψε:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad

τις τιμες που ακους εξω τις ακουγα και εγω οταν ηταν να αλλαξω τα αμορτισερ μου και ειχα παθει το ιδιο εγκεφαλικο Laughing .να βρεθουμε να παμε στην αποθηκη να δουμε τι παιζει για το 206 απο koni κιτρινα.δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα απο την τιμη που τα πηρα εγω!!


ΟΚ! Περίμενε PM Wink
Tomcat - Πεμ 06 Μάρ 2003, 15:26:48
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν ρωτήσετε μην μας ξεχάσετε εεε!
Το κίτρινα koni είναι ρυθμιζόμενα και σε ύψος ή μόνο σε σκληρότητα?

Ρε τάσο μια και σκέφτεσαι για RSX που είναι καθ ύψος ρυθμιζόμενα , το πίσω μέρος πως το ρυθμίζεις? Το αφήνεις μόνιμα σε κάποιο κλικ και παίζεις μόνο με τα μπροστά?

Οσο για τα χοντροκάλαμα και τα λεπτοκάλαμα αμορτισερ φαίνεται ότι κανείς δεν ξέρει κάτι .. ε?
Sidobre - Πεμ 06 Μάρ 2003, 15:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Οταν ρωτήσετε μην μας ξεχάσετε εεε!
Το κίτρινα koni είναι ρυθμιζόμενα και σε ύψος ή μόνο σε σκληρότητα?

Ρε τάσο μια και σκέφτεσαι για RSX που είναι καθ ύψος ρυθμιζόμενα , το πίσω μέρος πως το ρυθμίζεις? Το αφήνεις μόνιμα σε κάποιο κλικ και παίζεις μόνο με τα μπροστά?

Οσο για τα χοντροκάλαμα και τα λεπτοκάλαμα αμορτισερ φαίνεται ότι κανείς δεν ξέρει κάτι .. ε?


Τα πίσω αμορτισέρ ΔΕΝ ρυθμίζονται ούτε καθ'ύψος ούτε σε σκληρότητα.
Μπορείς μόνο να παίξεις με το ύψος με τις ράβδους. Ο πίσω άξονας όσο κι'αν τον χαμηλώσεις δεν επιβαρύνει τα αμορτισέρ, ούτε τα βγάζει εκτός λειτουργείας γιατί είναι τοποθετημένα πλάγια.

Για τα λεπτοκάλαμα και τα χοντροκάλαμα δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Τα στενά ελλατήρια πάντως μπαίνουν σχεδόν σε όλα τα αμορτισέρ. Τα Spax έχουν ρυθμιζόμενο καλάμι (σε ύψος) στην έκδοση βέβαια του RSX. Το PSX είναι μόνο σε σκληρότητα και με φαρδύ ελλατήριο.
Tomcat - Πεμ 06 Μάρ 2003, 15:47:19
Θέμα δημοσίευσης:
Λες τα ελατήρια μου (Mad 4cm) να κάνουν? Θα μπορούσα να γλυτώσω ένα κόστος γύρω στα 70-80 euro πιστεύω.
Βέβαια άλλη ομοιογένια στην ανάρτηση με τα ελατήρια του κιτ ( τα οποία προσφέρουν και αυτά 4cm κάτω) αλλά ......... θα εξαρτηθεί από την χρηματοδότηση του project
Sidobre - Πεμ 06 Μάρ 2003, 16:03:46
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Λες τα ελατήρια μου (Mad 4cm) να κάνουν? Θα μπορούσα να γλυτώσω ένα κόστος γύρω στα 70-80 euro πιστεύω.
Βέβαια άλλη ομοιογένια στην ανάρτηση με τα ελατήρια του κιτ ( τα οποία προσφέρουν και αυτά 4cm κάτω) αλλά ......... θα εξαρτηθεί από την χρηματοδότηση του project


Αν τελικά αποφασίσεις για τα Spax, τότε θα σου έλεγα να τα πάρεις σαν kit γιατί όντως είναι από τα πλέον μελετημένα. Μπορείς καλλιστα να πουλήσεις μετά τα ΜΑD σε κάποιον που σκέφτεται να χαμηλώσει για αρχή το 206 του.

Ξέρω ότι τα Spax είναι πάρα πολύ καλά αμορτισέρ (ιδίως σχέση τιμή / απόδοσης) αλλά δεν έχω βρεί ούτε έναν (πλήν του Pugsang που είχε μόνο τα αμορτισέρ) που να τα έχει δοκιμάσει στην Ελλάδα.

Βέβαια μόνο θετικά ακούω μέχρι στιγμής γι'αυτό και ψήνομαι.

Μια τέτοια ανάρτηση που -προσωπικά- θέλω να ετοιμάσω θα έφτανε πάνω απο 2.000 ευρώ! Με τα Spax φαίνεται ότι θα την φτιάξω πολύ φθηνότερα
Vini - Πεμ 06 Μάρ 2003, 20:23:49
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
pezomania έγραψε:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad

τις τιμες που ακους εξω τις ακουγα και εγω οταν ηταν να αλλαξω τα αμορτισερ μου και ειχα παθει το ιδιο εγκεφαλικο Laughing .να βρεθουμε να παμε στην αποθηκη να δουμε τι παιζει για το 206 απο koni κιτρινα.δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα απο την τιμη που τα πηρα εγω!!


dani φτιάξε τον PEZOMANIA γιατί θα κατέβω κάτω στο Μ/Κ και θα σας κάνω άνω-κάτω....και θα πω και στο αφεντικό να σου κόψει τον sproxy...

Θέλω τις καλύτερες τιμές και τα καλύτερα αμορτισέρ για το Pezomaniako...και πες εκεί στο αποθηκάριο ότι ο Vini παρακολουθεί τις κινήσεις του.... Wink Wink Wink

Αντε και μετά θα σας κεράσω και καφεδάκι .... Wink Wink Wink .... Wink Wink Wink
Tomcat - Παρ 07 Μάρ 2003, 00:34:28
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Λες τα ελατήρια μου (Mad 4cm) να κάνουν? Θα μπορούσα να γλυτώσω ένα κόστος γύρω στα 70-80 euro πιστεύω.
Βέβαια άλλη ομοιογένια στην ανάρτηση με τα ελατήρια του κιτ ( τα οποία προσφέρουν και αυτά 4cm κάτω) αλλά ......... θα εξαρτηθεί από την χρηματοδότηση του project


Αν τελικά αποφασίσεις για τα Spax, τότε θα σου έλεγα να τα πάρεις σαν kit γιατί όντως είναι από τα πλέον μελετημένα. Μπορείς καλλιστα να πουλήσεις μετά τα ΜΑD σε κάποιον που σκέφτεται να χαμηλώσει για αρχή το 206 του.

Ξέρω ότι τα Spax είναι πάρα πολύ καλά αμορτισέρ (ιδίως σχέση τιμή / απόδοσης) αλλά δεν έχω βρεί ούτε έναν (πλήν του Pugsang που είχε μόνο τα αμορτισέρ) που να τα έχει δοκιμάσει στην Ελλάδα.

Βέβαια μόνο θετικά ακούω μέχρι στιγμής γι'αυτό και ψήνομαι.

Μια τέτοια ανάρτηση που -προσωπικά- θέλω να ετοιμάσω θα έφτανε πάνω απο 2.000 ευρώ! Με τα Spax φαίνεται ότι θα την φτιάξω πολύ φθηνότερα


Έχει τύχει να οδηγήσω όπως έχω ξαναπεί rallaki με RSX και εντυπωσιάστηκα.Αλλά πιστεύω ότι τα psx μου ταιριάζουν καλύτερα - δεν θα έχω και την έννοια του χαμηλώματος- ανεβάσματος.Μου αρέσει χαμηλωμένο αλλά όσο είμαι τώρα όχι παρακάτω.
Νομίζω πως έχει δίκιο και μάλλον έτσι θα κινηθώ - όλο το κιτ.
pezomania - Παρ 07 Μάρ 2003, 08:19:18
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
danielos έγραψε:
pezomania έγραψε:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad

τις τιμες που ακους εξω τις ακουγα και εγω οταν ηταν να αλλαξω τα αμορτισερ μου και ειχα παθει το ιδιο εγκεφαλικο Laughing .να βρεθουμε να παμε στην αποθηκη να δουμε τι παιζει για το 206 απο koni κιτρινα.δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα απο την τιμη που τα πηρα εγω!!


dani φτιάξε τον PEZOMANIA γιατί θα κατέβω κάτω στο Μ/Κ και θα σας κάνω άνω-κάτω....και θα πω και στο αφεντικό να σου κόψει τον sproxy...

Θέλω τις καλύτερες τιμές και τα καλύτερα αμορτισέρ για το Pezomaniako...και πες εκεί στο αποθηκάριο ότι ο Vini παρακολουθεί τις κινήσεις του.... Wink Wink Wink

Αντε και μετά θα σας κεράσω και καφεδάκι .... Wink Wink Wink .... Wink Wink Wink


Όχι για να μην λέτε ότι δεν έχω βύσμα Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
pezomania - Παρ 07 Μάρ 2003, 08:27:31
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:

Τα πίσω αμορτισέρ ΔΕΝ ρυθμίζονται ούτε καθ'ύψος ούτε σε σκληρότητα.
Μπορείς μόνο να παίξεις με το ύψος με τις ράβδους. Ο πίσω άξονας όσο κι'αν τον χαμηλώσεις δεν επιβαρύνει τα αμορτισέρ, ούτε τα βγάζει εκτός λειτουργείας γιατί είναι τοποθετημένα πλάγια.



Τάσο, αν δεν κάνω λάθος, και στα πίσω αμορτισέρ παίζει ρόλο πόσο έχεις χαμηλώσει το αμάξι. Αν δεν είναι χαμηλώματος τα αμορτισερ και το χαμηλώσεις πίσω, τα αμορτισερ τα βγάζεις εκτός λειτουργίας.

Και σε φίλο μου που το είχε χαμηλώσει υπερβολικά πίσω και του κοπάναγε. Το πήγε σε μηχανικό και το σήκωσε και του είπε ότι τα αμορτισέρ του πίσω είχαν βγεί τελείως εκτος λειτουργίας!! Και το παλικάρι απο τη στιγμή που το σήκωσε απέκτησε και πίσω αμορτισέρ!
danielos - Παρ 07 Μάρ 2003, 08:30:57
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
danielos έγραψε:
pezomania έγραψε:
Παιδιά, επειδή όπως έχετε καταλάβει ψάχνομαι για αλλαγη αμορτισέρ, έχω βρεί για ΚΟΝΙ τις παρακάτω τιμές:

ΚΟΝΙ κόκκινα μη ρυθμιζόμενα : 470€
ΚΟΝΙ κίτρινα ρυθμιζόμενα : 640€

Οι τιμές μου φαίνονται τσιμπημένες κάνω λάθος;

Dany όποτε έχεις χρόνο (κανά Σαββάτο) να βρεθούμε να πάμε στην αποθήκη που μου έλεγες, γιατί οι τιμές που ακούω έξω είναι να εξωφρενικές Crying or Very sad

τις τιμες που ακους εξω τις ακουγα και εγω οταν ηταν να αλλαξω τα αμορτισερ μου και ειχα παθει το ιδιο εγκεφαλικο Laughing .να βρεθουμε να παμε στην αποθηκη να δουμε τι παιζει για το 206 απο koni κιτρινα.δεν πιστευω να εχουν μεγαλη διαφορα απο την τιμη που τα πηρα εγω!!


dani φτιάξε τον PEZOMANIA γιατί θα κατέβω κάτω στο Μ/Κ και θα σας κάνω άνω-κάτω....και θα πω και στο αφεντικό να σου κόψει τον sproxy...

Θέλω τις καλύτερες τιμές και τα καλύτερα αμορτισέρ για το Pezomaniako...και πες εκεί στο αποθηκάριο ότι ο Vini παρακολουθεί τις κινήσεις του.... Wink Wink Wink

Αντε και μετά θα σας κεράσω και καφεδάκι .... Wink Wink Wink .... Wink Wink Wink

περνα ρε vini να σε δουμε και ας τις φαμε κιολας δεν πειραζει!!! Laughing Laughing Laughing
οσο για τις τιμες πιστευω οτι ειναι οτι πρεπει για τον pezomania αφου σιγουρα θα εχει ακουσει τα τρελα εκει εξω!!!!!!!!!!!
fpug - Παρ 07 Μάρ 2003, 09:57:23
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:


Ξέρω ότι τα Spax είναι πάρα πολύ καλά αμορτισέρ (ιδίως σχέση τιμή / απόδοσης) αλλά δεν έχω βρεί ούτε έναν (πλήν του Pugsang που είχε μόνο τα αμορτισέρ) που να τα έχει δοκιμάσει στην Ελλάδα.

Βέβαια μόνο θετικά ακούω μέχρι στιγμής γι'αυτό και ψήνομαι.

Μια τέτοια ανάρτηση που -προσωπικά- θέλω να ετοιμάσω θα έφτανε πάνω απο 2.000 ευρώ! Με τα Spax φαίνεται ότι θα την φτιάξω πολύ φθηνότερα



Εγω εχω δοκιμασει SPAX οχι βεβαια σε 206 και μαλιστα καποια χρονια πριν (το εχω ξανααναφερει) και εμεινα εντυπωσιασμενος. Τα 'οδηγησα' Αγγλια και Ελλαδα οποτε εχω καλη αποψη και για διαφορετικα ειδη δρομων.
Ανεπιφυλακτα οποιος θελει να αγορασει να τα παρει. Σε κιτ βεβαια γιατι θα εχουν και τα 'αναλογα' ελατηρια. Wink Wink
Sidobre - Παρ 07 Μάρ 2003, 11:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
fpug έγραψε:
Εγω εχω δοκιμασει SPAX οχι βεβαια σε 206 και μαλιστα καποια χρονια πριν (το εχω ξανααναφερει) και εμεινα εντυπωσιασμενος. Τα 'οδηγησα' Αγγλια και Ελλαδα οποτε εχω καλη αποψη και για διαφορετικα ειδη δρομων.
Ανεπιφυλακτα οποιος θελει να αγορασει να τα παρει. Σε κιτ βεβαια γιατι θα εχουν και τα 'αναλογα' ελατηρια. Wink Wink


Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο ενθαρυντικό...

Προσπαθώ (επιδή πλέον μπήκα στην "τελική ευθεία") να βρω όσες περισσότερες εντυπώσεις από ανθρώπους που τα "εχουν φορέσει"...

Ορισμένοι δεν ήταν ευχαριστημένοι επειδή είναι πολύ σκληρά. Νομίζω ότι αυτό θα είναι και το σημείο που θα μου αρέσει περισσότερο!

Αλλοι, που απλά έχουν ακούσει για αυτά εμμένουν σε Bilsteinοηδή....

Νομίζω ότι ο κύβος ερρίφθει!
Spax.... here I come.... Very happy
Miltellas - Σαβ 08 Μάρ 2003, 07:49:13
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
Sidobre έγραψε:

Τα πίσω αμορτισέρ ΔΕΝ ρυθμίζονται ούτε καθ'ύψος ούτε σε σκληρότητα.
Μπορείς μόνο να παίξεις με το ύψος με τις ράβδους. Ο πίσω άξονας όσο κι'αν τον χαμηλώσεις δεν επιβαρύνει τα αμορτισέρ, ούτε τα βγάζει εκτός λειτουργείας γιατί είναι τοποθετημένα πλάγια.



Τάσο, αν δεν κάνω λάθος, και στα πίσω αμορτισέρ παίζει ρόλο πόσο έχεις χαμηλώσει το αμάξι. Αν δεν είναι χαμηλώματος τα αμορτισερ και το χαμηλώσεις πίσω, τα αμορτισερ τα βγάζεις εκτός λειτουργίας.

Και σε φίλο μου που το είχε χαμηλώσει υπερβολικά πίσω και του κοπάναγε. Το πήγε σε μηχανικό και το σήκωσε και του είπε ότι τα αμορτισέρ του πίσω είχαν βγεί τελείως εκτος λειτουργίας!! Και το παλικάρι απο τη στιγμή που το σήκωσε απέκτησε και πίσω αμορτισέρ!


To ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ το καλοκαίρι. Όπως θα θυμάστε πίσω ήμουν 6εκ χαμηλός. Με τα μαμά αμορτισέρ, στις διαμήκεις ανωμαλίες, τερμάτιζα πίσω. Αρχικά, η κατάσταση βελτιώθηκε πάρα πολύ με τα De Carbon. Αργότερα ολοκλήρωσα: έβαλα τις ράβδους στρέψης των 19,5χιλ πίσω (και αντιστρεπτική πίσω 21χιλ - μπροστά 20χιλ) σήκωσα σε ενδιάμεση θέση (3εκ) και... "με το πλάι κι όπου πάει" όπως λέει κι ένας γνωστός μας φίλος!
Με τον καιρό έχω διαπιστώσει ότι θα μπορούσα άνετα να χαμηλώσω πίσω άλλο 1εκ (σύνολο 4εκ).

Με σκληρότερες ράβδους στρέψης τα πίσω αμορτισέρ βοηθιούνται πάρα πολύ στο χαμήλωμα. Μπορείς να χαμηλώσεις μπροστά βάζοντας χαμηλότερα αλλά ίδιας σκληρότητας με τα μαμά ελατήρια; Θα κοπανάς παντού! Αλλά για πολύ χαμήλωμα πίσω (>6εκ) και ιδανική συμπεριφορά, χρειάζεσαι τις ράβδους στρέψης των 23χιλ (και ανάλογα αμορτισέρ για να κρατάει το rebound) και αντιστρεπτική 21χιλ (τουλάχιστον - αλλά δεν υπάρχει παχύτερη), αλλιώς υποστρέφεις του κερατά.
Sidobre - Τρι 11 Μάρ 2003, 17:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Νομίζω ότι ο κύβος ερρίφθει!
Spax.... here I come.... Very happy


Kάποια παιδιά από την Αγγλία μου βάλανε ψύλλους στα αυτιά μου...

Συγκεκριμένα μου απαντήσανε ότι είναι καλά αλλά όχι για πολύ... Στους 6 μήνες περίπου αρχίζουν να τα παίζουν!

Αντι για αυτά μου προτείνουν να κοιτάξω κάτι σε AVO.

Συγκεκριμένα μετά από έρευνα βρήκα τα:

Avo Sport Evo Kit
Μπροστά: Ρυθμιζόμενα σε ύψος και σκληρότητα αμορτισέρ με στενά ελλατήρια.
Πίσω: Ρυθμιζόμενα τηλεσκοπικά αμορτισέρ.

Τιμή ίδια....

Εχει ακούσει/δοκιμάσει κανείς δαύτα;

(γα**το.... δεν θα ξεμπλέξω με τα αμορτισέρ...)
sps - Πεμ 03 Απρ 2003, 09:59:03
Θέμα δημοσίευσης:
Χτες ειχα περασει απο ενα γνωστο μου λαστιχα εδω στην πατρα,και μου ειπε οτι φερνει ετοιμο κιτ ρυθμιζομενης αναρτησης καθ"υψος και συνολικα κοστιζει 220.000 δρχ.
Στο 206 του δε,το οπτικο αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.

Αν θελετε μπορω να ρωτησω περισσοτερες λεπτομερειες,να σας πω.
Επειδη βιαζομουν, να φανταστειτε δεν τον ρωτησα ουτε τι μαρκα ηταν το κιτ! Rolling eyes
kfilis - Σαβ 10 Μάϊ 2003, 18:33:43
Θέμα δημοσίευσης: Αμορτισέρ KW
Έχει βάλει κανείς αμορτισέρ KW σε 206 1.6 xs; Ποιές είναι οι εντυπώσεις του;
christhehealer - Κυρ 11 Μάϊ 2003, 10:45:08
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει βάλει...

... το περιοδικό Drive στο project του. Razz

Από το club κανένας. Είναι πολλά 1300 ευρώ, όσο καλή ανάρτηση κι αν είναι. Wink
kfilis - Κυρ 11 Μάϊ 2003, 14:01:22
Θέμα δημοσίευσης:
O KAΡΛΗΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ (info@karlis.gr) ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΜΗ ΓΙΑ KIT ANAΡΤΗΣΗΣ KW (ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ): 650 EURO ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΦΠΑ 18% ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ ΕΝΩ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ KW ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 700 ΕURO. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΗΣ KW.
DimiP - Κυρ 11 Μάϊ 2003, 14:29:20
Θέμα δημοσίευσης:
kfilis έγραψε:
O KAΡΛΗΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ (info@karlis.gr) ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΜΗ ΓΙΑ KIT ANAΡΤΗΣΗΣ KW (ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ + ΕΛΑΤΗΡΙΑ): 650 EURO ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΦΠΑ 18% ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗΣ ΕΝΩ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ KW ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 700 ΕURO. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΗΣ KW.


ο Καρλης ειναι στη γειτονια μου (σχεδον!)
Δωσε πληροφοριες για το τι προιον ζητησες και αν θελει καποιος παω και ελεγχω απο κοντα...
sps - Δευ 12 Μάϊ 2003, 11:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισερ του drive project ειναι ρυθμιζομενα.
Tα amortiseur του καρλη δεν ειναι Cool
Ronin - Δευ 12 Μάϊ 2003, 13:16:51
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε klifi μπορεις να επικοινωνησεις με τον νασο (nickname : nasoss) για να σου πει για την KW.Φοραει ολο το κιτ και απ οτι μου εχει πει ειναι πολυ ικανοποιημενος.Αυτος βεβαια εχει το 1.4 αλλα για την αναρτηση πρεπει να μπορει να σου πει αρκετα πραγματα......



(αμα την βαλεις δεν προκειται να σου ξεφυγει σκυλος για σκυλο......οσοι ηταν στην τελευταια συναντηση μπορουν να στο επιβεβαιωσουν....)
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
kfilis - Δευ 12 Μάϊ 2003, 13:18:49
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις δίκιο. Τα αμορτισέρ του Κάρλη δεν είναι ρυθμιζόμενα. Παρόλα αυτά η τιμή μου φαίνεται καλή για αμορτισέρ και ελατήρια μαζί, σχεδόν ίδια με την τιμή των Bilstein και Η-R. Είναι επίσης πολύ καλής ποιότητας κατασκευής.
nasoss - Δευ 12 Μάϊ 2003, 18:19:30
Θέμα δημοσίευσης:
loipon epidi forao olo to kar kit tis KV tha sou po ta eksis.katarhin auti pou forao einegia 2.0 kai eine rithmizomeni kathipsos..ta theamatika apotelesmata pou ida itan to oti to amaksi estrive trapezi kai paralila horis to tonizo ayto horis na kopanai.ego epsaksa poli gia anartisi.propanton me endiafere prota to ksiloma ton tholon pou evlepa se ala autokinita .eime tis gnomis oti kalitera eine na mpeni sto amaksi kar kit mias eterias kai ohi na pernoume elatiria apo ti mia kai amortiser apo tin ali eteria kai na ta teriazoume.
kfilis - Τρι 13 Μάϊ 2003, 06:43:51
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι το car kit είναι η πιο αποτελεσματική λύση και δουλεύουν καλύτερα σε ένα αυτοκίνητο από το να κάνεις συνδιασμούς αμορτισέρ - ελατηρίων. Ευχαριστώ.
nasoss - Σαβ 30 Αύγ 2003, 10:47:52
Θέμα δημοσίευσης: Εντυπώσεις απο ανάρτηση KW
Επειδή με ρωτάνε πολλά παιδία τι σοι πράγμα είναι αυτό, και πώς και τι, θα σας πω της εντυπώσεις μου από τον εδώ και 1,5 χρόνο που την φοράω μια και πρέπει να είμαι από τους πρώτους που την βάλανε (αν όχι ο πρώτος!)
Καταρχήν φοράω car kit της k.w. η οποία είναι για 2.0 it και είναι ρυθμιζόμενη καθ ύψος .
Τα πλεονεκτήματα έχουν ως εξής :

1. Είναι car kit και δεν χρειάζεται να καταφύγετε σε πειραματισμούς, δηλαδή δεν χρειάζεται να σπας το κεφάλι σου να βρεις πως θα ταιριάξει καλύτερα, π.χ. το Α αμορτισέρ με το Β ελατήριο. Άρα ένα καλό, είναι ότι έχουμε πολύ καλή <<χημεία αμορτισέρ - ελατήρια >>
2. Είναι <<οικονομική>> γιατί όταν θα χρειαστεί κάποια στιγμή να την αλλάξεις, απλά αλλάζεις μόνο τα λαδάκια και τα φυσίγγια γιατί είναι επισκεβάσιμη, με ένα πολύ μικρό κόστος.
3. Πάμε τώρα στο ψητό:Τρομερά κρατήματα στα στροφιδια και παράλληλα φοβερή άνεση στην καμπίνα, χωρίς τριγμούς χωρίς κοπάνιμα το τονίζω αυτό που λέω ,νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε οικογενειακό αυτοκίνητο με την αναρτισουλα του που είναι για την πόλη. Όταν ας πούμε περάσεις από κάποια λακκούβα με μια κάποια ταχύτητα δεν θα συμβεί αυτό που γίνετε στα άλλα αυτοκίνητα, δηλαδή να σου κοπανίσουν οι θόλοι, πρέπει να πέσεις σε <<λακκούβα γκρεμό>> για να γίνει αυτό. Φανταστείτε ότι έχω κάνη 6 ποντο χαμήλωμα και σε όλη τι διάρκεια που την έχω 3 φορές μόνο μου έχουν χτυπήσει στους θόλους και αυτό γιατί έπεσα σε λακκούβες πηγάδια. Και βέβαια δεν συμφωνώ σε όσους λένε ότι επειδή είναι 6 πόντους κάτω δεν δουλεύει σωστά η ανάρτηση. Λάθος ! Εμένα μου δουλεύει μια χαρά και είμαι ευχαριστημένος, γιατί ρε πεδία όπως και να το κάνουμε όσο πιο χαμηλά τόσο καλύτερα κρατήματα έχουμε από μια ας πούμε με 3 πόντους χαμήλωμα ,Το ότι δεν δουλεύει σωστά με 6 πόντους χαμήλωμα θα συμφωνήσω μόνο όταν π.χ. κάποιος θέλει να παι και στον δρόμο με τις λακκούβες ,να κινείτε μέσα στην πόλη σχεδόν όλη την ημέρα που είναι γεμάτη από λακκούβες, να ανέβει και το πεζοδρόμιο του, ε να μην τον κόφτη και πολύ σε τι δρόμο θα πέσει, ε τότε ναι, δεν κάνη για αυτόν το 6ποντο.Εγο ας πούμε πριν την βάλλω ήξερα ότι πολλή δρόμοι που χρησιμοποιούσα πριν θα έπρεπε να κατεργιθούν και έτσι έκανα Από τι στιγμή που βάζεις sport ανάρτηση ξέρεις εκ το προτέρων ότι πρέπει να κάνεις κάποιες <<θυσίες>> . Και στην τελική οι συγκεκριμένες εταιρείες που βγάζουν τις ρυθμιζόμενες για το ύψος ,θα λέγανε ότι, ας πούμε για το 206 μέχρι 3 πόντους ελατήριο και τέλος. Τεσ πα!
ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ:
Είναι λύγο ακριβή…. Μάλλον (αλλά αξίζει )
Προσοχή , διαβάστε τα παρακάτω για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων!

Όταν πήγα και έβαλα ζάντες το πρώτο πράγμα που με ενδιέφερε ήταν πάνω από όλα να μπει η σωστή διάσταση και προπαντός να έχει το σωστό OFFSET . Η Peugeot έχει την ιδιοτροπία σε αυτό το πολύ λεπτό σημείο να αλλάζει το offset από 14” se 15”αρα ενώ αντιθέτως οι πιο πολλές εταιρίες που ξέρω διατηρούν το ίδιο offset σε όλες τις διαστάσεις.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι πολύ δεν ξέρουν καν τι είναι(και το λέω αυτό γιατί ρώταγα τις αντιπροσωπείες να μου πουν τι offset έχει η 15”αρα και δεν ξέρανε καν τη πράγμα είναι αυτό που τους ρώταγα ,λες και είχα έρθει από το διάστημα, άκουσον άκουσον ,ήμαρτον πια με τους άσχετους ) το offset με αποτέλεσμα ,εκτός από τις ζάντες που δίνη η Peugeot όλες οι άλλες να διαφέρουν.
Που θέλω να καταλήξω , οποιoς έχει βάλει ζάντες εκτός της Peugeot και θέλει να βάλει την k.w. καλά θα κάνει να δει τι offset γράφουν από πίσω γιατί αλλιώς αν δεν είναι το σοστο ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ( βρίσκει από μέσα το προφίλ από το λάστιχο πάνω στο ελατήριο) ενώ αντιθέτως αν βάλουμε στο μαμά ελατήριο λάθος offset θα μπαίνει μια χαρά.

Ελπίζω κάπως να σας κατατόπισα, ώστε να κάνετε τη σωστή αγορά ……

DRAKE - Σαβ 30 Αύγ 2003, 11:46:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσο σου κόστισε;;; Είναι ρυθμιζόμενη στο ύψος μόνο ή και σε σκληρότητα;;
nasoss - Σαβ 30 Αύγ 2003, 12:55:47
Θέμα δημοσίευσης:
Γύρο στα 850 και είναι μόνο καθ ύψος, αλλά τώρα πρέπει να έχει βγει καινούργια ακόμα καλύτερη και σε κρατήματα και σε ποιότητα.
Martini - Κυρ 31 Αύγ 2003, 13:19:35
Θέμα δημοσίευσης:
η ρυθμιζομενη σε υψος και σκληροτητα(variant 2) πριν απο 1 μηνα που ρωτησα 1300-1400 ευρα...
DRAKE - Δευ 01 Σεπ 2003, 08:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
και εγώ αυτήν είχα δει μαζί μάλιστα με σετ αμορτισέρ και για τον πίσω άξονα με τιμή περίπου στα 1400€...... Αξίζει να την βάλεις για τόσα λεφτά ;;;;
Miltellas - Τρι 02 Σεπ 2003, 00:18:13
Θέμα δημοσίευσης:
Τσκ, τσκ! Τόσα λεφτά δεν δίνω για ανάρτηση...
Sidobre - Παρ 17 Οκτ 2003, 09:25:21
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα ενθουσιάζομαι από κάτι και αυτό έχει αποδειχθεί αρκετές φορές....

Ομως αυτή την φορά είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος με κάτι που εύχομαι να αποδειχθεί και στην συνέχεια του χρόνου, αντάξιο των προσδωκιών μου!

Χθές τελείωσε το setup της ανάρτησης (χε χε μετά από 1,5 μήνα!) και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καταπληκτικές!

Το όλο setup πλέον περιλαμβάνει: Spax RSX kit (Coilovers με 250 Lbs ελλατήρια, ρύθμιση rebound και ύψους), ενυσχημένα bamp stop από πολυουρεθάνη, Τopmount της Peugeot Sport, πίσω ράβδοι στρέψης 23mm της Peugeot Sport, Αντιστρεπτική 21mm της Peugeot Sport.

Mέχρι στιγμής εντυπώσεις: Τα Spax απέδειξαν από την πρώτη στιγμή ότι δεν είναι αμορτισέρ αξιώσεων. Το πρόβλημά τους είναι ότι έχουν πολύ μικρή διαδρομή καλαμιού που τα εντάσει σε αμορτισέρ πίστας και όχι δρόμου. Μέχρι στιγμής όμως δεν έχουν τερματίσει και είναι καλό (παρά τις όσες προσπάθειές μου να τερματίσουν). Ομως υπάρχει ένα μικρό φαινόμενο σε πολύ κλειστά κομμάτια με ανωμαλίες να χοροπηδάει ελαφρώς το μπροστινό μέρος με αποτέλεσμα σε τέρμα γκάζι στην έξοδο της στροφής να σπινάρει που όμως θα μειωθεί σαν φαινόμενο όταν βάλω κανένα λάστιχο της προκοπής.

Το πίσω μέρος φιάχθηκε χθές (οι περισσότεροι ξέρουν ότι το αυτοκίνητο το είχα ρίξει πολύ μπροστά επειδή πίσω ήταν μαλακό) το αυτοκίνητο ήρθε στα φυσιολογικά του επίπεδα ύψους (περίπου 4 πόντους χαμήλωμα) και ψιλοδοκιμάστηκε χωρίς όμως να έχω ακόμα ασφαλή συμπεράσματα!

Ομως εχω ενθουσιαστεί με κάποια πραγματάκια!
1. Στιβαρότητα του συνόλου! Φοβερή αίσθηση οδήγησης, κατευθυντικότητας κλπ κλπ.
2. Κλίσεις -> 0! Αρχιζα να παίζω με ελιγμούς και από τότε δεν μπορώ να ξεκολήσω! Σε όποιον δρόμο μπήκα με 2 λωρίδες, άρχισα να πηγαίνω πότε στην μία πότε στην άλλη με αρκετά χλμ και το διαόλι ακούνητο! Κόψιμο απότομα το τιμόνι, αλλαγή λουρίδας και τα μυαλά στα παράθυρα! ΦΟΒΕΡΟ!
3. Κράτημα σε καμπές, στροφές κτλ. Τέτοια αίσθηση πραγματικά είναι πρωτόγνωρη! Οτι θέλω κάνω! Διορθώσεις στην πορεία μέσα στην στροφή και στρίβει! Αρκεί να πατάς το γκάζι. Κλίση 0 πάνω στην στροφή και τα πλευρικά G να σου χτυπάνε τα παΐδια. Δεν υπήρχε γνωστή στροφή που να μην την έκοψα με παραπάνω χλμ. Χρειάζεται μόνο αυτοσυγκέντρωση και τα χεράκια στο τιμόνι με μικρές διορθώσεις αν χρειαστούν σε περίπτωση που μπεις παραπάνω.
4. ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ! Μου έκανε εντύπωση αλλά ΔΕΝ! Ε, κανένα πλαστικούλι τρίζει λίγο αλλά...

Ομως υπάρχουν ήδη και αρνητικά....
1. Αν βγείς στην Εθνική θα βγεις με πρόβλημα μέσης! Πολύ ταρακούνημα ρε παιδιά! Σανίδα!
2. Και το κυριότερο! Πλέον το αυτοκίνητο είναι απόλυτο. Που σημαίνει ότι αν φοβηθείς σε μια στροφή θα σε φάει το μαύρο φίδι!!!!
Aρκετά ελεγχόμενο μεν, αλλά υπάρχει. Το δοκίμαζα χθες το βράδυ που είχε λίγο ψιλόβροχο, αν μπεις με πολλά σε στροφή και κάνεις το λάθος και φοβηθείς και αφήσεις το γκάζι, η ουρά ξεκολάει και πρέπει να αρχίσεις να διορθώνεις. Δεν με προβλημάτισε βέβαια ιδιαίτερα αλλά υπάρχει. Το πόσο υπάρχει θα το μάθω στην πορεία.

Αν δεν φοβηθείς όμως, στρίβει και στρίβει και στρίβει.....
pugsang - Παρ 17 Οκτ 2003, 10:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
Πραγματικα το αυτοκινητο του Τασου ειναι φοβερο.Απο μια μικρη βολτα σε στυλ skidpad (κυκλικα) που το εκανα διαπιστωσα οτι ειναι παρα πολυ σταθερο,σηκώνει φρενο μεσα στην στροφή με πολλά χιλιομετρα χωρις προβληματα , ΔΕΝ κοπανει (αυτο το περίμενα) και γενικα ειναι πολυ πολυ στιβαρό και εχει πολλα περιθώρια διορθώσεων μεσα στην στροφή.Ισως να ειναι λιγο πιο στιβαρο και απο το Rallye.

Τωρα τα υπολοιπα περι απογειωσεων σε γιαμπ της Εθνικης ειναι κατι που συνηθίζεται αναλογα το ποσο πορωμενος εισαι.Εμενα πλεον δεν μου κανει εντυπωση ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο.Παντως το setup αυτο θελει συνεχεια φρεσκο και προπαντων μαλακο λαστιχο για αν δουλέψει σωστά και να ειναι προβλέψιμο στον δρομο.Με ενα πιο τετραγωνισμενο λαστιχο δεν θα ηταν τοσο φιλικο.

Παράθεση:

Που σημαίνει ότι αν φοβηθείς σε μια στροφή θα σε φάει το μαύρο φίδι!!!!


Οσο γι αυτο εχω να πω οτι οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται!!!!
Very happy Very happy Very happy Very happy


Αντε ρε φιλε καλοταξιδο και καλοστριφτο
Sidobre - Παρ 17 Οκτ 2003, 10:31:05
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Αντε ρε φιλε καλοταξιδο και καλοστριφτο


Mάκη σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Να είσαι σίγουρος ότι ΘΑ ΤΟΥ ΠΙΩ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!! Laughing
Ady - Παρ 17 Οκτ 2003, 10:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
..........ΘΑ ΤΟΥ ΠΙΩ ΤΟ ΑΙΜΑ!!!!! Laughing

.........στρίβοντας.....!! Very happy

Καλοτάξιδο !!!!!!
Ronin - Παρ 17 Οκτ 2003, 12:16:35
Θέμα δημοσίευσης:
Εφ οσων το 206 σου Τασο,περναει με καλες κριτικες απο το τεστ του Dr.pugsang,μαλλον το στησιμο πρεπει να ειναι παρα πολυ καλο..

Μπραβο ρε φιλε.Καλοστριφτο και καλοταξιδο ευχομαι...
glf - Παρ 17 Οκτ 2003, 17:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο, στο meeting να δούμε πόσο καλά διαβάζει και τις μικροανωμαλίες. Σκέφτομαι Καράβωμα, μετά το Ξουρίχτι. Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο ? Twisted evil
ΝΙΚΟΣ - Παρ 17 Οκτ 2003, 17:57:36
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
Τάσο, στο meeting να δούμε πόσο καλά διαβάζει και τις μικροανωμαλίες. Σκέφτομαι Καράβωμα, μετά το Ξουρίχτι. Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο ? Twisted evil


Ναι.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΡΕ ΜΕ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΛΕΣ
sps - Πεμ 06 Νοέ 2003, 18:06:59
Θέμα δημοσίευσης: Αμορτισερ Κoni
Πηγα σημερα σε ενα μαγαζι με αμορτισερ,και ρωταγα τιμες.
Μου ειπε λοιπον, περι κονι,οτι υπαρχουν τα κονι κιτρινα που ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα (τα μπροστα),και τα οποια κοστιζουν 500 ευρω.

Αλλα,μου λεει, πως υπαρχουν και τα κονι κιτρινα που δεν ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα,τα οποια ρυθμιζονται οταν βγουν,σαν τα κοκκινα, και κοστιζουν 400 ευρω.

Εσεις εχετε ακουσει για αυτα τα κιτρινα που δε ρυθμιζονται εξωτερικα?
Μηπως ειναι μουφα η υποθεση?

Επισης μου ειπε οτι κανει τα σπορτ sprint στον τορνο και τα δινει 570.

Τα sachs performance 370 euro.

Aπο οικονομικης αποψης κατεληξα αναμεσα στα sachs και κονι 400.

Αλλα για να δουμε τι θα πειτε και για τα κονι...
NICK THE GREEK - Πεμ 06 Νοέ 2003, 19:39:49
Θέμα δημοσίευσης:
φοραω τα κονι σπορτ κιτρινα με ρυθμισεις μπροστα απο εξω.τα εχω 1,5 χρονο.πολυ ευχαριστημενος.τα ρυθμιζεις ευκολα ειτε σκληρα για εθνικη και στροφιλικια,ειτε λιγοτερο σκληρη για την πολη με τα αμετρητα χαντακια.τα εχω συνδυασει με ειμπαχ 3 ποντων.πιστευω απο τις 1-2 καλυτερες επιλογες για 206.σε τεστ περιδικου αναμεσα σε 3 αλλα ειχαν βγει δευτερα με οριακη διαφορα απο μπιλσταιν(χωρις ομως τετοια ρυθμιση) πανω σε 206 εννοειται.η διαφορα απο τα αλλα που αναφερεις ειναι στην ρυθμιση που αναφερα πριν και στο οτι τα ριθμιζομενα απο εξω βγηκαν πιο μετα σαν πιο εξελιγμενα λογο της ρυθμισης αυτης.
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 06 Νοέ 2003, 19:40:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σπυρο για τα KONI που τα ρυθμιζεις τα ξερω μιας και τα φορουσε ενας πρωην συναδελφος σε ενα PUNTO GT.Καλο αμορτισερ και σχετικα σκληρο.Εγω θα ελεγα να πηγαινες εκει και ας ειναι 100 ευρα ποιο ακριβα Wink
Pughell - Πεμ 06 Νοέ 2003, 23:12:57
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω ΚΟΝΙ σου προτεινω...Και οταν πας και τα βαλεις και μετα,πες στον καραγκιοζη που σου ειπε οτι κανει τα Sport ->Sprint την +30% σκληροτητα που εχουν τα Sprint πως την κανει;
Μηπως την βαζει και αυτην στον τορνο;;;Κωλοαπατεωνες... Mad
sps - Παρ 07 Νοέ 2003, 12:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Και εγω ΚΟΝΙ σου προτεινω...Και οταν πας και τα βαλεις και μετα,πες στον καραγκιοζη που σου ειπε οτι κανει τα Sport ->Sprint την +30% σκληροτητα που εχουν τα Sprint πως την κανει;
Μηπως την βαζει και αυτην στον τορνο;;;Κωλοαπατεωνες... Mad


Σωστος Very happy
Παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις,με καλυψατε!
ΝΙΚΟΣ - Παρ 07 Νοέ 2003, 13:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Να σε καλα Σπυρο Wink
sps - Τετ 19 Νοέ 2003, 00:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι ετοιμαζω και εγω...δηλαδη ετοιμαζομαι να βγαλω λαβρακι σαν του Μιλτου με τα record.
Αν ολα πανε καλα,θα μιλαμε για φτηνο αλλα αποδοτικο αμορτισερ χαμηλωματος.
Υπομονη 1-2 μερες που θα εχω νεοτερα να σας γραψω Wink Cool
Miltellas - Τετ 19 Νοέ 2003, 00:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο ρε Σπύρο! Τό'πιασες το νόημα! Wink
Άμα είναι να μου βγει 1000 και 1500Ε η ανάρτηση τό ξέρω όπως κι όλοι μας ότι θα είναι σούπερ. Και δε νομίζω ότι έχει και τόση αξία να λέμε πόσο καλό είναι ένα τόσο ακριβό κιτ, αφού μόνο καλό μπορεί να είναι και ίσως σε βαθμό που ελαχιστότατοι εδώ μέσα θα εκτιμήσουν (ανάμεσά τους κι εγώ).

Έχει μεγάλη σημασία να ανακαλύπτουμε αναμεταξύ μας τα φθηνά και καλά.

Μερικοί ας πούμε ρωτάνε αν τα Bilstein με τα Eibach θα είναι καλά. Ε, είναι δυνατό να μην είναι; Τόσα λεφτά θα σκάσουμε...

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι εάν υπάρχουν κι άλλα ελατήρια του επιπέδου Eibach και H&R στα ίδια λεφτά γιατί με κάτι Ventura και GN έχω απογοητευτεί (μέσα σε ελάχιστους μήνες μαλάκωσαν οι πάνω σπείρες!!)... Βέβαια απο την άλλη, τα Eibach και H&R είναι αρκετά φτηνά ώστε να μην μας προβληματίζει και πολύ η εύρεση αντίστοιχων καλών ελατηρίων. Δεν είναι όπως στα αμορτισέρ που γίνεται χαμός!
sps - Πεμ 20 Νοέ 2003, 13:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα δε βγηκε λαβρακι, και αισθανομαι λιγο ασχημα για αυτο,και θα εξηγησω παρακατω γιατι αισθανομαι ασχημα.
Η αναρτηση που εψαχνα ειναι η weitec,που ειναι θυγατρικη της KW.
Ψαχνοντας λοιπον στο διαδικτυο,ειδα οτι εχει κιτακι απλο και ρυθμιζομενο για ολα τα αυτοκινητα και φυσικα και για το 206.

Το πιο απλο κιτ ειναι το Ultra GT,που στο ιντερνετ λεει οτι κοστιζει 372 ευρω.
Καλη φαση λεω,μενει να το επιβεβαιωσω και για την Ελλαδα.
Παιρνω τηλ τον Τροχο αεβε που φερνει τις weitec, και μου λεει οτι το κιτ κανει 560 ευρω Shocked
Οπα ρε μεγαλε λεω,στο ιντερνετ λοστιζει 372 του λεω.
Και μου απανταει οτι ειναι χωρις ΦΠΑ.

Καλα λεω ευχαριστω και τον κλεινω.
Και χωρις ΦΠΑ να ειναι,θα πηγαινε με 18% στα 438 ευρω,και οχι στα 560.
Γι αυτο αισθανομαι λιγο μ...ς που χτυπανε τιες τιμες οσο θελουν ενω εξωτερικο ειναι πιο οικονομικα.

www.weitec.de
glf - Πεμ 20 Νοέ 2003, 15:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
βρες εμπορο αμορτισερ στη Γερμανία από το internet και παρηγγειλέ τα!!
netblaster - Παρ 21 Νοέ 2003, 11:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εκτος της λυσης (που ειναι και η καλυτερη) που προτεινε ο glf γιατι δεν παιρνεις και καποιον αλλο εμπορο να ρωτησεις??? Ετσι για ποικιλια... Αντε, με το καλο να τα βαλεις να μας πεις εντυπωσεις!!!
sps - Παρ 21 Νοέ 2003, 23:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Εκτος της λυσης (που ειναι και η καλυτερη) που προτεινε ο glf γιατι δεν παιρνεις και καποιον αλλο εμπορο να ρωτησεις??? Ετσι για ποικιλια... Αντε, με το καλο να τα βαλεις να μας πεις εντυπωσεις!!!


Δυστυχως ο μονος αντιπροσωπος ειναι ο ΤΡΟΧΟΣ.
Μαλλον για record sp με βλεπω!
GIANNIS206 - Παρ 21 Νοέ 2003, 23:43:53
Θέμα δημοσίευσης:
Από Τρίτη ο συνεργάτης μας θα έχει recosd sp!
Miltellas - Σαβ 22 Νοέ 2003, 01:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο ρε Γιάννη... Wink
Pughell - Κυρ 23 Νοέ 2003, 20:30:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει η Weitec να ειναι θυγατρικη της KW αλλα καμια σχεση το ενα με το αλλο...Ακομα και τα απλα φαρδια ελατηρια της Weitec με αυτα της KW δεν εχουν καμια σχεση...Εχω εμπειρια απο Corsa B στο οποιο δοκιμαστηκαν ολα τα παραπανω σετ και τελικα ο ιδιοκτητης κατεληξε σε Bilstein με H&R. Confused Ηταν εξισου καλα με τα KW αλλα ηταν πιο "γλυκα" στην αποσβεση και ειχαν και μικροτερες κλισεις...
ΝΙΚΟΣ - Κυρ 28 Δεκ 2003, 19:13:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχην πες μας λιγο τι ακριβως και πως θελεις να γινει το αμαξι.Σκληρο εως πολυ σκληρο Question Μικρη διαδρομη η αναρτηση εως καθολου Question

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο.Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα αλλα αξιζουν.Απο εκει και περα αν ειναι να βαλεις μονο για να βαλεις....τοτε αστο και κρατα τα μαμα.
PHSYBORG - Δευ 29 Δεκ 2003, 10:39:10
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Καταρχην πες μας λιγο τι ακριβως και πως θελεις να γινει το αμαξι.Σκληρο εως πολυ σκληρο Question Μικρη διαδρομη η αναρτηση εως καθολου Question

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο.Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα αλλα αξιζουν.Απο εκει και περα αν ειναι να βαλεις μονο για να βαλεις....τοτε αστο και κρατα τα μαμα.


Εγινε επεξεργασια Wink ,κοιτα πανω ! Wink
Αν παω Pug Sport ποσο θα μου παει περιπου γιατι μαλλον εκει θα καταληξω γιατι δεν μπορω να εμπιστευτω κατι αλλο!
Vaggelis - Δευ 29 Δεκ 2003, 21:58:04
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Καταρχην πες μας λιγο τι ακριβως και πως θελεις να γινει το αμαξι.Σκληρο εως πολυ σκληρο Question Μικρη διαδρομη η αναρτηση εως καθολου Question

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο.Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα αλλα αξιζουν.Απο εκει και περα αν ειναι να βαλεις μονο για να βαλεις....τοτε αστο και κρατα τα μαμα.


Ρε Νικόλα, θα μας πεις επιτέλους πόσα σου δίνει η PEUGEOTSPORT για διαφήμιση;;;;; Laughing Laughing Laughing Wink
PHSYBORG - Τετ 31 Δεκ 2003, 09:46:13
Θέμα δημοσίευσης:
PROFLEX τι σας λεει ? Question
aris ioannina - Τετ 31 Δεκ 2003, 16:54:24
Θέμα δημοσίευσης:
κορυφαιες αναρτησεις αλλα λιγο υπερβολικες για μεχρι 1600 τουλαχιστον.οπως και οι pg sport
ΝΙΚΟΣ - Παρ 02 Ιαν 2004, 10:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
PHSYBORG έγραψε:
PROFLEX τι σας λεει ? Question


PROFLEX Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Εδω πολλα αγωνιστικα και δεν την φορανε...και θα την βαλεις εσυ σε βολτισιο αμαξι Question Question Question Μια τιμη θα σου πω μονο και κρινε εσυ.Μια PROFLEX για 206 εχει απο 1.200.000 ΔΡΧ το λιγοτερο.Λοιπον τι λες Question Question Laughing Laughing Laughing

Ακου εδω...........Μια σωστη αναρτηση θα πρεπει να εχει διαδρομη και να δουλευει.Δεν υπαρχει λογος να εχεις μικρη διαδρομη στο αμαξι σου..εκτος και αν πας να τρεξεις ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΑ.

Μεχρι 2.5 ποντους πιστευω ειναι καλα.Απο εκει και περα αν το χαμηλωσεις περα απο 3 με 3.5 ποντους (αναφορικα το λεω) θα το χαλασεις.Αυτο γιατι γυρνανε τα ψαλιδια αναποδα και δεν δουλευουν.Πολλα πιστιαρικα ειναι πιτα κατω αλλα εκεινα τα ψαλιδια πιανουν απο αλλο σημειο (κοινος δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μας).Οσο για τα αμορτισερ της PEUGEOTSPORT ακριβως δεν ξερω ποσο εχουν.Παντως πανω απο 1000 ευρο σιγουρα.Γνωμη μου.........Αν δεν εχεις λεφτα τοσα...κρατα αυτα που φορας μεχρι να μαζεψεις και μετα τα αλλαζεις.Αν ειναι να βαλεις να βαλεις κατι καλο.Εγω πχ το καθισμα του συνοδηγου το εβαλα 2.5 χρονια περιπου μετα απο την αγορα του πρωτου καθισματος.Αν θες ακριβως τιμη απο τα αμορτισερ της PEUGEOTSPORT παρε ενα τηλ στον Ντινο στην Θεσσαλονικη να σου πει.Το τηλ ειναι 2310323000.Παντως αν θες να κανεις καλη δουλεια μαζεψε λεφτα και παρτα.Αν ειναι να βαλεις μονο για να λες οτι εχω αναρτηση τοτε αστο καλυτερα Wink
PHSYBORG - Παρ 02 Ιαν 2004, 10:17:56
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω αγαπητε γιατι κ εγω ειμαι της δικης σου νοοτροπιας..Αν ειναι να βαλεις , περιμενε να χεις τα φραγκα να βαλεις κατι καλο ωστε να μην το μετανιωσεις !
Οσο για το χαμηλωμα , δεν το ξερα αυτο που γραφεις για τα ψαλιδια Wink ΤΗΧ....
κ για τη μικρη διαδρομη που λεω ειναι γιατι με το bodykit που θα μπει κ με το λιγο χαμηλωμα ( 2,5cm ) κ με 15 αρες ζαντες στα σκατοσαμαρακια κτλπ φοβαμαι μην βρισκω κατω !
Byron206 - Παρ 02 Ιαν 2004, 10:27:10
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο........


-Νικο αυτα ειναι επισκευασιμα αν συμβει κατι; Εχουν εγγυηση;
ΝΙΚΟΣ - Παρ 02 Ιαν 2004, 15:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
Byron206 έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο........


-Νικο αυτα ειναι επισκευασιμα αν συμβει κατι; Εχουν εγγυηση;


Eγγυηση Question Question Question Φυσικα........το λεει και η μαρκα......PEUGEOTSPORT.................Oσο για επισκευασιμα.........Μπαααααα...κανενα αμορτισερ δεν ειναι επισκευασιμο.Μην ακους τι λενε για διαφορα αμορτισερ.Εεε καλα...στην Ελλαδα της ''μαιμουνιας'' ολα ειναι επισκευασιμα.Το θεμα παντα ειναι αν ειναι σωστο..καταλαβες Αρη Question

Οσο για τα αμορτισερ.....Μην φανταστεις πως αν το χαμηλωνεις μικραινει και η διαδρομη και γινετε ποιο σκληρο.Καμια σχεση.Και με τα αμορτισερ που λεμε δεν πιστευω να εχεις προβλημα μιας και μπορει να εχει διαδρομη η αναρτηση αλλα εσυ δεν πιστευω να την δεις ποτε αυτην την διαδρομη.Την βλεπεις μονο με σλικ λαστιχα που γινετε βεντουζα και μετα αρχιζει να δουλευει η αναρτηση.Σε γενικες γραμμες θα ειναι ''τουβλο'' το αμαξι,οποτε μην σε νοιαζει Wink
Byron206 - Παρ 02 Ιαν 2004, 16:28:11
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Byron206 έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο........


-Νικο αυτα ειναι επισκευασιμα αν συμβει κατι; Εχουν εγγυηση;


Σε γενικες γραμμες θα ειναι ''τουβλο'' το αμαξι,οποτε μην σε νοιαζει Wink


Αυτο ειναι που με νοιαζει Νικολα.....αυτο φοβαμαι οτι δεν θελω να κοπαναει τοσο πολυ και να παθεις "λουμπακο".
Σ'ευχαριστω παντως
ΝΙΚΟΣ - Παρ 02 Ιαν 2004, 16:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
Byron206 έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Byron206 έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο........


-Νικο αυτα ειναι επισκευασιμα αν συμβει κατι; Εχουν εγγυηση;


Σε γενικες γραμμες θα ειναι ''τουβλο'' το αμαξι,οποτε μην σε νοιαζει Wink


Αυτο ειναι που με νοιαζει Νικολα.....αυτο φοβαμαι οτι δεν θελω να κοπαναει τοσο πολυ και να παθεις "λουμπακο".
Σ'ευχαριστω παντως


Δεν με καταλαβες Αρη...........Δεν θα κοπαναει οπως καταλαβαινεις το κοπανημα.....Απλα θα ειναι σφιχτο και θα δουλευει η αναρτηση.Μακαρι να σε εκανα μια βολτα με το δικο μου να καταλαβεις τι εννοω Wink
Skull - Δευ 19 Ιαν 2004, 17:07:20
Θέμα δημοσίευσης: Re: Mια ερωτηση για τα Κονι κιτρινα!
sps έγραψε:
Πηγα σημερα σε ενα μαγαζι με αμορτισερ,και ρωταγα τιμες.
Μου ειπε λοιπον, περι κονι,οτι υπαρχουν τα κονι κιτρινα που ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα (τα μπροστα),και τα οποια κοστιζουν 500 ευρω.

Αλλα,μου λεει, πως υπαρχουν και τα κονι κιτρινα που δεν ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα,τα οποια ρυθμιζονται οταν βγουν,σαν τα κοκκινα, και κοστιζουν 400 ευρω.

Εσεις εχετε ακουσει για αυτα τα κιτρινα που δε ρυθμιζονται εξωτερικα?
Μηπως ειναι μουφα η υποθεση?

Επισης μου ειπε οτι κανει τα σπορτ sprint στον τορνο και τα δινει 570.

Τα sachs performance 370 euro.

Aπο οικονομικης αποψης κατεληξα αναμεσα στα sachs και κονι 400.

Αλλα για να δουμε τι θα πειτε και για τα κονι...


Αν και ειναι παλιο το τοπικ...τι εγινε τα εβαλες??
Πες μου εντυπωσεις γιατι ειμαι κατα αυτο τον δρομο...
ΚΟΝΙ κιτρινα ρυθμιζομενα! Very happy Τα βρηκα μεταχειρισμενα με πολυ λιγα χιλιομετρα στην τιμη των 400ευρων,δηλαδη φορεμενα 6μηνες! Very happy
Καλη τιμη??
Σκεφτομαι να τα αγορασω και να τα φορεσω με τα μαμα ελατηρια και να μην το χαμηλωσω καθολου...λεφτα δεν παιζουν καθολου! Crying or Very sad Μετα...βλεπουμε!
ΝΙΚΟΣ - Δευ 19 Ιαν 2004, 20:08:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μεταχειρισμενο αμορτισερ και 400 ευρα Question Shocked Shocked Rolling eyes

Εγω θα ελεγα να μην τα βαλεις.Καλυτερα σε θεμα αναρτησης να παρεις καινουργια.Και που ξερεις εσυ οτι τον καιρο που ειχε χαμηλες θερμοκρασιες (πχ -10) δεν του κολλησαν οι βαλβιδες και βγηκαν off..

Αυτο το ειχα παθει εγω πριν ενα μηνα.Καλα που το προλαβα....Ξανασκεψου το Wink
sps - Δευ 19 Ιαν 2004, 20:15:52
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα εβαλα τα sachs performance, oπως εχω γραψει σε αλλο τοπικ.
Τωρα για να τα παρεις μεταχειρισμενα,ειμαι επιφυλακτικος.
Εγω θα εκανα την εξης συμφωνια:
Θα τα εβαζα επανω στο αμαξι,και αν ηταν ολα οκ, τοτε θα τα αγοραζα!
Skull - Τρι 20 Ιαν 2004, 01:27:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια ξερω τον ανθρωπο που θα μου τα δοσει μενει απεναντια απο το σπιτι μου!Τον εχω επιστευτει επανυλημενα και δεν με εχει απογοητευσει...
Τα συγκεκριμενα αμορτισερ εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης και οτι και αν παθουν αλλαγη υποσχεθηκε αμεσως! Very happy
Απλα θελω να ξερω αν η τιμη ειναι καλη και αν οντως ειναι πολυ καλα,αν οχι κορυφαια οπως λεει καποιος παραπανω,για το 206!
Ntinos - Παρ 30 Ιαν 2004, 07:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Ρε παιδια ξερω τον ανθρωπο που θα μου τα δοσει μενει απεναντια απο το σπιτι μου!Τον εχω επιστευτει επανυλημενα και δεν με εχει απογοητευσει...
Τα συγκεκριμενα αμορτισερ εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης και οτι και αν παθουν αλλαγη υποσχεθηκε αμεσως! Very happy
Απλα θελω να ξερω αν η τιμη ειναι καλη και αν οντως ειναι πολυ καλα,αν οχι κορυφαια οπως λεει καποιος παραπανω,για το 206!


Αν αγορασεις κιτρινα κονι με εξωτερικη βαλβιδα να ξερεις οτι για να τα ρυθμισεις πρεπει να γυρισεις τον διακοπτη μεχρι να βρεις το νεκρο σημειο και μετα να του δοσεις την σκληροτητα που θες (και να το επαναλαμβανεις οποτε τα ρυθμιζεις με τον ιδιο τροπο).τωρα το που ειναι το νεκρο σημειο,πρεπει να το καταλαβεις με το χερι σου οπως θα το γυρνας.αμα το εχεις στην μια στροφη και του δοσεις αλλη μια απο το ιδιο σημειο τοτε δεν ρυθμιζεται σωστα,πρεπει να γινει μονομιας.
επισης επειδη εχω φορεσει και τα 2 αμορτισερ
το κονι ειναι 'ξερο' ειναι πολυ καλο σε κρατημα αλλα δεν δουλευει σωστα στους Ελληνικους δρομους.
το bilstein ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη κρατηματος και αποσβεσης (αλλα και πανακριβο)
επισης οι τιμες μου φενονται λιγο τσιμπημενες αμα ειναι χωρις τοποθετηση
Ntinos - Παρ 30 Ιαν 2004, 07:21:51
Θέμα δημοσίευσης: Re: Mια ερωτηση για τα Κονι κιτρινα!
sps έγραψε:
Πηγα σημερα σε ενα μαγαζι με αμορτισερ,και ρωταγα τιμες.
Μου ειπε λοιπον, περι κονι,οτι υπαρχουν τα κονι κιτρινα που ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα (τα μπροστα),και τα οποια κοστιζουν 500 ευρω.

Αλλα,μου λεει, πως υπαρχουν και τα κονι κιτρινα που δεν ειναι εξωτερικα ρυθμιζομενα,τα οποια ρυθμιζονται οταν βγουν,σαν τα κοκκινα, και κοστιζουν 400 ευρω.

Εσεις εχετε ακουσει για αυτα τα κιτρινα που δε ρυθμιζονται εξωτερικα?
Μηπως ειναι μουφα η υποθεση?

Επισης μου ειπε οτι κανει τα σπορτ sprint στον τορνο και τα δινει 570.

Τα sachs performance 370 euro.

Aπο οικονομικης αποψης κατεληξα αναμεσα στα sachs και κονι 400.

Αλλα για να δουμε τι θα πειτε και για τα κονι...



καλα αυτο τωρα το προσεξα...
στον τορνο τι κανει?τρωει το καβουκι για να κοντυνει?ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ
vangsgr - Παρ 30 Ιαν 2004, 09:59:47
Θέμα δημοσίευσης:
Και δυστυχώς δεν είναι ο μόνος Exclamation Exclamation Exclamation
kovac - Παρ 30 Ιαν 2004, 23:41:12
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού σαν κουράσω πάλι δηλώνοντας πανάσχετος...

Απ' ό,τι έιχα διαβάσει καλύτερος συνδυασμός δεν είναι H&R (3cm χαμήλωμα που θέλω) με Record SP και όλα αυτά με 300€?

Αν την πέταξα...διορθώστε με...και λίγη κατανόηση με τις ντομάτες... Very happy
Skull - Σαβ 31 Ιαν 2004, 00:36:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ntinos έγραψε:
...επισης οι τιμες μου φενονται λιγο τσιμπημενες αμα ειναι χωρις τοποθετηση


Για ποιες τιμες μιλας???Για τα 400ευρο(+μεταχειρισμενα??)?? Confused
Ntinos - Σαβ 31 Ιαν 2004, 04:30:12
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Ntinos έγραψε:
...επισης οι τιμες μου φενονται λιγο τσιμπημενες αμα ειναι χωρις τοποθετηση


Για ποιες τιμες μιλας???Για τα 400ευρο(+μεταχειρισμενα??)?? Confused


ναι και τα 500 για καινουργια εφοσον ειπα ειναι χωρις τοποθετηση
S16 - Σαβ 31 Ιαν 2004, 14:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ντινο εχεις δοκιμασει τα Κoni στο 106;
Για πες εντυπωσεις. Embarassed
Με τι ελατηρια τα εχεις δυνδιασει;
Ntinos - Κυρ 01 Φεβ 2004, 20:22:22
Θέμα δημοσίευσης:
Roadrunner έγραψε:
Ντινο εχεις δοκιμασει τα Κoni στο 106;
Για πες εντυπωσεις. Embarassed
Με τι ελατηρια τα εχεις δυνδιασει;


τα κονι τα φοραω ακομα στο 106.τα εχω δοκιμασει με ελατηρια vidden αρχικα,με eibach στην συνεχεια, με h&r και ξανα εβαλα τα eibach.

τα vidden ειναι τα χειροτερα ελατηρια μακραν και παρολο που το αμαξι ειχε καλο κρατημα, χτυπαγαν οι σπυρες μεταξυ τους κανοντας πολυ ενοχλητικο θορυβο.με τα ελατηρια αυτα το αμαξι ηταν εντελως ξερο (πολυ κοπανημα αλλα κρατημα για πιστα,απολυτο στις αντιδρασεις)
τα eibach ειναι καλη λυση αλλα ειναι ξερα στο δουλεμα τους (πολυ λιγοτερο βεβαια) και ακουγονται μερικες φορες οταν δουλευουν
τα h&r ηταν μακραν τα καλυτερα αφου ηταν γλυκα σε δουλεμα με το ιδιο κρατημα και συμπεριφορα στις αντιδρασεις με τα eibach.ο μονος λογος που τα εβγαλα ηταν οτι ηταν 2,5 ποντων ενω το αμαξι το ειχα setarei και πισω για 3,5 (μπροστα) και οταν τα εβαλα δεν μαρεσε οπτικα και δεν ηθελα να σηκωσω το πισω μερος ξανα (καθαρα οπτικη προτιμηση,ενω σιγουρα θα ανεβαινε ελαφρα και το κεντρο βαρους).
επισης τα eibach τα δοκιμασα με bilstein καποια εποχη, ενω πριν τα ειχα συνδιασει με h&R. τα h&r δουλεψαν αψογα με κιτρινα bilstein και ο μονος λογος που δεν τα φοραω ακομα ειναι οτι ειχα καταστρεψει τα 2 δεξια αμορτισερ σε πηγαδι που 'ετυχε' να βρεθει στον δρομο μου και τα εβγαλα και ξανα εβαλα τα κονι (δεν υπηρχαν λεφτα για αντικατασταση τοτε και ετσι εμειναν τα κονι πανω)
για rallye θα σου δωσω μια συμβουλη.η βαλε bilstein group N η μην το πειραξεις,ολα ταλλα αμορτισερ ειναι απλος συμβιβασμος (εκτος αν πας σε ρυθμιζομενη η σε peugeot sport-πανακριβες)
επισης οτι και να σου πουν τα bilstein τα κιτρινα ταπλα ειναι μαλ**α για rallye και θα σου χαλασουν γρηγορα
S16 - Δευ 02 Φεβ 2004, 00:01:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ntinos έγραψε:
Roadrunner έγραψε:
Ντινο εχεις δοκιμασει τα Κoni στο 106;
Για πες εντυπωσεις. Embarassed
Με τι ελατηρια τα εχεις δυνδιασει;


τα κονι τα φοραω ακομα στο 106.τα εχω δοκιμασει με ελατηρια vidden αρχικα,με eibach στην συνεχεια, με h&r και ξανα εβαλα τα eibach.

τα vidden ειναι τα χειροτερα ελατηρια μακραν και παρολο που το αμαξι ειχε καλο κρατημα, χτυπαγαν οι σπυρες μεταξυ τους κανοντας πολυ ενοχλητικο θορυβο.με τα ελατηρια αυτα το αμαξι ηταν εντελως ξερο (πολυ κοπανημα αλλα κρατημα για πιστα,απολυτο στις αντιδρασεις)
τα eibach ειναι καλη λυση αλλα ειναι ξερα στο δουλεμα τους (πολυ λιγοτερο βεβαια) και ακουγονται μερικες φορες οταν δουλευουν
τα h&r ηταν μακραν τα καλυτερα αφου ηταν γλυκα σε δουλεμα με το ιδιο κρατημα και συμπεριφορα στις αντιδρασεις με τα eibach.ο μονος λογος που τα εβγαλα ηταν οτι ηταν 2,5 ποντων ενω το αμαξι το ειχα setarei και πισω για 3,5 (μπροστα) και οταν τα εβαλα δεν μαρεσε οπτικα και δεν ηθελα να σηκωσω το πισω μερος ξανα (καθαρα οπτικη προτιμηση,ενω σιγουρα θα ανεβαινε ελαφρα και το κεντρο βαρους).
επισης τα eibach τα δοκιμασα με bilstein καποια εποχη, ενω πριν τα ειχα συνδιασει με h&R. τα h&r δουλεψαν αψογα με κιτρινα bilstein και ο μονος λογος που δεν τα φοραω ακομα ειναι οτι ειχα καταστρεψει τα 2 δεξια αμορτισερ σε πηγαδι που 'ετυχε' να βρεθει στον δρομο μου και τα εβγαλα και ξανα εβαλα τα κονι (δεν υπηρχαν λεφτα για αντικατασταση τοτε και ετσι εμειναν τα κονι πανω)
για rallye θα σου δωσω μια συμβουλη.η βαλε bilstein group N η μην το πειραξεις,ολα ταλλα αμορτισερ ειναι απλος συμβιβασμος (εκτος αν πας σε ρυθμιζομενη η σε peugeot sport-πανακριβες)
επισης οτι και να σου πουν τα bilstein τα κιτρινα ταπλα ειναι μαλ**α για rallye και θα σου χαλασουν γρηγορα


Ntino ευχαριστω για την απαντηση.
Τα BILSTEIN group N που λες δεν ειναι για 106 S2.
Ειναι για το AX, αλλο που τα μισα rallye της Ελλαδας τα φορανε.
Βασικα για τα BILSTEIN εχω ακουσει πολλα διαφορετικα σχολια και δε θα τα βαλω μαλλον.
Γι΄αυτο σε ρωτησα για τα KONI.
Βεβαια δεν ξερω για τα KONI μεχρι ποιας σκληροτητας ελατηριο μπορουν να υποστηριξουν.
Ntinos - Δευ 02 Φεβ 2004, 06:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
Roadrunner έγραψε:
Ntinos έγραψε:
Roadrunner έγραψε:
Ντινο εχεις δοκιμασει τα Κoni στο 106;
Για πες εντυπωσεις. Embarassed
Με τι ελατηρια τα εχεις δυνδιασει;


τα κονι τα φοραω ακομα στο 106.τα εχω δοκιμασει με ελατηρια vidden αρχικα,με eibach στην συνεχεια, με h&r και ξανα εβαλα τα eibach.

τα vidden ειναι τα χειροτερα ελατηρια μακραν και παρολο που το αμαξι ειχε καλο κρατημα, χτυπαγαν οι σπυρες μεταξυ τους κανοντας πολυ ενοχλητικο θορυβο.με τα ελατηρια αυτα το αμαξι ηταν εντελως ξερο (πολυ κοπανημα αλλα κρατημα για πιστα,απολυτο στις αντιδρασεις)
τα eibach ειναι καλη λυση αλλα ειναι ξερα στο δουλεμα τους (πολυ λιγοτερο βεβαια) και ακουγονται μερικες φορες οταν δουλευουν
τα h&r ηταν μακραν τα καλυτερα αφου ηταν γλυκα σε δουλεμα με το ιδιο κρατημα και συμπεριφορα στις αντιδρασεις με τα eibach.ο μονος λογος που τα εβγαλα ηταν οτι ηταν 2,5 ποντων ενω το αμαξι το ειχα setarei και πισω για 3,5 (μπροστα) και οταν τα εβαλα δεν μαρεσε οπτικα και δεν ηθελα να σηκωσω το πισω μερος ξανα (καθαρα οπτικη προτιμηση,ενω σιγουρα θα ανεβαινε ελαφρα και το κεντρο βαρους).
επισης τα eibach τα δοκιμασα με bilstein καποια εποχη, ενω πριν τα ειχα συνδιασει με h&R. τα h&r δουλεψαν αψογα με κιτρινα bilstein και ο μονος λογος που δεν τα φοραω ακομα ειναι οτι ειχα καταστρεψει τα 2 δεξια αμορτισερ σε πηγαδι που 'ετυχε' να βρεθει στον δρομο μου και τα εβγαλα και ξανα εβαλα τα κονι (δεν υπηρχαν λεφτα για αντικατασταση τοτε και ετσι εμειναν τα κονι πανω)
για rallye θα σου δωσω μια συμβουλη.η βαλε bilstein group N η μην το πειραξεις,ολα ταλλα αμορτισερ ειναι απλος συμβιβασμος (εκτος αν πας σε ρυθμιζομενη η σε peugeot sport-πανακριβες)
επισης οτι και να σου πουν τα bilstein τα κιτρινα ταπλα ειναι μαλ**α για rallye και θα σου χαλασουν γρηγορα


Ntino ευχαριστω για την απαντηση.
Τα BILSTEIN group N που λες δεν ειναι για 106 S2.
Ειναι για το AX, αλλο που τα μισα rallye της Ελλαδας τα φορανε.
Βασικα για τα BILSTEIN εχω ακουσει πολλα διαφορετικα σχολια και δε θα τα βαλω μαλλον.
Γι΄αυτο σε ρωτησα για τα KONI.
Βεβαια δεν ξερω για τα KONI μεχρι ποιας σκληροτητας ελατηριο μπορουν να υποστηριξουν.


δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι για τα bilstein αλλα μπορω να το μαθω πολυ ευκολα.
επειδη εχω οδηγησει rallye με bilstein group Ν 16v και νορμαλ επισης εχω να πω οτι απλα ηταν σε κρατημα απο τα καλιτερα που εχουν πεσει στα χερια μου μεχρι τωρα.απλα εστριβες με την σκεψη,και δεν ΚΟΠΑΝΑΓΑΝ οσο τα κονι στο δικο μου π.χ ακομα και με 15αρες και 195/45 λαστιχα (και εγω φοραω στο 106 165/65/14 επειδη απλα με 175/60/14 δεν καθεσαι μεσα απο το κοπανημα)
S16 - Δευ 02 Φεβ 2004, 13:40:44
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Ntinos"] δεν ξερω αν ειναι οντως ετσι για τα bilstein αλλα μπορω να το μαθω πολυ ευκολα. [quote]

Ρωτα να δεις! Wink
PHSYBORG - Τετ 25 Φεβ 2004, 10:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΟSRAV (ΑΥΤΟΡΥΘΜΗΖΟΜΕΝΑ)
ΕΛΑΤΗΡΙΑ EIBACH ( 3cm)
TIMH ΠΑΚΕΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ 550?.

Για πειτε τι λεει η προταση του Καρλη !
Touristas - Τετ 25 Φεβ 2004, 17:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
PHSYBORG έγραψε:
ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΟSRAV (ΑΥΤΟΡΥΘΜΗΖΟΜΕΝΑ)
ΕΛΑΤΗΡΙΑ EIBACH ( 3cm)
TIMH ΠΑΚΕΤΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ 550?.

Για πειτε τι λεει η προταση του Καρλη !

Αρκετα καλη μου φενεται και εχω ακουση οτι ειναι πολυ καλα τα OSRAV !!! Wink
Skull - Πεμ 08 Απρ 2004, 01:25:26
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα μαλον θα τα αγορασω τα ΚΟΝΙ κιτρινα 300ευρο μολις 6μηνες δουλεμενα με πολυ ηπιο οδηγο και θα τα τοποθετησω με τα μανισια ελατηρια οπως και ο παλιος ιδιοκτητης! Very happy

Θα εχω κανα προβλημα με τα μαμα ελατηρια???
Επειδη δεν παιζουν πολλα φραγκα θα καθυστερησω να βαλω και μπαρα θολων!Τι λετε?? Confused
STAMOS - Πεμ 08 Απρ 2004, 07:17:03
Θέμα δημοσίευσης:
συγνωμη αλλα μου θυμιζει κατι απο αχταρμα αυτο,και μεταχειρισμενα αμορτισερ και μαμα ελατηρια σε μαμα αμορτισερ πως θα δουλευει ολο αυτο.Βαλε 4 καινουργια να εισαι ησυχος, ηπιος οδηγος δεν λεει τιποτα, αποκλειεται ο προηγουμενος ιδιοκτητης να εχε πεσει απροσεχτα σε κανεναν ταφο?.Και η μπαρα θολων που κολαει.Sorry φιλε αλλα δεν συμφωνω
STAMOS - Πεμ 08 Απρ 2004, 07:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
σε σκληρα αμορτισερ ηθελα να πω Laughing
paradisos9_mr2 - Πεμ 08 Απρ 2004, 13:58:41
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Τελικα μαλον θα τα αγορασω τα ΚΟΝΙ κιτρινα 300ευρο μολις 6μηνες δουλεμενα με πολυ ηπιο οδηγο και θα τα τοποθετησω με τα μανισια ελατηρια οπως και ο παλιος ιδιοκτητης! Very happy

Θα εχω κανα προβλημα με τα μαμα ελατηρια???
Επειδη δεν παιζουν πολλα φραγκα θα καθυστερησω να βαλω και μπαρα θολων!Τι λετε?? Confused


Σαν αμορτισερ το κονι τα κιτρινα πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο για τους Ελληνικους δρομους .Τα ρυθμιζεις αναλογα την χρηση που κανεις .

Τωρα μπορει ο οδηγος να ειναι ηπιος αλλα οι δρομοι μας δεν ειναι .
οι λακουβες ειναι που χαλανε τα αμορτισερ!!

Δεν νομιζω πως σου χρειαζονται οι μπαρες θολων
volvos - Παρ 09 Απρ 2004, 00:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδες νεος στο φορουμ.
δεν ξερω τι λετε εσεις για 206 αλλα οσοι εχουν φορεσει κονι με ελατηρια χαμηλωματος κλαινε ολοι απο το κοπανημα...
για spax ξερω 3 περιπτωσεις που δακρυσανε μετα απο 10-15000χλμ και
για bilstein χλωμο σε κοστος...
ενας αναρτησας μου ειπε πρωτα να αλλαξω συνεμπλοκ και μετα να ασχοληθω να πειραξω αναρτηση αν δεν καλυπτει...τι λετε?
παντως κονι κιτρινο με μαμα ελατηριο ειχα σε κορσα και ηταν τελειο μετα με eibah εκλαιγα....
Skull - Παρ 09 Απρ 2004, 23:30:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω και πολλα πραγματα αλλα αυτα που ειπα ειναι ολα βασισμενα στην λογικη!

Κατα αρχας τα αμορτισερ αυτα ειναι μεταχειρισμενα για κανα 20-25.000 χιλιομετρα και εχουν εγγυηση εφ ορου ζωης!Αυτο μας λεει οτι ο κατασκευαστης πιστευει οτι οτι και να γινει σε αυτο το αμορτισερ θα το αντεξει και αμα "δεν" τοτε αντικατασταση ή service!

Τα ελατηρια που κολανε??Κολανε στο οτι τα ελατηρια το μονο που προσφερουν ειναι το χαμηλωμα,δηλαδη τα βαζεις για να χαμηλωσεις το αυτοκινητο και αυτα που λενε αλαξε ελατηρια για να χαμηλωσεις το αυτοκινητο και θα σκληρηνει στην οδηγηση...δεν τα πολυπιστευω!
Ετσι και αλιως θα εχω σκληρο αμορτισερ! Wink

Και τελος μπαρα θολων! Very happy
Απο την στιγμη που σκληρενει στην οδηγηση το αυτοκινητο σου καταπονειτε το σασι παραπανω,ε σε αυτο βοηθαει η μπαρα!


Δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτον τον τομεα και αυτα που λεω τα εχω ακουσει και οχι διαβασει! Wink
Διορθωστε με αν κανω λαθος,φιλε Σταμο! Twisted evil
netblaster - Τρι 13 Απρ 2004, 11:46:14
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιταξε να δεις...Οσον αφορα τα αμορτισερ που λες καλο θα ηταν πριν τα αγορασεις να τα πας σε ενα αμορτισερομετρο να τα "μετρησεις" και να δεις αν χρειαζονται φτιαξιμο!!!
Οσον αφορα τα ελατηρια εισαι λιιιγο λαθος!!! Στην αποσβεση των ανωμαλιων παιζει ρολο και το ελατηριο σε πολυ μεγαλο βαθμο...Οσο πιο σκληρο ειναι ενα ελατηριο τοσο πιο δυσκολα "συμπιεζεται" το αμορτισερ (αφου μειωνει και την διαδρομη του), αρα τοσο μεγαλυτερο το κοπανημα!!! Sad Οταν ενα ελατηριο χαμηλωματος συνδυαστει με ενα σκληρο αμορτισερ τοτε θα εχουμε μια αναρτηση που ναι μεν θα βοηθαει στην επιθετικη οδηγηση, αλλα στην ανεση αστα να πανε... Γνωμη δικη μου, αν θες να κρατησεις τα "μαμα" ελατηρια, ειναι να βαλεις τα κοκκινα KONI!!! Θα δουλευει πολυ καλυτερα η αναρτηση!!! Wink
Για τι μπαρα θολων τωρα...Δεν εχει να κανει με το ποσο καταπονειται το αυτοκινητο απο την αναρτηση!!! Η μπαρα θολων ειναι ενα επιπλεον "δεσιμο" για το αυτοκινητο ωστε να το κανει πιο συμπαγες, "ενα κομματι", βελτιωνοντας την αισθηση κατα την οδηγηση!!!
Skull - Τρι 13 Απρ 2004, 19:43:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα τα αγορασα,με δοσεις, τα κιτρινα ΚΟΝΙ!!!!Αυριο παω να τα περασουμε....

Ειναι ελεγμενα,τα ελεξε αμορτισερας!!! Very happy

Αρχικα θα δοκιμασω το setup που ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης και ηταν πολυ ευχαρηστημενος,δηλαδη,ρυθμισμενα οσο πιο μαλ**α γινετε με μανισια ελατηρια!!!Θα δουμε τωρα τι θα γινει.... Confused
Skull - Τετ 14 Απρ 2004, 20:10:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις γυρισα απο το service και φοροντας τα κιτρινα ΚΟΝΙ!!!! Very happy

ΟΙ πρωτες μου παρατηρησεις ειναι οτι η οδηγηση εγινε πολυ πιο σκληρη και με τα μανισια ελατηρια,βελτιωθηκε κατα πολυ το φρεναρισμα,ξεφυγα πια απο τις βαρκαδες στους αποτομους εληγμους.....


Το μεγαλητερο μειον της υποθεσης ειναι οτι ψηλωσε πρα πολυ το αυτοκινητο,περιπου 6 δακτυλα ειναι τωρα η αποσταση ροδες με τους θολους του αμαξιου,και επειδη δεν θυμαμε πως ηταν παλια :::
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1400ΑΡΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΟΛΟ????


Υποψιν τα παλια αμορτισερ ειναι πολυ καλα ακομη και μου ειπε οτι θα με πηγαιναν για πολλα ακομα χιλιομετρα για αυτο και τα πουλαω!!! Very happy


Ξερει κανεις αν γενικα τα σκληρα αμορτισερ πρεπει να εχουν αργη επαναφορα???Γιατι πριν την τοποθετηση το παρατηρησα αλλα ηταν πολυ αργα για ερωτησης??? Crying or Very sad
zzzleepy - Τετ 14 Απρ 2004, 20:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1400ΑΡΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΟΛΟ????


Εγώ ξέρω αλλά δε σου λέω Laughing Laughing Laughing

Πλάκα κάνω... Θα τα βάλουμε μια μέρα δίπλα να δούμε στην πράξη πόσο ψήλωσε το δικό σου Wink
Skull - Τετ 14 Απρ 2004, 20:23:26
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Skull έγραψε:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1400ΑΡΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΟΛΟ????


Εγώ ξέρω αλλά δε σου λέω Laughing Laughing Laughing

Πλάκα κάνω... Θα τα βάλουμε μια μέρα δίπλα να δούμε στην πράξη πόσο ψήλωσε το δικό σου Wink



Βιαζομε να μαθω για αυτο και ρωταω.... Razz

Μεχρι να σε ξαναδω θα εχω βαλει και ελατηρια..... Twisted evil
zzzleepy - Τετ 14 Απρ 2004, 20:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
Τι βιάζεσαι; Όποιος βιάζεται σκοντάφτει Razz Όταν σχολάσω θα μετρήσω και θα σου πω...
mick206 - Τετ 14 Απρ 2004, 22:19:23
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Το μεγαλητερο μειον της υποθεσης ειναι οτι ψηλωσε πρα πολυ το αυτοκινητο,περιπου 6 δακτυλα ειναι τωρα η αποσταση ροδες με τους θολους του αμαξιου

Γιάννη περίμενε λίγο ακόμα μέχρι να δέσουν τα ελατήρια με τα αμορτισέρια και μετά πες μας... Wink

Skull έγραψε:
Υποψιν τα παλια αμορτισερ ειναι πολυ καλα ακομη

Και που να ζούσες στην Αθήνα... Laughing Laughing Laughing
"Άθικτα" θα ήταν Laughing Razz
paradisos9_mr2 - Πεμ 15 Απρ 2004, 08:42:46
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Μολις γυρισα απο το service και φοροντας τα κιτρινα ΚΟΝΙ!!!! Very happy

ΟΙ πρωτες μου παρατηρησεις ειναι οτι η οδηγηση εγινε πολυ πιο σκληρη και με τα μανισια ελατηρια,βελτιωθηκε κατα πολυ το φρεναρισμα,ξεφυγα πια απο τις βαρκαδες στους αποτομους εληγμους.....


Ξερει κανεις αν γενικα τα σκληρα αμορτισερ πρεπει να εχουν αργη επαναφορα???Γιατι πριν την τοποθετηση το παρατηρησα αλλα ηταν πολυ αργα για ερωτησης??? Crying or Very sad


1)θελουν κατα 1000 χιλιομετρα περιπου στρωσιμο που παει να πει οχι τρελα στριψιματα και...

2)οσο για την γρηγορη επαναφορα δεν παιζει ρολο εαν ειναι καινουργιο .

Παιζει η δυναμη που ασκειτε κατα την επαναφορα
Skull - Πεμ 15 Απρ 2004, 21:23:15
Θέμα δημοσίευσης:
paradisos9_mr2 έγραψε:
1)θελουν κατα 1000 χιλιομετρα περιπου στρωσιμο που παει να πει οχι τρελα στριψιματα και...



Tωρα μου το λες που το γ@μησ@ στα χειροφρενα και στα αναποδα τιμονια??? Laughing Laughing Laughing

Παντως δεν καταιβηκε καθολου...6-7 δακτυλα(μπροστα) και 5 δακτυλα(πισω) ειναι η διαφορα λαστιχου με θολου και δειχνει σαν να τρεχω σε χωματινους αγωνες...σιγουρα χαμηλωμα οταν βρω λεφτα!!! Very happy

Στην τοση μεγαλη διαφορα παιζουν και τα λαστιχα που ειναι χαμηλοτερου προφιλ και μικροτερα κατα 7,5-9,5 χιλιοστα!!!
3 ποντους χαμηλωμα στανταρ θελω,ε???

Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι τα πισω μου φαινοντε πιο σκληρα απο μπροστα,ετσι πρεπει??
Και τα 4 ειναι ρυθμισμενα στο μαλακωτερο σημειο...καμια προταση???
elias - Πεμ 15 Απρ 2004, 21:54:43
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1400ΑΡΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΟΛΟ????

Αν σε βοηθάει θα σου πω ότι στο δικό μου η απόσταση του θόλου από το έδαφος είναι μπροστά 64cm και πίσω 63cm (με ελαστικά 185/60/14, μαμά ελατήρια και αμορτισέρ 2.0λιτρου).
Skull - Πεμ 15 Απρ 2004, 22:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
Skull έγραψε:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1400ΑΡΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΟΛΟ????

Αν σε βοηθάει θα σου πω ότι στο δικό μου η απόσταση του θόλου από το έδαφος είναι μπροστά 64cm και πίσω 63cm (με ελαστικά 185/60/14, μαμά ελατήρια και αμορτισέρ 2.0λιτρου).



Shocked Toσο λιγο ρε???? Shocked

Συμφωνα με τα δακτυλα μου εμενα ειναι μπροστα 120cm και πισω 85cm!!!!

Τι εγινε ρ τζιπακι εχω???? Shocked

Βεβαια και τα λαστιχα μου ειναι 195/55/...,αλλα τοση μεγαλη διαφορα??? Shocked

Μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι ανεβηκα τοσο πολυ??? Very happy
mick206 - Πεμ 15 Απρ 2004, 22:10:48
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι ανεβηκα τοσο πολυ??? Very happy

Ανέβηκε η ψυχολογία του αυτοκινήτου μετα απο τα κ*λ*αμορτισέρια που του φόραγες! Laughing Laughing Laughing Laughing
elias - Πεμ 15 Απρ 2004, 22:26:07
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Συμφωνα με τα δακτυλα μου εμενα ειναι μπροστα 120cm και πισω 85cm!!!!

Κάτι δεν πάει καλά. Μάλλον εννοείς απόσταση θόλου από το ελαστικό και είναι 12cm και 8,5cm αντί για 120cm και 85cm.
Μέτρησε την απόσταση του θόλου από το έδαφος και σύγκρινε την με τη δική μου απόσταση (64cm μπροστά, 63cm πίσω).
Skull - Πεμ 15 Απρ 2004, 22:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
Skull έγραψε:
Συμφωνα με τα δακτυλα μου εμενα ειναι μπροστα 120cm και πισω 85cm!!!!

Κάτι δεν πάει καλά. Μάλλον εννοείς απόσταση θόλου από το ελαστικό και είναι 12cm και 8,5cm αντί για 120cm και 85cm.
Μέτρησε την απόσταση του θόλου από το έδαφος και σύγκρινε την με τη δική μου απόσταση (64cm μπροστά, 63cm πίσω).


Ναι οντως!!! Embarassed Τι μαλ***ες λεω καμια φορα ρ!!!! Very happy

12cm και 8,5cm!!!χιλιοστα εννουσα!! Razz

Θα κανω και την αλλη μετρηση σε λιγο και θα πω....

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ 14ΑΡΗΣ ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ-ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ????
netblaster - Παρ 16 Απρ 2004, 11:30:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη περιμενε μερικα χιλιομετρα και τα αμορτισερ θα "κατσουν" λιγο...
Touristas - Παρ 16 Απρ 2004, 16:37:55
Θέμα δημοσίευσης:
Εχτές έβαλα στο 205 αμορτισέρ Bilstein grN και το αμάξι παρά το ότι είναι χαμηλωμένο σηκώθηκε αισθητά αλλά πιστεύω πως θα κάτσει!!
Skull - Παρ 16 Απρ 2004, 17:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Γιαννη περιμενε μερικα χιλιομετρα και τα αμορτισερ θα "κατσουν" λιγο...


Eχω κανει ηδη 120χιλιομετρα και δεν εχει κατσει καθολου....


65cm εδαφος-θολος (μπροστα)
62cm εδαφος-θολος(πισω)


Τοσο ψηλα ειναι και τα μαμα??? Confused
mick206 - Παρ 16 Απρ 2004, 17:32:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σκάσε του κάνα μπουνίδι στον ουρανό να κάτσει... Shocked Rolling eyes Razz Laughing Laughing Laughing

Γιάννη περίμενε λιγάκι!! 120 χλμ δεν είναι και πολλά!! Wink Ανυπόμονε! Θέλει το χρόνο του! Wink (όπως οι σχέσεις και το κρασί... Laughing Laughing )
mrc - Παρ 23 Απρ 2004, 00:06:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και αναφερθηκε πιο πανω και για να μην δωσει κανεις τζαμπα λεφτα τα αμορτισερ της KW ειναι καλα αλλα...επειδη ετυχε και εχω λυσει τετοια αμορτισερ προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα πως στις ακριβες σειρες (VARIANT II-III κτλ) τα φυσιγγια εσωτερικα ηταν απλα koni κιτρινα ρυθμιζομενα οπου τα πληρωνεις χρυσα! η αντιπροσωπεια ζητουσε 650Ε για επισκευη και τελικα τα εφτιαξα με 150 σε συναδελφο που φτιαχνει κονι.γι αυτο λοιπον προσοχη και κατα την ταπεινη μου γνωμη προτιμιστε αμορτισερ χαμηλης πιεσης για να μην κοπανανε τα πεζακια μας. φIλικα MRC
Wink
Skull - Παρ 07 Μάϊ 2004, 19:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα απο εκεινη την μερα,και αφου εκανα καμποσα χιλιομετρα στην Χαλκιδικη με 6 ατομα( Shocked )μεσα στο αμαξι,πρεπει να εχει κατσει λιγο...

Τουλαχιστον ειναι λιγο πιο χαμηλο απο το μαμα 14αρι,ετσι zleppy? Wink
Pughell - Κυρ 09 Μάϊ 2004, 20:14:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια,ποτε θα σταματηστε να βαζετε τα group N;Αν μη τι αλλο,μονο σωστα δεν ειναι για τα αμαξια μας... Sad
Steve - Κυρ 09 Μάϊ 2004, 21:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
Διάβασα και διάβασα και διάβασα... Εγώ προτείνω ελατήρια χαμηλώματος H&R με μαμά αμορτισέρ και μετά bilstein κίτρινα με eibach ελατήρια Wink


Skull : Εγώ είμαι "μαμά" ακόμα, 1.4 16ν με 195/55/15. Αν ενδιαφέρεσαι για αποστάσεις ρόδας/θόλου πες μου. Cool
Skull - Κυρ 09 Μάϊ 2004, 22:47:26
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ρε παιδια,ποτε θα σταματηστε να βαζετε τα group N;Αν μη τι αλλο,μονο σωστα δεν ειναι για τα αμαξια μας... Sad



Στελιο οταν ρωτουσα που ησουν????Τωρα μου το λες??? Confused

Laughing Laughing Laughing Laughing

Οτι εγινε εγινε τωρα και δεν τα ξαναλαζω,μια χαρα ειναι τωρα που το συνηθησα.... Very happy

Αλλα μπορω να ρωτησω γιατι το λες αυτο???? Embarassed


Dj ενταξη το ειδαμε στην πραξη με τον Αντωνη.Ευχαρηστω παντως! Very happy
Steve - Κυρ 09 Μάϊ 2004, 23:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Dj ενταξη το ειδαμε στην πραξη με τον Αντωνη.Ευχαρηστω παντως! Very happy


The bird Razz
Steve - Τρι 19 Οκτ 2004, 22:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
Χμ...

Για να λάβω και εγώ λιγάκι μέρος στο topic!!! Cool

Μέχρι τώρα το πιο ωραίο χαμήλωμα που έχω δεί από κοντά σε 206 είναι αυτό του GFG. Θα μπορούσε να μας βοηθήσει λίγο νομίζω λέγοντας μας τί φοράει!

Επίσης, είμαι και εγώ σε μεγάλο δίλημμα... να βάλω κάτι σαν του N4X (4ποντα APEX) τα οποία κοστίζουνε 400 ευρώ? Ή να μαζέψω 1300+ ευρώ και να βάλω πλήρως ρυθμιζόμενη Billstein (ή και άλλη μάρκα...) ?

Βασικά, αξίζει τον κόπο η πλήρως ρυθμιζόμενη ή είναι πεταμένα λεφτά για ΜΗ αγωνιστική χρήση?

Επίσης, η σκληρότητα των ελατηρίων μετριέται σε κάτι (lbs/m??? κάτι τέτοιο...). Ξέρει κανείς σε τί συγκεκριμένα? Επίσης, θα μπορούσε να μας δώσει την τιμή του μεγέθους αυτού για κάποια της Peugeot? Προσωπικά θα μου καθότανε πολύ καλά να χαμηλώσω το αμάξι κρατώντας την σκληρότητα ίδια με αυτή των εργοστασιακών που φοράω Cool
netblaster - Πεμ 21 Οκτ 2004, 12:33:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Επίσης, είμαι και εγώ σε μεγάλο δίλημμα... να βάλω κάτι σαν του N4X (4ποντα APEX) τα οποία κοστίζουνε 400 ευρώ? Ή να μαζέψω 1300+ ευρώ και να βάλω πλήρως ρυθμιζόμενη Billstein (ή και άλλη μάρκα...) ?

Βασικά, αξίζει τον κόπο η πλήρως ρυθμιζόμενη ή είναι πεταμένα λεφτά για ΜΗ αγωνιστική χρήση?

Επίσης, η σκληρότητα των ελατηρίων μετριέται σε κάτι (lbs/m??? κάτι τέτοιο...). Ξέρει κανείς σε τί συγκεκριμένα? Επίσης, θα μπορούσε να μας δώσει την τιμή του μεγέθους αυτού για κάποια της Peugeot? Προσωπικά θα μου καθότανε πολύ καλά να χαμηλώσω το αμάξι κρατώντας την σκληρότητα ίδια με αυτή των εργοστασιακών που φοράω Cool



Φιλε Steve το θεμα αυτο ειναι αρκετα πολυπλοκο, γιατι ο καθενας θα σου πει και μια διαφορετικη αποψη!!! Anyway, η δικη μου εχει ως εξης...Το κιτ της Apex που αναφερεις δεν μου εχει "γεμισει το ματι", εχω οδηγησει 206 με αυτο το κιτ και μου φανηκε καπως ξερο, ειναι οικονομικο παντως!!! Very happy

Η ρυθμιζομενη αναρτηση ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!!! Razz Τι θελω να πω...Αν θες το αμαξακι σου να το στριβεις και να το απολαμβανεις περισσοτερες φορες αποτι να κανεις cruising, τοτε αξιζουν τα λεφτα!!! Twisted evil Αν ομως θες να βαλεις ρυθμιζομενη για λογους γοητρου κτλ τοτε μην κανεις τον κοπο!!! Smile Ισα ισα που τις περισσοτερες φορες θα σε κουραζει!!! Mad

Για τα ελατηρια τωρα, κοιτα στα δυο link ελατηρια1 και ελατηρια2
, πιστευω να σε καλυψουν!!! Για να βρεις ελατηρια χαμηλωματος με τη σκληροτητα των "μαμα" λιγο δυσκολο το βλεπω!!! Αν θες ενα μαλακο (ειναι πιο σκληρο απο το "μαμα" ετσι...) ελατηριο κοιτα τα Jamex!!! Wink
ultra-one - Σαβ 30 Οκτ 2004, 21:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα (Κίτρινα), έχει δοκιμάσει κανείς σε 206???

Τα είχα στο 309 και μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα. Very happy
Ghost Dog - Κυρ 31 Οκτ 2004, 20:18:40
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα (Κίτρινα), έχει δοκιμάσει κανείς σε 206???

Τα είχα στο 309 και μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα. Very happy

Εγω τα εχω στον πεζακλα και ειμαι ευχαριστημενος! Very happy (προσωπικη αποψη παντα, μιας και καποιος αλλος μπορει να τα βρισκει χαλια! Wink )
Recifees - Κυρ 31 Οκτ 2004, 21:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
ultra-one έγραψε:
ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα (Κίτρινα), έχει δοκιμάσει κανείς σε 206???

Τα είχα στο 309 και μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα. Very happy

Εγω τα εχω στον πεζακλα και ειμαι ευχαριστημενος! Very happy (προσωπικη αποψη παντα, μιας και καποιος αλλος μπορει να τα βρισκει χαλια! Wink )

Aυτά δεν είναι ρυθμιζόμενα ? Γιατι όσα έχω ακούσει για αυτά είναι του στύλ

"Μαμάτα αμορτισέρ αλλά αν δεν ξέρουν να τα ρυθμίσουν άστο καλύτερα" Rolling eyes
DIMCHRI - Κυρ 31 Οκτ 2004, 22:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
PHSYBORG έγραψε:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Καταρχην πες μας λιγο τι ακριβως και πως θελεις να γινει το αμαξι.Σκληρο εως πολυ σκληρο Question Μικρη διαδρομη η αναρτηση εως καθολου Question

Εγω το λεω και το ξαναλεω οτι σαν τα αμορτισερ ελατηρια της PEUGEOTSPORT δεν υπαρχει αλλο.Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα αλλα αξιζουν.Απο εκει και περα αν ειναι να βαλεις μονο για να βαλεις....τοτε αστο και κρατα τα μαμα.


Εγινε επεξεργασια Wink ,κοιτα πανω ! Wink
Αν παω Pug Sport ποσο θα μου παει περιπου γιατι μαλλον εκει θα καταληξω γιατι δεν μπορω να εμπιστευτω κατι αλλο!


ο κόνδωρας πριν κανενα μήνα τα έίχε προσφορα 950 ευρώ τα πλήρως ρυθμιζομενα. (ύψος - σκληρότητα)

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Εγώ προς το παρόν έβαλ Η&R ελατήρια μόνο στο 206 cc τρεις πόντους , όμως το αμάξι δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη, και άσε που στις πολύ υψηλές ταχύτητες τερματίζει συνέχεια με ότι αυτό συνεπάγεται.

Θα προτιμούσα να χαμήλωνε 2 πόντους.
Οπότε θα πάω σετη ρυθμιζόμενη ανάρτηση της πεζώ.
netblaster - Κυρ 31 Οκτ 2004, 23:06:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν κανω λαθος, τα κιτρινα KONI εχουν στανταρ ρυθμισεις οσον αφορα τη σκληροτητα, τις οποιες μπορεις να κανεις και ο ιδιος!!! Απο τη στιγμη που εχεις αυτη τη δυνατοτητα το δοκιμαζεις και βρισκεις τη ρυθμιση που σου ταιριαζει!!! Wink

Εγω που ειχα τα κοκκινα ΚΟΝΙ, τα οποια ειναι και αυτα ρυθμιζομενα, αλλα οχι εξωτερικα (πρεπει να στα βγαζουν για να στα ρυθμισουν) μου ειχαν φανει λιγο σκληρα στην αρχη (τα ειχα στη "μεσαια" σκληροτητα), αλλα μετα τα συνηθισα!!! Για τα κιτρινα δεν ξερω ακριβως τι παιζει στα πεζο, αλλα ακουω απο πολλους οτι ειναι σκληρα και αποτομα!!! Σε Punto που εχω οδηγησει δεν μου αρεσαν και πολυ παντως, ηταν οντως σκληρα και λιγο "ξερα" και ακουγοντουσαν κιολας!!!

Με τα Bilstein ειμαι μια χαρα jet παντως!!! Δεν περιμενα τετοια αλλαγη... Very happy
Ghost Dog - Τρι 02 Νοέ 2004, 15:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Recifees έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:
ultra-one έγραψε:
ΚΟΝΙ ρυθμιζόμενα (Κίτρινα), έχει δοκιμάσει κανείς σε 206???

Τα είχα στο 309 και μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα. Very happy

Εγω τα εχω στον πεζακλα και ειμαι ευχαριστημενος! Very happy (προσωπικη αποψη παντα, μιας και καποιος αλλος μπορει να τα βρισκει χαλια! Wink )

Aυτά δεν είναι ρυθμιζόμενα ? Γιατι όσα έχω ακούσει για αυτά είναι του στύλ

"Μαμάτα αμορτισέρ αλλά αν δεν ξέρουν να τα ρυθμίσουν άστο καλύτερα" Rolling eyes

Συμφωνω απολυτα με αυτα που εχεις ακουσει...! Wink
DIMCHRI - Πεμ 11 Νοέ 2004, 22:06:52
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
PHSYBORG έγραψε:
PROFLEX τι σας λεει ? Question


PROFLEX Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Εδω πολλα αγωνιστικα και δεν την φορανε...και θα την βαλεις εσυ σε βολτισιο αμαξι Question Question Question Μια τιμη θα σου πω μονο και κρινε εσυ.Μια PROFLEX για 206 εχει απο 1.200.000 ΔΡΧ το λιγοτερο.Λοιπον τι λες Question Question Laughing Laughing Laughing

Ακου εδω...........Μια σωστη αναρτηση θα πρεπει να εχει διαδρομη και να δουλευει.Δεν υπαρχει λογος να εχεις μικρη διαδρομη στο αμαξι σου..εκτος και αν πας να τρεξεις ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΑ.

Μεχρι 2.5 ποντους πιστευω ειναι καλα.Απο εκει και περα αν το χαμηλωσεις περα απο 3 με 3.5 ποντους (αναφορικα το λεω) θα το χαλασεις.Αυτο γιατι γυρνανε τα ψαλιδια αναποδα και δεν δουλευουν.Πολλα πιστιαρικα ειναι πιτα κατω αλλα εκεινα τα ψαλιδια πιανουν απο αλλο σημειο (κοινος δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μας).Οσο για τα αμορτισερ της PEUGEOTSPORT ακριβως δεν ξερω ποσο εχουν.Παντως πανω απο 1000 ευρο σιγουρα.Γνωμη μου.........Αν δεν εχεις λεφτα τοσα...κρατα αυτα που φορας μεχρι να μαζεψεις και μετα τα αλλαζεις.Αν ειναι να βαλεις να βαλεις κατι καλο.Εγω πχ το καθισμα του συνοδηγου το εβαλα 2.5 χρονια περιπου μετα απο την αγορα του πρωτου καθισματος.Αν θες ακριβως τιμη απο τα αμορτισερ της PEUGEOTSPORT παρε ενα τηλ στον Ντινο στην Θεσσαλονικη να σου πει.Το τηλ ειναι 2310323000.Παντως αν θες να κανεις καλη δουλεια μαζεψε λεφτα και παρτα.Αν ειναι να βαλεις μονο για να λες οτι εχω αναρτηση τοτε αστο καλυτερα Wink


peugeot sport αμορτισερ ρυθμιζόμενα καθ΄ύψος και σκληρότητα με 960 ευρώ προσφορά.
μόνο ρυθμιζόμενα σκληρότητα 650 ευρω .

διαλέγεται και παιρνεται.
Steve - Πεμ 11 Νοέ 2004, 23:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
peugeot sport αμορτισερ ρυθμιζόμενα καθ΄ύψος και σκληρότητα με 960 ευρώ προσφορά.
μόνο ρυθμιζόμενα σκληρότητα 650 ευρω .

διαλέγεται και παιρνεται.


Ποιός που πότε γιατί? Shocked
volvos - Πεμ 11 Νοέ 2004, 23:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
650 ςωρις τοποθετηση στο κονδωρα και ειναι χωρις ρυθμιση ουτε σκληροτητα ουτε υψος...
950 ρυθμιση υψος ....

αυτα ξερω εγω... καποιος απο εδω εχει βαλει την απλη λυση και ειναι τρισευτηχισμενος....τον καλω να τα ξερασει ολααααα
DIMCHRI - Παρ 12 Νοέ 2004, 09:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
ναι να τα ξεράσει όλα !!!!!!!!!
DIMCHRI - Τρι 07 Δεκ 2004, 11:21:14
Θέμα δημοσίευσης:
καλημέρα,

έχω το 206 το cc, το 1.6 16v.

Έχω βάλει τα ελατήρια τα Η&R με τα μαμά τα οποία τα παίξανε και θέλω να βάλω και αμορτισερακια.

Και τώρα τα δύσκολα.
α) οι κωδικοί της πεζώ για cc και απλό 1600 είναι διαφορετικοί.
β) υπάρχει στην πεζώ νορμάλ και ενισχυμένο αμορτισέρ για 1600.

Οι περισσότερες άφτερμαρκετ αναρτήσεις δεν δίνουν διαφορετικούς κωδικούς για το cc.
Τώρα τι κάνουμε ?
ενημερωτικά σας αναφέρω τιμές για τα κάτωθι αμορτισερ για 206 1.6 :

- 240 ευρω τα DE CARBON COMFORT
- 430 ευρώ τα OSRAV ΑΥΤΟΡΙΘΜΥΖΟΜΕΝΑ
- 570 ευρώ τα OSRAV ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ
- 470 ευρώ τα BILSTEIN SPORT (βγαίνουν μόνο σπορτ για το 206 1.6)

όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει.

Καιγόμαστε.
DIMCHRI - Τετ 08 Δεκ 2004, 13:06:00
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν η απόφαση ΠΑΡΘΗΚΕ !!!

παρήγγειλα record sp σαν του Μίλτου.
Αυτός θα το φάει το ξύλο !!!! (Μίλτο ακούς ???)
με h&r ελατήρια τα οποία φοράω ήδη.
Τιμή 245 ευρώ (τα 4 αμορτισέρ)

τα βάζω το απόγευμα σήμερα και σας λέω εντυπώσεις από ΑΥΡΙΟ.
DIMCHRI - Τετ 08 Δεκ 2004, 19:45:49
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν πήγα να βάλω τα record sp.

για cc απλά δεν κάνουν.

το καλάμι του cc είναι 16.5 cm μέχρι της βόλτες.

τα record είχαν 19.5 cm.

οπότε πήγαμε για άλλα !!!! και το όνομα αυτού OSRAV ρυθμιζόμενα ως προς την σκληρότητα. το ελατήριο το ίδιο που είχα h&r.

πολυ σκληρά τα νιώθω και δεν ξέρω και πως μαλακώνουν διότι οι οδηγίες είναι στα Ιταλικά.

Α! και ελάφρωσε η τσέπη μου κατά 600 ευρώ.
θα σας κρατάω ενήμερους.
DIMCHRI - Τετ 08 Δεκ 2004, 19:48:49
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν πήγα να βάλω τα record sp.

για cc απλά δεν κάνουν.

το καλάμι του cc είναι 16.5 cm μέχρι της βόλτες.

τα record είχαν 19.5 cm.

οπότε πήγαμε για άλλα !!!! και το όνομα αυτού OSRAV ρυθμιζόμενα ως προς την σκληρότητα. το ελατήριο το ίδιο που είχα h&r.

πολυ σκληρά τα νιώθω και δεν ξέρω και πως μαλακώνουν διότι οι οδηγίες είναι στα Ιταλικά.

Α! και ελάφρωσε η τσέπη μου κατά 600 ευρώ.
θα σας κρατάω ενήμερους.
Ronin - Πεμ 09 Δεκ 2004, 17:35:40
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν πήγα να βάλω τα record sp.

για cc απλά δεν κάνουν.

το καλάμι του cc είναι 16.5 cm μέχρι της βόλτες.

τα record είχαν 19.5 cm.

οπότε πήγαμε για άλλα !!!! και το όνομα αυτού OSRAV ρυθμιζόμενα ως προς την σκληρότητα. το ελατήριο το ίδιο που είχα h&r.

πολυ σκληρά τα νιώθω και δεν ξέρω και πως μαλακώνουν διότι οι οδηγίες είναι στα Ιταλικά.

Α! και ελάφρωσε η τσέπη μου κατά 600 ευρώ.
θα σας κρατάω ενήμερους.


Αν δεν κάνω λάθος τη σκληρότητα στα αμορτισέρ τη ρυθμίζεις μόνος σου.
Λογικά θα πρέπει να σου έχουν δώσει ένα πλαστικό περιστροφικό κλειδί,
το οποίο εφαρμόζει στο επάνω μέρος του αμορτισέρ και απο εκεί ρυθμίζεις το ποσοστό σκληρότητας.
DIMCHRI - Πεμ 09 Δεκ 2004, 23:36:14
Θέμα δημοσίευσης:
πάνο, ναι είναι ρυθμιζόμενα, και μου δώσανε το εργαλείο για την ρύθμιση. ειναι ρυθμισμένο στο 1 (πάει από 0-4) .

Το αυτοκίνητο, έγινε άλλο αυτοκίνητο. χαμηλό , με διαδρομή σωστή, σφηκτό, άνετο στα σαμαράκια. Με λίγα λόγια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!!

Βέβαια την έβαλα χτες, και ακόμη δεν έχει δουλέψει όσο πρέπει. πάντως οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικότατες.

χτές νόμιζα μόλις την έβαλα ότι κουτσούρεψα το αμάξι.

Είμαι εντυπωσιασμένος μπορώ να πω.
Τώρα μολις γύρισα από τα λιμανάκια, και το αμάξι είναι καταπληκτικό.
Ivang - Παρ 21 Ιαν 2005, 16:14:06
Θέμα δημοσίευσης: Kit ανάρτησης ΚΟΝΙ (κίτρινα)
Ενδιαφέρομαι να βάλω το παρακάτω κιτ της ΚΟΝΙ.
Προοδευτικά ελατήρια + αμορτισέρ κίτρινα ρυθμιζόμενα εξωτερικά, 30-45mm μπροστά χαμήλωμα και 30mm πίσω, τιμή 590 ευρώ.
Αξίζει λόγω ομοιογένειας, θα γίνει το αυτοκίνητο πολύ σκληρό?

Question Question Question
ultra-one - Παρ 21 Ιαν 2005, 16:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα έχω δοκιμάσει σε 206 αλλά είχα κίτρινα ΚΟΝΙ (ρυθμιζόμενα) στο 309 και το αμάξι ελάχιστα έχανε σε άνεση με τα αμορτισέρ ρυθμισμένα στο τελείως μαλακό, που και πάλι ήταν λίγο πιο σφικτό από τα μαμά αμορτισέρ. Από κει και πέρα μπορείς να κάνεις τα αμορτισέρ πέτρα ανάλογα με τις διαθέσεις σου! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
CC-Gio - Παρ 21 Ιαν 2005, 17:01:02
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως τα λεει ο Χαρης ειναι! Στο τελειως μαλακο εχεις την ανεση σου ακομα!.......μετα καθως ανεβαινεις γινεται και πιο κουτσουρο!

Καλη επιλογη την θεωρω!

Τι ελατηρια θα βαλεις? 590 μαζι με ελατηρια......κοπμλε??
netblaster - Παρ 21 Ιαν 2005, 19:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω αλλη αποψη σχετικα με τα KONI!!! Και εξηγουμαι...
Τα κιτρινα ΚΟΝΙ ειναι αρκετα σκληρα και τα περι ρυθμισης τα ακουω βερεσε!!! Τι να το κανεις αν ειναι να τα εχεις στην πιο μαλακη ρυθμιση??? Ασε που ρυθμιζονται μονο τα μπροστα εξωτερικα!!! Σκληραινεις μπροστα και πισω τι γινεται??? Οσο για τη λειτουργια τους, μετα τη δοκιμη των Bilstein, μου φαινονται καπως ξερα και εχουν και αρκετο κοπανημα!!!
Αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη ετσι!!! Wink
MEMsound - Σαβ 22 Ιαν 2005, 09:24:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα εχω δοκιμασει τα κιτρινα Koni.
Απλα θα σου δειξω κατι σχετικο με το Koni.
http://www.fk-automotive.de/images/gewindefahrwerksysteme.jpg
τα φτιαχνει η FK Automotive και ειναι αμορτισερ Koni κιτρινα με ρυθμιζομενα πιατελα και στενα διπλα ελατηρια FK.
Τα εχω βρει στην Ελλαδα 920ευρω.
Σχετικα μπορεις να διαβασεις εδω:
http://www.fk-automotive.de/en/artikelobergruppenanzeige.php?id=100&sid=2f7afa30574eedbcb55536c551372535
ultra-one - Κυρ 23 Ιαν 2005, 02:22:16
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Εγω αλλη αποψη σχετικα με τα KONI!!! Και εξηγουμαι...
Τα κιτρινα ΚΟΝΙ ειναι αρκετα σκληρα και τα περι ρυθμισης τα ακουω βερεσε!!! Τι να το κανεις αν ειναι να τα εχεις στην πιο μαλακη ρυθμιση??? Ασε που ρυθμιζονται μονο τα μπροστα εξωτερικα!!! Σκληραινεις μπροστα και πισω τι γινεται??? Οσο για τη λειτουργια τους, μετα τη δοκιμη των Bilstein, μου φαινονται καπως ξερα και εχουν και αρκετο κοπανημα!!!
Αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη ετσι!!! Wink


Θα διαφωνήσω!

Τουλάχιστον στον 309 δεν αυξήθηκε το κοπάνημα. Αντίθετα ο έλεγχος του αμαξώματος στις ψηλες ταχύτητες ήταν υποδειγματικός και η ανάρτηση πολύ άνετη σε ταχύτητες πέραν από τις ταχύτητες πόλης (>50-60χμ).
Πάντως εγώ για τα ΚΟΝΙ έχω να πω τα καλύτερα Cool
Lef205 - Κυρ 23 Ιαν 2005, 03:59:58
Θέμα δημοσίευσης:
Tα ειχα στο 205,πολυ καλη αναρτησ,αλλα και τρελο κοπανιμα βρε παιδι μου!Οταν ρυθμιζες στη μαλακη σκαλα τα μπροστα,αφου τα πισω δεν ρυθμιζονται,το μονο που καταφερνες ηταν να αλλαξεις προς το χειροτερο την οδικη συμπεριφορα του αυτοκινητου!
freestyler - Κυρ 23 Ιαν 2005, 04:12:28
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως τα φοραω εδω κ αρκετο καιρο κ εχω να πω τα καλυτερα!!!υποδειγματικη συμπεριφορα του αυτοκινητου!!!
Antonis78 - Δευ 24 Ιαν 2005, 12:56:44
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εγω τα εβαλα το Σεμπτεμβρη.ΚΟΝΙ κιτρινα με ελατηρια Eibach 2,5 ποντους τα οποια τα συνιστουν με αυτα τα αμορτισερ για το μοντελο μου.
πληροφοριακα σας λεω οτι και τα πισω ρυθμιζοντε αλλα πρεπει να βγουν απο το αυτοκινητο.
εμενα παντως με 40αρι προφιλ κοπαναει καπως ακομα και στο τερμα μαλακο,βεβαια δεν εχουμε και δρομους.Ισως ομως να παιζουν διαφορες στα αμορτισερ του διλιτρου απο τα υπολοιπα δηλαδη να ειναι σκληροτερα
Ivang - Δευ 24 Ιαν 2005, 16:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
CC-Gio έγραψε:
Οπως τα λεει ο Χαρης ειναι! Στο τελειως μαλακο εχεις την ανεση σου ακομα!.......μετα καθως ανεβαινεις γινεται και πιο κουτσουρο!

Καλη επιλογη την θεωρω!

Τι ελατηρια θα βαλεις? 590 μαζι με ελατηρια......κοπμλε??


Τα ελατήρια είναι της ΚΟΝΙ κομπλέ δηλ. είναι έτοιμο κιτ! Όντως τα μπροστά είναι ρυθμιζόμενα εξωτερικά από πάνω για τα πίσω δεν ξέρω ...



Σίγουρα θα παίξω και πίσω με αντιστρεπτική & ράβδους στρέψης!
DIMCHRI - Δευ 24 Ιαν 2005, 17:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Εγω αλλη αποψη σχετικα με τα KONI!!! Και εξηγουμαι...
Τα κιτρινα ΚΟΝΙ ειναι αρκετα σκληρα και τα περι ρυθμισης τα ακουω βερεσε!!! Τι να το κανεις αν ειναι να τα εχεις στην πιο μαλακη ρυθμιση??? Ασε που ρυθμιζονται μονο τα μπροστα εξωτερικα!!! Σκληραινεις μπροστα και πισω τι γινεται??? Οσο για τη λειτουργια τους, μετα τη δοκιμη των Bilstein, μου φαινονται καπως ξερα και εχουν και αρκετο κοπανημα!!!
Αυτη ειναι η δικη μου ταπεινη αποψη ετσι!!! Wink


σχετικά με αυτό και τα πίσω ρυθμίζονται εξωτερικά. απλα πρέπει να λερωθεις λιγάκι.

Α!! και να λύσεις και την κατω άκρη του.

Αλλά και εγώ που έχω βάλει ta osrav πάλι για τις πίσω πρέπει να ξαπλώσεις κάτω για να τα ρυθμίσεις.

Πάντως γενικά δεν πρέπει να φοβάσαι τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

Λίγο πολύ βρίσκεις την ρύθμιση που σου αρέσει ! Laughing
freestyler - Δευ 24 Ιαν 2005, 19:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
Α! εγω να πω οτι φοραω τα κονι που ειναι για διλιτρα... με ελατηρια sparco 3cm. ομως λογω που το δικο μου δεν ειναι διλιτρο:cry: δεν κατεβηκε 3cm... γυρω στα 2 μαλλον... οντως κ τα πισω ρυθμιζονται στριβοντας το μεσα κινουμενο μερος κ πατωντας ενα κουμπακι που βρισκεις οταν ανασηκωσεις το πλαστικο περιβλημα...
netblaster - Δευ 24 Ιαν 2005, 21:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
σχετικά με αυτό και τα πίσω ρυθμίζονται εξωτερικά. απλα πρέπει να λερωθεις λιγάκι.
Πάντως γενικά δεν πρέπει να φοβάσαι τις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.


Σχετικα με το πρωτο σχολιο...να συμπληρωσω οτι πρεπει να πιανουν και τα χερια σου λιγο (εως πολυ), γιατι αλλιως... Τρεχα πληρωνε καθε φορα!!!
Αν ειναι οπως τα λεει ο freestyler τοτε κατι γινεται!!!

Κοιτα, τις ρυθμιζομενες στιλ ΚW Variant 2, 3 δεν τις "φοβαμαι"!!! Τα ρυθμιζομενα ομως οπως τα ΚΟΝΙ δεν ειναι πληρως ρυθμιζομενα με αποτελεσμα να ρυθμιζεις μονο το bound ή τo rebound του αμορτισερ, πραγμα που δεν ειναι οτι καλυτερο απο τη στιγμη που μεταβαλεις μονο ενα απο τα δυο μεγεθη και το αλλο μενει σταθερο!!! Χαλαει την ομοιογενεια του αμορτισερ...
Antonis78 - Τρι 25 Ιαν 2005, 11:09:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
CC-Gio έγραψε:
Οπως τα λεει ο Χαρης ειναι! Στο τελειως μαλακο εχεις την ανεση σου ακομα!.......μετα καθως ανεβαινεις γινεται και πιο κουτσουρο!

Καλη επιλογη την θεωρω!

Τι ελατηρια θα βαλεις? 590 μαζι με ελατηρια......κοπμλε??


Τα ελατήρια είναι της ΚΟΝΙ κομπλέ δηλ. είναι έτοιμο κιτ! Όντως τα μπροστά είναι ρυθμιζόμενα εξωτερικά από πάνω για τα πίσω δεν ξέρω ...



Σίγουρα θα παίξω και πίσω με αντιστρεπτική & ράβδους στρέψης!

Οταν τα ειχα βαλει δεν υπηρχε κιτ με ελατηριο της ΚΟΝΙ για 206 οχι τουλαχιστον για το διλιτρο.
sps - Τρι 25 Ιαν 2005, 15:22:30
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster, λογικα θα πρπει να ρυθμιζεται το bound.
Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο για την ομοιογενεια.
Πχ εγω φοραω τα sachs performance, και στο bound ειναι πολυ μαλ**α, ενω το rebound ειναι σφικτο, πολυ καλο σε επιπεδο bilstein θα ελεγα.

Οποτε αν τα κονι ειναι ετσι στη μαλακη ρυθμιση του bound θα ειναι πολυ καλα για μεσα στην πολη, ενω οταν θα ηθελα κατι πιο σκληρο στην πιστα πχ, θα εβαζα το σκληρο boynd, οπου παλι θα δουλευε σωστα με το rebound, που ηδη θα ηταν πολυ καλο.
jimos - Πεμ 24 Μάρ 2005, 20:57:06
Θέμα δημοσίευσης: Ανάρτηση ΚW SPORT
μαγκες αλαξα την αναρτηση με kw sport και!!!!!!!! ηρθε η λητροση
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 24 Μάρ 2005, 21:37:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Μητσε.....στο γενικες συζητησεις μου ανοιγεις θεμα για την καινουργια σου αναρτηση Question Υπαρχει τοπικ γιαυτα Wink

Παραυτα......καλοριζικι Wink
DimiP - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:51:17
Θέμα δημοσίευσης:
επισης,
δεδομενης της αναλυτικης παρουσίασης απο τον κ.sidobre της αναρτησης peugeot sport μηπως θα μπορουσε ο κ. ronin και οποιος αλλος εχει βαλει την kw variant 1 να κανει μια παρομοια παρουσίαση ;
Wink
Ronin - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 09:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
επισης,
δεδομενης της αναλυτικης παρουσίασης απο τον κ.sidobre της αναρτησης peugeot sport μηπως θα μπορουσε ο κ. ronin και οποιος αλλος εχει βαλει την kw variant 1 να κανει μια παρομοια παρουσίαση ;
Wink


Μητσάρα,το να κάτσω να γράψω κατεβατά ίσως να μην παρουσιάζει την εικόνα επακριβώς.
Όταν με το καλό βρεθούμε,μπορείς να το δείς στην πράξη.

Πάντος εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Και απο τη συμπεριφορά σε οριακές καταστάσεις (όσο μπορώ να το πάω τουλάχιστον),και απο το επίπεδο άνεσης.
DimiP - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 16:07:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
DimiP έγραψε:
επισης,
δεδομενης της αναλυτικης παρουσίασης απο τον κ.sidobre της αναρτησης peugeot sport μηπως θα μπορουσε ο κ. ronin και οποιος αλλος εχει βαλει την kw variant 1 να κανει μια παρομοια παρουσίαση ;
Wink


Μητσάρα,το να κάτσω να γράψω κατεβατά ίσως να μην παρουσιάζει την εικόνα επακριβώς.
Όταν με το καλό βρεθούμε,μπορείς να το δείς στην πράξη.

Πάντος εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Και απο τη συμπεριφορά σε οριακές καταστάσεις (όσο μπορώ να το πάω τουλάχιστον),και απο το επίπεδο άνεσης.


και η kw και η ps sport ειναι στα ιδια λεφτα και μαλλον στα ιδια περιπου επιπεδα.
οποτε για καποιον που δεν μπορει να τις δοκιμασει στην πραξη ίσως ηταν χρησιμη μια αναφορα.
βεβαια παιζει πολυ ρολο (αν θα γραψεις) το να μην βαλεις το υποκειμενικο στοιχειο αλλα να εισαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται.

τελος παντων, θα εισαι στο στεκι σημερα ;
Ronin - Παρ 08 Ιούλ 2005, 10:33:34
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Ronin έγραψε:
DimiP έγραψε:
επισης,
δεδομενης της αναλυτικης παρουσίασης απο τον κ.sidobre της αναρτησης peugeot sport μηπως θα μπορουσε ο κ. ronin και οποιος αλλος εχει βαλει την kw variant 1 να κανει μια παρομοια παρουσίαση ;
Wink


Μητσάρα,το να κάτσω να γράψω κατεβατά ίσως να μην παρουσιάζει την εικόνα επακριβώς.
Όταν με το καλό βρεθούμε,μπορείς να το δείς στην πράξη.

Πάντος εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Και απο τη συμπεριφορά σε οριακές καταστάσεις (όσο μπορώ να το πάω τουλάχιστον),και απο το επίπεδο άνεσης.


και η kw και η ps sport ειναι στα ιδια λεφτα και μαλλον στα ιδια περιπου επιπεδα.
οποτε για καποιον που δεν μπορει να τις δοκιμασει στην πραξη ίσως ηταν χρησιμη μια αναφορα.
βεβαια παιζει πολυ ρολο (αν θα γραψεις) το να μην βαλεις το υποκειμενικο στοιχειο αλλα να εισαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται.

τελος παντων, θα εισαι στο στεκι σημερα ;


Ρε Δημήτρη,δεν είπα να τις αγοράσεις και τις δυο ρε αγορίνα και να τις δοκιμάσεις.

Να σε κάνω μια βόλτα εννοώ,να δείς πώς είναι στο δρόμο.
Αν δεν σου αρκεί αυτό μπορώ να σου δώσω και το αυτοκίνητο να το κάνεις μια βόλτα να την δείς και μόνος σου,αν και αυτό ίσως να μην είναι και το πλέον καλύτερο μιας και είναι διαφορετικά τα αυτοκίνητα.

Όπως καταλαβαίνεις,δεν μπορώ να σου γράψω αν η μία είναι καλύτερη απο την άλλη (βασικά δεν έχω οδηγήσει καθόλου με ps αλλα επειδή μου χρωστάει μια βόλτα ο πρόεδρος στον Kartodromo με το animal,θα την δώ και αυτή).

Πρόκειτε για 2 πολύ καλές αναρτήσεις,οι οποίες πιστεύω οτι ικανοποιούν τον κάτοχο.
Εύχρηστες στην καθημερινή χρήση χωρίς περιττά κοπανήματα και σφικτές όταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα.
Αντικειμενικά στο δικό μου το αυτοκίνητο είναι λίίίγο ποιο σκληρή απ ότι στον Μιχάλη ή στον Αλέξανδρο (p206mike και BUBA αντίστοιχα) επειδή εγώ έχω 45άρι προφίλ ελαστικού (τα παιδιά έχουν 50),αλλα σε καμία περίπτωση δεν με κουράζει.

Τώρα αν θέλεις κάτι άλλο,ελεύθερα μπορείς να ρωτήσεις και αν μπορώ θα σου απαντήσω.
DimiP - Κυρ 10 Ιούλ 2005, 07:55:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
DimiP έγραψε:
Ronin έγραψε:
DimiP έγραψε:
επισης,
δεδομενης της αναλυτικης παρουσίασης απο τον κ.sidobre της αναρτησης peugeot sport μηπως θα μπορουσε ο κ. ronin και οποιος αλλος εχει βαλει την kw variant 1 να κανει μια παρομοια παρουσίαση ;
Wink


Μητσάρα,το να κάτσω να γράψω κατεβατά ίσως να μην παρουσιάζει την εικόνα επακριβώς.
Όταν με το καλό βρεθούμε,μπορείς να το δείς στην πράξη.

Πάντος εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Και απο τη συμπεριφορά σε οριακές καταστάσεις (όσο μπορώ να το πάω τουλάχιστον),και απο το επίπεδο άνεσης.


και η kw και η ps sport ειναι στα ιδια λεφτα και μαλλον στα ιδια περιπου επιπεδα.
οποτε για καποιον που δεν μπορει να τις δοκιμασει στην πραξη ίσως ηταν χρησιμη μια αναφορα.
βεβαια παιζει πολυ ρολο (αν θα γραψεις) το να μην βαλεις το υποκειμενικο στοιχειο αλλα να εισαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται.

τελος παντων, θα εισαι στο στεκι σημερα ;


Ρε Δημήτρη,δεν είπα να τις αγοράσεις και τις δυο ρε αγορίνα και να τις δοκιμάσεις.

Να σε κάνω μια βόλτα εννοώ,να δείς πώς είναι στο δρόμο.
Αν δεν σου αρκεί αυτό μπορώ να σου δώσω και το αυτοκίνητο να το κάνεις μια βόλτα να την δείς και μόνος σου,αν και αυτό ίσως να μην είναι και το πλέον καλύτερο μιας και είναι διαφορετικά τα αυτοκίνητα.

Όπως καταλαβαίνεις,δεν μπορώ να σου γράψω αν η μία είναι καλύτερη απο την άλλη (βασικά δεν έχω οδηγήσει καθόλου με ps αλλα επειδή μου χρωστάει μια βόλτα ο πρόεδρος στον Kartodromo με το animal,θα την δώ και αυτή).

Πρόκειτε για 2 πολύ καλές αναρτήσεις,οι οποίες πιστεύω οτι ικανοποιούν τον κάτοχο.
Εύχρηστες στην καθημερινή χρήση χωρίς περιττά κοπανήματα και σφικτές όταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα.
Αντικειμενικά στο δικό μου το αυτοκίνητο είναι λίίίγο ποιο σκληρή απ ότι στον Μιχάλη ή στον Αλέξανδρο (p206mike και BUBA αντίστοιχα) επειδή εγώ έχω 45άρι προφίλ ελαστικού (τα παιδιά έχουν 50),αλλα σε καμία περίπτωση δεν με κουράζει.

Τώρα αν θέλεις κάτι άλλο,ελεύθερα μπορείς να ρωτήσεις και αν μπορώ θα σου απαντήσω.


το καταλαβα ρε Πανο, οκ!
σε περιμενα την Πεμπτη στο στεκι για βολτα αλλα δεν εμφανιστηκες.
δεν πειραζει αλλη φορα.
παντως μου εκανε εικονικη ξεναγηση ο Μανθος. Twisted evil 30 λεπτα μου μιλαγε Laughing Laughing
nik_marin - Τρι 12 Ιούλ 2005, 19:42:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?
Baphomet - Τετ 13 Ιούλ 2005, 10:02:08
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?


Η variant 2 κοστίζει λιανική γυρω στα 1200 ευρω αν δεν κάνω λάθος... οπότε αν όντως ειναι variant 2 και κανει στο αμαξι σου να την πάρεις. Καινούρια στην δίνει τόσο? Confused
Lef205 - Τετ 13 Ιούλ 2005, 10:12:07
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?


205 306 xsara zx εχουν ιδιες αναρτησεις. Wink
nik_marin - Τετ 13 Ιούλ 2005, 11:32:44
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
nik_marin έγραψε:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?


Η variant 2 κοστίζει λιανική γυρω στα 1200 ευρω αν δεν κάνω λάθος... οπότε αν όντως ειναι variant 2 και κανει στο αμαξι σου να την πάρεις. Καινούρια στην δίνει τόσο? Confused



Ναι καινουρια...
Baphomet - Τετ 13 Ιούλ 2005, 11:37:02
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Baphomet έγραψε:
nik_marin έγραψε:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?


Η variant 2 κοστίζει λιανική γυρω στα 1200 ευρω αν δεν κάνω λάθος... οπότε αν όντως ειναι variant 2 και κανει στο αμαξι σου να την πάρεις. Καινούρια στην δίνει τόσο? Confused



Ναι καινουρια...


Και πόσο την πουλάει κανονικά στον Χ άγνωστο πελάτη? να την πάρεις αν την θελεις... Wink
nik_marin - Τετ 13 Ιούλ 2005, 11:54:08
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
nik_marin έγραψε:
Baphomet έγραψε:
nik_marin έγραψε:
Ένας φίλος, μου δίνει σε καλή τιμή (750ε) KW Variant 2 να την παρω?
Βασικά είναι για xsara νομίζω κάνει κ για 306 έτσι δεν είναι?


Η variant 2 κοστίζει λιανική γυρω στα 1200 ευρω αν δεν κάνω λάθος... οπότε αν όντως ειναι variant 2 και κανει στο αμαξι σου να την πάρεις. Καινούρια στην δίνει τόσο? Confused



Ναι καινουρια...


Και πόσο την πουλάει κανονικά στον Χ άγνωστο πελάτη? να την πάρεις αν την θελεις... Wink




Δεν ξερώ το κομμάτι του έχει μείνει stock για αυτό είναι και από xsara αλλιώς θα έπαιρνα για 306
MEMsound - Τετ 13 Ιούλ 2005, 12:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Δεν ξερώ το κομμάτι του έχει μείνει stock για αυτό είναι και από xsara αλλιώς θα έπαιρνα για 306

Πάρτην χωρίς 2η κουβέντα... Wink
Είναι η ΙΝΟΧ ή η απλή γαλβανιζέ?
Τα 1200 που είπε ο Πέτρος είναι για την INOX.
Η απλή έχει καμιά 100αρα λιγότερο.

Και αν μπορείς μάθε και σε τι τιμές δίνει τις Variant 1 και 2 για 106-206-307 σε ΙΝΟΧ ή απλή γαλβανιζε αν συνεργάζεται ακόμα με την KW. Wink


Exclamation η συνέχεια Arrow εδώ
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr